Nie jest łatwo być Edkiem. To człowiek, dla którego życie jest niekończącym się egzaminem, a wszyscy bliźni osadzeni są w rolach osobistych rywali. Każde ze swoich zadań traktuje ze śmiertelną powagą, wobec obowiązków zaś zachowuje się jak rekrut w stosunku do generała. Zawsze chce być najlepszy. A jeśli chwilowo nie jest, trudno mu to znieść.
Tytułowa zazdrość w powieści Roberta Rossa ma różne wymiary. Jest zachłannością na życie, ale i egocentryzmem, jest stymulatorem, pobudza do działania, zarazem jednak nie pozwala zobaczyć skutków własnych poczynań w szerszej perspektywie. Wypływa z ambicji lub może z niechęci do tych, którym się udało osiągnąć więcej. Autor tej minipowieści próbuje przyjrzeć się różnym jej wcieleniom i pokazać skutki każdego z nich.
PATRON: DlaStudenta.pl
Paweł był w pierwszej klasie liceum, kiedy zdiagnozowano u niego białaczkę. Trafił do szpitala. W książce opisał 12 miesięcy spędzonych na oddziale. I zrobił to w sposób niezwykły. Siłą i pięknem (tak, przewrotnym pięknem) tej książki jest nieco naiwna i jednocześnie sarkastyczna narracja jej bohatera – autora. Paweł ustawił parawan czarnego humoru, za którym skrył swoje cierpienie. Jest nastolatkiem i pisze jak nastolatek, ale właśnie ta perspektywa wraz z towarzyszącym jej dojrzałym dystansem i mądrą powściągliwością sprawia, że opowieść Pawła jest wiarygodna i wstrząsająca. A co więcej, opowiada nie tylko o szpitalu i chorobie, ale o nas wszystkich.
Patronat:
Plasterek.pl
Głowna bohaterka trafia do wymyślnego piekła, w którym musi się zmierzyć z jego królową i pewnym mężczyzną, z którym łączy ją daleka przeszłość. Przemierzając kolejne kręgi piekła, spotyka różne niesamowite istoty. Powieść ,,czekając na odkupienie"" powstała z fascynacji autorki historią i literaturą fantastyczną. W jej książce powracają do życia zapomniane plemiona barbarzyńskie. Akcja książki w zaskakujący sposób przenosi się z V w. n.e. do współczesności. Okaże się, że duch historii przez cały czas czuwa nad ludzkością
Środowisko przestępcze jest zbiorowością ludzi bardzo zróżnicowaną ze względu na przyjęte kryteria (m.in. geograficzne, społeczne, kulturowe itd.). Podobnie przedstawia się sytuacja, kiedy chodzi o motywację zachowań i czynów zabronionych (bardzo często wskazuje się na działanie z zemsty lub odwetu, chorobliwą zazdrość czy też chęć osiągnięcia zysku). Poza typowymi, podręcznikowymi przyczynami popełniania przestępstw, są również takie, których w żaden sposób nie można skatalogować i w stosunku do których często nie podejmuje się nawet takich prób. Tłumaczenia takiej bierności również nie mają jednoznacznego charakteru. Skupiają się bowiem one bądź to na problemie braku występowania zjawiska, bądź na jego marginalnej obecności w środowisku przestępczym. Problem badawczy, jakim chciałby się zająć autor, to odpowiedź na pytania: czy istnieje zależność pomiędzy praktykowaniem określonych irracjonalnych i nieuzasadnionych wierzeń a działalnością przestępczą w tym zakresie? oraz: jak wygląda skala przestępstw popełnianych przez sprawców kierujących się wiarą w przesądy? PATRONAT HONOROWY: Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego Jacek Lipiński PATRONAT GŁÓWNY: Gmina Aleksandrów Łódzki PATRONAT MERYTORYCZNY: Kryminalistyka i Medycyna Sądowa PATRONI MEDIALNI: Telewizja Aleksandrów "Czterdzieści i Cztery"
„Wisielec” traktuje o człowieku, który przeżył traumę w dzieciństwie i tak samo jak jego ojciec cierpi na zaburzenie osobowości z pogranicza, tzw. borderline. Nie mogąc sobie poradzić z własnymi emocjami i alkoholizmem, trafia na pewnym etapie życia do klasztoru. Ma nadzieję pozbierać się na tyle, aby powrócić odmienionym i zaopiekować się swoją rodziną: żoną i dwójką małoletnich córek. Moment wytrzeźwienia doprowadza go do coraz głębszych przemyśleń na temat otaczającego świata i powielanych schematów zachowań, czego efektem jest rozpad rodziny. Po powrocie z klasztoru, podczas rozpoczętego okresu abstynencji, bohater doświadcza także stanów z pogranicza śmierci. Sam zadaje sobie pytania: czy faktycznie oszalał, czy może jest jeszcze coś poza otaczającą go rzeczywistością? Czy uda mu się wyjść zwycięsko z pojedynku o swoją tożsamość?
To powieść z elementami strumienia świadomości, o rozwoju duchowym, zmianach życiowych, doświadczeniach poza ciałem i alkoholizmie.
„Wisielec” posiada swoją muzyczną adaptację dostępną na stronie http://www.dechiffon.com/video.html – akustyczny album „Fénix” o rockowym zabarwieniu. Muzyka jest w nierozerwalny sposób związana z książką, co staje się niezwykłym eksperymentem artystycznym.
Strona Autora: http://www.dechiffon.com
Fanpage książki na Facebooku: https://www.facebook.com/pages/Jacques-de-Chiffon-Wisielec/400971080013652
PATRONI:
magazyn "Prime"
Noir Cafe
Rozwody, rozstania są niechlubnym symbolem naszych czasów. Można nawet powiedzieć, że w jakiś przedziwny sposób stały się modne. Łatwo i coraz łatwiej przychodzi niektórym zmiana partnerek życiowych niczym przysłowiowych rękawiczek – często, szybko i bezboleśnie dla siebie. Czy rzeczywiście można przejść do porządku dziennego nad tak dramatycznymi życiowymi wydarzeniami? Książka rozpatruje te sprawy z punktu widzenia kobiety porzuconej, a więc mającej ogromne poczucie krzywdy. Poza gorzkim opisem emocji i sytuacji towarzyszących zdradzie, zawiera też dużą dawkę humoru osadzającą ją w klimacie satyrycznym. Wiadomości i wskazówki z zakresu psychologii, prawa i biologii sprawiają, że jest cennym poradnikiem na trudny czas okołorozwodowy. Adresatem przesłania jest kobieta – każda, wszystkie, niezależnie od stanu cywilnego, wieku, sytuacji życiowej. Choć intencją autorek jest głównie pokrzepienie rozdartych kobiecych serc, to jednocześnie pozostają w nadziei, że może i panowie znajdą tu coś konstruktywnego dla siebie.
Respirator, rokowania, tracheo, bajki, sonda, „miś tleniś”, kołysanki, diagnozy… A naprzeciw nim: bunt, wiara, rozpacz, nadzieja, okruchy największego szczęścia, miłość… W centrum: malutki Rycerzyk – Krzyś. Ręka w rękę: jego Rodzice. Cel walki: życie własnego dziecka. Skutek uboczny: odkrycie największej radości życia w ogóle. A ta książka? To odrobienie zadania z najważniejszej i najbardziej wartościowej Lekcji Życia, którą obiecaliśmy synkowi przekazać dalej… Temat: kochaj bezwarunkowo i bezgranicznie dziś, nie jutro.
,,Wyjątki z wyjątków"" to chronologiczny zbiór twórczości literackiej (poetyckiej, dramatycznej i eseistycznej) Jana Brzozowskiego - architekta i rysownika z Warszawy. Całość składa się z pięćdziesięciu datowanych tekstów, niełatwych w odbiorze, ponieważ każdy wbija Czytelnikowi igiełkę, każdy zaskakuje i zmusza do reakcji. To teksty niesforne, śmiertelnie poważne, politycznie niepoprawne... szukające odbiorcy podobnego do siebie.
Grzegorz Borkowski – absolwent pedagogiki specjalnej z zakresu tyflopedagogiki i oligofrenopedagogiki Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz Studiów Podyplomowych z Wychowania Fizycznego i Sportu Osób Upośledzonych Umysłowo Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, a także Teorii integracji sensorycznej w diagnozie i terapii dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Warszawie. Doświadczenia zawodowe zdobywał w różnych organizacjach pozarządowych pracujących na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Zdobyte kwalifikacje wykorzystuje w pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 i Centrum Terapii Autyzmu Alpha w Lublinie. Autor publikacji związanych z problematyką wspomagania dzieci z zaburzeniami sprzężonymi m.in.: „Praca z dzieckiem agresywnym”, „Edukacja i Dialog” 03/2008 (196); „Postawy Rodzicielskie Wobec Dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym”, „Edukacja i Dialog” 11/2008 (202); „«Ku Dorosłości» (program nauczania dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym na II etapie edukacyjnym)”, „Rewalidacja” 2 (30)/2011.
To przejmująca opowieść o młodym człowieku, który pogubił się na ścieżkach życia. Tytułowy bohater - Krzysiek - uwiedziony przez narkotyki, zaprzepaszcza swoje szczęście. Porzuca rodzinę. Żebranie to jego sposób zarabiania na jedzenie i alkohol. Któregoś dnia na swojej drodze spotyka Ankę - studentkę farmacji. Dziewczyna nie potrafi przejść obojętnie obok kloszarda i zaprasza go na śniadanie. Wkrótce ich poranne spotkania stają się rytuałem. Okazuje się, że tych dwoje ma ze sobą wiele wspólnego i rodzi się między nimi przyjaźń. Anka zrobi wszystko, by pomóc Krzyśkowi i powrócić do normalnego życia.
Małgorzata Brol z d. Orzechowska, ur. 22,03,1955 r. w Krośnie Odrzańskim (woj. lubuskie). Obecnie mieszka i pracuje w Kaletach (woj. śląskie). Przygodę pisarską rozpoczeła w 2004r., wydając zbiór opowiadań ,,Kwiaty moja miłość"". W 2010r. wydała pierwszy tomik wierszy pt. ,,Graj moje serce"", a w 2011r. bogato ilustrowaną książęczkę z bajkami dla dzieci ,,Podwórkowe opowieści naszej babci"". Rok później ukazała się jej kolejna książeczka dla dzieci pt. ,,Cztery pory roku moich westchnień"". W listopadzie 2013r. ukazała się kolejna książka, tym razem powieść dla dorosłych, pt. ,,Lipa, drzewo mojego życia"". Jest to pierwsza część tryptyku ,,Drzewa"".
„Tamara. Rozmyślania tyberiadzkie” to coś więcej niż historia miłosna. Książka w atrakcyjny fabularnie sposób opowiada o wyborach stojących przed współczesnym człowiekiem oraz o kondycji naszego społeczeństwa i o rolach, jakie przychodzi nam w nim odgrywać. Posługuje się przy tym licznymi symbolami, porusza wątki filozoficzne pochodzące z myśli Heideggera, Schopenhauera czy Majmonidesa, a skomplikowana warstwa psychologiczna utworu opiera się na koncepcjach C. G. Junga. Na bohaterów „Tamary” wpływa nie tylko chwila obecna, lecz także wszystko, co człowiek „posiada” w swojej podświadomości oraz historia i kultura miejsca, w którym przebywa. Ponieważ scenerią jest tu Ziemia Święta, przeżycia bohaterów w naturalny sposób zostają pogłębione także o wymiar metafizyczny. Wszystko to sprawia, że z perspektywy myślącego czytelnika opowieść aż się prosi o powtórną lekturę.
„Któregoś dnia rozpoczęliśmy sesję fotograficzną na podwórku, na którym wylegiwały się koty. Dziadek wyjaśnił, że koty są użyteczne, bo łowią myszy i szczury. Myszy zaś robiły różne szkody w stodole lub innych gospodarczych budynkach. Takich budynków było parę koło domu, bo dziadkowie od dawna prowadzili własne gospodarstwo rolne. […]
Koty jako użyteczne zwierzęta były dobrze traktowane w całej wsi. Prawie w każdym domu kot był po to, żeby łapał myszy. Ale chyba u dziadków było ich najwięcej. Dlatego w czasie kolejnych wakacji powstawały nowe zdjęcia kotów, które mieszkały w gospodarstwie dziadków”.
(fragment książki „Siedem kotów”)
Jeżeli czujesz, że ustawicznie ocierasz się o „szorstką powierzchnię życia”, walczysz i masz tej walki szczerze dość – prawdopodobnie powinieneś tę książkę przeczytać.
Choć nie jest to kolejny poradnik jak zostać pięknym, młodym i bogatym, to w pewnych kategoriach można ją uznać za rodzaj przewodnika – duchowego.
Książka jest zbiorem krótkich opowiadań opisujących życiowe wydarzenia. Każde z nich zakończono pewną formą komentarza, wniosku czy przemyślenia opartego na skojarzeniu powstałym w ślad za zaistniałym zdarzeniem. Całość jest próbą dostrzeżenia głębszego sensu w pozornie banalnych sytuacjach. Sensu, który odnaleźć może każdy, jeśli tylko zechce. A gdy go odnajdzie zrozumie „jak wyciągnąć palce z wrzątku”.
PATRONI:
Sztukater.pl
Halo Łódź
Opowiadania Krzysztofa Wiczanowskiego dotyczą człowieka – jego osamotnienia, miłości, skomplikowanych relacji z bliskimi. Nie ma w nich dokładnie określonego miejsca wydarzeń czy nazwy miasta. Każda z opisanych postaci może lub mogła żyć obok nas i niewykluczone, że wydarzenia te staną się także naszym udziałem, gdyż najlepszym pisarzem jest Życie.
PATRONAT:
Strona Tytułowa
„Bóg, którego dopiero poznał…” to opowieść o zwycięstwie Gedeona, biblijnej postaci przywołanej w Księdze Sędziów, nad Madianitami i Amalekitami oraz o jego walce z kultem bożka Baala. To również historia pewnej znajomości…
Maria Radwan, autorka opowiadania, w piękny, przystępny sposób pokazuje rodzącą się relację miłości między człowiekiem i Bogiem, ratującą obecność Boga w historii człowieka, który zdaje się Go nie znać. Człowiek poznaje Nieznajomego poprzez zaakceptowanie Jego planu i podanie się mu. Autorka przybliża epizod ze Starego Testamentu rzadko pamiętany i przywoływany, nieczęsty w literaturze. Tekst dla każdego, niezależnie od wieku.
Sens życia dla człowieka żyjącego we współczesnym świecie coraz częściej staje się wartością pożądaną, a droga do jego osiągnięcia coraz bardziej niezrozumiała. Józef Suchocki w swojej nowej książce, bazując na własnych doświadczeniach, objaśnia czytelnikom tajemnicę sensu życia oraz krok po kroku tłumaczy, w jaki sposób osiągnąć spełnienie ludzkiej natury. Erudycja autora, szeroka i dogłębna wiedza teologiczna oraz filozoficzna, a także przystępny język sprawiają, że „Sens życia” jest alternatywą dla powszechnie dostępnych poradników obiecujących łatwe osiągnięcie szczęścia i sukcesu w życiu. To książka dla wszystkich tych, którzy szukają rzetelnych, opartych na wiedzy i doświadczeniu, odpowiedzi na fundamentalne pytania, a przede wszystkim oczekują mądrej pomocy w dążeniu do osiągnięcia sensu życia.
Odległa przyszłość. Ludzkość utraciła zdolność rozwoju, „cywilizacja” to słowo, którego już nikt nie używa, a jeśli nawet, to na pewno nie z dumą, a „technologia” brzmi niemal jak zaklęcie. Nastał koniec, a potem początek. Wraz ze wszystkimi zdobyczami techniki przepadło jednak coś jeszcze, coś, co najogólniej dałoby się określić mianem istoty człowieczeństwa. Ustały społeczne więzi, polityka to narzędzie dominacji, państwo, budowane na ostrych klasowych podziałach, wyrzuca na margines egzystencji całe rzesze nieumiejących zatroszczyć się o siebie obywateli, a tych, którzy są użyteczni, mami obietnicami i wyzyskuje. Obserwujemy te resztki świata z perspektywy kilku nietuzinkowych bohaterów, którzy nie godzą się na taki porządek, choć swój sprzeciw wyrażają w różnorakiej formie.
Artur Kubieniec stworzył powieść wpisującą się w szeroki nurt postapokaliptyczny, udało mu się jednakże zawrzeć w niej gorzką prawdę o teraźniejszości. Jest tu miejsce i na opis społecznej wrażliwości, i na demaskowanie pozorowanych działań dobroczynnych, i wreszcie na diagnozę największej bolączki współczesnego człowieka – jego przeraźliwej samotności, w której trudno zmierzyć się z osobistym demonem pychy.
Nowego Świata nie należy się lękać. Na pewno będzie odwrotny do obecnego, jednak nie zadzieje się z dnia na dzień. Zwyczajnie wszystko należy zacząć od nowa i… budować, a budowę zacząć od siebie samego. Zbudować dobre i zdrowe fundamenty, po których będzie można piąć się pod niebo. Podjąć nowe wartości w życiu. Prawdziwie odnowić się, zmienić kierunek. Nadać rytm życiu. Pamiętając, że wszyscy jesteśmy tym samym, a mimo to zachowujemy swoją indywidualność. (fragment)
Dałoby się ukuć na podstawie nowego zbioru opowiadań Joanny Pettersson definicję realizmu magicznego w jego europejskim wydaniu, owej literackiej matrycy szukającej swych korzeni i w XIX-wiecznym triumfie realizmu, i w cudowności, która przenika całą kulturę śródziemnomorską. `Potępieńców` można też odczytać poprzez założenia modnej dziś mikrohistorii i znajdować okruchy ludzkich prawd - tych małych, pojedynczych, a zarazem uniwersalnych - w epokach rozpoznanych i zindeksowanych w encyklopediach i innego typu kompendiach. I jeszcze: można znaleźć w tej książce antidotum na wszędobylski, natrętny i uwłaczający czytelniczym gustom psychologizm, którym przeszła, jak pomieszczenie zapachem stęchłej ryby, nasza współczesna proza. Tylko czy warto? Radzę czytelnikowi, aby udał się do wszechświatów kolejnych opowiadań bez ideowych potrzeb, odnalazł ich epicentrum, zalążek mitu, bo nie ulega wątpliwości, że te historie próbują - jak mity - opowiedzieć nieopowiadalne, i delektował się smakiem prawdziwej sztuki epickiej bez definicji ze słowników terminów literackich. A potem zadał sobie te same pytania, które towarzyszą zasiedlającym je postaciom. Okrutnego rycerza, opiekuńczego ziemianina Dietera, dzielną Ewę, sprzeciwiającą się na swój sposób faszystowskim normom i wielu innych barwnych bohaterów łączy jedno: chęć dotarcia do drugiego człowieka. I obawa, że jednak jesteśmy monadami...
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?