Z Muzeum Narodowego w Warszawie tajemniczy złodziej o pseudonimie „Cesarz” kradnie dziesięć bezcennych obrazów. Pan Tomasz rozpoczyna samotne śledztwo w tej sprawie. Między nim a Pawłem Dańcem dochodzi do kłótni. Nazajutrz rano Paweł dowiaduje się, że „Cesarz” porwał pana Tomasza i przetrzymuje go wraz ze skradzionymi arcydziełami malarstwa na szczycie Pałacu Kultury i Nauki. Przestępca grozi wysadzeniem najwyższego budynku w stolicy, jeśli nie otrzyma dziesięciu milionów dolarów. Co łączy kradzież dzieł sztuki ze zniknięciem Pana Samochodzika i jaką rolę odgrywa w tym „Cesarz”? Już pierwszy trop uświadamia Pawłowi, że sprawa ma swoje korzenie w studenckich czasach Pana Samochodzika. W uratowaniu szefa będą pomagać Pawłowi żołnierze GROM-u, nowy pracownik departamentu, doktor Marcin Mierzejko, i... Jerzy Batura.
Muzeum Diecezjalne w Siedlcach dostaje ofertę z Hiszpanii. Madryccy muzealnicy z Prado proponują wymianę. Za wypożyczenie „Ekstazy św. Franciszka”, jedynego w Polsce dzieła el Greca chcą wypożyczyć trzy inne obrazy tego malarza. Ktoś chce jednak pokrzyżować plany muzealników i wysyła anonim, w którym grozi, że ukradnie obraz el Greca w dniu przyjazdu Hiszpanów. Paweł Daniec, na prośbę Pana Samochodzika wyrusza do Siedlec aby zapobiec nieszczęściu. Mimo, że trafia na trop autora tajemniczego anonimu, „Ekstaza św. Franciszka” i tak dostaje się w ręce złoczyńców. Dlaczego ukradziono obraz? Czy uda się odzyskać dzieło? W rozwiązaniu kolejnej zagadki pomogą Pawłowi licealiści Agnieszka i „Dylan”, leśny pustelnik znany w okolicy jako „Szczurołap” i mechanicy samochodowi o arystokratycznych korzeniach, bracia Zborowscy.
Paweł Daniec wyrusza do Chęcin, zaintrygowany znaleziskiem dokonanym przez tamtejszego nauczyciela, jego dziwnym wypadkiem i włamaniem do jego mieszkania. Oficjalnie Paweł ma wygłosić w chęcińskiej szkole serię wykładów z historii Polski, natomiast wolny czas poświęca na wyjaśnienie zagadki. Tropem rannego pedagoga penetruje okoliczne sztolnie i kamieniołomy. Spotyka dwie konkurujące grupy, ale - mimo pomocy kilku osób - nie może zakończyć śledztwa. Dopiero przybycie pana Tomasza posuwa sprawę naprzód. Nasi bohaterowie dokonują wraz z grupą przyjaciół rannego nauczyciela ciekawego odkrycia związanego z wydarzeniami z połowy XVI wieku, chociaż - jak się okazuje - dokładniejsze informacje na ten temat posiada tajemniczy przybysz z Dagestanu.
Licealny nauczyciel historii Pawła Dańca, profesor Fryderyk Krak, zostawia swoim uczniom w testamencie do rozwiązania szyfr związany z poszukiwaniami skarbu zdobytego w tajemniczych okolicznościach w pierwszej połowie XVI wieku. Trzej poddani Zygmunta Starego ukryli skarb w okolicach Krakowa i aby go odnaleźć, trzeba ustalić trzy słowa-klucze związane z epoką zygmuntowską. Grupa byłych licealistów, koleżanek i kolegów Pawła, poszukuje skrytki odwiedzając Kraków, Tyniec i zamek Ogrodzieniec. Spotkanie grupy przyjaciół po latach jest okazją do wspomnień. Okazuje się przy tym jak dorosłe życie zweryfikowało marzenia i zmieniło niektóre osoby, ich skalę wartości i postępowania.
Tomasz N.N. i Paweł Daniec otrzymują od olsztyńskiego antykwariusza Edmunda Dudka propozycję wspólnego poszukiwania nieznanej badaczom korespondencji Mikołaja Kopernika. Jej odnalezienie mogłoby zmienić naszą wiedzę na temat tego, jak doszło do przełomowego odkrycia dokonanego przez wielkiego astronoma. Pierwszym tropem jest donos napisany na Kopernika do Watykanu przez jednego z kanoników warmińskich. Paweł musi konkurować z tajemniczym Remeksem, przeciwnikiem groźnym i nieobliczalnym. W poszukiwaniach listów Kopernika niezbędne okazuje się między innymi poznanie historii astronomii. Trop wiedzie Pawła i współpracującego z nim dziennikarza Olbrzyma między innymi do Olsztyna, Krakowa, Torunia i Fromborka. Kluczowe znaczenie dla wyjaśnienia zagadki będzie miała tablica astronomiczna i wieża zamku kapituły warmińskiej w Olsztynie.
Nowy wiceminister zleca Tomaszowi N.N. i Pawłowi Dańcowi przygotowanie wystawy o Marii Skłodowskiej-Curie. W poszukiwaniu materiałów i eksponatów pan Tomasz udaje się do Paryża, a Paweł — do Sztokholmu na aukcję, podczas której ma być sprzedany list uczonej do Alberta Einsteina. Ktoś uniemożliwia jednak Pawłowi przybycie na aukcję na czas, a list zostaje sprzedany — po zaciętej licytacji kilku osób — za sumę dziesięciokrotnie wyższą od ceny wywoławczej. Okazuje się, że w liście była informacja o brązowym notesie Einsteina przesłanym Skłodowskiej-Curie z prośbą o zaopiniowanie opisanych tam teorii naukowych. Ustaleń tych poszukują wywiady kilku państw. Pan Tomasz i Paweł są na dobrej drodze ku rozwikłaniu zagadki.
Tomasz N.N. przebywa w Paryżu jako członek delegacji ministerialnej wysłanej po odnalezioną tam spuściznę po Cyprianie Kamilu Norwidzie. W dniu wyjazdu ze stolicy Francji jacyś młodzi ludzie kradną panu Tomaszowi w kawiarni teczkę z kopiami papierów po poecie. W pociągu do Warszawy z Panem Samochodzikiem kontaktuje się telefonicznie niejaki hrabia Saint-Germain. Grozi on zniszczeniem oryginałów spuścizny po Norwidzie, jeśli Pan Samochodzik nie rozwiąże przedstawionej mu telefonicznie zagadki. Pan Tomasz podejmuje się rozwiązania zagadki dotyczącej miejsca przechowywania w Polsce cennego relikwiarza z XIV wieku — krzyża lotaryńskiego.
Tomasz N.N. i Paweł Daciec na zlecenie amerykańskiego milionera szukają w Polsce skarbu ukrytego w 1812 roku. Ślady prowadzą na wyspę San Domingo, gdzie w 1802 roku rozpoczęła się przyjaźń Feliksa Zieleniewskiego, polskiego oficera wojsk napoleońskich, i Słonecznego Wilka, szamana z plemienia Czirikaua, zaprzyjaźnionego z Tecumsehem, wodzem Szaunisów. Przy opróżnianiu skrytki ze skarbem pan Tomasz ulega zatruciu. W poszukiwaniu antidotum oraz pirackiego skarbu, do którego wskazówką jest mapa dostarczona przez milionera, Paweł udaje się na Alaskę, a następnie na San Domingo. Na drodze stają mu karaibscy piraci.
Paweł Daniec wyrusza wraz z przyjacielem archeologiem na spływ rzeką Krutynią i dalej na mazurskie jeziora w poszukiwaniu osady Gotów, którzy pojawili się na tych ziemiach w II i III wieku n.e. Wskazówką mającą ułatwić odnalezienie tego miejsca są słowa wyryte na drzwiach kościółka ufundowanego przez potomka germańskiego kupca. Podczas podróży Paweł - wspomagany przez pana Tomasza - dąży do wyjaśnienia zagadki, a przy okazji godzi dwa zwaśnione rody.
Rodzinna legenda przekazywana z pokolenia na pokolenie znajduje swoje potwierdzenie w dokumencie, którego części starają się scalić pan Tomasz i Paweł Daniec. Dokument dotyczy Prusów walczących z Krzyżakami oraz wyprawy do Prus z udziałem rycerzy czeskich w XIII wieku. Nasi bohaterowie przy pomocy przyjaciół odnajdują manuskrypt Jana z Pragi i wyjaśniają tajemnicę dokumentu będącego testamentem starszyzny plemienia Galindów.
Pod koniec drugiej wojny światowej na pokładzie niemieckiego statku „General von Steuben” znalazł się oficer niemiecki odpowiedzialny za ukrycie zrabowanych w Rosji dzieł sztuki. Ze storpedowanym liniowcem zaginęły plany wskazujące drogę do skarbca na Mierzei Wiślanej. Pan Samoczhodzik i Paweł Daniec próbują udaremnić wywiezienie skarbów przez złodziei. W tym celu Paweł zamieszkuje jako laternik na Mierzei, a pan Tomasz prowadzi z młodymi przyjaciółmi poszukiwania w okolicy Twierdzy Osowiec.
W Lublinie nieoczekiwanie pojawia się złota moneta wybita jakoby przez króla, który nigdy nie zasiadł na polskim tronie. Z kolei ktoś wyzywa na pojedynek dyrektora zamku w Janowcu, a także podpala stolarnię i kamienicę, zaś z aukcji dzieł sztuki w biały dzień zostaje skradziona cenna szabla. Jedynym śladem nieuchwytnego szaleńca jest herb pojawiający się w miejscu kolejnych przestępstw. Kluczem do rozwikłania tej zagadki są dzieje pewnego siedemnastowiecznego warchoła.
Włamanie do Muzeum Historii Miasta Włocławka, do zbadania którego pan Tomasz wysyła Pawła Dańca i nową pracownicę Departamentu Ochrony Zabytków, Julię, staje się przyczynkiem do wyjaśnienia jednego z najbardziej zagadkowych epizodów nowożytnej historii Polski. Nasi bohaterowie mają za zadanie odnaleźć zaginione polskie regalia, czym zainteresowani są także Jerzy Batura i jego ludzie, wśród których niepoślednią rolę odgrywają tajemniczy przybysz z Niemiec i Rudzielec w subaru. Poszukiwania prowadzone są we Włodzimierzu Wołyńskim na Ukrainie oraz w Poznańskiem, na Dolnym Śląsku i w Beskidach, a wieńczy je spektakularny sukces odniesiony przez Pawła i Julię.
Do departamentu Ochrony Zabytków zgłasza się jasnowidz o przydomku Merkury, z propozycją pomocy w prowadzonym śledztwie. Akurat nadchodzi meil od kapitana Jorgena Jorgensena, który penetruje wrak zatopionego w 1945 roku U-Boota, z prośbą o pomoc. Merkury wyczuwa, że nadawca wiadomości jest w niebezpieczeństwie, w związku z czym pan Tomasz wysyła Pawła Dańca na Szetlandy, gdzie Norweg zarezerwował dla niego pokój w hotelu. Po przybyciu na Szetlandy i spotkaniu z krewnymi i współpracownikami kapitana, wobec jego zniknięcia, Paweł wyrusza jachtem Jorgensenów na wyspę Samso. Bezwzględni ludzie Ekscelencji próbują skierować Pawła na fałszywy trop. Tymczasem Paweł orientuje się, że wszystkie te wydarzenia mają związek z tajemniczą sprawą zatopienia U-Boota. Paweł i Merkury po dramatycznych przygodach doprowadzają do wyjaśnienia zagadki.
Departament Ochrony Zabytków odwiedza długoletni znajomy pana Tomasza, warszawski antykwariusz Antoni Biedermayer, przynosząc porcelanową różę. Okazuje się, że pewien młodzieniec sprzedaje takie róże w antykwariatach na warszawskiej Starówce. Zastawiona na niego pułapka nie przynosi powodzenia, młodzieniec znika bowiem w jakimś lochu. Pan Tomasz, Paweł Daniec i siostrzeniec Pana Samochodzika Jacek próbują odnaleźć piwnicę, z której mężczyzna ten brał sprzedawane przedmioty. Poszukiwania kierują się do fortów Cytadeli Warszawskiej.
Operacja „Skarby wikingów” trwa nadal. Poszukiwania płetwonurka z klubu „Akwalung”, który rok wcześniej pracował dla Jerzego Batury, przynoszą zaskakujące rezultaty. Wreszcie „Havamal” znajduje na dnie Zatoki Gdańskiej wrak okrętu wikingów, a w nim pozłacaną oprawę księgi liturgicznej i skrzynię przypominającą trumnę. Przedmioty te okazują się być związane z osobą pewnego świętego. Pan Tomasz, Paweł Daniec demaskują poszukiwaczy z „Havamala” i współpracującego z nimi Baturę, a także uniemożliwiają zniszczenie zawartości trumny i przemyt skarbów z wraka.
Pan Tomasz i Paweł Daniec wspólnie z Zosią, Jackiem oraz Olbrzymem, dziennikarzem z Olsztyna, poszukują skarbu generała Aleksandra Samsonowa, złotych rubli znajdujących się przy jego sztabie pod koniec pierwszej wojny światowej. Tymczasem w jeziorze Gim harcerze dokonują odkrycia, które wraz ze znalezionym pamiętnikiem niemieckiego oficera naprowadza na ślad pułkownika Teodora von Bresckova, który w 1918 roku zamieszkał w Zielonowie i szuka skarbu Samsonowa. Paweł objeżdża tereny bitwy pod Tannenbergiem, a pan Tomasz płynie z Zosią do pobliskiej wsi Kociak. Tam zostaje wciągnięty w rozstrzyganie miejscowych konfliktów wokół domu kultury i budowy wodociągu. Szukając skarbu nasi bohaterowie docierają w kilka prawdopodobnych miejsc ukrycia skarbu.
Jacek, siostrzeniec Pana Samochodzika, wzywa go na Mazury, do Martian koło Kętrzyna. Nowy ślad skarbu Samsonowa prowadzi do Reszla na Warmii. Jednak pan Tomasz na razie przydziela Pawłowi zadanie zorganizowania muzeum w domu kultury w Kociaku. Dołączają do niego harcerze z drużyny Jacka, Maciek i Gustlik. W tworzonym muzeum Paweł odnajduje ukryte zejście do piwnicy, a tam różne zbiory muzealne. To dopiero początek odkryć. Kolejne znaleziska przynoszą zaskakujące informacje...
Paweł Daniec wyjeżdża na zaproszenie kolegi w Bieszczady. Tymczasem pan Tomasz spotyka się w Warszawie z byłym członkiem oddziału strzelców górskich wermachtu, którzy w 1942 roku otrzymali zadanie przywiezienia ze szczytu Elbrusa na Kaukazie złotego posążka Kaukaskiego Wilka, znaku wzywającego ludy kaukaskie do walki. Jerzy Batura ostrzega pana Tomasza, że Otto Ebersche, jego rozmówca, pracował w Abwehrze - wywiadzie wojskowym - i nie powiedział mu całej prawdy. Pan Samochodzik jedzie w Beskidy na spotkanie ze specjalistą od spraw kaukaskich. Pan Tomasz, Paweł, komandos z GROM-u Michał oraz specjalista ds. kaukaskich Spider jadą do byłej kwatery Abwehry w Mikołajkach, by tam rywalizować z Baturą i agentami wywiadów kilku państw.
Na polecenie zwierzchnika pan Tomasz przyjmuje do pracy w swoim departamencie Alfreda Kobyłkę, który jednak zamiast współpracować z Pawłem, staje się jego konkurentem. W Szymbarku Kobyłka natrafia na skarb i mapę — szkic górzystej okolicy z zaznaczonym pod szczytem jednej z gór znakiem Tryzuba. Pan Tomasz i Alfred jadą w Bieszczady, dokąd również udaje się osobno Paweł jako nieformalny uczestnik obozu dla trudnej młodzieży. Organizują go poznani wcześniej harcerze Maciek i Gustlik. Pan Tomasz i Alfred odwiedzają Krasiczyn, gdzie spotykają Jerzego Baturę, również zainteresowanego mapką ze znakiem Tryzuba.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?