Szkoła modlitwy Czy modlitwy można się nauczyć? Książka Modlitwa i życie. Rozmowy i ćwiczenia to minipodręcznik codziennej modlitwy. Józef Augustyn SJ w formie rozmowy z kilkoma redaktorami dzieli się swoim osobistym i duszpasterskim doświadczeniem modlitwy.Odpowiedź na wiele pytań W książce znajdziesz odpowiedź na wiele nurtujących pytań np: Czym jest modlitwa? Jak radzić sobie z rozproszeniami? Jak modlić się w chwilach zagubienia i rozpaczy? W jaki sposób uczyć modlitwy dzieci i młodzież? Praktyczne ćwiczenia Refleksjom towarzyszą ćwiczenia, które są swoistym rachunkiem sumienia z modlitwy w ciągu całej historii naszego życia. To praktyczna pomoc, którą można wykorzystać zarówno w osobistej pracy nad sobą, jak i we wspólnocie.
Kiedy się modlisz, pamięć przywodzi ci na myśl albo obrazy rzeczy minionych, albo nowe troski, albo też postać tego, kto cię skrzywdził.Ewagriusz z PontuKażdy z nas nosi w sobie ślady rozmaitych zranień. Poczucie krzywdy męczy nas nieraz latami, wpływając na całe nasze życie: zniekształca nasze sumienie, deformuje oceny moralne, zafałszowuje myśli, słowa i czyny, a nawet - zgodnie ze słowami Ewagriusza z Pontu - nadaje kształt naszej modlitwie.W swoich rozważaniach Józef Augustyn SJ, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy, proponuje medytację Fundamentu Ćwiczeń duchowych św. Ignacego Loyoli pod kątem wewnętrznego uzdrowienia z tego niszczącego nas i nasze więzi odczucia. Autor zaprasza do przekraczania poczucia krzywdy, gdyż żyjąc w nim, łatwo stajemy się podejrzliwi i skłonni widzieć w innych raczej zło niż dobro. Podkreśla też, że to, co w czasie modlitwy traktujemy nieraz jako rozproszenie, na przykład myśli krążące wokół krzywdy i krzywdziciela, bywa tak naprawdę owocem działania Ducha Świętego - Ducha prawdy, przebaczenia i pojednania.Książka została podzielona na trzy części: w pierwszej opisany jest sposób odprawiania medytacji opartej na słowie Bożym, w drugiej zawarte są wprowadzenia do medytacji, w trzeciej - rozważania na temat uzdrowienia z poczucia krzywdy.Pierwszy tom sześciotomowej serii rozważań opartych na "Ćwiczeniach duchowych" św. Ignacego Loyoli
Autor podejmuje problem sakramentu pojednania zarówno od strony penitenta, omawiając warunki dobrej spowiedzi, jak też od strony spowiednika, analizując zasady posługi w konfesjonale. Józef Augustyn SJ podkreśla, że posługa jednania nie ma charakteru prywatnego; obaj - spowiednik i penitent - spotykają się na gruncie wiary w miłosierdzie Boga. Autor zaznacza, że tylko kapłan, który jest dobrym penitentem, może być dobrym spowiednikiem, oraz, że penitent ma prawo znać zasady, jakimi winien kierować się kapłan w konfesjonale.Audiobook stworzony na podstawie książki Sakrament pojednania. Medytacje, (Wydawnictwo M, Kraków 2024)
Ojciec Józef Augustyn SJ od kilkunastu lat poprzez swoje publikacje - książki, artykuły, wywiady - oraz głoszone rekolekcje wpisuje się w dyskusję o problemach Kościoła. Ma odwagę mówić i pisać o tym, co w Kościele polskim i powszechnym jest najważniejsze. Zawsze zajmuje się kluczowymi problemami kapłanów i wiernych. Nie boi się poruszać tematów tabu. Ma odwagę inspirować do dyskusji w kwestiach, które są traktowane jak"zmowa milczenia". Do tej pory zawarł to w kilkudziesięciu opublikowanych książkach, dziesiątkach artykułów, bardzo wielu udzielonych wywiadach i nieustannie głoszonych rekolekcjach w Polsce i za granicą. Dla wielu wiernych i kapłanów jest niezmiennie punktem odniesienia w szeroko dyskutowanych problemach.
Skupienie rekolekcyjne Serce Jezusa. Ukojenie serc naszych bpa Henryka Ciereszki oraz Józefa Augustyna to szczere świadectwo wiary i miłości.
Autorzy, sięgając do swojego duszpasterskiego i osobistego doświadczenia, zapraszają do kontemplacji przebitego Serca Jezusa. Dzięki niej możemy przeczuć zło grzechu, który zdolny jest ugodzić Syna Bożego, oraz poznać nieskończoną głębię miłości Boga-Człowieka; to ona wybawia nas ze wszystkich naszych nieprawości. W przebitym Sercu Jezusa jest nasze przebaczenie, uzdrowienie, pocieszenie i ukojenie.
Spis utworów
01. Homilia I. J. 19, 31-37 Bp Henryk Ciereszko 20'00"
02-03 Konferencja I. Józef Augustyn SJ 60'00"
Rocznica ofiarowania Ojczyzny Sercu Jezusa: 1921-2021
Objawienie się Jezusa św. Małgorzacie M. Alacoque
Dwanaście obietnic Serca Jezusowego
04-05 Konferencja II. Bp Henryk Ciereszko 48'00"
Serce ludzkie i jego uczuciowość
Uczuciowość człowieka
Błędy i wypaczenia uczuciowości w człowieku
Serce człowieka, jego istota i głębia, jako najintymniejszego centrum ludzkiej osoby
06-07 Konferencja III. Bp Henryk Ciereszko 53'00"
Serce Jezusa – uczuciowość Boga-Człowieka
Objawienie miłości i miłosierdzia Najświętszego Serca Jezusa w Jego nauczaniu, w przypowieściach i czynach
08. Konferencja IV. Bp Henryk Ciereszko 29'00"
Misterium Najświętszego Serca Jezusa – najświętsza uczuciowość Jezusa
Ujawnienie uczuć Serca Jezusa w Jego Człowieczeństwie
Najintymniejsze tajemnice uczuć Serca Jezusa w jego relacji do Ojca
Misterium krzyża – najpełniejsze objawienie miłości i miłosierdzia Serca Jezusowego
09. Konferencja V. Bp Henryk Ciereszko 30'00"
Św. Faustyna czcicielką Najmiłosierniejszego Serca Pana Jezusa
Serce Jezusa źródło miłości i miłosierdzia
Ukojenie i pociecha w Sercu Jezusa
Pragnienia Serca Jezusa – miłość serc ludzkich i miłosierdzie
10. Konferencja VI. Józef Augustyn SJ 28'00"
Ofiarować się Jezusowi
Szukać ukojenia w Sercu Jezusa
Zapisać się w Sercu Boga
08. Homilia II. J 19, 25-27 Bp Henryk Ciereszko 09'00"
09. Homilia III. J 2, 13-25 Bp Henryk Ciereszko 12'00"
10. Konferencja VII. Józef Augustyn SJ 66'00"
Serce Jezusa przebite naszymi grzechami
Serce Jezusa nieskończoną miłość Boga Ojca
Eucharystia złotym kluczem do nieba” (Anna Augustyn)
11. Zakończenie. Józef Augustyn SJ 15'00"
Książka o. Józefa Augustyna to swoista kronika wydarzeń z życia Kościoła, które autor wnikliwie analizuje. Najczęściej są to wydarzenia bardzo trudne dla Kościoła, jak odchodzenie księży z szeregów kapłańskich, łamanie celibatu, nadużycia seksualne duchownych wobec nieletnich, kryzys małżeństwa i rodziny, ataki działaczy gender i LGBT na nauczanie Kościoła, fałszywe oskarżenia wysuwane przeciwko chrześcijaństwu przez środowiska laickie i lewicowe. Komentarze poświęcone są także sztuce prowadzenia życia duchowego, modlitwie, miłości małżeńskiej, formacji seminaryjnej i kapłańskiej, umartwieniu i pokucie, spowiedzi św., kierownictwu duchowemu.
Codzienny rachunek sumienia, który proponuje św. Ignacy Loyola w "Ćwiczeniach duchownych", nie jest "rozliczaniem się" z własnych upadków i słabości, ale szczerym i miłosnym dialogiem człowieka z Bogiem o naszym życiu. W codziennym rachunku sumienia odkrywamy najpierw bezwarunkową miłość Boga, a następnie naszą odpowiedź na nią. Rachunek sumienia, na który Ojciec Ignacy każdego dnia każe przeznaczyć kwadrans, to codziennym "Kwadrans szczerości" - kwadrans szukania Prawdy o Bogu i prawdy o człowieku.
Do książki został dołączony także rachunek sumienia mogący pomóc w bezpośrednim przygotowaniu do spowiedzi. Zwieńczeniem codziennego "kwadransa szczerości" staje się bowiem spotkanie człowieka z miłosiernym Ojcem w sakramencie pokuty i pojednania.
Książka Józefa Augustyna SJ jest odpowiedzią na współczesne zapotrzebowanie rodziców, nauczycieli i katechetów. Ma charakter naukowej rozprawy w perspektywie Ewangelii i dokumentów Stolicy Apostolskiej, w których omówiona została problematyka wychowania seksualnego dzieci i młodzieży. W swych rozważaniach Autor odwołuje się do prawa naturalnego kierującego ludzką seksualnością, podkreślając przy tym wymiar moralny i duchowy człowieka. Z dużą dozą empatii, zrozumienia, spokoju i życzliwości wyjaśnia, jak powinno przebiegać wychowanie seksualne w rodzinie i w szkole.Poradnikowy charakter książki nie spłyca ważkich problemów związanych z wychowaniem. Czytelnik znajdzie tu odpowiedź na wiele nurtujących wątpliwości:Jak osiągnąć dojrzałą postawę wobec własnej seksualności?Jak wychowywać młodego człowieka, aby sfera psychoseksualna była darem dla drugiej osoby?Jak pogodzić witalną żywiołowość seksualizmu z życiem religijnym?
Ćwiczenia duchowne św. Ignacego Loyoli dają pełniejsze poznanie siebie. Jest to dzisiaj tym ważniejsze, że człowiek współczesny wskutek nastawienia na to, co widzialne i doczesne, nie umie wchodzić w siebie, by poznać swą prawdziwą wielkość, jak też rzeczywistą nędzę. Zamieszczone w książce rozważania pierwszego tygodnia Ćwiczeń pomagają dojrzeć głębię grzechu oraz jego niszczącą siłę, która zakłóca nasze najważniejsze odniesienia: do Boga, do bliźnich i do samych siebie. Wchodząc w siebie, odkrywamy podświadome, nieprzejrzyste motywy naszego postępowania oraz niszczące nas namiętności i zranienia. Czynimy to w tym celu, by z całym tym brzemieniem przyjść po przebaczenie i uzdrowienie do Chrystusa ukrzyżowanego, albowiem w Jego ranach jest nasze uzdrowienie (Iz 53, 5). Autor rozważań, zamiast łatwych rad, daje nam na czas rekolekcji coś znacznie cenniejszego: wprowadza nas na drogę twórczego szukania Boga i życia w prawdzie.
Odwołując się do rozważań Ewagriusza z Pontu "o ośmiu duchach zła" ojciec Józef Augustyn SJ proponuje nam skupienie rekolekcyjne o warunkach i metodach pracy nad światem naszych uczuć.
Wszystkie nasze uczucia, także te "najgorsze" - jak podkreśla Autor - winny stawać się dla nas okazją do powierzania naszego życia Bogu. Im trudniejsze bywają nasze stany uczuciowe, tym bardziej możemy przecież liczyć na miłosierdzie i łaskę Boga. Celem pracy nad światem naszych uczuć jest upodobnienie się do Jezusa Chrystusa zgodnie z tym, co mówi św. Paweł: "Miejcie te same uczucia, co Jezus Chrystus".
Północ. W nocnej ciszy rozlega się miejski zegar. Wybija rytmicznie dwanaście uderzeń. Minął kolejny dzień. Zaczyna się nowy. Ile ich było już w moim życiu? A ile ich jeszcze będzie? Wszystkie, o Panie, policzone są i wszystkie należą do Ciebie. Te ocenione przeze mnie jako owocne, piękne, udane i przyjemne, oraz te - jak dzisiaj - uznane za nieudane czy wręcz zmarnowane. Od wielu tygodni zegar bijący o północy przywołuje upartą myśl o kolejnym zmarnowanym dniu. Jednak tylko w ocenie moich chaotycznych emocji i myśli. A jak Ty, Panie, osądzasz bezpowrotnie mijające moje dni? Ty przecież, Panie, przenikasz i znasz mnie, Ty wiesz, kiedy siadam i wstaję. Z daleka przenikasz moje zamysły, widzisz moje działanie i mój spoczynek i wszystkie moje drogi są Ci znane.
fragment rozważań
Początkiem dobrych czynów jest wyznanie złych czynów. Czynisz prawdę i dochodzisz do światła. Św. Augustyn Zamieszczone w książce rozważania wokół pierwszego tygodnia Ćwiczeń duchowych pomagają dojrzeć głębię grzechu oraz jego niszczącą siłę, która zakłóca nasze najważniejsze odniesienia: do Boga, do bliźnich i do samych siebie. Wchodząc w siebie, odkrywamy podświadome, nieprzejrzyste motywy naszego postępowania oraz niszczące nas namiętności i zranienia. Wszystko po to, by z całym tym brzemieniem przyjść po przebaczenie i uzdrowienie do Chrystusa ukrzyżowanego, bo „w Jego ranach jest nasze uzdrowienie” (Iz 53,5). Autor nie poucza i nie daje łatwych rad, ale zachęca do życia w prawdzie oraz twórczego szukania Boga, który nieustannie wychodzi nam naprzeciw, pytając jak Adama i Ewę w raju: „Gdzie jesteś?”. Książka podzielona jest na dwie części: w pierwszej zawarte są wprowadzenia do medytacji, w drugiej zaś rozważania dotyczące praktyki codziennego życia duchowego: o roli ludzkich uczuć w życiu duchowym, zmaganiach z lękami, sztuce rozeznawania duchowego, pocieszeniu i strapieniu duchowym, sakramencie pojednania i przygotowaniu do spowiedzi. Drugi tom sześciotomowej serii rozważań opartych na Ćwiczeniach duchowych św. Ignacego Loyoli
Znany rekolekcjonista daje wskazówki, jak praktykować prawdziwą miłość: mądrą, dojrzałą, bezinteresowną, wolną i odważną. Człowiek bez miłości nie może być szczęśliwy to prawda, z którą zgodziłaby się zapewne większość ludzi. Jednak miłością nazywa się często uczucia czy postawy, które tak naprawdę nie mają z nią wiele wspólnego. Konsumpcyjne trendy cywilizacyjne z upodobaniem podsuwają nam podróbki, które wielu cierpiących z powodu braku miłości myli niestety z oryginałem i tylko pogłębia swój ból. Dlatego konieczne jest ciągłe uczenie się prawdziwej miłości, która wiąże się z wysiłkiem i trudem, ale też pozwala doświadczyć rzeczywistego, niezafałszowanego szczęścia. W książce W miłości nie ma lęku o. Augustyn z właściwą sobie wnikliwością daje wskazówki, jak praktykować taką właśnie miłość: mądrą, dojrzałą, bezinteresowną, wolną i odważną. Miłość jest możliwa tylko wtedy, kiedy ludzie czują się wolni i obdarzają się wzajemnie wolnością. Aby czuć się wolni, musimy pokonywać nasze ludzkie lęki. One bowiem dławią naszą wolność, odbierając nam swobodę działania. Żyjąc w lęku, nie możemy dysponować własną osobą, nie możemy swobodnie korzystać z naszych ludzkich władz: z rozumu, serca, woli. Nie możemy żyć, pracować, poświęcać się i cierpieć dla osoby kochanej. Miłość wymaga dynamizmu i twórczości, które lęk blokuje. /fragment książki/
„Jezus w Eucharystii daje nam samego siebie pod postacią chleba i wina, byśmy mieli do Niego prosty, bezpośredni przystęp, abyśmy mogli Go oglądać naszymi oczyma, słuchać naszymi uszami, spożywać naszymi ustami, by w ten sposób upodabniać nasze serca do Jego Boskiego Serca. Jeżeli chcemy, by nasze życie było dobre, piękne, szlachetne, by miało jasny cel i sens, patrzmy na Jezusa, kontemplujmy Go w Najświętszym Sakramencie, prośmy serdecznie, abyśmy mieli uczestnictwo w Jego Boskim i Ludzkim życiu".
Józef Augustyn SJ Nagranie, w którym Autor odwołując się do osobistego i duszpasterskiego doświadczenia, zaprasza do kontemplacji Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz odkrywania głębi i piękna modlitwy adoracyjnej. Ważna częścią zawartych tu refleksji są ćwiczenia, które stanowią praktyczna pomoc w cierpliwym uczeniu się „sztuki adoracji
Audiobook publikacji Józefa Augustyna SJ pt. „ Jezus czeka na nas. Adoracja Najświętszego Sakramentu ”, która ukazała się nakładem Edycji św. Pawła (Częstochowa 2023).
Autor prezentuje serię artykułów na tematy związane z rozwojem życia duchowego. Wszystkie kolejne teksty można potraktować jako odpowiedź na pytanie: jak zapobiegać duchowemu i moralnemu rozmyciu, wypaleniu, zagubieniu?Ewangeliczna czystość serca i ewangeliczne ogołocenie - to najpewniejsza droga do podtrzymania i rozwijania w nas autentyczności życia duchowego i ducha modlitwy. Niebezpieczeństwo wewnętrznego rozbicia i wypalenia wiąże się bowiem ściśle z nieczystą troską o szukanie indywidualnej gratyfikacji na polu zawodowym, rodzinnym i towarzyskim oraz z lękowym przywiązaniem do siebie i do tego wszystkiego, kim jesteśmy, co robimy i co posiadamy.
Prezentowana sesja, nagrana w jezuickim Centrum Duchowości w Częstochowie, podejmuje problem zmagania i walki o wierności Bogu i Jego przykazaniom „pośród milczenia Boga”: osobistych kryzysów wiary; zgorszenia ludzi Kościoła; kontestowania religii w mediach; krwawego prześladowania chrześcijan.
Józef Augustyn SJ obrazuje swoje rozważania: powieścią o męczennikach japońskich z XVII wieku „Milczenie” Shusaku Endo; poematem Dietrich Baonhoeffera „Stacje na drodze do wolności” oraz ikoną św. Anny z Faras z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Autor ukazuje lęki jako integralną część ludzkiej egzystencji. Zasadniczym punktem odniesienia dla pokonywania ludzkich lęków jest dla Autora Eucharystia, a w niej w sposób szczególny słowa wziął chleb, błogosławił, łamał i rozdawał. Nasze lęki przeżywane w perspektywie eucharystycznej nie tylko nie są dla nas zagrożeniem, ale przeciwnie – stają się wyzwaniem do pełniejszego odkrywania miłości Boga i ofiarnej miłości innych ludzi.
Sesja zarejestrowana w Centrum Duchowości Księży Jezuitów w Częstochowie.
Jest to pierwsza z cyklu trzech sesji poświęconych radom ewangelicznym.
Czystość serca, do której zaprasza Jezus – podkreśla autor - nie odnosi się jedynie do osób zakonnych i księży przyrzekających celibat, ale do wszystkich uczniów Chrystusa pragnących żyć w intymnej przyjaźni z Nim. Istotą czystości nie są najpierw ascetyczne ograniczenia i wyrzeczenia, ale głębokie pragnienie życia tylko dla Jezusa. Czystość wypływa bowiem z miłości do Pana i do niej prowadzi.
Nagranie na żywo w Centrum Duchowości w Częstochowie
Wyjątkowy przewodnik, który pomoże nam spojrzeć na Eucharystię nie tylko jako obowiązek wierzącego człowieka, lecz przede wszystkim jako dar Chrystusowej miłości. Jednocześnie pozwoli odkryć, że celem uczestnictwa w niej jest przemiana naszego życia na wzór życia Jezusa, naśladowanie Go w naszym życiu. Jeżeli będziemy uczestniczyć w niej szczerze i z zaangażowaniem, wówczas połączymy Eucharystię z naszą codziennością. Wtedy stanie się ona dla nas źródłem wzrastania w prawdziwej miłości: przyjacielskiej, narzeczeńskiej, małżeńskiej, rodzicielskiej, kapłańskiej, wspólnotowej i każdej innej.Przewodnikiem na tej drodze będzie dla nas ceniony kierownik duchowy, jezuita o. Józef Augustyn.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?