Pięknie wydany edytorsko Modlitewnik, pomyślany jest jako "pamiątka" sakramentu małżeństwa. Opracowanie graficzne dobrane tematycznie do tego ważnego wydarzenia i przygotowane pierwsze strony na wpisy okolicznościowe tworzą w sposób zamierzony taki klimat.
Modlitewnik - Pamiątka sakramentu małżeństwa, to przede wszystkim duchowy przyjaciel tej przygody życia. Przyjaciel mądry - zapraszający do przeżywania naszej codzienności, tej "wielkiej" i tej "niepozornej", z Tym, który jest Źródłem Miłości - również małżeńskiej (Księga modlitw). Przyjaciel wierny - dyskretnie towarzyszący w spotkaniach z Jezusem w sakramentach (Sakramenty) oraz momentach modlitwy wspólnotowej i indywidualnej (Nabożeństwa). Przyjaciel kompetentny - proponujący zarówno modlitwy uświęcone tradycją, jak i zrodzone w sercu dzisiejszego człowieka. Przyjaciel rozśpiewany - w każdym czasie liturgicznym (Pieśni). Jednym słowem wartościowy nie tylko "prezent" dla państwa młodych.
Lider, który przerósł swoje czasy
Takich właśnie przywódców potrzebował Kościół w latach 70. i takich potrzebuje dzisiaj.
Pedro Arrupe (1907–1991) to postać o niezwykle bogatym życiorysie. Po ukończeniu studiów medycznych wstąpił do Towarzystwa Jezusowego i podczas ostatniego etapu formacji zakonnej angażował się w pracę duszpasterską wśród ubogich i więźniów w USA. Następnie przez 27 lat pracował w Japonii jako misjonarz, gdzie w roku 1945 przeżył wybuch bomby atomowej w Hiroszimie, po którym sprawnie zorganizował pomoc potrzebującym. Jako generał jezuitów promował dialog i dążył do jedności przeżywającego kryzys Kościoła, powołał również do życia organizację Jezuicka Służba Uchodźcom. Z powodu swoich bezkompromisowych działań zmierzających do posoborowej odnowy Kościoła zmagał się z bolesną krytyką ze strony oponentów, doświadczył nawet nocy duchowej. W 1981 po udarze, którzy przykuł go do łóżka, zrzekł się urzędu generała.
Pierwsza książka w Polsce, pokazująca koleje losu tego niezwykłego jezuity, który zawsze potrafił zrezygnować z własnych planów i udać się tam, gdzie go najbardziej potrzebowano.
Mądrość ojca Arrupego nie opierała się na jego wielkiej wiedzy czy na dobrej znajomości licznych kultur i języków, lecz na odwadze bycia z innymi i dla innych. Bez względu na to, kim ten inny jest.
Wojciech Żmudziński SJ (ur. 1961) – teolog biblijny i pedagog, publicysta, autor książek z dziedziny duchowości i edukacji. Założyciel Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe, którym kierował w latach 1996–2018. Od 2019 jest socjuszem przełożonego Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego.
Nasze myślenie o sferze duchowej i cielesnej często pełne jest uproszczeń i sprzeczności. Albo skupiamy się nadmiernie na tym, co duchowe, wypierając potrzeby fizyczne, albo całkowicie wyłączamy Boga ze sfery związanej z naszą seksualnością, uznając, że nie wypada łączyć tych dwóch światów. Brak takiej równowagi może skutkować problemami w relacjach ze sobą i z innymi oraz powstawaniem różnych blokad psychicznych. Jak tego uniknąć?
John Galindo i Owen F. Cummings, korzystając ze swojego bogatego doświadczenia w pracy psychologicznej i duszpasterskiej, pomagają rozwiązać ważny problem godzenia duchowości i seksualności. Nie skupiają się jedynie na małżonkach, choć i dla nich mają wiele praktycznych wskazówek. Poświęcają uwagę również osobom powołanym do celibatu oraz żyjącym w pojedynkę, które także często mierzą się z takimi problemami jak potrzeba bliskości czy gromadzenie się wewnętrznego napięcia.
Ponad wszystko potrzebujemy zintegrowanej relacji z Bogiem – duchowości całościowej, holistycznej. Bóg stworzył nas na swój obraz i podobieństwo i to On sam, jak czytamy w Księdze Rodzaju, jest autorem i źródłem naszej seksualności. Bóg zaprasza nas do relacji z sobą w całości, jako całe ludzkie istoty, bez żadnych wykluczeń czy zastrzeżeń.
John Galindo – członek Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego. Doktoryzował się z psychologii klinicznej. Od 1993 roku zapewnia opiekę psychologiczną klerykom seminarium Mount Angel w Saint Benedict w Oregonie. Prowadzi również prywatną poradnię w okolicach Portland.
Owen F. Cummings – profesor teologii, diakon stały. Wykłada w seminarium Mount Angel. Jest autorem wielu książek, które znalazły uznanie wśród amerykańskich czytelników.
Idea przewodnia numeru wyrażona w tytule dotyka jednego z przejawów kryzysu Kościoła, którego jesteśmy świadkami także w Polsce. Z jednej strony bycie mistrzem czy posiadanie mistrza jest charakterystyczne dla wszystkich znanych nam tradycji kulturowych i religijnych, z drugiej zaś, jak wszystko, co ludzkie, w jakimś procencie ulega patologiom. Tak było zawsze i tak jest dzisiaj. Sam Jezus mówi: Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia i dodaje: lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu jednego z tych małych. Uważajcie na siebie! (Łk 17,12).
Katarzyna Marchewka, skupiając się na perspektywie wielokulturowej, która w obecnej dobie wzrostu emigracji nie tylko w obrębie jednego kontynentu, przyjmuje – moim zdaniem słuszne założenie – że włączenie orientacji wielokulturowej w ramy istniejących nurtów psychoterapeutycznych może przynieść korzyści pacjentom wywodzącym się z odmiennej grupy etnicznej niż terapeuta, co prawdopodobnie przełoży się na większe zaangażowanie w leczenie. […] Wychodzi więc naprzeciw trudnym wyzwaniom. A ponieważ w takim ujęciu podejmowano nieliczne badania, książka jest pracą oryginalną, podejmującą istotną i nader aktualną problematykę.
Prof. dr hab. Mariola Bidzan
Monografia Katarzyny Marchewki to bardzo ważna publikacja dla zrozumienia, czym jest psychoterapia, i niezwykle inspirująca dla rozwoju tej formy leczenia. Przypomina o znaczeniu wartości leżących u podstaw każdej psychoterapii, o ich wpływie na formułowanie celów psychoterapii, a nawet na sposoby realizacji tych celów w procesie leczenia. Nie bez znaczenia jest to, że różnice w systemach wartości poszczególnych metod psychoterapii mogą powodować, iż trudno się porozumieć psychoterapeutom różnych orientacji. Wydaje się, że omawiane tutaj badania sugerują dużą potrzebę refleksji (ale także badań naukowych) u terapeutów nad własnym „dialogiem psychoterapeutycznym”, nad dialogiem konkretnych psychoterapeutów i konkretnych pacjentów. Czytając monografię Katarzyny Marchewki miałem poczucie „świeżości” we własnym myśleniu o psychoterapii, która była przez lata moją główną aktywnością.
Prof. dr hab. Czesław Czabała
"WIARA, NADZIEJA, MIŁOŚĆ
Trzy cnoty boskie. Trzy wyjątkowe książki. Jeden niezwykły kapłan i filozof. Wiara
ludzi wolnych – inspirujące teksty o ludzkiej wolności i odpowiedzialności, oraz
pytaniach stawianych Bogu Miłość w czasach niepokoju – niepublikowane dotąd wykłady o
pięknie i dramacie miłości, tej ludzkiej i boskiej Tischner. Nadzieja na miarę próby
– poruszająca książka o ostatnich latach życia ks. Józefa Tischnera, o lęku przed
śmiercią i poszukiwaniu sensu To, co się będzie naprawdę liczyć, to jest wasze
myślenie. Wasze myślące działanie. Patrząc na owoc waszego myślenia w szkole, w
szpitalu, w sądzie, w biurze, każdy będzie mógł powiedzieć: „Oto ten, który w
trudnych czasach miał odwagę myśleć”. Nie bój się myśleć z księdzem Józefem
Tischnerem
"
Czy Bóg jest dla nas żywą rzeczywistością, czy też tylko frazesem bez żadnych konsekwencji? Czy rzeczywiście liczymy się z Jego mocą? Czy Bóg jest wśród nas rozpoznawalny? Jak, pomimo wszystkich ludzkich zaciemnień, sprawić, abyśmy w Kościele my sami, ale też ludzie znajdujący się na zewnątrz, mogli Boga doświadczać i dostrzegać?
Ewangelizacja – misja każdego chrześcijanina
Często postrzegamy głoszenie Dobrej Nowiny jako przedsięwzięcie, do którego wciąż nie jesteśmy należycie przygotowani – jako zadanie, które ciągle nas przerasta, ponieważ zbyt mało wiemy o Bogu. George Augustin zachęca do zmiany takiego sposobu myślenia: zadaniem chrześcijanina nie jest to, żeby się dowiedzieć wszystkiego o swojej wierze czy perfekcyjnie znać teorię, ale żeby po prostu głosić Ewangelię. Opowiada o możliwych modelach życia misyjnego i perspektywach ewangelizacji oraz dostarcza inspiracji do głoszenia Słowa Bożego na co dzień.
George Augustin SAC (ur. 1955) – profesor teologii fundamentalnej i dogmatyki, założyciel i dyrektor Instytutu Teologii, Ekumenizmu i Duchowości im. Waltera Kaspera w Vallendarze, konsultor Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W Wydawnictwie WAM ukazały się jego książki: Powołany do radości. Twoje życie w kapłaństwie (2015), Moc miłosierdzia. Źródło duchowego odrodzenia (2020) oraz Powołani do miłości. Małżeństwo i rodzina po chrześcijańsku (2021).
Na czym polega błąd troglodytów, heretyków z Galacji czy manichejczyków? Jaka fałszywa myśl przyświecała florianom, chiliastom, montanom i krążącym? Kto i dlaczego uznany został za głównego herezjarchę wczesnochrześcijańskiego?Odpowiedź na te pytania znajdziemy w Księdze różnych herezji (Diversarum hereseon liber) Filastriusza z Brescii, żyjącego w IV wieku biskupa i pisarza wczesnochrześcijańskiego. Zawiera ona omówienie stu pięćdziesięciu sześciu herezji, które pojawiły się przed przyjściem Chrystusa i po Jego męce. To najstarszy spośród napisanych po łacinie katalogów herezji i jedyne zachowane dzieło Filastriusza, zaś przekład ks. Mariusza Szrama, połączony z naukowym opracowaniem tekstu, jest pierwszym tłumaczeniem na język polski całości księgi.
Dogmaty postrzega się często jako swego rodzaju ograniczenie, które uniemożliwia rozwój i krępuje wolność myśli. Jest jednak zgoła odwrotnie. Pomagają one ukierunkować myślenie, a ponadto są hermeneutycznym kluczem do odczytywania rzeczywistości ludzkiej.
Celem niniejszej monografii jest ukazanie paradoksalnie niedogmatycznej struktury oraz natury dogmatyki chrześcijańskiej. Prezentuje ona i zachęca do odnowy świadomości metodologicznej wewnątrz dogmatyki. Jej największą ambicją jest ponowne otwarcie możliwości rozumienia prawd wiary w prawdziwym dialogu z obrazem świata dostarczanym przez osiągnięcia nauk szczegółowych. Ostatecznie chodzi tu o dogmatykę symfoniczną, dialogiczną, integralną, która dostarcza istotnego impulsu w życiu i duszpasterstwie Kościoła.
Nie ma w dogmatyce nic ze statyczności, nic z lęku przed poznaniem, nic z pogardy dla ciągle nowej teraźniejszości. Jest w niej za to siła, żar rozumu i serca, tęsknota za oglądaniem już nie w zwierciadle, ale za byciem twarzą w twarz, za poznaniem nie po części (por. 1 Kor 13,12).
Ukazana przez Autorów teologia jest odważna. Nie boi się szukać symfoniczności z innymi naukami. Uprawiający ją są gotowi szukać instrumentów, których będą mogli używać razem z przedstawicielami innych przestrzeni wiedzy i umiejętności.
ks. dr hab. Cezary Smuniewski
Dzieło to jest przede wszystkim nowatorskie, twórcze, perspektywiczne i potrzebne, zarówno dla teologii, a głównie dla dogmatyki, jak też dla innych dziedzin nauki, z którymi teologia dogmatyczna wchodzi w relacje treściowo-metodologiczne. Uważam, że nie tylko dogmatyka „ma się uczyć” od innych, ale też – dzięki temu metodologicznemu otwarciu – pozostałe dziedziny wiedzy mają się „uczyć” jak poszukiwać prawdy, nie wykluczając ze swego poznania rzeczywistości Boga.
ks. prof. Krzysztof Góźdź
Bestseller o psychologiczno-duchowym rozwojuPonad 300 tysięcy egzemplarzy sprzedanych na całym świecieEnneagram jest prastarą koncepcją poznania samego siebie, drogą do wewnętrznego uleczenia i duchowego wzrostu. Ponad trzydzieści lat temu zyskała ona popularność za sprawą amerykańskiego franciszkanina Richarda Rohra oraz znawcy enneagramu Andreasa Eberta. Ich dzieło osiągnęło wielki sukces.Książka zawiera szczegółowy opis dziewięciu typów osobowości, w których każdy może się odnaleźć, a także porad przydatnych w życiu codziennym. Te wskazówki pomogą ci odkryć i lepiej wykorzystać twoje mocne strony oraz unikać sytuacji, w których do głosu dochodzą te słabsze.Richard Rohr (ur. 1943) franciszkanin, znany kierownik duchowy, jeden z najpopularniejszych autorów książek o duchowości, założyciel i dyrektor Centrum Działania i Kontemplacji w Albuquerque. W Wydawnictwie WAM ukazało się kilka jego książek, . Spadać w górę i Nieśmiertelny diament.Andreas Ebert (ur. 1952) tłumacz dzieł Richarda Rohra na język niemiecki. Prowadzi kursy dotyczące koncepcji enneagramu na całym świecie.
Książka, która od późnego Średniowiecza cieszy się niesłabnącym powodzeniem w całym (nie tylko chrześcijańskim) świecie, ustępując liczbą wydań tylko Pismu świętemu. Choć napisana przede wszystkim na użytek mnichów, głębią rozważań i spostrzeżeń łatwo ""dzieli się"" ze współczesnymi, również dzięki temu, iż jest to wydanie najnowsze i uwspółcześnione językowo. Książeczka ta warta jest polecenia dla każdej rodziny katolickiej.
Wypełnić Ewangelię dokładnie co do litery to jest pomysł na życie. Nie szukać niczego innego, tylko czerpać z tego, co jest napisane.Arcybiskup Grzegorz Ryś zabiera nas w podróż śladami jednego z najważniejszych ludzi w historii Kościoła św. Franciszka. Przybliża życiorys świętego i odkrywa przed nami jego duchowość. Prowokuje nas także do wyłamania się z porządku, jaki proponuje współczesny świat i zaufania Bogu oraz Kościołowi.Te teksty pokazują, o co tak naprawdę chodzi w chrześcijaństwie.Nic nie dzieje się w życiu ot tak. Słowo musi w człowieku popracować. Człowiek musi mieć do siebie odrobinę cierpliwości, bo inaczej będzie się sobą gorszył, że przeżył coś, co powinno go zmienić, a nic się nie zmienia. Daj sobie czas słowo musi w tobie dojrzeć. Po jakimś czasie konsekwentnie to, co było na zewnątrz, zaczynasz brać jako swoje ubranie, jako coś, co o tobie mówi.
Współczesny dyskurs eklezjologiczny skoncentrowany jest przede wszystkim na doktrynie Soboru Watykańskiego II i jego późniejszej recepcji. Celem książki Miguela de Salis jest natomiast próba szerszego spojrzenia na Sobór i odczytania jego doktryny, przede wszystkim Konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen gentium, w obrębie historii myśli chrześcijańskiej o Kościele, zwłaszcza w kontekście XX wieku. W tej perspektywie autor porusza trzy najważniejsze zagadnienia eklezjologiczne: paradygmaty inspirujące eklezjologię XX stulecia, relację zachodzącą między Duchem Świętym i Kościołem oraz relację między zbawieniem i Kościołem. Zamiarem autora jest pomoc w kształtowaniu spojrzenia na główne tematy omawiane podczas zgromadzenia soborowego ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu obejmującego cały XX wiek, aż do naszych dni, oraz problemów i wyzwań, które pojawiły się w historii „krótkiego wieku”, a z którymi mierzyli się duszpasterze i teolodzy.
Miguel de Salis – portugalski ksiądz rzymskokatolicki, profesor na Wydziale Teologicznym Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie, zastępca dyrektora Centrum Formacji Kapłańskiej. Uzyskał dyplom z inżynierii lądowej i doktorat z teologii dogmatycznej. Zakres jego zainteresowań teologicznych obejmuje głównie eklezjologię, dialog ekumeniczny, teologię wschodnią i Sobór Watykański II. Od 2002 roku jest konsultorem teologicznym w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Piotr Faber (15061546) należał do grona pierwszych towarzyszy Ignacego Loyoli, z których wyłoniło się później Towarzystwo Jezusowe. Po studiach oddał się intensywnej pracy apostolskiej. Wędrował przez Italię, Niemcy, Francję, Hiszpanię i Portugalię. Służył jako doradca kardynałów, biskupów oraz dyplomatów. Bywał na dworze hiszpańskim i portugalskim. Głosił słowo Boże, prowadził wykłady, udzielał Ćwiczeń duchowych, spowiadał, podejmował się kierownictwa duchowego i zdobywał kandydatów do nowego zakonu.W ostatnich czterech latach życia zapisywał, zresztą nieregularnie, swoje refleksje i doświadczenia duchowe. Powstało z tych zapisków Memoriale, czyli Dziennik duchowy, który daje nam wgląd w duszę Piotra Fabera, w jego wewnętrzny świat przeżyć, w doświadczenie Boga, w patrzenie na zanurzoną w Nim rzeczywistość, w pragnienie służenia Kościołowi i człowiekowi.Papież Franciszek zapytany o to, dlaczego Piotr Faber jest mu tak bliski i co go uderza w jego postawie, odpowiedział: Dialog ze wszystkimi ludźmi, nawet z najbardziej zagorzałymi przeciwnikami, prosta pobożność i swego rodzaju naiwność, dyspozycyjność nieznosząca zwłoki oraz fakt, że w sposób stanowczy potrafił podejmować ważne i radykalne decyzje, a jednocześnie był bardzo łagodny.Bogusław Steczek SJ, Słowo od tłumacza
Szykuje się kolejny wyjątkowy rok z Siostrą Anastazją. Wyjątkowy, bo pełen smaku! Mistrzyni polskiej kuchni znowu zabierze nas w podróż po tradycyjnych potrawach, dobrze znanych z domu rodzinnego. Jednocześnie odkryje przed nami tajniki swojego kulinarnego warsztatu, dzięki czemu będziemy mogli zaskoczyć najbliższych smacznymi, oryginalnymi potrawami.
Otwórz serce i oczy na cuda codzienności
Mówię o tych na pozór małych sprawach w moim domu i o uważności na codzienność, na szczegóły, krótkie chwile, które mijają tak szybko i bezpowrotnie. W końcu to ze szczegółów składa się godzina, dzień, tydzień, miesiąc, rok, a w końcu całe nasze życie…
Niech ten nowy rok przyniesie Ci radość z każdego dnia, zachwyt nad ulotnością poranka, niech pozwoli Ci dostrzegać piękno w zwykłej codzienności i być wdzięczną za to, kim jesteś.
W kalendarzu, który powstał z myślą o Tobie, znajdziesz:
· inspirujące cytaty z najnowszej książki Bóg w moim domu,
· wzruszające teksty Kasi Olubińskiej na każdą porę roku,
· przepisy na wyjątkową wakacyjną drożdżówkę z owocami i przepyszne świąteczne pierniczki,
· piękne ilustracje autorstwa Renaty Krawczyk i zdjęcia Toli Piotrowskiej,
· odsyłacze do czytań z Pisma Świętego na każdy dzień,
· miejsce na notatki i najcudowniejsze wspomnienia…
W tym roku zakwitną nowe nadzieje!
***
Katarzyna Olubińska – dziennikarka porannego programu w Dzień Dobry TVN. Autorka popularnego bloga Bóg w wielkim mieścieoraz bestsellerowych książek Bóg w wielkim mieście(2017), Kobieta w wielkim mieście(2020) i Bóg w moim domu (2021). Prywatnie - szczęśliwa żona Jacka i miłośniczka psów (ma psa Flip-Flopa). Fanka żeglarstwa i podróży do świętych miejsc.
Odkrywaj moc diety, której zdrowie zawdzięczają tysiące polakówZ kultową dietą warzywno-owocową dr Ewy Dąbrowskiej odkryjesz życiodajną moc smacznych potraw, odbudujesz dobrą kondycję Twojego organizmu, poprawisz wygląd swojej skóry, zwalczysz uczucie zmęczenia, ograniczysz infekcje i zwiększysz odporność.Czytając tę książkę, poznasz: 5 filarów zdrowego odżywiania, które staną się podstawą Twojej diety, powody, dla których nie możesz schudnąć i pozbyć się problemów ze zdrowiem, ,,tajemne"" metody dietetyków przedstawione w czytelny sposób, reguły prawidłowego i świadomego komponowania posiłków, zasady efektywnej aktywności fizycznej i sekret trwałej motywacji.Ta książka to jedyna na rynku pozycja zawierająca zbiór przepisów na prawidłowe i zdrowe wyjście z diety warzywno-owocowej! Znajdziesz w niej:- informacje dotyczące kolejnych etapów wychodzenia z postu - pełny program w jednym miejscu,- 115 doskonałych przepisów zgodnych z protokołem wyjścia z diety,- listę produktów niezbędnych do przeprowadzenia każdego z etapów wychodzenia,- przykładowe zestawy menu,- sprytne wskazówki, porady dietetyczne i triki na właściwe odmierzanie składników i porcji posiłków.Zdrowie zakręcone w słoikachKiszenie i fermentacja z dr Ewą Dąbrowską to kolejna książka pokazująca bogactwo kuchni roślinnej. Kiszonki wspomagają układ odpornościowy i pokarmowy, ponieważ naturalny proces konserwowania nie pozbawia produktów ich składników odżywczych. Dlatego fermentowana żywność jest wyjątkowo zdrowa. Jeśli nie masz piwnicy lub chłodnego miejsca - nie martw się. Wcale nie potrzebujesz ogromnych beczek czy słoików. Z tym poradnikiem kiszenie jest naprawdę proste!W książce znajdziesz: porady, jakie produkty wybrać do kiszenia, w czym najlepiej kisić, przepisy na fermentowane dania: kiszone warzywa, kimchi, kombuchę, zakwas z buraków, chleb na zakwasie, wskazówki, jak wykorzystać kiszone produkty w poście i diecie dr Ewy Dąbrowskiej, porady, jak zrobić domowe mleko kwaszone, kefir, jogurt czy jajka peklowane, inspirujące, nietypowe przepisy na warzywa i owoce: kapustę kiszoną z imbirem i marchewką, kiszone jabłka i cytryny, kiszone rzodkiewki i kiszony ananas, sposoby na wykorzystanie fermentowanych produktów w kuchni w zbilansowanych przepisach.
Refleksja nad apologiami może być przydatna nie tylko dla teologów, ale także dla wszystkich, którzy czują się zatroskani o chrześcijaństwo, a szerzej: o kulturę współczesną. Jesteśmy bowiem świadkami konfrontacji pomiędzy jej tradycyjną postacią, rozwiniętą w dużej mierze dzięki chrześcijaństwu, a próbą zbudowania jej od nowa na podstawie naturalistycznego i antyreligijnego paradygmatu, co wiąże się nieodzownie z rewolucją. W niniejszym tomie zaprezentowano 18 apologii, które wywarły wielki wpływ na kształtowanie się historii chrześcijaństwa. Czytelnik znajdzie tu zarówno teksty źródłowe, jak i ich zwięzłe omówienia. Wśród przedstawionych apologii znajdują się ustępy z dzieł Justyna Męczennika, Ireneusza z Lyonu, Orygenesa, Tertuliana, Augustyna, Tomasza z Akwinu oraz autorów bardziej współczesnych – między innymi Clive'a Staplesa Lewisa i Leszka Kołakowskiego.
O Kościele można myśleć i mówić na wiele różnych sposobów. Zasadniczo powinny być one traktowane komplementarnie. Dzisiaj jednak dominują spojrzenia socjologiczne i polityczne, a dyskusja o Kościele toczy się przede wszystkim w ramach dziennikarstwa i publicystyki. Katechezy tu zgromadzone są odpowiedzią na braki takiego przekazu. Chcą opowiadać o Kościele w perspektywie Trójcy Świętej i jej tajemniczego planu względem ludzkości. Tak, Kościół nie jest tylko wspólnotą ludzką, ale znakiem boskiej filantropii i narzędziem Jego działania. Pełne Rozumienie Kościoła domaga się realizmu w ocenie jego ludzkiej strony, ale i stałe widzenie go w perspektywie Trójcy Świętej i jej działania w świecie.
Spis utworów
Konferencja 1: Czym jest Kościół? Intymność z Trójcą i wspólnota wszystkich ludzi - 50;49"
Konferencja 2: Kościół Ojca - 51'04"
Konferencja 3: Kościół Jezusa - 51'36"
Konferencja 4: Kościół Ducha Świętego - 56'08"
Konferencja 5: Jeden, święty, powszechny, apostolski - 54'18"
Praca ks. Krzysztofa Dyrka SJ, która otwiera serię wydawniczą Psychologia i formacja, porusza jeden z kluczowych problemów przygotowania do życia konsekrowanego, a mianowicie odpowiednie ukształtowanie osobowości alumna. Osobny rozdział został poświęcony trudnemu zagadnieniu selekcji osób zgłaszających się do seminariów duchownych i do nowicjatów. Podstawą rozważań są dokumenty kościelne - encykliki papieskie, listy. Książka zainteresuje z pewnością wszystkich odpowiedzialnych za formację w seminariach duchownych, nowicjatach.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?