Wielu ludzi uważa, że chodzenie do kościoła jest nudne i niepotrzebne. Po co zawracać sobie tym głowę? Timothy Radcliffe, objaśniając krok po kroku mszę świętą, przekonuje, że Eucharystia przemienia nas i sprawia, że stajemy się ludźmi zdolnymi do miłości. ""Kiedy pełniłem funkcję duszpasterza akademickiego w Londynie, niedzielna Eucharystia była wspaniałym wydarzeniem. Małą kapliczkę zapełniali inteligentni i atrakcyjni młodzi ludzie, studenci z Royal College of Music przygotowywali wspaniałą oprawę muzyczną, wszyscy wydawali się kochać wszystkich. Ludzie lubili tam przebywać. Kiedy jednak studenci opuszczali to przytulne miejsce i zaczynali chodzić na bezduszne nabożeństwa z okropną muzyką, albo w ogóle bez niej, kiedy nikt ich tam nie witał i poczuli się niezauważani, pojawiła się myśl: po co chodzić do kościoła? Dan Berrigan SJ, powiedział kiedyś: ,,Twoja wiara rzadko jest tam, gdzie jest twoja głowa i twoje serce, twoja wiara jest tam, gdzie jest twój tyłek"". Dlaczego jednak nasz tyłek, mówiąc trywialnie, miałaby się znaleźć w kościele?"" (fragment książki)
Co kryje się pod numerem 3,16? Coś, co jest niezbędne do życia! Coś, czego poszukuje zwłaszcza człowiek udręczony, zniechęcony, cierpiący, zdradzony, samotny ? każdy, kto potrzebuje nadziei!Zaczyna się od nocnej rozmowy i od pytania, jak zacząć nowe życie. Potem pojawia się zdziwienie, niedowierzanie, dopytywanie ? a w końcu właśnie nadzieja.Max Lucado wykorzystuje jeden z najbardziej znanych dialogów biblijnych ? nocną rozmowę Jezusa z Nikodemem ? by pokazać, jak mocna, realna i osiągalna dla każdego jest miłość, wiara i nierozdzielnie z nimi związana nadzieja. Mottem całej książki jest werset J 3,16, który jest nazywany ?diamentem nadziei?: Tak Bóg umiłował świat, że Syna swojego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.MAX LUCADO urodził się w 1955 roku w San Angelo, w Teksasie. W młodości zamierzał zostać prawnikiem, jednak w czasie studiów zainteresował się Pismem świętym i rozpoczął studia biblijne. To wpłynęło na zmianę jego życiowych planów. Po studiach zamieszkał w Miami na Florydzie, gdzie został duszpasterzem ?singli?. Po ślubie wraz z żoną Denalyn, wyjechał do Brazyli, do Rio de Janeiro, gdzie przez pięć lat pracował jako misjonarz. W 1987 roku wrócił do USA i został pastorem w San Antonio, w Teksasie. Max i Denalyn mają trzy córki. W 2005 roku Reader?s Digest ogłosił go najlepszym kaznodzieją Ameryki. Jest cenionym wykładowcą i pisarzem, zdobywcą wielu nagród. Jego książki osiągają milionowe nakłady i regularnie pojawiają się na listach bestsellerów.
Pragnienia istniały w nas odkąd pamiętamy: by być piękną, żeby być panna młodą, matką, uwielbianą córką i by mieć prawdziwą przyjaciółkę. Ale dla wielu z nas życie przyszykowało coś innego - pisze Sharon Jaynes. Autorka rzuca nam wyzwanie, by odkurzyć nasze nadzieje i znów odważyć się marzyć - pod okiem Boga.Książka ta jest skierowana zarówno do pań, które przytłoczone szarością życia, przestały już wierzyć w realizacje swoich marzeń, jak i do młodych kobiet, które jeszcze liczą na spełnienie się marzeń po ich myśli.Czytając poszczególne rozdziały przeżywamy jakby katharsis, od szarości naszego życia do rozczulenia nad miłością Boga. Poprzez pomysłowe, współczesne podejście do przypowieści biblijnych, jak i szczere wyznania i rozmyślania autorki, niejednokrotnie można doświadczyć dobrej zabawy i głębokiego wzruszenia.
Jest to książka o małżeństwie chrześcijańskim, o jego osobistych, cielesnych, emocjonalnych, duchowych i społecznych wymiarach. Autor pisze o małżeństwie odwołując się do bogatej wiedzy teologicznej, ale też podaje szereg praktycznych wskazówek zaczerpniętych z własnego życia rodzinnego. Nie unika tematów trudnych, takich jak:
? wspólne zamieszkanie przed ślubem
? antykoncepcja
? kryzys więzi małżeńskiej
? rozwody i orzeczenie nieważności małżeństwa
XAVIER LACROIX jest znanym i cenionym we Francji filozofem i teologiem, znawcą problematyki małżeńskiej, profesorem teologii moralnej. Przez wiele lat był dyrektorem Instytutu Nauki o Rodzinie oraz członkiem Krajowej Rady Duszpasterstwa Rodzin. Jest żonaty, ma trójkę dzieci.
Wskutek tego wszystkiego, co miało miejsce w miastach na przestrzeni wieków, w oczach wielu wydają się one siedliskiem zła, zbiorowiskiem wszelkich występków, miejscem skandali, przemocy, szalonych idei miejscem samotności w ludzkiej zbieraninie i wyrazem tysiąca nikczemności? jednym słowem, symbolem grzechu! ? tak myśli wielu współczesnych ludzi, narzekając, skarżąc się i zarazem usprawiedliwiając się z nędzy swojego życia duchowego.Książka ojca Delfieux pozwala jednak odkryć inny, zaskakujący obraz miasta, jako miejsca szczególnego działania Boga: Miasto może nas prowadzić do Boga, ponieważ Bóg umieścił nas w mieście. Miasto może nas wznieść ku Bogu, ponieważ Bóg zstąpił do miasta. Miasto może nam dać Boga, ponieważ Bóg ofiarował się w mieście. Ono może ofiarować nas Bogu jako żywą ofiarę , ponieważ On czeka na nas w mieście, by nas karmić Eucharystią i przyoblec mocą z wysoka.Pierre-Marie Delfieux założyciel i przełożony Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich urodził się w roku 1935. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1962. Był duszpasterzem akademickim na Sorbonie. Po dziesięciu latach kapłaństwa spędził dwa lata na Saharze jako pustelnik. Tam usłyszał wezwanie, by założyć oazę modlitwy na pustyni miasta.
"Mistrzowie duchowi" to kontynuacja katechez papieskich głoszonych podczas środowych audiencji generalnych. Poprzednie tomy wydane nakładem W drodze to "Blisko, najbliżej Chrystusa. Apostołowie i pierwsi uczniowie" oraz "Ojcowie Kościoła. Od Klemensa Rzymskiego do Augustyna".
Obecny tom zawiera 20 portretów postaci niezwykle ważnych dla pierwszego tysiąclecia chrześcijaństwa. Są wśród nich nie tylko święci. Galerię tę otwiera papież św. Leon Wielki, zamykają zaś działający w IX wieku apostołowie Słowian, święci Cyryl i Metody. W katechezach Benedykta XVI można odnaleźć najistotniejsze wiadomości biograficzne a także przejrzystą syntezę myśli każdego z tych ojców Kościoła i chrześcijańskich pisarzy. Można też zobaczyć jak wielkie jest bogactwo i różnorodność chrześcijańskiej tradycji.
Zebrane w jednym tomie, krótkie a pełne piękna i głębi myśli Benedykta XVI poruszają, pobudzają do refleksji, pomagają w modlitwie. Myśli duchowe staną się dla wielu czytelników książką bardzo osobistą, intymną i pożyteczną. Z całą pewnością mogą też być wspaniałym prezentem dla kogoś bliskiego!W wielu zamieszczonych tutaj tekstach głębia teologiczna łączy się z niesłychanym wymiarem duchowym, który dotyczy tematów istotnych, związanych z trudnymi doświadczeniami, i może przenikać wprost do serca i duszy czytelnika.Najczęściej powracają tu następujące tematy: wiara w Boga, wątpliwości i poszukiwania duchowe, zagubienie człowieka we współczesnym świecie, cierpienie, wychowywanie do wiary, rodzina, pokój, wolność i szczęście.We wszystkich tych rozważaniach uderza ogromna wiara i świadectwo papieża, a także jego delikatność i wrażliwość wobec człowieka, do którego kieruje swoje słowa.
Stephen Arterburn stara się opisać i zrozumieć to, co mężczyźni chcą ukryć głęboko w sobie. Jego zdaniem skrywanie spraw dotyczących własnej samooceny, pracy, finansów, seksu, rodziny i wiary pochłania niesłychanie wiele energii. Dlatego podpowiada, jak mądrzej tę energię spożytkować. Stephen Arterburn jest założycielem i przewodniczącym New Life Ministries, największego w USA stowarzyszenia zajmującego się pomocą psychologiczną i duchową. Jest znaną postacią medialną, regularnie występuje w programach Good Morning America, CNN Live, ABC World News, jego artykuły ukazują się m.in. w ""New York Timesie"". Napisał ponad 60 książek, z których wiele stało się bestsellerami. Wraz z rodziną mieszka w Kalifornii.
Mark Victor Hansen, Art Linkletter znane osobowości medialne, wykładowcy i autorzy wielu publikacji, w swojej ksiązce, pełnej pasji i humoru, próbują odpowiedzieć na pytanie, jak postępować, aby uczynić starość najlepszym okresem swego życia.
Bycie babcią jest wspaniałe i nie do przecenienia.
Tylko co to właściwie znaczy być babcią dwudziestego pierwszego wieku?
I skąd się nauczyć sztuki bycia babcią na miarę naszych czasów?
Bo prawa dla babć się zmieniły! Odszedł w zapomnienie stereotyp
bujanego krzesła i dziergania na drutach.
Dziś babcia to kobieta dojrzała, wyrafinowana i ze szczerego srebra!
Ta książka to poradnik doświadczonej babci, urodzonej tuż po wojnie, celebrującej dar życia, starzenia się i bycia kobietą mądrą.
Marty Norman podkreśla tak znaczące role babci jak:
bycie historykiem, twórcą wspomnień, budowniczym dziedzictwa i uzdrowicielem pokoleń.
Melancholia jest czymś nazbyt bolesnym i sięgającym zbyt głęboko samych korzeni naszego ludzkiego istnienia, by zajmowanie się nią pozostawić tylko w gestii psychiatrów. O sensie melancholii to opisanie fenomenu głębokiej melancholii (czy jak byśmy powiedzieli dziś - depresji) graniczącej z pokusą samounicestwienia. Romano Guardini duszpasterz i teolog był zarazem świetnym pisarzem, artystą słowa. Jego książki, wystąpienia i artykuły, w których za radą Maxa Schellera podejmował szeroki dialog ze światem współczesnym, tworzyły atmosferę aggiornamento. Dialog i napięcie między przeciwieństwami przyjął jako podstawę swojego myślenia i komentowania rzeczywistości.Niewielu jednak wie, że Guardini żył istotnie na krawędzi sprzeczności. Doświadczając głębokich stanów depresyjnych na zmianę z euforycznymi, potrafił, patrząc przez pryzmat Kierkegaarda, zdobyć się na dystans myśliciela wobec własnych przeżyć. Podjął próbę odnalezienia sensu tej biegunowości, odwołując się do najgłębszej struktury istnienia człowieka - do ludzkiego ducha.
Czy człowiek pochodzi od małpy, czy od Boga? Jaki był początek i jaki będzie koniec świata? Czy świat jest dobry? Czy istnieją cywilizacje pozaziemskie? Jak oceniać zabijanie zwierząt? Czy w niebie będą zwierzęta?
Takie tematy podejmuje w swojej nowej książce o. Jacek Salij. Odwołując się do wielkich mistrzów myśli chrześcijańskiej jak i współczesnych doświadczeń autor pomaga na nowo przemyśleć podstawowe pytania dotyczące świata, natury, Bożego planu i miejsca człowieka w stworzeniu.
W Europie istnieje gruntowne przeświadczenie, że świat jest pierwotnie dobry, a jego zło jest czymś wtórnym. Przeświadczenie to, kiedy je wyrywamy z całości objawienia biblijnego, staje się źródłem groźnych dla człowieka i dla kultury tendencji do realizowania pseudooptymistycznych utopii. W swojej jednak istocie, przeświadczenie, że świat jest dobry, a zło jest przynajmniej częściowo usuwalne - że złu, które nas przerasta, można odebrać jego straszną moc niszczenia duszy ? wydaje się jednym z kamieni węgielnych kultury europejskiej. (fragment książki)
Jacek Salij - dominikanin, zaangażowany duszpasterz i teolog, profesor zwyczajny teologii, kierownik Katedry Teologii Dogmatycznej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, konsultor Sekcji Nauk Teologicznych w Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski, członek polskiego PEN Clubu. Autor licznych publikacji z dziedziny teologii i duchowości.
Dziki ojciec to nie jest książka dla ojców. Nie tylko. To książka dla rodziców, małżeństw i narzeczonych, którzy chcą rozwijać swój pomysł na rodzinę, na wychowanie. Rytuały inicjacyjne zawsze pełniły ważną rolę w życiu ludzi i społeczeństw. W inicjacjach jest moc, którą można wykorzystać, by wychować dzieci w duchu wyznawanych wartości. Dzieci potrzebują, by stawiać im progi rozwojowe, wtajemniczać w nowe obszary życia, pozwalać na nowe obowiązki, dawać nowe przywileje. Jeśli ze strony rodziców i wychowawców zabraknie świadomej, pozytywnej strategii inicjacyjnej dla dzieci, bardzo prawdopodobne, że ich postawy i system wartości kształtować będą jedynie popkultura i rówieśnicy. Ale wtedy przeżycia inicjacyjne – takie jak pierwszy papieros, pierwsze piwo w tajemnicy przed rodzicami, pierwsze kontakty seksualne - poprowadzą je w zupełnie inną stronę.
Przedstawiając strategię pozytywnych inicjacji autor łączy w jedną całość psychologiczne i duchowe aspekty wychowania, a poprzez przykłady z życia wzbogacone zdjęciami sprowadza przekaz książki na poziom konkretu.
Książka może być cenną inspiracją dla psychologów, pedagogów i duszpasterzy, którzy zajmują się sprawami wychowania i wspierania rodzin.
Moralność obchodzi wszystkich, każdy stawia pytania natury moralnej. Zarazem możliwość jasnego i logicznego, opartego na rozumowych argumentach dyskutowania o zasadach etycznych jest dziś powszechnie kwestionowana. Naczelną zasadą moralną staje się ?polityczna poprawność?, miejsce etyki zajmuje polityka i psychologia.Współczesna medycyna, genetyka, polityka i obyczajowość seksualna co dzień stawiają nam nowe pytania moralne. Jednak w dobie powszechnego zamętu i braku zgody nie tylko nie potrafimy znaleźć odpowiedzi mogących zadowolić większość, ale nie umiemy nawet obrać ogólnego kierunku poszukiwań. W takiej sytuacji ? pisze ojciec Alban McCoy ? jedynym rozsądnym krokiem jest zwrócenie się do podstaw, do fundamentów: natury człowieka i natury moralności.To jest właśnie treścią tej książki ? przenikliwe i racjonalne spojrzenie na podstawy moralności. Autor stawia także pytania o zależność między moralnością a religią ? czy może istnieć moralność oderwana od religii?Alban McCoy jest franciszkaninem, duszpasterzem akademickim uniwersytetu w Cambridge. Nakładem naszego wydawnictwa ukazała się jego książka Katolicyzm. Przewodnik dla inteligentych.
Spis treści:
1.Nazywam się Karomenya
2.Przez okulary dawnych dni
3.Co nie jest w porządku?
4.Na granicy rozłamanego świata
5.Zgrabnie wywinąć się nicości
6.Nad jeziorem Natron
7.Plastyczny, podniecający świat
8.Podróż do stolicy świata
9.Kazania kapitana Kleppa
10.Biedni ludzie
11.Most na środku rzeki
12.Bezpieczny powrót do niskości
13.Zbawienny upór
14.Tak właśnie
15.Tak się składa, że żyję
16.Ona, Elle
17.Nikt nie uwierzy
18.Winę za wszystko ponosi rzeka
19.Kiedy umrę
20.Objąć myślą swój los
21.Karomenya wstępuje do nieba!
Książka Janusza Pydy OP ? podobna w formie i bliska pod względem treści Listom starego diabła? C.S. Lewisa ? pozwala w sposób swobodny i przystępny, ze swadą, ironią i poczuciem humoru poruszyć wiele ważnych dla współczesnego człowieka i chrześcijanina tematów. Stary anioł pisze m.in. o egoizmie, autorytetach, duchowości i psychologii, o hipokryzji, młodości i podejmowaniu decyzji, o spowiedniku, ryzyku wiary i odpowiedzialności. Jest to książka niebanalna i dostępna dla wszystkich!
Mój drogi Kasjelu, z całym szacunkiem dla Twojego podopiecznego, ale jako nieodrodny przedstawiciel swojej płci jest on z natury egoistą i hipochondrykiem znacznie większym niż jego żona. Mężczyźni kuszeni są jednak do tego, aby stać się doskonałymi kobietami. Dbają o swój wygląd w takim wymiarze, w jakim kobieta dbać powinna, i rozwijają w sobie takie cechy, które są piękne i wspaniałe, ale jednak nie do nich należą. W ten sposób nasi męscy podopieczni stają się niezwykle wrażliwymi i wypielęgnowanymi narcyzami. (fragment książki)
JANUSZ PYDA ? dominikanin, urodzony w 1980 roku, absolwent filozofii UJ i teologii PAT, sekretarz dominikańskiego Kolegium Filozoficzno-Teologicznego, prowadzi zajęcia z logiki i teologii dogmatycznej. Publikował w ?Teofilu?, ?Znaku?, ?Christianitas? i ?Teologii Politycznej?. Mieszka w Krakowie.
Kontrolujący wszystko szef, zobojętniały mąż, obwiniająca wszystkich wokół żona, egocentryczna matka... Osobą, która nam zatruwa życie może być każdy z naszego otoczenia. Zawsze jednak jest to ktoś bliski, ktoś, na kim nam zależy, kogo nie chcemy albo nie możemy wyrzucić z naszego życia. Jak działa ""mechanizm zatruwania życia""? Jak postępować z toksycznymi osobami, jak rozwiązywać powstające problemy? Czy my sami nie jesteśmy ludźmi toksycznymi? Takie pytania podejmuje John Townsend, a sytuacje, które opisuje i analizuje w swojej książce mogą przydarzyć się każdemu z nas.
Prosta, szczera, odważna i głęboka książka, w której Autorka mierzy się z podstawowym dla człowieka wierzącego o poszukującego pytaniem: Kto to jest Bóg?
Niniejsza książka jest refleksją o niezmierzonej Tajemnicy Boga: o tajemnicy wiary, która jest również tajemnicą miłości; o otwieraniu naszej małej skończonej istoty na nieskończoną istotę Boga; o nieustannej pamięci o Nim i uczeniu się życia w Jego obecności. Jest to również refleksja o drodze przemiany, którą musimy podążać, aby stać się prawdziwym obrazem czy i k o n ą Boga, jaką zostaliśmy stworzeni; o trudnościach, z którymi być może będziemy musieli się w tej drodze zmierzyć; o wątpliwościach, które mogą nas dręczyć, ale też o radości, jaka ta podróż nam przyniesie. Obecność, której poszukujemy, jest bowiem nie tylko ostatecznym celem naszej podróży, ale także naszym codziennym doświadczeniem: naszym prawdziwym życiem, królestwem Bożym rosnącym w naszym sercu. (fragment wstępu)
Irma Zaleska ? ur. w Polsce w r. 1931. Po wojnie wyjechała do Anglii, potem do Kanady. Pracowała jako tłumacz i lektor. Ma dwoje dzieci i pięcioro wnuków. Po przejściu na emeryturę zamieszkała w Combermere w Madonna House - wspólnocie osób konsekrowanych i świeckich. Jej książki odzwierciedlają zafascynowanie duchowością wschodniego chrześcijaństwa, która wywarła zasadniczy wpływ na jej zrozumienie całej duchowej tradycji Kościoła.
Jawnogrzesznica, która namaściła Jezusa ? krótka była jej sława. Pojawiła się, wywołała skandal i zniknęła z kart Ewangelii. Może żyła jeszcze dwadzieścia, może pięćdziesiąt lat? Jakie było to życie? Wróciła do nierządu? Została świętą?
Książka Andrzeja Turczyńskiego jest apokryfem, opowieścią starej kobiety, próbującej zrozumieć siebie. Czytając te wyznania, poznajemy jej życie: grzech i tęsknotę, ekstazę i rozpacz. Do końca jednak nie poznajemy jej imienia. Może, jak często dzieje się w Ewangelii, jest to imię uniwersalne, imię każdego z nas?
Co się wtedy właściwie ze mną działo, nie wiem. Są sprawy, które rozumiemy i takie, które strzegą swoich tajemnic. Jedne mają w pieczy aniołowie, inne są pod pieczęcią demonów. Każdy musi w nich się sam rozpatrzyć. Moja sprawa była tego rodzaju, że już nie miałam nikogo, do kogo mogłabym pójść po radę, kto by mi jej udzielił z serca. I kto wiedziałby o mnie choćby tyle, co ja sama. (fragment książki)
Jak uleczyć świat po zdradzie? To pytanie wprowadza czytelnika w świat niezwykłej fabuły, ale także w przestrzeń chrześcijańskich wartości.
Nancy Rue i Stephen Arterburn - spółka autorska znanej powieściopisarki i terapeuty – stworzyli niezwykłą opowieść, w której problemy namiętności, zdrady, grzechu, potępienia i pokuty zostały ujęte z podwójnej perspektywy. Poznajemy punkt widzenia narratorki i głównej bohaterki, Demitrii, a także jej mentora – doświadczonego terapeuty Sally’ego, który sam skrywa wielką traumę.
NANCY RUE, powieściopisarka, napisała ponad 100 książek, osiągając w sumie milionowe nakłady. Jest znaną, często obecną w mediach prelegentką. Mieszka z rodziną w Lebanon w stanie Tennessee.
STEPHEN ARTERBURN, terapeuta, jest założycielem i przewodniczącym New Life Ministries, największego w USA stowarzyszenia zajmującego się pomocą psychologiczną i duchową. Jest znaną postacią medialną. Ma na swoim koncie ponad 60 tytułów, z których wiele stało się bestsellerami. Książka Mężczyźni i ich sekrety (W drodze 2007) cieszy się dużym powodzeniem w Polsce.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?