Nagrody Darwina. Ewolucja w działaniu
To zbiór niezwykłych przypadków postępowania ludzi skrajnie roztargnionych. Książka Wendy Northcutt zrodziła się ze strony interneto wej Uniwersytetu Stanforda, gromadzącej ze wszech miar wiarygodne opowieści o przypadkach skrajnej głupoty. Kolekcja anegdot nadsyła nych przez internautów urosła tak szybko, że wkrótce ich porządkowanie i udostępnianie szerokiej publiczności stało się głównym zaję ciem autorki. Nagrody Darwina unieśmiertelniają osoby, które wskutek swego porażającego braku przystosowania do życia wśród ludzi ob darzonych zdrowym rozsądkiem okazali się ślepymi zaułkami ewolucji homo sapiens.
Nagrody Darwina 2. Selekcja nienaturalna
Kolejny zbiór pouczających historii o niezwykłych przypadkach ludzkiej głupoty. Wendy Northcutt przedstawia nowych laureatów Nagrody Darwina przyznawanej osobom, które przez swą bezmyślność przyczyniły się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej samych siebie. Tym razem wśród nagrodzonych znaleźli się m.in.: kobieta o złamanym sercu, która zaatakowała nożem byłego kochanka w czasie lotu pilotowanym przez niego samolotem, student z Ohio, który postanowił sprawdzić, jak bardzo może zbliżyć głowę do przejeżdżająceg o pociągu, dwaj bandyci, którzy włamali się do domu z zamiarem poturbowania właściciela, ale w ciemnościach rzucili się na siebie z nożami.
Nagrody Darwina 3. Strategia przetrwania
Wendy Northcutt, pomysłodawczyni Nagród Darwina, od przeszło dziesięciu lat kolekcjonuje świadectwa szokującej głupoty. Pomysł nagra dzania osób, które przysłużyły się puli genów ludzkości, eliminując z niej - w sposób wyjątkowo bezmyślny - samych siebie, natychmia st spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Kapituła Nagród Darwina nieustannie zasypywana jest tysiącami listów z kolejnymi nomina cjami. Każdego miesiąca pięć milionów internautów swymi głosami, uwagami i komentarzami współtworzy ostateczną listę laureatów najmn iej pożądanej nagrody na świecie.
Andor i jego matka tworzą toksyczny związek dwojga ludzi, uwięzionych w ciasnym mieszkaniu. On jest pisarzem, ona opuszczoną, dawno zapomnianą aktorką teatralną, której odmówiono prawa do grania, w domu odgrywa gwiazdę, a jej syn widownię. Czy Andor potrafi wyzwolić się od matki i żyć samodzielnie? Czy miłość będzie wystarczającym impulsem, czy doprowadzi tylko do załamania kolejne osoby wciągnięte w rodzinne piekło?
Biorąc za tło polityczne zawirowania lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, kiedy na Węgrzech dochodzi do zmiany ustroju, Attila Bartis z niezwykłą subtelnością wnika w skomplikowane relacje uczuciowe, pokazując, jakie są następstwa choroby lekceważąco nazywanej zaborczością. Jego bohaterami są uczuciowe kaleki, które uśmiercając swoich bliskich, dążą do samozniszczenia.
Marta nie lubi trybu życia i filozofii swoich rodziców, ale nigdy by ich nie okłamała. Marek podziwia swojego ojca, choć okłamuje go na każdym kroku. Starcie dwóch skrajnie różnych postaw działa jak żywa akcja w hollywoodzkim filmie. Wszystkie sceny są prosto z życia wzięte. Problemy z rodzina zdarzają się bowiem każdemu z nas. Jaki z tego morał? Dla rodziców coś w stylu: rozmawiajcie ze swoimi dzieciakami na każdy temat! Dla dzieci: z rodzicami można się dogadać!
Przezabawny i rozbrajająco szczery pamiętnik piętnastoletniego gimnazjalisty, komentujący w dowcipny sposób otaczającą nas rzeczywistość. Każdy, kto przeżył koszmar dojrzewania, chodził do szkoły, miał "toksycznych rodziców", odnajdzie w zapiskach Rudolfa własne przeżycia i będzie się śmiał do łez. Szalone życie Rudolfa to książka nie tylko dla dorastającej młodzieży, ale także dla "dorastających dorosłych". Dla wszystkich, którzy mają poczucie humoru i potrafią śmiać się z samych siebie.
Rozpięta między nadrzeczną okolicą Wrocławia, a kanionami Manhattanu opowieść o trójce młodych ludzi. O bezimiennym Angliku z kamerą, pięknej kobiecie skażonej realizmem i psychopatycznym operatorze podziemnego radia. Odwieczna historia o ludziach i wiatrakach w scenerii końca XX wieku.
Kieszonkowe wydanie najbardziej znanej powieści laureata Literackiej nagrody Nobla 2002. Los utracony jest opowieścią czternastoletniego chłopca, Żyda z Budapesztu, który wczesnym latem 1944 roku trafia do Oświęcimia, a stamtąd do obozu w Buchenwaldzie. Z naiwnym, dziecinnym jeszcze zainteresowaniem obserwuje świat, który stanął na głowie. Podróż w wagonach bydlęcych, selekcję więźniów, głód, okrucieństwo strażników opisuje bez emocji. Nikogo nie obwinia, nie ocenia koszmaru, który stał się jego udziałem. Nie skarży się, przeciwnie, z trudnym do zrozumienia zapałem usiłuje przystosować się do wymagań oprawców. Zaczyna utożsamiać się z narzuconym mu przemocą losem. Po powrocie do Budapesztu nie potrafi porozumieć się z ludźmi, którzy z kolei nie są w stanie zrozumieć jego sposobu myślenia. Budzi się w nim przekonanie, że prawdziwe życie i szczęście było w obozie.
Drugi tom w cyklu powieściowym Kingi Dunin, który zapoczątkowała dobrze przyjęta przez czytelników i krytykę powieść familijna Tabu, opowiada o przemocy. Nie jest to jednak tylko przemoc, której bywamy ofiarami lub świadkami. Autorka Obciachu poddała bohaterów bolesnemu doświadczeniu agresji, tej obecnej w nas, którą wypieramy z naszej świadomości lub zbyt łatwo rozgrzeszamy z niej siebie i innych. Z właściwą sobie przekorą i wnikliwością Kinga Dunin montuje swoisty kalejdoskop sytuacji, w jakich przemoc i nasze reakcje na nią tracą swą jednoznaczność. A wszystko to dzieje się w znanych z Tabu dekoracjach, z udziałem znanych nam bohaterów.
Przed piętnastoma laty Susan Morrow odeszła od pierwszego męża, Edwarda Sheffielda. Pewnego dnia, całkiem znienacka, odbiera w domu - w którym mieszka z drugim mężem i dziećmi - przesyłkę zawierającą manuskrypt pierwszej powieści Edwarda. W liście Edward prosi ją, żeby przeczytała powieść, gdyż zawsze była, jak powiada, jego najlepszym krytykiem. Susan rozpoczyna lekturę. Pochłania ją fikcyjne życie bohatera powieści: profesora matematyki Tony'ego Hastingsa, który odwozi rodzinę do letniego domu w Maine. Gdy towarzyszymy Susan w lekturze, fikcyjne życie profesora Hastingsa pochłania i nas. Zwykłe, uporządkowane życie Hastingsów niespodziewanie i katastrofalnie zbacza z ustalonego kursu, a Susan przypomina sobie własną przeszłość, musi stawić czoła ciemności, która ją wypełnia, nazwać lęki, które podkopują jej przyszłość i zmienią jej życie.
Wbrew temu, co sugeruje podtytuł, nie jest to książka o uprawianiu seksu. To panorama biografii mieszkających w Polsce i poza jej granicami transwestytów, transseksualistów, pedofilów, prostytutek, przestępców seksualnych, homoseksualistów wychowujących dzieci. Wszystkich bohaterów z tekstów Surmiak-Domańskiej łączy odrzucenie przez większość społeczeństwa. Każdy z nich uwikłał się w jakiś życiowy dramat i spowodował dramaty innych. Na przykład Anna, transseksualistka, która po źle przeprowadzonej operacji w państwowej klinice wegetuje jako ni to kobieta, ni to mężczyzna; eksmężczyzna i ekskobieta, którzy walczą o swój związek, pozostawiwszy małżonków i dzieci z czasów poprzedniej osobowości; upośledzony psychicznie homoseksualista, który molestuje seksualnie jeszcze bardziej upośledzonych. Takich ludzi wśród nas jest wielu, mają dowody osobiste i prawo wyborcze. Może warto więcej się o nich dowiedzieć?
Atlanta współcześnie. Trzydzieści lat temu miała tu miejsce seria morderstw popełnionych przez szaleńca opętanego misją zbawiania upadłych kobiet. Teraz ginie młoda studentka, a okoliczności przywołują pamięć o tamtych zbrodniach. Co łączy te odległe sprawy?
Silni mężczyźni władają światem. Mądre kobiety władają silnymi mężczyznami.
Książka, która zainspirowała twórców serialu Wspaniałe stulecie.
Mihrimah, córka Sulejmana i pięknej Hürrem, ma świadomość, że jej uroda, spryt, a przede wszystkim miłość ojca dają jej wpływy, o jakich inni mogą tylko marzyć. Wie o tym także Hürrem i nie cofnie się przed niczym, by używając córki, zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim dzieciom. Mihrimah jednak bardziej od dworskich intryg interesuje nowo odkryty świat za oceanem. A także pewien bardzo przystojny, choć śmiertelnie niebezpieczny marynarz.
Indie Brown we wczesnym dzieciństwie przeżyła uderzenie pioruna – zgodnie z oficjalną wersją wydarzeń życie dziewczynce bohatersko uratowała matka, Judy. Sęk jednak w tym, że sama Indie zapamiętała tamten incydent zupełnie inaczej. Zresztą nie tylko ten. Wygląda na to, że wszystkim trojgu dzieciom Judy co i rusz zdarzały się groźne wypadki…
Kiedy Indie wreszcie wyprowadza się z domu – z Arizony do Maine, dokładnie na drugi koniec kraju – wydaje się, że udało jej się odzyskać jako taką równowagę. Poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji pryska jednak jak bańka mydlana w chwili, gdy odbiera telefon od młodszej siostry. Przyjedź natychmiast. Matka jest w szpitalu.
Indie jeszcze raz musi zmierzyć się z własnymi demonami. Czy ucieczka od dręczącej ją przeszłości w ogóle jest możliwa? Książka Greenwood to skomplikowana historia o miłości i przemocy zadawanej dzieciom przez najbliższych, opowiedziana z precyzją i intensywnością, która wprost poraża.
Greenwood jest powściągliwa w tajemniczych wskazówkach podrzucanych czytelnikowi, ale kalejdoskopowe sedno tej powieści roi się od sugestywnych drobiazgów o życiu wewnętrznym jej bohaterki. – „Publishers Weekly”
Greenwood pewnie prowadzi czytelnika przez to dziwne terytorium; jej styl jest bogaty, nastrojowy i sugestywny. – „The New York Times”
Halina dorastała w Kolonii Marusi, niewielkiej wiosce na polskim Wołyniu, w ziemi, której piękno i spokój opiewał w swoich wierszach Czechowicz. Potomkini polskiej szlachty, córka bogacza i miejscowej piękności – miała wszystko, o czym można marzyć. Sielankę przerywa wybuch wojny. A gdy Ukraińcy zaczynają mordować Polaków, świat małej Haliny wywraca się do góry nogami. I choć jej samej i jej rodzinie udaje się uciec, przeczucie nadchodzącej katastrofy już zawsze będzie jej towarzyszyć, odciskając na jej życiu piętno, które kobieta jak swoiste dziedzictwo przekaże córce.
Sylwia, pisarka, a wcześniej wzięta prawniczka, po śmierci matki próbuje odtworzyć dramatyczne losy rodziny, o których Halina nigdy nie chciała mówić. Ma nadzieję, że dzięki temu odzyska spokój ducha i kontrolę nad swoim życiem, w którym coraz silniejsze ataki paniki próbuje powstrzymać kolejnymi lampkami wina. Od dziecka bowiem jest przekonana, że lada chwila wydarzy się katastrofa.
Zientek tworzy poruszające, przenikliwe i niezwykle realistyczne studium traumy tak wielkiej i niewyobrażalnej, że oddziałowuje na kolejne pokolenia. To także wspaniały, niekiedy bolesny i wzruszający obraz relacji matki i córki, które są dla siebie jednocześnie największym rozczarowaniem i najważniejszym punktem odniesienia. To również piękna opowieść o szczęściu, które w każdej chwili może zostać nam odebrane.
Nowy Jork, XIX wiek. Przed piękną i bogatą Jo Monfort rysuje się świetlana przyszłość. Jednak jej plany unicestwia rodzinna tragedia: ojciec Jo ginie od przypadkowego postrzału. Czy jednak naprawdę był to wypadek? Dziewczyna ma wątpliwości.
Z pomocą Eddiego – młodego, niezwykle przystojnego reportera – Jo próbuje dociec prawdy. Im bliżej jest rozwiązania, tym więcej może stracić. Ale jest już za późno, by się wycofać. A życie bywa mroczniejsze, niż Jo Monfort, dziewczyna z dobrego domu, mogła sobie wyobrazić.
Dynamiczna, wielowątkowa, pełna anegdot biografia wybitnego dziennikarza telewizyjnego, twórcy najsłynniejszego teleturnieju w historii Telewizji Polskiej. Nazwa „Wielka Gra” odnosi się tu nie tylko do teleturnieju, ale również do modelu życia oraz do ryzykownej gry z polityką niepokornego człowieka.
Jest to również portret PRL-u i PRL-owskiej telewizji, której etap „inteligencki” zakończył się po marcu ‘68.
Jest to również skrząca się anegdotami opowieść o kultowym teleturnieju, przez który – w roli zawodników - przewinęło się wiele bardzo dziś znanych osób, np. Henryk Samsonowicz, Ewa i Janusz Łętowscy, Waldemar Łysiak czy Sławomir Pietras. Nadawany na żywo z drugiego piętra Pałacu Kultury i Nauki teleturniej Wielka Gra dawał milionom widzów przed telewizorami przedsmak wielkich pieniędzy, dreszcz hazardu i zupełnie niekomunistyczną jakość medialnych celebrytów.
Wielka Gra to była emocja, przygoda, adrenalina. Połączenie wysiłku psychicznego z typowo sportową rywalizacją. Dreszczyk emocji, smak zwycięstwa, indywidualny sukces. Mistrzem ceremonii w tej grze był elegancki dżentelmen, znów jak z innej, niekomunistycznej rzeczywistości, świetnie ubrany, z doskonałymi manierami, przystojny i pełen uroku erudyta, czyli Ryszard Serafinowicz.
Ryszard Serafinowicz (1924-1972) z rodziny o kresowo-żydowskich korzeniach, uczył się w elitarnej szkole jezuickiej, walczył w Szarych Szeregach, po wojnie uciekł na Zachód, gdzie był tłumaczem UNRY. Wrócił jednak do Polski stalinowskiej, podjął studia, a potem pracę w PAP-ie. Po odwilży dostał się do raczkującej telewizji. Tu zrobił błyskawiczną karierę jako twórca najpopularniejszych teleturniejów inspirowanych zachodnimi formatami, z flagową Wielką Grą. Wyrzucony z telewizji na fali antysemickich czystek, wyemigrował do Kanady, gdzie pracował jako radiowiec. Niespełna 50-letni umarł na raka.
Najnowsza książka jednego z najważniejszych współczesnych duńskich pisarzy, Kima Leine – mocna, niekiedy wręcz brutalna opowieść o duńskiej kolonizacji Grenlandii. Lakoniczny styl, epicki rozmach, a przede wszystkim – jej uniwersalność niezależnie od konkretnych realiów historycznych – zostały docenione przez Radę Nordycką, która w 2013 roku przyznała Leinemu za tę powieść nagrodę literacką.
Dania, koniec XVIII wieku. Morten Falck, mimo że bardziej interesuje go medycyna niż teologia, zostaje wyświęcony na pastora i postanawia wyruszyć jako misjonarz na Grenlandię. Wyobraża sobie, że podobnie jak duńscy kolonizatorzy będzie niósł mieszkającym tam poganom chrześcijaństwo i zdobycze cywilizacji. Słyszy o nich, że są przebiegli i podstępni, żyją w zepsuciu i grzechu. W podróż zabiera ze sobą mleczną krowę i jedno zdanie Rousseau, które traktuje jako swoje życiowe motto.
Po przybyciu na miejsce okazuje się, jak bardzo się mylił. Rdzenni Grenlandczycy, choć narasta w nich gniew i opór przeciwko duńskim przybyszom, są gościnni i szczodrzy, Falck spotyka wśród nich bratnie dusze. Za to okrutny, bezlitosny klimat wyniszcza mieszkających tam Duńczyków. Szerzą się hazard, pijaństwo i rozpusta.
Pośród mroźnych przestrzeni Grenlandii Falck zagląda w głąb siebie. W mroku polarnych nocy dociera do jądra ciemności i stacza się na dno. Czy uda mu się powstać? I czy pomogą mu w tym tytułowi prorocy?
Najbardziej przerażające zbrodnie popełnia się z miłości.
Dwie piękne dziewczyny zostały zamordowane, inna popełniła samobójstwo w niejasnych okolicznościach. Łączy je jedno: dobrze znały Władimira Strelnikowa, kobieciarza i imprezowicza. Tymczasem Strelnikow ma bardzo mocne alibi. Oględziny przynoszą nową informację: na ciele jednej z ofiar znaleziono srebrnego kupidyna. Kupidyn jako jedyny …świadek!, sprawa wygląda beznadziejnie. Kamieńska musi zakasać rękawy, nie ma bowiem żadnego punktu zaczepienia – utknęła na dobre.
Major Kamieńska na tropie spisku.
Major Anastazja Kamieńska studiując na ekranie komputera plan Moskwy, odkrywa niezwykłą prawidłowość: kropki wyznaczające obszar o najwyższej przestępczości tworzą pętlę. Łączy się z nią druga pętla, dla odmiany zakreślająca rejon, w którym przestępczość jest bardzo niska. Na styku pętli znajduje się pewien instytut, w którym prowadzone są tajemnicze eksperymenty. Czy doświadczenia naukowców mają coś wspólnego z odkryciem Kamieńskiej?
Śledztwo, w którym jawa miesza się ze snem. Banalna z pozoru sprawa zabójstwa młodej, pięknej hostessy przybiera nieoczekiwany obrót, gdy wychodzi na jaw, że tuż przed śmiercią dziewczyna usłyszała w radio opis obrazu, który w sennych koszmarach prześladował ją od dzieciństwa. Kiedy major Kamieńska postanawia podjąć ów wątek, zaczynają ginąć kolejni ludzie, a w najbliższym otoczeniu Anastazji jest zdrajca. Jej także zaczyna grozić niebezpieczeństwo.
Czy major Kamieńska zdoła uprzedzić mordercę?
Przełożeni major Kamieńskiej doceniają jej profesjonalizm. Nic dziwnego, że postawili przed nią wyjątkowo trudne zadanie: ma zapobiec planowanemu morderstwu. I co ciekawe, nie chodzi tu wcale o uratowanie życia przyszłej ofierze! Przy okazji przyjdzie Kamieńskiej rozwiązać inną zagadkę. Kim jest nowa przyjaciółka jej przyrodniego brata: bezgranicznie zakochaną w nim dziewczyną czy sprytną oszustką?
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?