W 2007 roku opublikowano zalecenia Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESH/ESC, European Society of Hypertension/European Society of Cardiology) dotyczące zasad postępowania z chorym na nadciśnienie tętnicze, natomiast w listopadzie 2009 roku ESH opublikowało dokument, w którym ponownie oceniono wytyczne z 2007 roku w odniesieniu do badań i metaanaliz opublikowanych w ciągu ostatnich dwóch lat. Należy podkreślić, że dokument ESH z 2009 roku nie jest pełnym tekstem wytycznych, a jedynie omówieniem wybranych zagadnień.
W zaleceniach ESH/ESC z 2007 roku podkreślono znaczenie oceny ryzyka sercowo-naczyniowego w postępowaniu z chorymi na nadciśnienie tętnicze. Zmodyfikowano listę czynników ryzyka sercowo-naczyniowego ? uwzględniono w niej podwyższone ciśnienia tętna w podeszłym wieku, a także nieprawidłowe stężenie glukozy na czczo i upośledzoną tolerancję glukozy. Modyfikacji uległa również lista uszkodzeń narządowych nadciśnienia tętniczego.
Uwzględniono w niej: zwiększenie sztywności naczyń, oceniane za pomocą szyjno-udowej prędkości fali tętna (PWV, pulse wave velocity), miażdżycę tętnic obwodowych, ocenianą za pomocą wskaźnika kostka?ramię (ABI, ankle brachial index), a także zmniejszony klirens kreatyniny lub przesączanie kłębuszkowe (GFR, glomerular filtration rate).
Autorzy omawianych wytycznych podkreślają również znaczenie wyodrębnienia grupy chorych charakteryzujących się wysokim lub bardzo wysokim ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Fragment książki - Rozdział 1
Obecnie wiadomo, że ?siłą napędową? zespołu metabolicznego jest otyłość ? zjawisko biologiczne towarzyszące Homo sapiens od co najmniej 40 000 lat. Od czasów Hipokratesa, czyli od prawie 2500 lat, wiadomo, że otyłość jest nie tylko chorobą, lecz także przyczyną innych schorzeń. Niezwykle interesujące dzieje otyłości i zespołu metabolicznego są tematem pierwszej części niniejszej książki. W drugiej części, na podstawie najnowszych danych przedstawiono kryteria rozpoznania , definicję i epidemiologię zespołu metabolicznego. Oceniając rozpowszechnienie zespołu metabolicznego w Polsce, wykorzystano wyniki własnych badań. W omówieniu patofizjologii zespołu metabolicznego najwięcej uwagi poświęcono otyłości brzusznej i aktywności biologicznej trzewnej tkanki tłuszczowej. Mam nadzieję, że wszystkie te informacje przybliżą Czytelnikom niezwykle ważny problem medyczny i społeczny, jaki stanowi zespół metaboliczny.
Z przedmowy
Istotne dla lekarza rodzinnego podstawowe pojęcia i definicje
Zakrzepica żył głębokich
Zator tętnicy płucnej
Podstawy profilaktyki przeciwzakrzepowej w praktyce lekarza rodzinnego
Antagoniści witaminy K w leczeniu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej
Prof. dr hab. n. med. Marek Pawlicki - specjalista onkolog i chemioterapeuta.
Autor 240 prac naukowych oraz kilku podręczników i książek, między innymi wielokrotnie wznawianej Rak, nadzieje i rozczarowanie.
Oddajemy w ręce Czytelników poradnik, który zawiera informacje niezbędne dla każdego pacjenta ze schyłkową niewydolnością nerek. Należy pamiętać, że pacjent z tym zespołem chorobowym może się zetknąć podczas leczenia z wszystkimi formami terapii nerkozastępczej. Dlatego w niniejszej publikacji szczegółowo przedstawiono wszystkie trzy metody leczenia nerkozastępczego: hemodializę, dializę otrzewnową i przeszczepianie nerek.
Podstawy psychofarmakologii Stephena M. Stahla stały się rozstrzygającym źródłem informacji z zakresu psychofarmakologii i wciąż ugruntowują swoją pozycję podręcznika wyróżniającego się w tej dziedzinie. Trzecie wydanie zostało poprawione i rozszerzone. Uwzględniono w nim postępy w neurobiologii i najnowsze odkrycia kliniczne, wyjaśniające podstawowe dla farmakoterapii zaburzeń psychicznych pojęcia. W książce omówiono szczegółowo odkrycia kliniczne dotyczące stosowania leków przeciwpsychotycznych i przeciwdepresyjnych. Nowy, rozszerzony materiał obejmuje również informacje dotyczące zaburzeń snu, otyłości, uzależnienia, bólu przewlekłego i zaburzeń kontroli impulsów. W tekście znajdują się cztery nowe rozdziały na temat: genetyki w psychiatrii, leczenia bólu, leczenia zaburzeń funkcji poznawczych i leczenia zaburzeń snu. Tekst wzbogacono wizualnie. Liczba ilustracji zwiększyła się o 100%. "Podstawy psychofarmakologii" Stephena M. Stahla pozostają podstawowym tekstem dla studentów, naukowców, psychiatrów i innych osób związanych zawodowo z opieką psychiatryczną.
Książka powstała, aby pomóc klinicystom jak najlepiej wykorzystać w codziennej praktyce istniejące obecnie zalecenia kliniczne dotyczące leczenia depresji. Książka ta umożliwia ogólne, pełne spojrzenie na problem depresji, co jest nieocenioną pomocą dla psychiatrów, lekarzy w trakcie specjalizacji, lekarzy pierwszego kontaktu oraz lekarzy i pielęgniarek w podstawowej opiece zdrowotnej.
Publikacja „Zasady postępowaia w neurologii. Zalecenia European Federation of Neurological Societies” powstała w wyniku zaangażowania EFNS. Zebrano w niej zalecenia dotyczące leczenia chorób neurologicznych zweryfikowane przez specjalistów. Jest to pierwsza publikacja przeznaczona dla lekarzy neurologów, która zawiera wskazówki dotyczące postępowania w większości zaburzeń neurologicznych opracowane na podstawie dowodow naukowych lub – jeśli dane pochodzące z wiarygodnych badań klinicznych były niewystarczające – na podstawie zaleceń ustalonych przez międzynarodowy panel ekspertów.
Każdy rozdział zawiera informacje poparte bogatym doświadczeniem międzynarodowego grona autorów współpracujących w ramach grupy roboczej EFNS. Ponadto, kiedy tylko było możliwe, wspomniana grupa robocza współpracowała z europejskimi towarzystwami zajmującymi się poszczegółnymi chorobami. Niektórzy autorzy pochodzą spoza Europy.
TOM I
- badania diagnostyczne: badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, badania obrazowe, oznaczenie przeciwciał, biopsja skóry
- problemy neurologiczne, między innymi leczenie bólu neuropatycznego, ostre rzuty stwardnienia rozsianego i stan padaczkowy
- zaburzenia snu: narkolepsja i inne zaburzenia snu oraz zespół niespokojnych nóg - rehabilitacja zaburzeń funkcji poznawczych
W książce omówiono szczegółowo odkrycia kliniczne dotyczące stosowania leków przeciwpsychotycznych i przeciwdepresyjnych. Nowy, rozszerzony materiał obejmuje również informacje dotyczące zaburzeń snu, otyłości, uzależnienia, bólu przewlekłego i zaburzeń kontroli impulsów. W tekście znajdują się cztery nowe rozdziały na temat: genetyki w psychiatrii, leczenia bólu, leczenia zaburzeń funkcji poznawczych i leczenia zaburzeń snu.
Miło nam przekazać Państwu praktyczny przewodnik poświęcony rakowi piersi — drugą po „Nowotworach płuca i opłucnej” pozycję w tej serii wydawniczej.
Rak piersi jest w rozwiniętych krajach świata najczęstszym nowotworem u kobiet oraz przedmiotem zainteresowania wielu specjalności medycznych.
W rozpoznawaniu i leczeniu tego nowotworu w ostatnich dziesięcioleciach osiągnięto znaczący postęp i nastąpiła zmiana paradygmatów. Wprowadzenie masowych badań przesiewowych pozwala rozpoznawać raka piersi we wcześniejszych stadiach, miejsce okaleczających zabiegów operacyjnych zajęło leczenie oszczędzające pierś i pachowe węzły chłonne, zwiększyła się skuteczność uzupełniającego leczenia systemowego oraz radioterapii. Lepsze poznanie biologicznych cech tego nowotworu umożliwiło rozwój nowych, ukierunkowanych molekularnie metod leczenia,
a opracowanie profili genowych pozwalających przewidzieć jego przebieg i wrażliwość na leczenie stwarza perspektywę dalszej indywidualizacji postępowania. Wymienione czynniki przyczyniły się do spektakularnej poprawy wyników leczenia raka piersi, mierzonej spadkiem umieralności. Niniejsze opracowanie przedstawia najważniejsze zagadnienia dotyczące rozpoznawania i leczenia raka piersi w skrótowej, przejrzystej formie, przy zachowaniu zasad medycyny opartej na dowodach naukowych, z odnośnikami do najważniejszych pozycji piśmiennictwa i aktualnych zaleceń. Kieszonkowy format z pewnością ułatwi klinicystom korzystanie
z podręcznika w ich codziennej praktyce.
Jacek Jassem i Maciej Krzakowski
Jednym z bardzo ważnych elementów wpływających na pomyślny rozwój transplantacji jest system pozyskiwania potencjalnych dawców narządów. Dotyczy to oczywiście systemu działającego w całym kraju, ale w głównej mierze istotna jest dobra organizacja na szczeblu regionalnym, związana bezpośrednio z poszczególnymi ośrodkami transplantacyjnymi. W ramach tego systemu szczególne miejsce przypada zespołom koordynującym. Jak wykazała codzienna praktyka w wielu ośrodkach w Polsce, w tym także w ośrodku gdańskim, systematyczna działalność tych zespołów wpływa zarówno na liczbę, jak i na jakość dokonywanych transplantacji. Natomiast podstawą działania systemu koordynacyjnego jest harmonijna współpraca pomiędzy ośrodkiem transplantacyjnym a szpitalami w regionie, skąd zgłaszani są potencjalni dawcy narządów. Współpraca ta musi się opierać na wspólnym przekonaniu o misji, która przyświeca wszystkim uczestnikom procedury przeszczepiania narządów. W procesie transplantacji bierze bowiem udział cały zespół ludzi i pomyślny przebieg samego zabiegu przeszczepiania oraz dalsze losy przeszczepionego narządu często są determinowane jeszcze przed zgłoszeniem potencjalnego dawcy. Aby współpraca w regionie była harmonijna, konieczne jest wzajemne zrozumienie oraz posiadanie swoistego ?wspólnego języka?. Próbą stworzenia takiej właśnie płaszczyzny porozumienia jest opracowanie oddawane w ręce Czytelników.
W książce przedstawiono wiadomości z zakresu anatomii i fizjologii układu krwionośnego oraz podstawy badania klinicznego. Dalsze informacje dotyczą tak zwanych czynników ryzyka rozwoju miażdżycy i metod zapobiegania tej chorobie oraz jej leczenia.
Lekarze dentyści w Rzeczpospolitej Polskiej
Najczęstsze narażenia w gabinecie stomatologicznym
Choroby zawodowe skóry lekarzy dentystów
Postępowanie i procedury związane ze zgłaszaniem, rozpatrywaniem i orzekaniem chorób zawodowych u lekarzy dentystów
Zaburzenia ruchowe są bardzo dynamicznie rozwijającym się działem neurologii. Sprzyja temu między innymi rozwój biologii molekularnej oraz metod diagnostyki obrazowej, w tym obrazowania czynnościowego. Mimo dostępności nowych narzędzi diagnostycznych, jakimi dysponuje obecnie neurolog zajmujący się zaburzeniami ruchowymi, nadal nie można przecenić jego doświadczenia i umiejętności właściwej oceny klinicznej pacjenta. Dotyczy to szczególnie chorych z psychogennymi zaburzeniami ruchowymi. W tych przypadkach proces diagnostyczny i terapeutyczny wymaga współdziałania neurologa i psychiatry. Wśród jatrogennych zaburzeń ruchowych na pierwszy plan wysuwają się dyskinezy wywołane lekami, stosowanymi w psychiatrii. Jest to kolejny obszar, w którym dochodzi do współpracy neurologa i psychiatry. Niniejszą książkę przygotowano przede wszystkim z myślą o lekarzach obu tych specjalności.
„Zrozumieć astmę” jest publikacją przeznaczoną dla chorych na astmę, ich rodzin i przyjaciół. Zawiera wyczerpujące informacje na temat przyczyn, przebiegu i leczenia astmy oraz wiele praktycznych porad niezbędnych w codziennym życiu chorego.
Od czasu do czasu wszyscy miewamy gorszy nastrój. Na przykład, kiedy rozpada się nasz związek, możemy czuć się zszokowani, możemy płakać, stracić ochotę do jedzenia, stać się drażliwi i niespokojni, złościć się o byle co i źle sypiać. Po kilku dniach zły nastrój zazwyczaj mija i wracamy do normalnego życia. Mówimy wówczas, że byliśmy ?przybici?, ?w dołku?, ?mieliśmy serdecznie dość? lub ?zawisły nad nami czarne chmury?.
Jednakże takie obniżenie nastroju nie jest tym, co lekarze nazywają depresją. Termin ten jest zarezerwowany dla poważniejszego stanu, który trwa co najmniej kilka tygodni i dotyka nie tylko umysłu, ale i ciała. Czasem może się pojawić zupełnie bez przyczyny, nawet w stopniu zagrażającym życiu danej osoby. Na podstawie tylko jednego objawu trudno wyrokować, czy masz tylko gorszy nastrój, czy też, jak to niektórzy określają, ?kliniczną depresję?. Wiele symptomów jest podobnych, jednakże w przypadku depresji są one bardziej nasilone i trwają zdecydowanie dłużej. Podstawowa zasada mówi, że jeśli Twój zły nastrój wpływa na wszystkie aspekty Twojego życia, utrzymuje się co najmniej 2 tygodnie lub sprawia, że przychodzą Ci do głowy myśli samobójcze, wówczas powinieneś poszukać specjalistycznej pomocy.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?