Dane z ostatnich lat świadczą o występowaniu "epidemii" niewydolności serca. Mimo istotnego postępu w terapii rokowanie w przypadku rozpoznania tej choroby jest bardzo niekorzystne, gdyż w zaawansowanej fazie niewydolności Serca śmiertelność roczna przekracza 50%. Celem współczesnego leczenia jest zatem nie tylko poprawa w zakresie objawów, ale również zwolnienie progresji choroby oraz wydłużenie życia pacjentów.
Właściwe postępowanie w niewydolności serca wymaga świadomości chorego i ścisłej współpracy wielu specjalistów: pielęgniarki, lekarza rodzinnego, internisty, kardiologa, kardiochirurga i geriatry. Nade wszystko jednak niezbędne są skuteczne programy prewencji chorób odpowiedzialnych za uszkodzenie serca, jak choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca.
"Niewydolność serca" pod redakcją Jacka S. Dubiela, Jerzego Korewickiego i Tomasza Grodzickiego w przystępny sposób podsumowuje aktualny stan wiedzy w zakresie klinicznych aspektów niewydolności serca. Publikacja opracowana przez polskich ekspertów-praktyków jest skierowana do szerokiego kręgu Czytelników spotykających się na co dzień z pacjentem cierpiącym na niewydolność serca - przede wszystkim do lekarzy rodzinnych, internistów i kardiologów.
Oddajemy do Państwa rąk II wydanie praktycznego przewodnika poświęconego nowotworom klatki piersiowej. Pierwsze wydanie tej książki, zatytułowane "Nowotwory płuca i opłucnej" i adresowane do szerokiego grona lekarzy zajmujących się tą grupą nowotworów, ukazało się w 2009 roku. Zapoczątkowało ono serię podobnych kompendiów wiedzy na temat najczęstszych nowotworów złośliwych. Przejrzyste i krótkie ujęcie najważniejszych informacji przydatnych w codziennej praktyce klinicznej, a także "kieszonkowy" format tych książek spotkały się z uznaniem i życzliwością naszych Czytelników. W obecnym wydaniu staraliśmy się uwzględnić postęp wiedzy dotyczący nowotworów klatki piersiowej, a także zgłaszane nam uwagi i propozycje, za które bardzo dziękujemy. Istotnym uzupełnieniem poprzedniego wydania jest także rozdział dotyczący nowotworów śródpiersia. Książka obejmuje obecnie wszystkie grupy nowotworów klatki piersiowej (płuc, opłucnej i śródpiersia), zatem postanowiliśmy dostosować tytuł do szerszej zawartości. Podobnie jak w poprzednim wydaniu, staraliśmy się przedstawić wszystkie zagadnienia zgodnie z obowiązującą obecnie zasadą medycyny opartej na naukowych dowodach (ang. evidence-based medicine - EBM). W poszczególnych rozdziałach znajdują się odnośniki do najważniejszych pozycji piśmiennictwa oraz do krajowych i międzynarodowych zaleceń diagnostyczno-leczniczych, których lektura uzupełni omawiane tu zagadnienia.
Jacek Jassem i Maciej Krzakowski
Niniejsza monografia stanowi próbę podsumowania i usystematyzowania aktualnej wiedzy dotyczącej leczenia ukierunkowanego na cele molekularne. Opracowanie to jest adresowane do lekarzy wielu specjalności, między innymi onkologów klinicznych, hematologów, radioterapeutów, hematologów i onkologów dziecięcych, chirurgów, radiologów, patologów, jak również studentów. Książka zawiera część teoretyczną i kliniczną. Pierwsza z nich ma na celu przystępne wyjaśnienie skomplikowanych procesów subkomórkowych, co z pewnością ułatwi Czytelnikom lepsze zrozumienie i właściwą interpretację danych zawartych w części klinicznej.
Chcielibyśmy podkreślić, że w poszczególnych rozdziałach odniesiono się do istniejących kontrowersji. Podkreślono również fakt, iż obecna wiedza dotycząca niektórych tematów jest jedynie fragmentaryczna. Mamy świadomość, że opracowanie to nie w pełni wyczerpuje zagadnienie, jednakże jego ograniczona objętość spowodowała konieczność wyselekcjonowania zawartych w nim informacji. Będziemy zatem wdzięczni za wszelkie uwagi, opinie, komentarze i wskazówki pochodzące od Czytelników.
Nowoczesne leczenie chorych na nowotwory wymaga pracy zespołowej i interdyscyplinarnej, dlatego też do stworzenia tego opracowania zostali zaproszeni wybitni lekarze i naukowcy zajmujący się różnymi aspektami leczenia ukierunkowanego na cele molekularne. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim Współautorom za życzliwą współpracę i trud włożony w przygotowanie tej monografii. Niezwykle cenimy sobie możliwość współdziałania ze wszystkimi ekspertami i jesteśmy im niewymownie zobowiązani, że pośród licznych obowiązków znaleźli czas na współtworzenie tego podręcznika. Ponadto składamy serdeczne podziękowania dr Joannie Kruszewskiej i dr Marcie Myśliwiec za nieocenioną pomoc techniczną podczas redagowania podręcznika.
Marek Z. Wojtukiewicz
Ewa Sierko
Rokowanie chorych na nowotwory jest wypadkową działania wielu czynników, a jednym z ważniejszych jest prowadzenie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego zgodnie z wytycznymi. Podstawą zaleceń postępowania powinny być wyniki badań naukowych, które muszą być prawidłowo zaplanowane i przeprowadzone zgodnie ze wstępnymi założeniami, a ustalone wnioski powinny dotyczyć rzeczywistych sytuacji klinicznych.
Poprzednie wydanie opracowania \"Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych\" ukazało się w 2009 roku. Okres dwóch lat, jaki upłynął od wydania poprzedniej wersji wytycznych, uzasadniał przygotowanie aktualizacji. W tym czasie pojawiły się nowe możliwości rozpoznawania i leczenia w kilku nowotworach, a niekiedy uległy zmianie lub modyfikacji wzorce postępowania. Postęp dotyczył niejednokrotnie nowotworów o bardzo wysokich wskaźnikach zachorowalności (np. rak płuca
lub rak piersi), co ma szczególne znaczenie.
Autorzy mają nadzieję, że \"Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych\" będą stanowić wartościowe uzupełnienie wiedzy lekarzy, którzy zajmują się rozpoznawaniem i leczeniem chorych na nowotwory
Prof dr hab. n. med. Dariusz Kozłowski, wykładowca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jest kardiologiem z wieloletnim doświadczeniem, specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych, kardiologii i hipertensjologii. Wśród jego zainteresowań klinicznych i naukowych szczególne miejsce zajmują arytmie serca i szeroko pojęte omdlenia kardiogenne. Właśnie tej tematyce poświęcił większość dorobku naukowego. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu arytmologii, kardioanatomii, a także farmakoterapii opartej na faktach. Elektrokardiografia stała się, poza elektrofizjologią, jego pasją. Wyjaśnianiu mechanizmów arytmii poświęcił swoją pracę habilitacyjną. Od wielu lat prowadzi autorskie, wysoko cenione przez uczestników, programy edukacyjne adresowane do lekarzy rodzinnych i specjalistów, głównie z zakresu elektrokardiografii (Europejski Program Edukacyjny, Filozofia Elektrokardiografii, Pułapki Elektrokardiograficzne). Jest członkiem Grupy Roboczej powołanej przez Zarząd Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycy
Nerki są kluczowym narządem, do którego docierają sygnały z wielu narządów modyfikujących ich czynność wydalniczą, endokrynną (synteza erytropoetyny, aktywnych metabolitów witaminy D, angiotensyny II, endoteliny, bradykininy, prostacykliny i wielu innych), homeostatyczną (regulacja wolemii i ciśnienia tętniczego, homeostaza gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej) oraz metaboliczną (np. biosynteza glukozy). Ponadto nerki są narządem docelowym dla wielu hormonów (aldosteron, wazopresyna, kortyzol i inne) oraz rozkładającym hormony peptydowe) lub wydalającym (np. hormony steroidowe) ważne biologicznie związki...
Przekazujemy w Państwa ręce podręcznik poświęcony nowotworom układu moczowo-płciowego. Stanowią one, zwłaszcza u mężczyzn, problem bardzo istotny epidemiologicznie, społecznie i klinicznie, a prognozy wskazują, że ich udział i znaczenie będą w najbliższych latach rosły. Już obecnie w wielu krajach rak gruczołu krokowego jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem u mężczyzn, a podobną tendencję obserwuje się również w Polsce.
W ostatnich latach dzięki rozwojowi badań podstawowych i klinicznych oraz wprowadzeniu nowych metod terapeutycznych osiągnięto znaczący postęp w leczeniu najczęstszych nowotworów tej grupy, przede wszystkim raka gruczołu krokowego i raka nerki. Lepsze zrozumienie biologii tych nowotworów, wprowadzenie nowych leków i rozwój mniej inwazyjnych technik operacyjnych pozwoliło na bardziej świadomy wybór optymalnej strategii postępowania u poszczególnych chorych. Istotnym osiągnięciem jest postępujące zrozumienie roli i konieczności stosowania leczenia wielodyscyplinarnego przez wszystkie grupy pracowników medycznych zaangażowanych w opiekę nad chorymi na nowotwory układu moczowo-płciowego.
Oddany w Państwa ręce podręcznik jest pierwszym w Polsce opracowaniem przygotowanym wspólnie przez środowiska onkologów i urologów, z istotnym udziałem innych specjalistów opiekujących się chorymi na nowotwory układu moczowo-płciowego. Ambicją autorów i redaktorów było przygotowanie krótkiego i "przyjaznego w użyciu" kompendium aktualnego stanu wiedzy opartego na zasadach Evidence Based Medicine i mającego stanowić pomoc w codziennej praktyce klinicznej. Mamy nadzieję, że nasz podręcznik spełni Państwa oczekiwania i przyczyni się do poprawy wyników leczenia tej grupy nowotworów w Polsce.
Współautorzy „Repetytorium z kardiologii — koszyków pytań do egzaminu specjalizacyjnego” przygotowali podstawowe, gotowe odpowiedzi na opublikowane na stronie internetowej Krajowego Zespołu Nadzoru Specjalistycznego w dziedzinie kardiologii zestawy pytań dla zdających ustny egzamin specjalizacyjny. To nie lada wyzwanie, zwłaszcza że wiedza kardiologiczna szybko się zmienia, wytyczne PTK/ESC ewoluują, a i same pytania wchodzące do puli egzaminacyjnej co pewien czas są aktualizowane.
Lektura „Repetytorium” nie zastąpi wiedzy czerpanej z klasycznych podręczników kardiologii (w tym z podręcznika europejskiego wydanego przez ESC i przetłumaczonego na język polski), aktualnych wytycznych postępowania publikowanych na łamach „Kardiologii Polskiej” czy bezpośredniego przekazu najnowszych wiadomości z licznych szkoleń, konferencji i kursów. A jednak trud nie poszedł na marne. Powstało klasyczne repetytorium, którego zaletą jest współautorstwo w większości młodych polskich lekarzy — zarówno tych, którzy już zdali egzamin specjalizacyjny, jak i tych, którzy mają go przed sobą. To właśnie to grono autorów, reprezentujących ośrodki kardiologiczne z różnych miast, pod wodzą byłego i obecnego szefa Sekcji Młodych Kardiologów — Klubu 30. PTK, jest, w moim rozumieniu, szczególnym atutem tej publikacji.
prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opolski, Konsultant Krajowy w dziedzinie kardiologii
Oddawana do Państwa rąk monografia ma na celu przedstawienie istotnych z klinicznego punktu widzenia zagadnień dotyczących postępowania u chorych wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego z cukrzycą i zaburzeniami lipidowymi oraz z nadciśnieniem tętniczym i chorobą wieńcową.
Książka została podzielona na trzy części, które odzwierciedlają kolejne dekady życia:chorego w wieku średnim ze świeżo rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym i licznymi czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego, sześćdziesięcioletniego chorego ze świeżo rozpoznaną cukrzycą i chorobą wieńcową oraz chorego w wieku podeszłym z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym po przebytym ostrym zespole wieńcowym. Każdą z trzech części poprzedza krótki przypadek kliniczny będący podsumowaniem problemów często spotykanych w codziennej praktyce w danej dekadzie życia u chorych wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego.
Wyrażamy nadzieję, że oddawana do rąk czytelników monografia, przedstawiająca punkty widzenia m.in. diabetologa, kardiologa, hipertensjologa i lipidologa, będzie pomocna w podejmowaniu niekiedy niełatwych decyzji diagnostycznych i terapeutycznych.
Rozpoznanie udaru mózgu budzi lęk u chorych i ich rodzin. Często wiąże się z uczuciem bezradności i załamaniem psychicznym. Lekarze biorący udział w poszczególnych etapach procesu diagnostycznego i leczenia stają przed trudnym zadaniem wymagającym nie tylko rzetelnego przygotowania merytorycznego z zakresu własnej specjalności, ale także zrozumienia istoty udaru mózgu w dzisiejszym interdyscyplinarnym — wielospecjalistycznym ujęciu. Udar mózgu bowiem to nie jednostka, ale zespół chorobowy związany przede wszystkim z miażdżycą —wieloczynnikową, uogólnioną chorobą naczyń. Rozległość i lokalizacja procesu miażdżycowego decydują w dużej mierze o sukcesie leczenia i rokowaniu chorego.
Przełom XX i XXI wieku przyniósł zmianę w rozumieniu tego procesu naczyniowego prowadzącego do udaru mózgu i zawału serca. Zarówno zawał serca, jak i udar mózgu uznano za stany nagłe zagrażające bezpośrednio życiu chorego i wymagające natychmiastowej interwencji
w celu przywrócenia prawidłowego ukrwienia tkanek nerwowych, co jest równoznaczne z uzyskaniem
równowagi energetycznej. Śmiertelność i kalectwo wywołane deficytem energetycznym tkanki
nerwowej i serca są ogromne. Hasło „czas to mózg” jest nadal niezwykle aktualne.
Głównym celem autorów monografii było wyeksponowanie powyższego faktu, dlatego najwięcej uwagi i miejsca poświęcono ostrej fazie udaru mózgu. Na podstawie obowiązujących światowych i europejskich wytycznych, przygotowanych przez ekspertów w dziedzinie udaru mózgu, przedstawiono obowiązujące zasady postępowania diagnostycznego i terapeutycznego. Z uwagi na zróżnicowanie etiologiczne udaru zalecenia zawarte w tej publikacji należy modyfikować indywidualnie w odniesieniu do każdego chorego, uwzględniając potencjalne korzyści i ryzyko.
Profilaktyka pierwotna i wtórna, rehabilitacja oraz opieka nad chorym z udarem w fazach ostrej i przewlekłej, a także edukacja chorego i jego opiekunów składają się na działania długoterminowe. Rozwiązanie pojawiających się problemów wymaga zaangażowania lekarzy różnych specjalności, wśród których wiodąca rola przypada neurologom. Należy jednak podkreślić znaczenie zadań przypadających w udziale pielęgniarkom, fizjoterapeutom, psychologom, logopedom, technikom medycznym, a wreszcie samym pacjentom i ich rodzinom.
Tylko połączone i wielokierunkowe działania mogą się przyczynić do zmniejszenia liczby udarów, wskaźników umieralności i śmiertelności, obniżenia kosztów diagnostyki, leczenia i opieki, zmniejszenia stopnia kalectwa, a także poprawy jakości życia chorych dotkniętych udarem
mózgu.
Publikację „Udar mózgu w praktyce lekarskiej” opracowało grono specjalistów, którzy na co dzień zajmują się zarówno udarem mózgu, jak i uogólnioną chorobą naczyń — miażdżycą. Książkę tę napisano z myślą o czytelniku oczekującym informacji, jak zapobiegać udarowi mózgu oraz wskazówek dotyczących diagnostyki, leczenia i rehabilitacji pacjentów. Mamy nadzieję, że niniejsza monografia posłuży zarówno tym wszystkim, od których zależy dobro pacjentów z udarem mózgu, jak samym chorym i ich opiekunom.
Roman Mazur
Barbara Książkiewicz
Walenty M. Nyka
Zachęceni niezwykle ciepłym przyjęciem książki ?Jak sobie radzić z chorobami tętnic? Poradnik lekarza pierwszego kontaktu? redaktorzy postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom środowiska, tworząc kolejną jego edycję poświęconą tym razem problemowi przewlekłej niewydolności żylnej (CVI, chronic venous insufficiency). Biorąc pod uwagę jego społeczny charakter oraz możliwość występowania poważnych w skutkach powikłań, powraca wciąż aktualne, retoryczne pytanie: czy należy im zapobiegać, propagując właściwe działania edukacyjne, profilaktyczne i lecznicze, czy też zmagać się z kosztownymi i trudnymi terapeutycznie późnymi okresami choroby. Ocenia się, że szeroko rozumiane w Polsce pojęcie CVI dotyczy 50% kobiet i 40% mężczyzn, co potwierdza jego skalę. Pomimo ogólnej niskiej oceny zamożności polskiego społeczeństwa, obserwuje się stale wzrastające zainteresowanie chorych możliwościami wczesnego, skutecznego i nowoczesnego leczenia, a co za tym idzie, potrzeby uzyskania przez nich satysfakcjonującej informacji już na poziomie praktyki lekarza rodzinnego.
Wzorem poprzedniej edycji poradnika do jego redagowania zaprosiliśmy grono zaprzyjaźnionych i uznanych specjalistów różnych dziedzin. Mamy głębokie przekonanie, że na efekt końcowy w postaci zadowolenia pacjenta składa się praca zespołowa, dostrzegając w tym istotną Waszą, lekarzy, rolę.
Mamy nadzieję, że oddajemy w Państwa ręce pożyteczne i przyjazne w formie kompendium wiedzy oparte na przeglądzie aktualnego piśmiennictwa. Poza informacjami ogólnymi znajdziecie w nim również bardzo interesujące, w naszej ocenie, tematy związane z możliwościami zastosowania małoinwazyjnych metod leczenia oraz ogólnymi problemami internistycznymi i anestezjologicznymi pojawiającymi się u chorych, u których jest planowane leczenie operacyjne.
Życzymy przyjemnej lektury
Dr hab.n.med. Tomasz Zubilewicz prof. Nadzw. UM
Dr n.med. Piotr Terlecki
Liczba zachorowań na nowotwory skóry gwałtownie wzrasta. Szacuje się, że na terenach zamieszkałych przez ludność o jasnej karnacji u jednego na pięciu mieszkańców rozwinie się rak skóry. W krajach rozwiniętych, mimo wzrostu zachorowalności na czerniaka złośliwego, umieralność w przebiegu tej choroby jest stosunkowo niska. W Australii wynosi około 10%, we Francji 20%, natomiast w Polsce około 50%. Wynika to z tego, że w krajach o intensywnym nasłonecznieniu zarówno pacjenci, jak i lekarze przykładają większą wagę do nowych bądź zmieniających się wykwitów skóry, a patolodzy, stykając się każdego dnia pracy z przypadkami czerniaka, nabierają wprawy w jego rozpoznawaniu.
Dermatoskopia to prosta nieinwazyjna technika diagnostyczna stosowana do oceny wykwitów skórnych, której może nauczyć się każdy lekarz. Polega na oglądaniu skóry za pomocą mikroskopu o małym powiększeniu, co pozwala na dokładniejszą ocenę zmian barwnikowych w porównaniu z badaniem przeprowadzanym gołym okiem, a przez to zwiększa skuteczność wczesnego wykrywania wykwitów nowotworowych.
Przedstawiamy Państwu wyjątkowy i kompletny podręcznik do nauki dermatoskopii autorstwa profesora Haralda Kittlera i wsp. Jego przełomowy charakter polega na tym, że wprowadza jasność, logikę i spójność zarówno języka stosowanego do opisu wykwitów, jak i sposobu wykorzystania tych opisów do postawienia diagnozy. Podręcznik jest bogato ilustrowany zdjęciami autorów oraz wielu innych ekspertów będących autorytetami w tej dziedzinie. Prowadzi uczącego się w logiczny ustrukturyzowany sposób od podstaw ku wiedzy eksperckiej.
W poszczególnych rozdziałach tej książki staramy się pokazać nowe osiągnięcia nauki, w zapobieganiu, diagnostyce i terapii zakażeń. Pokazujemy dokumenty dotychczas niepublikowane (formularz zgłoszenia zgonu matki z powodu zakażenia, procedurę postępowania z ofiarą gwałtu) oraz podajemy aktualizacje niektórych opublikowanych wcześniej rekomendacji (zakażenia grzybicze, chlamydialne, zasady testowania w kierunku HIV, zakażenia różyczką i wirusem opryszczki).
prof. zw. dr hab. n. med. Tomasz Niemiec
Podane w tym opracowaniu standardy postępowania to jedynie część praktyki lekarskiej, ale nie tylko one warunkują ostateczny sukces terapii. Zdobycie zaufania chorego, indywidualny tryb opieki, sposoby komunikacji oparte na wrażliwości lekarza oraz monitorowanie po zakończonym leczeniu to kolejne wyzwania, jakie stoją dziś przed lekarzem. Jak pisze Andrzej Szczeklik: ?Chory przychodzi ze swym bólem, cierpieniem, wołaniem o pomoc. A lekarz, nie bacząc na lęk chorego (i swój własny), wiedząc, jak mało wie (zawsze za mało), mówi: Stanę przy tobie. Razem spojrzymy niebezpieczeństwu w twarz.?
Ze Wstępu
"Ogólna koncepcja tego podręcznika zakłada dostarczenie lekarzom praktykującym szybkiej informacji oraz odpowiedzi na pytania z zakresu rozpoznawania i leczenia najczęściej występujących w położnictwie i ginekologii zakażeń oraz ich następstw. Na wiele z tych pytań staramy się odpowiedzieć (w dwuczęściowym projekcie wydawniczym) nie wprost, lecz przez próbę uświadomienia Czytelnikowi złożoności czynników i procesów, które warunkują skuteczne leczenie i satysfakcję pacjentów".
Prof. dr hab. n. med. Tomasz Niemiec
Dieta śródziemnomorska jest tradycyjnym sposobem żywienia ludzi żyjących w basenie Morza Śródziemnego. Cechują ją szczególne właściwości zdrowotne, które powodują, że choroby układu sercowo - naczyniowego powstające na tle miażdżycy są w krajach Europy Południowej znacznie rzadsze niż na północy. Zasady żywienia opisane w tej książce i przykładowe przepisy na przygotowanie całodziennych posiłków zostały opracowane z uwzględnieniem ewentualnych potrzeb racjonalnego odchudzania, w celu obniżenia stężenia triglicerydów i podniesienia stężenia dobrego cholesterolu w surowicy. Mamy nadzieję, że ta książka przysłuży się upowszechnieniu profilaktyki kardiologicznej w Polsce. Autorzy
Założeniem konstrukcji Kompendium neurologii było przygotowanie zwartego podręcznika, który w sposób przystępny wprowadzi Czytelnika w fascynujący świat wiedzy o patologii układu nerwowego, dając jednocześnie możliwość zapoznania się z podstawami jego budowy i czynności, metodyką badania neurologicznego oraz jego interpretacją. Kompendium składa się z trzech części; pierwsza eksponuje strukturalno-czynnościową konstrukcję układu nerwowego, druga – krok po kroku – prowadzi przez kolejne etapy badania neurologicznego oraz prezentuje ogólną charakterystykę zespołów neurologicznych, natomiast część trzecia przedstawia nozologię i semiotykę najważniejszych chorób układu nerwowego.
Części pierwszą i drugą przygotował zespół doświadczonych nauczycieli akademickich z Katedry Neurologii oraz z Zakładu Neuroradiologii Akademii Medycznej we Wrocławiu, natomiast część trzecia powstała w wyniku bezcennej współpracy z wybitnymi znawcami prezentowanych zagadnień klinicznych z ośrodków akademickich w Katowicach, Łodzi, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, za co jestem niezmiernie wdzięczny. Całość stanowi zwięzły kurs współczesnej neurologii klinicznej, którego motywem przewodnim jest nierozerwalny związek struktury i funkcji układu nerwowego, decydujący o świadomym, bezpiecznym i w pełni
ukształtowanym uczestniczeniu w otaczającej nas rzeczywistości. Kompendium neurologii adresuję do młodych lekarzy przygotowujących się do realizacji swoich planów zawodowych w zakresie neurologii i innych specjalności, lekarzy medycyny rodzinnej borykających się na co dzień z problemami neurologicznymi, a przede wszystkim – do młodzieży akademickiej, z którą jestem związany od wielu lat pracy we wrocławskiej Akademii Medycznej.
Z przedmowy
Opieka paliatywna, adresowana początkowo do pacjentów w schyłkowym stadium choroby nowotworowej, jest obecnie dedykowana także chorym nieonkologicznym.
W ostatnich latach pojawia się coraz więcej danych na temat potrzeb rozwoju opieki
paliatywnej w tej grupie chorych, możliwych modeli jej funkcjonowania i kryteriów
kwalifikacji. Przegląd tych danych wskazuje, że potrzeby pacjentów z niewydolnością serca wykraczają poza zagadnienia ściśle somatyczne i medyczne i obejmują także obciążenia spowodowane problemami psychologicznymi, społecznymi i duchowymi.
Niniejsza książka jest ważnym wydarzeniem dla polskich odbiorców - kardiologów,
specjalistów medycyny paliatywnej, a przede wszystkim pacjentów i ich rodzin. Zawarte
w niej zalecenia są proste i jednoznaczne; mam również nadzieje, że dostarczy ona motywacji i wiedzy potrzebnej do zagwarantowania właściwej i skutecznej opieki nad chorymi.
z wprowadzenia prof. Richard Harding
Ciąża to szczególne wyzwanie dla lekarza opiekującego się kobietą - zarówno ze względu na fizjologiczne zmiany zachodzące w organizmie pacjentki, jak i z uwagi na ochronę rozwijającego się organizmu jej dziecka. Lekarz musi uwzględnić potencjalny teratogenny wpływ procedur diagnostycznych i terapeutycznych, a także zmiany w farmakokinetyce leków; powinien również znać odpowiedź na podstawowe pytanie matki - o bezpieczeństwo jej samej oraz jej dziecka.
W prezentowanej publikacji przedstawiono propozycje diagnostyki oraz terapii chorób neurologicznych, które mogą się pojawić u kobiet ciężarnych. Propozycje oparto na szerokim przeglądzie współczesnej literatury medycznej.
Padaczka jest jedną z częstszych chorób przewlekłych, dotyczącą około 1% populacji. Przez lata narosło wokół niej wiele mitów i błędnych koncepcji. W ostatnim czasie nastąpił ogromny postęp w diagnostyce i leczeniu tego schorzenia oraz zrozumieniu jego patofizjologii. Powstało wiele cennych opracowań tekstowych wyjaśniających różne aspekty tej choroby. Przekazywany Czytelnikom Atlas padaczki zawiera bogaty zbiór ilustracji dotyczących istoty patologii leżących u podłoża padaczki oraz wiele obrazów elektroencefalograficznych i radiologicznych ukazujących zarówno niezwykłą złożoność, jak i wieloczynnikowość tej choroby. Wykres i tabele, często przygotowane specjalnie na potrzeby niniejszej publikacji, w jasny i klarowny sposób porządkują istotne wiadomości dotyczące padaczki. Z kolei w towarzyszącym ilustracjom tekście można znaleźć zwięzły opis etiologii tego schorzenia oraz podstawowych zasad dotyczących jego rozpoznawania, klasyfikacji i leczenia. Mam nadzieję, że Atlas padaczki sta
nie się cenną pozycją w bibliotece wszystkich zainteresowanych problemami tej uciążliwej i trudnej w leczeniu, ale jakże fascynującej choroby.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?