Encyklika o relacjach między wiarą i rozumem. Pomaga zrozumieć opisaną już w Ewangelii więź poznania wiary i poznania rozumowego. WIARA i ROZUM (Fides et ratio) są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku prawdzie. Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego samego, aby człowiek poznając Go i miłując mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie.
Sztuka teatralna zawierająca głębokie refleksje o powołaniu i misji ojca w rodzinie. Autor nawiązuje jednak do głębszego wymiaru Ojcostwa, do Boga.Książka ""Promieniowanie ojcostwa"" - Karol Wojtyła - oprawa miękka - Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej TUM.
List do rodzin napisał Jan Paweł II z okazji Międzynarodowego Roku Rodziny (1994), ogłoszonego przez ONZ. Jest on nadal bardzo aktualny jako zbiór nauk dotyczących miłości, dobra, rodzicielstwa, wychowania.
Autor w swej nowej książce przedstawia nam, jak wybawiające działanie Boże w Jezusie Chrystusie stanowi jednocześnie dla każdego z nas drogowskaz, jak żyć. W ten sposób porusza jedno z najważniejszych pytań, jakie stawia człowiekowi trudna codzienność.
Papież Benedykt XVI w jednym z artykułów przypomniał słowa św. Augustyna: ""przez świętych Bóg przypomina nam o sobie samym"". To jedno zdanie jest dla nas doskonałym prezentem. Wskazuje bowiem wyraźnie, jak tę pamięć odświeżać i czynić dojrzałą.Kolejnym tomikiem z serii ""Całkiem inne kazania..."" autorzy pragną nam przekazać nie tylko zbiór gotowych homilii, których przeczytanie nas ubogaca. Celem nie było tworzenie kolejnego leksykonu osób wyniesionych na ołtarze, ale przypomnienie czytelnikom porzekadła: z jakim przestajesz - takim się stajesz. Mówimy o świętych w czasie odpustów parafialnych, uroczystości, wspomnień... I dobrze, bo oni nigdy się nie starzeją i nie przedawniają się wartości przez nich ukazywane. ""Święci nie stają się tylko postaciami z przeszłości, ludźmi jakiegoś wczoraj. Wręcz przeciwnie: zawsze są ludźmi jutra"" - ta krótka wypowiedź papieża Jana Pawła II wskazuje na wielką potrzebę przybliżania współczesnemu człowiekowi życiorysów ludzi świętych. Możemy wręcz mówić o konieczności podpatrywania tych, którzy są żywą Ewangelią. Okazuje się, że stwierdzenie - ""słowa uczą, przykłady pociągają - wciąż pozostaje aktualne.
Rozważania na pierwsze piątki miesiąca. Autor rozważa rolę sumienia w życiu człowieka. Przypisuje mu rolę przewodnika, niezbędnego kompasu, od którego zależy, czy człowiek w ostateczności spotka się z Bogiem w wiekuistej Światłości.
Rozważania na pierwsze piątki miesiąca. Autor rozważa rolę sumienia w życiu człowieka. Przypisuje mu rolę przewodnika, niezbędnego kompasu, od którego zależy, czy człowiek w ostateczności spotka się z Bogiem w wiekuistej Światłości.
Analiza, słowo po słowie, modlitwy Skład Apostolski, stanowiącej wyznanie podstawowych prawd naszej wiary w świetle treści Katechizmu Kościoła Katolickiego.
Zbiór homilii przesiąkniętych Pismem Świętym usystematyzowanych według swoistego klucza. Na pierwszym miejscu są kazania objaśniające tajemnice Chrystusa, potem maryjne, dotyczące świętych, wielkopostne, do kleryków i sióstr zakonnych, okolicznościowe i wreszcie konferencje ascetyczne. Klarowny styl i bogactwo skojarzeń, wątki biblijne i refleksja teologiczna, odniesienia egzystencjalne i niezwykła erudycja wszystkie te walory sprawiają, że po tę książkę sięgnąć mogą zwykli wierzący, poszukujący pogłębienia swojej wiary, jak i kaznodzieje szukający wzorców przepowiadania.
Całkiem inne kazania ujęte w trzy akcentySłowa przychodzą do nas, są w nas i z nas wychodzą. Stanowią bardzo ważny element naszego życia. W dużej mierze to właśnie one nas kształtują. Warto bacznie przyjrzeć się słowom, które kierowane są do nas, i bezwzględnie zadbać, by były to słowa krzepiące, by było to słowo Boże. Tryptykiem pisane 2 to propozycja pochylenia się nad słowem Jezusa ujętym w trzy akcenty, tym razem usystematyzowane według cyklu Ewangelii niedzielnych roku B. Podobnie jak w poprzednim zbiorze kazań zebranych w tomiku Tryptykiem pisane, zamysłem autora było, by ów krótki trzypunktowy zapis ułatwił zapamiętanie postawionych akcentów, zaś występująca po nim pointa sprzyjała późniejszej nad nimi refleksji.
Ewangeliści podają, że po uwięzieniu Jana Chrzciciela Jezus udał się do Galilei, ponieważ to Boży plan zbawienia kazał Mu tam właśnie działać. Szczególnymi miejscami działalności Jezusa były trzy miejscowości położone nad Jeziorem Galilejskim - Kafarnaum, Korozain i Betsaida - zwane często przez współczesnych uczonych trójkątem ewangelicznym. W trzech rozdziałach autorka zapoznaje nas z tymi starożytnymi miejscowościami. Poruszone przez autorkę kwestie historyczne, geograficzne i archeologiczne, a także plany, rysunki i kolorowe zdjęcia pomogą w lepszym ich poznaniu.
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego"" - te słowa towarzyszą znakowi krzyża w modlitwie i liturgii; ""Wierzę w jednego Boga..."" - wyznajemy w Credo. Wyznanie trójjedynego Boga i Jego potrójnego dzieła zbawienia jest podstawą wiary chrześcijańskiej, ale też i tajemnicą. Głęboka refleksja nad tajemnicą trójjedynego Boga pozwala zauważyć, że choć paradoksalna i przekracza ludzką percepcję, to tajemnica ta nie jest absurdalna. Stwórca działa jako jedność, ale objawia się w dziejach świata w Trzech Osobach: Bogu Ojcu, Synu Bożym i Duchu Świętym.Autor, Gisbert Greschake, podjął trud ukazania, że Trójca Święta jest nie tylko przedmiotem wyznania i uwielbienia, lecz także kluczem do rozumienia całej rzeczywistości ze względu na wielowymiarowość rzeczywistości wiary. Swą naukową rozprawę dzieli na trzy części. W części I rozpatruje rozumienie i koncepcje Trójcy Świętej w ujęciu historycznym, po czym w części II podejmuje próbę ukazania znaczeni a trynitarnej wiary w Boga dla całości wiary chrześcijańskiej, by w III z kolei części zastanowić się nad problemem znaczenia wiary w trójjedynego Boga dla wyjaśnienia rozumienia człowieka i świata, dla znalezienia orientacji w rzeczywistości. Zamyka książkę analiza przedstawień Trójcy Świętej wyrażonych przez sztuki plastyczne, muzykę i słowo. Książka zaopatrzona jest w rozbudowany aparat przypisów oraz indeksy.
27 kwietnia 2014 r. papież Franciszek kanonizował dwóch papieży, Jana XXIII i Jana Pawła II. Jan XXIII, Papież Dobroci, który zapoczątkował zmiany w Kościele przez zwołanie Soboru Watykańskiego II, umiłowanie pokoju i miłości starał się realizować w całym swoim życiu. Zjednywał sobie ludzi skromnością, poczuciem humoru, dystansem do siebie, a jednocześnie wielkim umiłowaniem modlitwy, zawierzeniem Bogu i oddaniem się Bogu. Te cechy Jego charakteru zachęcały ludzi do częstszego sięgania do ewangelicznych nauk Jezusa, zaczynania zmian od siebie, przekonywały o potrzebie i potędze modlitwy. Dlatego w tomiku zamieściliśmy obok modlitw wstawienniczych, modlitwy samego Jana XXIII, a także dekalog, który ułożył u początków swojej drogi kapłańskiej, i testament, gdyż mogą się one stać dla nas pomocą w postępowaniu tu, na ziemi. Postać Świętego przybliży czytelnikom życiorys oraz przypomnienie Jego związków z Polską i wielkiej czci, jaką miał dla Matki Bożej Częstochowskiej.
Miłość do człowieka, wiara w niego i troska o jego dobro są podłożem zainteresowania w nauczaniu Magisterium Kościoła, dyktują właściwie to wszystko, co Kościół mówi człowiekowi o nim samym i czego od niego wymaga. Opublikowana 12 grudnia 2008 r. Instrukcja Kongregacji Nauki Wiary Dignitas personae, odnosząca się do niektórych problemów bioetycznych, zawiera stanowisko Kościoła wobec aktualnych problemów bioetycznych. Instrukcja stwierdza, że podstawowym obowiązkiem Kościoła jest afirmacja wartości człowieczeństwa i godności osoby ludzkiej od chwili poczęcia, przez wszystkie fazy życia, aż do naturalnej śmierci. Bogactwo przesłania, które niesie ze sobą Instrukcja sprawia, że refleksja nad nią musi mieć z natury charakter wielowątkowy i zarazem cząstkowy. W książce obok tekstu Instrukcji czytelnik znajdzie zbiór refleksji i komentarzy nad przesłaniem Dignitas personae. Warto, aby zrodzona w środowisku naukowym PWT we Wrocławiu, a zarazem otwarta na współpracę z intelektualistami kraju, refleksja nad przesłaniem Dignitas personae stała się dobrym początkiem wypełnienia tego zadania, jakie stawia przed nami współczesne Magisterium Kościoła w dziedzinie szacunku dla życia w początkowym jego stadium.
Święta Filomena żyła na przełomie III i IV w. n.e. Jej relikwie odnaleziono w 1802 r. w grobowcu ozdobionym symbolami śmierci męczeńskiej. Kiedy przeniesione je do kościoła pod Neapolem, zaczęły dziać się liczne cuda. W 1837 r. została kanonizowana przez Grzegorza XVI, który ustanowił ją patronką Żywego Różańca. Za szczególną patronkę obrał ją sobie św. Jan Maria Vianney.
Książka, której refleksje osnute są wokół wydarzeń poranka wielkanocnego, wydarzeń zatrzymanych przez ewangelistów na kartach ich dziel jak w kadrze aparatu fotograficznego. Tamtego poranka zajaśniał blask Chrystusa powstającego z grobu. Światło dnia trzeciego. Relacje ewangelistów o pustym grobie Chrystusa i o Jego ukazywaniu się po zmartwychwstaniu są przedmiotem rozważań autora.
Dwanaście zebranych tekstów dotyka tematyki obecności chrześcijanina w stworzonym dla nas przez Boga świece, który jest jednocześnie darem, ale i zobowiązaniem ku realizacji Bożych planów. Przedstawione refleksje zostały wygłoszone jako kazania lub konferencje przy różnych okazjach podczas duszpasterskiej posługi autora.
W serii książek dla których wspólnym symbolem stała się liczba siedem, przedstawiamy ""Siedem gwiazd w nocy"". Książka jest refleksyjną opowieścią o pojednaniu, nadziei, solidarności, wierze, poszukiwaniu sensu. Autorzy przedstawiają sytuacje, które zdarzają się nam w życiu codziennym, dokonują porównania z podobnymi wydarzeniami w życiu Jezusa. Sięgnijmy po tą książkę, gdy w ciemnych godzinach życia będziemy szukać jaśniejącej gwiazdy nadziei. Publikacja została wzbogacona o oryginalne ilustracje.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?