Zebrane tu myśli pomagają nam rozważać tajemnice związane z cierpieniem i śmiercią Jezusa. Są też drogowskazem, pozwalają odkryć wartość naszego trudu i cierpienia, a także ukazują sposób, w jaki należy przyjmować bolesne wydarzenia, których nie szczędzi nam życie. Rozważania na czas Wielkiego Postu są cenne zarówno dla homiletyków, jak też dla wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiarę.
Adhortacja ukazała się dwa lata po Synodzie Biskupów, którego tematem przewodnim było Słowo Boże w życiu i misji Kościoła. Papież podkreśla, że Bóg mówi nie tylko przez Biblię, ale przede wszystkim przez Swego Syna, Jezusa Chrystusa, a także przez innych ludzi, Magisterium Kościoła, Tradycję. Część pierwsza dokumentu poświęcona jest naturze słowa Bożego, a dwie następne precyzują znaczenie słowa Bożego w relacji do Kościoła i świata.
W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego - te słowa towarzyszą znakowi krzyża w modlitwie i liturgii; Wierzę w jednego Boga... - wyznajemy w Credo. Wyznanie trójjedynego Boga i Jego potrójnego dzieła zbawienia jest podstawą wiary chrześcijańskiej, ale też i tajemnicą. Głęboka refleksja nad tajemnicą trójjedynego Boga pozwala zauważyć, że choć paradoksalna i przekracza ludzką percepcję, to tajemnica ta nie jest absurdalna. Stwórca działa jako jedność, ale objawia się w dziejach świata w Trzech Osobach: Bogu Ojcu, Synu Bożym i Duchu Świętym. Autor, Gisbert Greschake, podjął trud ukazania, że Trójca Święta jest nie tylko przedmiotem wyznania i uwielbienia, lecz także kluczem do rozumienia całej rzeczywistości ze względu na wielowymiarowość rzeczywistości wiary. Swą naukową rozprawę dzieli na trzy części. W części I rozpatruje rozumienie i koncepcje Trójcy Świętej w ujęciu historycznym, po czym w części II podejmuje próbę ukazania znaczeni a trynitarnej wiary w Boga dla całości wiary chrześcijańskiej, by w III z kolei części zastanowić się nad problemem znaczenia wiary w trójjedynego Boga dla wyjaśnienia rozumienia człowieka i świata, dla znalezienia orientacji w rzeczywistości. Zamyka książkę analiza przedstawień Trójcy Świętej wyrażonych przez sztuki plastyczne, muzykę i słowo. Książka zaopatrzona jest w rozbudowany aparat przypisów oraz indeksy.
Na publikację składają się: List apostolski w formie motu proprio Benedykta XVI Porta Fidei, ogłaszający rok wiary, tekst Noty Kongregacji Nauki Wiary na Rok Wiary (Watykan, 7 stycznia 2012 r.), która ma dać kościołowi oraz wiernym pewne wskazania, jak przeżyć ten rok wiary w sposób najbardziej efektywny i właściwy, w służbie wiary i ewangelizacji, oraz ogólnopolskie przedsięwzięcia duszpasterskie związane z ogłoszonym Rokiem Wiary 2012/2013.
Marzącym o podróży do ojczyzny św. Szarbela polecamy kolejną pozycję ks. Mariusza Rosika, w której opowiada o krajach Bliskiego Wschodu, wspominając nie tylko o popularnych atrakcjach turystycznych, ale o miejscach związanych z Pismem Świętym i historią chrześcijaństwa. W kontynuacji popularnej Ziemi Słowa udaje się do Libanu, który wielokrotnie stał się tłem wydarzeń biblijnych.Przewodnik odznacza się jasną strukturą. Po prezentacji dziejów kraju Czytelnik zostaje zaproszony do trzech części Libanu. Rozpoczyna wędrówkę od części centralnej, w której położona jest stolica, współczesny Bejrut, i najważniejsze sanktuarium maryjne Harissa. W części północnej uwagę przyciągają miejsca związane z życiem i posługą św. Szarbela, a także sieć przepięknie położonych górskich klasztorów, pobudzających wyobraźnię tych, których fascynuje ukryte życie mnichów w minionych wiekach. Południe kraju natomiast zdominowane jest przez historię Tyru i Sydonu, bliźniaczych miast, które niejednokrotnie stawały w szranki rywalizacji.
Znany wrocławski biblista i autor przewodnika po Ziemi Świętej powraca do tego tematu w serii odpowiedzi na pytania dotyczące różnych miejsc w tym rejonie. Dowiemy się między innymi: Dlaczego Józef został świętym? Co wydarzyło się przy siedmiu źródłach? Po co komu miasto w mieście? Pytania zostały uporządkowane chronologicznie, a doświadczenie podróży od Nazaretu do Tyberiady i Seforis wzbogacają zdjęcia autora.
Ksiądz Rafał Kowalski przygotował zbiór rozważań na rok A, B i C opartych o teksty niedzielnej (i nie tylko) Ewangelii, które zostały wcześniej opublikowane w miesięczniku ""Nowe Życie"". Autor tłumaczy i komentuje tekst biblijny, zadaje życiowe pytania, które pozwalają na przełożenie nauki Ewangelii na nasze życie, i odwołuje się do codziennych sytuacji znanych każdemu z nas. Krótkie zamyślenia będą doskonałą pomocą w niedzielnej modlitwie.
O powszechnym powołaniu do świętości, zagrożeniach w jej realizacji, aktualności programu zawartego w Ewangelii Jezusa Chrystusa, niektórych cechach świętości w świecie współczesnym, a także koniecznej do jej osiągnięcia walce, czujności i rozeznaniu pisze papież Franciszek w swojej trzeciej adhortacji apostolskiej: „Gaudete et exsultate” – „Cieszcie się i radujcie” (Mt 5, 12).
Zamieszczone w niniejszym zbiorze felietony są znakiem dialgu Kościoła ze światem. Autor wnikliwie dostrzega, czym żyje współczesny świat i podejmuje próbę ukazania ewangelicznego zatroskania Kościoła. Czyni to z głębokim wejrzeniem w myśl społeczną papieża Franciszka. Niniejsze teksty są poszerzoną wersją felietonów publikowanych w miesięczniku "Nowe Życie" w okresie od października 2015 do grudnia 2017. Ksiądz Andrzej Draguła (ur. 1966), kapłan diecezji zielonogórsko - gorzowskiej, doktor habilitowany teologii, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, członek Komitetu Nauk Teologicznych PAN. Publicysta, członek redakcji kwartalnika Więź, stały współpracownik Tygodnika Powszechnego, miesięcznika Nowe Życie.
Najnowsza książka ks. Mariusza Rosika jest zbiorem wielu artykułów, które Autor tworzył na przestrzeni kilku lat. Dotyka ona dwóch spraw: Słowa Bożego i codziennego życia, zogniskowanych w Jezusie Chrystusie. Biblia jest fundamentem, na którym Autor buduje swoje rozważania, umiejscawiając je w konkretnym czasie historycznym. Dzięki podjęciu nieznanych wątków, zagadnień i ciekawostek świata starożytnego, nawet znawcy tematu odkryją coś dla siebie. Ks. Rosik interpretując Słowo Boże, prowadzi do wniosków natury pragmatycznej. Dlatego nawet ci, co nigdy nie sięgnęli po tego typu publikację, docenią jej walory.
Krótkie formy, w jakich została ujęta treść, pozwala od razu skupić się na istocie tematu, co czyni książkę przystępną dla każdego. Można ją polecić zarówno biblistom, jak i tym, którzy po raz pierwszy stykają się ze Słowem Bożym. Książka znakomicie sprawdzi się w czasie wakacyjnej podróży.
Ks. Mariusz Rosik - wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalista z zakresu teologii Nowego Testamentu. Jest autorem czterdziestu książek i kilkuset artykułów. Jego prace ukazały się w czternastu językach. Należy do redakcji portalu internetowego Orygenes+.
Ze świadomością, że kruchy kawałek białego Chleba skrywa w sobie niezgłębioną dla umysłu i serca Tajemnicę, oddajemy do rąk Czytelników zbiór modlitw, które mogą posłużyć jako drogowskaz podczas chwil spędzanych przed Panem ukrytym w monstrancji- ze Wstępu.
Po 18 latach od ukazania się encykliki Jana Pawła II Centesimus annus z 1991 r. papież Benedykt XVI opublikował swą trzecią a pierwszą społeczną encyklikę poświęconą aktualnym problemom współczesności. Ukazuje się ona, podobnie jak poprzednie encykliki społeczne, w ważnej dla dzisiejszego świata chwili, w czasie groźnego dla jego przyszłości kryzysu, nie tylko co wydaje się, iż nie wszyscy dostrzegają ekonomicznego, ale także kulturowego i moralnego. Ojciec św. mówi o rozwoju ludzkim w miłości i prawdzie, czyli w relacji bezinteresownego otwarcia na potrzeby innych. Tak miłość, jak prawda są najlepszą drogą do pokonywania trudności na drodze życia.Obok tekstu encykliki czytelnika zapewne zainteresują komentarze do encykliki autorstwa ks. prof. Jana Kruciny i ks. prof. Piotra Niteckiego.
W związku z Jadwiżańskim Rokiem Jubileuszowym ogłoszonym dla upamiętnienia 750. rocznicy kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej oddajemy do rąk Czytelników książkę, która trafnie oddaje dwoistość dziedzictwa św. Jadwigi.Przedstawione dzieje klasztoru trzebnickiego są opowieścią o wielu osobach z nim związanych, poczynając od pary fundatorskiej - księżnej Jadwigi Śląskiej i Jej małżonka przez ksienie i mniszki cysterskie, następnie siostry miłosierdzia św. Karola Boromeusza aż po licznych podopiecznych, którzy znajdowali tam schronienie i troskliwą opiekę. Na 350 stronach starannie opracowanego graficznie albumu materiał ikonograficzny podparty tekstem pięknie oddaje losy zakonnic zamieszkujących przez wieki w Trzebnicy, które żyły przykładem fundatorki klasztoru w jej pokorze, ofiarowaniu dla innych, mądrości i wytrwałości. Jest to też opowieść o duchowości tego miejsca, na którym odcisnęła się osobowość i posługa Świętej.Święty Jan Paweł II pięknie określił św. Jadwigę jako chrześcijankę, która odczytała Ewangelię do końca. Kult św. Jadwigi promieniował na całą środkową Europę, a swoje odbicie znalazł w licznych modlitwach, pieśniach, muzyce i poezji, w rzeźbie i malarstwie, które stanowią o niezwykłości trzebnickiego opactwa i sanktuarium.Niech w tym szczególnym roku św. Jadwiga Śląska będzie dla nas wzorem pobożności eucharystycznej i czynnej miłości bliźniego. Wzorem kobiety, która w swym życiu umiała połączyć w sposób idealny życie modlitwy z życiem czynnym.
Książka jest zbiorem siedmiu krótkich opowiadań o tematyce bożonarodzeniowej. Opowieści zawierają dopasowane do opisanych zdarzeń fragmenty z Pisma Świętego, a na prawie każdej stronie umieszczone są ciekawe i kolorowe ilustracje. Te niedługie historyjki, napisane z zupełnie nowej i niespotykanej wcześniej perspektywy, sprawiają, że możemy skupić uwagę na prawdziwej istocie Bożego Narodzenia. Jest to idealna propozycja dla najmłodszych czytelników na okres zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
Tekst adhortacji Amoris laetitia (radość miłości) – owoc synodu o rodzinie – choć obszerny jest napisany zrozumiałym językiem. Jak sam papież Franciszek radzi, nie należy czytać jej jednym „haustem”, tylko wybierać sobie najbardziej interesujący spośród ośmiu rozdziałów. Rozpoczyna dokument biblijna refleksja-wykład ewangelicznych przypowieści oraz nauki o miłości św. Pawła. Mamy opowieść o dzisiejszej rodzinie żyjącej w trudnych czasach, ale będącej zalążkiem dobra i miłości. Następnie przypomniane zostały podstawowe kwestie nauczania Kościoła o małżeństwie i rodzinie. Mamy piękne przesłanie dla narzeczonych, którzy niebawem staną się rodziną, o wychowaniu dzieci. Słowa, które zostały zapisane to nie tylko opis, ale ciepło, pociecha, życzliwość spojrzenia na problemy, podsuwanie rad, obrazów dobra. Inspirujący jest też rozdział kierowany do kapłanów. Ale rozdział ostatni o związkach nieformalnych – jak stwierdza Papież – będzie dla wielu ciekawy. Tych ludzi Papież nie odrzuca, a wręcz daje im pocieszenie, praktyczne, codzienne rady odnoszące się do ciepła rodzinnego i ludzkiego, które w każdej sytuacji należy podtrzymywać, nawet wtedy, kiedy jest się daleko od ideału, gdy nie żyje się łaską sakramentalną. W Roku Miłosierdzia dokument ten powinien pobudzić rodziny chrześcijańskie do docenienia darów małżeństwa i rodziny.
To doskonała pozycja na ogłoszony przez papieża Franciszka Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Napisana jest prostym językiem zrozumiałym dla każdego i zawiera krótkie opisy każdego z uczynków miłosierdzia co do ciała i duszy, do których poznania i pełnienia zachęcał nas papież w bulli Misericordiae vultus. Rozważania ks. Tomasza Opalińskiego przekonująco ukazują, że miłosierdzie to konkretny czyn, do którego zdolny jest każdy z nas! Książeczka może się również okazać niezwykle pomocna w pracy duszpasterskiej.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?