Książka ta skierowana jest do wielu z nas, którzy pośród codziennej aktywności poszukują prostego sposobu pozostawania w łączności z Bogiem. Jej autor, mający za sobą trzydzieści lat doświadczenia duszpasterskiego, formator i przełożony seminarium, chciałby ofiarować zajmującym się formacją katechistom i duszpasterzom kilka narzędzi pozwalających ""wejśc do wnętrza"", a równocześnie odpowiada na ich osobiste pragnienie głębi. Każdy - jestem tego pewien - znajdzie tu coś dla siebie. Leo... to postać, która będzie wam towarzyszyć w drodze przez ten tekst. Leo, lat dwadzieścia pięć, poszukuje Boga, szuka własnej duszy pod przewodnictwem mądrości ojca Josepha, świadka Absolutu. Uzyskane sugestie nie wskazują żadnej szczególej metody ani techniki - ojciec Joseph udziela jedynie kilku rad dobranych w ten sposób, by jego duchowy syn mógł sam rozmawiać ze swoim Ojcem w niebie za pomocą prostych, spontanicznych słów, naturalnie płynących z serca.
Tytuł Życie z Ducha jest lepsze podpowiada nam, że za chwilę, jak przez bramę zostaniemy wprowadzeni w wewnętrzny świat grona Bożych kobiet, krzewiących w Europie duchowe dziedzictwo Świętej Klary z Asyżu. W życiu każdej z nich odczujemy bliskość Ducha Świętego i zobaczymy Jego subtelne działanie. Doświadczenie to pozwoli nam nabrać pewności, że wybór stylu życia według Ducha nada mu prawdziwego sensu, smaku i wartości.Zaślubić Ducha Świętego, aby wsłuchiwać się w Jego natchnienia i żyć w uległości Jego działania, stawać się pokorną sercem, wpatrywać w Ukrzyżowanego, iść za Barankiem, przyoblec się w Światło, z hojnością oddawać siebie Umiłowanemu, wznieść się ku zbawieniu i wyśpiewywać sercem pieśń Miłości to można powiedzieć o Agnieszce z Asyżu, Filipie Mareri, Helenie Enselmini, Kolecie Boylet, Joannie de Valois, Agnieszce z Pragi, Salomei, Jolancie i innych naśladowczyniach Świętej Klary z Asyżu, które poznajemy na kartach niniejszej publikacji.Święte i błogosławione klaryski, tak jak Ona pokorna i Święta Klara, niebiańska roślinka obficie owocująca dla Boga przyjęły wymagającą i radykalną postawę serca, która wystawia na ryzyko i nie daje ziemskiej wygody. Daje za to pewność życia z Ducha w Jego uświęcającym działaniu. Dlatego o każdej z nich możemy powiedzieć, że są jak piękne kwiaty, które ozdabiają oblicze Kościoła, wielbiąc Ojca w Duchu i w prawdzie (J 4,23) i że namaścił je swoim zapachem Duch Święty.
Czas pandemii, który zaskoczył wszystkich, sprawił, że w wielu rozważaniach nad naszym życiem przestawiliśmy akcenty. Być może nigdy wcześniej tak często i tak natarczywie nie zadawaliśmy Bogu i sobie pytania: Co to za czas w naszym życiu, który obecnie przeżywamy? Często słyszymy, że to czas próby. Ale jak go rozumieć? I drugie pytanie: Jak czas próby przeżywa moje serce? I właśnie na te dwie kwestie Autor położył akcent w swoich rozważaniach.Próbę można kojarzyć z czasem zmagania się z pokusą, z zastawioną na nas pułapką - zasadzką, z niemającą końca walką duchową, oporem, niechęcią, zderzaniem się z własną bezsilnością, niemocą i bezradnością. Znużeni i niecierpliwieni sytuacją pytamy: kiedy się to wreszcie skończy?Lecz próbę można także odczytać jako czas wyboru, do którego zaprasza Bóg. We własnym sercu mam wybrać to, co dane mi jest przeżywać tu i teraz. Nie to, co na zewnątrz, ale to, co wydarza się we wnętrzu mojego serca, może uczynić mnie szczęśliwym lub nieszczęśliwym, spełnionym lub niespełnionym.
Słowo ""ojciec"" może wywołać tyle przeżyć ilu jest ludzi na świecie. Nie ma nikogo, kto byłby pozbawiony osobistych relacji z ojcem. Człowiek, zanim ""pojawi się"" się na ziemi ""przechodzi"" nie tylko przez łono matki lecz także przez ""łono"" ojca. Relacja z rodzonym ojcem, podobnie jak z matką, wpisana jest w historię każdego życia od chwili poczęcia. Człowiek żyje niejako w ramionach ojca i wiele od tych ramion zależy. W nich albo staje się dojrzałym i samodzielnym, albo poranionym i zagubionym. Może zostać fizycznie lub psychicznie osierocony, lecz także i wtedy pozostaje do końca życia dzieckiem ojca. Nawet gdy ojciec wcześnie znika z życia dziecka, nie zanika relacja z ojcem - staje się bolesną relacją z ojcem ""nieobecnym"".
Tyle już napisano o cudownym exodusie narodu wybranego i jego charyzmatycznym przewodniku Mojżeszu, o jego drodze z ludem przez pustynię do Ziemi Obiecanej. Czy warto powtarzać się i rozważać temat na nowo? Przecież już wiemy: Mojżesz to dobry przywódca, idealny sędzia i administrator prawny, cudotwórca działający w imieniu i z polecenia Boga, jeden z najczęściej przywoływanych bohaterów biblijnych. Nowy Testament wymienia jego imię osiemdziesiąt razy! Tyle razy o nim słyszeliśmy. Sama autorka, biblistka, decydując się na pisanie niniejszych rozważań, rozpoczyna dosyć prowokacyjnie od pytania: po co?. Po co jeszcze jedno rozważanie o Mojżeszu? Czy tylko po to, aby kolejny raz przypomnieć jedną z najważniejszych postaci biblijnych? Autorka tłumaczy krótko powód swoich rozważań: życie Mojżesza może być dla nas lustrem, w którym warto się przejrzeć.
W szóstym zeszycie przewodnika na drodze lectio divina, spotykamy się ze św. Piotrem.W pierwszej części abp Grzegorz Ryś dzieli się swoją meditatio do wybranych perykop ewangelicznych, w których żywo obecny jest Szymon Piotr. Stronice ewangeliczne czytane przez abpa Rysia są cennym ubogaceniem rekolekcyjnych treści o drodze Piotra, które proponujemy podczas etapu Pogłębienie.Druga część przewodnika to refleksja nad przebiegiem rekolekcji lectio divina z Piotrem jako pomoc dla rekolekcjonistów i kierowników duchowych. Krzysztof Wons SDS wskazuje i omawia przełomowe momenty wyłaniające się podczas kolejnych dni rekolekcji.
Jeśli będziemy od siebie wymagać tylko rzeczy podstawowych, nasze życie stanie się sympatyczną, czasem nawet dostatnią wegetacją, ale w życiu chodzi o coś więcej, chodzi o esencję życia i dlatego życie trzeba planować i wymagać od siebie więcej. Nie można żyć z dnia na dzień, bo to nikomu nie służy. Nawet w zakresie materialnym życie z dnia na dzień to jakaś loteria pełna napięcia. Trzeba planować, bo taki zamysł Bóg wpisał w naszą zdolność myślenia.Kazania ks. Tomasza Grabowskiego są adresowane do wszystkich, którzy w życiu codziennym chcą kierować się nauką Bożą. Przytoczone w nich przykłady i nawiązania do sytuacji życiowych pomagają zrozumieć fragmenty Ewangelii, które słyszymy podczas Mszy św. Prosty język kazań sprawia, że stają się one zrozumiałe dla każdego i na długo zostają w pamięci.
Odpowiedni język kazania czy homilii ma kluczowy wpływ na owocność uczestnictwa we Mszy św. Głosząc wiernym ich językiem, przywołując przykłady z życia codziennego i nawiązując choćby do wydarzeń bliskich każdemu z nas, kazanie staje się nie tylko czytelniejsze, ale przede wszystkim bardziej bliskie każdemu. Z łatwością można odnieść je do sytuacji osobistej, zachować długo w pamięci, a zwłaszcza wykorzystać w zmianie naszego życia.Podobnie jak w dwóch poprzednich zbiorach kazań i tym razem udało się to autorowi. Posługuje się współczesnym językiem wolnym od niezrozumiałych wyrażeń czy przesadnych porównań. Poszerza zakres odniesień m.in. co cytaty z dzieł literackich czy fragmenty pism papieskich, to sprawia, że nauka płynąca z kazań trafia do wszystkich niezależnie od ich przygotowania.
Ilustracją kazań zawartych w niniejszym tomie są nie tylko wypowiedzi świętych czy dostojników Kościoła, ale także fragmenty z literatury pięknej oraz przykłady codziennych sytuacji, których każdy z nas może być świadkiem. Taka katecheza nawiązująca do konkretnych przykładów, ale jednocześnie mocno zakorzeniona w słowie Bożym, przemawia do wyobraźni i na długo pozostaje w pamięci.Autor posługuje się współczesnym językiem wolnym od niezrozumiałych wyrażeń czy przesadzonych porównań. Dzięki temu kazania są ciekawe, przejrzyste, aktualne i w zestawieniu z perykopą ewangeliczną stanowią naukę dla wszystkich wiernych niezależnie od wieku czy wykształcenia.
Książka ks. dr. Romana Słupka podejmuje problem dziś w Polsce aktualny, zawierający się w pytaniu stawianym przez szerokie kręgi osób, często skrycie: Dlaczego (jeszcze) być w Kościele? Recenzowana monografia daje na nie rozbudowaną, mądrą, sięgającą rdzenia Objawienia chrześcijańskiego odpowiedź na podstawie analizy nauczania trzech współczesnych papieży (...). Książka świadczy zarówno o wnikliwym zapoznaniu się ze źródłami, jak i o umiejętności autora dokonywania naukowej syntezy oraz wyprowadzania wniosków. Przy tym ks. dr Słupek doskonale, po mistrzowsku, zachowuje równowagę między językiem naukowym, akademickim, a językiem zrozumiałym dla przeciętnego odbiorcy.- fragment recenzji wydawniczej ks. dr. hab. Krzysztofa Kauchy, prof. KUL
Słowacka wersja językowa.Książka niesie konkretne, bardzo wyraźne przesłanie:Możesz wygrać duchową walkę, jesteś w stanie pokonać lęk.Masz moc - poprzez wiarę zacznij z niej korzystać! Krótkie treściwe rozważania, które pomagają się przebudzić, opuścić grzech, uwierzyć w moc wiary i stać się szczęśliwym, pomimo wszystko. Zaufaj Bogu, a On sam będzie działał.Jeżeli praktykujesz smutek, to będziesz w nim coraz lepszy.
Słowacka wersja językowaSłowa Jezusa dzieją się dzisiaj! On zajmuje się teraźniejszością! Bóg nie przyjdzie do Ciebie kiedyś! On przychodzi teraz i tu, gdzie jesteś!Książka dla wszystkich tych, którzy czują się zagubieni w codzienności. Zawiera krótkie rozważania, myśli, które pozwalają zwrócić uwagę na to, co w duchowym życiu najistotniejsze. Często bowiem głowa zajęta jest przyziemnymi sprawami, a sfera duchowa cierpi.Gdy jest Ci ciężko, nie trać wiary i wróć do najprostszych rzeczy. Wystarczy czasem zwrócić uwagę na to, co najistotniejsze, wystarczy zajrzeć do tej niewielkiej książki.
Jak przekazać niezmienne Boże prawdy zawarte w Biblii, aby były zrozumiałe dla wszystkich? Takie pytanie zadaje sobie niejeden kapłan. Kazania zamieszczone w tym tomie dowodzą, że jest to możliwe. Przytoczone w nich liczne przykłady i nawiązania do sytuacji życiowych oraz zaskakujące porównania pomagają zrozumieć fragmenty biblijne, które słyszymy w liturgii. Kazania ks. Seweryna mogą być zatem wspaniałą pomocą dla każdego, kto pragnie dokonywać pogłębionej refleksji nad słowem Bożym. Stanowią także znakomity materiał dla kapłanów przygotowujących niedzielne i świąteczne homilie.
Bóg jest w mieście i tam trzeba Go szukać. Trzeba bowiem, abyśmy nauczyli się modlić w nowy sposób: kiedy jemy śniadanie albo jedziemy windą; odbieramy telefon albo czytamy gazetę; kiedy czekamy na czyjeś odwiedziny, na wyjście z pracy, na koniec kolacji; kiedy przechodzimy przez ulicę, aby pójść na pocztę lub czekamy na autobus (...). Książka adresowana jest do tych, którzy próbują poprzez modlitwę odnaleźć Boga w zgiełku codzienności, pośród gwaru rozmów, ataków natarczywych reklam, odgłosów klaksonów - w mieście.
Autorka w swej pracy przedstawia fundamentalne racje przemawiające za ochroną życia poczętych dzieci, jak również informacje o fatalnych skutkach aborcji dla zdrowia fizycznego i psychicznego kobiet.Ogromną wartość stanowią zebrane przez autorkę świadectwa kobiet: tych, które mimo wielkich trudności zdecydowały się urodzić dziecko, jak i tych, które z różnych względów nie przyjęły daru życia.
Zbiór kazań chrzcielnych i ślubnych to propozycja nie tylko dla duszpasterzy, ale również dla ludzi pragnących ożywić w sobie refleksję nad tajemnicą tych sakramentów. Prezentowane teksty mogą stać się także piękną lekturą dla wszystkich, którym spowszedniał już chleb życia małżeńskiego i pragną odnowić spojrzenie na łaskę i moc sakramentu miłości.Niewątpliwym atutem kazań ojców oblatów, których kaznodziejstwo słynie z wierności słowu Bożemu, jest ich mocne zakorzenienie w Piśmie Świętym, nauczaniu Kościoła i życiu słuchaczy. Dzięki temu homilie są ciekawe i skłaniają do dalszych rozważań.
Osoba ojca Franciszka od Krzyża Jordana i jego duchowość są darem i dumą nas, salwatorianów. Tym darem chcemy się nie tylko dzielić z innymi, ale również wciąż na nowo, coraz głębiej go poznawać i zapalać jego przykładem.Sięgając do tej publikacji, poznasz nie tylko postać naszego Założyciela, ale też odkryjesz to, co nas inspiruje, coś, co stało się naszą tożsamością. Jak choćby troska o zbawienie wszystkich, którą nieustannie miał przed oczami ojciec Franciszek, prosząc: O Jezu, dla mnie ukrzyżowany! O Ojcze, moje Wszystko, o jedno Cię proszę, o jedno tylko, Wszechmocny Panie, oto moje pragnienie: żebym mógł uratować wszystkich!.Podczas lektury towarzyszyć Ci będzie ta modlitwa prosto z nieba, wspierana z ziemi przez wszystkie salwatorianki i wszystkich salwatorianów.Służenie drugiemu człowiekowi i Bogu to kroczenie do świętości. Tu znajdziesz wskazówki, jak to czynić, niezależnie od tego, kim jesteś. Pozwól się poprowadzić przez ojca Franciszka od Krzyża Jordana.
Jako chrześcijanie żyjemy od Paschy do Paschy i to właśnie te dni, które na zawsze odmieniły dzieje ludzkości, wyznaczają nam rytm. Dni Wielkiego Tygodnia to dni są jak paschalne lustro, w którym możemy się przeglądać, a właściwie oglądać nasze życie, nasze osobiste doświadczenia, odnajdując w nich ślady Boga, który nie bał się wejść w nasze ludzkie buty i dotknąć tego, co sprawia ból, i tego, co cieszy. Zanurzając się w Słowo tych dni, możemy na nowo opisać nasze historie, nadając im nowego znaczenia, odkrywając te wersety, które do tej pory były dla nas niewidoczne bądź niezrozumiałe.Liturgia Wielkiego Tygodnia, jej Słowo, gesty, znaki wyznaczają nam drogę, którą trzeba przejść w codziennym życiu, indywidualnie z pomocą towarzyszy, codziennych znaków i wydarzeń. Wszystko po to, aby odkryć, że drogi mojej codzienności są drogami paschalnymi, że moim zadaniem jest nabywać umiejętności czytania mojego życia w kluczu paschalnym. Wydarzenia Wielkiego Tygodnia są zarazem wstrząsające i piękne w sile Bożej miłości, która w tych dniach osiąga swoje apogeum. W te dni patrzę na Boga, który pierwszy przemierza najbardziej kręte, ciemne i zbolałe miejsca mojego Ja i mojej egzystencji. Patrzę i stale odkrywam w tych paschalnych dniach Boga, który przestaje być życzeniowym bogiem na usługach moich oczekiwań, a wyłania się jako Bóg, który dodaje odwagi, aby w wielkie czwartki mojego życia nie bać się zasiadać do stołu także z Judaszem i umywać brudne nogi; aby w wielkie piątki nie uciec, lecz zobaczyć, że On idzie przede mną pierwszy, dźwigając mnie i moje rany; aby w wielkie soboty zamieniać moje cmentarze w miejsca życia i nadziei; aby nie przespać wielkich nocy, w których choć tego nie widzę, to zmartwychwstaję.
Biblia przekonuje, że słowo Boże jest jak studnia, przy której dochodzi do najpiękniejszych życiowych spotkań. Przy studni Słowa nawiązują się bezcenne przyjaźnie, które prowadzą do zażyłych spotkań z Bogiem i między ludźmi. Takiego poznania świętych stronic Biblii uczy nas od ks. prof. Waldemar Chrostowski.Słowa Boga z Księgi Ozeasza w tytule publikacji, są dla nas zapewnieniem, że Bóg nigdy nie przestanie wyprowadzać swoich umiłowanych na pustynię i nadal będzie mówił do naszych serc przez głosicieli jego słowa.
Idź prostą drogą ze św. Antonim Marią Klaretem. Rozpocznij każdy dzień od fragmentu z jednego z dzieł Klareta wraz z krótkim komentarzem napisanym przez misjonarzy klaretynów z całego świata.Wyrusz w drogę z Klaretem, pozwól mu się poprowadzić!Krótkie myśli każdego dnia nie obciążą twej głowy wielkim traktatem, a pozwolą odkryć więcej, spojrzeć dalej. Pomogą zmieniać twe życie na lepsze i bliższe Boga.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?