Księga proroka Ezechiela przenosi nas w szczególnie dramatyczne czasy w dziejach Izraela – czasy wygnania babilońskiego, gdy wielu sądziło, że Bóg opuścił swój lud, że Boże obietnice zawiodły, skoro świątynia leży w gruzach, a większość narodu jest daleko na wygnaniu. Właśnie tam, na ziemi pogańskiej, Bóg powołuje proroka do szczególnie delikatnej misji: by z jednej strony nakłonić rodaków do uczciwego rachunku sumienia (czy rzeczywiście to Bóg zawiódł?), a z drugiej strony, by przekonywać, że dla Boga nie ma sytuacji beznadziejnych, może On wskrzesić do życia nawet wyschłe kości. Danuta Piekarz – biblistka i italianistka, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellonskim, Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II oraz Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów. W latach 2008–2013 była konsultorka Papieskiej Rady ds. Swieckich. Opublikowała kilkanascie ksiazek i artykułów o tematyce biblijnej.
Dzieje króla Dawida intrygują od wieków. Podziwiamy zdumiewające Boże prowadzenie, które doprowadziło tego chłopca, pasterza owiec, najmłodszego z braci, do godności największego władcy w dziejach Izraela. Niektórzy widzą w Dawidzie spełnienie swoich najskrytszych marzeń oraz pragnienia sławy i władzy. Inni natomiast dostrzegają, jak bardzo jest on nam bliski, mimo niezwykłości jego historii. Dawid nie jest wyidealizowanym rycerzem bez skazy. Jest człowiekiem równocześnie wielkim i słabym, ulegającym namiętnościom, zdolnym do podstępów, a nawet do zbrodni ale też do gorzkich łez pokuty. Człowiekiem żyjącym w ciągłej relacji z Bogiem. I to jest źródło jego siły i wielkości.
Rozważania ks. Jerzego Szymika to spotkanie z miłością do jedynej Prawdy, z teologiczną kulturą myślenia o wierze, o Kościele, o sumieniu, o najświętszych wartościach podstawowych i konstytutywnych, które dla naszego chrześcijaństwa są środowiskiem życia wodą, w której chrześcijańska wiara płynie do celu, powietrzem, którym oddycha.Autor pięknie wieńczy swoje rozważania spojrzeniem na Maryję. Urodzony i wychowany pod opieką Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie dzieli się kwintesencją maryjności: Maryja chroni pełnię wiary, całość Biblii, istotę Kościoła, prawdziwe dobro człowieka jako mężczyzny i kobiety.
Tyle już napisano o cudownym exodusie narodu wybranego i jego charyzmatycznym przewodniku Mojżeszu, o jego drodze z ludem przez pustynię do Ziemi Obiecanej. Czy warto powtarzać się i rozważać temat na nowo? Przecież już wiemy: Mojżesz to dobry przywódca, idealny sędzia i administrator prawny, cudotwórca działający w imieniu i z polecenia Boga, jeden z najczęściej przywoływanych bohaterów biblijnych. Nowy Testament wymienia jego imię osiemdziesiąt razy! Tyle razy o nim słyszeliśmy. Sama autorka, biblistka, decydując się na pisanie niniejszych rozważań, rozpoczyna dosyć prowokacyjnie od pytania: po co?. Po co jeszcze jedno rozważanie o Mojżeszu? Czy tylko po to, aby kolejny raz przypomnieć jedną z najważniejszych postaci biblijnych? Autorka tłumaczy krótko powód swoich rozważań: życie Mojżesza może być dla nas lustrem, w którym warto się przejrzeć.
Jestem bowiem o was zazdrosny Boską zazdrością (2 Kor 11,2).
Zazdrość, pożądanie, chęć posiadania tego, czego dostać nie możemy – to uczucia towarzyszące ludziom od zawsze. Czy jednak istnieje „dobra” zazdrość skłaniająca do zdrowej rywalizacji, a nie postawy rozgoryczenia z powodu tego, że komuś innemu lepiej się powodzi? W jaki sposób zazdrość małżeńska może służyć umocnieniu wzajemnej więzi i stać się wyrazem troski? Czy dobrze przeżywana zazdrość rozwija, a nie niszczy człowieka? A może – jak uważa współczesna medycyna – wpływa negatywnie na nasze zdrowie fizyczne, a przez to skraca nasze życie?
Danuta Piekarz w znakomity sposób interpretuje i opisuje zachowania znanych postaci z Biblii. Odnosi ich zachowania do teraźniejszości oraz bliskich nam postaw, patrząc nie tylko z perspektywy wiary, ale także współczesnej psychologii. Tłumaczy ponadto co to znaczy, że Bóg jest Bogiem zazdrosnym.
Zazdrość mówi nam o nas dużo więcej, niż mogłoby się to wydawać; ta wada może odsłonić nam wiele prawdy, której nigdy w sobie nie odkryliśmy. Warto więc przyjrzeć się zazdrości, która, jak zobaczymy, niejedno ma imię.
Danuta Piekarz – biblistka i italianistka, wykładowca w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów. W latach 2008-2013 była konsultorką Papieskiej Rady ds. Świeckich. Opublikowała kilkanaście książek i artykułów o tematyce biblijnej i językoznawczej.
Pieśń nad Pieśniami to księga ukazująca przede wszystkim piękno ludzkiej miłości, niemniej od czasów starożytnych dostrzegano w niej głębsze warstwy: nie tylko więź łączącą dwoje ludzi, ale też miłość Boga do swojego ludu. W późniejszych czasach dostrzeżono również indywidualny wymiar treści Księgi: to opowieść o miłości Boga do człowieka, za każdym razem jedynej i niepowtarzalnej, bo niepowtarzalny i wyjątkowy jest też każdy człowiek.
Konf 1 - Pieśń miłości
Konf 2 - Miłość, która zachwyca się pięknem
Konf 3 - Spotkanie i zjednoczenie
Konf 4 - W poszukiwaniu Umiłowanego
Konf 5 - Miłość wszystko przetrzyma
Niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce! (Ef 4,26) Często myślimy, że gniew jest zły i grzeszny. Tymczasem w Piśmie Świętym wielokrotnie odnajdujemy obraz zagniewanego Boga. Jak to rozumieć? Czy Bóg się „złości” tak samo jak my? Czy Jego gniew jest święty, a nasz grzeszny? W jaki sposób przeżywać gniew, by zbliżał nas do Boga, a nie oddalał od Niego? Czy chrześcijanin może się złościć, a nawet gniewać się na samego Boga?
Danuta Piekarz, wędrując po kartach Biblii, wnikliwie bada najrozmaitsze przejawy gniewu. Przybliża zwłaszcza te, które towarzyszą ludziom w kontaktach z Bogiem.
Łatwo nam oskarżać autorów biblijnych, a nawet samego Boga, za ich gwałtowne reakcje, które są opisane na kartach świętych ksiąg. Jeśli jednak wczytamy się w nie bez uprzedzeń (…), odkryjemy, że właśnie ten rozgniewany Bóg jest nam bardzo bliski.
***
Danuta Piekarz – biblistka i italianistka, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II oraz w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów. W latach 2008-2013 była konsultorką Papieskiej Rady ds. Świeckich. Opublikowała kilkanaście książek i artykułów o tematyce biblijnej.
Temat wydaje się prowokacyjny: przecież my, ludzie religijni, znamy Jezusa i często słyszymy lub czytamy Ewangelię według św. Jana.
Jednak łatwo może umknąć naszej uwadze głębokie przesłanie, jakie autor zawarł na kartach swej księgi, niekiedy jakby między linijkami. Często też ograniczamy się do rozważania najbardziej znanych scen z tej Ewangelii: Kana, Nikodem, Samarytanka...
Może warto więc zajrzeć też do innych rozdziałów tej naprawdę niewyczerpanej Ewangelii.
Apokalipsa to Księga, której „wyrządzono krzywdę”, i to na różne sposoby. Z jednej strony uznano ją za księgę niedostępną, trudną, „nie do czytania” czy wręcz podejrzaną. Druga krzywda jest związana z jej tytułem: niemal każdy, kto słyszy słowo „apokalipsa” kojarzy je wyłącznie z kataklizmami, nieszczęściami. Tymczasem greckie apokalypsis znaczy „objawienie”; jest to rzeczownik pochodzący od czasownika apokalyptein ¬– „zdjąć zasłonę”. W tym przypadku chodzi o odsłonięcie nie tyle nieznanej przyszłości, ile raczej Bożego spojrzenia na historię, zwłaszcza teraźniejszość, w której żyjemy.
Wśród chrześcijan daje się zauważyć duże zainteresowanie Słowem Bożym. Jest ono nie tylko celebrowane w sposób bardzo uroczysty w liturgii Kościoła, ale coraz więcej osób sięga po lekturę Słowa na sposób stały, poświęcając czas każdego dnia na osobistą modlitwę przedłużoną. Trzeba podkreślić, że samodzielna lektura Pisma Świętego może wiązać się też z pewnymi trudnościami. Która z ksiąg Pisma Świętego może być księgą dla początkujących? Która z nich może nas nauczyć owocnego spotykania się ze Słowem? Czy taką księgą dla początkujących nie jest Ewangelia Markowa?
Autorka proponuje, by pójść drogą, którą przemierzali nasi bracia i siostry od pierwszych wieków istnienia Kościoła: od czytania Biblii do modlitwy Słowem. Zanurzali się oni zwłaszcza w słowach modlitwy samego Jezusa Chrystusa i Jego Matki. Niniejsza książka może stać się cenną pomocą dla pragnących pogłębić swoje osobiste doświadczenie modlitwy chrześcijańskiej.
365 razy na kartach Biblii Pan Bóg powtarza ""Nie lękaj się""Pismo Święte to księga pełna bohaterów takich jak my, doświadczających strachu i radości, smutku i obaw, także w relacji do Boga. Czym jest tak naprawdę bojaźń Boża? Jak ją rozumieć, by nas zbliżała, a nie oddalała od Boga?Danuta Piekarz, wędrując po kartach Pisma Świętego, odkrywa emocje towarzyszące ludziom w kontaktach z Bogiem. Z dużą wrażliwością pokazuje, czym jest lęk w Biblii i w jaki sposób możemy go przeżywać w codzienności.Każdego ranka Bóg kieruje do nas zachętę: Nie bój się!
To, co najbardziej pociąga w czytaniu i słuchaniu Danuty Piekarz, to prawdziwość. Jej słowa są prawdziwe nie tylko dlatego, że są zgodne z doktryną. Często słyszymy „poprawne kazania”, a nie zawsze czujemy, że ożywiają nasze serce. Jej słowa są prawdziwe, gdyż wypływają z osobistego słuchania, rozważania Pisma Świętego, omadlania go. Czytając jej artykuły lub słuchając konferencji ma się wrażenie, że prowadzi ścieżkami,
które sama (zapewne niejednokrotnie) przeszła.
o. Krzysztof Górski OCD
Ksiażka Słowo, które stwarza to owoc wieloletniej współpracy pani Danuty Piekarz z dwumiesięcznikiem „Głos Karmelu”. Publikowane artykuły zebrały się w pokaźną całość, którą wydajemy w dwóch odsłonach: Medytacje nad Starym Testamentem oraz w późniejszym czasie Medytacje nad Nowym Testamentem.
Wydawca
Teksty zawarte w niniejszym tomiku to ciekawe i często zaskakujące refleksje nad naszymi postawami w życiu codziennym - nad naszą relacją do Boga i do drugiego człowieka. Szczególnie intrygujące są przemyślenia Autorki na temat Kościoła, modlitwy czy wybranych fragmentów z Pisma Świętego.
Danuta Piekarz jest italianistką i biblistą. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim i na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II. 24 kwietnia 2008 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ją konsultorką Papieskiej Rady ds. Świeckich.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?