Książkę proponujemy wszystkim, którym bliska jest duchowość ignacjańska. Jest to kompetentny przewodnik dla osób chcących odbyć wyjątkowe rekolekcje w swoim życiu. Proponuje on wprowadzenia do medytacji na siedem dni tygodnia mających pomóc człowiekowi w podjęciu siedmiu podstawowych decyzji, siedmiu ""tak"" zgodnych z Ewangelią. Duchowa podróż z tą książką jest pełna niespodzianek, nierzadko oznacza walkę z samym sobą.
To najbardziej prorocza książka Henriego Nouwena. W obecnych trudnych czasach lęku, niepokoju, wojen i terroryzmu głoszone przez autora przesłanie pokoju jest potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Nouwen zawsze podkreślał, że nie można być chrześcijaninem, jeśli się nie czyni pokoju: ""Czynienie pokoju należy do sedna naszego chrześcijańskiego powołania; czynienie pokoju jest pełnoetatowym zadaniem dla wszystkich chrześcijan; czynienie pokoju stało się w naszym stuleciu najważniejszym ze wszystkich chrześcijańskich zadań"". Według niego: ""Pracować na rzecz pokoju znaczy pracować na rzecz życia"". Rozważał tę ""pracę"" w aspekcie modlitwy, sprzeciwu i pokory cechującej życie we wspólnocie, którą uznawał za fundamentalną dla wprowadzania pokoju, gdyż dzięki niej możliwe staje się wyznanie win i przebaczenie. Wspólnota pokoju jest jego zdaniem wspólnotą eucharystyczną - ""Eucharystia znaczy dziękczynienie"". Dlatego słowem charakteryzującym człowieka czyniącego pokój jest ""wdzięczność"". Wdzięczność za życie i za wszystko, co ono niesie, jako dar Boży.
Modlitwa Ewangelią na każdy dzień to seria czterech książek, będących wprowadzeniem do modlitwy, ale także czytań i Ewangelii w danym dniu.Książka jest praktyczną pomocą dla tych, którzy pragną na co dzień rozeznawać wolę Bożą w Jego Słowie. Proponowane w niej rozważania mają charakter prostych pytań - impulsów, związanych z Ewangelią czytaną przez Kościół w danym dniu. Autor publikacji, ksiądz Krzysztof Wons, znany i ceniony rekolekcjonista, prowadzi Czytelnika do serca ewangelicznego tekstu, by mógł skonfrontować z nim swoje życie.
Chciałbym tak po prostu dzielić się z innymi moją niepohamowaną radością odkrywania słowa Bożego, które zawsze - ilekroć się do niego zbliżam - ukazuje mi się nowe, zdumiewające, nigdy niesłyszane i niepowtarzalne.
Ziarno pustyni to niecodzienna opowieść o niezwykłym człowieku. Jest to historia przemiany wymuskanego, zniewieściałego paniczyka, trwoniącego majątek na ekstrawaganckie życie bez żadnych zasad moralnych, w pokonującego wszelkie przeszkody człowieka, który nie chce jechać przez życie w pierwszej klasie. Książkę przenika napięcie, przechodzące w subtelnie kreślone zawiłości duszy Karola de Foucaulda, duszy miłującej Boga, któremu poświęcił się ?z miłości, tylko przez miłość. Rozwijał się w miłości, zapominał o sobie i dawał siebie. Kiedy tylko uwierzył, że Bóg jest, zrozumiał, że nie może robić nic innego, jak tylko żyć dla Niego.
Nakładem Wydawnictwa SALWATOR ukazała się II część Ziarna Pustyni - opowieści o niezwykłym człowieku - Karolu de Foucauld . Jest to historia przemiany wymuskanego, zniewieściałego paniczyka, trwoniącego majątek na ekstrawaganckie życie bez żadnych zasad moralnych, w pokonującego wszelkie przeszkody człowieka, który nie chce jechać przez życie w pierwszej klasie. Książkę przenika napięcie, przechodzące w subtelnie kreślone zawiłości duszy Karola de Foucaulda, duszy miłującej Boga, któremu poświęcił się z miłości, tylko przez miłość. Rozwijał się w miłości, zapominał o sobie i dawał siebie. Kiedy tylko uwierzył, że Bóg jest, zrozumiał, że nie może robić nic innego, jak tylko żyć dla Niego.Ziarno pustyni to opowieść o badaczu, poecie, ambitnym geografie, bystrym obserwatorze, człowieku o nienasyconej ciekawości..., który nie wierzył, a widział, klęcząc u stóp Jezusa w nieustannej adoracji.
Ta książka powstała z potrzeby wielu serc, które kochają różaniec. Dla których ważna jest codzienna wędrówka pośród koralików nanizanych na sznurek. W nich bowiem odnajdują swoje życie złożone z maleńkich jednakowych dni połączonych Tajemnicą, która nadaje im sens.
Fakt ogłoszenia przez papieża Jana Pawła II Roku Różańca Świętego i dodania tajemnic światła, czyli “stosownego uzupełnienia” jeszcze bardziej zmobilizował nas do tego, by w naszych publikacjach znalazła się książka szczególna. Współczesna, osadzona w naszej rzeczywistości. Stworzona przez ludzi, którzy żyją między nami. Są wśród nich: naukowcy, dziennikarze, poeci, księża, zakonnicy, lekarze, inżynierowie. Trzydzieści dwie różne osoby. Każda z nich oddała w tych rozważaniach cząstkę siebie, cząstkę swoich doświadczeń i przeżyć, cząstkę współczesności w której żyje. Każda z tych tak różnych i indywidualnych cząstek współtworzy i współistnieje w jedności – w różańcu.
Zapraszamy do wędrówki po tajemnicach życia Człowieka-Boga i Jego Matki, do kontemplowania wspólnie ze współczesnymi tej wielkiej Tajemnicy Miłości.
Kiedy umiera matka lub ojciec, objawia nam się tajemnica życia. Właśnie w tych chwilach, kiedy jesteśmy najbardziej ludzcy, najmocniej dotykamy tego, co nas z sobą wiąże, odkrywamy ukryte głębie życia,
Henri J.M. Nouwen
W tym intymnym, do głębi poruszającym opisie śmierci swojej matki Henri Nouwen przedstawia subtelne zaproszenie dla wszystkich pogrążonych w żałobie do otwarcia się na głębszy sens wiary i nadziei. Pisząc z charakterystyczną dla siebie prostotą i szczerością, opowiada o swoim doświadczeniu cierpienia, zamętu i wątpliwości, które przeżywają wszyscy pogrążeni w żalu. Co ważniejsze, prowadzi czytelnika do zrozumienia, że pomimo całego zamętu - nawet pośród niego - obecny jest Bóg,
Drzewo jest jednym z najbardziej ekspresywnych symboli tożsamości osobistej, a także zbiorowej. Na początku bowiem historia ludzkości rozegrała się wokół drzewa; przez drzewo człowiek wszystkich czasów został również ocalony: drzewo życia. Ma ono trwać w centrum ludzkiej egzystencji, każdego życia i w każdym czasie, w formacji początkowej i permanentnej, jak zapowiedział Ten, który na drzewo wstąpił („Kiedy zostanę wywyższony nad ziemię, wszystkich przyciągnę do siebie") - centrum wiecznej grawitacji. Formacja jest tym przyciąganiem, które trwa w czasie. Staje się permanentna w takiej mierze, w jakiej to przyciąganie nasila się i rozciąga na każdy fragment historii i osobowości wierzącego, na każdy jego oddech. Co więcej, to przyciąganie jest jego sekretnym oddechem, czymś, co czyni go coraz bardziej podobnym do Tego, który jest zawieszony na drzewie: Syna-Sługi-Baranka.
Niniejsza książka jest kontynuacją dzieła: „Oddech życia. Łaska formacji permanentnej", która ukazała się w Wydawnictwie SALWATOR.
Książka godna polecenia tym wszystkim, którzy muszą stawić czoło trudnej sytuacji.Albisetti opisuje swoje zmagania z chorobą i z sobą samym, gdy dowiedział się, że ma guza mózgu i zdecydował się na - niepotrzebną, jak się okazało - operację, po przejściu której stał się kaleką. Nie poddał się jednak śmierci, zrozumiał, jak ważne jest zaufanie Bogu, żywienie nadziei, otwarcie się na innych, czekanie i umiejętność akceptowania tego, co oferuje nam los. Przeżyta tragedia wzmocniła go, dojrzał, narodził się do nowego życia.
Jest to zbiór kazań traktujących o stworzeniu człowieka i świata. Temat ten w dzisiejszych czasach, kiedy życie człowieka - z różnych powodów - stało się tak bardzo zagrożone, nabiera nowej aktualności.""Paradoksalnie jednak przesłanie o stworzeniu niemal całkowicie znikło z katechezy, z przepowiadania, a także z teologii. Opowieści o stworzeniu są przemilczane; ich przesłanie wydaje się dziś nie do przyjęcia"" - stwierdza autor, pytając zarazem, czy opowieści o stworzeniu z Księgi Rodzaju zachowują nadal swoją ważność. Nowe wydanie tych tekstów ma służyć ""przypomnieniu istotnych treści chrześcijańskiej wiary w stworzenie i zachęcić do ich rozwijania w przepowiadaniu i w teologii"".
Komunikacja pastoralna to najważniejsza forma komunikacji między ludźmi. To dopełnianie komunikacji, jaką Bóg osobiście prowadzi z każdym człowiekiem tej ziemi. To fascynowanie miłością Boga do człowieka oraz Bożą prawdą o człowieku. To odsłanianie sensu życia i umacnianie motywów nadziei. To głoszenie Ewangelii, która ukazuje wielkość i godność człowieka oraz jego grzeszność i potrzebę nawrócenia. Ten właśnie realizm Dobrej Nowiny budzi największy opór w kulturze ponowoczesności, która łudzi człowieka szczęściem bez Boga, a nawet wbrew Bogu.
Niniejsza publikacja adresowana jest do kapłanów, osób konsekrowanych, katechetów świeckich, rodziców, nauczycieli i tych wszystkich, którzy z nowym zapałem oraz z pogłębionymi kompetencjami pragną głosić Ewangelię sobie i innym ludziom.
To trzecia część rekolekcji przeżywanych w dynamice lectio divina. Tym razem autor - znakomity formator - prowadzi nas przez najważniejsze wydarzenia Ewangelii św. Łukasza, wskazując na zawarte w nich orędzie Jezusa skierowane do ucznia, czyli do nas. Nakładem naszego wydawnictwa ukazały się tego autora rekolekcje ze św. Mateuszem i Markiem.
To kolejna publikacja autora "Powrotu do Dekalogu", która jest wielką pomocą w odkrywaniu pierwszej i jedynej przyczyny naszego dawania świadectwa o wierze. A. Pronzato - jak zwykle - odziera nas z przyzwyczajeń, które stały się źródłem "świętego spokoju", i przypomina, że narzędziem pracy każdego chrześcijanina - apostoła jest krzyż, niezastąpioną bronią - cierpliwość, a prawdziwym wrogiem - obojętność słuchaczy.
Niniejsze dzieło - będące dopełnieniem trzech tomów „Chleba na niedzielę" (Wydawnictwo SALWATOR 2002-2004) - łączy ściśle tematy czytań niedzielnych, ukazując ich konkretne zastosowanie na płaszczyźnie duszpasterskiej. Podczas gdy „Chleb na niedzielę" jest komentarzem do samej Ewangelii, „Oto Słowo Boże!" ujmuje ogólny sens wszystkich trzech czytań.
Podtytuł książki pozwala przewidzieć, że mamy przed sobą złączone razem trzy „czytania", które proponuje liturgia każdej niedzieli. Rozważając Słowo Boże, staramy się jak najlepiej naświetlić możliwe wzajemne powiązania między trzema „pokarmami" przygotowanymi na stole Pańskim. Pokarm, jakim jest chleb, „potrzebuje głodu" człowieka lub przynajmniej go wywołuje. Ten, kto jest osobiście zaangażowany w posługę duszpasterską Kościoła, wie, jak wiele trudu wymaga nieustanne poszukiwanie tego najważniejszego kontekstu.
Pytanie o to, jak należy czytać Biblię, jest nieroździelnie związane z naszym obrazem Chrystusa. W szerokich kręgach - również wśród ludzi wierzących - rozpowszechnił się dzisiaj obraz Chrystusa, który niczego nie wymaga i jako łagodny przyjaciel człowieka, przyjmuje wszystko i wszystkich.
Ten osobisty dziennik, pisany podczas ostatniego roku życia Henriego Nouwena, jest jego ostatnim słowem do nas. Tematem dziennika jest przyjaźń i modlitwa.
Od wielu lat trwa gorąca i ważna dyskusja: w jakim stopniu demokracja i jej struktury mogą czy też powinny zaistnieć w Kościele katolickim. Temat ten zyskał na aktualności zwłaszcza w obliczu kontrowersyjnych nominacji biskupich w Austrii i w Szwajcarii pod koniec lat 80.
Prócz tego pojawia się również pytanie, ile rzeczy zmieniło się od tego czasu i w jakim stopniu demokracja obecna jest dzisiaj w strukturach Kościoła. Niniejsza książeczka z pewnością przyczyni się do ożywienia dyskusji poświęconej temu zagadnieniu.
"Paradoks krzyża", jak konflikt śmierci i życia, skazania i zbawienia, milczenia i krzyku, zawsze karmił myśli i serca chrześcijan, którzy pragnęli złamać przyzwyczajenia rozważania, lenistwo wiary i chcieli medytować od początku ten ruch "oddalenia i bliskości" Boga, umieszczając swoje życie w cieniu tego drzewa.
Miejscami gorzka i krytyczna książka jest przesłaniem nadziei. Alessandro Pronzato przedstawia nam w zupełnie innym świetle okres naszego życia, który nauczyliśmy się postrzegać jedynie przez pryzmat zbliżającej się śmierci. To nie starość jest zła, ale to, że trwa tak krótko! mówi jeden z bohaterów książki. Autor, dzięki swej pracy w jednym z domów opieki społecznej, potrafi dostrzec i wskazać ludziom starszym pozytywne strony trzeciego wieku. Młodszym natomiast zwraca uwagę na to, jak wiele mogą się nauczyć od swoich rodziców i dziadków.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?