W XIX wieku w Europie, zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich, panował powszechny strach przed trucicielami, którzy, jak wierzono, czaili się wśród zwykłych ludzi. Lęk budziły służące dosypujące arszeniku do posiłków swoim gospodarzom. Potępiano rodziców trujących swoje dzieci, by wyłudzić pieniądze od firm ubezpieczeniowych. Wśród ""narzędzi zbrodni"" prym wiodły arszenik, strychnina i opium, wówczas łatwo dostępne jako tanie leki i trutki na robactwo. To, że uwolniono świat od wszechobecnego strachu przed trucicielami, było jak się można dowiedzieć z tej pełnej mrocznych opowieści książki zasługą zarówno wytrwałości prokuratorów i policjantów, jak i dociekliwości naukowców.Linda Stratmann przedstawia zarówno głośne, jak i prawie nieznane przypadki otruć w wiktoriańskiej Anglii oraz kreśli portrety najgroźniejszych trucicieli tamtych czasów. Opowiada o trwającym całe stulecie pojedynku na spryt i środki, o szybkim postępie w toksykologii sądowej i próbach urzędowego ograniczenia sprzedaży trujących substancji.Przebiegli truciciele, efektowne morderstwa, kryminalne zagadki fascynująca opowieść o prawdziwych zbrodniach!
Mamy za sobą doświadczenie kilkunastu miesięcy życia w bezpośrednim zagrożeniu śmiertelną chorobą, w rygorystycznym reżimie sanitarnym, który sparaliżował nasze relacje społeczne, gospodarkę, życie kulturalne.Joanna Racewicz zaprosiła 13 znanych osobowości reprezentujących różne profesje do rozmowy o tym trudnym czasie. Jej goście opowiadają, jak SARS-CoV-2 zmienił ich aktywność zawodową, jak znoszą izolację, jak funkcjonują ich rodziny. W szczerych rozmowach dzielą się swoim doświadczeniem z okresu pandemii i mówią o tym, jak na co dzień radzą sobie w nowej, niełatwej sytuacji. I choć to traumatyczny czas, wśród wypowiedzi wyraźnie słychać też głosy pobrzmiewające nadzieją, że wszystko zostało nam dane po coś, a miarą naszego człowieczeństwa jest właśnie umiejętność przekucia tego, co złe, w nowe lepsze jutro.Joanna Racewicz rozmawia z: Ewą Błaszczyk, s. Małgorzatą Chmielewską, Małgorzatą Domagalik, Dorotą Gawryluk, Pawłem Grzesiowskim, Anitą Lipnicka, Rafałem Olbińskim, Jackiem Santorskim, Andrzejem Sewerynem, Tomaszem Sobierajskim, Robertem Rutkowskim, Adamem Sztabą, Dorotą Zawadzką.
Ta klasyczna już publikacja, która do dziś nie straciła nic na wartości, ukazała się po raz pierwszy w 1921 roku, w którym jej autor pokonał Emanuela Laskera w meczu o tytuł mistrza świata w szachach. Capablanca przedstawił w niej, w typowy dla siebie, lakoniczny i elegancki sposób, praktyczne zalecenia, dotyczących różnych elementów i aspektów gry szachowej, ilustrując je w pouczający sposób własnymi partiami i fragmentami pojedynków innych czołowych mistrzów swojej epoki.Wśród omówionych zagadnień znalazły się m.in.: podstawy strategii szachowej, zasady planowania, rola inicjatywy w szachach, strategia rozgrywania końcówek.Jos Ral Capablanca do dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych szachistów w historii i niezrównanego wirtuoza gry pozycyjnej. Powojenny mistrz świata Michaił Botwinnik powiedział: Nie sposób zrozumieć istoty szachów, nie spojrzawszy na nie oczami Capablanki. I chyba trudno o lepszą zachętę do tego, by zapoznać się z treścią niniejszej książki.
Oto 120 poruszających memów Marty Frej, które dotykają ważnych i aktualnych problemów społecznych, skłaniają do refleksji i odsłaniają trudną prawdę o polskiej rzeczywistości.Siebie i swoje poglądy można wyrażać na wiele sposobów, jednak tym, co do współczesnego człowieka przemawia najbardziej, jest obraz. Marta Frej, polska malarka, ilustratorka i animatorka kulturalna, opisuje dzisiejszą rzeczywistość i swój stosunek do niej za pomocą memów. W tych obrazach z błyskotliwymi, celnymi podpisami porusza wiele trudnych tematów dotyczących m.in. praw kobiet, feminizmu, nietolerancji wobec mniejszości seksualnych, ekspansji Kościoła katolickiego w życiu publicznym, wykluczenia, stereotypów Jej profil na Facebooku obserwuje ponad 200 tysięcy osób, a memy z prawdziwymi do bólu hasłami zna pewnie cała Polska.
Storczyki fascynują bogactwem kształtów i barw. Niektóre gatunki urzekają także niezwykłym zapachem, a przy tym kwitną długo i obficie. Często zwane są klejnotami tropików. Kiedyś rośliny te można było podziwiać jedynie w ciepłych krajach, dziś z powodzeniem hodowane są w naszych domach.W tej książce znajdziesz:o opisy różnorodnych gatunków storczyków - od dziko rosnących po krzyżówki; w kolorze purpury, żółci, różu i fioletu, nakrapiane i żyłkowane, odmiany duże i miniaturki;o praktyczne porady dotyczące zakupu roślin, skutecznej pielęgnacji, efektywnej hodowli, błędów w uprawie i szkodników;o barwne fotografie przedstawiające poszczególne gatunki storczyków oraz schematy opisujące budowę tych roślin.
Pedagogika Montessori pozwala dyskretnie i z szacunkiem towarzyszyć dziecku w kształtowaniu jego osobowości. Warto skorzystać z tej sprawdzonej metody pedagogicznej i nieustannie wspierać dziecko w stawaniu się szczęśliwym, niezależnym i twórczym człowiekiem.Książka zawiera przystępny wykład zasad pedagogiki Montessori, odpowiednich do pracy ze starszymi dziećmi. Między szóstym a dwunastym rokiem życia dziecko ćwiczy się w sztuce samodzielnego myślenia, buduje swoją tożsamość. Jeśli będziemy mu wtedy umiejętnie asystować, to po osiągnięciu 12 lat, będzie wiedziało, kim jest. W książce rodzice i nauczyciele znajdą też podpowiedzi, na co zwrócić uwagę przy nauce poszczególnych przedmiotów szkolnych i jak dostosować przekaz wiedzy do percepcji dziecka.Charlotte Poussin, Hadrien Roche i Nadia Hamidi są dyplomowanymi nauczycielkami Międzynarodowego Stowarzyszenia Montessori. Pasjonuje ich to podejście edukacyjne, dlatego stosują je w swoich szkołach i rodzinach.
Był sobie chłopiec, który bał się ciemności. Nie ma w tym nic niezwykłego bywa przecież, że dzieci boją się ciemności. Ten chłopiec był jednak księciem i kiedy został królem, postanowił raz na zawsze rozprawić się z ciemnością wprowadził prawo, które jej zakazywało.Król, który bał się ciemności to przemawiająca do dzieci opowieść o władzy, rewolucji i o tym, że aby docenić światło, potrzebujemy również ciemności.[o serii]Read, Meet, Explore: Becoming European for Beginners to projekt, którego wspólnym mianownikiem są tolerancja, odwaga poznawania świata i życzliwość. To właśnie te wartości leżą u podstaw idei Europy jako dobra wspólnego i to właśnie je zdecydowaliśmy się przybliżyć najmłodszym czytelnikom w serii opowieści obrazkowych: Czarno-białe, Kobieta i chłopiec, Król, który zakazał ciemności oraz Igor. Seria została sfinansowana przez Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa.
Była sobie biała, biała rodzina, w białym, białym domu, w białym, białym mieście Jedyne, co zakłóca ich białe i beztroskie istnienie, to lęk przed tym, co inne przed tym, co czarne. Czy niespodziewane spotkanie przełamie te obawy i doda białemu życiu trochę barwy?Czarno-białe to napisana z szacunkiem dla dziecięcej wrażliwości opowieść o tolerancji i ograniczeniach, które narzucają nam uprzedzenia. To historia o czarno-białym świecie, któremu tak potrzebne są kolory.[o serii]Read, Meet, Explore: Becoming European for Beginners to projekt, którego wspólnym mianownikiem są tolerancja, odwaga poznawania świata i życzliwość. To właśnie te wartości leżą u podstaw idei Europy jako dobra wspólnego i to właśnie je zdecydowaliśmy się przybliżyć najmłodszym czytelnikom w serii opowieści obrazkowych: Czarno-białe, Kobieta i chłopiec, Król, który zakazał ciemności oraz Igor. Seria została sfinansowana przez Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa.
Jeszcze nie wiesz, o co chodzi w tej zabawie? Tutaj poznasz jej zasady, ale też różne sztuczki i triki, żeby skuteczniej walczyć.
Fortnite – wielki przebój ostatnich lat wśród gier komputerowych. Na kolejnych stronach tego nieoficjalnego przewodnika poznasz jego największe sekrety oraz wgryziesz się w najważniejszy tryb – Battle Royale. Odkryjesz też najpopularniejsze taktyki i zawsze aktualne zasady rządzące bitwami. A jeśli włożysz odrobinę wysiłku w trening, wkrótce zaczniesz odnosić pierwsze drobne sukcesy. Kto wie, może przetrwasz do samego końca starcia i obwołają cię królewskim zwycięzcą?
O co chodzi w tej zabawie? Na malowniczej wyspie położonej pośrodku oceanu ląduje stu graczy. Czasami tworzą kilkuosobowe drużyny, częściej wszyscy działają w pojedynkę i… po prostu starają się przeżyć (czytaj: zabić pozostałych). Wymaga to refleksu i celnego oka, ale nie tylko. Liczy się też znajomość terenu, umiejętność szybkiego budowania, wreszcie wybrania zwycięskiej taktyki i konsekwentnego wcielania jej w życie. Dodatkową trudność stanowi burza, która stopniowo ogranicza pole walki i tym samym uniemożliwia jej unikanie.
KRÓTKA HISTORIA ŚWIATA – dzieje gier battle royale w pigułce. PODSTAWY ZABAWY – o co chodzi z autobusem bojowym, wyspą i przerażającą burzą. SPRZĘT, OSPRZĘT I GADŻETY – do czego służą jabłka i jak korzystać z mikstury osłony. TAJEMNICE MAPY – gdzie szukać bitki, a gdzie świętego spokoju. RADY I PORADY – tajemnice skutecznej walki. WARTO WIEDZIEĆ –ciekawostki związane z grą.
Na piaszczyste plaże czarnogórskiego Ulcinja zabytkowego miasteczka nad Adriatykiem - co roku przyjeżdżają tysiące turystów spragnionych słońca i dobrej zabawy. Kąpią się w ciepłym morzu, tłumnie odwiedzają miejskie kawiarnie i korzystają z dostępnych na każdym kroku rozrywek. Nie przypuszczają nawet, że miasto pełne jest pilnie strzeżonych tajemnic i skrywanych namiętności, które poznajemy, wędrując pewnej letniej nocy przez jego wąskie uliczki i ciemne zakamarki.Nocny marsz przez miasto przywodzi na myśl wędrówkę przez kręgi piekła. Oniryczny nastrój, kolejne historie coraz bardziej dewastujące, a ich bohaterowie ujawniają nowe obszary zgnilizny trawiące ludzkość. Bohater, i narrator zarazem, podważa sens bycia człowiekiem, a co za tym idzie sens przekazywania życia.
Nie lada gratka dla miłośników kotów, a w szczególności Kota Jaśniepana - bohatera komiksowych rysunków Magdaleny Gałęzi który na fejsbukowej stronie Miłozwierz ma dziesiątki tysięcy fanów.W pełnych humoru rysunkach tym razem wydrukowanych w całkiem tradycyjny sposób Kot Jaśniepan opowiada o swoich jaśniepańskich przygodach, nie szczędząc przy tym kocich mądrości. Pamiętajcie, bez kociwłosa ta książka jest nieważna.
To ona olbrzymia, tajemnicza i straszna mała, pełna niespodzianek, serdecznaCzy i Ty odważysz się ją poznać?Kobieta i chłopiec to piękna i niepozbawuina dreszczyku opowieść o pokonywaniu uprzedzeń i narodzinach przyjaźni. Pełne magii artystyczne ilustracje zachwycą czytelników w każdym wieku.Projekt współfinansowany przez Unię Europejską
Od islamofobii do sporu o czas pracy, od kryzysu uchodźczego po dekomunizację, od robotyzacji do wojny w Afganistanie, od kryzysu finansowego do własności intelektualnej, od obsesji bezpieczeństwa do polityki historycznej i katastrofy klimatycznej – to spektrum tematów, które składają się na krytyczną analizę wydarzeń drugiej dekady XXI wieku w Polsce i na świecie. Witajcie w cięższych czasach Przemysława Wielgosza jest nie tylko kolejnym głosem w debacie o współczesności, ale także próbą wyjścia poza jej ograniczenia. Autor wskazuje, że dyskurs głównego nurtu niebezpiecznie wychylił się w jedną stronę, wmawiając nam, że nadszedł czas silnej władzy i nacjonalizmu, że polityka wynosząca zysk korporacji ponad potrzeby ludzi i środowiska jest jedyną racjonalną, że w kraju takim jak Polska nie ma miejsca na prawa reprodukcyjne dla kobiet, a jedyną alternatywą dla rządów PiS może być powrót do skompromitowanego neoliberalizmu.
„Przemek Wielgosz to najlepszy lewicowy publicysta myślący i piszący po polsku. W swym pisaniu dostrzega i Radom i Ramallah. Czytać go warto od Pekinu do Szczecina.”
Rafał Woś
„Widmo nowego faszyzmu nie krąży nad Polską i światem od 2015 roku, jak wydaje się wielu liberałom. Przemysław Wielgosz od lat przygląda się, co dzieje się ze światem, w którym bogaci się bogacą, a biedni – biednieją. Lewica nie jest tu bez winy. W obliczu katastrofy klimatycznej, automatyzacji pracy i kolejnych europejskich kryzysów czas dla niej na nową formułę. Spoiler alert: łatwo nie będzie.”
Kaja Puto
„Oto fascynująca, niepowtarzalna kronika naszego czasu rozpisana na 70 mikroesejów, o wielkim rozrzucie tematów i znacznej gęstości intelektualnej. Łączy je imponująca erudycja, inteligentna dekonstrukcja mitów i pseudowiedzy, jakie zatruwają współczesne społeczeństwa, a także żarliwe zaangażowanie, płynące z niezgody na świat, w jakim żyjemy. Jeśli za iks lat ktoś będzie chciał dowiedzieć się, o co kłóciliśmy się w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku, jakimi sporami żyliśmy, zrozumieć, w jaki sposób myśleliśmy, powinien odszukać ten zbiór Przemysława Wielgosza. Ja sięgam po niego już teraz.”
Artur Domosławski
Trudno samemu ogarnąć, co się dzieje na świecie. Zdarzenie goni zdarzenie, czas pędzi niemiłosiernie. A tu Wielgosz przygląda się wszystkiemu cierpliwie swym lewicowym okiem. Ta książka przewodnik pomaga wyłuskać główne problemy (lokalne i geopolityczne), uporządkować rzeczywistość i zrozumieć, w czym przyszło nam uczestniczyć.
Klementyna Suchanow
Przemysław Wielgosz – dziennikarz, wydawca, publicysta i kurator. Studiował historię sztuki, socjologię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 redaktor naczelny polskiej edycji miesięcznika „Le Monde Diplomatique”. Publikował m.in. w „Przekroju”, „Przeglądzie”, „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej”, „Krytyce Politycznej”, „Guardianie”, „Freitagu” oraz „Aspen Review”, Autor książki Opium globalizacji (2004), redaktor i współautor książek Koniec Europy jaką znamy (2013), Realny kapitalizm. Wokół teorii kapitału monopolistycznego (2018) oraz Atlas planetarnej przemocy (2018). Kurator cykli seminaryjnych Ekonomie przyszłości w Biennale Warszawa, oraz Ludowa historia Polski w Strefie Wolnosłowej w Teatrze Powszechnym.
Warzywa są zdrowe to każdy wie. Dlaczego zatem jadamy ich tak mało? Czasem brakuje nam pomysłu na urozmaicone smaczne warzywne posiłki. A przecież warzywa to nie tylko mizeria i plasterek pomidora na kanapkę!W tej książce znajdziesz przepisy na łatwe i niebanalne potrawy z warzywami w roli głównej: pożywne zupy i obiady, atrakcyjne przekąski (takie jak warzywne gofry, frytki czy muffinki) oraz domowe soki i koktajle.Opisano w niej ponad dwadzieścia najpopularniejszych warzyw i ich prozdrowotne właściwości. Dowiedz się zatem, co jeść, by wspomóc walkę z cukrzycą, nadciśnieniem i chorobami stawów. Po które warzywo sięgnąć, by wzmocnić odporność lub zadbać o prawidłową kondycję oczu, włosów i skóry? Jakie posiłki wspomogą pracę jelit? Jak warzywna dieta wpisuje się w profilaktykę schorzeń sercowo-naczyniowych?Nie czekaj do poniedziałku czy końca wakacji zadbaj o zdrowie już dziś!
Odkryj nowe przygody Minecraftowego(R) Frigiela i jego wiernego kompana Fluffy'ego!Ernald żyje! Ale co takiego się wydarzyło? Uwięziony w podwodnej kolonii karnej Suratanu Frigiel musi dowiedzieć się, jak uciec. Dzięki pomocy Alice, Abla i własnym magicznym zdolnościom chłopcu udaje się uwolnić Ernalda, dwóch innych mieszkańców Lanniel, goblina o imieniu Stekx, a także kilka sarmackich wojowniczek, które wywodzą się z ludu zamieszkującego Deltę Kałamarnic i noszą przydomek pogromczyń endermenów.Wraz z nowo poznanymi towarzyszami Frigiel oraz jego przyjaciele wyruszają na poszukiwania drugiej skrzyni Kresu. Ta zaś znajduje się w Varogg złowróżbnym lesie skąpanym w wiecznych ciemnościach.
Błyskawiczny awans, podboje, intrygi, rycerskość i honor - oto opowieść o jednym z najsłynniejszych wodzów w historii świata.
W długiej historii konfrontacji chrześcijańskiego Zachodu ze światem islamu Saladyn jest jedną z nielicznych postaci, które nawet wrogowie darzyli szacunkiem. W XII wieku Ten obdarzony wyjątkowym talentem politycznym, świadomy swych celów przywódca zjednoczył skłócone ze sobą kraje muzułmańskie. Podbił większość państw krzyżowców i zmierzył się z królem Anglii Ryszardem Lwie Serce w jednej z najsłynniejszych bitew w dziejach średniowiecznych wojen. Ale cechami, które nade wszystko wyróżniały Saladyna spośród innych władców tamtych czasów, były jego rycerskość i honor. Dlatego nawet dla świata zachodniego Saladyn stał się romantycznym symbolem średniowiecza i jego rycerstwa.
Ta książka to pełne pasji, doskonale napisane studium życia i czasów niezwykłe utalentowanego człowieka, walecznego wodza i wybitnego polityka, który zdominował Bliski Wschód w drugiej połowie XII wieku.
Geoffrey Hindley, wybitny historyk średniowiecza. Autor wielu książek na temat średniowiecznych wojen, a przede wszystkim sztuki oblężniczej. Pisał też m.in. o zamkach, pielgrzymkach i wyprawach krzyżowych.
Agata Lewandowska, dietetyk i autorka licznych poradników dietetycznych, w tym wydanego niedawno Schudnij bez diety, tym razem zaprasza do świata literackiej fikcji, żeby z humorem opowiedzieć o popularnych mitach żywieniowych i głównych trudnościach w odchudzaniu się: o przerzucaniu odpowiedzialności za swoje żywienie na dietetyka, odkładaniu wszystkiego na później, oszukiwaniu samego siebie, sile utrwalonych nawyków, braku samoakceptacji, lęku przed porażką i szukaniu dróg na skróty. W tej książce nie znajdziesz, co prawda, wypunktowanych rad ani zestawu niskokalorycznych przepisów. Jeśli jednak dokładnie się wczytasz, dowiesz się, co robić a czego zdecydowanie nie żeby schudnąć i czuć się lepiej.Judyta, młoda dietetyk z kilkuletnim stażem pracy w korporacji, właśnie otworzyła własny gabinet. Pomysły, wymagania i potrzeby niektórych pacjentów nieustannie ją zaskakują. Stara się, jak może, ale czy będzie w stanie pomóc schudnąć osobom, które chyba wcale nie chcą się odchudzać? Czy sprosta oczekiwaniom, poradzi sobie z życiowymi zawirowaniami i osiągnie zawodowy sukces? Tym bardziej, że mogłaby o sobie powiedzieć to samo, co jedna z jej podopiecznych: ""Bo ja mam, proszę pani, bardzo słabą silną wolę..."".
Maks ma sześć lat i chodzi do zerówki. Jest bardzo mądry: umie już czytać i wie, gdzie na mapie jest Australia. Emilka, ma cztery lata i chodzi jeszcze do przedszkola. Jest trochę szalona, dużo tańczy, ciągle coś śpiewa i rysuje tęczowe koty. Razem mają mnóstwo przygód, z których wyciągają wiele życiowych lekcji. Tym razem dowiadują się, z czym wiąże się opieka nad zwierzęciem. Czy uda im się właściwie zająć się serdelkiem i pogodzić obowiązki z marzeniami o przygodach w parku dinozaurów? W domu Maksa i Emilki zawsze dzieje się coś ciekawego! Anna Paczuska autorka książek dla dzieci, poradników i scenariuszy filmowych. Mama Maksa i Emilki, dla której dzieci są największą inspiracją.
Wynalazcy są postaciami fascynującymi. W jaki sposób można wpaść na pomysł stworzenia koła, teleskopu czy komputera? Jak dochodzi się do skonstruowania przedmiotu czy opracowania technologii, która zmienia nasze przyzwyczajenia i przeobraża społeczeństwo? Ileż trzeba cierpliwości, pracy, geniuszu, a także... szczęścia!
Oto portrety niesamowitych wynalazców, którzy zmienili świat: od Archimedesa i jego machin wojennych do Tima Bernersa-Lee i sieci WEB, poprzez Tomasza Edisona, twórcę niezliczonych patentów, i małżeństwo Benzów wraz ich automobilem. Ich życie to niestudzone eksperymentowanie, zaciekła rywalizacja, śmiałe pokazy, podczas których nieraz ryzykowali, słowem niesamowita przygoda! Ta wspaniale ilustrowana książka pozwala przenieść się w czasie i uchylić drzwi ich pracowni. Podglądajcie! Wolno!
Dwanaście rozdziałów, z których każdy składa się z noty biograficznej i opowiadania!
Archimedes
Jan Gutenberg
Leonardo da Vinci
James Watt
Bracia Montgolfier
Alessandro Volta
Tomasz Edison
Bracia Lumiere
Alexander Bell
Małżeństwo Benzów
Stephanie Kwolek
Tim Berners-Lee
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?