"Strategia szachowa polega na opracowaniu kierunku prowadzenia walki w trakcji partii. Planowanie w grze musi opierać się na specyfice aktualnej pozycji na szachownicy. Oznacza to, że ustawienie każdej pojedynczej figury i pionka może mieć istotny wpływ na ocenę sytuacji.Zasady strategii szachowej zostały po raz pierwszy dogłębnie zbadane i sformułowane przez pierwszego mistrza świata, Wilhelma Steinitza (1836-1900). Opracował on metodę znajdowania odpowiedniego planu gry na podstawie prawidłowej oceny pozycji. Obecnie tezy Steinitza zostały zmodernizowane do trzech podstawowych grup:1. Słabe i silne pola,2. Działanie i mobilność figur,3. Struktury pionkowe.Zostały one opisane w tej książce, a 100 komentowanych partii zawartych w poszczególnych rozdziałach pozwoli poznać koncepcje strategiczne (takie jak przewaga przestrzenna w centrum, przewaga pionkowa na skrzydłach, walka o otwarte linie, siła gońców, przewaga skoczka nad gońcem itp.).Szachiści potrzebują szerokiej wiedzy. Gra rzadko toczy się bowiem zgodnie z zamierzonym planem. Nowe i często nieznane sytuacje pojawiają się nagle na szachownicy i wymagają dużej elastyczności. Dogłębna wiedza szachowa jest zatem istotną zaletą.Niniejsza książka pomoże uczynić każdego adepta szachów zawodnikiem wszechstronnym, potrafiącym rozwiązać w trakcji swych pojedynków wszelkie i skomplikowane problemy pozycyjne."
Dążenie do wczesnego zwycięstwa jest automatycznie zaprogramowane w umyśle każdego szachisty, nawet początkującego adepta królewskiej gry.Jerzy Konikowski, ze WstępuOtwarcie jest bardzo ważnym stadium w potyczkach szachowych. Jeśli szachista na początku gry osiągnie przewagę materialną lub pozycyjną, wtedy przeciwnikowi będzie trudno ją zniwelować w grze środkowej, natomiast do końcówki może w ogóle nie dojść. W celu głębszego zrozumienia wszystkich problemów tkwiących w otwarciu poleca się analizowanie pojedynków mistrzów i arcymistrzów oraz studiowanie ich komentarzy.Szybkie zwycięstwa są zbiorem 204 interesujących i ważnych dla teorii debiutów szachowych batalii z lat 19632008, które trwały nie dłużej niż 25 posunięć. Czytelnik w trakcie ich analiz pozna wiele typowych błędów spotykanych w zmaganiach przy szachownicy, które może później ominąć we własnej praktyce turniejowej. Wszystkie przytoczone przykłady kończą się efektowną kombinacją. Studiując je, czytelnik pozna także wiele ciekawych i ważnych motywów taktycznych.Książka składa się z dwóch części. Część pierwsza zawiera 204 diagramy, które ilustrują krytyczny moment w partii. Zadaniem Czytelnika jest znalezienie właściwej drogi do wygranej. Część druga to partie, których numeracja odpowiada kolejności diagramów. Tutaj można sprawdzić poprawność swych analiz i poprzez ocenę punktową oszacować aktualną siłę gry w zakresie taktyki szachowej. Rzetelne przestudiowanie wszystkich przykładów zwiększy także z całą pewnością wiedzę Czytelnika z zakresu debiutów szachowych.Jerzy Konikowski jest mistrzem FIDE, trenerem I klasy oraz autorem wielu publikacji, które ukazały się w Polsce, Niemczech, USA, Włoszech, Holandii i Czechach.
Kombinacja jest najpiękniejszym elementem w partii szachów i składa się z forsownego wariantu zawierającego ofiarę materiału. Spotyka się ją we wszystkich fazach królewskiej gry: w otwarciu, grze środkowej oraz końcówce.W książce autorzy zwrócili uwagę na nieoczywisty fakt, że pojęcia kojarzone zazwyczaj z początkowymi fazami partii szachowej - takie jak strategia, taktyka, motyw, kombinacja szachowa - odnoszą się także do gry końcowej (końcówki). Oczywiście w grze środkowej w danej pozycji gracz ma więcej okazji do zetknięcia się z wymienionymi zagadnieniami ze względu na liczbę i różnorodność bierek na szachownicy. Jednak - jak widać na licznych przykładach zamieszczonych w tej książce - gra końcowa też nie jest ich pozbawiona. Czytelnicy, którzy sięgną po Kombinacje w grze końcowej, znajdą tu:oomówienie 32 najczęściej spotykanych w grze końcowej motywów taktycznych w różnych układach materialno-figurowych i 192 przykłady praktyczne do samodzielnego treningu; ozestaw 300 pozycji (zróżnicowany pod względem stopnia trudności i tematyki) do sprawdzenia znajomości motywów taktycznych oraz mechanizmów ich praktycznego wykorzystania między innymi w końcówkach pionkowych, wieżowych, hetmańskich i ciężkofigurowych;ołącznie 492 końcówki do samodzielnego treningu wraz z rozwiązaniami.Jacek Gajewski, rekordzista świata odnotowany w Księdze rekordów Guinnessa za najdłuższy maraton szachowy (15-17 grudnia 2017, Katowice, 50 godzin, 1 minuta i 7 sekund). Jest współautorem książek szachowych razem z Jerzym Konikowskim i Janem Przewoźnikiem oraz autorem artykułów naukowych o szachach.Jerzy Konikowski, mistrz szachowy i doświadczony szkoleniowiec I klasy. W latach 1978-1981 był trenerem kadry narodowej Polskiego Związku Szachowego. Pod jego kierunkiem drużyna kobiet zdobyła brązowy medal na olimpiadzie na Malcie w 1980 roku. Jest uznanym teoretykiem szachowym. Jego liczne fachowe książki oraz artykuły ukazały się w Polsce, Niemczech, USA, Hiszpanii, Holandii, Republice Czeskiej, Rosji, Luksemburgu, Danii oraz we Włoszech.
W swojej wieloletniej aktywności trenerskiej częstokroć stwierdzałem istotny dylemat w ogólnym wyszkoleniu młodzieży: niedostateczna znajomość historii szachów oraz lekceważenie spuścizny dawnych mistrzów.
Wydarzenia turniejowe w przeszłości były dla większości młodych dyskutantów mało interesujące. Zajmowano się w głównej mierze współczesną rywalizacją z udziałem czołówki światowej. Tłumaczono się też brakiem motywacji do studiowania „historycznych” partii, które z uwagi na obecnie dynamiczny rozwój teorii debiutów nie przedstawiają w ich ocenie większych wartości praktycznych.
Całkowicie błędna argumentacja! Właśnie dociekliwość w zakresie rozwoju królewskiej gry na przestrzeni wieków oraz badanie twórczości dawnych mistrzów wzbogacają ogólną wiedzę o wartościach erudycyjnych naszej dyscypliny.
Dlatego doświadczeni trenerzy w swoich zajęciach znajdują też czas na przekazanie swym podopiecznym wiedzy o kolosalnej ewolucji, jaką przeszły szachy w ciągu ostatnich dziesięcioleci.
Niezwykle istotne jest zapoznanie się z dorobkiem twórczym mistrzów świata. Czego można się nauczyć od nich? Z całą pewnością bardzo wiele. Każdy z nich był bowiem najwybitniejszym graczem swoich czasów i na drodze do tytułu najsilniejszego zawodnika globu musiał pokonać elitę najlepszych z najlepszych oponentów w rozgrywkach eliminacyjnych i w końcu zwyciężyć w meczu finałowym! W tych trudnych i emocjonujących spotkaniach musiał wykorzystać wszystkie swoje umiejętności oraz wiedzę, aby rozłożyć na łopatki wielu znakomitych przeciwników!
Zmagania tytanów szachów zawsze cieszyły się wielkim zainteresowaniem mediów na całym świecie. Wydarzenia te zostały następnie uwiecznione w fachowych publikacjach i dzięki temu pamięć o nich nigdy nie ulegnie zapomnieniu.
Także polska literatura szachowa wzbogaciła się w ostatnich czasach o liczne wartościowe tematyczne opracowania. W 2017 roku ukazała się w wydawnictwie „Caissa” książka „Mistrzowie świata i ich 400 kombinacji szachowych”. Autorzy Jacek Gajewski i Jerzy Konikowski przedstawili na 308 stronach zarys historii mistrzostw świata mężczyzn, obszerne biografie wszystkich wirtuozów 64 pól oraz 400 kombinacji z ich praktyki turniejowej.
Publikacja spotkała się w kraju z pozytywnym przyjęciem, aczkolwiek niektórzy Czytelnicy zwrócili uwagę na brak w niej zbioru ciekawych partii. Wydawnictwo „Caissa” postanowiło zatem spełnić życzenie entuzjastów królewskiej gry i zaproponowało mi realizację tej koncepcji.
Tak jak to miało miejsce w pierwszej części, biografie dwudziestu mistrzów Polski z lat 1979-2021 są napisane chronologicznie według daty zdobycia najcenniejszego przez nich tytułu w kraju.
?Dzięki temu układowi można jednocześnie śledzić historię wyżej wspomnianych turniejów finałowych. Każda postać i jej twórczość w praktyce jest przedstawiona, także przez pryzmat granej przez nią partii (na nowo twórczo przeanalizowanej i skomentowanej przez Jerzego Konikowskiego – przyp. J.G.). Ponadto biografie są zaopatrzone w wyszukane fotografie bohaterów. Czytelnik dzięki tej książce zapozna się ze starannie wyselekcjonowaną i dobraną (w liczbie sto) twórczością kombinacyjną mistrzów Polski.
Nie ma znaczenia jak dobrze grasz – nie możesz spodziewać się dobrych wyników, kiedy masz przegraną po debiucie.
Garri Kasparow
szachowy mistrz świata w latach 1985-2000
Każdy młody szachista, który chce odnosi znaczące sukcesy w królewskiej grze, musi nieustannie podnosić swoje kwalifikacje. Jak to zrobić? Najważniejsze są intensywny trening, dopasowany do zdolności i nabytej już wiedzy, oraz starty w uznanych turniejach. Ta książka odsłania tajniki fachowego treningu szachowego.
Choć wszystkie fazy gry szachowej wymagają starannego studiowania, nie ulega wątpliwości, że współcześnie wyjątkowo ważna jest faza debiutowa. Poprawnie rozegrany początek partii to szansa na uzyskanie wczesnej przewagi. Do odnoszenia zwycięstw nie wystarczy jednak sama znajomość otwarć: należy skomponować własny repertuar debiutowy, dostosowany do indywidualnego stylu gry. A chociaż zgłębianie skomplikowanej teorii otwarć może wydawać się mozolne, trud ten zostanie nagrodzony.
Dzięki tej książce:
• poznasz najważniejsze otwarcia szachowe,
• opanujesz zasady pracy nad repertuarem debiutowym,
• udoskonalisz technikę liczenia wariantów,
• rozwiniesz swój zmysł taktyczny,
• docenisz znaczenie analizowania i komentowania partii
• zapoznasz się z głównymi problemami gry końcowej,
• dowiesz się, jak efektywnie wykorzystać komputer i internet w treningu szachowym.
Jerzy Konikowski jest mistrzem FIDE i doświadczonym szkoleniowcem I klasy. W latach 1978-1981 był trenerem kadry narodowej Polskiego Związku Szachowego. Pod jego kierunkiem drużyna kobieca zdobyła brązowy medal na olimpiadzie na Malcie w 1980 roku. Jest uznanym teoretykiem szachowym. Jego fachowe książki i artykuły ukazały się w Polsce, Niemczech, USA, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Republice Czeskiej, Luksemburgu i Danii.
Mistrzowie Polski w szachach to oryginalna pozycja na rynku literatury szachowej dotyka bowiem tematyki nie do końca precyzyjnie opracowanej przez innych autorów, tj. naszych rodzimych, polskich szachistów. Napisana została w sposób, który pozwala na to, by czytelnikiem mógł być każdy pasjonat szachów, bez względu na siłę gry. Znajdziemy w niej zarówno biografie mistrzów uszeregowane chronologicznie według daty zdobycia najcenniejszego tytułu w kraju wraz z wybranymi fotografiami, jak i analizę twórczości poprzez pryzmat granych przez nich partii. Zwieńczeniem tematyki są wybrane przez autorów kombinacje zaczerpnięte z praktyki turniejowej bohaterów publikacji. Interesującym aspektem są także liczne tabele z wynikami poszczególnych Mistrzostw Polski, które pozwalają na analizę ich przebiegu. Autorzy poświęcili wiele czasu i sił, by książka, a właściwie książki (ponieważ materiał przez nich zebrany przy pracy podzielony został na dwie części) Mistrzowie Polski w szachach stanowiły profesjonalny i ułożony zbiór istotnych informacji historyczno-biograficznych oraz rozwijających szachowych materiałów.Niniejsza publikacja to całkowity must have dla każdego miłośnika szachów , zarówno tych, którzy chcą polepszyć swoje umiejętności jak i tych, którzy zainteresowani szachową historią chcą oddać się przyjemnej beletrystycznej lekturze.
Jednym z istotnych elementów walki w szachach – szczególnie gry środkowej – może stać się kombinacja szachowa, będąca forsownym wariantem zawierającym ofiarę i stanowiącym korzystną zmianę sytuacji dla strony, która tej ofiary dokonuje.
Autorzy postawili sobie za cel 1) usystematyzowanie wiedzy na temat teorii strategii, taktyki i kombinacji w szachach oraz 2) opisanie najpopularniejszych motywów kombinacji szachowych, które proponują samodzielnie przećwiczyć w 192 zadaniach. Nie rezygnowali także z próby podniesienia poziomu gry szachistów, którzy sięgną po tę książkę. Obszerną jej część stanowi bowiem 600 zadań o różnym stopniu trudności z zakresu motywów taktycznych, zaczerpniętych z praktyki turniejowej. Zadania prezentują różny stopień trudności, dzięki czemu początkujący szachiści i amatorzy mogą się zapoznać się z kombinacją szachową i jej motywami, a zaawansowani gracze – doskonalić swoje umiejętności.
Jacek Gajewski – rekordzista świata zapisany w Księdze rekordów Guinnessa na najdłuższy maraton szachowy (15–17 grudnia 2017 r., Katowice; 50 godzin, 1 minuta i 7 sekund), nauczyciel wychowania fizycznego, historii, wiedzy o społeczeństwie oraz instruktor szachów w Szkole Podstawowej nr 62 im. Józefa Kocurka w Katowicach. Jest współautorem trzech książek (razem z Jerzym Konikowskim) o tematyce szachowej oraz sześciu artykułów naukowych o szachach. Przygotowuje rozprawę doktorską „Rozwój szachów kobiet w Polsce w latach 1945–1989”pod kierunkiem prof. dr hab. Wojciecha J. Cynarskiego na wydziale socjologiczno-historycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Mąż Izabeli i ojciec Julii.
Jerzy Konikowski – mistrz szachowy i doświadczony szkoleniowiec I klasy. W latach 1978–1981 był trenerem kadry narodowej Polskiego Związku Szachowego. Pod jego kierunkiem drużyna kobiet zdobyła brązowy medal na olimpiadzie na Malcie w 1980 roku. Jest uznanym teoretykiem szachowym. Jego liczne fachowe książki oraz artykuły ukazały się w Polsce, Niemczech, USA, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Republice Czeskiej, Rosji, Luksemburgu i Danii.
Jak powinien trenować początkujący szachista, który poznał zasady królewskiej gry, ale już na początku swych partii wpada w kłopoty? Co grać, kiedy nie wchodzą w rachubę uniwersalne otwarcie zwane atakiem królewsko-indyjskim czy obrony sycylijska i francuska? Jakie stosować otwarcia czarnym kolorem przeciwko najpopularniejszemu ruchowi 1.e2-e4!?
Warto sięgnąć po obronę skandynawską 1...d5!. Centralne posunięcie pionkiem prowadzi do ciekawej gry z szerokim spektrum motywów strategiczno-taktycznych oraz świetnymi kontrszansami czarnych. Książka omawia obronę skandynawską z punktu widzenia obu stron. Dostarcza niezbędnych i zarazem wyczerpujących informacji, tak by można było szybko zapoznać się z istotnymi ideami tego otwarcia, przećwiczyć je i zastosować w praktyce turniejowej. Czytelnik znajdzie tu liczne warianty i plany gry dla obu stron, a także 43 przykładowe partie wzięte z praktyki turniejowej, których przeanalizowanie pomoże w lepszym zrozumieniu niuansów obrony skandynawskiej.
Książka jest skierowana do tych sympatyków królewskiej gry, którzy mają w planie włączenie obrony skandynawskiej czarnym kolorem do swojego repertuaru otwarć lub już ją stosowali, ale chcą pogłębić swoją wiedzę.
Jerzy Konikowski jest mistrzem szachowym i doświadczonym szkoleniowcem I klasy. W latach 1978–1981 był trenerem kadry narodowej Polskiego Związku Szachowego. Pod jego kierunkiem drużyna kobiet zdobyła brązowy medal na olimpiadzie na Malcie w 1980 roku. Jest uznanym teoretykiem szachowym. Jego liczne fachowe książki oraz artykuły ukazały się w Polsce, Niemczech, USA, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Czechach, Luksemburgu i Danii.
Partia włoska należy do najstarszych debiutów w historii królewskiej gry. Choć początkowo otwarcie to zwano giuoco piano, to czytelnik szybko odkryje, że nawet owa pozornie spokojna gra może doprowadzić do prawdziwych eksplozji na szachownicy. Ilustracją tego są analizy przykładowych partii w części teoretycznej (rozdziały 1-11) oraz 51 partii tematycznych, w których ukazano różnorodne efektowne motywy kombinacyjne.Książka pozwala na zapoznanie się ze strategią i taktyką partii włoskiej i na zrozumienie jej niuansów. Autor przedstawił propozycje repertuaru debiutowego tak, aby zawodnicy niezależnie od tego, którym kolorem grają po ich przestudiowaniu i odpowiednim treningu mogli podjąć samodzielne decyzje we wszystkich momentach praktycznych partii. A to z pewnością zaowocuje pozytywnymi rezultatami w pojedynkach turniejowych.Jerzy Konikowski jest mistrzem szachowym i doświadczonym szkoleniowcem I klasy. W latach 19781981 był trenerem kadry narodowej Polskiego Związku Szachowego. Pod jego kierunkiem drużyna kobiet zdobyła brązowy medal na olimpiadzie na Malcie w 1980 roku. Jest uznanym teoretykiem szachowym. Jego liczne fachowe książki oraz artykuły ukazały się w Polsce, Niemczech, USA, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Czechach, Luksemburgu i Danii.
...współczesne szachy, których początkiem była epoka Botwinnika, uformowały się pod silnym wpływem partii Rubinsteina, który w istocie zasługuje na miano jednego z nowatorów.Garri Kasparow, Moi wielcy poprzednicy, t. 1, Warszawa 2006.Akiba Rubinstein, najwybitniejszy do dziś polski szachista, uważany jest za klasyka szachów. Jego kariera przypadła na pierwsze trzydzieści lat XX wieku. Chociaż nie pozostawił po sobie wielu prac teoretycznych ani zapisków, to o jego dokonaniach świadczą nazwy wielu wariantów szachowych otwarć.W książce, składającej się z części biograficznej oraz części poświęconej twórczości szachowej Rubinsteina, przedstawiono koleje losu, przebieg kariery oraz 70 partii najlepiej ilustrujących dokonania wielkiego Akiby w rozwoju królewskiej gry.
Nie ma żadnych wątpliwości, że podstawą sukcesu w każdej partii szachowej jest pomyślny start. Po słabo rozegranym debiucie przeciwnik może uzyskać przewagę materialną lub pozycyjną, którą będzie trudno zniwelować. Wniosek jest logiczny: bez poprawnej gry w początkowym stadium partii szachów nie można liczyć na sukcesy sportowe! Dlatego warto sięgnąć po atak królewsko-indyjski.
Atak królewsko-indyjski już od dawna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród światowej elity szachów. Znalazł miejsce w repertuarze debiutowym takich mistrzów jak Botwinnik, Petrosjan, Smysłow, Kasparow, ale jego największym znawcą był Robert Fischer. Czytelnik będzie miał możliwość prześledzenia w książce twórczości legendarnego arcymistrza w tym zakresie. Także we współczesnej praktyce turniejowej wielu znakomitych szachistów stosuje omawiane otwarcie, na przykład Karjakin, Aronian, Nakamura, Adams, Swidler, Navara, Mamedjarow, Bołogan, Moroziewicz oraz obecny mistrz świata Magnus Carlsen.
Ta książka repertuarowa adresowana jest do tych sympatyków królewskiej gry, którzy chcą w szybkim tempie poznać otwarcie umożliwiające im rozpoczęcie partii szachowej i odniesienie pierwszego sukcesu!
Jerzy Konikowski jest mistrzem szachowym i doświadczonym szkoleniowcem I klasy. W latach 1978–1981 był trenerem kadry narodowej Polskiego Związku Szachowego. Pod jego kierunkiem drużyna kobiet zdobyła brązowy medal na olimpiadzie na Malcie w 1980 roku. Jest uznanym teoretykiem szachowym. Jego liczne fachowe książki oraz artykuły ukazały się w Polsce, Niemczech, USA, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Czechach, Luksemburgu i Danii.
Każdy początkujący szachista zadaje sobie z pewnością pytanie: jak trenować, aby nieustannie i szybko podwyższać swoje kwalifikacje sportowe. Podstawowym warunkiem właściwego rozwoju młodego zawodnika – oprócz praktyki turniejowej – są praca z trenerem i samokształcenie. Wiedza w szachach nieustannie się rozwija. Każdy turniej jest praktycznie kuźnią nowych pomysłów. Szczególnie w sferze teorii otwarć szachowych spotykają nas ciągłe niespodzianki. Kto zlekceważy studiowanie początkowej fazy partii, ten szybko pogubi się w gąszczu nowych wariantów oraz idei.
Podręcznik Szachy dla przyszłych mistrzów to przede wszystkim szybki kurs otwarć szachowych. Prezentuje debiuty otwarte, zamknięte i półotwarte, a także zasady pracy nad repertuarem debiutowym, który jest siłą każdego szachisty. Pomaga udoskonalić technikę liczenia wariantów oraz zmysł taktyczny. Zwraca uwagę na najważniejsze problemy gry końcowej. Podkreśla znaczenie analizowania i komentowania partii dla własnego rozwoju. Podpowiada też, jak efektywnie wykorzystać komputer i internet w treningu szachowym.
Ta książka przeznaczona jest dla młodych adeptów królewskiej gry, którzy posiedli już podstawową wiedzę i chcą bliżej poznać tajniki fachowego treningu szachowego. Może być ona także pomocą w działalności szkoleniowej trenerów.
Pozycja którą czytelnik trzyma w ręku przygotowana została z myślą o zawodnikach klubowych i amatorach.
Może być przydatna w pracy szkoleniowej prowadzonej przez trenerów i instruktorów.
Otwarcie jest bardzo ważnym stadium w potyczkach szachowych. Jeśli szachista na początku gry osiągnie przewagę materialną lub pozycyjną, wtedy przeciwnikowi będzie trudno ją zniwelować w grze środkowej, natomiast do końcówki może w ogóle nie dojść. Aby uniknąć wczesnych katastrof debiutowych, należy prawidłowo rozgrywać pierwszą fazę partii. W celu głębszego zrozumienia wszystkich problemów tkwiących w otwarciu poleca się analizowanie pojedynków mistrzów i arcymistrzów oraz studiowanie ich komentarzy. Szybkie zwycięstwa są zbiorem 204 interesujących i ważnych dla teorii debiutów szachowych batalii z lat 1963-2008, które trwały nie dłużej niż 25 posunięć. Czytelnik w trakcie ich analiz pozna wiele typowych błędów spotykanych w zmaganiach przy szachownicy, które może później ominąć we własnej praktyce turniejowej. Wszystkie przytoczone przykłady kończą się jakąś efektowną kombinacją. Studiując je, czytelnik pozna także wiele ciekawych i ważnych motywów taktycznych. Książka składa się z dwóch części.Część pierwsza zawiera 204 diagramy, które ilustrują krytyczny moment w partii. Zadaniem Czytelnika jest znalezienie właściwej drogi do wygranej. Część druga to partie, których numeracja odpowiada kolejności diagramów. Tutaj można sprawdzić poprawność swych analiz i poprzez ocenę punktową ? oszacować aktualną siłę gry w zakresie taktyki szachowej. Rzetelne przestudiowanie wszystkich przykładów zwiększy także z całą pewnością wiedzę Czytelnika z zakresu debiutów szachowych.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?