Praktyczna książka przygotowana przez znanych specjalistów, praktyków, cenionych wykładowców.
Kompletna farmakoterapia (leki, hormony, preparaty) opisana w jednym miejscu – jasno, przejrzyście, wraz z cennymi wskazówkami dla lekarzy prowadzących.
Farmakoterapia zaburzeń przebiegu współżycia seksualnego to przede wszystkim problemy z erekcją i wytryskiem nasienia u mężczyzn oraz zaburzenia zespołu gotowości seksualnej u kobiet. Autorzy opisali m.in. inhibitory fosfodiesterazy typu 5 w przypadku zaburzeń erekcji, inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny lub środki miejscowo znieczulające w przedwczesnym wytrysku, czy bupropion w leczeniu wytrysku opóźnionego, a także preparaty poprawiające lubrykację.
Autorzy podkreślają, że lekarzowi nie powinna wystarczyć sama wiedza o wskazaniach do stosowania danego leku. Ważna jest zarówno znajomość mechanizmów działania preparatów, jak i przeciwskazań do ich stosowania.
W książce omówiono także takie ważne zagadnienia jak: farmakoterapia dysforii płciowych, czy dysfunkcji
seksualnych związanych z bólem. Autorzy pamiętali również o suplementach diety i poruszyli popularny temat, jakim jest sport, jedzenie a seks.
Wyjątkowy przewodnik po ultrasonografii przygotowany przez pasjonatów medycyny ratunkowej. To ponad 1000 zdjęć i szkiców wraz z opisami, ciekawostkami i praktycznymi wskazówkami.
W wielu przypadkach szybkie wykonanie USG jest ważniejsze niż RTG, czy użycie stetoskopu. Bez USG mnożą się niewiadome. Żeby je wyjaśnić, trzeba wykonać obciążające dla pacjenta procedury. Ultrasonografia obchodzi się z pacjentem delikatnie. Nieznana jest jej szkodliwość. Badanie jest szybkie, dostępne przy łóżku chorego i po prostu niezastąpione. Bez ultrasonografii mogą pojawić się wątpliwości dotyczące charakteru odczuwanej przez pacjenta duszności, przyczyny wstrząsu i wielu innych objawów. Dlatego autorzy koncentrują się w książce na obrazie klinicznym pacjenta, a nie opisie USG narządowo, jak to bywa w podręcznikach.
Autorzy uroczyście przekazują głowicę ultrasonograficzną w ręce chętnych ratowników medycznych i pielęgniarek. USG jest im potrzebne. W pracy przedszpitalnej i SOR. Autorzy są głęboko przekonani, że jest to słuszny kierunek. Jedyną i najlepszą drogą do nauczenia się USG jest wzięcie do ręki głowicy i próby wykonania samodzielnego badania. Zespół, w którym kilka osób potrafi wykonać USG w stanach zagrożenia życia, pracuje spokojniej, bezpieczniej i ciekawiej. Rozpoznanie przedszpitalne staje się możliwe, a praca w zespole urazowym łatwiejsza i skuteczniejsza.
Ultrasonografia to możliwość ciekawego dialogu zawodowego między lekarzami, ratownikami i pielęgniarkami. To początek owocnej współpracy.
Czerniak. Współczesne podejście to kolejna publikacja z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Onkologia” przygotowana pod redakcją prof. dr hab. Piotra Rutkowskiego.
Opracowaniem poszczególnych rozdziałów zajęli się najlepsi polscy specjaliści w tej dziedzinie. W ostatnich latach, dzięki rozwojowi badań klinicznych oraz wprowadzeniu nowych metod terapeutycznych, osiągnięto znaczący postęp w leczeniu zaawanasowanego czarniaka. Publikacja w zwięzły i klarowny sposób omawia współczesne kierunki terapii pacjentów z czerniakami. Szczególny akcent został położony na leczenie adjuwantowe, postępy w systemowym leczeniu skojarzonym oraz w terapii przerzutów in transit. Omówiono także wielospecjalistyczne leczenie przerzutów czerniaka do mózgowia oraz leczenie chirurgiczne, którego zakres, dzięki coraz lepszemu zrozumieniu biologii tego nowotworu, również podlega ewolucji. Publikacja dedykowana jest onkologom klinicznym, ale także lekarzom wszystkich specjalności zaangażowanych w opiekę nad chorymi na zaawansowane czerniaki. Mamy nadzieję, że będzie ona przewodnikiem służącym pomocą w codziennej praktyce klinicznej i przyczyni się do poprawy wyników leczenia chorych.
SPIS ROZDZIAŁÓW
Słowo wstępne – Piotr Rutkowski
1. Współczesne postępowanie chirurgiczne z regionalnymi węzłami chłonnymi u chorych na czerniaki - Marcin Zdzienicki, Piotr Rutkowski
2. Postępy w terapii przerzutów in transit- Tomasz Goryń, Marcin Zdzienicki, Monika Dudzisz-Śledź
3. Leczenie uzupełniające chorych na czerniaki - Anna M. Czarnecka
4. Wielospecjalistyczne leczenie przerzutów czerniaka do mózgowia - Mateusz Spałek, Aneta Borkowska, Hanna Koseła-Paterczyk
5. Postępy w systemowym leczeniu skojarzonym chorych na czerniaki w stadium uogólnienia - Katarzyna Kozak, Paweł Sobczuk
6. Enkorafenib i binimetynib - właściwości farmakologiczne i profil bezpieczeństwa nowej kombinacji inhibitorów BRAF/MEK – Katarzynka Kozak
Podręcznik stanowi kompendium z zakresu rehabilitacji osób z chorobami układu krążenia.
Wiadomości ogólne ograniczono do niezbędnego minimum, natomiast szeroko przedstawiono metody usprawniania pacjentów ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Czytelnik pozna m.in.: telerehabilitację kardiologiczną, metody diagnostyczne stosowane w kwalifikacji pacjentów do odpowiedniego modelu rehabilitacji, metody terapeutyczne, w tym przeciwwskazania do kinezyterapii oraz objawy nakazujące przerwanie treningu, zasady planowania i prowadzenia ćwiczeń, najważniejsze zalecenia związane z usprawnianiem chorych w wybranych schorzeniach układu sercowo-naczyniowego z uwzględnieniem metody postępowania leczniczego oraz alternatywne formy treningowe.
Książka jest adresowana przede wszystkim do studentów fizjoterapii i początkujących fizjoterapeutów. Będzie również przydatna pozostałym członkom zespołu zajmującego się usprawnianiem pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego.
Temat dysbiozy jelitowej i probiotykoterapii doczekał się już należnego miejsca w literaturze naukowej i na konferencjach dla specjalistów. Nadal jednak najczęściej omawiany jest od strony teoretycznej, wyjaśniając mechanizmy oddziaływania mikrobiomu człowieka na jego zdrowie. Książka przedstawia kolejny krok, jakim jest zastosowanie wiedzy, którą już mamy w praktyce lekarzy, dietetyków, terapeutów, a także przybliża ten tematu pacjentom.
· Jak wykorzystać wiedzę o bakteriach probiotycznych i prebiotykach, którą znamy z opracowań naukowych?
· W pracy z jakim pacjentem i jakimi schorzeniami można wykorzystać terapię mikrobiologiczną?
· Kiedy mówimy o skutecznej terapii i dlaczego przypadkowy probiotyk z apteki może nie działać?
· Jakie nadzieje i możliwości daje terapia mikrobiologiczna i jakie jest miejsce probiotyków zarówno w profilaktyce jak i wsparciu leczenia poważnych schorzeń?
W drugiej części publikacji Gerontokardiologia. Starzejące się serce, przygotowanej pod redakcją naukową prof. dr hab. n. med. Andrzeja Wysokińskiego omówiono kolejne, niezwykle ważne zagadnienia dotyczące patologii i leczenia chorób układu krążenia u osób w starszym wieku. Są to tematy bardzo istotne, specyficzne i ściśle powiązane z geriatrią i gerontologią. Mamy nadzieję, że opracowanie ułatwi pracę nie tylko geriatrom, ale poszerzy także wiedzę kardiologów, internistów, lekarzy rodzinnych i będzie przydatna dla studentów medycyny oraz innych czytelników zainteresowanych niezwykle istotną problematyką zdrowia osób w starszym wieku.
SPIS ROZDZIAŁÓW
Słowo wstępne - Andrzej Wysokiński
1. Niewydolność krążenia – odrębności w patofizjologii, obrazie klinicznym oraz leczeniu farmakologicznym w wieku starszym - Wojciech Brzozowski, Andrzej Wysokiński
2. Stenoza aortalna u osób w starszym wiek – czyli, czy można zapobiec efektowi kuli śnieżnej w starzejącej się populacji ludzkiej? - Agnieszka Styczeń, Tomasz Zapolski, Katarzyna Wysokińska, Andrzej Wysokiński
3. Odrębności echokardiograficzne w wieku podeszłym - Michał Tomaszewski, Mariusz Kozak, Andrzej Tomaszewski
4. Praktyczne aspekty zabiegowego leczenia zaburzeń rytmu serca u osób starszych - Adam Tarkowski, Katarzyna Wojewoda, Andrzej Głowniak, Andrzej Wysokiński
5. Leczenie kardiochirurgiczne pacjentów w wieku starszym - Janusz Stążka
6. Rehabilitacja kardiologiczna w starszym wieku - Tomasz Zapolski
7. Problemy psychologiczne osób w podeszłym wieku obciążonych chorobami układu sercowo-naczyniowego - Alicja Nasiłowska-Barud
Monografia COVID-19. Patogeneza i postepowanie została opracowana na podstawie najnowszych doniesień naukowych.
Proponowane działanie na poszczególnych etapach zakażenia SARS-CoV-2 będzie pomocne w codziennej praktyce lekarskiej, bowiem znajduje pełne potwierdzenie, nie tylko w dokumentowanych publikacjach, lecz także w obserwacjach własnych Autora.
Mamy nadzieję, że proponowane zasady postępowania z zakażonymi SARS-CoV-2 ułatwią w codziennej praktyce podejmowanie trafnych decyzji terapeutycznych, aby uzyskać medyczną kontrolę nad zmutowanym wirusem Corona.
Koronawirus SARS-CoV-2 - zagrożenie dla współczesnego świata to aktualizacja pierwszej w Polsce książki opisującej aktualny stan wiedzy na temat koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wywoływanej przez niego choroby COVID-19.
Publikacja opisująca epidemiologię zakażeń i leczenie chorób współistniejących u pacjentów w związku z zachorowaniem na Covid-19 została uzupełniona o najnowsze doniesienia dotyczące diagnostyki, farmakoterapii i szczepień.
Rozdziały poświęcone chorobom z danej dziedziny zostały omówione przez największych ekspertów w kraju.
Ta jest niezwykle ważna i jakże aktualna w obecnym czasie problematyka dotyczy nie tylko lekarzy i pozostałego personelu medycznego, lecz także wszystkich obywateli krajów dotkniętych pandemią.
Koronawirus SARS-CoV-2 - zagrożenie dla współczesnego świata. Suplement 2021.
Diagnostyka, farmakoterapia, szczepienia to przygotowane przez Prof. Krzysztofa J. Filipaka i dr hab. Tomasza Dzieciątkowskiego aktualne rozdziały dotyczące tych zagadnień z pierwszego wydania unikatowej w Polsce książki opisującej stan wiedzy na temat koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wywoływanej przez niego choroby COVID-19. To nasza propozycja dla tych, którzy posiadają już książkę i chcieliby uaktualnić swoją wiedzę na temat tych najbardziej dynamicznie zmieniających się wiadomości.
Drugie wydanie „Neonatologii” pod redakcją naukową prof. Janusza Świetlińskiego.
To nowoczesne i kompletne opracowanie trudnych zagadnień przydatne w codziennej pracy specjalistów pracujących na oddziałach neonatologicznych. Materiały I i II tomu odzwierciedlają program kształcenia studentów medycyny i specjalizacji w zakresie neonatologii dla lekarzy, położnych i pielęgniarek.
Czytelna publikacja przygotowana przez znakomity zespół neonatologiczny, który dzieli się z czytelnikami swoim bogatym doświadczeniem i wiedzą. W II wydaniu uaktualniono piśmiennictwo i treści zgodnie z obowiązującymi standardami, dołączono nowe, ważne i ciekawe tematy.
Drugie wydanie hematologiczne w serii „W gabinecie lekarza specjalisty”, pod redakcją prof. dr hab. n. med. Jadwigi Dwilewicz-Trojaczek, zostało poświęcone postępom w leczeniu nowotworów limfoproliferacyjnym i mieloproliferacyjnym. Publikacja kierowana jest do hematologów, onkologów oraz lekarzy pozostałych specjalności, mających kontakt z pacjentami hematologicznymi i onkologicznymi.
Długo oczekiwany podręcznik z anestezjologii i intensywnej terapii przygotowany przez autorów z różnych ośrodków akademickich w kraju. Opisuje najważniejsze tematy z tej dziedziny medycyny – w tym zagadnienia obowiązujące do PES. Autorzy omawiają najnowsze wiadomości i wytyczne z anestezjologii i intensywnej terapii wraz z praktycznymi wskazówkami i uwagami. To wiarygodne źródło wiedzy dla młodych adeptów medycyny.
Od wydania ostatniego podręcznika „Anestezjologia i intensywna terapia” pod redakcją naukową prof. Bogdana Kamińskiego i prof. Andrzeja Küblera minęło wiele lat. Od tego momentu dokonał się istotny postęp w naukach medycznych oraz w samej anestezjologii i intensywnej terapii.
Za namową Pani Profesor Ewy Mayzner-Zawadzkiej, za co serdecznie Jej dziękuję, PZWL zwróciło się do mnie z propozycją wydania nowego podręcznika dla studentów wydziałów lekarskich.
Wiele osób z większości ośrodków akademickich w Polsce podjęło trud napisania książki, którą trzymacie Państwo w swoich rękach. Mam nadzieję, że przyczyni się ona do zgłębienia tajników tej niezwykle ciekawej i podstawowej z punktu widzenia funkcjonowania ochrony zdrowia specjalności.
Radosław Owczuk
Kolejna książka z serii Instrumentarium i techniki zabiegów operacyjnych.
Publikacja poświęcona jest zabiegom stosowanym w ginekologii. Przygotowana została przez zespół doświadczonych pielęgniarek operacyjnych, chirurgów i anestezjologów.
Autorzy w sposób zwięzły i przystępny omówili stosowane narzędzia, procedury i techniki operacyjne. Zabiegi zostały podzielone na trzy podrozdziały, w których omówiono techniki operacyjne poszczególnych części narządu rodnego z dostępu pochwowego, endoskopowego i brzusznego. Książka zawiera bogaty materiał ilustracyjny, w tym opisy instrumentariów stosowanych podczas zabiegów.
Mamy nadzieję, że ten praktyczny przewodnik będzie doskonałym źródłem wiedzy dla instrumentariuszek i młodych adeptów chirurgii.
Nowoczesny podręcznik z zakresu pielęgniarstwa w podstawowej opiece zdrowotnej. Przygotowany został przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu, pielęgnowaniu i edukacji pacjentów.
W książce omówiono zagadnienia związane z organizacją i funkcjonowaniem POZ w Polsce, praktyką pielęgniarską, społeczne aspekty pracy pielęgniarskiej, szczegółowo omówiono zagadnienia związane z opieką nad pacjentami dorosłymi i dziećmi z różnymi schorzeniami.
Publikacja niezbędna na każdym etapie kształcenia zawodowego. Będzie doskonałym źródłem rzetelnej wiedzy dla studentów pielęgniarstwa, praktykujących pielęgniarek oraz wszystkich osób zainteresowanych podstawową opieką zdrowotną i jej funkcjonowaniem.
Publikacja Stomatologia neuromięśniowa w nowoczesnej protetyce rekonstrukcyjnej w aspekcie ustalania wysokości zwarcia centralnego to kompleksowe zestawianie wskazówek praktycznych, jak postępować klinicznie w rekonstrukcjach protetycznych.
Autor skoncentrował się na najważniejszych etapach klinicznych, na podstawie bogatego materiału fotograficznego pokazał, jak pogłębiać swoją wiedzę i szlifować umiejętności.
Publikacja skierowana jest dla studentów i lekarzy praktyków, ponieważ przedstawia koncepcję własną autora, jak postępować w określonych sytuacjach klinicznych. Selektywne połączenie różnych metod ustalania wysokości zwarcia centralnego pozwoliło pokazać z matematyczną dokładnością, jak poruszać się w przestrzeni wymiaru pionowego przy odbudowie protetycznej.
Spis treści:
Jak leczyć pacjentów z dysfunkcjami narządu żucia?
Proste i zaawansowane rekonstrukcje protetyczne.
Złota proporcja – Złoty Indeks LVI i konwencjonalna metoda ustalania zwarcia centralnego.
Aparat J-5 – jego zalety do diagnostyki i terapii.
Leczenie szyną – szyna relaksacyjna, szyna repozycyjna, deprogramatora. Koncepcja własna autora Ortodontic.
Leczenie szyną jest etapem rozpoczynającym leczenie protetyczne, a nie leczeniem.
Przegląd przypadków klinicznych jako procedura leczenia protetycznego z wykorzystaniem „fenomenu mięśniowego dr. Ciesielskiego”.
„Niezbędnik lekarza dyżurnego SOR” powstał na prośbę członków i sympatyków Sekcji Młodych Lekarzy przy Polskim Towarzystwie Medycyny Ratunkowej.
Mimo wielu dostępnych źródeł internetowych i opracowań papierowych na polskim rynku brakowało przewodnika, który odpowiadałby prosto i rzeczowo na pytanie „Jak badać i leczyć pacjenta w stanach nagłych?”. Autorzy podjęli się trudnego zadania, które wymagało od nich przełożenia teorii na praktykę oraz znalezienia sposobu na opis wybranych zagadnień. Tak powstał zbiór wytycznych, objawów, odchyleń w badaniach pomagający lekarzowi w podjęciu ważnych decyzji diagnostycznych i leczniczych.
Według Redaktorów Naukowych najskuteczniejszym narzędziem przekazywania kluczowych informacji jest algorytm, postępowanie oparte na najnowszych wytycznych. Autorzy podkreślają jednak, że wielu sytuacji nie można ująć w schematach. Dlatego tak ważna jest znajomość standardów. To właśnie opanowanie zasad EBM pozwala na nietypowe działania w trudnych przypadkach.
„Niezbędnik" powstawał na dyżurach i pomiędzy nimi; w SOR i ambulansie. Został napisany przez lekarzy dyżurnych SOR dla lekarzy dyżurnych SOR.
W publikacji zaprezentowano zagadnienia dotyczące postępowania dietetycznego u pacjentów poddawanych terapiom onkologicznym. Autorami są praktycy, którzy na co dzień zajmują się opieką nad chorymi leczonymi onkologicznie.
W tym kompleksowym, specjalistycznym opracowaniu przedstawiono najważniejsze zagadnienia dotyczące żywienia w chorobie nowotworowej, m.in. rolę dietetyka, zasady racjonalnego odżywiania w chorobie nowotworowej, wpływ leczenia chirurgicznego i radioterapii na żywienie pacjentów, znaczenie diet w trakcie leczenia onkologicznego oraz wzbogacenie ich doustnymi suplementami pokarmowymi, mity i stereotypy żywieniowe.
Publikacja będzie przydatna dla pielęgniarek, dietetyków i innych członków zespołu terapeutycznego.
„Genetyka sportowa” to najnowsze kompendium wiedzy na temat możliwości wykorzystania w sporcie osiągnięć biologii molekularnej zgodne z aktualnymi dowodami naukowymi. Publikacja przedstawia, realizowane aktualnie kierunki badań nad genetycznymi determinantami statutu sportowego oraz pokazuje możliwości wykorzystania tej wiedzy w praktyce. Oprócz rozdziałów będących usystematyzowanym podsumowaniem wiedzy na temat genetycznych podwalin procesów zachodzących w ludzkim organizmie, czytelnik znajdzie też rozdziały mogące znaleźć obecnie zastosowanie w praktyce zawodnika, trenera czy też lekarza sportowego. Przygotowana została przez naukowców zajmujących się genetyką na co dzień, w swojej pracy zawodowej, a co istotne, będących ekspertami w tej dziedzinie.
Publikacja Farmakoekonomika. Wybrane aspekty powstała pod redakcją naukową dr hab. Pawła Kawalca, prof. UJ. Farmakoekonomika jest nauką interdyscyplinarną, tym samym zaprezentowana publikacja łączy w sobie wartości dotyczące ekonomii zdrowia, oceny ryzyka, aspektów klinicznych, epidemiologii, technologii, badań czy zarządzania.
Autorzy szczegółowo omawiają:
nowoczesne metody wyszukiwania, oceny wiarygodności oraz interpretacji wyników klinicznych (np. Real World Evidence, Evidence-based Medecine), rodzaje oraz ocenę kosztów, ocenę jakości życia, modelowanie i zastosowanie dyskontowania, analizy wrażliwości, decyzyjną, racjonalizacyjną i niepewności wyników. Całość zaprezentowanej merytoryki dopełniają rozdziały dotyczące polityki lekowej i cenowo-refundacyjnej oraz przedstawienie w aspekcie ekonomicznym i społecznym dostępności do terapii lekowych i nielekowych. Istotnym rozdziałem z punktu widzenia tytułowej dziedziny jest roli oraz działań organizacji AOTMIT. Ponadto w publikacji zaznaczono wpływ farmakoekonomiki w profilaktyce chorób zakaźnych oraz ocenie postępowania w chorobach przewlekłych.
Publikacja Wykłady dla higienistek stomatologicznych. Anatomia, fizjologia, patologia narządu żucia została przygotowana przez lekarza dentystę Agnieszkę Grucką.
W książce w sposób syntetyczny oraz klarowny zaprezentowano najważniejszą wiedzę z zakresu tytułowych przedmiotów: anatomia, fizjologia i patologia narządu żucia. Zagadnienia medyczne są dostosowane do nowej podstawy programowej. Całość wzbogacono o liczną dokumentację zdjęciową, ułatwiającą zapamiętanie treści.
W publikacji zostały omówione:
- stomatologia zachowawcza z endodoncją,
- stomatologia dziecięca,
- periodontologia,
- ortodoncja,
- protetyka stomatologiczna.
Usystematyzowana wiedza ma pomóc higienistkom i asystentkom stomatologicznym w przygotowaniu się do egzaminu państwowego.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?