Kolejny numer z serii „W gabinecie lekarza specjalisty” tym razem został poświęcony chorobom układu oddechowego zależnym od wpływu środowiska, w którym przebywa człowiek.
Monografia została przygotowana pod redakcją naukową prof. dr hab. n. med. Janusza Milanowskiego oraz dr hab. n. med. Barbary Mackiewicz. Opracowanie zawiera zebrane dane na temat zanieczyszczenia środowiska, metod jego badania, mechanizmów oddziaływania różnych czynników środowiskowych w układzie oddechowym człowieka. Autorzy przedstawiają choroby układu oddechowego związane z narażeniem na różnego rodzaju pyły zawieszone w otaczającym nas powietrzu. Znaczną część publikacji została poświęcona aktualnym zagadnieniom dotyczącym palenia tytoniu oraz rakotwórczego oddziaływania środowiska w kontekście wywoływania nowotworzenia w układzie oddechowym.
Publikacja adresowana jest zarówno do specjalistów chorób płuc, jak i lekarzy rodzinnych.
SPIS ROZDZIAŁÓW
Słowo wstępne – Barbara Mackiewicz
1. Zanieczyszczenie środowiska – zmiany klimatyczne - Magdalena Wójcik-Superczyńska
2. Smog - Janusz Milanowski
3. Biologiczne czynniki występujące w pyłach organicznych jako przyczyna chorób układu oddechowego - Jacek Dutkiewicz, Barbara Mackiewicz
4. Metody badania środowiska zanieczyszczonego cząsteczkami areozoli - Rafał Górny
5. Mechanizmy oddziaływania czynników środowiskowych na układ oddechowy - Jan Siwiec –
6. Choroby układu oddechowego wywoływane przez pyły organiczne - Barbara Mackiewicz
7. Pylice płuc - Piotr Kozak
8. Wybrane środowiskowe czynniki ryzyka raka płuca - Anna Grzywa-Celińska
9. Rola urządzeń podgrzewających tytoń (heat-not-burn) w redukcji ryzyka zachorowania na raka płuca - Anna Grzywa-Celińska
Rak płuca. Współczesne podejście to już dziesiąte wydanie z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Onkologia” – tym razem zostało w całości poświęcone tematyce raka płuca. Monografia została przygotowana pod redakcją prof. dr hab. n. med. Rodryga Ramlau. Opracowanie jest doskonałym źródłem wiedzy na temat nowoczesnych metod leczenia raka płuca i może być z powodzeniem wykorzystywane w codziennej praktyce klinicznej.
Bieżące wydanie w szczególności obejmuje wiedzę na temat wieloaspektowego wykorzystania immunoterapii w leczeniu chorych na raka płuca, nowych opcji leczenia skojarzonego oraz leczenia sekwencyjnego ukierunkowanego molekularnie. Autorzy analizują także nowe cele molekularne w NDR oraz poruszają temat leczenia NDRP u chorych w wieku podeszłym.
Publikacja dedykowana jest przede wszystkim onkologom klinicznym, ale poruszane w niej tematy z pewnością zainteresują też patomorfologów i pulmonologów oraz specjalistów z innych dziedzin, którzy w codziennej praktyce spotykają się z pacjentami onkologicznymi. Jest to również zalecana lektura dla wszystkich specjalistów oraz studentów, którzy potrzebują rzetelnej, usystematyzowanej i najnowszej wiedzy o współczesnych metodach leczenia raka płuca.
II wydanie książki zaktualizowane i rozszerzone zostało dostosowane do potrzeb kształcenia studentów pielęgniarstwa oraz aktualnych wymagań praktyki.utorki przyjęły podejście bazujące na klasyfikacji NANDA-International najpowszechniejszej i systematycznie rozwijanej taksonomii diagnoz pielęgniarskich.Publikacja składa się z trzech części. W pierwszych dwóch przedstawiono aktualne regulacje prawne w odniesieniu do wykonywania zawodu pielęgniarki, założenia praktyki pielęgniarskiej opartej na faktach (Evidence-Based Practice, EBP) oraz koncepcję procesu pielęgnowania. W części trzeciej przedstawiono autorskie opracowania 73 kategorii diagnoz pielęgniarskich Wszystkie diagnozy zostały uaktualnione w stosunku do pierwszego wydania oraz dodano 22 kategorie diagnostyczne.Ta nowoczesna publikacja powinna pomóc w zrozumieniu istoty procesu pielęgnowania i doskonaleniu praktyki pielęgniarskiej.
Książka „Systemy zdrowotne” składa się z dwóch części: koncepcyjnej i szczegółowej.
Pierwsze rozdziały publikacji poświęcono zagadnieniom definiowania systemów zdrowotnych, charakterystyce ich celów (z uwzględnieniem praw pacjenta), opisowi modeli tradycyjnych i modelu normatywnego, opartego na koncepcji integracji opieki. Prezentacja tych zagadnień ma dużą wartość poznawczą, a jednocześnie daje klucz do zrozumienia części szczegółowej. W drugiej części zaprezentowano wybrane systemy zdrowotne takich państw jak: Republika Federalna Niemiec (pierwszy publiczny system ubezpieczeniowy), Zjednoczone Królestwo (pierwszy publiczny system zaopatrzeniowy), Stany Zjednoczone Ameryki (dominujący system rynkowy), Szwajcaria (najlepszy system europejski), Niderlandy (system wielokrotnie uznany za najlepszy).
Książka kończy się przemyśleniami na temat organizacji systemów w warunkach zagrożeń epidemicznych.
Złamania okołoprotezowe po alloplastykach dużych stawów to pierwsze na polskim rynku wydawniczym kompleksowe opracowanie dotyczące powikłań, jakimi są złamania okołoprotezowe mające miejsce w trakcie aloplastyk dużych stawów.
Autorzy – praktycy z wieloletnim doświadczeniem – prezentują współczesne możliwości leczenia pacjentów ze złamaniami okołoprotezowymi. W każdym rozdziale przedstawiono etiologię złamań i ich klasyfikację, a także informacje z zakresu patomechaniki złamań wysoko i niskoenergetycznych oraz całościowej diagnostyki klinicznej i obrazowej. Opisano również sposoby leczenia ortopedycznego i fizjoterapeutycznego.
W monografii omówiono złamania stawów: ramiennego, łokciowego, biodrowego, kolanowego, skokowo-goleniowego oraz u pacjentów z osoczowymi skazami krwotocznymi, które stanowią duże wyzwanie dla personelu lekarskiego, fizjoterapeutów i pielęgniarek. Ponad 200 doskonale dobranych rycin stanowi istotne uzupełnienie tekstu.
Publikacja adresowana do praktykujących ortopedów i traumatologów narządu ruchu oraz fizjoterapeutów.
Bezpieczeństwo personelu medycznego w dobie COVID-19 według zasad EBM to monografia, która prowadzi Czytelnika przez opis środków ochrony osobistej, aż do opisu niezwykle ważnych procedur medycznych wykonywanych u pacjentów z podejrzeniem lub zakażonych SARS-CoV-2, w tym procedur takich jak: zabezpieczenia dróg oddechowych, dostępu naczyniowego, zasady prowadzenia kompresji klatki piersiowej czy wykonywania badań ultrasonograficznych – wszystkiego tego, co niezwykle ważne przy pierwszym kontakcie z pacjentem. Opisane krótko powikłania medyczne, stanowią przegląd obecnej wiedzy medycznej i sygnalizują dalsze losy pacjentów, z którymi styka się ratownik medyczny lub inna osoba personelu ochrony zdrowia na początku kontaktu z pacjentem. Wszystkim Czytelnikom wraz z wydaniem tej publikacji życzymy skutecznej i bezpiecznej walki z COVID-19, przyspieszenia szczepień i efektywnej pracy ochrony zdrowia.
Książka stanowi omówienie znaczenia prawidłowego żywienia podczas ciąży i laktacji, zasad żywienia w tym okresie z uwzględnieniem suplementacji, obejmie też zagadnienia dotyczące żywienia w ciąży powikłanej cukrzycą, niedokrwistością, ciążowym stanami nadciśnieniowymi, cholestazą, ze współistniejącą otyłością, chorobami przewodu pokarmowego, niewydolnością nerek, chorobami nowotworowymi, po zabiegach bariatrycznych, po przeszczepieniu narządów.
Drogowskazy w geriatrii to książka przygotowana przez lekarzy geriatrów dysponujących obszerną wiedzą i wieloletnim doświadczeniem. Autorzy przedstawiają możliwości geriatrii w diagnostyce i leczeniu osób starszych, u których choroby związane z procesami starzenia stają się widocznym wyzwaniem dla medycyny.
W publikacji przybliżono m.in.: mechanizmy starzenia się organizmu (szlaki sygnalne starzenia i długowieczności oraz modulujące tempo starzenia), wybrane narzędzia całościowej oceny geriatrycznej (COG), metody oceny statusu poznawczego i zaburzeń zachowania pacjenta geriatrycznego oraz regulacje prawne wobec osób z otępieniem.
Autorzy dzielą się praktyczną wiedzą w zakresie problemów chirurgii i ortopedii geriatrycznej (ocena geriatryczna pacjenta, aktywna opieka okołooperacyjna, przygotowanie do planowanego zabiegu pacjenta z wielochorobowością, rozpoznawanie i leczenie bólu oraz majaczenia u pacjenta geriatrycznego w okresie przedoperacyjnym i pooperacyjnym).
W książce wiele uwagi poświęcono także leczeniu pacjentów w stanie kruchości (diagnostyka, interwencje profilaktyczne i lecznicze oraz błędy w leczeniu chorych w stanie kruchości), a także pacjentów geriatrycznych z cukrzycą, depresją i otępieniem oraz ze spowolnieniem ruchowym. W opisach konkretnych przypadków przedstawiono zastosowane terapie geriatryczne.
Publikacja powstała z myślą o specjalistach m.in. medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych oraz diabetologach, a także specjalistach dziedzin zabiegowych, tak aby wesprzeć ich w niesieniu pomocy pacjentom geriatrycznym.
Afazjologia to bogate i inspirujące kompendium wiedzy o zaburzeniach mowy.
W monografii przedstawiono szerokie ujęcie afazjologii, której zakres obejmuje zarówno zaburzenia mowy pochodzenia organicznego (afazja, dyzartria, dysglosja, oligofazja), jak i trudności w porozumiewaniu się osób dorosłych z ADHD, laryngektomowanych oraz wybudzonych ze śpiączki. W publikacji omówiono najnowszą wiedzę na temat dysfunkcji werbalnych, stanowiących barierę komunikacyjną wyraźnie obniżającą jakość życia pacjentów. Autorzy opisali również kryteria diagnozy dyferencjalnej organicznych zaburzeń mowy oraz nowoczesne strategie i metody ich terapii, a także wymiar społeczny. Ciekawe opisy przypadków i propozycje narzędzi diagnostycznych będą przydatne w codziennej praktyce osób zajmujących się zaburzeniami mowy.
Nowoczesne kompendium wiedzy dotyczące profesjonalnej opieki nad pacjentem z rozpoznaną chorobą nowotworową.
Publikacja została opracowana we współpracy ze specjalistami z zakresu pielęgniarstwa onkologicznego, chirurgicznego, operacyjnego, anestezjologicznego i epidemiologicznego, a także przy współudziale lekarzy, farmaceuty, rehabilitanta, psychologa klinicznego, dietetyka i pracownika socjalnego.
W części pierwszej „Problemy pielęgnacyjne pacjentów z chorobą nowotworową” omówiono przykładowe problemy pielęgnacyjne/diagnozy pielęgniarskie dotyczące dorosłych chorych hospitalizowanych na różnych oddziałach szpitalnych.
W części drugiej „Opieka interdyscyplinarna” przedstawiono zagadnienia obejmujące różne aspekty farmakoterapii, m.in. suplementy diety, odrębności farmakoterapii u pacjentów z chorobami nowotworowymi w starszym wieku, bezpieczeństwo farmakoterapii w przypadku dzielenia leków doustnych, interakcje lekowe i działania niepożądane leczenia przeciwnowotworowego. Uwzględniono także problemy żywieniowe pacjentów onkologicznych, zadania psychologa klinicznego, opiekę stomatologiczną w trakcie i po zakończeniu terapii onkologicznej oraz zakres pomocy udzielanej przez pracownika socjalnego.
Książka niezbędna w codziennej praktyce pielęgniarskiej. Powinna również zainteresować przedstawicieli innych zawodów medycznych.
Kolejny numer z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Dermatologia”, pod redakcją prof. dr hab. n. med. Joanny Narbutt oraz dr n. med. Małgorzaty Skibińskiej, został poświęcony nowoczesnemu leczeniu dermatologicznemu u dzieci. Jest to pierwsza część publikacji. W bieżącym wydaniu szczegółowo omówiono nowe możliwości terapeutyczne leczenia AZS, w tym leki stosowane ogólnie oraz leczenie miejscowe, pokrzywkę przewlekłą spontaniczną oraz nowe zespoły chorobowe i ich leczenie. Monografię kończą artykuły poświęcone obrzękowi naczynioruchowemu oraz wykorzystaniu metotreksatu w leczeniu chorób skóry u dzieci. Kolejne istotne zagadnienia poruszone zostaną w II części wydania. Publikacja dedykowana jest przede wszystkim dermatologom, ale omówione tematy zainteresują także pediatrów, alergologów i lekarzy POZ oraz specjalistów z innych dziedzin, którzy w codziennej praktyce spotykają się z małymi pacjentami obarczonymi problemami dermatologicznymi.
Kolejny numer z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Reumatologia”, pod redakcją naukową prof. dr. hab. n. med. Marii Majdan i dr hab. n. med. Ludmiły Grzybowskiej-Szatkowskiej, został poświęcony onkoreumatologii. Z dokładnością omówiono tak ważne zagadnienia jak: miejsce immunoterapii we współczesnej onkologii, powikłania reumatologiczne immunoterapii stosowanej w onkologii, zespoły paranowotworowe oraz zastosowanie radioterapii w leczeniu schorzeń układu ruchu. Przeanalizowano także związek pomiędzy zespołem metabolicznym, hiperurykemią - dną moczanową a nowotworami oraz leczeniem chorób reumatycznych a ryzykiem zawodowym. Monografię kończy opis przypadku wraz z przeglądem piśmiennictwa dotyczący ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń u chorego z rakiem gruczołu krokowego. Publikacja dedykowana jest przede wszystkim reumatologom, onkologom, ale poruszane tematy zainteresują także radiologów oraz specjalistów z innych dziedzin, którzy w codziennej praktyce spotykają się z pacjentami onkologicznymi i reumatologicznymi.
Trzecie wydanie znanego i cenionego podręcznika z położnictwa i ginekologii pod redakcją naukową prof. dra hab. n. med. Grzegorza H. Bręborowicza (wersja w oprawie miękkiej).
Podstawowy podręcznik dla studentów medycyny i osób przygotowujących się do egzaminu specjalizacyjnego z położnictwa i ginekologii.
Inspiracją do przygotowania kolejnej edycji książki była chęć przedstawienie czytelnikom zarówno świeżych informacji z położnictwa i ginekologii, jak i współczesnych osiągnięć z zakresu tej specjalizacji. Położnictwo i ginekologia jest dynamicznie rozwijającą się specjalizacją, o czym świadczą zmieniające się rekomendacje, nowe procedury i wytyczne towarzystw naukowych, wszystko zgodne z evidence based medicine.
Do współtworzenia podręcznika zostali zaproszeni nowi autorzy i specjaliści z prawie wszystkich ośrodków akademickich w kraju. Współredagowania dwutomowego podręcznika podjęli się prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski i prof. dr hab. n. med. Tomasz Rechberger. Ich doświadczenie jako nauczycieli akademickich, lekarzy i naukowców wniosło do opracowania istotne wartości merytoryczne.
W książce opisano takie zagadnienia jak: ciąża o przebiegu prawidłowym i nieprawidłowym, choroby współistniejące z ciążą, diagnostyka stanu płodu, poród i połóg, anatomia żeńskich narządów płciowych, zakażenia, choroby przenoszone drogą płciową, endokrynologia i onkologia ginekologiczna, operacje ginekologiczne, niepłodność.
Temat mikrobioty jelitowej i jej zaburzeń jest obecnie jednym z najbardziej "gorących" zagadnień medycznych. Prace naukowe opublikowane w ostatnich 10 latach, pozwoliły zrozumieć jak znaczny może być wpływ mikroorganizmów jelitowych na procesy fizjologiczne i patologiczne w organizmie człowieka.Wyniki badań pokazują, że zmiany mikrobiomu jelitowego mają wpływ na rozwój schorzeń układu pokarmowego, nerwowego, ruchu i wiele innych.Zaburzenia mikrobioty jelitowej wymagają terapii żywieniowej, która w sposób znaczący harmonijnie uzupełnia leczenie pacjenta.Książka przeznaczona dla lekarzy praktyków, dietetyków, studentów medycyny, dietetyki i farmacji jak również dla wszystkich fascynatów tematyki związanej z mikrobiotą jelitową.
W książce przedstawiono nowoczesną diagnostykę i leczenie udaru mózgu u noworodków, dzieci i młodzieży.
Ciekawe i staranne opracowanie jest skierowane do lekarzy specjalistów - neurologów, neurologów dziecięcych, pediatrów, psychiatrów i osób specjalizujących się w tych dziedzinach medycyny. Ze względu na interdyscyplinarny charakter książka może zainteresować również neuropsychologów i lekarzy medycyny rodzinnej, lekarzy medycyny ratunkowej i ratowników oraz zespoły medyczne, które w ramach dyżurów mogą się spotkać z ostrym udarem dzieci.
U dzieci udary niedokrwienne mózgu występują znacznie rzadziej niż u ludzi dorosłych, lecz ze względu na poważne następstwa, jakimi są zaburzenia ruchowe, napady padaczkowe, obniżenie funkcji intelektualnych oraz zaburzenia neuropsychologiczne, wymagają wnikliwej diagnostyki i natychmiastowego rozpoczęcia leczenia.
Publikacja Hematologia. Kompendium została przygotowana pod redakcją prof. dr hab. n. med. Grzegorza Władysława Basaka oraz prof. dr hab. n. med. Wiesława Wiktora Jędrzejczaka. W sposób zwięzły i przejrzysty prezentuje zagadnienia związane z tytułową hematologią. Zawiera wyselekcjonowane informacje odnoszące się do fizjologii, patologii, diagnostyki i leczenia, wybranych jednostek chorobowych krwi i układu krwiotwórczego. Pomaga w zrozumieniu podstawowych praw i zasad rządzących chorobami krwi. Kompendium porusza kwestie dotyczące podstaw hematologii, niedokrwistości, chorób mieloidalnych, nowotworów limfoidalnych, zaburzeń krzepnięcia krwi, diagnostyki nadmiaru i niedoboru krwinek oraz limfadenopatii, przeszczepiana komórek krwiotwórczych.Publikacja jest skierowana do studentów medycyny oraz osób odbywających kurs z zakresu hematologii.
IV uaktualnione wydanie praktycznego przewodnika dla lekarzy rodzinnych i pediatrów dotyczącego szczepień ochronnych.
W książce Autorzy omówili:
ogólne zasady i bezpieczeństwo wykonywania szczepień z uwzględnieniem aspektów prawnych, szczepienia ochronne obowiązkowe oraz zalecane dla niemowląt, dzieci, młodzieży i dorosłych, szczepienia przeciwko Covid-19, rolę, jaką odgrywają lekarze i pielęgniarki pracujący w podstawowej opiece zdrowotnej w realizacji programu szczepień ochronnych. Zamieszczono także:
odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez lekarzy, pielęgniarki i pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych podczas spotkań szkoleniowych, aktualny kalendarz szczepień i wzory formularzy dotyczących szczepień.
Podręcznik zawiera niezbędne wiadomości na temat fizjologii człowieka, uwzględniające najnowsze informacje przydatne w późniejszej nauce przedmiotów klinicznych. Przejrzysty układ książki pozwala na łatwe i selektywne korzystanie z poszczególnych partii materiału stosownie do potrzeb studentów oraz koncepcji wykładu. Bogaty materiał graficzny – prawie 200 rycin – ułatwia rozumienie i przyswojenie treści.
Publikacja została przygotowana z myślą o studentach kierunków: pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, analityka medyczna, zdrowie publiczne, dietetyka. Treść uwzględnia zalecenia edukacyjne określone w podstawach programowych.
W części 1 omówiono techniki badań obrazowych, jak np. RTG, pantomografia, radiografia cyfrowa, tomografia, ultrasonografia. Część 2 dotyczy anatomii rentgenowskiej.
Część 3 jest poświęcona zagadnieniom szczegółowym, jak: rozwój zebów, zaburzenia rozwojowe oraz zmiany chorobowe. A mianowicie: zapalenia kości. Guzy oraz przerzuty nowotworowe w części szczękowo-twarzowej.
Przedstawiony zakres materiału powinien pomóc w odpowiednim stosowaniu procedur diagnostycznych dotyczących części twarzowej czaszki. Poszczególne działy są wzbogacone o materiał ilustracyjny, który ułatwi przyswojenie wiedzy.
Publikacja dla studentów wydziałów lekarsko-dentystycznych i osób specjalizujących się w stomatologii.
Publikacja Mikrobiologia w dermatologii, wenerologii oraz w medycynie estetycznej i kosmetologii została przygotowana pod redakcją prof. dr hab. n. med. Eugenii Gospodarek-Komkowskiej oraz dr n. med. Agnieszki Mikuckiej. Kompendium w przejrzysty sposób prezentuje przegląd informacji zgodny z aktualną wiedzą w zakresie podstaw mikrobiologii, immunologii oraz mikrobioty fizjologicznej człowieka – jej znaczenia i interakcji. Przedstawiono także drogi szerzenia się drobnoustrojów oraz interakcje między gospodarzem a drobnoustrojem. Szczegółowo opisano znaczenie wirusów, bakterii, grzybów, pasożytów oraz zakażeń odzwierzęcych. Istotne, z punktu utrwalenia zdobytej wiedzy, są umieszczone na końcu rozdziałów pytania sprawdzające. Podręcznik zawiera także ogólne zasadny diagnostyki mikrobiologicznej i podstawowe zasady leczenia przeciwdrobnoustrojowego. Całość zaprezentowanej merytoryki dopełnia obraz kliniczny zakażeń przenoszonych drogą płciową oraz zakażeń skóry i jej przydatków. Ważnym aspektem jest pobieranie i transport materiału klinicznego oraz działania prewencyjne i bezpieczeństwo w gabinetach, ponieważ nie przestrzeganie procedur, nieprawidłowe przechowywanie czy używanie leków bądź kosmetyków może stać się źródłem zakażeń zarówno u klienta, jaki i pracowników gabinetu lekarskiego czy kosmetycznego.
Publikacja Mikrobiologia w dermatologii, wenerologii oraz w medycynie estetycznej i kosmetologii jest przeznaczona dla studentów medycyny – głównie kierunku lekarskiego – oraz kosmetologii. Zawarta wiedza stanowi także przydatne opracowanie przeznaczone dla kręgu pracowników służby zdrowia, lekarzy, diagnostów, pielęgniarek epidemiologicznych, mikrobiologów oraz kosmetologów.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?