Zima trwa w nieskończoność. Siarczysty mróz, niebo zaciągnięte czarnymi chmurami, dni tak ciemne, że trudno odróżnić je od nocy. Brutalne ataki nieznanego zwierzęcia nasilają się. Przygnębienie i niemoc ogarnia wszystkie stany: chłopów, rycerzy i arystokrację. Nadciągają ponure czasy dla każdego stworzenia. Oddział księcia d'Enghiena pod dowództwem Jakuba Borzęckiego ma za zadanie uporać się z czyhającym wszędzie niebezpieczeństwem. Wyrusza zatem w poszukiwaniu źródła krwawych napaści, wspomagany przez moc Słonecznego Kamienia. Maszerujący pułk nieustannie musi zmagać się z przeciwnościami losu. Niepokój wzbudzają także wizyty tajemniczej Zofii oraz jej ingerencja w poczynania komisarza Jakuba. Czarna zima to opowieść o odwadze i zdradzie, o skrywanych głęboko tajemnicach i prastarych legendach, o wampirach i dzikich bestiach, o tłumionej miłości i walce - z wrogiem, ale przede wszystkim z sobą samym. Tej książki nie może zabraknąć na półce żadnego miłośnika średniowiecznej fantastyki
Życie nie rozpieszcza Marii. W domu mąż alkoholik, który wyładowuje na niej wszystkie swoje życiowe niepowodzenia i notorycznie zdradza, w pracy jest szpiegowana przez bezpiekę - nigdzie nie może czuć się bezpiecznie. Jedynym światełkiem w tej przerażającej rzeczywistości jest syn Grześ, dla którego decyduje się opuścić Polskę w poszukiwaniu upragnionego szczęścia i spokoju. Pomocną dłoń wyciągają teściowie mieszkający w Niemczech, do których Maria dołącza wraz ze wszystkimi swoimi nadziejami na lepsze życie. Szybko jednak okazuje się, że nowe otoczenie jest dla Marii i jej syna równie zabójcze, co w Polsce. Bezpieka działa także poza granicami kraju, a ludzie są tak samo okrutni i bezduszni. Czy Marii uda się wydostać z matni, którą zgotował jej los?
Ludzie noszą maski do czasu, aż powszedni dzień nie da im porządnie w kość. Wtedy można zrobić tylko jedno: pozbyć się ciężaru i odkryć swoją wersję 2.0. Skrytego oprawcy, szaleńca, nihilisty A może do bólu przeciętnego człowieka? Bo w zasadzie nie ma ludzi normalnych, są tylko źle przebadani.
Maski normalności to tomik opowiadań, w których autorka w sposób śmiały, ale niepozbawiony subtelności obnaża to, co czai się w zakamarkach duszy i ciała. To historie pisane przez życie, ale schowane głęboko w samym środku naszego "ja".
Wybór opowiadań:
Maska normalności
Obóz koncentracyjny dla zwierzaków
Dzienniki nienawiści
Życie w domyśle.
Na podstawie danych brytyjskiego towarzystwa ubezpieczeniowego ?Lloyd? oraz innych źródeł historycznych obliczono, że w ciągu ostatnich 2000 lat tonęło przeciętnie ok. 500 statków rocznie. Na dnie mórz i oceanów spoczywa więc około miliona wraków. O jednych wiadomo prawie wszystko, gdzie, kiedy i z jakich przyczyn zatonęły. Wiele jednak przepadło bez wieści, a ich losy pozostają do dzisiaj nierozwiązaną tajemnicą. Wraz ze statkami ginęli ludzie. Pochłonięci przez morski żywioł, pozostawili swych bliskich w rozpaczy lub w złudnej nadziei, że kiedyś powrócą z dalekiej podróży.
Spadający ptak to zaskakujący, tajemniczy debiut dziewiętnastoletniego Patryka Suchcickiego. Fabuła tej mrocznej książki dzieje się w Warszawie, ale Warszawie widzianej z zupełnie innej perspektywy. Bohater książki, Samotnik, mieszka domku na iglicy Pałacu Kultury.
W jego życiu pojawia się tajemnicza Prostytutka, która znika po nocy spędzonej z nim. Samotnik postanawia wyruszyć na jej poszukiwania. Żeby ją odnaleźć, musi odbyć wiele wędrówek po naziemnej i podziemnej części wrogiego mu miasta, zmierzyć się z królem podziemi, zmarłą żoną, mrocznymi widmami. W tych podróżach może jednak liczyć na przyjaciół, choćby ekscentrycznego Pana Olę, pojawiającego się w dwóch zaskakujących obliczach. Spadający ptak to tekst niezwykły i niebanalny. Nie pozostawi żadnego Czytelnika obojętnym.
Kobiety od zawsze pragną miłości i bezpieczeństwa, lgną do nich niczym ćmy do ognia. Poszukują wytrwale ale i z lękiem tego jedynego, któremu ofiarują ciało i duszę, swoje marzenia i troski.
W książce „dziewczyny” czytelnik poznaje całe spektrum niezwykłych kobiet, które wchodzą w etap fascynacji drugim człowiekiem, przeżywają miłosne uniesienia lub dźwigają ciężar niezrealizowanej miłości. Choć każda z nich jest inna, ich wspólnym mianownikiem jest droga pełna trudnych wyborów, odkrycia własnej tożsamości i poczucia szczęścia.
Portrety głównych bohaterek to studium każdej z nas, choć w odmiennych proporcjach.
Piękna, utalentowana i . niezrealizowana. W tych kilku słowach zamyka się całe życie Iny, w którym namiętność i pasja przeplatały się z tygodniami depresji. Kolejny atak, spowodowany utratą głosu, staje się dla operowej divy okazją do refleksji nad przeszłością. Świetnie zapowiadająca się kariera od wielu lat tkwi w tym samym punkcie, młody kochanek znajduje przystań w ramionach młodszej śpiewaczki, która zastępuje Inę także w operze, z matką od wielu lat nie utrzymuje kontaktu. Poczucie bezradności i osamotnienia tylko potęgują chorobę bohaterki. Nieoczekiwanie jej rozważania przerywa niezwykły gość. z piekła rodem, który składa jej niezwykłą propozycję.
Ich dwóch i ona jedna…
Marcel i Dominik tworzą niezwykły duet, kierownik w firmie przetwórczej i przesiadujący w parku ze skrętem filozof. Pozornie wszystko ich różni: pochodzenie, życiowe doświadczenia, system wartości. A jednak, w wyniku przypadkowego spotkania w knajpie nawiązują przyjaźń, która przetrwa wiele ciężkich momentów.
W tę niezwykłą relację wkracza Gracja, piękna asystentka stomatologiczna, która rozkochuje w sobie obu przyjaciół. Od tej pory losy trójki bohaterów są ze sobą nierozerwalnie związane. Razem przyjdzie im się zmierzyć z wieloma życiowymi trudnościami takimi jak przeszłość, o której chce się zapomnieć, choroba, czy też ciężki wypadek.
„Wyspy Szczęśliwe” to historia niezwykłego trójkąta, w którym przyjaźń przeplata się z miłością, a radość z osobistą tragedią. Można w niej znaleźć głębokie studium ludzkiej psychiki, od urzekających swą prostotą emocji po najmroczniejsze instynkty.
Większość kobiet przywykła do roli istoty podległej mężczyźnie, jaką wyznaczyła jej religia, a potem oparta na niej tradycja. Uważają one, że skoro z woli Allaha tak było od lat, to tak powinno pozostać na zawsze. Nie oczekują zmian, a niektóre są im przeciwne. W tym duchu wychowują córki. Już od wczesnej młodości wpajają im pokorę i uległość wobec mężczyzn. Zachęcają je do noszenia czadr i innych upokarzających zachowań.
Tylko te bardziej świadome i wykształcone, które wiedzą, że w innych krajach i religiach nie ma takiego drastycznego podziału na gorszy świat dla kobiet i lepszy dla mężczyzn, mogą poprzeć zmiany.
Dobiegający czterdziestki Paweł sądził, że nic dobrego już go w życiu nie spotka. Za sobą miał już rozwód i wiele innych życiowych porażek. Jednak los przekornie daje mu drugą szansę u boku pięknej Igi, dla której rzuca swoje dotychczasowe życie i jedzie w nieznane. Nitkę szczęścia przecina straszliwa diagnoza - nowotwór. Zaczyna się ciche odliczanie, gdyż nie ma żadnej możliwości walki z chorobą. Ból oczekiwania na najgorsze, a potem przerażające i niecodzienne okoliczności śmierci Igi spychają Pawła na granicę jawy i snu. Dopiero po kilku tygodniach Paweł wraca do rzeczywistości, która jednak nie wita go zbyt przychylnie. Dodatkowo staje się świadkiem trudnych do wytłumaczenia zdarzeń, w które jak się okazuje jest zamieszanych wielu ważnych mieszkańców miasteczka. Czy Pawłowi uda się odkryć straszliwy sekret małego miasteczka? Jaką rolę w tym wszystkim odgrywała Iga?
Uciekając przed bezpieką Julia wraz z córką Joasią emigruje do Stanów Zjednoczonych. Wszystko wydaje się lepsze niż niepewność i strach związane z internowaniem. Szybko jednak okazuje się, że amerykański sen nie jest dla wszystkich, a w szczególności nie dla polskich emigrantów.W tym obcym dla siebie świecie Julia musi odbudować swoje życie od nowa. Na szczęście po każdej burzy wstaje słońce, a w życiu Julii pojawia się Dan, przystojny dziennikarz polskiego pochodzenia. To była fascynacja od pierwszego spojrzenia, jeszcze tego samego wieczoru ku jej osłupieniu poprosił ją o rękę. W jednym momencie wszystko zaczynało się zmieniać na lepsze, Julia wyprowadziła się od nieuczciwej współlokatorki i wróciła do swojej wielkiej pasji - pisania. Jedynych problemów przysparzała zbuntowana nastoletnia córka.I choć powinna skakać ze szczęścia Julia cały czas czuła niepokój, że niespodziewane szczęście zniknie niczym bańka mydlana. Wkrótce okazuje się, że niepokój nie był bezpodstawny, a Dan skrywa przed nią wiele mrocznych tajemnic.
Marika Krajniewska ofiarowała nam powieść o Rosji, jakiej nie poznamy z pierwszych stron gazet.
To kraj samotnych kobiet. Mężczyzn wcześnie zabiera wódka lub wypadek. Bywa, że traci się też dzieci.
Bohaterki tej powieści, mieszkanki współczesnego Petersburga, połączył wspólny ból.
Czy będą potrafiły przekroczyć krąg cierpienia?
Anna Nasiłowska
Czy można się wyzwolić z marzeń? Na granicy Peru i Boliwii znajduje się jezioro o romantycznej nazwie Titicaca, a na nim wyspa. Przez wiele lat było to miejsce osadzania więźniów. Dziś jest symbolem uwięzienia dla głównej bohaterki powieści „Wyspa Księżyca”. Nora ma męża i wspaniałą córkę. Ma też pasję, której się oddaje. Jednak harmonię szczęśliwości burzą wspomnienia o egzotycznej miłości. „Wyspa Księżyca” to opowieść o wyborach, które przychodzi podejmować w życiu każdemu z nas. O słabościach kobiety i mężczyzny.
Kasia musi stawić czoła przeszłości, gdy okazuje się, że jej były narzeczony Filip chce naprawić wyrządzone wcześniej zło i przekonać ją, że znowu mogą być razem. Czas zweryfikował marzenia Hani i dziewczyna nie jest już pewna, czego naprawdę oczekuje od życia. Wróbel i Borys nadal wiodą kawalerski żywot, udając, że są z niego zadowoleni.
Tytułowy pies, leżący w naprędko usypanej mogile, wisi jak fatum nad bohaterami opowiadań.
Jeden z nich cofa się pamięcią do klatki bloku, w którym spędził dzieciństwo i odwiedza swoich dawnych sąsiadów: złośliwą czarownicę, kulawego recydywistę o wielkim sercu, złowrogą karlicę, meliniarkę handlującą wódką.... Kolejne opowiadania to historie o telefonie komórkowym, który jest pantofelkiem Kopciuszka, fajce do haszyszu i złodziejach, którzy obdarowują kolegów perfumami, butelce po oranżadzie, która przenosi 50 lat wstecz, nieznośnym bólu żołądka i aptekarce przypominającej bohaterkę filmu Almodovara oraz o dobrym dniu do umierania…
Cześć
W pogoni za białą spódniczką
Obiad inny niż zwykle
Duch oranżady
Spotkanie
Sierpniowa apokalipsa
Garage days
Mężczyzna na granicy wytrzymałości
Na swoim miejscu
Streszczenie
Stop
Dzień, w którym umrę
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński tuż po swojej śmierci w maju 1981 roku został nazwany przez współczesnych prymasem tysiąclecia.
Ten tytuł bez wątpienia zawdzięczał prymas swej długiej, bo ponad trzydziestoletniej posłudze arcybiskupiej dla narodu polskiego w niezwykle dramatycznych okolicznościach historycznych. Ksiądz prymas Stefan Wyszyński jest postacią wyjątkową i nietuzinkową, jednak jego działalność publiczna dla społeczeństwa, mimo ukazania się wielu monografii na jego temat, nadal jest słabo znana i posiada spore luki.
Niniejsza pozycja stara się wypełnić jedną z takich mniej znanych i opracowanych przez badaczy luk dotyczących istotnych fragmentów działalności prymasa.
Fantastyka miała i ma w Polsce wielu wielbicieli. Dlatego też do rąk Czytelnika oddajemy książkę wyjątkową - antologię opowiadań Przedświt. Teksty w niej zawarte są bardzo różne, jak różni są ich autorzy.
Opowiadania te łączy jednak niezwykłość bohaterów i przedstawianej rzeczywistości. Prosimy o zapięcie pasów - ta książka to podróż do nieznanych światów.
Osiemnaście opowiadań Mariki Krajniewskiej, autorki świetnej powieści "Za zakrętem", to czułe relacje o brutalności świata i o bólu istnienia. W tle wielu tych opowieści słychać echa - raz doniosłe, innym razem wyciszone - dwudziestowiecznej historii rosyjskiej i sowieckiej: do dziś dotkliwe, nie pozwalające, mimo upływu czasu, zapomnieć. Niemal wszyscy bohaterowie to ludzie zranieni, naznaczeni piętnem trudnej pamięci krzywd i nieprawości. Ich przeżycia i doświadczenia, spisywane z poczuciem taktu i z dystansem, jaki narzuca forma literacka, ewokują pytania o możliwość pogodzenia się z losem.
Leszek Szaruga
Zapis wędrówki przez trzynaście światów, różnych od siebie niczym zamierzchła przeszłość i odległa przyszłość, wojna i pokój, głęboka wiara i bezcelowo mijająca doczesność, pustynia i skuty lodem brzeg oceanu. Łączy je jedynie to, że wszystkie czeka nieuchronny kres...
Reakcje na wieść o nieuknionym są różne, jak różni są ludzie i światy, z których się wywodzą. Każdy z tych, których napotka na swej drodze podróżnik mimo woli, niesiony z prądem nieubłaganie płynącego czasu, ma w końcu swoją własną opowieść...
?Odsypiając przeszłość? to z całą pewnością nieszablonowa proza, która wymyka się ogólno przyjętym ramom estetyki literackiej. Autor za pomocą wyrafinowanego, metaforycznego języka opisuje przemyślenia ?zamulonych? pacjentów oddziału psychiatrycznego. Przebywanie w tym ośrodku staje się niejako pretekstem do głębokich rozważań dotykających najważniejszych kwestii życia i śmierci.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?