Podręcznik jest tłumaczeniem trzeciego wydania brytyjskiego Massage for Therapists Margaret Hollis i Elizabeth Jones.
W sposób przystępny, krok po kroku, łączy informacje teoretyczne
z klinicznymi aspektami masażu klasycznego. Szczególnymi zaletami książki są bogactwo materiału ilustracyjnego oraz precyzyjne komentarze do omawianych procedur. Została ona przetłumaczona
z języka angielskiego przez dr Joannę Godlewską z Kliniki Chirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
Masaż jest uważany za podstawowe narzędzie we współczesnej fizjoterapii i wymaga wysokich kwalifikacji zawodowych. Podręcznik omawia zasady przygotowania pacjenta, postępowanie manualne fizjoterapeuty i zastosowanie kliniczne wykonywanych zabiegów. Bardzo wartościową cechą tej publikacji jest przybliżenie podstaw nowych, popularnych obecnie metod, jak np. aromatoterapii, masażu dla sportowców, metod miorelaksacyjnych czy shiatsu.
Masaż terapeutyczny to publikacja kierowana do studentów fizjoterapii
i różnych działów pielęgniarstwa, praktykujących fizjoterapeutów, masażystów sportowych oraz pracujących w gabinetach odnowy biologicznej, chiropraktyków, a także terapeutów wykonujących zawody pielęgniarskie.
Studiowanie zagadnienia fizjoterapii w dysfunkcjach narządu ruchu nastręcza pewne trudności, związane przede wszystkim
z niedostateczną liczbą dostępnych podręczników napisanych z myślą
o potrzebach studentów tego kierunku. Zmusza to do sięgania po wydawnictwa przeznaczone dla lekarzy i studentów medycyny, które pomijają często elementy istotne dla rehabilitacji. W książce przedstawiono najważniejsze aspekty fizjoterapii w chorobach narządu ruchu, dostosowane do wymagań obowiązujących studentów. Opanowanie materiału zawartego w podręczniku ma przybliżyć postępowanie usprawniające w wybranych jednostkach chorobowych
i ułatwić pracę z pacjentem.
Podręcznik dla studentów licencjatów wydziałów fizjoterapii.
Stanowi kompendium aktualnych informacji na temat przydatności i możliwości zastosowania różnych metod fizjoterapeutycznych w terapii schorzeń układu krążenia i jest dostosowany do wymogów kształcenia na wydziałach fizjoterapii. Książka wzbogacona została o zagadnienia związane z zastosowaniem nowych rodzajów energii fizycznych wprowadzonych do lecznictwa fizykalnego. Podręcznik jest kierowany do studentów wydziałów fizjoterapii, jak również w codziennej praktyce osób będących już fizjoterapeutami.
Współczesne trendy lansują wizerunek osoby pełnej wigoru, szczupłej, opalonej i wypielęgnowanej. Wszystko to można dostać w gabinecie kosmetycznym. Nie zawsze jednak, korzystając z usług kosmetycznych, zdajemy sobie sprawę z tego, jak działają środki prowadzące do uzyskania oczekiwanego przez nas efektu, czy są bezpieczne, jak należy z nich korzystać oraz jak pracować, aby niepotrzebnie się nie narażać. Częściowo odpowiedź na te pytania daje niniejszy podręcznik, kierowany przede wszystkim do środowiska kosmetycznego, ale również do osób chcących zapoznać się z problemami kosmetologii.
Publikacja przygotowana przez doświadczony zespół wykładowców Katedry Farmakologii Klinicznej AM we Wrocławiu pod redakcją prof. dr hab. med. Krystyny Orzechowskiej-Juzwenko.
Książka opracowana dla studentów AM, pod kątem egzaminu z zakresu farmakologii klinicznej, ale też omawiająca wiele istotnych zagadnień z zakresu racjonalnej terapii przydatnych lekarzom praktykom z różnych dyscyplin.
Zagadnienia:
Farmakologia kliniczna – definicja, cel, zadania i znaczenie
w praktyce lekarskiej
Krystyna Orzechowska-Juzwenko
Farmakokinetyka kliniczna
Krystyna Orzechowska-Juzwenko, Anna Wiela-Hojeńska
Indywidualizacja farmakoterapii
Krystyna Orzechowska-Juzwenko
Niepożądane działania leków
Anna Wiela-Hojeńska, Krystyna Orzechowska-Juzwenko
Farmakoekonomika
Przemysław Niewiński
Farmakologia społeczna
Magdalena Hurkacz
Etyczne aspekty badań klinicznych nowych leków oraz stosowania placebo
Krystyna Orzechowska-Juzwenko
Badanie w lampie szczelinowej jest trzecią publikacją z serii Podstawy Okulistyki pod red. prof. Marty Misiuk-Hojło.
Publikacja omawia badanie w lampie szczelinowej – podstawowe badanie w praktyce okulistycznej. Przedstawia dokładną procedurę badania oraz różne możliwe interpretacje rezultatów pomiaru.
Jest kierowana do lekarzy okulistów i optometrów.
Cechy edytorskie książki:
• Przystępne przedstawienie podstaw badania w lampie szczelinowej
• Omówienie badania pacjentów w aspekcie stosowanych leków okulistycznych
• Badanie po zabiegach operacyjnych, w tym po zabiegach wad refrakcji
• Omówienie, jakie informacje winien otrzymać badany pacjent
• Liczne zdjęcia z dokładnymi opisami oraz systematyzujące materiał diagramy
• Atlas fotograficzny zdrowego oka oraz w różnych patologiach
• Omówienie badania w lampie szczelinowej u pacjentów noszących soczewki kontaktowe
Podręcznik jest pierwszym polskim wydaniem publikacji firmowanej przez Amerykańską Akademię Okulistyki. Monografia jest kierowana do lekarzy okulistów i stanowi praktyczny przewodnik, dotyczący wskazań, techniki wykonywania i interpretacji wyników badań angiografii fluoresceinowej i indocyjaninowej.
Odbiorcy: lekarze okuliści.
Pierwsze polskie wydanie najpopularniejszego w Ameryce Atlasu anatomii człowieka.
Atlas anatomii Granta:
- to przewodnik uczący, jak krok po kroku preparować struktury anatomiczne
- jest wyjątkowo przejrzysty - duży format ilustracji, czytelna i realistyczna grafika
- zawiera obszerne opisy tekstowe i komentarze kliniczne
- posiada liczne schematy i tabele oraz zdjęcia RTG, USG, skany TK i RM
- to encyklopedia wiedzy anatomicznej przydatna w praktyce lekarskiej.
Atlas przeznaczony jest dla studentów i lekarzy.
Publikacja przedstawia w sposób usystematyzowany wiedzę na temat postępowania w autoimmunologicznych schorzeniach narządu wzroku. W oparciu o najnowsze doniesienia omówiono patomechanizmy oraz współczesne zasady diagnostyki i postępowania terapeutycznego
w przebiegu autoimmunologicznych chorób oczodołu, powiek, spojówek, rogówki, nadtwardówki, twardówki, siatkówki, ciała szklistego, błony naczyniowej i nerwu wzrokowego. Ponadto książka zawiera test sprawdzający wiadomości wraz z wyczerpującymi odpowiedziami i dyskusją.
Druga książka z serii Podstawy Okulistyki, która jest kierowana do lekarzy rozpoczynających specjalizację z okulistyki.
Publikacja Badania okulistyczne zapoznaje lekarza z podstawowymi procedurami badań okulistycznych, skupiając się na praktycznych aspektach badania i jego szczegółowej interpretacji klinicznej.
Omówiono m.in. zagadnienia: pomiar ostrości wzroku, frontofokometria, keratometria, badanie pola widzenia, badanie w lampie szczelinowej, tonometria, ocena źrenic, organizacja drobnych zabiegów ambulatoryjnych.
Pierwsza książka z serii Podstawy Okulistyki, która jest kierowana do lekarzy rozpoczynających specjalizację z okulistyki.
Anatomia i fizjologia narządu wzroku łączy medyczne nauki podstawowe z wysokospecjalistycznymi procedurami badawczymi (OCT i analizą zjawisk na poziomie mikroskopowym oka) oraz z nowoczesnymi procedurami leczniczymi. Porusza ponadto zagadnienia pozostające na granicy fizjologii i patologii. Publikacja stanowi aktualny i przystępnie przedstawiony materiał dydaktyczny.
Publikacja omawia kompleksowo problem choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego. Przedstawia możliwości leczenia zachowawczego i operacyjnego, prezentuje współczesne techniki operacyjne, przed- i pooperacyjne metody postępowania fizjoterapeutycznego oraz technologie inżynierskie. Zwraca również uwagę na postępowanie pacjenta w życiu codziennym i przestrzeganie otrzymanych zaleceń.
Czytelnik znajdzie w tej książce odpowiedzi na większość pytań, które są kierowane do autora przez lekarzy, fizjoterapeutów, chorych, ich rodziny oraz opiekunów, zarówno przed operacją, jak i po niej. Odpowiedzi te nie zawsze pokrywają się z informacjami, jakie można znaleźć w internecie, z którego korzysta coraz większa liczba zainteresowanych; wiadomości na forach często są mało precyzyjne
i subiektywne.
Kolejny podręcznik z popularnej serii ABC ma na celu zapoznanie czytelników z interpretacją radiogramów opartą na prostym schemacie. Omawia kolejno regiony anatomiczne, najważniejsze zagadnienia radiologii pediatrycznej oraz urazy mnogie. Każdy rozdział zawiera przypomnienie podstaw anatomii radiologicznej, prezentuje typowe radiogramy, proste ABC standardowej interpretacji radiogramów, przegląd najczęstszych nieprawidłowości i kończy się streszczeniem.
"Książka ABC radiologii w medycynie ratunkowej" jest świetnym podręcznikiem wprowadzającym czytelnika w tajniki obrazowania radiologicznego i codzienny warsztat diagnostyki przyłóżkowej. Stanowi doskonałe źródło wiedzy zarówno dla lekarzy praktykujących na oddziałach ratunkowych, jak i dla ratowników oraz personelu średniego.
Juliusz Jakubaszko
Z Przedmowy
Polska edycja książki ABC POChP jest tłumaczeniem i adaptacją drugiego wydania brytyjskiego ABC of COPD. Publikacja w sposób klarowny i nowoczesny przybliża zagadnienia z zakresu patomechanizmu choroby, czynników ryzyka i zasad jej rozpoznawania zarówno w warunkach klinicznych, jak i praktyki ambulatoryjnej.
Polskie wydanie pt. ABC POChP zostało przygotowane przez dr hab. med. Annę Brzecką z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w trosce nie tylko o wierne tłumaczenie, ale również adaptację tekstu dla polskiego czytelnika.
Książka kierowana jest zarówno do lekarzy rodzinnych, pneumonologów, lekarzy chorób wewnętrznych, jak i lekarzy wszystkich innych specjalności.
ABC POChP wydanie polskie powstało dzięki pomocy firm farmaceutycznych Boehringer Ingelheim oraz Pfizer.
Zagadnienia:
Definicja, epidemiologia i czynniki ryzyka
Patologia i patofizjologia, rozpoznanie
Spirometria
Zaprzestanie palenia, postępowanie niefarmakologiczne
Farmakoterapia (I) – leki wziewne
Farmakoterapia (II) – leki doustne, inhalatory, tlenoterapia
Zaostrzenia, wentylacja nieinwazyjna
Podstawowa opieka zdrowotna, śmierć, umieranie i zagadnienia końca życia
Przyszłe terapie
Zadaniem tego podręcznika z serii "ABC of....." jest dostarczenie osobom, które nie są specjalistami w dziedzinie oparzeń, ogólnej wiedzy z zakresu opieki nad pacjentami po urazie oparzeniowym. Mamy nadzieję, że rozdziały wstępne będą pomocne w postępowaniu ratunkowym u pacjentów z ostrymi oparzeniami, kolejne zaś dostarczą informacji dotyczących dalszego ich leczenia.
Zamysłem niniejszej publikacji było uwzględnienie stanowiska wszystkich członków zespołu leczącego oparzenia. Ostatni rozdział podręcznika przedstawia perspektywę najważniejszej osoby w leczeniu - pacjenta. Aspekt terapii oparzeń z punktu widzenia pacjenta jest najczęściej pomijany, a jest on przecież najistotniejszy.
W opracowaniu omówiono zmiany elektrokardiograficzne występujące w ostrych stanach kardiologicznych. Podręcznik kierowany jest do lekarzy praktyków, a w szczególności do lekarzy ratownictwa medycznego oraz ratowników medycznych.
ABC elektrokardiografii klinicznej pełne jest doskonale omówionych zapisów EKG i odnosi je do konkretnych sytuacji klinicznych. Przedstawia wiedzę w sposób przystępny, usystematyzowany
i przejrzysty.
Nowoczesne kompendium z zakresu współczesnej dermatologii kosmetycznej. Publikacja ta, łącząc cechy podręcznika i atlasu, jest niezbęcna w codziennej praktyce kosmetycznej. Autorka, dr n. med. Danuta Nowicka, jest asystentem w Katedrze i Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii we Wrocławiu, współpracuje też z Wyższą Szkołą Fizjoterapii we Wrocławiu oraz Kosmetycznym Instytutem Dr Irena Eris
Spis treści: 1. Pobudliwość i powstawanie pobudzenia - dr n. med. Ewa Salomon 2. Układ nerwowy - dr n. med. Joanna Thannhauser 3. Narządy zmysłu - dr n. med. Beata Ponikowska, dr n. med. Ewa Salomon 4. Fizjologiczna rola mięśni - dr med. Agnieszka Buldańczyk 5. Autonomiczny układ nerwowy - dr n. przyr. Elżbieta Jankowska 6. Regulacja hormonalna - dr n. med. Eleonora Urban 7. Właściwości i funkcje krwi - dr n. przyr. Ireneusz Całkosiński 8. Właściwości fizjologiczne mięśnia sercowego - dr n. med. Anna Janocha 9. Układ krążenia - dr n. med. Marcin Stańda 10. Układ oddechowy - dr n. med. Tomasz Pietraszkiewicz 11. Fizjologiczna funkcja nerki - dr n. med. Ewa Salomon 13. Fizjologia wysiłku fizycznego - dr n. med. Robert Skalik, dr Jakub Mędrek14. Termoregulacja - dr n. med. Urszula Wasilewska, 15. Fizjologia rozrodu - dr n. med. Urszula Wasilewska, dr Wojciech Woźniak16. Fizjologia skóry - dr n. przyr. Elżbieta Jankowska
Podobnie jak część pierwsza, ten tom również zawiera 200 zapisów EKG z krótkimi, skoncentrowanymi na istotnych informacjach, opisami przypadków. Jednakże w odpowiedzi na niezwykle entuzjastyczne przyjęcie pierwszego tomu autorzy zdecydowali się na zwiększenie poziomu trudności prezentowanych elektrokardiogramów, ale bez nadmiernego wgłębiania się w kazuistykę - wszystkie opisywane sytuacje są prawdziwymi zdarzeniami z izby przyjęć, a więc takimi, którym lekarz medycyny ratunkowej musi być zawsze gotów stawić czoło. Ponadto większy nacisk położyli na zaburzenia rytmu, co znalazło odzwierciedlenie w pierwszym rozdziale całkowicie poświęconym interpretacji dysrytmii, przede wszystkim w oparciu o zapisy rytmu serca.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?