Publikacja omawia regulacje prawne dotyczące takich instytucji jak rozwód i separacja. O ile rozwód jest instytucją dobrze znaną i dość często stosowaną, o tyle separacja nie jest nadal popularna. Małżeństwa wciąż częściej decydują się na definitywne zakończenie związku małżeńskiego poprzez orzeczenie rozwodu. Rzadkie występowanie z żądaniem orzeczenia separacji może wynikać zza małej wiedzy na jej temat. Publikacja będzie pomocna osobom zainteresowanym tą tematyką w poznaniu prawnych reguł obowiązujących w zakresie rozwodów oraz separacji. W szczególności omówione zostały: - przyczyny i skutki orzeczenia oraz zniesienia separacji; - orzeczenie rozwodu małżonków pozostających w separacji - rozwód; – pozytywne i negatywne przesłanki; - postępowanie w sprawie orzekania o rozwodzie i separacji. Całość została uzupełniona o orzecznictwo dotyczące tej materii oraz o użyteczne wzory pism procesowych. W książce znajdują się również wybrane przepisy prawne dotyczące rozwodu i separacji oraz teksty dwóch aktów prawnych z zakresu prawa międzynarodowego, co powinno ułatwić korzystanie z publikacji oraz umożliwić – w razie takiej potrzeby – sięgnięcie do nich.
Publikacja ma wspierać nauczycieli, doradców zawodowych, psychologów, pedagogów oraz trenerów, chcących w systematyczny sposób pracować z uczniami, w szczególności w ramach obligatoryjnych dla szkoły i kierowanych do uczniów działań doradczych. Działania te dotyczą pomocy uczniom w procesie rozwoju, istotnych z punktu widzenia rynku pracy, kompetencji społecznych oraz przygotowaniu uczniów do samodzielnego projektowania własnej kariery edukacyjnej i zawodowej.
Trening koncentracji dla uczniów zawiera wiele gier, zabaw i ćwiczeń wzmacniających zdolność koncentracji. Autorka, przedstawiając scenariusze zajęć, skorzystała ze swojego wieloletniego doświadczenia w pracy z dziećmi, młodzieżą, a także dorosłymi. Przy pomocy książki, nauczyciele, wychowawcy i rodzice mogą wzbogacić codzienne zajęcia z dziećmi o elementy treningu koncentracji. Umiejętność koncentracji jest jedną z kluczowych umiejętności, potrzebną w procesie uczenia i rozwoju. Umiejętność szybkiego skupienia warunkuje sukcesy w szkole. Niestety często dzieciom i młodzieży tej zdolności brak. Ćwiczenia przydadzą się wszystkim: uczniom z ADHD i uczniom, którzy mają umiarkowane problemy z koncentracją; takim, którzy szybciej chcieliby odrabiać prace domowe i tym, którzy za mało korzystają z materiału przerabianego na lekcjach. Wiele z przedstawionych propozycji może także pomóc dorosłym, którzy nierzadko sami mają problemy z koncentracją.
Celem opracowania jest poprawa skuteczności pracy doradców zawodowych. W pierwszej części, będącej wstępem do całości pracy, autorka prezentuje modele teoretyczne badań nad doradztwem zawodowym, specyfikę i zadania doradcy oraz zarys współczesnych koncepcji wyboru zawodowego. Część druga zawiera opis czterech metody diagnostycznych, które mogą znaleźć zastosowanie zarówno w praktycznym doradztwie zawodowym, jak i w obszarze badań naukowych związanych z wyborem dróg kariery. Nowe oraz adaptowane do polskich warunków kulturowych narzędzia badawcze pozwalają na ujmowanie kwestii wyboru zawodowego zarówno z perspektywy doradcy zawodowego, jak i z perspektywy klienta, któremu mają służyć w procesie pogłębiania samowiedzy. Zaprezentowane w monografii techniki obejmują pomiar preferencji w odniesieniu do stosowania określonych orientacji teoretycznych przez doradców, badanie potrzeb doradczych klienta, jego motywacji do pracy oraz hierarchii wartości, która współdecyduje o wyborze konkretnego modelu kariery zawodowej.
Często trudno jest nam się przyznać, że posługujemy się czymś tak nieuchwytnym jak intuicja. Racjonalizm, analizy, pomiary stały się wyznacznikiem zdrowia psychicznego i normy dla wielu współczesnych ludzi. Jednak, kiedy zdarzy się, że dokonamy nieprzemyślanego, nagłego wyboru i okaże się on trafny, to zazwyczaj mówimy wtedy o szczęściu. Wypieramy się zdolności, która dała znać o sobie w tym momencie. Tą zdolnością jest intuicja. Trening i rozwój intuicji Spis Treści
Rozdział 1
ŹRÓDŁA UJĘCIA POZNAWCZEGO
Początki
Psychologia poznawcza
Cognitive Science
Modele umysłu
Rozdział 2
PODSTAWY ZJAWISKA INTUICJI
Wstęp
Sądy poznawcze a intuicja
Sądy intuicyjne
Związki emocji i nastroju z intuicją
Motywacja w intuicji
Uwaga w intuicji
Rozdział 3
WGLĄD W PROCESIE INTUICJI
Wstęp
Nagłość
Przerwa inkubacyjna
Zmiana struktury problemu
Intuicja wobec paradygmatu umysłu przetwarzającego informację
Intuicja wobec nowego paradygmatu dynamiki nieliniowej umysłu
Rozdział 4
INTUICJA JAKO TYP UMYSŁU
Wstęp
Wczesne opisy typów umysłu
Typy umysłu Jung/Nosal
Wizjoner
Rozdział 5
INTUICJA JAKO CECHA PSYCHOMETRYCZNA
Wstęp
Intuicja i intuicyjność psychometryczna
Rozdział 6
INTUICJA JAKO MECHANIZM POZNAWCZY
Wstęp
Mechanizm intuicji jako proces ukrytego myślenia
Mechanizm intuicji jako efekt wiedzy ukrytej
Mechanizm intuicji jako efekt mikroekspresji
Mechanizm intuicji jako efekt uczenia mimowolnego i pamięci utajonej
Mechanizm intuicji jako efekt markera somatycznego
Mechanizm intuicji jako efekt afektywnej heurystyki
Rozdział 7
ZASTOSOWANIA INTUICJI
Wstęp
Intuicja w biznesie
Intuicja w medycynie
Intuicja w sztuce
Intuicja w kryminalistyce
Intuicja w małżeństwie
Inne przykłady działania intuicji
Rozdział 8
INTUICJA W TWÓRCZYM ROZWIĄZYWANIU PROBLEMÓW
Wstęp
Typ intuicjonisty w twórczym rozwiązywaniu problemów Techniki intuicyjne
Rozdziat 9
TRENING INTUICJI. ĆWICZENIA
Po co ćwiczyć i rozwijać intuicję?
Ćwiczenia dla menedżerów
Uwagi przed ćwiczeniami
Inne ćwiczenia
Ćwiczenia intuicji - asocjacje
Osiem sposobów wzmocnienia intuicji (1. Robinson) (Fazaligić, 2005):
Błędy intuicji, czyli ciemna strona intuicji
ZAŁĄCZNIK
KWESTIONARIUSZ TWÓRCZEGO ROZWIĄZYWANIA
PROBLEMÓW (Przybylski, 2007)
Instrukcja wypełniania
BIBLIOGRAFIA
Autorki dzielą się 12-letnim doświadczeniem nabytym w pracy trenerskiej i doradczej. W czasach przesiąkniętych duchem liberalizmu i indywidualizmu istnieje zapotrzebowanie na specyficzne osobiste zdolności i umiejętności oraz optymalne sposoby ich wykorzystywania. Zwiększa się osobista odpowiedzialność za wybór ścieżki życia i kariery. Coraz większe znaczenie na rynku ma świadomość własnych mocnych stron, samego siebie, swoich wartości i potrzeb. Trzy części książki są poświęcone kolejno działaniu, myśleniu i odczuwaniu. Każda z nich, jak i wszystkie razem, służą odkrywaniu samego siebie. A to w jakim celu? Żeby lepiej siebie rozumieć, aktywnie wykorzystywać swoje mocne strony, żyć świadomie zmierzając ku pełni życia, dostrzegać wartość tego, co indywidualne i głębiej czuć to, co wspólne.
Książka koncentruje się na roli aktywów niematerialnych w kontekście gospodarki cyfrowej. W publikacji tej autor analizuje, jak niematerialne składniki aktywów, takie jak patenty, znaki towarowe, prawa autorskie, oprogramowanie czy dane, wpływają na tworzenie i przechwytywanie wartości w przedsiębiorstwach działających w cyfrowym środowisku.
Monografia stanowi nie tylko cenne źródło wiedzy teoretycznej, ale także narzędzie praktyczne dla liderów biznesu, menedżerów oraz badaczy zainteresowanych problematyką aktywów niematerialnych i technologii cyfrowych. Przedstawione w niej analizy i wnioski mają na celu wsparcie czytelników w zrozumieniu, jak efektywnie wykorzystać potencjał gospodarki cyfrowej i aktywów niematerialnych w procesie budowania wartości w organizacji. W szczególności uwypuklono znaczenie interdyscyplinarnego podejścia, które łączy wiedzę z zakresu ekonomii, zarządzania, technologii oraz nauk społecznych, umożliwiając lepsze zrozumienie złożonych zależności w nowoczesnej gospodarce.
W wielu mediach pobrzmiewają dyskusje nierzadko dewaluujące zarówno wartości romantycznej kultury, jak i jej twórców, już zdaniem wielu nieaktualnych i niepotrzebnych polskiemu społeczeństwu. Na pewno nie jest to obojętne dla świadomości humanistów, w tym pedagogów, także i studentów, którzy kształtując swój pedagogiczny warsztat sięgają do tradycji i tworzą nowe jej wyrazy w czasach szybkiego kulturowego i cywilizacyjnego rozwoju. I choć spotkać się można z medialnie nagłaśnianą opinią, iż już pora, by Mickiewicza złożyć w mauzoleum, to polskie społeczeństwo w jego różnorodnych środowiskach, nierzadko przeciwstawia się poruszającym słowom, pobrzmiewającym w publicznej przestrzeni. W książce autorzy podejmują wielkie wyzwanie merytoryczne, tak bardzo potrzebne wielopokoleniowym odbiorcom kultury, zarówno tym najmłodszym, będącymi uczestnikami i świadkami wielkich transgresji kulturowo-cywilizacyjnych naszych czasów, jak i tym, którzy we współczesnym kształceniu i wychowaniu odgrywają i odgrywać będą jako pedagodzy bezcenną rolę kompetentnych przewodników po nowych światach kultury.
W dwunastu rozdziałach odniesiono się m.in. do takich zagadnień jak:
- trwałość i zmienność kulturowych wartości romantyzmu,
- niezmienność romantycznych kodów kulturowych w kulturze polskiej i światowej – w tradycji i współczesności,
- romantyzm w dialogach kulturowych,
- romantyzm w odbiorze młodych pokoleń i ich współczesne opinie o romantyzmie – czy już czas złożyć Mickiewicza do mauzoleum?
- romantyzm we współczesnych koncepcjach kształcenia i wychowania,
- romantyzm we współczesnej debacie pedagogicznej.
Publikacja kierowana jest do naukowców, studentów, nauczycieli przedmiotów humanistycznych i społecznych, dziennikarzy, organizatorów życia kulturalnego i społeczno-oświatowego w różnych środowiskach socjalizacyjnych oraz w instytucjach oświatowo-wychowawczych czy organizacjach pozarządowych.
Strategiczne zarządzanie własnością intelektualną może być dla wielu przedsiębiorstw źródłem trwałej przewagi konkurencyjnej. Monografia skupia się na problematyce wyboru skutecznych strategii, taktyk oraz działań i procesów zmierzających do powstania nowatorskiego rozwiązania lub nowego produktu, czy pozyskiwania ich na zewnątrz, np. w drodze nabycia licencji bądź praw wyłącznych na produkt lub technologię już istniejące na rynku. Autorzy analizują strategię własności intelektualnej jako ogólną strategię przedsiębiorstwa, strategię biznesu, a także strategię funkcjonalną spójną z innymi strategiami funkcjonalnymi w przedsiębiorstwie. Książka jest adresowana do wszystkich zainteresowanych zarządzaniem własnością intelektualną w różnych przedsiębiorstwach. Będzie to wartościowa publikacja dla menedżerów, zwłaszcza tych, którzy są odpowiedzialni za formułowanie i wdrażanie strategii innowacji opartych na zasobach własności intelektualnej, oraz dla akademików zajmujących się teoretycznymi i praktycznymi zagadnieniami efektywnego wykorzystania zasobów intelektualnych w organizacjach.
Książka podejmuje tematykę cyberuzależnień oraz możliwości zastosowania technologii w walce z zagrożeniami cyfrowymi, łącząc w elastyczny sposób perspektywę badawczą nauk o komunikacji społecznej i mediach, psychologii, pedagogiki oraz nauk o bezpieczeństwie. Wyjaśnia istotę, znaczenie i uwarunkowania tożsamości w erze cyfrowej: między rzeczywistością a wirtualnością oraz wykorzystanie technologii jako stymulatora niezależności i jednocześnie źródła zagrożeń dla młodego pokolenia. W monografii przedstawiono Internet i cyfryzację w świetle teorii ponowoczesności. Opisano główne przyczyny, symptomy oraz skutki uzależnień cyfrowych. Zaprezentowano działanie innowacyjnej aplikacji monitorującej aktywność online, wspierającej profilaktykę uzależnień z wbudowanymi automatycznymi algorytmami rekomendacji działań i prewencji zagrożeń. Książka polecana jest szerokiemu kręgowi odbiorców, ze szczególnym wskazaniem na psychologów, socjologów, pedagogów, specjalistów ds. bezpieczeństwa cyfrowego oraz studentów kierunków pokrewnych. Jest również cennym poradnikiem dla rodziców oraz opiekunów dzieci i nastolatków, w którym można zapoznać się z najnowszymi danymi z dziedziny cyberuzależnień i budowania tożsamości w czasach ponowoczesnych.
Książka wyznacza ścieżki rozwoju, inspirując do działań, które przyczynią się do większego zrównoważenia i efektywności gospodarki, odpowiadających na dynamiczne zmiany rynkowe i środowiskowe. Autorka analizuje monitorowanie gospodarki obiegu zamkniętego, identykując wyzwania oraz proponując konkretne rozwiązania. Przedstawia propozycje wykorzystania zarówno klasycznych, jak i alternatywnych narzędzi zarządzania kosztami, w tym metod i technik koncepcji lean management, w nowym modelu biznesu - gospodarce obiegu zamkniętego. Publikacja jest cennym źródłem wiedzy dla praktyków, menedżerów, a także naukowców i studentów zainteresowanych problematyką zarządzania kosztami i zrównoważonego rozwoju.
Książka jest pierwszą tego rodzaju publikacją na rynku wydawniczym, która ujmuje funkcjonowanie opiekunów osób z otępieniem typu alzheimerowskiego, z punktu widzenia potencjału determinującego ich zdrowie psychiczne. W książce przedstawiono uwarunkowania osobowościowe i czynniki psychospołeczne mające istotny udział w kształtowaniu poziomu obciążenia wynikającego z pełnienia długotrwałej opieki. Autorka wskazuje na potrzebę skupienia się na potencjale psychologicznym opiekunów, który należy wykorzystać, wspierając ich w trudnej pracy z podopiecznymi. Uwzględnienie czynników osobowościowych oraz indywidualnych zasobów stanowi w badaniach nowatorskie podejście, wskazując pozytywne czynniki, wspierające proces opieki.
Posługując się przystępnym językiem autorka wskazuje m.in. na:
• etiologię i patogenezę otępienia typu alzheimerowskiego,
• znaczenie zasobów w procesie sprawowania opieki,
• psychologiczne i społeczne konsekwencje sprawowania opieki,
• powstawanie zespołu opiekuna, jako następstwa sprawowania opieki,
• pośredniczącą rolę zasobów osobistych w kształtowaniu poziomu obciążenia opiekunów.
Książka adresowana jest do psychologów i psychoterapeutów oraz pracowników instytucji pomocowych pracujących z opiekunami, jak również samych opiekunów. Ponadto może być przydatna dla lekarzy specjalizujących się w pracy z pacjentami dotkniętymi chorobami otępiennymi, np. neurologów, geriatrów, psychiatrów. Może stanowić również źródło i inspirację do dalszych prac badawczych prowadzonych przez naukowców.
Prezentowane opracowanie może stanowić cenny materiał analityczny dla przedstawicieli samorządu terytorialnego i polityków zaangażowanych w działalność lokalną. Z jej treścią powinni się zapoznać także przedstawiciele instytucji szeroko pojętego bezpieczeństwa. Z pewnością monografia zainteresuje także studentów i wykładowców kierunków bezpieczeństwo, którzy oprócz teorii chcą również zapoznać się z metodyką prowadzenia badań i analiz statystycznych.
Zarządzanie procesami biznesowymi uznawane jest za jedną z najbardziej efektywnych dyscyplin zarządzania, która stosowana jest w coraz większej liczbie organizacji. Chmura obliczeniowa staje się coraz bardziej dominującym modelem wdrażania rozwiązań informatycznych oraz procesów biznesowych. Korelacja tych dwóch zagadnień jest bardzo interesująca zarówno z perspektywy praktyki biznesowej, zarządzania, IT, jak i perspektywy naukowej. Niniejsza książka wprowadza do zagadnienia zarządzania procesami biznesowymi i chmury obliczeniowej, porządkuje nomenklaturę, przedstawia usługi chmury obliczeniowej umożliwiające zarządzanie procesami biznesowymi oraz prezentuje koncepcję modelu zarządzania procesami biznesowymi z wykorzystaniem chmury obliczeniowej.
W monografii podjęto próbę przedstawienia całokształtu problematyki dotyczącej bezpieczeństwa wybranych państw Europy Środkowo-Wschodniej w aspekcie zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej. Przyjęty w książce zakres chronologiczny obejmuje okres od czasów carskiej Rosji do współczesności. Zamiarem autorki było określenie kierunków ewolucji zagrożeń kreowanych przez Federację Rosyjską dla bezpieczeństwa państw Europy Środkowo-Wschodniej, diagnoza zagrożeń wynikających z prowadzonej wojny hybrydowej, identyfikacja ich konsekwencji oraz sformułowanie rekomendacji dla bezpieczeństwa państw Europy Środkowo-Wschodniej w perspektywie kolejnej dekady. Obiektywna potrzeba budowania świadomości i uzupełniania luk we wskazanych obszarach wiedzy podyktowana została koniecznością przeciwdziałania przewidywanym długofalowym konsekwencjom konfrontacyjnych działań podejmowanych przez Federację Rosyjską, które doprowadzić mogą do rewizji porządku terytorialnego ustanowionego w Europie, a być może również do wybuchu III wojny światowej. Treści przedstawione w monografii mogą posłużyć do określenia kierunków dalszych badań i pozyskania wiedzy zarówno dotyczącej teorii, jak i praktyki zapewniania bezpieczeństwa międzynarodowego w warunkach wyzwań i zagrożeń kreowanych przez Federację Rosyjską. Adresatami monografii są szeroko rozumiane podmioty zajmujące się problematyką bezpieczeństwa narodowego oraz międzynarodowego, uczelnie wyższe kształcące z zakresu bezpieczeństwa, stosunków międzynarodowych i polityki, instytucje eksperckie zajmujące się problematyką bezpieczeństwa międzynarodowego oraz szeroko rozumiane środowiska związane z edukacją i nauką.
Turbulentne otoczenie systemu pomocy społecznej wywołane m.in. migracjami, skutkami pandemii COVID-19, procesami demograficznymi, terroryzmem czy globalizacją determinuje poszukiwanie narzędzi zwiększających skuteczność działania jednostek. Powodem podjęcia badań w przedmiotowym obszarze były reformy sektora publicznego przeprowadzone w USA i państwach Europy Zachodniej według założeń koncepcji nowego zarządzania publicznego, w wyniku których dokonano transformacji usług publicznych. Zasadnicza część dorobku naukowego niniejszej monografii - koncepcja menedżerskiego zarządzania jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej - jest narzędziem pomocniczym służącym do wywołania refleksji wewnątrzorganizacyjnej, której następstwem winno być zainicjowanie przez władze centralne i samorządowe debaty publicznej dotyczącej korelacji mechanizmów zarządzania jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej z dynamicznie zmieniającym się otoczeniem.
Publikacja adresowana jest do wszystkich osób zainteresowanych problematyką uzależnień oraz kwestiami związanymi z sytuacją kobiety we współczesnym świecie, do profesjonalistów na co dzień zajmujących się tą dziedziną, praktyków: pracowników socjalnych, kuratorów sądowych, członków gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, asystentów rodziny, terapeutów, pedagogów, przedstawicieli świata nauki, ale także do osób, które spotkały na swojej drodze kobiety zmagające się z problemem uzależnienia od alkoholu, mają z nimi kontakt lub same zmagają się z tą ciężką chorobą. Monografia ma charakter interdyscyplinarny, uwzględnia zarówno aspekty społeczne, jak i medyczne oraz prawne. Mamy nadzieję, że treści zawarte w książce będą źródłem refleksji na temat złożoności choroby, jaką jest uzależnienie od alkoholu, trudności związanych z funkcjonowaniem kobiety uzależnionej i towarzyszących jej w tej drodze problemów, kryzysów i dylematów, a także będą stanowiły pomoc w przeciwdziałaniu temu zjawisku.
Sektor kreatywny w ostatnich latach dynamicznie się rozwija, a współpraca międzyorganizacyjna - chociaż ważna w tym sektorze - nie była dotychczas szerzej rozpoznana, szczególnie w sztukach performatywnych oraz takich instytucjach kultury i sztuki, jak teatry. Tę lukę poznawczą wypełnia niniejsza monografia. Jednocześnie analizowanie funkcjonowania organizacji w oderwaniu od ich relacji z otoczeniem trudno racjonalnie uzasadnić, stąd współpraca międzyorganizacyjna oraz właściwe jej kształtowanie stanowią jeden z ważniejszych kierunków badawczych w obszarze zarządzania. Relacje kooperacyjne są pomocne w długofalowym rozwoju organizacji oraz budowaniu ich przewagi konkurencyjnej. Jak pisał William Shakespeare - "cały świat jest sceną, a aktorami ludzie", którzy stoją właściwie za każdą umową, transakcją, projektem czy spotkaniem. I to właśnie ci "ludzie pracujący razem jako jedna grupa potrafią dokonać rzeczy, których osiągnięcie nie śniło się nikomu z osobna" [Franklin Delano Roosevelt]. Zjawisko współpracy od lat przyciąga zainteresowanie badawcze i wciąż wywołuje żywiołową dyskusję akademicką. Wielu badaczy wiąże z nurtem relacyjnym w zarządzaniu strategicznym nadzieję na lepsze zrozumienie obserwowanych zjawisk, a dzięki temu, także na doskonalenie ich podstaw teoretycznych. Aktualnie wydaje się, że w tym ujęciu artystyczne działalności twórcze mają wciąż wiele ważnego, ale i niezwykle ciekawego do zaproponowania. Publikacja stanowi propozycję wydawniczą, która łączy koncepcje stricte biznesowe z obszarem kultury i sztuki. Kooperacja w sztukach performatywnych jawi się jako zjawisko złożone oraz wielowymiarowe. Do opisu i zrozumienia takich zjawisk wykorzystano, doceniane przez coraz szersze grono badaczy, podejście interpretatywne w projektowaniu, realizacji i analizie badań jakościowych. Warto wskazać, iż monografia posiada walory utylitarne, które mogą stanowić wartość dla praktyków zarządzania, bowiem w książce znajdziemy rekomendacje oraz zalecenia dla menedżerów instytucji kultury i sztuki, jak również osób zarządzających w innych artystycznych działalnościach twórczych sektora kreatywnego. Spis treści: Wstęp Rozdział 1. Współpraca międzyorganizacyjna - sposoby definiowania, podziału oraz rezultaty 1.1. Pojęcie współpracy międzyorganizacyjnej 1.2. Kryteria podziału i rodzaje współpracy międzyorganizacyjnej 1.3. Korzyści i koszty współpracy międzyorganizacyjnej Rozdział 2. Wybrane teorie i koncepcje współpracy międzyorganizacyjnej 2.1. Przegląd teorii i koncepcji współpracy międzyorganizacyjnej 2.2. Teoria kosztów transakcyjnych 2.3. Teoria zasobowa 2.4. Podejście relacyjne i sieciowe Rozdział 3. Sztuki performatywne jako element sektora kreatywnego 3.1. Terminologia, geneza i charakterystyka sektora kreatywnego 3.2. Pojęcie i miejsce sztuk performatywnych w sektorze kreatywnym 3.3. Teatry jako podmioty sztuk performatywnych - klasyfikacja i charakterystyka Rozdział 4. Obszary i uwarunkowania współpracy międzyorganizacyjnej w sztukach performatywnych 4.1. Obszary współpracy międzyorganizacyjnej 4.2. Egzogeniczne uwarunkowania współpracy międzyorganizacyjnej 4.3. Endogeniczne uwarunkowania współpracy międzyorganizacyjnej Rozdział 5. Ramy koncepcyjne i metodyka badań empirycznych 5.1. Problem, pytania i cele badawcze 5.2. Dobór podmiotów do badań - uzasadnienie i charakterystyka 5.3. Metodyka gromadzenia i analizy materiału empirycznego Rozdział 6. Współpraca międzyorganizacyjna w sztukach performatywnych na przykładzie teatrów - wyniki badań empirycznych 6.1. Obszary i zakres współpracy teatrów 6.2. Rodzaje współpracy realizowanej przez teatry 6.3. Uwarunkowania egzogeniczne współpracy teatrów i ich charakterystyka 6.4. Uwarunkowania endogeniczne współpracy teatrów i ich charakterystyka 6.5. Wnioski, ograniczenia badawcze oraz kierunki przyszłych badań Zakończenie Spis tabel Spis rysunków Bibliografia Załączniki
Publikacja podejmuje jakże aktualny, a jednocześnie ważny i złożony problem agresywnych zachowań nieletnich. Autorami zamieszczonych w niej analiz są zarówno pracownicy nauki, jak i praktycy. Taka swoista eklektyczność opracowania pozwala z jednej strony na prezentację aktualnych problemów badań nad tym zagadnieniem, różnych jego aspektów fenomenologicznych i etiologicznych, z drugiej zaś ciekawych doświadczeń praktycznych z pracy wychowawczej z nieletnimi i wypływających z nich ogólniejszych wniosków. W większości dotyczą one sposobów przeciwdziałania zachowaniom agresywnym osób z tej grupy wiekowej, analizowanym w szerokim kontekście współczesnej rzeczywistości społecznej, a także instytucjonalnej. Spis treści: Wstęp Piotr Stępniak Nieletni sprawcy czynów agresywnych. Analiza danych statystycznych oraz wyników badania akt spraw sądowych Justyna Włodarczyk-Madejska,
The monograph deals with current, important, and essential issues, considering that the world has entered a new era in global security, where authoritarian powers are openly contesting core principles of international security and are seeking to re-write the world's order on which peace and prosperity depend. It is possible to formulate the assumption that the monograph is a reference to an important problem area - changing/new paradigm of the security environment. The idea behind the book is to provide readers with a publication that is not only focused on the war in Ukraine but also on the other aspects/dimensions of inter- national security. Considering the spirit of the current debates within the scientific community, it is possible to formulate the assumption on the importance and value of this monograph which not only builds knowledge about current international security but also looks towards the future. Contents: Introduction PART 1. THREATS OF THE RUSSIAN FEDERATION TO INTERNATIONAL SECURITY Phillip A. Petersen, Greg King Melcher CHAPTER 1. Open Source Intelligence Assessment of Putin's War on Ukraine Mirosław Banasik CHAPTER 2. The Domination of the Russian Federation Below the Threshold of Open Armed Conflict Oleh Oliynyk CHAPTER 3. Institutional Capacity of the Euro-Atlantic Security System in the Conditions of Russia's Military Aggression Against Ukraine PART 2. INTERNATIONAL SECURITY POLICY Yehor Brailian CHAPTER 4. Climate Dimension of the Russian Full-scale Invasion of Ukraine Jerzy Tomasik CHAPTER 5. Deterrence in the Age of Hybrid Threats Attila Mt Kovcs CHAPTER 6. Modernization and Post-modernization in Russia Piotr Gawliczek, Khayal Iskandarov Ibrahim, Vugar Mammadzada Mahammadali CHAPTER 7. Azerbaijan's Isolation Policy: Causes and Consequences PART 3. UNITED STATES INTERNATIONAL POLICY Collins Chong Yew Keat CHAPTER 8. Russia's Dream Comeback and Future American Primacy Tomasz Płudowski CHAPTER 9. American Foreign Policy Doctrines from Isolationism to Indispensability (and Somewhat Back?) Agnieszka Rogozińska CHAPTER 10. U.S. Policy Toward the Russian-Ukrainian War of 2022 Piotr Gawliczek, Viktoriia Krykun, Nataliya Tarasenko, Maksym Tyshchenko, Oleksandr Shapran CHAPTER 11. Computer Adaptive Multistage Language Testing According to Nato Stanag 6001: Background and Benefits Concluding Remarks Information about Authors
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?