Kiedy zbliża się czas wyjazdu, niejednokrotnie człowiek zaczyna się irytować, niepokoić, powątpiewać w sens kolejnej podróży. Kiedy już jednak jest w drodze, nagle przekonuje się, że to była dobra decyzja, aby znów wyruszyć. Tak też jest z duchowymi podróżami, tym razem z Ewangelistami. Na wspólnej drodze można spotkać niezwykłych ludzi: pasterzy z Betlejem, nowożeńców i gości z Kany Galilejskiej, Zacheusza, Łazarza, Nikodema, Bartymeusza, nie mówiąc już o Maryi, Józefie i samym Jezusie. Nie ma więc co zwlekać. Czas wziąć do ręki ten wyjątkowy biblijny przewodnik i wyruszyć w świat, który ożywia i odmładza duszę.
Książka Massimo Borghesiego: Jorge Mario Bergoglio. Biografia intelektualna. Dialektyka i mistyka; jest pozycją wyjątkową wśród wielu książek poświęconych papieżowi Franciszkowi, jakie ukazały się w ostatnim czasie.Borghesi analizuje biografię Bergoglia z nieco odmiennego punktu widzenia. Pisarz konstruuje rzetelne studium docierając w nim do źródeł myśli Franciszka, by następnie prześledzić jej intensywny rozwój, za sprawą takich myślicieli i intelektualistów jak Erich Przywara, Henri de Lubac, Gaston Fessard, Hans Urs von Balthasar, Amelia Podetti czy Albert Methol Ferr. Autor podkreśla również ogromy wpływ Ćwiczeń duchowych Ignacego z Loyoli oraz tak cenionej przez papieża poezji i literatury latynoamerykańskiej. Dzięki książce Massimo Borghesiego czytelnik może nie tylko prześledzić intelektualny i duchowy rozwój Jorge Mario Bergoglia, ale też lepiej zrozumieć obecną działalność papieża, jego troskę o ubogich i odrzuconych, niestrudzoną posługę duszpasterską i przeprowadzane przez niego reformy.
Maksymilian Maria Kolbe jest jednym z najbardziej znanych świętych nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Poświęcono mu niezliczoną ilość publikacji skupiających się na wielu, bardzo różnorodnych, aspektach jego życia, duchowości, działalności, jednak dopiero książka o. Zdzisława Kijasa całościowo ujmuje dynamikę jego świętości.Przewodnią myślą książki jest dojrzewanie świętości rozumiane jako śledzenie duchowego, emocjonalnego i egzystencjalnego rozwoju o. Maksymiliana. Dojrzewanie świętości jest również perspektywą, z jakiej autor na niego patrzy. Koncentrując się na wewnętrznym życiu Kolbego, o. Kijas wydobywa na światło dzienne niewidzialne motywy jego widzialnych działań. Prezentuje dynamikę wewnętrznego życia, ukazując ziemski czas Kolbego jako harmonijny proces dojrzewania ziarna świętości zasianego w nim jak w każdym innym człowieku przez Boga. Dotyka zagadnienia wiary jako początku i istoty drogi Kolbego, posłuszeństwa z niej wynikającego oraz pokory i ufności Bogu umacniających się w kontekście wyzwań. Podkreśla rolę postu, który według o. Maksymiliana jest, obok modlitwy, drogą do kontemplacji i doskonałości.
Kim jesteś, o Niepokalana? pytał święty Maksymilian. W swoim oddaniu Maryi przez całe życie odkrywał nowe wymiary Jej piękna. On nie tylko był szczególnym czcicielem Niepokalanej, ale żył zachwytem nad Nią! Był w Niej autentycznie zakochany. Proponowane rozważania pomagają zachwycić się tajemnicą Maryi. Jej świętość, zjednoczenie z Duchem Świętym, kobiecość i czystość to tylko niektóre z tematów. Każdy z nich dotyka naszej codzienności w odniesieniu do postaw Maryi, przekonując o maryjnym aspekcie naszego istnienia i potwierdzając, że żyjemy dla Chrystusa. Przewodnikiem po wszystkich poruszanych zagadnieniach jest święty Maksymilian rycerz i szaleniec Niepokalanej.
Teza tej książki jest prosta: żyjemy w czasach wielkiego renesansu myśli franciszkańskiej. Ona pomaga dziś Kościołowi odpowiedzieć na najtrudniejsze wyzwania współczesności.Gdy 800 lat temu na Zielone Święta 1217 wokół św. Franciszka przy asyskim kościółku Porcjunkuli zgromadziła się pierwsza kapituła zakonu franciszkańskiego zapewne nie wiedziano co się w ten sposób zaczyna. Podobno było tam ponad 3000 braci, którzy idąc potem w świat, rozpoczęli ekspansję nowej formy organizacji kościelnej nową formułę życia zakonnego. Owocem były wielkie osobowości i święci bracia, którzy szybko wprowadzili nową jakość w misje, kaznodziejstwo, życie uniwersyteckie czy duszpasterstwo. W naszej części Europy pojawili się już za życia św. Franciszka aby w 1237 dotrzeć do Krakowa.Co było potem? Jak wyglądała atrakcyjność idei franciszkańskiej 500 lat temu czy 100 lat temu? Jaka jest jej kondycja dziś?
Rafael Luciani zachwycony postawą Jezusa wzywa, aby powrócić do Niego i wierniej zakorzenić naszą wiarę w Jego ludzkiej postawie, przesłaniu i służbie królestwu Ojca. Autor zaprasza nas do skorygowania pewnych sposobów myślenia o Jezusie Chrystusie, a także stylu życia i praktyk religijnych, które przy głębszym zastanowieniu okazują się mało ewangeliczne. Rafael Luciani chce otworzyć drogę, która odzyskując dla nas historyczną pamięć o Jezusie prowadzi ku życiu w tym samym duchu, w którym On przeżywał swoje człowieczeństwo. Na tej drodze o wiele łatwiej i pewniej można spotkać się z Bogiem żywym.
Postacie pojawiające się u początków narodzin franciszkańskiego charyzmatu charakteryzują się silną motywacją osadzoną na intensywnym życiu wiary wstępowania w ślady Jezusa Chrystusa. I choć w jej łonie pojawiają się osoby o różnych charakterach, to pragnienie życia na wzór doskonałości Ewangelii Świętej i osobisty przykład Świętego z Asyżu, uczyniło z nich jeden organizm: braterstwo, które przeszło do historii pod nazwą braci mniejszych.Pierwsza część studium przedstawia podstawowe cechy duchowego życia rodzącej się wspólnoty minorytów, sytuując ją w kontekście historyczno-kulturowym. Część druga ukazuje braci, których powołanie i duchowy rozwój zostało naznaczone poprzez osobiste spotkanie z Franciszkiem z Asyżu. Są to: Bernard z Quintavalle, brat Leon, Cezary ze Spiry, Idzi z Asyżu, Tomasz z Celano, Ryceriusz z Mucci, Szymon z Collazzone, Jordan z Giano, Jan z Pian del Carpine oraz Antoni Padewski. Wybór tych właśnie postaci podyktowany był przede wszystkim istnieniem tekstów ich autorstwa, bądź innych źródeł pozwalających na wyodrębnienie właściwych rysów ich duchowości.
Poucza nas, abyśmy zastanawiali się nad tym, co najważniejsze.Zachęca aby przejrzeć się w sercu swojego chrześcijańskiego doświadczenia: jesteśmy, jak wszyscy grzesznikami zbawionymi przez wiarę w Pana, który nas umiłował i ofiarował siebie samego za nas, stając się naszym bratem, co więcej, sługą, aż po śmierć krzyżową, i ofiarowując nam swojego Ducha, który woła w nas: Abba i uczy, jak mamy żyć po synowsku i bratersku.List do Galatów stanowi antidotum na najcięższe zbrodnie semantyczne: takim terminom jak prawda, miłość i wolność przywraca ich pierwotne znaczenie. Słowa te stanowią nierozdzielną trynomię bowiem nie ma prawdy bez miłości ani miłości bez wolności w której prawda Boga i człowieka, Jego dziecka, to miłość, a miłość ze swej strony to spontaniczne docenienie, szanowanie i służenie drugiemu człowiekowi, i wreszcie wolność, która jest miłowaniem tak, jak sami zostaliśmy umiłowani.
Autor z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością zwraca się do członków Kościoła, szczególnie katolików, którym jak sam twierdzi zawdzięcza odkrycie własnej tożsamości. Jako punkt wyjścia traktując dokumenty Soboru Watykańskiego II, prowadzi Czytelnika przez swoją historię i odkrywa przed nim jednocześnie historię Narodu Wybranego.
Ramę publikacji stanowi egzegeza biblijna, dzięki której Mark Kinzer tłumaczy teologiczne znaczenie tożsamości Jezusa jako Żyda, którego zrozumienie prowadzi do poznania tożsamości Kościoła i jego życia sakramentalnego.
To pierwsza na polskim rynku wydawniczym książka rabina mesjańskiego, który będąc całe swoje życie blisko Kościoła, tłumaczy rolę Narodu Wybranego we wspólnocie wierzących w Chrystusa.
Misja tworzy fundamentalny wymiar naszego życia. Musimy zawsze pozwalać ewangelizować się właśnie przez tych, których sami chcielibyśmy ewangelizować. Następnie, kiedy jesteśmy już zewangelizowani, zwracamy się do innych, bliższych i dalszych.Tylko idąc do braci sami stajemy się synami. Misja realizuje nasze powołanie: Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje, mówi Jezus, identyfikując się ze swoimi wysłannikami (por. Mt 10,40). Misja do braci sprawia, że stajemy się podobni do Niego, Syna.Komentując różne fragmenty Ewangelii o misji, Silvano Fausti prowadzi nas do refleksji o formach przeżywanego przez nas chrześcijaństwa.
Przyjaciel i uczeń Jorge Bergoglila opisuje w tym bogatym szkicu „tajemnicę” Papieża Franciszka, powołanego na Biskupa Rzymu z „krańców świata” 13 marca 2013 roku. To nadzwyczajne ludzkie "rozkwitnięcie", które stało się również rozkwitem Kościoła, przynosi drogocenny owoc: „kulturę spotkania”, który razem ze wszystkimi myślami, postawami, wyborami przezwyciężają wszelkie zamknięcia się, egoizmy, klerykalizmy, i zachęcają wierzących do „wyjścia”, do pójścia na peryferie świata.
Jorge Bergoglio i Diego Fares są przyjaciółmi od prawie czterdziestu lat. Czytanie stron niniejszej książki oznacza wejście w zaangażowanie przyjaźni i myśli, które rozwinęły się w czasie na płaszczyźnie duchowej i intelektualnej, jak również w działalności duszpasterskiej i społecznej.
Refleksja autora jest wzbogacona adnotacjami osobistymi i wspaniałymi obrazami, które odkrywają nowe aspekty osobowości Papieża, i które pozwalają lepiej zrozumieć Jego osobowość. Obrazy „Papież jak bambus”, Jego „myśl but” oraz „myśl dzwon” pozostają w umyśle czytelnika jako niezapomniane klucze hermeneutyczne.
To wszystko, co Jorge Bergoglio przeżywał i co myślał poza światłami reflektorów, teraz staje się publiczne, „rozkwita” w słowach i gestach papieża Franciszka. Używamy czasownika „rozkwitać”, ponieważ jest wskazany, aby nabrać dystansu od frazesu „jak się zmienił!”. W rzeczywistości ojciec Jorge nie zmienił się, ale „rozkwitł”.
Obraz, który natychmiast przychodzi nam do głowy to japoński bambus, który zaraz po posianiu, przez okres siedmiu lat ma prawie niezauważalny wzrost, a później w sześć tygodni rośnie na wysokość ponad trzydziestu metrów. Czy możemy powiedzieć, że bambus rósł tylko przez sześć tygodni? Nie, prawda jest taka, że się rozwijał siedem lat i sześć tygodni.
Jeśli są nieliczne osoby, które z wiekiem zamiast więdnąć, rozkwitają i dają z siebie wszystko co mają najlepsze, papież Franciszek jest jedną z nich.
Książka porusza niezmiernie delikatny i złożony temat, jakim jest doświadczenie cierpienia; bólu. Autor tworzy swego rodzaju typologię cierpienia, ujmując je z perspektywy nie tylko wiary, ale także psychologii czy filozofii; ilustrując wyróżnione jego rodzaje wydarzeniami z życia własnego oraz innych osób, a wreszcie - dokonując wnikliwej analizy poświęconych mu fragmentów Pisma Świętego.
?Mąż Boży Franciszek, ciałem pielgrzymujący, z daleka od Pana, przytomnym duchem pragnął wejść do nieba, od którego oddzielała go tylko ściana ciała, jako że stał się już obywatelem wśród aniołów. Zawsze szukał miejsca samotnego, w którym mógłby zespolić ze swym Bogiem nie tylko ducha, ale i całe ciało. A modląc się w lasach i w samotniach, gaje napełniał jękami, ziemię zraszał łzami, ręką bił się w piersi. Tam też, jak gdyby wpuszczony do ukrytego skarbca tajemnic, często gawędził głośno ze swoim Panem. Często modlił się wewnętrznie, bez poruszania wargami, a skierowując to, co zewnętrzne, do wnętrza, podnosił ducha ku niebu. Całą swoją intuicję i cały swój afekt stapiał w jedność, o jaką prosił Boga, do tego stopnia, że cały stał się nie tyle modlącym się, co samą modlitwą?. Powyższe słowa, zaczerpnięte z Życiorysu drugiego świętego Franciszka Tomasza z Celano, odnajdują pełne potwierdzenie w rozważaniach ojca Barsottiego nad niektórymi fundamentalnymi tekstami dla modlitwy franciszkańskiej, przede wszystkim zaś nad Oficjum o Męce Pańskiej, nad Testamentem i nad Chartulą, która zdaniem toskańskiego mistyka jest jednym z najświętszych przedmiotów znajdujących się na świecie. Ojciec Barsotti zanurza się wraz ze św. Franciszkiem w otchłań Bożej Miłości, tam, gdzie można zatracić się jedynie przy pełnej świadomości własnej małości.
Ci, którzy zgłębiają postać Świętego, wiedzą, iż od słów i pism ważniejszy jest On sam, prawdziwy wzór życia. Jego życie, czyli zwyczajne epizody, jakie składały się na nie, zostało nam przekazane zwłaszcza dzięki miłości współczesnych mu ludzi.
?Dla ojca Divo Barsottiego Słowo Boże nie jest głównie nauką, teologią, lecz działaniem i życiem, jest aktem stwórczym, który się wypełnia. A życie nie jest tylko czymś ?fizycznym?, ?ontologicznym?, lecz wolnym, duchowym działaniem, darem z siebie przez wiecznego Ducha... Słowo to działanie Boga w Piśmie Świętym, które jednak nie jest ?księgą?, lecz rozbrzmiewaniem na całym świecie historycznej obecności Słowa Bożego? (Hans Urs von Balthasar).
Reguła i życie braci mniejszych są takie oto: zachować świętą Ewangelię Pana naszego Jezusa Chrystusa, żyjąc w posłuszeństwie, bez własności i w czystości. Brat Franciszek przyrzeka posłuszeństwo i szacunek papieżowi Honoriuszowi i jego kanonicznie wybranym następcom i Kościołowi Rzymskiemu.
Książka o niezwykłej kobiecie Chiara Corbella Petrillo to piękna i niezwykła kobieta, szczęśliwa żona i matka trójki dzieci, z których dwoje zmarło tuż po porodzie. Na ziemi przeżyła zaledwie 28 lat, jednak ten czas wystarczył, aby mogła doświadczyć i ludzkich dramatów, i szczęścia. Zaufała bezgranicznie Bogu, odkrywając, że to miłość nadaje sens jej codzienności. Cieszyła się życiem, idąc franciszkańską drogą małych kroków, bez zbytniego wybiegania w przyszłość. Ta książka to zbiór poruszających świadectw najbliższych przyjaciół Chiary, w tym jej męża Enrica i kierownika duchowego o. Vita. Wspomnienia o niej ukazują, jak niezwykłą była kobietą: kochającą, pogodną, otwartą, przyjazną, przyjmującą z prostotą wszystko, co dawał jej Bóg. Ci, którzy ją znali, są przekonani o jej świętości takiej na współczesne czasy: niewydumanej, prostej, codziennej. Jej proces beatyfikacyjny rozpoczął się we wrześniu 2018 roku.
Boisz się? Boisz się o siebie i bliskich? Doniesienia medialne napawają Cię jeszcze większym lękiem i frustracją? Skorzystaj z orędownictwa Czcigodnego Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca. On naprawdę skutecznie wspiera w czasie niepokoju i lęku. Przekonali się o tym jeszcze za jego życia mieszkańcy Czyszek w obliczu zagrożenia zbliżającego się frontu. Modlił się z nimi i wygłosił do nich kazanie, które tchnęło w nich pokój i zaufanie do Boga. Dlatego i nas zalęknionych jego słowa, które przywołujemy, mogą uspokoić. W tym duchu proponujemy Psalmy pełne ufności, specjalne modlitwy na trudne chwile, egzorcyzm św. Antoniego i litanię za wstawiennictwem o. Wenantego. Czas epidemii minie, ale trudne chwile niepewności i lęku zawsze będą się pojawiać. Zawsze jednak pośród naszych obaw i lęków Jezus przychodzi do nas i mówi: Pokój wam! (Łk 24,36). Nie bójcie się! (Mk 16,6). A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata (Mt 28,20).
Praktyczna pomoc dla tych, którzy chcą korzystać ze wstawiennictwa jednego z największych świętych. W środku znajdziesz modlitwy dziękczynne do św. Antoniego za sprawowaną opiekę, otrzymaną łaskę, czy udzielone wsparcie oraz błagalne o patronat św. Antoniego w życiu, odnalezienie osoby zaginionej, odzyskanie rzeczy zgubionych, znalezienie drogi życia, uzdrowienie chorób duszy i ciała, opiekę nad rodziną, szczęśliwą podróż, w intencji żeglarzy, w intencji ofiar wojny, a także modlitwy w potrzebach materialnych i duchowych.
Kiedy św. Maksymilian Maria Kolbe tworzył Rycerza Niepokalanej znalazł się w poważnych kłopotach finansowych. Wyczerpał wszelkie możliwości zdobycia koniecznych funduszy. Wpadł na pomysł, by zwrócić się do swego niedawno zmarłego przyjaciela o. Wenantego. Ten jeszcze za życia obiecał mu pomóc i spełnił swoją obietnicę już po śmierci.Wstawiennictwo o. Wenantego Katarzyńca okazuje się wciąż skuteczne, jeśli tylko w podejmowanych działaniach szuka się chwały Boga.
Świecka kobieta i matka rodziny, żona i mama o ogromnej wierze w Boga można przeczytać w dokumencie ogłaszającym rozpoczęcie jej procesu beatyfikacyjnego. Chiara Corbella Petrillo dla jednych jest wsparciem w bólu po utracie dziecka, innym pomaga w poszukiwaniu prawdziwej miłości. Na chwilę przed śmiercią upewniała się, czy na pewno każdemu z obecnych w pokoju powiedziała po kilka razy, jak bardzo go kocha. Włącz się w modlitwę za jej wstawiennictwem: o łaskę pięknej miłości, wytrwałości zaufania, umiejętności akceptacji tego, co stawia przed Tobą Bóg. Naucz się od Chiary, jak dobrze przeżyć swoje życie.
Oddanie33 to 33-dniowe rekolekcje przygotowujące do aktu zawierzenia się Matce Bożej, które stały się w Polsce w ostatnich latach wielkim duchowym fenomenem. Teraz możemy je przeżywać razem z ojcem Wenantym Katarzyńcem, przyjacielem św. Maksymiliana Kolbego, który nieustannie zdobywa nowe dusze dla Niepokalanej, aby w końcu zdobyć dla Niej cały świat. Dołącz do tej niezwykłej modlitwy razem z setkami tysięcy osób, pragnących przeżywać swoje życie pod opieką Matki samego Boga. Naucz się od ojca Wenantego, jak oddawać Jej każdy dzień i jak przez Nią dojść do Jej Syna. A skromny franciszkanin z Kalwarii Pacławskiej będzie Cię w tym wspierał, tak jak wspiera swoich czcicieli od wielu lat, upraszając przed tronem Najwyższego łaski, które pomagają nam w zdobywaniu świętości. Adrian Pakuła prywatnie mąż Dagmary i tata Marii Hiacynty. Magister teologii i autor znanych w całej Polsce rekolekcji ODDANIE33 oraz RODZINA33. Lubi tworzyć treści i materiały ewangelizacyjne dla dzieci i młodzieży. Od 1 czerwca 2023 roku, w każdy czwartek oraz sobotę o godz. 22:00, prowadzi na żywo różaniec na facebookowym kanale Różaniec bez granic. Do wspólnej modlitwy pragnie zapraszać wszystkie osoby oddane Maryi.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?