Książka ta, to jeden z najlepszych komentarzy do Ewangelii wg św. Jana.
Zrodziła się ze stałej cotygodniowej lektury Ewangelii w ciągu trzech lat w kościele św. Fidelisa w Mediolanie.
Autor przy pisaniu książki posłużył się starożytną metodą lectio divina, gdzie głównym założeniem jest skupiona i przepełniona modlitwą lektura, która w Słowie szuka Tego, który mówi, aby wejść w dialog z Nim, a w ten sposób poznać Go, pokochać i coraz doskonalej podążać za Nim.
Pomaga czytelnikowi wniknąć w misterium Słowa, które stało się ciałem w Jezusie Chrystusie, i pozwala angażować się coraz bardziej w dialog z Bogiem.
Sakrament spowiedzi pomaga zmierzyć się z otchłanią serca i przynosi błogosławieństwo Ducha, który sprawia, że odradza się to, co stare, przywraca niewinność grzesznikowi, jedna nas z nami samymi i czyni na powrót braćmi.
Mądre i życiowe rozważania prowadzone w oparciu o Pismo Święte.
- ?Szczęśliwy ten, komu została odpuszczona nieprawość?
- ?Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników?
- Wybaczyć z serca, by otrzymać wybaczenie
- Jeśli nie staniecie się jak dzieci?
- Wybaczenie, by się zmienić
- W miłości nie ma lęku
- Odrodzić się
- Strach czy obawa?
- Żyć bez więzów
- Wiele miłości, wiele wybaczenia
Książka, której tytuł nawiązuje do myśli Jana Pawła II, jest zbiorem niezwykle głębokich rozważań, zebranych na drodze tułaczego, długiego i barwnego życia. Rodziły się one głównie podczas medytacji nad Ewangelią, oraz w trakcie pracy wśród ludzi i dla ludzi. Autor dzieli się z Czytelnikiem szczególnym świadectwem własnej wiary i miłości do Boga, którego nazywa Miłością, Boga, który nadaje sens życiu ludzkiemu. Rozważa między innymi o życiu i śmierci, grzechu i łasce, upadku i odkupieniu, nadziei, miłości Boga do człowieka, o tajemnicy duszy ludzkiej, opatrzności, o Kościele i rozbiciu chrześcijaństwa, o Duchu Świętym i tajemnicy Trójcy Świętej, o Matce Bożej.
Książka ta to wspaniała katecheza dla wszystkich, którzy miewają chwile zwątpienia.
Krótki i praktyczny poradnik o wspólnym czytaniu książek z dziećmi.
Dobre rady, które przeczytasz w dwadzieścia minut i natychmiast możesz zastosować w praktyce.
Zajmijmy wygodne miejsce i bądźmy po prostu przez jakiś czas razem.
Okazja, aby się lepiej poznawać.
Czytanie książek z dziećmi jest kluczem do wejścia w ich świat.
Chrześcijaństwo opowiedziane od wewnątrz - Campoleoni, stając się towarzyszem podróży dwóch uczniów, którzy po śmierci Jezusa z Nazaretu wracają przygnębieni z Jerozolimy do własnych domów, proponuje kompletne wprowadzenie do istoty chrześcijaństwa.
Drogę poszukiwania Chrystusa żywego i zdolnego przemówić do tych, którzy w życiu wciąż są w drodze.
Duchowy komentarz do Ewangelii to kolejna książka autora bestsellerowej Mądrości Ewangelii.
I tym razem Francesco Bersini proponuje dzieło jedyne w swym rodzaju – komentarz duchowy – który ubogaca poszczególne fragmenty Ewangelii wyjaśnieniami będącymi do dyspozycji tych czytelników, którzy pragną pogłębienia tekstu ewangelicznego, a nie mają możliwości skorzystania z uwag zawartych w wielkich komentarzach do poszczególnych Ewangelii.
Przede wszystkim podaje wyjaśnienie perykop ewangelicznych w sposób prosty i wystarczający, przeznaczony dla czytelnika, który poszukuje pomocy dla podstawowego zrozumienia tekstu świętego. Każda perykopa kończy się modlitwą, aby czytelnik odczuł, że Słowo jest dla niego pokarmem duchowym.
O. Bersini zdecydował się na komentarz Ewangelii zharmonizowanej – jedno opowiadanie o życiu i nauczaniu Jezusa oparte o teksty zaczerpnięte z czterech Ewangelii. Harmonizacji tej dokonał O. Piotr Vanetti.
Za tym pierwszym tomikiem – Dzieciństwo i początek życia publicznego Jezusa – nastąpią inne, by objąć całość opowiadania ewangelicznego.
Na początku było Słowo.
Na początku była cisza.
Na początku było słuchanie.
Te trzy zdania, pozostające ze sobą w nieustannym kontakcie, przewijają się przez całą historię zbawienia. Niestety współczesny człowiek, rozproszony przez gadaninę i ogłuszony przez hałas, stracił, wraz ze zdolnością słuchania Słowa Pańskiego w ciszy, również ochotę i radość życia.
Rozważania proponowane w niniejszej książce - napisane przez wielkiego mistrza duchowego - zapraszają czytelnika do powtórnego odkrycia błogosławieństwa płynącego ze słuchania.
"Wprowadzenie do medytacji" to książka przeznaczona dla tych, którzy czują się niewolnikami życia codziennego. Funkcjonując jak automat odczuwają stres, strach i wewnętrzną pustkę, co stopniowo prowadzi do utraty duszy. Sposobem na to pozbawione sensu życie jest sztuka medytacji, polegająca na powolnym wspominaniu Słowa Bożego ?uważnym rozmyślaniu/przeżuwaniu?, którą praktykowali już Ojcowie Kościoła. Książka uczy sztuki medytacji po to, aby nadać głębi naszemu życiu i ubogacić je.
Dzisiaj wielu chrześcijan gorąco pragnie nauczyć się autentycznej i pogłębionej modlitwy, chociaż współczesna kultura ogromnie utrudnia zaspokojenie odczuwanej przez nich potrzeby ciszy, skupienia i medytacji.(...) Modlitwa chrześcijańska zawsze jest określana przez strukturę chrześcijańskiej wiary, w której jaśnieje prawda o Bogu i stworzeniu. Dlatego z całą ścisłością można powiedzieć, że przybiera ona postać osobowego, wewnętrznego i głębokiego dialogu między człowiekiem a Bogiem. Wyraża więc komunię istniejącą pomiędzy odkupionym stworzeniem i wewnętrznym życiem Osób Trójcy Świętej. Owa komunia oparta na chrzcie i Eucharystii, będących źródłem i szczytem życia Kościoła, zakłada postawę nawrócenia, odejścia od ?ja? w kierunku Bożego ?Ty?.
Emocjonalność i uczuciowość wypełniają życie księdza, podobnie jak każdego mężczyzny i kobiety na tej ziemi. Czasem zdaje się, że stoimy nad przepaścią, w którą rzucić się można w swobodnym locie jedynie z powodu jakiejś tajemniczej inspiracji. Nie ma jednak żadnych reguł rządzących lataniem nad przepaścią – tylko lojalność i szczerość serca.
Książka dotyka ważnego problemu życia emocjonalnego prezbiterów - kapłanów, zakonników i zakonnic. Osoby te często stają w obliczu wielkiej samotności, bezsilności i wyobcowania. Książka pokazuje, że uczuciowość i emocjonalność przynależą do normalności życia, a umiejętność nawiązywania kontaktów jest niezbędna dla zachowania równowagi w życiu każdego człowieka, stanowiąc tym samym zapowiedź pogody ducha zarówno w relacjach z innymi jak i życiu parafialnym.
Czytelnicy znajdą na stronach tej książki szeroki materiał do rozmyślań nad tematem rozległym, którego nigdy nie da się wyczerpać. Stąd każde jego ujęcie jest pożyteczne i pożądane.
Przedmowę do książki napisał Kardynał Carlo Maria Martini.
Współczesna kultura ogromnie utrudnia zaspokojenie odczuwanej potrzeby ciszy, skupienia i medytacji. Tym, którzy gorąco pragną nauczyć się autentycznej i pogłębionej modlitwy, proponujemy książkę "Wprowadzenie do modlitwy. Ty". Modlitwa bowiem powinna przybierać postać osobowego, wewnętrznego i głębokiego dialogu między człowiekiem a Bogiem, oraz zakładać postawę nawrócenia - odejścia od ?ja? w kierunku Bożego ?Ty?.
- Czy dziś się jeszcze modli?
- Chrystus modlący się
- Kościół miejscem modlitwy
- Ponowne odkrycie człowieka
- Odwaga początku
- Modlitwa obowiązek
- Modlitwa konieczność
- Osoba i wspólnota
- Liturgia
- Pobożność ludowa
- Pory modlitwy
- Miejsca modlitwy
- Przygotowanie do modlitwy
- Jak można nauczyć się modlitwy?
- Rozwój modlitwy
- Sukcesy i trudności
- Od błagania do uwielbienia
- Dziękować za wszystko
- Modlitwa rozproszona
- A jeśli nie udaje nam się modlić?
Stracić miłość
Pozostać w miłości
Trzy chrześcijańskie spojrzenia na małżeństwa, które się rozpadły
Skoro Bóg jest blisko skruszonych w sercu, to dlaczego Kościół wzbrania osobom zranionym w sercu wchodzić w żywy i intymny kontakt z Nim?
Są dwie możliwości: albo nauka Kościoła jest fałszywa, a Pan nie jest tak miłosierny jak się mówi, albo nauka jest prawdziwa, lecz Kościół staje między Pasterzem a zagubionymi owieczkami, uniemożliwiając mu wzięcie ich na ramiona i radosne odniesienie do domu.
Często w ten sposób odbierana jest aktualna postawa Kościoła katolickiego względem osób rozwiedzionych i powtórnie zawierających związek małżeński, zwłaszcza w kwestii wykluczenia ich z sakramentów. Właśnie stąd, z tej alternatywy nie do przyjęcia ? że Pan bądź Kościół pozbawiony jest miłosierdzia ? bierze się ta książka, której celem jest wyjaśnienie problemu i uwolnienie go z ograniczonych opinii jakie często go opisują.
Niniejsza książki jest wciągającym esejem przeplatanym wzmiankami zwracającymi uwagę na różne aktualności. Jest w niej zawarta rzetelna teologia przydatna dla każdego wierzącego. Książka spogląda wstecz, na odległe początki chrześcijaństwa, ale bynajmniej nie z zainteresowaniem archeologa, lecz z wrażliwością kulturową naszych czasów. Autor bez zastrzeżeń podziela wiarę chrześcijańską, czyni to jednak przyjmując postawę krytyczną i otwartą, postawę kogoś, kto odkrywa jej świeżość i zwyczajnie ją na nowo proponuje. Zawiera się w tym sympatia zarówno dla przeszłości, jak i teraźniejszości, tak iż w kwestii chrześcijańskiego przesłania można by spokojnie mówić o ?historycznej nowinie?: oksymoron ten wyraża paradoksalną
kombinację między pierwotną oryginalnością a jej rozwojem w czasie.
Kiedy mówi się o chrześcijaństwie, zawsze pojawia się pewne drzemiące i intrygujące pytanie: gdyby Jezus pojawił się dzisiaj, po dwóch tysiącach lat, czy rozpoznałby siebie jeszcze w tych, którzy utrzymują, iż są wiernymi strażnikami Jego osoby i Jego przesłania? Co powiedziałby o Kościele czy Kościołach, które nierzadko kłócąc się ze sobą, domagają się wyłączności? A co powiedziałby natomiast o pewnych interpretacjach, które z równą arogancją przypisują sobie zasługę wydobycia prawdziwej tożsamości spod domniemanych dogmatyzmów kościelnych? Bardzo ważne jest zwrócenie się ? jak to czyni autor ? do pierwszych chrześcijańskich tekstów, tych najstarszych, w których została złożona prawdziwa świadomość, jaką chrześcijaństwo posiada o sobie, w jego dopiero co rodzącym się stanie, czyli tym najbardziej
oryginalnym.
Życie jest warte, by zostało przeżyte, i należy je chronić, od momentu poczęcia do odejścia. Nie wolno nikogo prosić o to, by nas zabił. Cywilizacji nie można budować na tego rodzaju fałszywym założeniu. Prawdziwa miłość nie zabija i nie prosi o śmierć.
Trzeba otworzyć konkretną debatę i zastanowić się czy to właśnie nie z braku zaangażowania, solidarności i wrażliwości ze strony innych ludzi, bierze się stan cierpienia, porzucenia i rezygnacji u osób niepełnosprawnych.
Dlaczego powstała ta książka? By skłonić nas do refleksji nad tematami etycznie drażliwymi, otworzyć na słabość, bezbronność i kalectwo. Niepełnosprawność to temat naznaczony piętnem poprawności politycznej. Czym dla naszego społeczeństwa jest prawo do życia, w czasach, gdy pieniądze, polityka i media zaangażowane są w inicjatywy zdążające tylko w jednym kierunku - skoncentrowanym wyłącznie na prawie do śmierci we wszystkich jego odmianach.
Poradnik zawiera krótkie i praktyczne refleksje nad sytuacją osób zniewolonych przez złego ducha. W ten sposób autor pomaga wszystkim tym, którzy przeżywają doświadczenie zniewolenia oraz tym, którzy w jakikolwiek sposób pomagają osobie autentycznie zniewolonej przez demoniczne siły.
Ta wyjątkowa książka jest pomocą zarówno dla tych, którzy pragną zaspokoić swój głód, odkrywając życie wewnętrzne, jak i dla tych, którzy - poszukując źródeł z których mogą pić - zabłądzili. Pokazuje jak zrobić pierwsze kroki na drodze do świętości, czerpiąc z nadzwyczajnych bogactw chrześcijańskiej tradycji. Nie wymaga od Czytelnika ani specjalnych cech, ani wykształcenia, ani konkretnego przygotowania. Bóg jest sprawiedliwy i pozwala znaleźć się tym wszystkim, którzy Go szukają.
Ateista i wierzący - konfrontacja dwóch ludzi
Człowiekowi od zawsze - niezależnie od czasu, miejsca i kultury, w których żyje - towarzyszy namiętne i niegasnące pragnienie poznania i zrozumienia wszechświata. Współczesna nauka pozwala odkrywać świat tego, co nieskończenie małe i tego, co nieskończenie duże. Odkrycia te ukazują nam istnienie rzeczy wielkich i niewiarygodnych. Nieskończone bogactwo wszechświata, tajemnice i paradoksy, które nieustannie pojawiają się w trakcie badań, niezmienne wrażenie, że badania naukowe nigdy nie będą miały końca - wszystko to prowadzi do jednego źródła. A tym źródłem jest Bóg.
Niektórzy twierdzą, że wszechświat powstał wskutek działania praw fizyki, ale skąd właściwie wzięły się te prawa? W jaki sposób nauka zbada siłę miłości, nadziei, tęsknoty czy sens cierpienia? Co ma wspólnego nauka z sensem życia? Czy nauka może odpowiedzieć na pytania, które człowiekowi towarzyszą od zawsze - skąd pochodzi i jak powstał świat? O tym właśnie jest ta książka.
Wydanie książki "Bóg, wszechświat i sens życia" zbiegło się ze światową premierą kontrowersyjnej książki na temat powstania wszechświata, na którą książka Wydawnictwa Franciszkanów Bratni Zew może stanowić odpowiedź. Książka "Bóg, wszechświat i sens życia" napisana została przez światowej sławy naukowców, z których jeden jest ateistą a drugi wierzącym.
Pismo Święte to mała biblioteczka, z którą S. Fausti, z wielką erudycją, zapoznaje czytelnika i uczy jak z niej korzystać w sposób mądry. Przystępnie tłumaczy czym jest natchnienie i kanoniczność Biblii; jak czytać i jakie są poziomy czytania; co to znaczy dawać świadectwo i tworzyć wspólnotę pojednania.Pismo Święte jest nie tylko skarbcem pism o różnym charakterze, ale przekazuje historię dwóch bohaterów: Boga i człowieka.
Autor z ogromną sympatią dla współczesnego człowieka, w oparciu o czterdziestoletnie doświadczenie w prowadzeniu katechez biblijnych, proponuje „osobie poszukującej” prosty a zarazem odkrywczy sposób studiowania Biblii. Tajemnica Biblii nie została objawiona uczonym i ekspertom, lecz ludziom prostym. Jezus nie należał do klasy uczonych, bogatej klasy kapłanów ani pobożnej klasy faryzeuszy - był zwykłym człowiekiem. W związku z tym, według autora, lektura Biblii powinna być taka, aby mógł ją zrozumieć każdy człowiek. Spojrzenie na Biblię bez nadmiaru patosu, uduchowienia i pobożności pozwoli na interesującą jej lekturę.
Funkcją szkoły modlitwy jest zaprowadzenie człowieka do progów misterium i z tego powodu szkoła ta stanowi przygotowanie do doświadczenia misterium chrześcijańskiego.
Pragniemy niejako wziąć czytelnika za rękę i prowadzić go, krok po kroku, aż po kres drogi.
Tekst bogaty jest w cytaty, ponieważ wolimy ustąpić miejsca wielkim mistrzom, i tam gdzie to możliwe oddać głos owym ?guru? Kościoła. W rzeczy samej bardzo potrzebujemy mistrzów. Po co szukać ich daleko?
Szkoła Modlitwy z Góry Horeb została założona przez ks. Rosario Palazzeschi, kapłana diecezji neapolitańskiej. Powstała z pragnienia odkrycia sensu modlitwy, poznania jej i ukochania. Nazwa Horeb odnosi się nie tylko do tekstu biblijnego, ale również ma znaczenie jako skrót włoskiego odpowiednika: OREB, czyli ?orsu, rompiamo e buttiamoci!? (naprzód,wyrwijmy się i idźmy na całość!). Chce się w ten sposób ukazać konieczność, że modlitwa, aby była autentyczna musi być poprzedzona nawróceniem się do Boga i później głoszenia tego innym ludziom.
Domowa kuchnia to wyjątkowe laboratorium, w którym dzieci w wieku od 2 do 12 lat pod naszym pełnym miłości przewodnictwem mogą poznawać świat jedzenia i badać go wszystkimi zmysłami. Wspólne gotowanie z dziećmi to nie tylko dobra zabawa i ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu. To przede wszystkim działanie o dużym znaczeniu wychowawczym i emocjonalnym. Przebywając w kuchni razem z dziećmi rodzice zyskują możliwość poznawania, obserwowania oraz odkrywania nowych aspektów osobowości własnych dzieci. Dzieci natomiast - uczestnicząc w przygotowywaniu posiłków - uczą się, eksperymentują, doświadczają, a przez co nabierają prawidłowych przyzwyczajeń w zakresie żywienia, sposobu zachowania przy stole oraz zasad bezpieczeństwa.
Poradnik dla rodziców w którym znajdziemy:
- opis przyborów kuchennych dostosowanych do dziecięcych rączek
- wskazówki jak zadbać o pozytywną atmosferę przy stole
- zestaw specjalnie opracowanych przepisów kulinarnych
- opis błędów jakich rodzice nie powinni popełniać
- elementarz dobrych manier
- zasady higieny i bezpieczeństwa w kuchni
- wskazówki jak zapobiegać wypadkom kuchennym
- informacje pomocne w rozwiązywaniu konfliktów
Sport to zdrowie i nie zapominajcie, że w każdym momencie życia można zacząć się ruszać. Wystarczy odrobina silnej woli. Wszystkie ćwiczenia fizyczne są wskazane. Można oczywiście chodzić na siłownię czy do centrów sportowych, jednak ćwiczenia do których zachęcamy można wykonywać w dowolnym miejscu i w dowolnych okolicznościach – w domu, pracy, na spacerze. Gimnastyka dla każdego
Zachodzący proces starzenia się organizmu dotyczy nas wszystkich, jest nieuchronny, rzeczywisty i nieodwracalny, a wyznacza go seria przypadkowych wydarzeń, których nie da się przewidzieć.
Przestajemy rosnąć, pojawiają się zmiany funkcjonalne, a trudności z odpornością organizmu często stają się codziennością.
Wobec tego na pozór negatywnego stanu rzeczy, człowiek może albo pogodzić się z nim i łagodnie mu przytakiwać, może też „wyzwać czas na pojedynek". Na tym etapie życia, w którym zbiera się żniwo radości i odpoczywa się po długiej drodze, warto poświęcić trochę czasu na to, aby móc cały czas cieszyć się życiem, i aby móc przeżywać je aktywnie.
Z taką właśnie myślą powstał ten skromny tekst zawierający w sobie informacje dotyczące zalet, jakie pociąga za sobą aktywność fizyczna, a które nie ograniczają się jedynie do sfery ruchowej.
Rady dotyczące aktywności fizycznej i zamieszczone przykłady zostały tak pomyślane, aby uczynić „wielkimi i silnymi" tych wszystkich, którzy z satysfakcją spoglądają w przeszłość, i którzy chcą móc odważnie spojrzeć również we własną przyszłość.
Autorzy
Jak dbać o zdrowie by cieszyć się życiem – fragment
3. Dlaczego?
Metaboliczne starzenie się komórek, charakterystyczny proces związany z upływem czasu, jest bezpośrednio związany przede wszystkim z dotychczasowym doświadczeniem życiowym, z warunkami społecznymi, z aktywnością zawodową i z higieniczno-zdrowotnymi przyzwyczajeniami każdej osoby.
Na poziomie endogenicznym (wewnętrznym) poszczególne systemy organiczne, składające się na organizm człowieka, podlegają odmiennym procesom starzenia. Organizm bowiem starzeje się w całości, jednak tworzące go poszczególne organy, tkanki i komórki, podlegają indywidualnym etapom i fazom starzenia się.
Ta skomplikowana fenomenologia, która zachodzi w różny sposób na każdym z poziomów biologicznych, na nowo podkreśla trudność w objęciu tegoż procesu jednostkową definicją.
Ogólnie mówiąc, wyróżnia się dwie podstawowe linie starzenia się. Pierwsza z nich głosi, iż gromadzenie się stresu odpowiedzialne jest za starzenie się, a druga opiera się na hipotezie, że starzenie się jest procesem zaprogramowanym genetycznie.
Ponadto, proces ten podąża za zjawiskami fizjologicznymi i/lub patologicznymi. W pierwszym przypadku mamy do czynienia ze zmianami zachodzącymi we wszystkich tkankach i organach, w drugim natomiast z pojawieniem się niewydajności lub braku jednego organu lub ich większej liczby w zakresie jakiegoś systemu funkcjonalnego w wyniku stanów chorobowych. Zdrowie stwórz sam Spis Treści
Wstęp
Przedmowa
I. STARZENIE SIĘ ORGANIZMU
1. Definicja
2. Wiek
3. Dlaczego?
4. Objawy fizyczno-ruchowe
5. Deficyt
II. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
1. Wstęp
2. Zalety
3. Ogólne dobre samopoczucie
4. Społeczne i psychologiczne znaczenie sportu
III. TRENING
1. Sport jako zapobieganie
2. Przeciw chorobom cywilizacyjnym
3. Sport jako czynnik ochrony i kontroli względem typowych chorób trzeciego wieku
4. Utrzymywać się w formie
5. Rozpocząć na nowo w trzecim wieku
6. Jak powinna się odżywiać osoba trenująca?
7. Składniki odżywcze - źródło energii
8. Zalecane sporty
9. Kryteria
IV KURSY GIMNASTYCZNE
1. Aktywność fizyczna
2. Rola społeczna
3. Przed kursem
4. Lekcja na kursie
5. Do czego dążyć
6. Na zakończenie
V ĆWICZENIA PRAKTYCZNE
a) Wskazówki dotyczące lektury
b) Pamiętaj!
1. Stopy
2. Kończyny dolne
3. Brzuch
4. Dłonie
5. Kończyny górne
6. Kręgosłup
a) Kręgi szyjne
b) Kręgi grzbietowe
c) Kręgi lędźwiowe
To, co nigdy nie szkodzi
Porady dla czytelników
Pamiętajmy o tym
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?