Książka podróżnicza, ukazująca tajemnice i piękno Indii. Autorka rozpoczyna poznawanie kraju od Bombaju i zmierza do Kerali. Opisując miasta wplata relacje za spotkań z ludźmi, przedstawia problemy omawiane w prasie indyjskiej, ukazuje ciekawe indyjskie filmy. Czytając książkę ma się wrażenie, że wędrujemy wraz z autorką po wykutych w skałach świątyniach, miastach duchach, że płyniemy po rozlewiskach, uczestniczymy w przedstawieniach starożytnego teatru.
Tajemnicza, niedająca się empirycznie zaobserwować, ale prawdziwa łaska Boża została nam dana w momencie chrztu świętego. Niekiedy zignorowana i nierozwinięta, jak zapomniany ukryty program komputerowy, tkwi ona nadal w głębi duszy.
Może warto tą łaskę „rozpakować” i zobaczyć, jakie funkcje może w życiu spełnić?
Ta książka, skierowana do ludzi wierzących, przygląda się płodności łaski wewnątrz ludzkiego postępowania. Traktuje ona teologię moralną jako naukę o Bogu obecnym w wolnej, pełnej inwencji ludzkiej ofiarności. Światłem pozwalającym rozeznać się w tej rzeczywistości jest teologiczna synteza św. Tomasza z Akwinu.
Mam nadzieję, że te rozważania przyczynią się nie tylko do potrzebnej odnowy teologii moralnej, ale także posłużą zwyczajnym ludziom, którzy pragną, aby moc Boża odsłoniła się w ich codziennym życiu.
Arkady Radosław Fiedler (ur. 23.03.1945 r.) - geograf i nauczyciel z wykształcenia, podróżnik i muzeolog z zamiłowania, współtwórca i współwłaściciel Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera oraz Ogrodu Kultur i Tolerancji w Puszczykowie pod Poznaniem (www.fiedler.pl), poseł na Sejm RP V, VI i VII kadencji, współautor wydawnictw National Geographic: ,,Między niebem a piekłem"", ,,Wyprawy na koniec świata"" oraz ,,Świat na talerzu"", autor książek: ,,Barwny świat Arkadego Fiedlera"", ,,Wabiła nas Afryka Zachodnia"", ,,Najpiękniejszy ogród świata"", ,,Majowie. Reaktywacja"" - zabiera Czytelnika na wyprawę do Peru śladami starych kultur andyjskich.Uczestniczyć i podziwiać - tego uczył mnie Ojciec - pisze autor w ,,Chwale Andów"". Wierny tej nauce przemierza pustynne oraz górzyste peruwiańskie szlaki, aby osobiście obejrzeć, dotknąć, poczuć to, co zostało z prekolumbijskich czasów. Zwiedza znane miejsca - Cuzco i Nazca - ale również takie, gdzie turyści nie zaglądają - Eten, Pichinjoto, Ollantaytambo. I opowiada Czytelnikowi, co widzi, co czuje, jakie obrazy przeszłości tworzy wyobraźnia natchniona andyjskimi widokami. Piękna to opowieść! O świątyniach i twierdzach budowanych przez inkaskich artystów kamieniarzy ze skał bez użycia odrobiny nawet spoiwa, o akwedukcie Mochików, który z przeraźliwie jałowej pustyni, gdzie nawet karalucha nie uświadczy, uczynił uprawne pola, o ziemniaku, którego czterdzieści(!) odmian, bez laboratoriów i pracowni badawczych, prekolumbijscy rolnicy wyhodowali w kraterach Moray. A także o tym, co się stało, że te wspaniałe andyjskie kultury upadły.
Tym razem Arkady Fiedler zaprasza nas w podróż do krainy swojego dzieciństwa i młodości. Wędrujemy po terenach położonych nad Wartą, spędzamy czas wśród rogalińskich dębów, uczestniczymy w polowaniach i wyprawach na ryby, jesteśmy świadkami snucia marzeń o egzotycznych eskapadach.
Książka jest hołdem złożonym rodzicom autora, zwłaszcza ojcu, który nauczył Arkadego kochać świat, ludzi, zwierzęta i rośliny. Wspólnie przeżyte chwile ukształtowały osobowość młodego Fiedlera – dzięki ojcu został pisarzem-podróżnikiem.
Szlak Francuski do Santiago de Compostela. Przewodnik merytoryczny to książka polecana wszystkim, których interesuje fenomen pątnictwa do grobu św. Jakuba Apostoła w Hiszpanii. Stanowi nieodzowną pomoc dla tych, którzy się tam wybierają bądź stamtąd już powrócili i pragną wzbogacić swą wiedzę na ten temat.
Spośród wielu szlaków wiodących do Santiago autor omówił najstarszy i najczęściej uczęszczany, krajobrazowo przepiękny i artystycznie przebogaty Szlak Francuski, wychodzący z Saint-Jean-Pied-de- Port w Pirenejach. Czytelnik znajdzie w przewodniku konieczne informacje dotyczące mijanych miejscowości z uwzględnieniem zabytków pod kątem ich historii, architektury i sztuki, ale też ze wskazaniem miejsc noclegowych. Wykonane przez autora ilustracje wzbogacają treść przewodnika.
Podróż dookoła świata trwa dalej. Z Nowej Zelandii na ,,najbardziej samotną i najbardziej tajemniczą"" wyspę świata - Wyspę Wielkanocną. Spełnia się marzenie Autorki wypowiedziane w książce ,,Pół świata z plecakiem i mężem"" - żeby zobaczyć posąg moai na własne oczy, żeby go ,,dotknąć, poczuć, powąchać, obejść dookoła, obtańcować i uściskać"". Teraz ma okazję uściskać dziesiątki takich posągów. Z wyspy na stały ląd, czyli do Chile. Jazda na południe, po której Autorka dochodzi do wniosku, że... rosyjskie pociągi są lepsze od południowoamerykańskich autobusów. Zimna Patagonia - pampa, lodowce, zatykające dech w piersiach skalne iglice. Koniec świata, czyli Ziemia Ognista. Dalej się nie da, więc z powrotem na północ. Paragwaj i wodospady Iguazú. Boliwia - solnisko Salar de Uyuní, najwyżej położony stadion na świecie, doświadczenie na własnej skórze, co to takiego soroche. Jezioro Titicaca i pływające trzcinowe wyspy Uros. Peru i obowiązkowe Machu Picchu. Plantacje bananów w Ekwadorze, starówka w Quito, wreszcie powrót do Polski. Ale że pozostał niedosyt Ameryki, to przy najbliższej okazji - do Meksyku i na Kubę. A dokąd następnym razem?
Audiobook MP3 - czyta Janusz German
Jest czerwiec 1979 roku. Polacy oczekują na przyjazd Jana Pawła II do Warszawy, wiążąc z tym ogromne nadzieje na zmiany. Potem mamy wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981, a po niespełna dwóch latach kolejną papieską pielgrzymkę do kraju. Uczestnikami tych historycznych wydarzeń są bohaterowie powieści Nasz papież i zamiatacze ulic; owe wydarzenia mają dla nich znaczenie bardzo osobiste (córka jednej z postaci, Dominika, 2 czerwca 1979 roku po mszy św. papieskiej odzyskuje wzrok, a w dzień wprowadzenia stanu wojennego odbywa się jej ślub i wesele), ale również dokumentują czasy przełomu, mające ocalić wspomnienia i powtórnie przeżyć wielkie narodowe przebudzenie.
Fotografik Marian Rynkiewicz jest urzeczony przeszłością w połączeniu z teraźniejszością. W jego fotografii wielkie misterium dziejów odległych łączy się ze współczesnością. Misteryjne wydarzenia na Wejherowskiej Golgocie – Świętych Górach Kalwarii – wplata w Kalwarię Życia człowieka współczesnego. Zacierają się granice między sakralnym misterium a życiem człowieka na drogach współczesnej historii.
Pielgrzymka ta odbywa się po Kaszubach i po rozległych miejscach Polski. W diaporamie, albumie i na wystawie dostrzega się poszukiwania i pielgrzymowanie w tajemniczy świat dziejów odległych i współczesnego człowieka. Ukazane prace fotograficzne ze Wzgórza Wejherowa – Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego – ukazują człowieka umęczonego i cierpiącego oraz folklorystyczny i religijny charakter misterium.
Z fascynacji bogactwem Wejherowskiej Golgoty – Sanktuarium Męki Pańskiej – wyrosła inspiracja Mariana Rynkiewicza do stworzenia diaporamy, albumu i wystawy pt. „Kalwaria Życia”. Jest to jego konieczność dania świadectwa zatrzymania się nad człowiekiem.
Przeżywamy razem z nim Kalwarię Życia. Składają się na nią fotografie z więzień, aresztów śledczych, Domów Pogodnej Starości, Domów Opieki Społecznej, fotografie spod polskich strzech, z ulicy, Świętej Góry Grabarki, gdzie są przynoszone krzyże pokutne, by zatknąć je wokół cerkwi. Starannie budowana dramaturgia Kalwarii Życia daje niepowtarzalne przeżycia skłaniające do refleksji nad człowieczą egzystencją. Kalwaria Życia Rynkiewicza to odważne i niespotykane dopełnienie wiedzy o współczesnym człowieku.
Jan Dionizy Waloszek
BIOGRAFIA ŚWIĘTEGO JANA XXIII
Książka „Papież Jan. Święty” Marco Roncallego wprowadza Czytelnika w rzeczywistość Kościoła smaganego wydarzeniami, które wstrząsnęły całym ówczesnym światem. To zarazem historia „dobrego papieża Jana”, którego Bóg postawił w wielu miejscach i sytuacjach, gdzie należało bronić człowieka, wiary i Kościoła. Jego wyniesienie na ołtarze jest uznaniem tej drogi do świętości, którą podjął już jako kleryk i przez całe życie pieczołowicie realizował, a przy tym stawiał sobie coraz to wyższe wymagania. W swoim „Dzienniku duszy” zapisał takie wyznanie, skierowane do Matki Bożej: „Ty mnie rozumiesz. Uczyń mnie pokornym a będę święty. (…) Ode mnie, kleryka Angela Roncallego, Jezus oczekuje nie cnoty przeciętnej, ale najwyższej. Nie będzie zadowolony ze mnie, dopóki nie stanę się lub przynajmniej nie będę się starał być święty”.
Ta piękna edytorsko i treściowo książka, która niedawno opuściła drukarnię Wydawnictwa "Bernardinum" ma wartość wyjątkową. Jest to komentarz do drogi krzyżowej, który w sposób szczególny pomaga właściwie przeżyć tę niezwykle ważną, podstawową dla każdego chrześcijanina modlitwę, nabożeństwo. Skłania do rozmyślań zarówno nad istotą, celem Ofiary Chrystusa, jak i nad naturą ludzką, nad jej ciągłą niezmiennością, o czym świadczy zadziwiająca wciąż aktualność tamtych zdarzeń i zachowań naszych braci sprzed prawie dwóch tysięcy lat. Rozmyślania, które towarzyszą tej lekturze są szczególnie bogate, bowiem inspirują je słowa jednego z największych poetów, ks. Jana Twardowskiego. A zatem słowa proste i krzepiące jak chleb. Oparte na dogłębnej wiedzy teologicznej i bezwarunkowej wierze, przebogatym doświadczeniem, wielką mądrością życiową tego niezwykłego człowieka.
Przemierzając drogę męki Pana Jezusa wraz z ks. Janem przypatrujemy się tamtym, obecnym na niej ludziom i faktom od różnych stron, przez pryzmat różnych myśli i ocen. Porównujemy je ze zdarzeniami w naszym świecie, gdzieś daleko i całkiem obok nas, z zachowaniami ludzi nam współczesnych i nas samych. Dokonujemy poruszającego duszę rachunku sumienia. Oczyszczamy się i stajemy się, choć na chwilę, lepsi. Taką bowiem moc mają, z pozoru najprostsze, zawsze szczere i piękne słowa tego poety. Taką moc ma dobra modlitwa. Bo ta książka to wspaniały modlitewnik dla każdego. Także – dzięki wyjątkowej klarowności stylistycznej – dla dzieci.
Książka jest poświęcona problematyce religijności ludzi świeckich w państwie zakonnym w Prusach, analizowanej i interpretowanej przez pryzmat oddziaływania obrazów na wiernych. Autorka skupia się na roli, jaką obrazy odgrywały zarówno we wspólnotowej, jak i indywidualnej praktyce religijnej, analizując ich treści i formę, ekspresję i retorykę, funkcje i miejsce w różnych przestrzeniach sakralnych dostępnych dla laikatu (ze szczególnym naciskiem na ikonosferę kościoła parafialnego). Uwzględniając przemiany ideologiczne i religijne, jakie zachodziły w państwie krzyżackim do połowy XV stulecia, poddaje interpretacji możliwości oddziaływania dzieł sztuki na poziom chrystianizacji oraz na religijne emocje w miejskich i wiejskich kręgach społeczeństwa państwa zakonnego. Dzieło sztuki sakralnej jawi się w tym ujęciu jako ważny środek nauczania i współczynnik pobożności, którego rola wzrosła szczególnie w dobie reformy Kościoła na przełomie XIV i XV wieku. Przedstawione analizy i refleksje nad obrazem – jako pomostem między dogmatem a wiarą: pomiędzy tym, co oficjalne i narzucone a tym, co wewnętrzne i przeżywane emocjonalnie – są propozycją nowego podejścia do roli sztuki w średniowiecznej religijności regionu.
Dr Monika Jakubek-Raczkowska pracuje w Zakładzie Historii Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prowadzi badania nad wzajemnymi relacjami sztuki, duchowości, mistyki oraz nad średniowieczną rzeźbą regionu pokrzyżackiego w kontekście jej europejskich powiązań (z naciskiem na tzw. styl piękny około roku 1400). Jest autorką monografii poświęconej rzeźbie gdańskiej przełomu XIV i XV wieku, katalogu ekspozycji średniowiecznej rzeźby w Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz artykułów naukowych na temat sztuki państwa zakonnego w Prusach. Prezentowana książka wpisuje studia nad sztuką regionu w nowoczesny nurt badań nad sztuką i religijnością późnośredniowiecznej Europy.
Pamiątka kanonizacyjna bogato ilustrowana z fragmentami nauczania Jana XXIII.
Wracając do domu, spotkacie dzieci. Pogłaszcie wasze dzieci i powiedzcie:
To jest czułość papieża.
Znajdziecie łzę do otarcie u kogoś:
powiedzcie jakieś dobre słowo.
Papież jest z wami, zwłaszcza w godzinach smutku i goryczy.
Jan XXIII
W Roku Wiary, w którym cały Kościół został zaproszony przez Benedykta XVI, aby wyznawać, celebrować, przeżywać i w modlitewnym spotkaniu z Bogiem pogłębić swoją wiarę, ks. Janusz Chyła, wicerektor pelplińskiego Wyższego Seminarium Duchownego, wygłosił cykl połączonych z nabożeństwem Gorzkich Żali kazań pasyjnych, w których przybliżał wiernym tajemnice zawarte w widzialnych znakach Bożej łaski, jakimi są sakramenty Kościoła.
Obdarzeni kapłaństwem hierarchicznie służebnym, biskupi i prezbiterzy, sprawując swoje funkcje wobec pozostałych członków (ciała) przewodniczą w darmowym przekazie łaski, upodabniając się w sposób szczególny do Chrystusa Kapłana - Sługi. Troszczą się, by mieć w sobie świadomość, że ich posługa kapłańska służy spełnianiu się kapłaństwa powszechnego wszystkich ochrzczonych, które jako dar dla całego ludu jest nadrzędne,
fragment książki
Biblijne rozważania o Obliczu Pańskim są zapisem rekolekcji wygłoszonych przez znanego i cenionego biblistę abpa Henryka J. Muszyńskiego do sióstr obliczanek. Autor wykładał w WSD w Pelplinie i był profesorem i dziekanem na ATK, w 1985 roku został mianowany sufraganem chełmińskim, a w 1987 roku biskupem diecezjalnym włocławskim. Po wprowadzeniu nowego podziału administracyjnego w 1992 roku został mianowany arcybiskupem i metropolitą gnieźnieńskim, a w 2009 roku Prymasem Polski. Dziś jest seniorem i rezyduje w Gnieźnie.
Książka, przez swój charakter i treść, wpisuje się w wezwanie Benedykta XVI z Listu apostolskiego Portam fidei zapowiadającego wydarzenie Roku Wiary: „W tym okresie będziemy kierować swój wzrok ku Jezusowi Chrystusowi, który w wierze przewodzi i ją wydoskonala (Hbr 12, 2): w Nim znajduje wypełnienie wszelka udręka i tęsknota ludzkiego serca”. Sięgając do rozważań Rekolekcjonisty, mamy możliwość pogłębienia swojej osobistej więzi z Jezusem Chrystusem żyjącym w Kościele i okazję do kontemplacji Jego Bosko-ludzkiego oblicza.
W tej książce piszę o złożonej, bosko-ludzkiej naturze Kościoła.
Jej głębię jest w stanie zrozumieć wyłącznie wiara, a przeżyć jedynie osoba święta.
Dlatego utarło się powiedzenie, że święci są światłem Kościoła, czyli jego najlepszą cząstką. Oni wyraźnie pokazują, że od początku Kościołowi zależy wyłącznie na człowieku, że zawsze razem z tym człowiekiem szuka jego najbardziej autentycznego i najtrwalszego dobra.
Bóg jest zawsze blisko ludzi. Nie zawsze jednak łatwo jest tego doświadczyć.
Trudno jest odczuć Jego obecność, kiedy obok nie ma Jego świętych świadków, czyli ludzi dobrych, o sercu wrażliwym na potrzeby innych i na niesprawiedliwość, której oni doznają. Święci są szczególnymi świadkami obecności Boga i Jego działania w historii. Zabiegają oni o światło Boże w świecie, czyli o obecność Boga, która oświeca, dodaje odwagi, podnosi na duchu, oddala lęki, daje siłę.
(fragmenty Wstępu)
Barbara Stettner-Stefańska – dziennikarka, współpracowniczka paryskiego tygodnika „Głos Katolicki”. Od lat działa na rzecz ratowania i promocji polskiego dziedzictwa kulturowego we Francji i współpracuje ze Stowarzyszeniem Polskich Kombatantów i Ich Rodzin we Francji. Autorka m.in. książek Paryż po polsku (trzy wydania) i Francja po polsku, współautorka Podróży po krajach Unii Europejskiej oraz Norwida bezdomnego – publikacji związanej z przeniesieniem ziemi z grobu tego poety w Montmorency na Wawel. Jest redaktorem prowadzącym i współautorką wydanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego albumu Witold Urbanowicz, Artysta nienasycony.
Danuta Olesiuk – historyk sztuki, od 1999 roku związana z Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie, od 2010 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. działalności podstawowej. Autorka kilkunastu wystaw (m.in. „Listy z Majdanka. Obóz koncentracyjny w świetle grypsów”) oraz tekstów poświęconych kolekcjom muzealnym i działalności wystawienniczej muzeum. Obecnie zajmuje się badaniem zmian, jakie zaszły w przestrzeni byłego obozu koncentracyjnego, w kształtowaniu jego krajobrazu kulturowego i form upamiętnienia Majdanka.
Książka ukazuje się w pierwszą rocznicę śmierci księdza infułata. Tytułem nawiązuje do wspomnień księdza Kiedrowskiego z jego publikacji „Na drogach życia”, stamtąd również pochodzi większość cytatów. Cytaty bez odnośnika do przypisów to fragmenty zanotowanych lub zarejestrowanych na taśmie magnetofonowej rozmów autorki z księdzem Kiedrowskim, prowadzonych w Paryżu i telefonicznie między 16 kwietnia a 31 grudnia 2011 roku.
Mimo swych rozmiarów książka nie wyczerpuje obszernego tematu, jakim jest obejmująca całe stulecie biografia tego Wielkiego Polaka, Kapłana i Żołnierza.
Bardzo dobrze się stało, że na zakończenie Roku Wiary na rynku wydawniczym ukazuje się publikacja ks. dra Leszka Jażdżewskiego – wypełniająca w pewnym sensie słowa mądrości Syracha: „Wychwalajmy mężów sławnych i ojców naszych według następstwa ich pochodzenia. Ci są mężowie pobożni, których cnoty nie zostały zapomniane, pozostały one z ich potomstwem, dobrym dziedzictwem ich następcy. Potomstwo to trzyma się Przymierza, a przez nich ich dzieci” (Syr 44,1.10-13). Czytelnik otrzymuje do rąk ze wszech miar interesującą, aktualną (z uwagi na prowadzony proces beatyfikacyjny) i potrzebną książkę o życiu i dziele Biskupa Konstantyna Dominika. Bogactwo tekstów źródłowych, przekazów ustnych, ilustracji i fotografii oraz nader przystępny język opracowania czynią publikację niezmiernie atrakcyjną. (…). Należy to uznać za cenny walor opracowania, które może przyczynić się do zwiększenia świadomości historycznej i narodowej (patriotycznej i eklezjalnej) współczesnych mieszkańców Pomorza. (…) Publikacja ks. Jażdżewskiego jest wartościowym przyczynkiem do dokumentowania historii Kościoła w trudnym okresie dziejów (…). Autor nie pozostaje na pozycji biernego obserwatora i komentatora historii, ale przyjmuje postawę aksjologicznie zaangażowaną, przez co książka niesie głębokie przesłanie, a zatem ma również charakter kerygmatyczny.
z rec. ks. prof. dr hab. Wojciecha Cichosza
Powieść sensacyjno-historyczna oparta na faktach. Znakomicie zarysowane czasy I wieku n.e., pierwszych wspólnot chrześcijan oraz krucjat w Ziemi Świętej na przełomie XII i XIII wieku. Świetnie pokazana Jerozolima, dwór Saladyna w Damaszku, świat templariuszy, zakony we Francji, średniowieczna Etiopia oraz ? co niezwykle ciekawe ? dokładnie te same miejsca dziś. Trzyma w napięciu od pierwszej strony do rewelacyjnego finału. Recenzenci porównują klimat powieści do dzieła Umberto Eco ?Imię róży? i bestsellera Dana Browna ? ?Kod Leonarda da Vinci?. Lektura obowiązkowa.
?Małe cuda Boga? to zbiór opowiadań z pieszych pielgrzymek do Santiago de Compostela, Rzymu, Jerozolimy, Medjugorie i Asyżu od 2004 - 2011 roku.
Autor przedstawia cudowne zdarzenia, które wydarzyły się w jego życiu. Nazywa je CUDAMI, ponieważ wielokrotnie te wydarzenia były odpowiedzią na jego modlitwę.
Chciałby, abyś i Ty zastanowił się nad swoją wiarą i nad cudami, które wydarzyły się w Twoim życiu.
Książka napisana jest w taki sposób, aby każdy czytelnik daną historię mógł ocenić sam.
Dominik Włoch z Gdańska. Ukończył pedagogikę resocjalizacyjną na Uniwersytecie Gdańskim. Pasjonują go wyzwania i podróże. Pieszo pielgrzymował do Santiago de Compostela, Rzymu, Jerozolimy, Medjugorie oraz Asyżu. Łącznie przeszedł prawie trzydzieści tysięcy kilometrów. Jest terapeutą manualnym, certyfikowanym coachem i trenerem twórczego myślenia. Swoimi talentami i doświadczeniem dzieli się z innymi prowadząc spotkania i prelekcje. Jako wolontariusz spędził ponad rok na Madagaskarze pracując w przychodni prowadzonej przez ojców salezjanów. Pomagał najbardziej potrzebującym, opiekował się dziećmi z porażeniem mózgowym oraz ludźmi po udarach i wylewach.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?