Burek może być z mięsem, ze szpinakiem, świeżym serem, a w post z ziemniakami. Od spodu tłusty, w buzi gorący. Popity naturalnym jogurtem daje kopa na pół dnia. Każda piekarnia ma przynajmniej dwa stoliki, przy których rano można usiąść i spokojnie wsunąć trójkącik ciasta w usta. Burek kosztuje grosze, ale nie wstydzi się go zjeść żaden majętny Serb. Normalny obrazek - właściciel mercedesa, w obciętych dżinsach i w klapkach, ze złotą ketą na szyi, drepcze do pekary. Tam zajada gorące śniadanie, a obok to samo robi pracownik komunalki w brudnych ogrodniczkach, który za chwilkę wejdzie na śmieciarę i pojedzie czyścić Belgrad.
Dzięki burkowi podróżowanie po Serbii jest zarazem i tanie, i smaczne. A na obiad można zjeść równie tanią pljeskavicę. Mielone, grillowane mięso w bułce. Wygląda jak hamburger, ale każdy Serb wie, że to pljeskavica była pierwsza!
Największy kraj byłej Jugosławii nie ma nadmorskich plaż. Amatorzy smażalni pod słońcem nie znajdą tutaj swego miejsca, chyba że zdecydują się na piasek w którymś z naddunajskich kurortów. Amatorzy gór będą zaskoczeni Starą Planiną. Widoki jak w Bieszczadach. Wysokie, prawie dwukilometrowe góry porośnięte tylko trawą. Pomiędzy wierzchołkami przykucnęły wąwozy. Puste. Czasami przejdzie pasterz z owcami. Pionowe ściany i szum kaskad. Chillout do potęgi. Co kilkaset metrów taki nasz wąwóz Homole, tyle że bez tłumów i kas na wejściu.
W Serbii słychać ciągle muzykę graną na ulicach, dla zwykłych ludzi, a nie tylko pod turystów. Folk jest ciągle żywy. Największy na świecie festiwal trębaczy musiał narodzić się w tym kraju.
Ale najwspanialsi są Serbowie. Wystarczy zagadać w ogólnosłowiańskim języku, a już zapraszają na kawę i rakiję. Pamiętaj, że tutejszy alkohol pije się mikroskopijnymi łyczkami, a przy wznoszeniu toastu trzeba patrzeć swojemu towarzyszowi w oczy.
Dziewczęta i chłopcy, ta książka jest dla wasDziewczęta i chłopcy, którzy przygotowujecie się do udziału po raz pierwszy w sakramencie spowiedzi świętej, to wam jest dedykowana książka Ja też się spowiadam!, która nie jest podobna ani do podręczników szkolnych, ani nawet do katechizmu. Mam nadzieję, że będziecie do niej chętnie i z zaciekawieniem zaglądać. Została bowiem napisana tak, żebyście mogli jako uczniowie drugiej lub trzeciej klasy zrozumieć wszystko, co przeczytacie. Owszem, niektóre słowa lub informacje mogą być nieco trudniejsze, ale wystarczy trudniejszy fragment przeczytać ponownie i z większą uwagą, a wszystko będzie zrozumiałe.Książka Ja też się spowiadam! może być pomocna we wspólnym przygotowywaniu się do tego wielkiego dnia dnia pierwszej spowiedzi świętej z przyjaciółmi, katechetami i rodzicami. We współpracy z przyjaciółmi można pogłębiać i poszerzać niektóre sprawy, o których tutaj tylko krótko się wspomina. Można na przykład czytać razem całe wersety Pisma Świętego, które tutaj przytaczane są zaledwie w krótkich fragmentach.Po trzecie Ja też się spowiadam! to książka, którą można przepisać. Właśnie tak! Można ją napisać jeszcze raz! Kto ją ma napisać? Właśnie wy! Zauważcie, że wszystkie strony książki zawierają informacje, pytania, odpowiedzi, propozycje zajęć i rozważań, które mogą przydać się wszystkim. Ale przecież wy nie jesteście wszyscy. Wy jesteście: Marek, Andrzej, Martynka, Zosia, Klara... i każde z was jest inne, podobnie jak uczniowie waszej klasy są zupełnie inni niż uczniowie klas pozostałych. Przepisanie tej książki oznacza uzupełnienie niepełnych informacji, znalezienie odpowiedzi na zadane pytania, podjęcie sugerowanych w książce działań, rozważań ważnych zarówno dla każdego z was z osobna, jak i dla całej waszej grupy.Jeśli w ten sposób z książką Ja też się spowiadam! przygotujecie się do pierwszej spowiedzi świętej, to książka ta nie będzie już jak inne szkolne książki, które odkłada się raz na zawsze. O nie! To będzie raczej dziennik waszej pasjonującej podróży do jednego z najważniejszych celów w waszym życiu, mianowicie do pierwszej spowiedzi świętej. Przed wami szczególna podróż przejście od małych dzieci, które czasem nie wiedzą dobrze, co czynią, do bardziej dojrzałych, zdolnych odróżniać to, co dobre od tego, co złe. I w rezultacie potrafią wybierać dobro. A więc życzę wam udanej, dobrej podróży!
„Spotykam tylko dobrych ludzi” – z takim postanowieniem Anna Borecka zorganizowała drugą samotną wyprawę do Azji. Tym razem podróżowała autostopem przez Turcję, Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan i ChRL. W drugim tomie „Alpinistki na autostopie”, zatytułowanym „Z Polski do Chin”, opowiada o pełnej wrażeń trzymiesięcznej eskapadzie. W tym czasie pokonała lądem około 20 tys. km, głównie na stopa.
Miłośnicy podróży będą zachwyceni. Znajdą tu m.in. relację z bezludnych Gór Kurdyjskich i baśniowej Kapadocji. Zwolennicy słońca odczują żar wielkich pustyń Kyzył-kum, Kara-kum i Takla Makan, zaś pasjonaci gór będą zdobywać wraz z autorką kolejne azjatyckie szczyty.
Boże miłosierdzie to miłość, która zniża się ku nam. Nie bardzo chcemy zniżającej się ku nam miłości ludzkiej. Zwłaszcza wtedy, kiedy wzrasta poczucie sprawiedliwości jako konieczność. Rozumiemy, że chodzi o ludzką dobroć, której wciąż jest za mało. Lubimy ludzi, kochamy ich, ale ze względu na Pana Boga. Jeżeli kochamy ich tylko ze względu na siebie, możemy ich skrzywdzić.ks. Jan Twardowski (1915-2006) Bądźcie miłosierni to wybór rozważań o tym, czym jest miłosierdzie Boga i rozważań o znaczeniu słów ,,Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny"" (Łk 6,36) w postawie człowieka. Na książkę składają się fragmenty homilii ks. Twardowskiego z kilkudziesięciu lat, które stanowiły komentarz do tekstów Ewangelii, mówiących o miłości Boga do człowieka i Bożym Sercu; miłosierdziu człowieka i ofierze, życiu miłosierdziem. Autor stawia tu pytania, na które szuka odpowiedzi: Co to znaczy, że Bóg jest miłosierny? Jak przejawia się Boża miłość? Jak mówić o Bożej miłości w świecie wojen i nienawiści? Czy człowiek potrafi być miłosierny? Na ile kierujemy się w życiu dobrocią, miłością, przebaczeniem? Książka Bądźcie miłosierni - wraz z dwoma innymi: Będziesz miłował (2015) i Wytrwajcie w miłości (2016) - ukazuje się dla uczczenia setnej rocznicy urodzin ks. Jana Twardowskiego, dla którego miłość była tematem najważniejszym. Trzy tomy wpisują się w Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy: Rok Miłosierdzia oraz 1050. rocznicę Chrztu Polski.
Prezentowana książka To warto wiedzieć – o prawie Kościoła w pytaniach i odpowiedziach ma na celu przybliżenie podstawowych praw i obowiązków wierzących, dotyczących codziennego ich życia, wzajemnych relacji i dyscypliny sakramentów. Stanowi zbiór korespondencji z Czytelnikami, zamieszczany na łamach dwutygodnika „Pielgrzym”. Książka zajmuje się kolejno tematyką poszczególnych sakramentów, od chrztu świętego do sakramentu małżeństwa w aspekcie prawno-duszpasterskim. Podejmuje też problematykę związaną z sakramentaliami, kultem relikwii, prawem karnym i administracyjnym Kościoła, a także procesami o stwierdzenie nieważności małżeństwa.
Stanowi zatem praktyczny przewodnik kanoniczo-duszpasterski dotyczący dyscypliny sakramentów w Kościele. Niewątpliwie przyda się alumnom seminariów duchownych, książka kierowana jest również do szerokiego grona studentów teologii, także prawa kanonicznego, jako literatura uzupełniająca. Stanowi też niezbędną pomoc dydaktyczną dla nauczycieli religii w szkołach. Może okazać się również praktycznym przewodnikiem stosowania przepisów prawa kanonicznego dla duszpasterzy i wszystkich pracujących we wspólnotach parafialnych, w ramach przygotowania do przyjęcia sakramentów. Prezentowany zbiór odpowiedzi na pytania napisany jest dostępnym, prostym i komunikatywnym językiem.
Patronat medialny: Radio Głos, Pielgrzym
Miałem okazję wielokrotnie osobiście słuchać kazań Księdza Biskupa Jana. Nie bardzo wiedziałem, co bardziej podziwiać: czy kompetencję i głębię jego wyjaśnień, czy też piękno słowa, a przy tym prosty i bezpośredni sposób jego przekazywania. Tylko w ten sposób słowo to mogło stać się pokarmem i światłem na drodze chrześcijańskiego życia. Posiadał przy tym ogromną łatwość mówienia i wczucia się w sytuację słuchaczy. Z równym zainteresowaniem umiał mówić do środowisk uczonych, jak i prostego ludu Bożego.
Doskonałe, teoretyczne przygotowanie pozwalało jemu głęboko wnikać w myśl Autora natchnionego i dzięki temu docierać do zamysłu samego Boga. Jednocześnie przez wczucie się w sytuację słuchaczy znajdował drogę do ich serc. (…)
Wydany obecnie tom homilii pt. „Zamyślenia nad słowem Pana”, jak wskazuje na to podtytuł, nie jest zbiorem jednolitym. Książka zawiera 39 homilii, które w okresie dziesięciolecia, w latach 1988–1998, opublikował na łamach „Współczesnej Ambony”. (…)
Wartość obecnego tomu, opublikowanego przez Wydawnictwo „Bernardinum” polega na tym, że zawarte w nim homilie zostały w całościosobiście przygotowane przez samego Kaznodzieję. Stanowią one zatem najbardziej autorytatywne źródło do poznania nie tylko treści głoszonych homilii, ale także stylu, języka, duchowości i osoby czcigodnego Kaznodziei. Powiedziałbym, że właśnie w tych homiliach, pomimo śmierci, nadal żyje i ukazuje się najbardziej prawdziwy obraz człowieka, kapłana, biskupa i duszpasterza.
Abp Henryk J. Muszyński, Wstęp
Książka „Ubierz (J)Ego" jest wyjątkową propozycją na rynku wydawniczym. Pod życzliwą opieką autorki wprowadza Czytelników, bez względu na ich wiek, wygląd i sylwetkę, do przyjaznego świata mody, stylu i ponadczasowej elegancji. Wzmacnia ich poczucie własnej wartości i uczy wyrażania osobowości za pomocą ubrań doskonale dobranych do osobistego stylu. Pokazuje, jak stworzyć szafę mężczyzny z klasą. Oprócz tego, że zawiera wiele profesjonalnych wskazówek dotyczących wyboru właściwego stroju na różne okazje, może być bogatym źródłem inspiracji w odkrywaniu tajników indywidualnego stylu. Bogaty materiał zdjęciowy prezentujący wykonane przez autorkę stylizacje dla mężczyzn w różnym wieku jest doskonałą instrukcją poruszania się w świecie różnorakich dress code'ów. W rozdziale „Nic o Was bez Was" autorka w osobistych wywiadach odwołuje się do doświadczeń i wskazówek doświadczonych znawców mody męskiej. A w rozdziale „Globtroter światowej elegancji" przedstawia nie tylko obyczaje dotyczące mody męskiej w różnych krajach świata, ale również biznesowe zasady savoir vivre'u tam obowiązujące. Książka napisana jest w bezpośredni i humorystyczny sposób, ukazuje kobiecy punkt widzenia na męską elegancję. Zainspirowana została cieszącymi się dużą popularnością cyklicznymi audycjami „Ubierz Ego", emitowanymi w Radiu Plus. Wybrane fragmenty tych programów znajdą Państwo na załączonej płycie.
Grażyna Paturalska – kreatorka, osobista stylistka, wykładowca wizerunku biznesowego i publicznego. Absolwentka studiów podyplomowych Zarządzanie w sektorach mody na Akademii Leona Koźmińskiego. Posłanka IV kadencji Sejmu RP. Wykładowca prestiżowych warsztatów mody i stylu. Ekspert stylistyczny i wizerunkowy, współpracujący między innymi z TVP oraz portalami internetowymi i profesjonalnymi pismami modowymi. Autorka cotygodniowych audycji „Ubierz Duszę" oraz „Ubierz Ego" w Radiu Plus. Felietonistka rubryki mody w dwumiesięczniku „meLady". Organizatorka i animatorka metamorfoz zarówno kobiet, jak i mężczyzn, oraz wielu pokazów mody, podczas których prezentuje autorską kolekcję Grace Collection. W roli modelek występują znane polskie bizneswoman, słuchaczki Radia Plus oraz parlamentarzystki. Trener osobisty i konsultantka firm w zakresie autoprezentacji.
Patroni medialni:
TVP2; Radio Plus;meLADY
Tadeusz Biedzki „W piekle eboli”
Lubi przekraczać granice, nie tylko te geograficzne, dlatego ostatnią podróż odbył śladem eboli i, mimo naprawdę niebezpiecznych momentów, była to wyprawa pod wieloma względami wyjątkowa. Jej przebieg Tadeusz Biedzki opisał w książce zatytułowanej „W piekle eboli”. Fascynująca relacja z dramatycznych wydarzeń w Afryce Zachodniej w czasie epidemii śmiertelnego wirusa uzupełniona jest ponad setką znakomitych, czasem przerażających fotografii.
W sparaliżowanej przez ebolę Afryce śledzi losy ludzi, uczestniczy w krwawej ofierze animistów, przedziera się przez dżunglę i lasy namorzynowe, spotyka Polaka – właściciela kopalni diamentów, zostaje przemytnikiem, słucha opowieści o zabijaniu dzieci i robieniu z ich główek lekarstw, a w głębi dżungli tubylcy opowiadają mu o czarach, duchach i zombie. W prezencie otrzymuje żonę wodza na noc, częstują go pieczenią z małpy i nietoperza. Widzi męczarnie konających, rozpacz, ale i obojętność wobec śmierci.
Podobnie jak w poprzednich publikacjach Biedzki przedstawia niezwykłe historie ludzkie. Pokazuje Afrykę prawdziwą – bez retuszu i politycznej poprawności. Książka jest i podróżnicza, i sensacyjna równocześnie, bo do Gwinei, Sierra Leone i Liberii autor dostaje się przez zieloną granicę i jest tam świadkiem zdumiewających wydarzeń.
To już czwarta od 2012 roku książka tego wybitnego podróżnika i pisarza. Warto przypomnieć, że przed trzema laty „Sen pod baobabem” Biedzkiego został wybrany Podróżniczą książką 2012 roku, wydana w 2013 roku „Zabawka Boga” zachwyciła recenzentów i porównywana była przez nich do dzieła Umberto Eco „Imię róży” oraz „Kodu Leonarda do Vinci” Dana Browna, a autor został za nią uhonorowany kilkoma prestiżowymi nagrodami. Ubiegłoroczne „Dziesięć bram świata” nadal cieszy się niesłabnącą popularnością.
Patronat medialny: POLSKIE RADIO TRÓJKA
Rozważania o znaczeniu przykazania miłości i w jego świetle – o miłości człowieka do Boga i człowieka do człowieka. Na książkę składają się fragmenty homilii z kilkudziesięciu lat (w większości publikowane po raz pierwszy), które stanowią komentarz do tekstów Ewangelii, mówiących o: przykazaniu miłości, przykazaniu miłości wzajemnej; przykazaniu miłości nieprzyjaciół.
Autor stawia tu pytania, na które stara się szukać odpowiedzi: Czy miłość można „nakazać”? Co to znaczy kochać Boga? Kogo nazywamy bliźnim? Kto jest wrogiem, a kto nieprzyjacielem? Jaki mamy stosunek do nieprzyjaciół? Jak mądrze kochać samego siebie?
Książka ukazuje się dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Autora, przypadającej 1 czerwca 2015, dla którego miłość była tematem najważniejszym.
„ Piernikowy smak życia” to bogato ilustrowana książka o historii toruńskiego piernika oraz o dawnej fabryce Wessego ( obecnie Fabryka Cukiernicza KOPERNIK S.A. ).
Trzymają państwo w ręku książkę, będącą świadectwem osób, które wsłuchawszy się w głos Chrystusa Pana, poszły i głosiły Ewangelię całemu światu (por. Mt 28,19). Papież Franciszek w Adhortacji Apostolskiej Evangelii Gaudium zauważył, że „Każdy ochrzczony, niezależnie od swojej funkcji w Kościele i stopnia pouczenia w swojej wierze, jest aktywnym podmiotem ewangelizacji i byłoby rzeczą niestosowną myśleć o schemacie ewangelizacji realizowanym przez kwalifikowanych pracowników, podczas gdy reszta ludu wiernego byłaby tylko odbiorcą ich działa” (por. EG 120).
Na pytanie „kto to jest apostoł” trafnie odpowiada prorok Amos. Na ponad siedem wieków przed czasami apostolskimi mówi on: „Nie jestem ja prorokiem ani nie jestem uczniem proroków, gdyż jestem pasterzem i tym, który nacina sykomory. Od trzody bowiem wziął mnie Pan” (AM 7,14-15). W ten sposób wyjaśnia, iż nie jest zawodowym prorokiem, nie jest nim z własnego wyboru ani z racji wykształcenia, ani też z racji dziedziczenia, lecz dzięki wolnej decyzji samego Boga. Wybierając właśnie jego, skromnego pasterza, Pan Bóg objawił swoje szczególne upodobanie w ludziach pokornych i prostych. Człowiek nie potrzebuje specjalnego wykształcenia czy pochodzenia, aby zostać „posłanym” przez Boga. Ponadto, apostolstwo w pierwszym rzędzie to nie kwestia mojego wyboru, to wybranie konkretnego człowieka dokonane przez Boga.
Niech lektura tej wyjątkowej książki, napisanej przez życie i działalność poszczególnych misjonarzy bez habitów, stanie się dla wszystkich pragnących pójść drogą powołania misyjnego, pomocą w rozeznawaniu tego głosu oraz świadectwem, że przy współpracy z łaską Bożą wszystko jest możliwe.
+ Ryszard Kasyna
Biskup Pelpliński
Źródłem szczęścia jest odkrywanie wiedziona tą myślą Anna Borecka stworzyła model nisko kosztowych Wypraw Autostopowych i ruszyła w pojedynkę zdobywać Góry oraz poznawać ludzi i świat wokół nich. Przemierzyła autostopem 40 tysięcy kilometrów, a plonem tych wypraw i podróży jest seria książek Alpinistka na autostopie"", którą inauguruje tom I pt. Przez Karpaty na Ararat"". Zafascynowani górami i podróżami znajdą w niej pasjonujący opis wyprawy z Wrocławia do zmilitaryzowanej części tureckiego Kurdystanu, związanej z wejściem na Howerlę (Ukraina), Moldoveanu (Rumunia), Musałę (Bułgaria) i Wielki Ararat (Turcja), oraz poznają Ludzi z Planety Argon. I czekać będą na następne tomy Alpinistki na autostopie"" to pewne.Anna Borecka jedyna polska alpinistka, która łączy autostop ze zdobywaniem gór. Wspinała się zespołowo w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Andach i lodospadach. W latach 2008-2013 zorganizowała 4 samotne wyprawy i 3 podróże w góry Eurazji.Wyprawy:1. Przez Karpaty na Ararat2. Autostopem do Chin3. Autostopem na Nordkapp4. Autostopem do PortugaliiPodróże:1. Autostopem z Grecji do Polski2. Stopem online"" do Szkocji3. Samotnie na Mont Blanc w mini-rakach, 4810m n.p.m.Po drodze weszła na szczyty: Howerla 2061m, Moldoveanu 2544m, Musała 2925m, Wielki Ararat 5137m, Erciyes Dagi 3916m, Damavand 5610m, Mt Urtabuz 5047m, Pik Rozdzielenia 6148m, Galdhopiggen 2469m, Ben Nevis 1344m, Zugspitze 2962m, Schwarzhorn 2574m, Pic Alt de la Coma Pedrosa 2942m, Mulhacn 3479m n.p.m. i inne.Dotychczas odwiedziła 50 krajów. W pojedynkę podróżowała autostopem na trasie 40 000km. W Pamirze i Karakorum samotnie pokonała trudne lodowce. Bez asekuracji skakała przez szczeliny na wysokości 5000-6000m n.p.m. Organizowała podróże niskokosztowe nocowała w muzułmańskich domach, kirgiskich jurtach lub na dziko"" we własnym namiocie. Była świadkiem demonstracji w Teheranie i pacyfikacji Ujgurów w Chinach. W Pamirze trafiła do bazy wojskowej, a za stopowanie"" na Karakorum Highway zatrzymała ją policja. Na bazie swych doświadczeń stworzyła model Wypraw Autostopowych. Przygody opisuje w serii książek pt. Alpinistka na autostopie"".
Książka „Pojednajcie się z Bogiem” zawiera teologicznomoralne i pastoralne aspekty sakramentu pokuty i pojednania. Skierowana jest głównie do spowiedników oraz alumnów wyższych seminariów duchownych.
Bezwzględny morderca, skorumpowany polityk i bezduszny przedsiębiorca. Który z nich przyczynił się do zamachu?Podwójne zabójstwo i kradzież tajemniczej substancji z argentyńskiego laboratorium to dopiero początek akcji zorganizowanej grupy przestępczej. Gdy supertajny agent rosyjskiej FSB Dymitr Kuzniecow przybywa do Polski, akcja nabiera tempa. Śledztwo wiedzie do Muzeum Hansa Klossa w Katowicach, a potem na ulice Krakowa i Warszawy. Kuzniecow i prowadzący sprawę kolejnych zagadkowych morderstw inspektor Daniel Bernat będą musieli stoczyć decydującą walkę o życie milionów ludzi.Prawda jest bliżej, niż myślisz...Dariusz Rekosz jest autorem książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Publikuje od 2005 roku, pisze także scenariusze i felietony. Jest animatorem kultury i twórcą słuchowisk radiowych. Pasjonuje się piłką nożną, fascynują go podróże, uwielbia dobrą kuchnię.
Śmierć, miłość, przyjaźń, pieniądze i wykluczenie społeczne temu wszystkiemu musi sprostać Monika, uczennica przeciętnego gimnazjum, która żyjąc w otoczeniu beztroskich koleżanek i kolegów, skrywa swoją olbrzymią samotność.Czy kuszona przez najlepszą przyjaciółkę i jej chłopaka zdecyduje się, żeby za wszelką cenę poprawić swój byt? Jak daleko posunie się, aby pomóc mamie? Komu będzie mogła zaufać?Pełna ciepła, wzruszeń i niesamowitych zwrotów akcji książka pomoże zrozumieć trudne decyzje, podejmowane przez młodych ludzi.
Książka podróżnicza, ukazująca tajemnice i piękno Indii. Autorka rozpoczyna poznawanie kraju od Bombaju i zmierza do Kerali. Opisując miasta wplata relacje za spotkań z ludźmi, przedstawia problemy omawiane w prasie indyjskiej, ukazuje ciekawe indyjskie filmy. Czytając książkę ma się wrażenie, że wędrujemy wraz z autorką po wykutych w skałach świątyniach, miastach duchach, że płyniemy po rozlewiskach, uczestniczymy w przedstawieniach starożytnego teatru.
Tajemnicza, niedająca się empirycznie zaobserwować, ale prawdziwa łaska Boża została nam dana w momencie chrztu świętego. Niekiedy zignorowana i nierozwinięta, jak zapomniany ukryty program komputerowy, tkwi ona nadal w głębi duszy.
Może warto tą łaskę „rozpakować” i zobaczyć, jakie funkcje może w życiu spełnić?
Ta książka, skierowana do ludzi wierzących, przygląda się płodności łaski wewnątrz ludzkiego postępowania. Traktuje ona teologię moralną jako naukę o Bogu obecnym w wolnej, pełnej inwencji ludzkiej ofiarności. Światłem pozwalającym rozeznać się w tej rzeczywistości jest teologiczna synteza św. Tomasza z Akwinu.
Mam nadzieję, że te rozważania przyczynią się nie tylko do potrzebnej odnowy teologii moralnej, ale także posłużą zwyczajnym ludziom, którzy pragną, aby moc Boża odsłoniła się w ich codziennym życiu.
Arkady Radosław Fiedler (ur. 23.03.1945 r.) - geograf i nauczyciel z wykształcenia, podróżnik i muzeolog z zamiłowania, współtwórca i współwłaściciel Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera oraz Ogrodu Kultur i Tolerancji w Puszczykowie pod Poznaniem (www.fiedler.pl), poseł na Sejm RP V, VI i VII kadencji, współautor wydawnictw National Geographic: ,,Między niebem a piekłem"", ,,Wyprawy na koniec świata"" oraz ,,Świat na talerzu"", autor książek: ,,Barwny świat Arkadego Fiedlera"", ,,Wabiła nas Afryka Zachodnia"", ,,Najpiękniejszy ogród świata"", ,,Majowie. Reaktywacja"" - zabiera Czytelnika na wyprawę do Peru śladami starych kultur andyjskich.Uczestniczyć i podziwiać - tego uczył mnie Ojciec - pisze autor w ,,Chwale Andów"". Wierny tej nauce przemierza pustynne oraz górzyste peruwiańskie szlaki, aby osobiście obejrzeć, dotknąć, poczuć to, co zostało z prekolumbijskich czasów. Zwiedza znane miejsca - Cuzco i Nazca - ale również takie, gdzie turyści nie zaglądają - Eten, Pichinjoto, Ollantaytambo. I opowiada Czytelnikowi, co widzi, co czuje, jakie obrazy przeszłości tworzy wyobraźnia natchniona andyjskimi widokami. Piękna to opowieść! O świątyniach i twierdzach budowanych przez inkaskich artystów kamieniarzy ze skał bez użycia odrobiny nawet spoiwa, o akwedukcie Mochików, który z przeraźliwie jałowej pustyni, gdzie nawet karalucha nie uświadczy, uczynił uprawne pola, o ziemniaku, którego czterdzieści(!) odmian, bez laboratoriów i pracowni badawczych, prekolumbijscy rolnicy wyhodowali w kraterach Moray. A także o tym, co się stało, że te wspaniałe andyjskie kultury upadły.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?