Książka Dobre nowiny czyli niewymyślone zdarzenia z Internetem w tle jest owocem przemyśleń i pewności, że prawdy Ewangelii są stale aktualne, że człowiek żyjący "z Internetem w tle", ma takie same dylematy moralne, przeżywa takie same pokusy i zwycięstwa jak ludzie sprzed wieków. Bo historie te opowiadał już Ktoś niemal dwa tysiące lat temu, co prawda w trochę innych realiach, ale zdarzają się one i dzisiaj. Może znajdziesz je drogi Czytelniku także we własnych wspomnieniach?
prof. dr hab. Agnieszka Szewczyk
Niniejsza publikacja, nosząca tytuł: ?Jeden jest nasz Pan i Mistrz", stanowi owoc modlitwy, studium i refleksji prowadzonej z wykorzystaniem bogatego warsztatu naukowego i doświadczeń duszpasterskich Księdza Arcybiskupa. To piękne kompendium pozwalające odczytać i pogłębić wartość powołania kapłańskiego.
fragment Przedmowy ks. Antoniego Bączkowskiego Rektora WSD w Pelplinie
Arcybiskup Henryk J. Muszyński - urodzony 20 marca 1933 roku w Kościerzynie, kapłan archidiecezji chełmińskiej, wyświęcony 28 kwietnia 1957 roku. W latach 1985?1987 ? biskup pomocniczy chełmiński, 1987?1992 ? biskup włocławski, 1992?2010 ? arcybiskup metropolita gnieźnieński, 2009?2010 ? Prymas Polski. Profesor nauk biblijnych. Uczestnik kilku synodów biskupów. Od 1994 roku członek Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, 2002?2010 ? członek Kongregacji Nauki Wiary. Promotor porozumienia polsko-niemieckiego, dialogu katolicko-żydowskiego oraz polsko-rosyjskiego, inicjator i organizator Zjazdów Gnieźnieńskich.
Autor ponad 370 publikacji naukowych i pastoralnych. Ostatnio opublikował m.in. książki: Stańmy z radością przed obliczem Pana. Kontemplacja oblicza Bożego w człowieku i oblicza ludzkiego w Bogu, Pelplin 2012 (zapis biblijnych rozważań o Obliczu Pańskim wygłoszonych do sióstr obliczanek podczas rekolekcji) oraz Cierpliwe trwanie znakiem miłości. Homilie i orędzia Arcybiskupa Henryka J. Muszyńskiego, Prymasa Polski, 19 grudnia 2009 ? 8 maja 2010 roku, Gniezno 2013.
?El Camino, czyli hiszpańskie wędrowanie? to książka, która powstała z potrzeby serca podczas peregrynacji autora Szlakiem Francuskim do Santiago de Compostela. Postępując śladem niepoliczonych rzesz, które od ponad tysiąca lat nieprzerwanie zmierzają od Pirenejów aż po najdalszy kraniec Hiszpanii, autor dostąpił zachwytu na widok wielkiej sztuki, jaką naznaczony jest ten szlak, ze spotkania w drodze pątników ? ludzi wspaniałych, jakże często poszukujących sensu życia ? wreszcie z powodu piękna krajobrazów. Prawda, dobro i piękno ? oto wartości, na jakie człowiek może być wystawiony każdego jednego dnia w ponad miesięcznej wędrówce do grobu św. Jakuba Apostoła, gdy tylko zechce się na nie otworzyć. Niniejsza książka pragnie być zachętą dla tych Czytelników, którzy poszukują wartości wyższych ? również w drodze.
Ludzie przyglądali się Kevinowi od zawsze. Jedni ukradkiem, inni natarczywie. Niektórzy robili mu zdjęcia. Chłopak bez nóg, do tego śmigający na deskorolce, budził sensację. Wreszcie Kevin stracił cierpliwość i zaczął fotografować tych, którzy się na niego gapią. Po zrobieniu kilkuset zdjęć stwierdził, że reakcje gapiów są zawsze takie same, niezależnie od wieku, rasy, płci. Kupił więc profesjonalny aparat, spakował plecak, trzy pary zapasowych kółek do skateboardu, i pojechał w świat, podglądać gapiów spoza USA.
Z tej trwającej kilka miesięcy podróży przywiózł tysiące zdjęć ? tak powstała wystawa ?The Rolling Exhibition?, o której napisano: ?15 krajów, 31 miast, 32 tysiące zdjęć, jedno spojrzenie?. A swoje przygody opisał w tej książce.
Dlaczego księża się nie żenią? Z jakich powodów celibat tak bardzo leży na sercu Kościołowi, skoro sam Jezus nie domagał się go nawet od apostołów? Czy ten obowiązek może wywoływać dewiacje związane z seksualnością, życiem uczuciowym, a nawet przypadki pedofilii? To trzy pytania - spośród wielu możliwych - jakie niejeden sobie stawia, często nie znajdując przekonujących odpowiedzi. Odnosi się wrażenie, że w ostatnich czasach przybywa argumentów za otwarciem się na księży żonatych. Wysuwa się zarzuty, że celibat nie jest dogmatem, ale tylko dyscypliną powstałą w średniowieczu; że jest on wbrew naturze, a więc jest szkodliwy dla równowagi psychofizycznej i dojrzałości osobowości ludzkiej. A poza tym, gdyby księża mogli się żenić, nastąpiłby wzrost liczby powołań.
Na te i inne palące zarzuty odpowiadają różni eksperci, rozmiłowani w swoim powołaniu, pozwalając odkryć wartość, jaką ma dziś celibat w życiu tysięcy kapłanów i seminarzystów.
Lucyna Szomburg jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego. Wydziału Ekonomiki Transportu, jest mężatką, matką trzech dorosłych synów. Jej zainteresowania to literatura, poezja, teologia i wyprawy z plecakiem. Co roku przeznacza kilka tygodni na wędrówki śladami średniowiecznych pielgrzymów. Swoją pasją dzieli się pisząc artykuły i opowiadania zamieszczane na stronach internetowych Polskiego Klubu Camino de Santiago oraz Przyjaciół Camino, organizuje spotkania, na których przybliża ideę wędrowania tymi szlakami, a także nagrała audycje w Radiu Gdańsk i Radiu Plus.
Latem 2009 roku wyruszyła wraz z koleżanką na szlak św. Olafa, wiodący z Oslo do Nidaros (obecnie Trondheim) w Norwegii. Były pierwszymi Polkami, które pokonały pieszo tę 700-kilometrową trasę do grobu św. Olafa, patrona Norwegii. Wędrowały przez góry, pustkowie, ogromne pastwiska, tereny bagienne, płaskowyże o surowym, północnym klimacie, ale też wędrowały pięknymi dolinami rzek, brzegami jezior, dziewiczymi lasami i łąkami. Swoje wrażenia i przygody autorka opisała w książce, będącej formą dziennika z podróży.
Cenię wielką teologię, ale moja wiara jest bardzo prosta: jest pokładaniem nadziei w Jezusie Chrystusie. Wiem, że On jest tym jedynym, który nie zawiedzie.
Chrystus uratował nas od rozpaczy, ukazał sens naszemu życiu, śmierci, miłości. Tę radosną nowinę dobrze jest przekazywać w dzisiejszym zagubionym świecie.
ks. Jan Twardowski
Jan Twardowski (1915-2006), ksiądz, poeta i kaznodzieja, człowiek wiary – niezachwianej i ufnej. O wierze mówił wierszami, w udzielanych wywiadach, na spotkaniach autorskich, z ambony. Wypowiadane przez kilkadziesiąt lat słowa układają się w dekalog, u którego podstaw leżą: I. Dziecięctwo; II. Zdziwienie; III. Prostota; IV. Świadomość obecności Boga; V. Ufność i spokój; VI. Tajemnica i zachwyt; VII. Paradoksy; VIII. Doświadczenie; IX. Radość i uśmiech; X. Nadzieja.
Rozważania Taka jest moja wiara miejscami mają osobisty charakter. Są wyznaniem poety i kaznodziei, dla którego wiara w Boga i Bogu była istotą życia. Są także przekazem żywej wiary w świetle rozważanych fragmentów Ewangelii. Przynoszą refleksje skupione wokół dwóch kluczowych pytań: Czym jest wiara? Kim Jezus jest dla mnie?
Bohaterem niniejszej książki jest pewien niezwykły ogród w Puszczykowie pod Poznaniem, gdzie od kilkudziesięciu lat żyje podróżniczy ród Fidlerów. Nazwijmy ten ogród, i to bez cienia chełpliwości, aczkolwiek nieco górnolotnie - najpiękniejszym ogrodem świata. Nie dlatego jednak, że jest aż tak wymyślny, tak wspaniały i niedościgły. Nie chodzi tu bynajmniej o wyrafinowanie kanony ogrodniczego piękna.
Owszem, ogród ten ma niewątpliwie zasługi, ponieważ mieści się w nim podróżnicze Muzeum - Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera, ale Bogiem a prawdą, oceniając rzecz obiektywnie, widziałem ogrody dużo lepiej urządzone i wypieszczone, aniżeli nasz. Więc o co chodzi z tym najpiękniejszym ogrodem świata? W zasadzie rzecz jest prosta i zrozumiała. Rzecz idzie o to, mianowicie, że najpiękniejszy ogród świata to z reguły ten, który jest naszym własnym ogrodem, wyłącznie nam przypisanym, nie tylko rośliny, ale także ludzie serdecznie z nim związani, na co dzień. Taki to najpiękniejszy ogród świata mam na myśli. Ogród subiektywny, bardzo osobisty, jedyny w swoim rodzaju, bo absolutnie nasz. Zrozumieją to ci wszyscy szczęśliwcy, którzy posiadają własne ogrody.(...)
W Kościele Boga albo rozkwitają wszystkie powołania, albo istnieje niebezpieczeństwo i ogólny kryzys powołaniowy. Powołanie należy więc rozumieć nie jako propozycję kierowaną bezpośrednio do niektórych osób obdarzonych szczególną konsekracją, ale jako bodziec adresowany do wszystkich, by w sposób inteligentny przemyśleli, jaki kierunek mają nadać swojemu życiu. Właśnie, dlatego rolą duszpasterstwa powołaniowego jest dziś ukazanie sensu wzajemnych relacji między wzrostem w wierze i wyborem powołania oraz budzenie uśpionej wiary lub wzbudzenie wiary na nowo, zdolnej doprowadzić do radykalnych i wielkodusznych wyborów. Przestrzenią realizowania tego rodzaju wychowania, które ze swej natury stanowi coś nie tylko złożonego i trudnego, ale również tajemniczego i przekraczającego siły animatorów powołaniowych, jest parafia powołaniowa, rozumiana nie tylko, jako rezerwuar powołań dla seminarium, ale wcześniej jeszcze i przede wszystkim jako parafii a misyjna; jako miejsce, w którym doświadcza się bycia powołanym na całe życie, oraz w którym wierzący przeżywa odpowiedzialnie powołanie drugiego i staje się powołującym, dorosłym w wierze. Takie rozumienie powołania, duszpasterstwa oraz parafii i, jako odpowiedź na pytania stawiane w obliczu kryzysu powołań, proponuje Autor książki Przywołał do siebie tych, których sam chciał. Pedagogia powołania.
Książki Toniego to nadal fascynujące książki, nie tylko ciekawe z powodu tematu, ale pisane barwnym soczystym językiem, pełnym metafor i wyrafinowanych skojarzeń. Ale też książki poznawcze, wnikające głęboko w problemy antropologii, etnografii, kultury. Zawsze pozostaną opowieściami ,,z pierwszej ręki"", z własnego doświadczenia. Jestem pewna, że podróże i książki Toniego wniosły dużo do poznania świata zwłaszcza tego, który jest zagrożony zanikiem tożsamości a bywa, że nawet istnienia. Z ukochanego przez niego świata indiańskiego, którym się utożsamiał, dumny, że był ,,białym Indianinem"" niewiele dziś pozostało. Tony odszedł, ale... ten świat w jego książkach pozostał - zatrzymany na klatkach filmu, zawarty w barwnym słowie, kwiecistej metaforze...
Książka ta powstała w ciekawych okolicznościach: przed II wojną światową Polska, jak wiele ówczesnych europejskich społeczeństw poważnie myślała o posiadaniu kolonii. Stąd zralizowana w roku 1937 rządowa wyprawa na Madagaskar pod kierunkiem majora Mieczysława Lepeckiego (adiutanta Marszałka Piłsudskiego). Stąd też ""tajna"" misja Fiedlera, który na zlecenie rządu RP - jako niezależny ekspert - badał warunki i opłacalność ewentualnej kolonizacji i polskiego osadnictwa na wyspie. Oczywiście, przede wszystkim Arakdy Fiedler badał zwierzęta, opisywał zwyczaje rdzennej ludności Madagaskaru i... fotografował.
W bogatej twórczości poetyckiej ks. Jana Twardowskiego (1915–2006) postać Matki Bożej i modlitwy skierowane do Maryi można znaleźć od wierszy wojennych, powstańczych po ostatni wiersz z 2006 roku. Późniejszy ksiądz poeta już od dzieciństwa myślał o Maryi jak syn o Matce i do ostatnich swoich dni zwracał się do Niej z dziecięcą ufnością. Często powtarzał, że w modlitwach do Matki Bożej jest instynkt dziecka – bardzo prawdziwe uciekanie się pod Jej obronę.
Wiersze zebrane w niniejszej książce przybliżają Maryję nie tylko jako Matkę Boga-Człowieka, Jezusa, ale i Matkę nas wszystkich, bardzo ludzką – zatroskaną, zapracowaną, czułą i kochającą. Pomagają szukać Jej obecności na co dzień.
Chcesz przeżyć Jubileusz 2025 w pełni i świadomie? Sięgnij po „Przewodnik po Roku Świętym” – niezastąpioną książkę, która poprowadzi Cię przez ten wyjątkowy czas łaski i nadziei.
Co znajdziesz w środku?
Historia jubileuszy – od czasów biblijnych po współczesność.
Wskazówki, jak duchowo przeżyć rok Rok Święty.
Szczegółowy kalendarz wydarzeń jubileuszowych – nie przegap niczego!
Modlitwy, rozważania i inspirujące słowa na każdy dzień.
Symbolika i przesłanie logo oraz hymnu Jubileuszu 2025.
Moja książka skierowana jest do wszystkich, którym marzy się ser wykonany własnoręcznie, w domowej kuchni. Dla niektórych z Was wiedza zdobyta dzięki tej książce być może stanie się początkiem pożytecznego hobby. Starałem się wybrać przepisy najbardziej wdzięczne i proste, idealne na pierwsze technologiczne kroki, tak aby sukcesy dodawały Wam skrzydeł i zachęciły do zdobywania kolejnych stopni serowarskiego wtajemniczenia. Drogi czytelniku, życzę Ci ciekawej lektury i inspiracji do zrobienia jedynego, niepowtarzalnego i najlepszego na świecie sera.
Na początku października 2023 roku Dykasteria Nauki Wiary opublikowała odpowiedzi papieża Franciszka na przedłożone mu przez pięciu kardynałów dubia, które dotyczyły kwestii reinterpretacji Objawienia Bożego, praktyki błogosławienia związku osób tej samej płci, rozumienia synodalności, kapłaństwa kobiet i warunków sakramentalnego rozgrzeszenia. Odpowiedzi papieskie bardziej skoncentrowały się na kwestiach duszpasterskich niż doktrynalnych, rodząc tym samym kolejne pytania i wątpliwości. Wrażenie zamętu i niepewności co do ciągłości nauczania Kościoła pogłębiła deklaracja Fiducia supplicans wprowadzająca kategorię „spontanicznego błogosławieństwa” par w sytuacjach nieregularnych i par tej samej płci. To wszystko dzieje się w kontekście trwającego od 2021 roku Synodu o synodalności, który zaprasza do bycia Kościołem słuchającym. Wsłuchując się w dubia pięciu kardynałów oraz udzielone przez papieża Franciszka odpowiedzi, pragniemy nie tylko słuchać tej synodalnej symfonii Kościoła, a również w niej uczestniczyć. Naszą intencją nie jest mnożenie opinii, wątpliwości i pytań ani tym bardziej kontestowanie czy krytykowanie. Papież Franciszek w homilii wygłoszonej na konsystorzu 30 września 2023 roku użył metafory orkiestry dla wyrażenia synodalnego charakteru Kościoła. Stąd pragnienie środowiska teologów toruńskich, by podjąć proponowaną przez papieża Franciszka partyturę i szukać jej zrozumienia w zgodzie z Objawieniem Bożym. To właśnie o Objawieniu Bożym mówił Benedykt XVI w Adhortacji Verbum Domini z 2010 roku jako symfonii, w której „w pewnym momencie pojawia się «motyw solowy» […], czyli motyw powierzony pojedynczemu instrumentowi bądź głosowi, który jest tak ważny, że nadaje sens całemu dziełu. Tym «motywem» jest Jezus” (VD 13). Bez Chrystusa nie „zinterpretujemy lepiej”, jak chce papież Franciszek, ani Objawienia Bożego, ani Tradycji Kościoła, ani samego Kościoła, ani tym bardziej – człowieka. Ze wstępu ks. Wojciecha Pikora i ks. Jana Perszona
Modlitewnik powstał jako odpowiedź na wzrastające od wielu lat zapotrzebowanie na różne teksty modlitw za zmarłych.
Jego myślą przewodnią jest, jak sam tytuł wskazuje, odwoływanie się do Boga "bogatego w miłosierdzie", z prośbą za tymi, którzy uprzedzili nas w drodze do wieczności, ale jeszcze przez "ogień" czyśćca dopełniają swego oczyszczenia.
Modlitewnik składa się z trzech części i dodatku. Część pierwsza zawiera brewiarzowe modlitwy za zmarłych, które jako publiczna modlitwa Kościoła powinny być coraz bardziej upowszechniane i odmawiane, zwłaszcza przy zmarłym, w dniu pogrzebu, w rocznicę śmierci, a także w innym czasie.
W części drugiej zamieszczono nabożeństwa, a ściślej mówiąc teksty rozważań nowenny, septenny, różańca, drogi krzyżowej oraz litanie za zmarłych.
Najobszerniejsza jest część trzecia, zawierająca bogaty wybór modlitw indywidualnych za zmarłych. Rozpoczyna się psalmami pokutnymi, które zgodnie z tradycją Kościoła odmawiane są również za zmarłych. Następnie zamieszczono modlitwy do Męki Pańskiej, Ran Pana Jezusa, Najdroższej Krwi Chrystusa oraz innych Tajemnic Pańskich, a także do Matki Bożej i Świętych. Są to najczęściej dziewiętnastowieczne teksty na nowo opracowane i językowo uwspółcześnione.
W "Dodatku" znajdują się modlitwy przy konających, zalecane przez Kościół, do których na ogół wierni nie mają dostępu; mogą one dopomóc zarówno umierającemu jak i czuwającym przy nim przeżyć te ostatnie godziny w atmosferze chrześcijańskiej nadziei.
Modlitewnik został zredagowany z nadzieją, że odpowie na różne zapotrzebowanie jego użytkowników i będzie służył wszystkim pragnącym nieść pomoc tym, którzy przeszedłszy bramę śmierci, oczekują jeszcze od Kościoła pielgrzymującego aktów miłosiernej miłości.
Część I – Liturgia godzin za zmarłych
Część II – Nabożeństwa
Część III – Wybór modlitwy za zmarłych
Wdzięczny Papieżowi Franciszkowi za decyzję o beatyfikacji polskiej Rodziny Ulmów pierwszej w historii Kościoła (rodzice i siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone) zachęcam wszystkich, by odwiedzili wieś Markowa na Podkarpaciu. Bo tu, w trakcie II wojny światowej, wiele rodzin spieszyło z pomocą osobom o żydowskim pochodzeniu pomimo tego, że wszystkim groziła za to śmierć ze strony niemieckich okupantów.Tam można zapoznać się z historią Rodziny Ulmów. Będzie nam łatwiej zrozumieć, że Oni pomagali pomimo świadomości ryzyka, jakie podejmują. Dlatego, pomimo tego wszystkiego co ich otaczało, starali się żyć normalnie, uczyć i wychowywać dzieci. Poznamy Józefa Ulmę, na tamte czasy i swoje wykształcenie znakomitego fotografa, rolnika, pszczelarza, działacza społecznego; Jego Żonę Wiktorię noszącą pod sercem kolejne dziecko, dobrą i troskliwą Matkę; ich dzieci ciekawe świata, otwarte na pomoc potrzebującym, niespodziewające się zbliżającej tragedii i kresu swojego życia. Dzieci, które 24 marca 1944, przed swoją śmiercią, były świadkami zamordowania Żydów i swoich rodziców. Ich historię w jakimś sensie utrwalił na zdjęciach sam bł. Józef. Ten album pozwala cofnąć się w tamte czasy, poczuć atmosferę tej niezwykłej Rodziny i miejscowości. Zdjęcia Grzegorza Gałązki, znanego i cenionego fotografa dzisiejszych czasów, uzupełniają tę historię można powiedzieć przenoszą ją w nasze czasy.Warto zatrzymać się i zrozumieć, że nic nie jest dane na zawsze, że każdy totalitaryzm prowadzi do tragedii, do tego, że giną niewinni ludzie, często bezbronni jak dzieci. Z podziwem spójrzmy na pozostałe rodziny pomagające Żydom, które kontynuowały swoje wsparcie po tej straszliwej zbrodni, zdając sobie sprawę z grożącego im coraz większego niebezpieczeństwa.Muzeum Ulmów, skansen z zachowaną Chatą Szylarów, parafialny cmentarz i kościół, wreszcie cmentarz w Jagielle-Niechciałkach to miejsca, które każdy z nas powinien odwiedzić, by móc zrozumieć tę niezwykłą historię.- fragment Wstępu
Monografia Księgi historyczne Starego Testamentu. Wprowadzenie do zagadnień literackich, historyczno-krytycznych i teologicznych jest adresowana do szerokiego spectrum czytelników: od naukowców – biblistów, którzy badają teksty biblijne z racji wykonywanego zawodu, poprzez studentów i pasjonatów chcących poznać ciekawe niuanse literackie i historyczne obecne w różnych księgach Starego Testamentu, aż do tych, którzy stoją na samym początku wnikliwszej lektury Pisma św. i potrzebują profesjonalnego wsparcia w rozumieniu całej palety różnych problemów teologiczno-literackich pojawiających się w tekście natchnionym. Autor prezentuje wybrane zagadnienia literackie, teologiczne i historyczno-krytyczne obecne w obszernej grupie ksiąg biblijnych określanych mianem księgi historyczne oraz historyczno-dydaktyczne Starego Testamentu. Z recenzji ks. prof. dr. hab. Dariusza Dziadosza (KUL): Pod kątem przyjętej metodologii i struktury pracy naukowej opracowanie Księgi historyczne Starego Testamentu. Wprowadzenie do zagadnień literackich, historyczno-krytycznych i teologicznych odzwierciedla standardy stosowane w najlepszych obcojęzycznych współczesnych naukowych publikacjach z zakresu isagogii Starego Testamentu. Wprowadzając w arkana historyczne, religijno- kulturowe, literackie i redakcyjne, a także archeologię, język i teologii starotestamentalnych pism historycznych, Autor umiejętnie skorzystał z gotowych już wzorców wypracowanych przez najnowszą światową hermeneutykę i egzegezę biblijną, a jednocześnie zaproponował własne bardzo interesujące i nowatorskie ujęcia badanych problemów i ich rozwiązania. Autor na kolejnych stronach monografii proponuje współczesnemu czytelnikowi rzetelne oraz zwarte kompendium fundamentalnej wiedzy na temat autorstwa, pochodzenia, datacji, formy, struktury i pełnego procesu redakcji kolejnych ksiąg historycznych, a także rozwiązuje ich najważniejsze problemy literackie, lingwistyczne i egzegetyczne, oferując jednocześnie uporządkowaną syntezę ich wiodących teologii. Istotnym walorem publikacji jest jej zrozumiały język, przejrzystość przekazu oraz logiczna i uporządkowana tematycznie struktura wszystkich kolejnych komponentów, która w formie stopniowo i systematycznie rozwijanej analizy i syntezy proponuje encyklopedyczną wiedzę na temat wszystkich kolejnych ksiąg historycznych. Na uwagę zasługuje również problemowy sposób prezentacji teologii omawianych ksiąg biblijnych. Wyszczególnienie wiodących tematów teologicznych we wszystkich kolejno omawianych księgach biblijnych jest bardzo cenną innowacją, która ułatwia korzystającemu z tej monografii zrozumienie najważniejszych reguł, jakimi kierowali się ich kolejni redaktorzy w procesie omawiania i oceny prezentowanych miejsc, faktów, wydarzeń i postaci z dziejów Izraela. Z recenzji ks. dr. hab. Tomasza Tułodzieckiego, prof. UMK: Na szczególną uwagę i pochwałę tej pozycji literackiej ks. prof. Pikora zasługuje forma i wewnętrzna struktura dzieła. Kolejne części, czy rozdziały tej pracy stanowią poszczególne księgi historyczne ST. Każda z nich stawia przed czytelnikiem inne problemy literackie, językowe, historyczne i teologiczne. Kolejne paragrafy danego rozdziału, czyli kolejnej Księgi Historycznej bardzo przejrzyście, i przystępnie próbują te problemy naświetlić i rozwiązać. Tym samym lektura podręcznika nie nuży, ale stanowi płynne przechodzenie od jednego zwięzłego omówienia tematu do drugiego. Ułatwione jest tym samym wyszukiwanie różnych szczegółowych zagadnień. Przy własnej pracy naukowej łatwo dotrzeć do wybranego problemu w danej księdze i zapoznać się ze stanem badań w danym temacie, aniżeli żmudnie brnąć przez zlewający się gęsty tekst najeżony przypisami i odsyłaczami, którzy szybko nuży i odstrasza swoją „naukowością”. Ta książka ma wszelkie walory nowoczesnych podręczników teologicznych wydawanych w różnych poważnych oficynach wydawniczych w Zachodniej Europie i USA. W tym zakresie może z nimi śmiało konkurować i uzupełnia bardzo skutecznie barki na tym polu w polskiej literaturze biblijnej.
Jeep - Moja wielka przygodaDługą serię przygód rozpoczął żart. Nasz plan przewidywał 180 000 kilometrów po drogach wśród selwy i pustyń Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej. Przez ten czas gazety trzy razy zamieściły notatkę o naszej śmierci, a w osiemnastu przypadkach niewiele brakowało, żebyśmy zginęli. Wyjechaliśmy we dwoje, a wróciliśmy we troje. Właśnie podczas tej podróży urodził się nam syn. Podróż trwała ponad cztery lata. Była zatem najdłuższa licząc ją tak w czasie, jak w kilometrach. Dostarczyła mi moc emocji. Była to zatem moja Wielka Przygoda. Z kamerą i strzelbą przez Mato Grosso(...) książki Toniego (...) to były to nadal są fascynujące książki, nie tylko ciekawe z powodu tematu , ale pisane barwnym soczystym językiem, pełnym metafor i wyrafinowanych skojarzeń. Ale też książki poznawcze, wnikające głęboko w problemy antropologii, etnografii, kultury. Zawsze pozostaną opowieściami z pierwszej ręki, z własnego doświadczenia. Jestem pewna, że podróże i książki Toniego wniosły dużo do poznania świata zwłaszcza tego, który jest zagrożony zanikiem tożsamości a bywa, że nawet istnienia.Z ukochanego przez niego świata indiańskiego, którym się utożsamiał, dumny, że był białym Indianinem niewiele dziś pozostało. Tony odszedł, ale... ten świat w jego książkach pozostał zatrzymany na klatkach filmu, zawarty w barwnym słowie, kwiecistej metaforze...Mam nadzieję, że wciąż jeszcze fascynuje Czytelników. 180 000 kilometrów przygodyTony Halik, znany najbardziej jako autor programów telewizyjnych realizowanych z Elżbieta Dzikowską. Podróżnik i łowca przygód. Urodzony w Toruniu. W roku 1939 przedziera się do Anglii, gdzie wstępuje do RAF-u. Zestrzelony nad Francją, zostaje uratowany przez młodą dziewczynę Pierrette. Przez Hiszpanię i Portugalię wraca do Anglii. Po wojnie odnajduje Pierrette i razem ruszają w świat w poszukiwaniu swojej wielkiej przygody.Największą z nich była wyprawa jeepem z Ziemi Ognistej na Alaskę.Rozpoczęła się w Buenos Aires, gdzie Halik osiadł po wojnie. Trwała cztery lata i trzy miesiące. W tym czasie jeep przebył 182 000 kilometrów i 21 krajów; relacje z trasy ukazywały się w telewizji, prasie codziennej i kolorowej; światowe agencje trzykrotnie donosiły o śmierci uczestników ekspedycji.Po dotarciu za krąg polarny na Alasce Tony wbił w ziemię dwie flagi: argentyńską (był wówczas obywatelem tego kraju) i polską. A potem, tym samym jeepem, lecz trochę inną trasą, wrócił do Buenos Aires. Niniejsza książka zawiera jego relacje z tej najdłuższej wyprawy życia.
Książka stanowi formę pomocy dla tych, którzy chcą w bardziej pogłębiony sposób przeżyć czas Wielkiego Postu. Dotyczy to zarówno kapłanów, jak i osób świeckich. Kaznodzieje znajdą w niej kazania pasyjne (w których ukazane są różne postacie z bolesnej drogi Jezusa), homilie na wielkopostne niedziele (rok A) oraz nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Osoby świeckie będą miały okazję do podjęcia osobistej refleksji nad znaczeniem tego wyjątkowego okresu..
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?