Adam uczestniczy w badaniach nad stworzeniem programu imitującego ludzkie rozumowanie; w poszukiwaniu podpowiedzi do swojej pracy spotyka się z dawną znajomą, która porzuciła dotychczasowe życie i ideały dla komercyjnej sztuki. Konfrontacja instrumentalnego postrzegania zgromadzonej wiedzy z postawą ciągłego zwątpienia i poszukiwania nowych rozwiązań prowadzi Adama do pytania o własną indywidualność i jej źródło.
Nawiązujący do formy dramatu Kod źródłowy zamyka cykl książek Anny Sokalskiej (Melodia końca świata, Kryształowe sny, Potomstwo Księżyca) w jedną całość poświęconą refleksji nad pragnieniem człowieka do bycia wyjątkowym i niezależnym od losu.
Tom O sekretach białogłowskich Pseudo-Alberta Wielkiego zawiera edycję staropolskiego przekładu, który ukazał się drukiem w roku 1695. Łaciński oryginał pt. De secretis mulierum powstał w końcu XIII lub na początku XIV wieku, a w dawnych czasach za jego autora uchodził doktor Kościoła, filozof i teolog Albertus Magnus. Dzieło opisuje rozrodcze funkcje niewieściego ciała, miesiączkę, powstawanie zarodka i formowanie się płodu, oznaki poczęcia i płci dziecka w łonie matki, powikłania porodowe i przyczyny rodzenia się monstrów; omawia przeszkody poczęcia, sposoby właściwego obcowania płciowego, metody rozpoznania dziewictwa i ?zepsowania panieństwa?. Filozoficzne zaplecze tego tekstu ? ważnego i wpływowego w zakresie wyobrażeń o tajemnicach natury kobiet ? stanowią pisma Arystotelesa oraz jego komentatorów, zwłaszcza Awerroesa i Awicenny.
Jak się okazuje, architektura Wrocławia może być inspiracją przy projektowaniu ubrań! Hala Stulecia, Iglica, Stadion Miejski, Panorama Racławicka, fontanna w Rynku, most Zakochanych na Ostrowie Tumskim, Teatr Lalek i wiele innych obiektów stały się tematami zjawiskowych strojów, które zaprojektowali i wykonali studenci architektury wnętrz Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu pod kierunkiem Beaty Fertały-Harlender. W albumie prezentujemy zdjęcia z pokazów tych strojów „Ubrać Wrocław”, które odbyły się podczas VII Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu 10 maja 2012 roku i w Rynku podczas obchodów EURO 2012 na Święto Wrocławia 17 czerwca 2012 r.
Teksty w albumie w językach polskim i angielskim.
Wieś to miejsce ze wszech miar znaczące, bo uobecniające się w codziennych praktykach jej mieszkańców. Stanowi tym samym intrygujący przedmiot poznania naukowego, uprawianego zwłaszcza na gruncie socjologii, etnopedagogiki oraz edukacji. Dlatego oddawane do rąk Czytelników opracowanie jest propozycją wniknięcia w przestrzenie krajobrazu kulturowego wsi z tych właśnie perspektyw.
Z prezentowanych artykułów wyłania sie bogaty, ale i zróżnicowany krajobraz kulturowy obszarów wiejskich. Z pewnością stanowi odzwierciedlenie wielości ich komponentów rozwojowych, będących zazwyczaj kombinacją możliwości wynikających z posiadanych zasobów własnych: od naturalnych, ekonomicznych i kulturowych poczynając, a na wartościach uznawanych przez ich mieszkańców za godne pożądania kończąc. (Z recenzcji prof. dr. hab. Andrzeja Kalety).
Na podstawie badań prowadzonych wśród uczniów gimnazjów na terenie Dolnego Śląska, dotyczących rodziny, życia kulturalnego, szkoły, sytuacji materialnej i planów życiowych autorzy książki opisali dorastanie młodzieży w mniejszych miastach, jej aspiracje i uwarunkowania, które kształtują drogi edukacyjne młodych ludzi, szanse i ograniczenia, wskazali tendencje zmian społecznych i kulturowych.
Książka poświęcona jest krzepickiej świątyni ? jej dziejom, analizie jej formy architektonicznej i aranżacji wnętrza. W centrum uwagi autorki znalazła się strukturalna i stylistyczna transformacja kościoła, przeprowadzona w początkach XVII wieku pod kierunkiem znanego wrocławskiego architekta Valentina von Säbischa.
Praca została napisana z pozycji pedagogiki resocjalizacyjnej i społecznej. Przyczynkiem do napisania książki stała się chęć znalezienia odpowiedzi na pytanie: Jaki obraz rodziny pojawia się w retrospekcji młodych mężczyzn nieskazanych i skazanych prawomocnym wyrokiem sądu?
Tekst ukazuje, w jaki sposób osoby z obu grup postrzegają swój dom rodzinny w kontekście warunków kulturalnych, społeczno - ekonomicznych, funkcji rodziny, postaw rodzicielskich, stylów wychowawczych oraz systemów rodzinnych.
Bohater książki, współczesny 30-latek, po kilku latach pracy w agencji reklamowej na Manhattanie decyduje się wrócić do rodzinnej Polski. Wybiera drogę okrężną, postanawiając zatrzymać się w kilku miejscach na świecie, które zawsze chciał odwiedzić, Wszędzie jednak, gdzie zawita, nie może otrząsnąć się z Warszawy.
Jest to historia ucieczki i powrotu, napisana ze swadą i humorem opowieść, lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce wyjechać na wakacje z plecakiem, a także dla tych, którzy planują uciec na dłużej...
Akcja powieści Kiwader rozgrywa się w cygańskiej osadzie, gdzie poznajemy barwne postaci: tytułowego Kiwadera wraz z rodziną (piękną żoną, nieznośnymi córkami i opóźnionym umysłowo synem) i jego szalonych przyjaciół.
Książka zawiera też minipowieści – Izba wytrzeźwień i Laborant, oraz krótkie opowiadania.
Dom rodzinny to coś szczególnego w życiu każdego człowieka. Odzwierciedla wyjątkową przestrzeń codzienności i święta, bliskość relacji, kryje w sobie bogatą symbolikę. Dom rodzinny to zjawisko znane niemal każdemu z doświadczenia. Jednocześnie to doświadczenie jest bardzo odmienne dla każdej osoby. W prezentowanym tomie autorzy analizują pojęcie „dom” w wielu jego płaszczyznach.
Opracowanie skierowane do socjologów, politologów, pedagogów, antropologów kultury i historyków zajmujących się wielokulturowością w aspekcie teoretycznym i praktycznym.
Artykuły w nim zamieszczone wzbogacają wiedzę o mniejszościach narodowych i możliwościach dialogu z nimi. Podpowiadają, jak pogodzić edukację narodową z edukacją wielokulturową, zachowując własną tożsamość narodową.
Książka jest próbą zerwania z konwencją chłodnej relacji, ukrytej za fasadą akademizmu, jak i maską dążącego do obiektywizmu reportera. Ten najbardziej osobisty, literacki, najbardziej wcieleniowy z reportaży autora nazwać można bajką dokumentalną. Morawiecki, żyjąc wśród zdeklasowanych i poniżonych, wśród mieszkańców podmiejskiego, upadłego pegeeru, opisuje zderzenie światów wielkich korporacji, których pracownicy mkną autostradą za owczarnią, świata sfrustrowanych doktorantów, adiunktów, dziekanów ze światem stroskanych chłoporobotników, traktorzystów i drobnych mechaników, romansujących z miasteczkową pseudomafią. Wraz z nimi walczy o drewno, ucieka przed spiralą długów, reanimuje zamarznięte, przestarzałe samochody. I czeka schyłku zimy.
Powieść o świecie utraconego piękna i harmonii, codziennego obcowania z bogami, cudownymi mocami i niezwykłymi opowieściami. Autorka zabiera czytelnika w magiczną podróż pełną słońca, błękitu morza, górskich szczytów, zapachu cedrów, ale przede wszystkim mitów i symboli, do rzeczywistości, w której swoje korzenie mają powszechnie znane mity greckie, wciąż silnie zakorzenione w naszej kulturze. Ten świat kiedyś istniał, stworzyli go Minojczycy, a później został zapomniany, mimo że jego ślady do dziś odnajdujemy na wyspach greckich, a przede wszystkim na Krecie, licznie odwiedzanej przez turystów. Pisząc historię Lorein i Arawana, autorka oddaje hołd tej prastarej pierwszej cywilizacji europejskiej. Zadaje przy tym ważne pytanie: jak potoczyłyby się dzieje naszej cywilizacji, gdyby przypadek nie odebrał Minojczykom szansy na współtworzenie losów świata? Inne równie istotne pytania, wciąż aktualne dla każdego z nas ? o przeznaczenie i ślepy traf, wybór i konieczność, znajdzie Czytelnik na kartach tej ujmującej historii, której nikt, jak dotąd, w literaturze nie opowiedział.
To pierwsze w Polsce popularnonaukowe opracowanie na temat papierów i rachunków firmowych ze Śląska, Łużyc i Kraju Sudeckiego. Stanowi ono dopełnienie wystawy zorganizowanej w 2010 r. w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Autor prezentuje rys historyczny zagadnienia oraz poddaje antropologicznej analizie tzw. sferę symboliczną obecną w przedstawieniach ikonograficznych. Niewątpliwym atutem wydawnictwa jest bardzo bogata szata ilustracyjna. Uzupełnienie całości stanowi katalog zbiorów wyeksponowanych na wystawie.
Darwinowska teoria ewolucji wciąż budzi gorące spory, nie tylko naukowe, ale również filozoficzne i światopoglądowe. Niniejszy tom zawiera rozprawy i komentarze przygotowane z okazji sto pięćdziesiątej rocznicy opublikowania przez Karola Darwina pracy O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego. Ich autorzy starają się przyjrzeć kontrowersjom rodzącym się na styku darwinizmu, filozofii i religii.
Studia nad franciszkanizmem podejmowane dotychczas w Polsce charakteryzowały się fragmentarycznością i uproszczonymi interpretacjami czy przesadną nadinterpretacją i ideologizacją. Zauważa to prof. Jacek Kolbuszewski, autor pierwszej części książki Z dziejów tematyki franciszkańskiej w literaturze. Od średniowiecza do Młodej Polski, i proponuje czytelnikowi całościowe i wnikliwe spojrzenie na problem franciszkanizmu w literaturze polskiej. Rozprawa prof. Małgorzaty Łoboz to monografia 30 roczników czasopisma „Głos św. Franciszka”, a także studium kultury tercjarskiej.
Tygodnik Wileński - miejsce debiutu Adama Mickiewicza - wielokrotnie bywał przywoływany w różnych kontekstach: historycznym, literackim, bibliologicznym.
Dotąd jednak, przez nieomal 200 lat od założenia czasopisma, nie ukazało się pełne jego opracowanie.
Dedykujemy je pamięci Docent dr hab. Małgorzaty Stolzman, filologa i bibliologa, wielkiej miłośniczki Litwy, autorki cenionej książki Nigdy od ciebie, miasto... Dzieje kultury wileńskiej lat międzypowstaniowych (1832-1863).
Autorzy
Przedmiotem opracowania są treści wypowiedzi pochodzące z muzycznej i piśmienniczej twórczości kultury punk, które zawierają negatywne odniesienia do różnych elementów strukturalnych chrześcijaństwa (głównie do poszczególnych prawd wiary i norm moralnych) oraz do chrześcijaństwa w ujęciu ogólnym (tworzenie specyficznych jego wyobrażeń). Autor starał się zrealizować następujące cele: uporządkować i scharakteryzować te treści oraz wskazać dominujące wśród nich, a także dokonać ich krytycznej oceny przede wszystkim w świetle teologii, ale również innych dziedzin wiedzy.
W pracy zostały przedstawione wpływy sztuki austriackiej na formowanie się oblicza artystycznego Śląska w okresie od zakończenia wojny trzydziestoletniej do końca panowania habsburskiego, w kontekście kształtowania się postaw lojalistycznych śląskich mecenasów. Materiał badawczy stanowiły wybrane dzieła sztuki śląskiej: architektury, ogrodnictwa, rzeźby i malarstwa.
Dawny kościół farny Wrocławia pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny, kolebka wrocławskiej reformacji, a od kilku dekad katedra Kościoła Polskokatolickiego, to świątynia bardzo otwarta. Otwarta dla turystów, gościnna dla tych, którzy chcą tu uciec choć na chwilę od wielkomiejskiego zgiełku, otwarta - jak się okazało w dwa (3-4) październikowe dni 2008 roku - także dla ludzi nauki wszystkich tych, którzy historią oraz kulturą są zainteresowani.
Bogusław Czechowicz (Wstęp)
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?