Zawarte tu opowieści ukazują piękne zakątki Sudetów – świat pełen tajemnic i bogactwa, uwrażliwiają na piękno i potęgę przyrody, która potrafi być zarówno pomocna człowiekowi, jak i niebezpieczna. Ukazują społeczności ludzkie żyjące w zgodzie z naturą, uczą uniwersalnych prawd i wartości.
Szklarek – opiekun Złotego Drzewa, Duch Gór i Sprawiedliwy Strażnik Gór – poznaje tajemnicę wytwarzania kryształów. Wiedzę tę przekazuje ludziom, którzy tworzą imperium hut kryształów na terenie Karkonoszy i Gór Izerskich. Rozpoczyna się nowa era, w której chciwość bierze górę nad rozsądkiem.
Tematyka prezentowanego tomu jest zróżnicowana. Znajdą w nim Czytelnicy refleksje ogólne dotyczące drugiego obiegu, jak i szczegółowe analizy wybranych obszarów niezależnego ruchu wydawniczego: opisy środowisk, czasopism, osób związanych z drugim obiegiem, problematykę poczty podziemnej i wydawanych przez nią znaczków. Zebrane artykuły są kolejnym krokiem do lepszego zrozumienia fenomenu drugiego obiegu wydawniczego i pokazują całe jego skomplikowanie.
Czasopismo neofilologiczne ORBIS LINGUARUM wydawane jest przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwszy tom tego periodyku ukazał się w 1994 roku i od tamtej pory ORBIS LINGUARUM ukazuje się nieprzerwanie - przez długi czas jako półrocznik bądź kwartalnik; od 2010 roku czasopismo ukazuje się raz w roku.
Publikowane w ORBIS LINGUARUM teksty w językach polskim, angielskim, niemieckim i francuskim dotyczą następujących dziedzin: historia literatury, dydaktyka języków obcych, historia kultury niemieckiej i polskiej na Śląsku oraz lingwistyka.
Die neuphilologische Zeitschrift ORBIS LINGUARUM wird vom Institut für Germanische Philologie der Universität Wrocław herausgegeben. Der erste Band dieses Periodikums wurde bereits im Jahre 1994 veröffentlicht und seitdem erscheint die Zeitschrift ohne Unterbrechung - viele Jahre lang als Halb- oder Vierteljahresschrift; seit 2010 wird ORBIS LINGUARUM jährlich herausgegeben.
In ORBIS LINGUARUM werden polnisch-, deutsch-, englisch- und französischsprachige Beiträge aus folgenden Bereichen veröffentlicht: Literaturgeschichte, Fremdsprachendidaktik, Geschichte der deutschen und polnischen Kultur in Schlesien und Linguistik.
"Zdrada" jest niewątpliwie pojęciem grząskim, "zdrajca" to kategoria, której nikt nie chciałby podlegać. Wolimy wierzyć, że przechodzimy kryzysy, że dokonują się w nas światopoglądowe ewolucje, że dojrzewamy, a co za tym idzie - że uwzględniamy niedostrzegalne wcześniej okoliczności. Wolimy nawet, by mówiono, że ulegliśmy presji środowiska niż zdradzili kogoś lub coś, w co dotychczas wierzyliśmy. Współczesna psychologia, i nie tylko ona, bo ewoluująca obyczajowość, która wskazuje nam coraz szersze marginesy tolerancji, pozwala radzić sobie ze zdradą, "przerabiać" jej następstwa i wychodzić, jak głoszą porady rozmaitych specjalistów, na prostą. Ale czy przejście nad zdradą do porządku dziennego jest w ogóle możliwe?
Od redakcji.
Książka zawiera zróżnicowane tematycznie i metodologicznie artykuły poświęcone dobrze znanemu filologom zjawisku kondensacji językowej. Już sam tytuł tomu wskazuje, że rozpatrywane pojęcie wykracza poza ściśle językoznawcze granice i że poza opracowaniami systemowo-lingwistycznymi znajdą się w nim prace o orientacji kulturoznawczej, filozoficzno-politologicznej, translatorycznej czy literaturoznawczej. We wszystkich jednak tekstach podstawowym przedmiotem zainteresowania autorów pozostaje różnie pojmowana kondensacja językowa, łączona również ze zjawiskiem kompresji, a nawet aproksymacji, niekiedy przeciwstawiana redundancji. Zarówno teksty pisane z perspektywy współczesnej, diachronicznej, jak i kontrastywnej oparte są na bogatym i zróżnicowanym empirycznym materiale językowym. Strategie i mechanizmy kondensacji analizowane są w tekstach literackich, prasowych, prawniczych, kaznodziejskich, a nawet w obrębie książki kucharskiej.
Niemal sześćdziesiąt lat po austriackiej premierze oddajemy do rąk polskiego czytelnika powieść Hrabia Luna Alexandra Lerneta_Holenii (1897-1976), „jubilera słów” – jak nazywał go Hermann Bahr. Osobliwie tajemnicza opowieść, na poły kryminał, na poły historiozoficzny esej, łączy najlepsze elementy tradycji literackiej z zaskakująco współczesnym pojmowaniem języka i struktury, urzekając eleganckim stylem. Alexander Jessiersky, potomek polsko-rosyjskiej szlachty, znika w rzymskich katakumbach. Drobiazgowa rekonstrukcja wydarzeń, które do tego doprowadziły, wciąga czytelnika coraz głębiej w świat zawieszony pomiędzy realizmem a fantastyką, między jawą i snem, życiem i śmiercią. Historia splątanych losów Jessiersky’ego i jego zaciekłego wroga, hrabiego Luny, okazuje się poruszającym traktatem o winie i zadośćuczynieniu.
Niniejszy tom zawiera 31 mało znanych polskim czytelnikom baśni pisarzy rosyjskich epoki romantyzmu i modernizmu: Anny Zontag, Oresta Somowa, Władimira Dala, Władimira Odojewskiego, Nikołaja Wagnera, Dmitrija Mamina-Sibiraka, Aleksandra Kuprina, Wasilija Niemirowicza-Danczenki i in. Najwięcej tytułów pochodzi z wydanego w 1913 zbiorku Klaudii Łukaszewicz, utalentowanej pisarski, stanowiąc interesujący przegląd tendencji artystycznych w baśniopisarstwie dla dzieci przełomu XIX/XX wieku, związanych z wpływami naturalizmu i symbolizmu, a zwłaszcza twórczości H.Ch. Andersena. Z tego samego okresu pochodzą niezrównane ilustracje Iwana Bilibina. Tom zawiera biogramy autorów oraz fachowe wprowadzenie.
Praca wnosi wiele istotnych ustaleń do obszaru badań nad seniorami w zakładzie karnym. Autor zwraca uwagę na potrzebę dostosowania metod pracy penitencjarnej do specyfiki nowych zadań, jakie wynikają z rosnącego wyżu skazanych w wieku senioralnym. W trafnie zaprezentowanej teorii osadzono interesujący projekt badawczy, który został zrealizowany rzetelnie i kompetentnie.
Spis treści:
Społeczno-polityczny kontekst funkcjonowania rodziny w wybranych krajach
Dom rodzinny a kreowanie tożsamości dziecka
Dysfunkcje w przestrzeniach życia rodzinnego
Z kart historii wychowania
Spisane w połowie XII w. przez Marka, przebywającego w bawarskiej Ratyzbonie irlandzkiego zakonnika, widzenie, którego doświadczyć miał jego rodak, grzeszny rycerz Tnugdal, jest opisem jego zaświatowej podróży. Bohater utworu odbył ją, pozostając w stanie, jakbyśmy dzisiaj powiedzieli, śmierci klinicznej. Prowadzony przez swojego Anioła Stróża, odwiedza Tnugdal piekło, gdzie sam zostaje poddany niektórym wielce wymyślnym torturom, następnie zaś czyściec i niebo, aby w końcu, powróciwszy do życia, przyjąć krzyż i wyruszyć z krucjatą do Ziemi Świętej. W wiekach średnich, ale również długo potem, utwór ten cieszył się w całej Europie niezwykłą popularnością, która nie ominęła również Polski, o czym świadczyć może późna, bo pochodząca z drugiej połowy XVII w., parafraza jego pierwszej części, dokonana przez reformackiego wierszopisa Klemensa Bolesławiusza.
Na tom składają się rozprawy badaczy mediów, kulturoznawców oraz socjologów z różnych polskich ośrodków naukowych. Jest to przegląd ich warsztatu badawczego; w swych tekstach dzielą się z odbiorcami refleksjami na tematy obecnie bardzo popularne: teorii komunikacji wizualnej, public relations, filozofii dziennikarstwa, etyki, rywalizacji o medialnego odbiorcę, narracji. Zaletą publikacji jest to, że Autorzy poszczególnych tekstów porządkują dany wycinek wiedzy w sposób klarowny, przywołują najnowsze badania i dyskusje, wyciągają ciekawe wnioski, które inspirują do przemyśleń.
Kazimierz Wolny-Zmorzyński
Książka ma charakter dwudzielny. W pierwszej jej części omówiono konteksty teoretyczne pedagogiki rodziny (tu m.in. artykuły o rodzinie jako podmiocie przemian i badań społecznych, sposobie życia współczesnych ludzi w ramach rodziny traktowanej jako wspólnota, o kulturze popularnej jako źródle badań nad rodziną), druga poświęcona jest opisowi jej wymiarów praktycznych – pedagogii rodziny (badania dotyczyły m.in. małżeństw i ich jakości, nowej roli ojca w zmieniającym się świecie, istoty działania świetlicy środowiskowej w kontekście potrzeb rodziny z obszarów społecznego ryzyka, obciążenia dzieci w wieku szkolnym pracą związaną z realizacją aspiracji edukacyjnych rodziców).
Adam uczestniczy w badaniach nad stworzeniem programu imitującego ludzkie rozumowanie; w poszukiwaniu podpowiedzi do swojej pracy spotyka się z dawną znajomą, która porzuciła dotychczasowe życie i ideały dla komercyjnej sztuki. Konfrontacja instrumentalnego postrzegania zgromadzonej wiedzy z postawą ciągłego zwątpienia i poszukiwania nowych rozwiązań prowadzi Adama do pytania o własną indywidualność i jej źródło.
Nawiązujący do formy dramatu Kod źródłowy zamyka cykl książek Anny Sokalskiej (Melodia końca świata, Kryształowe sny, Potomstwo Księżyca) w jedną całość poświęconą refleksji nad pragnieniem człowieka do bycia wyjątkowym i niezależnym od losu.
Tom O sekretach białogłowskich Pseudo-Alberta Wielkiego zawiera edycję staropolskiego przekładu, który ukazał się drukiem w roku 1695. Łaciński oryginał pt. De secretis mulierum powstał w końcu XIII lub na początku XIV wieku, a w dawnych czasach za jego autora uchodził doktor Kościoła, filozof i teolog Albertus Magnus. Dzieło opisuje rozrodcze funkcje niewieściego ciała, miesiączkę, powstawanie zarodka i formowanie się płodu, oznaki poczęcia i płci dziecka w łonie matki, powikłania porodowe i przyczyny rodzenia się monstrów; omawia przeszkody poczęcia, sposoby właściwego obcowania płciowego, metody rozpoznania dziewictwa i ?zepsowania panieństwa?. Filozoficzne zaplecze tego tekstu ? ważnego i wpływowego w zakresie wyobrażeń o tajemnicach natury kobiet ? stanowią pisma Arystotelesa oraz jego komentatorów, zwłaszcza Awerroesa i Awicenny.
Jak się okazuje, architektura Wrocławia może być inspiracją przy projektowaniu ubrań! Hala Stulecia, Iglica, Stadion Miejski, Panorama Racławicka, fontanna w Rynku, most Zakochanych na Ostrowie Tumskim, Teatr Lalek i wiele innych obiektów stały się tematami zjawiskowych strojów, które zaprojektowali i wykonali studenci architektury wnętrz Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu pod kierunkiem Beaty Fertały-Harlender. W albumie prezentujemy zdjęcia z pokazów tych strojów „Ubrać Wrocław”, które odbyły się podczas VII Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu 10 maja 2012 roku i w Rynku podczas obchodów EURO 2012 na Święto Wrocławia 17 czerwca 2012 r.
Teksty w albumie w językach polskim i angielskim.
Wieś to miejsce ze wszech miar znaczące, bo uobecniające się w codziennych praktykach jej mieszkańców. Stanowi tym samym intrygujący przedmiot poznania naukowego, uprawianego zwłaszcza na gruncie socjologii, etnopedagogiki oraz edukacji. Dlatego oddawane do rąk Czytelników opracowanie jest propozycją wniknięcia w przestrzenie krajobrazu kulturowego wsi z tych właśnie perspektyw.
Z prezentowanych artykułów wyłania sie bogaty, ale i zróżnicowany krajobraz kulturowy obszarów wiejskich. Z pewnością stanowi odzwierciedlenie wielości ich komponentów rozwojowych, będących zazwyczaj kombinacją możliwości wynikających z posiadanych zasobów własnych: od naturalnych, ekonomicznych i kulturowych poczynając, a na wartościach uznawanych przez ich mieszkańców za godne pożądania kończąc. (Z recenzcji prof. dr. hab. Andrzeja Kalety).
Na podstawie badań prowadzonych wśród uczniów gimnazjów na terenie Dolnego Śląska, dotyczących rodziny, życia kulturalnego, szkoły, sytuacji materialnej i planów życiowych autorzy książki opisali dorastanie młodzieży w mniejszych miastach, jej aspiracje i uwarunkowania, które kształtują drogi edukacyjne młodych ludzi, szanse i ograniczenia, wskazali tendencje zmian społecznych i kulturowych.
Kazania o naukach tajemnych dominikanina Fabiana Birkowskiego, drukowane w latach dwudziestych XVII wieku, traktują o czarnoksięstwie, magii naturalnej i remediach na czary, astrologii, alchemii oraz teorii snów. Teksty te, wydobyte ze zbioru Kazania na niedziele i święta doroczne (Kraków 1623–1628), wydawca opatrzył wstępem i komentarzami, które przedstawiają ich możliwe źródła oraz erudycyjne zaplecze. Dotąd niedoceniane przez badaczy wiedzy tajemnej, w niniejszym opracowaniu poszerzają zasób krytycznie wydanych pism ze staropolskiego kręgu nauk hermetycznych.
Książka poświęcona jest krzepickiej świątyni ? jej dziejom, analizie jej formy architektonicznej i aranżacji wnętrza. W centrum uwagi autorki znalazła się strukturalna i stylistyczna transformacja kościoła, przeprowadzona w początkach XVII wieku pod kierunkiem znanego wrocławskiego architekta Valentina von Säbischa.
Praca została napisana z pozycji pedagogiki resocjalizacyjnej i społecznej. Przyczynkiem do napisania książki stała się chęć znalezienia odpowiedzi na pytanie: Jaki obraz rodziny pojawia się w retrospekcji młodych mężczyzn nieskazanych i skazanych prawomocnym wyrokiem sądu?
Tekst ukazuje, w jaki sposób osoby z obu grup postrzegają swój dom rodzinny w kontekście warunków kulturalnych, społeczno - ekonomicznych, funkcji rodziny, postaw rodzicielskich, stylów wychowawczych oraz systemów rodzinnych.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?