Publikacja jest efektem współpracy naukowców polskich i ukraińskich. Ukazuje kształtowanie się polskiej i ukraińskiej myśli pedagogicznej, tworzenie i rozwój systemów edukacyjnych, instytucji oświatowych i społecznych inicjatyw w zakresie edukacji. Wyniki badań historycznych pozwalają lepiej poznać źródła współczesnej pedagogiki w Polsce i na Ukrainie oraz przybliżyć polsko-ukraińskie dokonania na polu szeroko rozumianej edukacji.
Teksty publikowane w książce w językach polskim i ukraińskim.
Publikacja stanowiąca ważny głos w rozważaniach na temat roli granicy i pogranicza w życiu człowieka znajdującego się często w skrajnym położeniu, w zróżnicowanych życiowych sytuacjach. W książce znajdziemy zarówno klasyczne kulturowo-antropologiczne ujęcia pogranicza, jak i filozoficzno-egzystencjalne oraz komunikacyjne. Całość bliska jest traktowaniu pogranicza w szerokim bachtinowskim ujęciu. W kilku miejscach znajdujemy wprost nawiązanie do idei transgraniczności, podkreślające pozytywny wymiar idei pogranicza. Publikacja ma szanse znaleźć wielu czytelników zarówno wśród osób od dawna zajmujących się problematyką pogranicza, resocjalizacji oraz innych klasycznych działów pedagogiki specjalnej, jak i wśród adeptów pedagogiki.
Interesujące i ważne opracowanie we współczesnej dyskusji nad wartościami wychowawczymi i terapeutycznymi sztuki. Aktualnie bardziej kładzie się nacisk na walory terapeutyczne sztuki, natomiast aspekt wychowawczy jest pomijany. Tym bardziej cenne jest zwrócenie uwagi i przypomnienie roli sztuki jako ważnej wartości wychowania młodego człowieka. W swojej różnorodności ujęć teoretycznych, badawczych i praktycznych prezentowanych wśród wysokiej klasy specjalistów pozycja jest znaczącym opracowaniem zagadnień sztuki i terapii. Książka w języku angielskim z polskimi streszczeniami artykułów.
Niniejsza książka jest pierwszym polskim przekładem sztuki teatralnej pióra J.M. Barriego pod tytułem "Piotruś Pan". W Wielkiej Brytanii tekst tego najbardziej znanego przedstawienia dla dzieci ukazał się drukiem w roku 1928, jednak nie jest to data narodzin postaci chłopca, który nie chciał dorosnąć. Daty tej nie stanowi również rok 1911, w którym po raz pierwszy opublikowano najbardziej znaną polskiemu czytelnikowi powieść pod tytułem "Piotruś Pan i Wendy", do tej pory już trzykrotnie tłumaczoną na nasz język. Szukając odpowiedzi napytanie, skąd wziął się Piotruś Pan, nie wystarczy też cofnąć się do 27 grudnia 1904 roku, kiedy to odbyła się światowa prapremiera najpopularniejszej ze sztuk Jamesa Matthew Barriego. Cofnijmy się zatem jeszcze wcześniej i zacznijmy całą historię od początku...
Ze Wstępu
Blisko dwadzieścia pięć lat po ustanowieniu demokracji w Polsce, po politycznym przełomie w 1989 roku, jej jakość i dojrzałość są na stosunkowo niskim poziomie. Wielość powodów takiego stanu rzeczy sprowadza się do postaw obywatelskich Polaków i Polek. Podejmując problematykę władzy i wskazując, jaki wywiera wpływ na różne obszary życia codziennego, autorzy książeczki w sposób szczególny zajmują się problemem władzy politycznej. Mają nadzieję, że przyczynią się do większego zaangażowania w sferę publiczną w Polsce, w tym korzystania z praw wyborczych, a tym samym do podnoszenia standardów polskiej demokracji.
Głównym celem książki jest popularyzacja wiedzy dotyczącej praktyki zarządzania publicznego, w tym szczególnie rozwojem lokalnym i regionalnym. Publikacja upowszechnia wiedzę z zakresu nowych zagadnień związanych z zarządzaniem miastami, jak np. zarządzanie wielopoziomowe, zarządzanie miastem/regionem zrównoważonego rozwoju, rozwój inteligentny, teoria interesariuszy, podejście ewaluacyjne. Powyższe treści odnoszą się do projektu Europejskiej Stolicy Kultury jako szansy w rozwoju lokalnym i regionalnym, która Polsce ponownie nieszybko się przytrafi, a Wrocławiowi prawdopodobnie nie przytrafi się już nigdy. W książce pokazane zostały doświadczenia związane z wdrażaniem Europejskiej Stolicy Kultury jako jednego z coraz bardziej istotnych projektów rozwoju lokalnego przez różne miasta w Europie, zarówno te pozytywne, jak i te, które nie zakończyły się sukcesem. Istotnym celem publikacji jest refleksja, na ile realizacja Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 okaże się „sukcesem jak zwykle”, tzn. medialnie przygotowaną strategią komunikacji o pozytywnych rezultatach, a na ile „sukcesem prawdziwym”, tzn. skutkującym poprawą jakości życia mieszkańców. Publikacja to nie wiwisekcja stanu zastanego, a próba aktywnego włączenia się poprzez wskazanie możliwości i szans, jakie niesie Europejska Stolica Kultury dla dalszego rozwoju przede wszystkim Wrocławia i Dolnego Śląska, ale również Polski i Europy.
Autorzy przygotowali tę oto książeczkę, ponieważ chcieliby zwiększyć wiedzę z zakresu obywatelstwa i obywatelskości jako wartości fundamentalnych dla funkcjonowania demokracji. Podstawowe pojęcia dotyczące obywatela połączone z wybranymi zagadnieniami myśli politycznej mogą okazać się pomocne w lepszym rozumieniu rzeczywistości społecznej i politycznej – zarówno tej na co dzień nas otaczającej w gminie, powiecie i województwie, jak i tej w szerszym wymiarze: krajowym, europejskim, globalnym. Autorzy liczą na to, że poza twórczą refleksją Czytelnicy znajdą również dobrą zabawę.
Drugi obieg wydawniczy w PRL-u jest oceniany jako pewien fenomen i mimo upływu ponad dwudziestu lat od transformacji ustrojowej jest tematem niewyczerpanym. Prezentowane w książce teksty obejmują szeroki zakres zagadnień: socjologiczne aspekty funkcjonowania drugiego obiegu wydawniczego, prezentacje niezależnej działalności wydawniczej w regionach, recepcję prasy podziemnej w Radiu Wolna Europa, przedstawienie wybranych tytułów czy osób zaangażowanych w niezależny ruch wydawniczy, aż po zagadnienia fanzinów graffiti.
Bartosz Jastrzębski, niespieszny podróżnik, badacz i wielbiciel krain nieunijnych, oddaje w ręce czytelnika książkę, która powstała z podglądań, podsłuchań i przeczytań prowincji oraz kresów oglądanych od strony Europy, a ściślej – tej nadzwyczajnej jej części, jaką jest Polska. Z tej perspektywy autor obserwował, jak świat biegnie lub – w innych miejscach – dopiero stara się zacząć biec, ku niewiadomej przyszłości i jej domniemanym wspaniałościom. Obserwował, jak próbuje się on wymknąć inercji i spoczynkowi, które Przeszłość wspiera swą mocą i autorytetem „już-zaistniałego”. Przyglądał się zwłaszcza obrzeżom, które tkwią w zawieszeniu między pragnieniem zmian, nowości, współczesności a lękiem przed porzuceniem starych, oblatanych już, lecz sprawdzonych przecież form życia.
Drugie, rozszerzone i uzupełnione o zdjęcia wydanie książki poświęconej kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi. Z wywiadów przeprowadzonych z kardynałem i reportaży czytelnik dowie się m.in. jaką Wileńszczyznę kardynał pamięta i nosi w sercu; jak wspominał Jana Pawła II w czasie żałoby po papieżu; pozna historię ukrycia 80 milionów dolnośląskiej „Solidarności”.
Na książkę złożyły się teksty poświęcone architekturze, malarstwie, kolekcjom sztuki, zabytkom oraz pomnikom, w szczególności zaś sztuce XX wieku. Dialog naukowców młodego pokolenia po wschodniej i zachodniej granicy Polski skupiony jest na tym, co wspólne – dziedzictwie sztuki zachodniej, co może prowadzić nie tylko do wzajemnego zrozumienia i zrastania się Europy, ale także do owocnego dyskursu naukowego.
Publikacja w językach polskim i angielskim.
Zawarte tu opowieści ukazują piękne zakątki Sudetów – świat pełen tajemnic i bogactwa, uwrażliwiają na piękno i potęgę przyrody, która potrafi być zarówno pomocna człowiekowi, jak i niebezpieczna. Ukazują społeczności ludzkie żyjące w zgodzie z naturą, uczą uniwersalnych prawd i wartości.
Szklarek – opiekun Złotego Drzewa, Duch Gór i Sprawiedliwy Strażnik Gór – poznaje tajemnicę wytwarzania kryształów. Wiedzę tę przekazuje ludziom, którzy tworzą imperium hut kryształów na terenie Karkonoszy i Gór Izerskich. Rozpoczyna się nowa era, w której chciwość bierze górę nad rozsądkiem.
Tematyka prezentowanego tomu jest zróżnicowana. Znajdą w nim Czytelnicy refleksje ogólne dotyczące drugiego obiegu, jak i szczegółowe analizy wybranych obszarów niezależnego ruchu wydawniczego: opisy środowisk, czasopism, osób związanych z drugim obiegiem, problematykę poczty podziemnej i wydawanych przez nią znaczków. Zebrane artykuły są kolejnym krokiem do lepszego zrozumienia fenomenu drugiego obiegu wydawniczego i pokazują całe jego skomplikowanie.
Czasopismo neofilologiczne ORBIS LINGUARUM wydawane jest przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwszy tom tego periodyku ukazał się w 1994 roku i od tamtej pory ORBIS LINGUARUM ukazuje się nieprzerwanie - przez długi czas jako półrocznik bądź kwartalnik; od 2010 roku czasopismo ukazuje się raz w roku.
Publikowane w ORBIS LINGUARUM teksty w językach polskim, angielskim, niemieckim i francuskim dotyczą następujących dziedzin: historia literatury, dydaktyka języków obcych, historia kultury niemieckiej i polskiej na Śląsku oraz lingwistyka.
Die neuphilologische Zeitschrift ORBIS LINGUARUM wird vom Institut für Germanische Philologie der Universität Wrocław herausgegeben. Der erste Band dieses Periodikums wurde bereits im Jahre 1994 veröffentlicht und seitdem erscheint die Zeitschrift ohne Unterbrechung - viele Jahre lang als Halb- oder Vierteljahresschrift; seit 2010 wird ORBIS LINGUARUM jährlich herausgegeben.
In ORBIS LINGUARUM werden polnisch-, deutsch-, englisch- und französischsprachige Beiträge aus folgenden Bereichen veröffentlicht: Literaturgeschichte, Fremdsprachendidaktik, Geschichte der deutschen und polnischen Kultur in Schlesien und Linguistik.
"Zdrada" jest niewątpliwie pojęciem grząskim, "zdrajca" to kategoria, której nikt nie chciałby podlegać. Wolimy wierzyć, że przechodzimy kryzysy, że dokonują się w nas światopoglądowe ewolucje, że dojrzewamy, a co za tym idzie - że uwzględniamy niedostrzegalne wcześniej okoliczności. Wolimy nawet, by mówiono, że ulegliśmy presji środowiska niż zdradzili kogoś lub coś, w co dotychczas wierzyliśmy. Współczesna psychologia, i nie tylko ona, bo ewoluująca obyczajowość, która wskazuje nam coraz szersze marginesy tolerancji, pozwala radzić sobie ze zdradą, "przerabiać" jej następstwa i wychodzić, jak głoszą porady rozmaitych specjalistów, na prostą. Ale czy przejście nad zdradą do porządku dziennego jest w ogóle możliwe?
Od redakcji.
Książka zawiera zróżnicowane tematycznie i metodologicznie artykuły poświęcone dobrze znanemu filologom zjawisku kondensacji językowej. Już sam tytuł tomu wskazuje, że rozpatrywane pojęcie wykracza poza ściśle językoznawcze granice i że poza opracowaniami systemowo-lingwistycznymi znajdą się w nim prace o orientacji kulturoznawczej, filozoficzno-politologicznej, translatorycznej czy literaturoznawczej. We wszystkich jednak tekstach podstawowym przedmiotem zainteresowania autorów pozostaje różnie pojmowana kondensacja językowa, łączona również ze zjawiskiem kompresji, a nawet aproksymacji, niekiedy przeciwstawiana redundancji. Zarówno teksty pisane z perspektywy współczesnej, diachronicznej, jak i kontrastywnej oparte są na bogatym i zróżnicowanym empirycznym materiale językowym. Strategie i mechanizmy kondensacji analizowane są w tekstach literackich, prasowych, prawniczych, kaznodziejskich, a nawet w obrębie książki kucharskiej.
Niemal sześćdziesiąt lat po austriackiej premierze oddajemy do rąk polskiego czytelnika powieść Hrabia Luna Alexandra Lerneta_Holenii (1897-1976), „jubilera słów” – jak nazywał go Hermann Bahr. Osobliwie tajemnicza opowieść, na poły kryminał, na poły historiozoficzny esej, łączy najlepsze elementy tradycji literackiej z zaskakująco współczesnym pojmowaniem języka i struktury, urzekając eleganckim stylem. Alexander Jessiersky, potomek polsko-rosyjskiej szlachty, znika w rzymskich katakumbach. Drobiazgowa rekonstrukcja wydarzeń, które do tego doprowadziły, wciąga czytelnika coraz głębiej w świat zawieszony pomiędzy realizmem a fantastyką, między jawą i snem, życiem i śmiercią. Historia splątanych losów Jessiersky’ego i jego zaciekłego wroga, hrabiego Luny, okazuje się poruszającym traktatem o winie i zadośćuczynieniu.
Niniejszy tom zawiera 31 mało znanych polskim czytelnikom baśni pisarzy rosyjskich epoki romantyzmu i modernizmu: Anny Zontag, Oresta Somowa, Władimira Dala, Władimira Odojewskiego, Nikołaja Wagnera, Dmitrija Mamina-Sibiraka, Aleksandra Kuprina, Wasilija Niemirowicza-Danczenki i in. Najwięcej tytułów pochodzi z wydanego w 1913 zbiorku Klaudii Łukaszewicz, utalentowanej pisarski, stanowiąc interesujący przegląd tendencji artystycznych w baśniopisarstwie dla dzieci przełomu XIX/XX wieku, związanych z wpływami naturalizmu i symbolizmu, a zwłaszcza twórczości H.Ch. Andersena. Z tego samego okresu pochodzą niezrównane ilustracje Iwana Bilibina. Tom zawiera biogramy autorów oraz fachowe wprowadzenie.
Praca wnosi wiele istotnych ustaleń do obszaru badań nad seniorami w zakładzie karnym. Autor zwraca uwagę na potrzebę dostosowania metod pracy penitencjarnej do specyfiki nowych zadań, jakie wynikają z rosnącego wyżu skazanych w wieku senioralnym. W trafnie zaprezentowanej teorii osadzono interesujący projekt badawczy, który został zrealizowany rzetelnie i kompetentnie.
Spis treści:
Społeczno-polityczny kontekst funkcjonowania rodziny w wybranych krajach
Dom rodzinny a kreowanie tożsamości dziecka
Dysfunkcje w przestrzeniach życia rodzinnego
Z kart historii wychowania
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?