Książka zawiera syntetyczną charakterystykę aktywności militarnej ZSRR i Rosji poza swoimi granicami od zakończenia II wojny światowej po 2022 rok. Staraliśmy się wykazać, że konsekwentnie broniła swoich interesów politycznych i terytorialnych określanych przez Kreml i jeśli głos jego dyplomatów zabrzmiał zbyt cicho i nieprzekonująco dla świata, to przychodził czas wojskowych. Nawet w czasach wielkiego kryzysu państwa, pod koniec lat osiemdziesiątych i w latach dziewięćdziesiątych XX wieku Sztab Generalny i generałowie dysponowali środkami, aby wpływać na wydarzenia poza granicami swojego państwa, między innymi w Gruzji i Tadżykistanie. Wojnę przeciwko Ukrainie potraktowaliśmy jako dwa powiązane, zależne od siebie konflikty militarne rozdzielone w lutym 2015 roku rozejmem (Mińsk 2). Kilka zdań na początek (fragment) Michał Klimecki, Zbigniew Karpus
Monografia Edukacja wczoraj, dziś, jutro jest wspólnym przedsięwzięciem pedagogów skupionych wokół środowiska naukowego Uniwersytetu Zielonogórskiego i ma charakter pracy zbiorowej. Jej konstrukcja z podziałem na część poświęconą wspomnieniom i część prezentującą bieżącą refleksję teoretyczną oraz jej praktyczne zastosowanie jest następstwem przemyślanej strategii wpisanej w tytuł publikacji. [...] dzięki zastosowanemu podziałowi praca nabiera wyjątkowego waloru, opartego na zróżnicowaniu zawartych w książce narracji. Mocną stroną jest właśnie jej różnorodność, dostrzegalna już od pierwszych stron, które wprowadzają Czytelnika we wspomnienia o profesorach, doktorach i wykładowcach (dawnego) Zakładu Pedagogiki Ogólnej i Pedeutologii zatrudnionych na Uniwersytecie Zielonogórskim, a następnie towarzysząca w dalszej części książki w bogactwie zagadnień, analiz, interpretacji i poglądów reprezentowanych przez autorki i autorów poszczególnych rozdziałów. Fragment recenzji dr. hab. Łukasza Albańskiego, prof. UP
Oddawane do rąk czytelnika trzecie wydanie książki Kopernik. Twórca nowego nieba powiązać trzeba z 550. rocznicą urodzin wielkiego Astronoma. Jeremi Wasiutyński był wielkim entuzjastą dzieła Kopernika, niestrudzenie poszukującym nowych faktów z życia uczonego, śladów jego obecności w zachowanych źródłach i artefaktach. Często błądził w swych poszukiwaniach, ale zawsze przyświecał mu szczytny cel, wskazany przez bohatera jego biografii – dążenie do prawdy. Niewątpliwie lektura tej książki jest zajęciem fascynującym. Jeremi Wasiutyński miał rzadki talent literacki, jego ujęcie losów Kopernika pod tym względem pozostaje do dziś niedoścignionym wzorem.
Krzysztof Mikulski
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Oddaję do rąk Czytelnika drugi tom zaproponowanych przeze mnie legend toruńskich. To efekt mojego zauroczenia tym miastem i jego burzliwą historią. Każde przejście ulicami to jakby spotkanie z bliskimi znajomymi, żyjącymi w każdej cegle i w każdym kamieniu. [...] W porównaniu z pierwszym tomem Zapomnianych legend toruńskich obecne teksty zostały rozszerzone o odnośniki do konkretnych artykułów, których przeczytanie przybliży klimat zdarzeń. [...] Niech to będzie mój wkład w dzieje Torunia, w którym spędziłam całe moje dorosłe życie i które pokochałam całym sercem.
Autorka
Emocje odgrywają fundamentalną rolę w polityce zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zbiorowym, wpływając na decyzje polityczne, postrzeganie świata i zachowanie. Emocje są silnymi motywatorami działań politycznych i zmian społecznych, kształtują sposób, w jaki ludzie i grupy postrzegają wydarzenia polityczne i reagują na nie. Mimo że od lat 70. intensywnie bada się wpływ emocji na zachowania polityczne, dopiero niedawno politycy, decydenci polityczni i obywatele dostrzegli, że to właśnie emocje, a nie chłodna kalkulacja kształtują wybory ludzi i w efekcie decydują o kształcie świata. W tym kontekście „polityka emocjonalna”, czyli ta skupiona na emocjach, stanowi jedno z najbardziej znaczących i permanentnych wyzwań dla stabilności demokracji. Autorka wybrała strach jako emocję kluczową dla polityki – z perspektywy zarówno liderów, którzy skutecznie ją wykorzystują do realizacji własnych celów politycznych, jak i obywateli, którzy w swoich wyborach się nią kierują. Autorka trafnie wskazuje na lękowe mechanizmy leżące u podłoża takich zjawisk, jak polaryzacja lub populizm, podważające zasady demokratycznego świata. W przystępny sposób przybliża je czytelnikowi. Wskazuje także, jak można zminimalizować wpływ lęku na zachowania polityczne. Nie mam wątpliwości, rekomendując wydanie tej pracy. Będzie ona z całą pewnością entuzjastycznie przyjęta przez wszystkich, których interesuje zrozumienie otaczającego świata.
Fragment recenzji wydawniczej
prof. dr hab. Małgorzaty Kossowskiej
Publikacja dofinansowana przez: Kolegium Nauk Społecznych, Uniwersytetu Rzeszowskiego Instytut Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego, Gminę Miasto Rzeszów.
Zaufanie do prawa i władz publicznych stanowi fundament normalizacji stosunków społecznych na wielu płaszczyznach życia i jest kluczowym elementem prawidłowego funkcjonowania wolnego społeczeństwa w demokratycznym państwie prawa. Znacząco pogłębiający się kryzys zaufania do administracji publicznej jest niewątpliwie bardzo ważkim problemem współczesności. Stanowi to doniosłe zagadnienie badawcze i praktyczne, które postaram się w tej książce poddać wnikliwej analizie.
Niniejsza księga powstała z okazji Jubileuszu 60. urodzin Profesora Wojciecha Polaka, niestrudzonego badacza historii Polski. Z tej właśnie okazji Jego uczniowie i przyjaciel postanowili ofiarować Profesorowi księgę pamiątkową, która uhonorowałaby jego wielkie zaangażowanie zarówno na polu naukowym, jak i społecznym. W księdze zamieścili swoje artykuły naukowcy z wielu ośrodków badawczych w Polsce. Od redakcji
Podróż przez Krainę Małp Gerrita Paapego z 1788 r. to XVIII-wieczna holenderska powieść podróżniczo-przygodowa, która stanowi satyryczny komentarz do przełomowych dla historii ówczesnej holenderskiej Republiki wydarzeń i typowych dla epoki oświecenia zjawisk. Główny bohater powieści, podróżując po krainie zamieszkiwanej przez mówiące ludzkim głosem małpy, staje się świadkiem sytuacji, które wydają mu się nadzwyczaj znajome. Uczestniczy w niekończących się, bezproduktywnych zebraniach małpiego politycznego gremium, obserwuje chaos panujący w małpim państwie, doświadcza opartej na manipulacji brudnej politycznej gry i w końcu na własne oczy widzi "egzekucję" prowadzącą do samounicestwienia małpiej społeczności. Paape, zabierając czytelnika do fikcyjnej Krainy Małp, obnaża mankamenty holenderskiego społeczeństwa i aparatu państwa pod koniec XVIII w.: w zawoalowany sposób krytykuje namiestnika Wilhelma V, spory na holenderskiej scenie politycznej oraz ideę rewolucji ugrupowania "patriotów", która przeprowadzana bez odpowiedniego przygotowania, mogła zakończyć się tak, jak wieszczy autor - krwawą hekatombą, nie osiągając zamierzonych celów. Podróż jest tym samym przestrogą przed konsekwencjami złych politycznych decyzji i krytyką głupoty, która wykorzystywana przez władzę, staje się śmiertelnie niebezpieczna.
Dokonania muzyczne Yoko Ono, jej działalność performerska i aktywistyczna są przedstawione jako spójna forma ekspresji egzystencjalnej wolności artysty, kobiety i człowieka w ogóle. Jasność wywodu i nienaganny styl autorki sprawiają , że książka może stać się lekturą zarówno dla osób zainteresowanych historią sztuki , jak i czytelników poszukujących wiedzy o Yoko Ono. Publikacja tej monografii uzupełnia istniejącą w rodzimym piśmiennictwie lukę obejmującą działania najbardziej wpływowych twórców drugiej połowy XX wieku. prof. dr hab. Dariusz Brzostek autor, kulturoznawca, teoretyk literatury, dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze UMK Ta książka to dla mnie fascynująca wycieczka do krainy w pełni autonomicznej artystki-aktywistki-perfomerki-filozofki, która świadomie podążą własną drogą twórczą, poddając siebie i odbiorców niekończącym się pasmem eksperymentów. To ciekawe studium postaw i odkryć dokonywanych przez nie-podległą kobietę, "buntowniczkę od chwili narodzin". Jacek Bończyk autor tekstów, scenarzysta i reżyser spektakli muzycznych, aktor i wokalista, dyrektor Festiwalu Twórczej Wyobraźni w Wałbrzychu, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej
Istotą chińskiej kultury jest uwypuklenie centralnej pozycji człowieka, jaką zajmuje pośród wszechrzeczy oraz podkreślanie ducha humanizmu, który jest kształtowany poprzez edukację humanistyczną. Pomimo że chińska kultura mocno podkreśla centralną pozycję człowieka, to jednocześnie okazuje wielki szacunek wobec przyrody, w której żyją ludzie oraz wobec wszelkich innych rzeczy we wszechświecie. Właśnie dlatego chińska kultura przywiązuje wagę nie tylko do drogi Niebios oraz prawa natury, lecz także opowiada się za „humanizmem” oraz kładzie nacisk na edukację w zakresie obrzędowości i muzyki. To właśnie składa się na cechy charakterystyczne oraz charakter chińskiej kultury.
Fragment Wstępu
Autor proponuje nową perspektywę, pozwalającą spojrzeć na kwestie regulacji symboli państwowych znacznie szerzej, świetnie wprowadzając czytelnika w historię herbu, hymnu i barw narodowych (państwowych), przedstawiając ich uwarunkowania ustrojowe, a zatem wskazując, jak ściśle historia symboli łączyła się z historią państwa polskiego. Prezentuje także szeroką paletę poglądów w zakresie znaczenia i formy symboli - zarówno w ujęciu historycznym, jak i z perspektywy autorów współczesnych. (...) Trzeba uznać, że to istotny i ciekawy głos w polskiej literaturze naukowej dotyczącej prawa konstytucyjnego. Autor z dużą erudycją porusza się w obszarze historii państwa, dyskusjach, które na temat symboli toczyły się w przeszłości, a także dokonuje samodzielnej analizy norm dotyczących ich statusu współcześnie, wnikliwie badając praktykę orzeczniczą oraz przekonująco budując własne konkluzje o znaczeniu ochrony symboli państwowych. Fragment recenzji dr hab. Anny Młynarskiej-Sobaczewskiej (Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk)
Apokalipsa rozpoczęta jest poświęcona analizie sytuacji socjologicznej, aksjologicznej i politycznej narodu w przededniu upadku, ale i w obliczu szansy na wielką metamorfozę. Chociaż studium dotyczy legendarnego plemienia Wenedów, konkluzje wieszcza są ponadczasowe i sprawdzają się w każdym czasie, w którym ogół staje w obliczu nieprzewidzianych zagrożeń. Słowacki podkreśla, że postęp możliwy jest tylko w połączeniu ze stratą i bólem. Każda ewolucja zawiera w sobie elementy rewolucji. Niemożliwe jest stworzenie lepszego społeczeństwa, ustroju, państwa, jakiejkolwiek formy bez skruszenia poprzedniej. Nie można tworzyć nowej wartości, jedynie modyfikując istniejącą. Taka postawa zaprzecza rozwojowi, nie tylko go powstrzymuje, ale zwyczajnie niszczy. Słowacki w Lilli Wenedzie zobrazował historię plemienia u kresu jego trwania. Podkreślił zastój, słabość, przeżycie się wzorców do naśladowania, niewydolność sfery wierzeń, brak motywacji do działania zarówno w przestrzeni realnej, jak i religijnej. Naród, który się nie rozwija, nie dąży do wyższych wzorców, idei, prowokuje los. Prowokuje historię. Stworzona przez Wenedów społeczność nie sprosta nadchodzącym zmianom. A te są nieuniknione. Jean-Marc Bot w książce Koniec świata. Duch czasów ostatecznych, komentując przesłania apokaliptyczne i ich uniwersalność oraz aktualność w XX i XXI wieku, zauważa: "Moralna presja będzie tak wielka, że nieuchronnie skłoni ludzi do miłości lub nienawiści... W czasach przełomowych, w obliczu wydarzeń ostatecznych każdy musi się opowiedzieć po stronie określonego systemu wartości, musi się zdecydować, czy godzi się na upadek swój, bliskich narodu, ludzkości i tryumf zła, czy chce walczyć o życie w świecie respektującym prawa i kierującym się miłością bliźniego". Ewa Nawrocka nazywa Słowackiego akuszerem wewnętrznego światła i anielskości ludzi, z którymi utrzymywał kontakty. To trafne określenie jego postawy w ogóle - jego twórczość dąży do wyzwolenia w czytelnikach postawy aktywnej, znalezienia swojego sposobu najpierw na doskonalenie siebie, a potem - w efekcie - zbiorowości, w której żyje.
"Autorka z dużą wrażliwością i znajomością szkolnej rzeczywistości dokonuje analizy fragmentów procesu komunikowania się nauczyciela z uczniami oraz wypowiedzi nauczycieli, rysując obraz szkolnej praktyki socjalizacyjnej w klasach początkowych. Nie jest to obraz optymistyczny, bo niejednokrotnie dominuje w nim podejście eksponujące brak wiary nauczycieli w kompetencje ucznia, ograniczanie jego swobody poznawczej, uzależnianie od autorytetu."
Celem tego opracowania socjologicznego jest ukazanie w oparciu o wyniki badań i sondaży ogólnopolskich oraz lokalnych badań empirycznych zrealizowanych w latach 1965–2020 poziomu uczestnictwa dorosłych katolików polskich w obowiązkowych i nadobowiązkowych praktykach religijnych w tym okresie, a także przeanalizowanie go w zakresie wymiarów „ciągłości i zmiany”. (…) zostanie tu podjęta próba odpowiedzi na pytanie, czy w tej sytuacji będziemy mieć do czynienia z regresem prowadzącym do zanikania uczestnictwa dorosłych katolików w obowiązkowych i nadobowiązkowych praktykach religijnych, czy też z utrzymującą się stabilizacją i trwałością tego uczestnictwa.
Fragment Wprowadzenia
Znamy w Polsce opowieść o malarzu Styce tworzącym na klęczkach obraz Pana Boga. W pewnym momencie artysta słyszy głos Boga: „Styka! Ty nie klęcz, lecz maluj dobrze!”. Właśnie taka była postawa Kondylisa wobec filozoficznej spuścizny Marksa. Grecko-niemiecki uczony nie przejmuje bezrefleksyjnie jego rozstrzygnięć. Nie jest zakładnikiem myśli Marksa, ani tym bardziej jej kontynuatorem. [...] Kondylis przybliża myśl filozofa z Trewiru w jej historyczno-społecznej złożoności, co zgrabnie ujął cytowany we Wstępie Wolfgang Schuller. Zauważył on bowiem, że Kondylis uhistorycznił sam sposób myślenia Marksa, postępując z nim tak, jak Marks postąpił z wcześniejszymi zjawiskami historycznymi, z wyjątkiem własnego. Dzięki temu lektura przedłożonej książki jest nie tylko poznawczym, lecz także intelektualnym przeżyciem.
Potrzeba powstania tej książki wynikała przede wszystkim z naszej praktyki klinicznej w pracy z Pacjentami i ich Rodzinami nad seksualnością wieku dziecięcego i młodzieńczego. Na kolejnych stronach obu części książki będzie interesować nas przede wszystkim to, w jakim stopniu dziecięce zachowania w obszarze seksualności organizują różne praktyki pedagogiczne i psychoterapeutyczne, a także - a może przede wszystkim - jak mogłyby lub powinny je organizować. Od autorek Książka "Seksualność dzieci i młodzieży - (nie)trudności pedagogiczne i psychoterapeutyczne" - Marta Jurczyk, Monika I. Dąbkowska - oprawa miękka - Wydawnictwo Adam Marszałek. Książka posiada 158 stron i została wydana w 2022 r. Cena 31.28 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.
Bł. Ks. Stefan Wincenty Frelichowski jest patronem harcerzy i wzorem kapłanów, ale również może być przykładem pięknego życia dla ludzi młodych. Pokazał, jak w niezwykle trudnych czasach być sobą, zachować wiarę, wewnętrzną wolność i radość. W obozach koncentracyjnych, pełnych ludzkich tragedii i smutku, był świadkiem dobroci Boga i budził nadzieje. [...] Nie zabiegał o jedzenie dla siebie, ale dawał chleb potrzebującym; nie prosił Boga o to, aby przeżyć wojnę, ale błagał o siły dla wątpiących i zrozpaczonych; zagrożenie śmiercią nie odbierało mu sił, ale sprawiało, że jeszcze bardziej był dla Boga i innych. W chorych widział twarz Chrystusa, dlatego dobrowolnie i odważnie pomagał zarażonym tyfusem. Książka [...] w przystępny i ciekawy sposób przybliża postać Błogosławionego oraz wskazuje na Chełmżę jako na miasto Jego pochodzenia. Autorem publikacji jest Zbigniew Grochowski, wybitny znawca i popularyzator historii. Gratuluję i podziwiam benedyktyńską pracowitość i szerokość zainteresowań Autora, a także umiejętność przełożenia na pytania i zadania informacji historycznych. Jestem przekonany, że dzięki tej książce Bł. Ks. Stefan Wincenty Frelichowski stanie się bliższy współczesnemu człowiekowi. Fragmenty słowa wstępnego Biskupa Toruńskiego Wiesława Śmigla
Prezentowana książka "Osadzone. Sytuacja społeczna kobiet w izolacji penitencjarnej" oscyluje wokół problematyki resocjalizacji, readaptacji społecznej oraz inkluzji. Tematyka zaprezentowana w publikacji przedstawia sytuację społeczną kobiet, które odbywają karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym, niejednokrotnie będąc matkami, lub które urodziły podczas odbywania kary bądź przebywają wraz z dziećmi na terenie instytucji penitencjarnej. W książce zaprezentowano multidyscyplinarne zestawienie biografii osadzonych kobiet, wycinek ich życiorysu, a także wieloaspektowe trudności, które wpłynęły na ich dalsze wybory życiowe. Publikacja może stanowić źródło wiedzy dla studentów resocjalizacji, prawa, penitencjarystyki czy pokrewnych kierunków i specjalności.
Profesor Weigui Fang jako jeden z pierwszych uczonych w Chinach skupił się na historii pojęć, publikując w 1999 roku swój esej badawczy na temat ewolucji pojęć cywilizacji i kultury w nowoczesnych Chinach. Podczas całego procesu modernizacji, który rozpoczął się po połowie XIX wieku, w następstwie wojny opiumowej, postulat reform i zmian był zgodny z oczekiwaniami prawie wszystkich intelektualnie uświadomionych Chińczyków. W tym czasie, głównie dzięki wymuszonemu z zewnątrz kontaktowi Chin ze światem zachodnim, nastąpiła bezprecedensowa zmiana, która spowodowała głębokie przeobrażenie wartości kulturowych, zwłaszcza w odniesieniu do idei wenming. To starożytne chińskie pojęcie zyskało tym samym nowe znaczenie i perspektywę. -Fansen Wangprofesor i wiceprezesAkademia Sinica, Taipei, Chiny
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?