Jak to uwypukliła Recenzentka książki, prof. dr hab. Urszula Szuścik z Uniwersytetu Śląskiego, tam, gdzie pojawia się człowiek, którego autor książki ma głównie na uwadze, tam zawsze można na drodze do porządku idealnego odnaleźć:
realne i mityczne przeżycia człowieka,
jego twórczość,
perspektywy uzdalniania się do ponoszenia odpowiedzialności,
wydobywania się spośród sprzeczności,
osiągania satysfakcji,
szukania wspólnego języka z innymi,
autentycznego udamawiania się,
traktowania się wzajemnie z szacunkiem,
liczenia się z różnicami dzielącymi ludzi,
nieprzechodzenia obojętnie wobec przemocy,
przestrzegania poprawności językowej,
wyczulenia się na manipulacje,
uzdalniania się do zarządzania wyborami,
do tolerancji,
do samokontroli.
Współczesny świat w wymiarze politycznym. Od utopii do globalizacji.Rozprzestrzenianie się modelu zachodniej demokracji na cały świat z pewnością nie stworzy wszędzie jej wiernych kopii, co więcej, nawet w miejscu jej powstania będzie podlegać zmianom, wzniecając żarliwe walki o podział zasobów.Jeżeli wiek XX zdemaskował utopię komunistyczną, to wiek XXI będzie oznaczał koniec liberalizmu. Jednak nikt jeszcze nie wie, jakie wydarzenia zapoczątkują ową kluczową tendencję w XXI wieku, który będzie, w moim przekonaniu, najbardziej wstrząsającą i tragiczną epoką w historii ludzkości. Jedno jest pewne: historia nie dobiegła jeszcze do końca i nikt z żyjących dziś ludzi go nie doczeka. Pozostaje nam jedynie opis sił i czynników poruszających mechanizm historii w obrębie krótko- i długofalowych wydarzeń. Opis ten nie może być jednak dziełem ideologa bądź moralisty-potrzeba do tego wyćwiczonego oka, potrafiącego dostrzec historyczną wagę wydarzeń.
Niniejsza publikacja powstała w ramach realizacji projektu EMPA-7HY: Let's Empower, Participate and Teach Each Other to Hype Empathy. Challenging Discourse about Islam and Muslims in Poland. Jest ona podsumowaniem prac badawczo-analitycznych wykonywanych przez zespół Instytutu Dyskursu i Dialogu w latach 2022–2023, czyli w trakcie realizacji projektu. Celem ww. prac było dokonanie szczegółowego monitoringu przekazów medialnych na temat islamu, muzułmanów i osób pochodzenia arabskiego, ze szczególnym uwzględnieniem przejawów islamofobii. Wolontariusze i koordynatorzy zaangażowani w prace dokonywali kilkuetapowych działań mających na celu dogłębne zbadanie ww. zjawisk. Podczas wyszukiwania materiałów poddawanych analizie korzystano z programów 246 wyszukujących treści w sposób zautomatyzowany, zwracając uwagę na siłę oddziaływania treści (tzw. influence score). Każdy materiał był analizowany według ujednoliconego kwestionariusza analizy. Publikacja obejmuje analizę przekazów medialnych opublikowanych w roku 2022 w języku polskim w mediach tradycyjnych oraz internetowych.
Książka w przystępny i ciekawy sposób przybliża postać Williama Szekspira, jednego z najsłynniejszych pisarzy wszech czasów. Jest wartościowym źródłem informacji nie tylko o jego życiu, ale także twórczości i czasach, w których tworzył, czyli okresie panowania w Anglii Elżbiety I Wielkiej i Jakuba 1. Publikacja została napisana z pasją oraz widoczną i uzasadnioną fascynacją Williamem Szekspirem, którego dorobkiem Zbigniew Grochowski interesuje się od ponad 40 lat. Z recenzji wydawniczej prof.. Krzysztofa Mikulskiego
Niniejsza publikacja stanowi studium teoretyczno-empiryczne na temat edukacji w kontekście kształtowania się tożsamości supraindywidualnej oraz cywilizacyjno-kulturowej środowiska polonijnego na obszarze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Problematyka badawcza osadzona została z udziałem paradygmatu całości, a nie części, oraz niezależnie od jej uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych związanych z analizą historyczno-społeczną i sytuacją ekonomiczno-gospodarczą. W pracy wskazano na istotne dymensje kształtujące tożsamość w postaci: identyfikacji narodowej, pokrewieństwa, miejsca zamieszkania, warstwy społecznej, wspólnoty religii oraz preferowanej ideologii. Właściwości konstytutywne z kolei oddziałują na predykatory substancjonalne, mające wpływ na tworzenie morfologicznej struktury badawczej wspólnoty. Należy do nich zaliczyć: etniczność, rodowód emigracyjny, funkcjonowanie w warunkach wieloetniczności, długotrwałość istnienia oraz asymilację etniczną.
Praca dotyczy tematu ważnego i - zwłaszcza w ostatnim okresie - rzadko będącego przedmiotem całościowych prezentacji w literaturze polskiego prawa konstytucyjnego. Nie ulega wątpliwości, że opublikowanie książki poświęconej tym zagadnieniom jest celowe. Doświadczenie parlamentarne Autora daje zaś dodatkowe gwarancje, że jego rozważania znajdują oparcie w głębokiej znajomości realiów funkcjonowania polskiego parlamentu. Fragment recenzji prof. dr. hab. Lecha Garlickiego
Future generations will consider the beginning of the 21st century as a historic moment when the effectiveness of elections as a democratic procedure began to be exhausted. The primary reason for this phenomenon is the refinement of existing and the emergence of entirely new tools used to manipulate both the results at the polls and the election outcome. Online communication, big data, psychographics and behavioural microtargeting are new weapons politicians have come to wield. In fact, they do not hesitate to use them in the game they play with voters, crushing the very democratic foundations of election integrity in the process. Contemporary democracy fails to find any socially effective response to disinformation, alternative facts, or partisan agencification of the media. As citizens, we most often learn about this too late, once a repentant whistleblower has decided to inform the general public. However, since the political system is increasingly less capable of institutionally guaranteeing the integrity of the electoral process, it should not be surprising that questions arise about the objectification and instrumentalisation of the voters role in democracy.
Opracowanie zawiera […] polską perspektywę widzenia i rozumienia łowiectwa oraz możliwości budowania łowieckiego dyskursu myśliwych i niemyśliwych. Jest to także próba odniesienia się do spóźnionego w Polsce posthumanizmu jako wyrazu (i efektu) poglądów pokolenia ’68. Ideologia ta, eksponując zdolność przyrody do samoregulacji, ma duży wpływ na postawy młodych mieszkańców, a głównie młodych kobiet w dużych miastach, i jest w polskich realiach konsekwentnie ignorancka wobec wszelkich argumentów racjonalnego zarządzania zasobami zwierząt dziko żyjących. Przykładem takiej tendencji jest głośny film „Pokot”, do którego nawiązuje jeden z fragmentów książki. W większości tekstów zawarte są odniesienia do regionalnego wymiaru łowiectwa na Pomorzu Środkowym jako obszaru szczególnie sprzyjającego gospodarce łowieckiej. Jest to także region wielu inicjatyw kulturowych propagujących łowiecką ekologię.
W przekonaniu autorów książki skuteczną drogę spotkania się zwolenników i sceptyków lub krytyków łowiectwa stanowi edukacja rozumiana kompleksowo – od etapu wczesnego (przedszkolnego lub wczesnoszkolnego) do studiów akademickich. Tą drogą można osiągnąć konsensus społeczny dla łowieckiej ekologii. Tym bardziej że udało się już uzyskać względną równowagę gatunków dzikiej zwierzyny. Książka jest formą zaproszenia do wymiany poglądów i nie rości sobie prawa do ostatecznych rozstrzygnięć.
Fragment Streszczenia
Na rynku piętrzyły się trupy, a wśród nich biegała masa ludzi, która próbowała ustrzec się przed mieczami napastników, jednakże nie było to możliwe. Gdyż mimo tego, że ci mężczyźni byli zwykłymi rabusiami, nie zamierzali pozostawić żadnych świadków, a sami rozkoszowali się rzezią, jakiej dokonywali. Dziewczyna z przerażeniem obserwowała popłoch i chaos, jaki miał miejsce wokół. (...)
– Piękne, nieprawdaż? – Haila usłyszała za sobą syczący męski głos. (...)
– Odejdź – wycharczała ciemnooka, starając się nie trząść i wciąż sunąc przed siebie.
– Doprawdy? Niby dlaczego? Czyż to nie twoje dziedzictwo, czyż krew nie jest tym, co pozostaje po was, śmiertelnych? Przecież jesteście w stanie tylko to ze sobą nieść. Krew i śmierć. –Nagle wszelkie dźwięki, które otaczały Hailę, zamarły i pozostał tylko jeden przerażający głos.
Fragment książki
Są kompetentni, pewni siebie i ambitni. Zdobyli ogrom wiedzy teoretycznej i nabyli wiele umiejętności praktycznych oraz dokonali niezwykłych wyborów, które odmieniły ich życie. [...] Zdecydowali się pracować w organizacjach znajdujących się na najniższym szczeblu, by służyć społecznościom wiejskim i realizować na terenach wiejskich zgoła odmienny od zakładanego scenariusz. [...] W pełni wykorzystywali swoją wiedzę i umiejętności, aby móc świadczyć usługi dla lokalnych społeczności i ogółu obywateli. Pomogli biednym wioskom znajdującym się w górach wyjść z ubóstwa. Pod ich przewodnictwem wielu mieszkańców terenów wiejskich odnalazło drogę do dobrobytu, a ich życie uległo diametralnej zmianie. [...] To grupa czarujących młodych ludzi, a tym, co najbardziej nam w nich imponuje i robi na nas największe wrażenie, są nie tylko ich talent, temperament i charakter, ale także odwaga, spokój i pewność siebie okazywane w obliczu niepowodzeń. Fragment Przedmowy
Gra o prawdę to jakże ważna, potrzebna i rewelacyjna książka podejmująca tematykę uczciwości. I to nie tylko uczciwości w biznesie.
Mamy tu bowiem do czynienia z rozważaniami trzech Panów: Pana KT, Pana KO i Pana Chata, którzy w bardzo ciekawy i przystępny sposób przekazują to, jak wielkimi wartościami są uczciwość i życie według norm moralnych. .
To lektura obowiązkowa dla każdego – zarówno dla młodych osób, by przedstawić im, jak ważne w życiu są zasady moralne i wzrastanie w uczciwości, jak i dla osób dorosłych, popełniających błędy w życiu prywatnym lub zawodowym, by pochylając się nad tą książką, zatrzymali się na chwilę i zastanowili nad swoim postępowaniem. .
Moja opinia na temat książki pozbawiona jest jakiejkolwiek formy nieuczciwości, czy choćby próby „podlizania się” autorom. Jest na wskroś uczciwa!
Barbara Tomanik
W świecie mediów już nic nie jest takie samo jak kiedyś. Internet skutecznie złamał dotychczasowy ład medialny, tworząc zarazem demokratyczną, obywatelską rewolucję w przepływie informacji. Przejście z druku na cyfrę stworzyło nową architekturę komunikacji i mediów.
Autorzy prezentowanej książki Nowe spojrzenie na fotograficzne gatunki dziennikarskie. Teoria • Analiza • Interpretacja badają jak w tej nowej architekturze komunikacji i mediów zmienił się paradygmat fotografii dziennikarskiej i fotograficznych gatunków dziennikarskich, ich granic i cech dystynktywnych, nowego rodzaju fotodziennikarstwa, który zdemokratyzował i złamał dotychczasowy monopol zawodowego fotoreportera.
Fragment recenzji prof. dr. hab. Tadeusza Kononiuka, Uniwersytet Warszawski
Zrealizowany w latach 2005-2018 projekt badań inskrypcji na terenie współczesnego województwa lubuskiego został sfinalizowany trzynastotomowym wydawnictwem źródłowym w ramach X tomu serii Corpus Inscriptionum Poloniae. Mimo że seria ta ma swoje początki w latach 70. XX wieku w ośrodku lubelskim, to właśnie województwo lubuskie jest jedynym obecnie regionem w Polsce, gdzie badania tego typu zostały przeprowadzone w sposób kompleksowy i całościowy. Ich efektem jest wprowadzenie do obiegu naukowego ponad 4000 obiektów zabytkowych o charakterze epigraficznym. Należy jednak podkreślić, że zawarte w katalogu dane i opisy mają także szerszy wymiar historyczny i zabytkoznawczy, a przede wszystkim stanowią obszerną bazę źródłową dla różnorakich badań naukowych ukierunkowanych na przeszłość tego terenu. (...) Prezentowany suplement nie wyczerpuje z pewnością problematyki badań źródeł epigraficznych na omawianym obszarze województwa lubuskiego. (...) kolejne badania, poszukiwania prowadzone w obrębie zabytków zaginionych oraz w archiwach, wreszcie prace konserwatorskie w następnych latach przyniosą bez wątpienia nowe, nieznane dotychczas przykłady obiektów epigraficznych.Ze Wstępu
Monografia jest kolejnym tomem podejmującym bardzo istotną z perspektywy politologicznej analizę problemu demokracji i znaczenia obywatela dla jej konsolidacji oraz przezwyciężania kryzysów. O ile w dostępnych na rynku księgarskim publikacjach bardzo często podnoszony jest jeden z wymiarów opisanych w książce – albo dotyczący kryzysów demokracji, albo jej normatywnego ujęcia – o tyle w prezentowanej monografii analizie poddano wątki podejmujące oba obszary badań. Co więcej, autorka określa perspektywy możliwych kierunków rozwoju sytuacji kryzysowych i pokryzysowych w reżimie demokratycznym. Jednak tym, co odróżnia tę publikację od innych, jest fakt ujęcia problemu w perspektywie politycznych kompetencji obywatelskich. (...) jest to jedna z ważniejszych monografii podejmujących problem poziomu politycznych kompetencji obywatelskich i ich znaczenia dla przezwyciężania kryzysów demokracji.
Z recenzji prof. dr. hab. Konstantego A. Wojtaszczyka
"Niebiescy" to próba spojrzenia na ludzkość i na Ziemię zewnątrz. Jacy jesteśmy naprawdę? Czy chcemy spotkania z kosmicznymi braćmi, jeśli istnieją? Czy sekta "Czekających" to tylko autorska fantazja?
Various chapters of the monograph were written with great competence and expertise, both in terms of the internal reality of Sudan and Darfur in particular, and the meanderings of international relations. A valuable complement to the study is the author's field research, the main purpose of which was to conduct an assessment of economic conditions and analyze the social and political aspects of the conflict in Darfur.
Professor Arkadiusz Żukowski
Institute of Political Science at Warmia and Mazury University in Olsztyn, Poland
President of Polish Political Science Association (2017–2022)
Juliusz Henryk Braun (1904-1990) był wybitnym prawnikiem i ekonomistą, organizatorem i teoretykiem życia gospodarczego oraz uczonym. Był harcerzem i krajoznawcą - gorącym patriotą, ochotnikiem w I i II wojnie światowej - aktywnym działaczem podziemia niepodległościowego, współtwórcą organizacji "Unia" - wychowawcą i nauczycielem kilku pokoleń, opiekunem i dobroczyńcą licznej rodziny. Więziony był trzykrotnie przez Niemców. Przesiedział pięć lat w stalinowskim więzieniu. Odcisnął trwałe ślady w środowiskach i miejscach, przez które prowadziła droga jego życia: w Tarnowie, Krakowie, Sosnowcu, Częstochowie, Kielcach oraz w stworzonym przez siebie leśnym osiedlu Milechowy w Górach Świętokrzyskich. O tym wszystkim opowiada ta książka, napisana przez jego syna Kazimierza Brauna.
Niniejsza księga powstała z okazji Jubileuszu 60. urodzin Profesora Wojciecha Polaka, niestrudzonego badacza historii Polski. Z tej właśnie okazji Jego uczniowie i przyjaciel postanowili ofiarować Profesorowi księgę pamiątkową, która uhonorowałaby jego wielkie zaangażowanie zarówno na polu naukowym, jak i społecznym. W księdze zamieścili swoje artykuły naukowcy z wielu ośrodków badawczych w Polsce. Od redakcji
Henryk Opieński: muzykolog, kompozytor, dyrygent, skrzypek, organizator życia muzycznego oraz pedagog. Należał do grona przyjaciół Stanisława Wyspiańskiego, Mieczysława Karłowicza oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Zarówno jako artysta, jak i naukowiec był wybitnie wszechstronny, a jego dorobek stanowi istotny wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej pierwszej połowy XX wieku, W niniejszej książce szerzej przedstawiono dorobek kompozytorki Opieńskiego - jako najmniej znany i opracowany aspekt jego twórczości. Autorka prezentuje pierwszy pełny wykaz zachowanych dzieł uzupełniony o opis tych najmniej znanych lub do niedawna uznanych za zaginione. Pracę poszerza szeroki kontekst biograficzny oparty w głównej mierze na dokumentacji zgromadzonej na terenie Szwajcarii, gdzie artysta przebywał od lat 20. ubiegłego wieku.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?