Nikt nigdy nie widział twarzy Charbela po jego wstąpieniu do klasztoru, z wyjątkiem, oczywiście, jego współbraci. Za życia nikt go nigdy nie portretował ani nie fotografował. Zawsze opuszczony na oczy kaptur i całkowite wycofanie się ze świata zasłaniały jego tajemniczą twarz. Dnia 8 maja 1950 roku, to znaczy pół wieku po jego śmierci, akurat był to dzień jego urodzin (8 maja 1823 roku), czterej misjonarze maronici, którzy przybyli z Kraim do Annaya, zrobili sobie grupowe zdjęcie razem ze stróżem grobu. Podczas wywoływania zdjęcia fotograf zauważył w centrum fotografi i szóstą tajemniczą osobę: mnicha z białą brodą, widocznego do połowy klatki piersiowej, z kapturem na głowie i opuszczonymi oczami. Eksperci wykluczyli fotomontaż. Starsi mnisi rozpoznali w nim ojca Charbela, wyglądajacego dokładnie tak, jak w ostatnich dniach życia. Od tego czasu wszystkie portrety świętego są kopiami tej cudownej pośmiertnej fotografii, włącznie z oficjalnym wizerunkiem przedstawionym światu na Placu Św. Piotra w Rzymie z okazji jego kanonizacji, w dniu 9 października 1977 roku.
Życie, cuda i nadprzyrodzone wydarzenia w ?życiu jednego z największych cudotwórców pośród świętych Kościoła: maronickiego mnicha i pustelnika Charbela Makhluofa, ż?yjacego w XIX wieku na terenie Libanu. Przez czterdzieści dni po jego śmierci jego ciało emanowało olśniewającym światłem, wydzielało litry cudownej substancji, która kilka razy zniszczyła trumne i kamien nagrobny. Ciało świetego pozostało elastyczne i nie ulegało rozkładowi a?ż do beatyfikacji! Św. Charbel został kanonizowany przez papie?ża Pawła VI w 1977 roku. Cuda nadal trwaja, do klasztoru w Annaya co roku pielgrzymują dziesiątki tysięcy osób z całego świata. Wiele z nich doznaje uzdrowienia z róż?nych chorób ciała i ducha...
Koniec doczesnego Świata w objawieniach św. Hildegardy!
Fascynujące objawienia św. Hildegardy z Bingen, pochodzące z tajemniczej księgi Scivias. Przedstawione w niej mistyczne wizje ukazują początek wszelkiego stworzenia, upadek pierwszego anioła i pierwszego człowieka, powstanie piekła i działanie szatana, stopniowe odchodzenie ludzi od Boga i upadek moralności. Następne wizje dotyczą czasów ostatecznych: Hildegarda przepowiada nadejście Antychrysta, jego podstępne działania, ostatnia walkę z szatanem, prześladowania wiernych, a w końcu – powtórne przyjście Chrystusa, powstanie zmarłych do życia, sad i przemianę świata.
Żyjemy w czasach duchowego zamętu i niepokoju, jesteśmy nieustannie narażeni na atak mocy chcących nas zniewolić lub zniszczyć. Co to za moce? Jak je rozpoznać i nazwać? Jak się przed nimi ustrzec? Jak odróżnić realne działania szatana od innych zjawisk w świecie?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w tej książce, zawierającej teksty wybitnych znawców problematyki opętania, egzorcystów i osób praktykujących uwalnianie od złych mocy. Przedstawiono w niej także przykłady demonicznego działania, m.in. mediumiczność, rytuały inicjacyjne i niektóre nurty współczesnej muzyki.
Modlitewnik przygotowany z uwzględnieniem potrzeb człowieka, pragnącego w jesieni swego życia nawiązać lub pogłębić więź z Bogiem. Zawiera teksty modlitw Jana Pawła II pomocne w różnych okolicznościach życia (m.in. rachunek sumienia, przygotowanie do spowiedzi generalnej, rozważania różańcowe i Drogi Krzyżowej, 30-dniowe rekolekcje) oraz tradycyjne modlitwy Kościoła: litanie i nowenny, błogosławieństwa i koronki, Godzinki i Gorzkie Żale. Modlitewnik jest bardzo starannie wydany: twarda oprawa ze złoceniami, dwie wstążki, duża czcionka oraz dwukolorowy druk.
Niezwykły pejzaż polskiej dworskości. Wspomnieniowy album o 34 najpiękniejszych polskich dworach w obiektywie znakomitego fotografa Stanisława Markowskiego.
Do albumu dołączono kolorową mapę.
Strucle, ciasta, torty - przyjemności, przed którymi przestrzegają dietetycy i lekarze w serii "Kuchnia, która leczy"? W czym tkwi sekret prezentowanych przepisów? Odpowiedź jest zaskakująco prosta - w mądrości św. Hildegardy. Wszystkie przepisy zostały zmienione zgodnie z jej zaleceniami. W składzie smakowitych słodkości znajdziemy tylko zdrowe produkty, pozostałe zastąpiono lub usunięto. Powstały znakomite wypieki na bazie mąki orkiszowej, surowego cukru trzcinowego czy świeżych owoców. Można się skusić na ciasto bożonarodzeniowe z serem i bakaliami, plastry pomarańczowe z nadzieniem i tort Sachera - w sam raz na świąteczne uczty! W książce znalazły się też porady dotyczące kuchni orkiszowej oraz jedenaście reguł wprowadzania orkiszu do codziennej diety.
Czy przepisy znane od wieków mają szansę zagościć we współczesnej kuchni? Oczywiście, ważne tylko, by spośród wielu dań, jakimi raczono się w dawnych wiekach wybrać te właściwe, czyli zdrowe i pożywne. Nie zapraszamy na biesiadę, podczas której półmiski uginały się od ciężaru tłustego mięsiwa, lecz do kuchni świętej Hildegardy, opartej na zasadach zdrowego żywienia, do kuchni, w której królują ryby i znakomite potrawy z warzyw. Klarowna zupa rybna, kluseczki ze szczupakiem, filet z ryby ze świeżym serem i ziołami, ryba z dynią, jajka z pokrzywą, marchewka duszona czy makaron orkiszowy z warzywami z patelni - receptury sprawdzone i potwierdzone przez współczesną medycynę.
Poruszające świadectwo wybitnego naukowca, to pierwsza książka, która ujawnia myśli i doznania osób dotkniętych opętaniem demonicznym!
Prof. Simone Morabito, znany i ceniony naukowiec z przeszło trzydziestoletnią praktyką w wielkich uniwersyteckich klinikach, zebrał obszerny, udokumentowany materiał na temat chorób spowodowanych przez szatańskie opętanie. Jak sam przyznaje, przez wiele lat nie wierzył w realne istnienie złych duchów i możliwość opętania. Dopiero wstrząsające fakty, z którymi spotkał się w swojej praktyce lekarskiej, sprawiły, że całkowicie zmienił zdanie. Od tamtego czasu zaczął zbierać dokumentację na temat chorób spowodowanych przez szatana. Dziś współpracuje z wieloma egzorcystami i często jest zapraszany na konferencje dotyczące tej problematyki.
Książka nawiązuje do bestsellerowej publikacji Dietricha von Hildebranda Koń trojański w mieście Boga, która ukazała się w 1967 r., wieszcząc poważny kryzys w Kościele po Soborze Watykańskim II. Tomasz P. Terlikowski pisze o nadużyciach, herezjach, sporach i skandalach, które od tamtego czasu miały miejsce w różnych dziedzinach życia i nauczania Kościoła. W książce przeczytamy m.in. o teologach, którzy wystąpili przeciw doktrynie, o kryzysie w szeregach kapłanów, o homoseksualnej „bombie” w Kościele, o szokujących eksperymentach liturgicznych, o podważaniu istnienia piekła i szatana oraz o innych kontrowersjach, które skutecznie zabijają ducha wierności i modlitwy. Autor wskazuje też na znaki odnowy w Kościele, do których należą: autentyczna, niezafałszowana interpretacja Soboru oraz papieska walka o prawdę.
Książka przedstawia niezwykłe życie, cuda i wizje św. Hildegardy z Bingen (1098-1179) ? wielkiej mistyczki i wizjonerki, obdarzonej od najmłodszych lat nadprzyrodzonym darem objawień oraz poznania tajemnic ziemi i nieba. Oprócz objawień mamy tu jeden z najwcześniej napisanych żywotów Hildegardy, kładący szczególny nacisk na najbardziej niezwykłe, cudowne i mistyczne aspekty jej życia. Na kartach tej wyjątkowej lektury poznajemy postać cudotwórczyni niezwykle doświadczanej przez cierpienia, założycielki klasztorów, pokornej benedyktynki obdarzonej wszechstronną wiedzą o całym stworzeniu.
W niniejszej książce (oraz w całej serii, którą ona rozpoczyna) zaprezentowano przepisy przygotowane zgodnie z medycznymi zaleceniami św. Hildegardy z Bingen - dostosowane do wymogów współczesnej kuchni. Za podstawę tej wyjątkowej publikacji posłużyły księgi Hildegardy z Bingen, gruntownie zbadane przez doktora nauk medycznych Gottfrieda Hertzkę, który potwierdził trafność i zadziwiającą zgodność zaleceń świętej z odkryciami współczesnej wiedzy medycznej - i z powodzeniem jej rady stosował w praktyce lekarskiej.
W tej niezwykłej książce kucharskiej znajdziemy przepisy na wspaniałe zupy i przystawki przygotowane zgodnie ze wskazówkami św. Hildegardy dotyczącymi medycyny i zdrowego trybu życia.
Fragment książki Zupy i przystawki Hildegardy
W niniejszej książce oraz całej serii, którą ona rozpoczyna, nie zaprezentowano „nowatorskiej i awangardowej kuchni", a jedynie przepisy typowe dla dzisiejszej kuchni, zmodyfikowane pod kątem medycyny świętej Hildegardy. Przedstawiony zbiór przepisów nie wymaga bezwzględnego dostosowywania się i nie jest rodzajem szkoły gotowania. Może jednak pobudzić fantazję i kreatywność czytelnika oraz osób zainteresowanych Hildegardą.
Za podstawę posłużyły książki medyczne świętej Hildegardy z Bingen oraz wyniki badań przeprowadzonych przez doktora Gottfrieda Hertzkę, do których doszedł po wielu latach pracy i z powodzeniem stosował w praktyce.
Przepisy „międzynarodowe" pochodzą od miłośników świętej Hildegardy i zostały zebrane podczas moich seminariów i wykładów w różnych krajach Europy. Przepisy tradycyjne zostały zmodyfikowane zgodnie z nauką św. Hildegardy, np. knedle nie są nadziewane powidłami, lecz marmoladą z tarniny, tradycyjny gulasz węgierski zastąpiliśmy gulaszem z dzikim kardamonem, a łazanki są nie z kapustą, lecz koprem włoskim, zaś substytutem dla różnych rodzajów zbóż i ryżu jest orkisz.
Pomyślano o potrawach na cały rok, na dzień powszedni i od święta, od prostych, zdrowych pokarmów po środki lecznicze i smakołyki, włącznie z pieczeniami czy tortem z bitą śmietaną. W czasie świąt i uroczystości rodzinnych na stole stawia się to, co najlepsze! Poza tym obowiązuje tu motto św.Teresy z Avila:„Gdy post-to post, gdy kuropatwa-to kuropatwa!"
Zachęcający, ładnie nakryty stół to pełen ciepła ukłon pani domu w stronę
rodziny i gości. Kwiaty, liście, gałązki, owoce, zioła, świece, obrus, serwetki -jakże bogata paleta środków pozostaje do naszej dyspozycji w kwestii nakrycia stołu! Nie można także zapominać o zapachach Hildegardy z Bingen: odświeżający zapach lawendy lub radujący serce zapach szałwiowo-różany na dobre samopoczucie.
Wielu przyjaciół świętej Hildegardy zasypywało dr Hertzkę prośbami o przygotowanie książki kucharskiej. On sam uważał, że wystarczy, jeśli typowe, tradycyjne przepisy „podda się hildegardyzacji". Chodziło o zastąpienie tego, co szkodliwe, tym, co według Hildegardy dobre. Gospodyni domowa powinna być świadoma wielkiego zadania, jakie na niej spoczywa i z pomocą Bożą utrzymywać rodzinę w dobrym zdrowiu i radości ducha. Dlatego radosny i zdrowy styl życia ze św. Hildegardą przez wiele lat był głównym tematem i najważniejszą sprawą w mojej pracy seminaryjnej i wykładowej.
W roku 1996, tuż po Wielkim Spotkaniu dotyczącym św. Hildegardy na wyspie Reichenau, dr Hertzka powiedział do mnie: „No, to teraz napiszemy książkę kucharską o orkiszu!" Wyznaczył nawet termin: wiosna 1997. Miała powstać w ciągu dwóch miesięcy w Bad Gastein. Jednak wiosną 1997 nie pojechaliśmy do jego ojczyzny, do Salzburga, bo właśnie owej wiosny udał się on w podróż do wieczności.
Przez wszystkie te lata zależało mi na tym, aby sprostać jego życzeniom i przygotować książkę z przepisami dobrej kuchni świętej Hildegardy. Niektórzy przyjaciele nie ustępowali, nieustannie naciskali, abym te przepisy spisała i wydała, l w końcu się udało!
Yvette E. Salomon
Schienen nad Jeziorem Bodeńskim, 2 lipca 2009 r.
Naszą wielką przygodę z leczniczą kuchnią św. Hildegardy zaczynamy od zup, wkładek i przystawek, ale najpierw warto zapoznać się z podstawami zdrowotnej kuchni Mistrzyni z Bingen.
Wielu ludzi zauważyło już, że w naszych czasach z tradycyjnymi produktami żywnościowymi i pokarmami jest coś nie tak. Jaki jest tego powód?
W pierwszej mierze należy tu wspomnieć o lekarskich outsiderach, którzy podczas swojej praktyki odkryli fakty przemawiające za tym, że zmiany w diecie mogą mieć znaczący udział w procesie utrzymania i powrotu do zdrowia. Z pewnością jednym z pierwszych był ksiądz Sebastian Kneipp, który dokonał rewolucji w kuchni, bazując może nie tyle na kulturze orkiszu, co raczej na wiejskim stylu życia. W ramach nieznanego wówczas hasła „powrotu do natury" napiętnował nienaturalne zwyczaje żywieniowe swoich czasów, chociaż owe nawyki nie były wówczas aż tak nienaturalne jak dzisiaj. Woda, podstawa systemu ks. Kneippa, jest też istotnym czynnikiem w opierającej się na orkiszu kuchni św. Hildegardy. Jest ona trzecim spośród czterech elementów - żywiołów natury. Ksiądz Kneipp cieszy się sławą jako „wodny doktor". Pomimo, iż nie uzyskał on akademickiego tytułu doktora medycyny, wiele osób zasięgało u niego porad medycznych. Czynił to nawet sam papież.
Innym ważnym inicjatorem zdrowego stylu odżywiana był doktor Bircher-Benner, a po nim cały szereg zwolenników surowej diety, np. doktor Kollath, przywiązujący wagę do pokarmu „dającego energię". Później doszło odkrycie witamin - ogromne osiągnięcie badań lekarskich (znów, można powiedzieć, dzieło outside-rów). Wielu badaczy dołożyło swój kamyczek do mozaiki zmian naszych przyzwy-
czajeń żywieniowych, jednak żaden z nich nadal słowem nie wspominał o orkiszu.
Innowacje, które przynosi ruch orkiszowy, zawdzięczają swój początek nie jakiemuś lekarzowi, ale najwyższemu i największemu z wszystkich lekarzy - samej Mądrości Bożej. Jest to z pewnością coś zupełnie nowego. Od czasów Asklepiosa nikt nigdy nie czerpał natchnienia w zakresie medycyny z nieba. A już na pewno nie w naszych nowożytnych pogańskich czasach! Kluczem do całej koncepcji stała się nauka o subtelności. Wszyscy znamy pojęcie „subtelny", to znaczy dotyczący drobnych różnic.
Odżywianie bazujące na zbożach jest już właściwie działką zajętą przez mak-robiotyków. Z radością trzeba stwierdzić, że Hildegrada również mówi o pokarmach opartych na owocach jako o najwyższej formie diety. Każdy może dostosować do siebie naukę św. Hildegardy o diecie. Wyjątek stanowi orkisz. W tym przypadku nie ma żadnych kompromisów. Kto tylko chce, może z łatwością przekonać samego siebie i swoich pacjentów o zaletach tego zboża. Orkisz jest filarem każdego systemu odżywiania bazującego na nauce św. Hildegardy. Są ludzie, dla których dieta orkiszowa (i to nie tylko na początku) będzie problemem, l nawet jeśli takich osób jest niewiele w porównaniu do tych, którzy z zachwytem wprowadzili dietę orkiszową do swojej kuchni, to i tak z pewnością istnieją uzasadnione powody takiego stanu rzeczy. Z naszych doświadczeń wynika, że rzadko przyczynami trudności są kwestie merytoryczne, częściej są to przyczyny natury psychologicznej. Jak wiemy od Hildegardy, cnota i występek mogą mieć także związek z odżywianiem. Dla wtajemniczonych nie jest to żadna nowość. Nie posuwam się do tego, aby wynosić medycynę Hildegardy do rangi systemu wiary, chociaż na obszarze nauk o odżywianiu wcale nie jest to przypadek rzadki. Nawet jako zwolennicy orkiszu nie czynimy bogiem naszego żołądka! Jeśli ktoś uważa, że może zostać świętym bez orkiszu, może spokojnie zamknąć niniejszą książkę.
Nieustannie trzeba przypominać: rozsądek ponad wszystko - przymiot niezwykle ceniony przez Hildegardę, uznawany nawet za jedną z najbardziej ludzkich cech. Według Hildegardy człowiek to animal ra-tionale. Uważała ona, że najrozsądniejszym spośród wszystkich oswojonych zwierząt jest człowiek! Odwoływanie się do praczasów ludzkości, kiedy człowiekowi przebywającemu w raju Bóg zalecił jako pokarm wszystkie owoce, nie mówiąc przy tym nic o pokarmie pochodzenia zwierzęcego, może zostać uznane za motto wegetarian. Uważają oni, że odżywianie się pokarmem zwierzęcym jest skutkiem grzechu pierworodnego i wystarczy, że ludzie na powrót staną się wegetarianami, a powrócą do raju. Jednak sprawa nie jest aż tak prosta. Jak wiadomo Abel był hodowcą bydła. Być może powszechnie znane łagodne usposobienie ludności hinduskiej ma w dużym stopniu związek z ich wegetariańską dietą.
Także pośród roślin stanowiących powszechny składnik naszej diety są te, które postrzegane są jako lekarstwa dla duszy i ciała (np. czosnek). W tym miejscu dochodzi do głosu nauka św. Hildegardy o subtelności, którą jak najgoręcej polecam. Nawet jeśli wciąż jesteśmy dalecy od posiadania dowodów naukowych, to jednak potwierdzają tę prawdę doświadczenia wielu lekarzy.
Dla kogo dieta oparta o produkty surowe jest dietą zdrowotną, a dla kogo nie, może być określone na podstawie upodobań danej osoby i jej stanu zdrowia.
Nie ma sensu preferowanie diety surowej tylko z tego powodu, że jest nowa i pochodzi z bardziej słonecznych regionów świata. Dlatego w przypadku wielu wychwalanych pokarmów z nowego świata, do których zaliczam także ryż i kukurydzę, z punktu widzenia Hildegardy nie możemy dać ostatecznej oceny, ponieważ brak nam odnoszących się do tego objaśnień, zaś wyniki badań mają dość wątpliwą wartość. Pewien naukowiec powiedział: „Można udowodnić wszystko, co chce się udowodnić." Podobne jest stanowisko św. Hildegardy z Bingen.Tak więc trzeba być ostrożnym co do wiarygodności nauki, jeśli nie opiera się ona na prawdziwej wiedzy i pobożności!
Jeśli chodzi o kuchnię bazującą na orkiszu, to Hildegarda kładzie nacisk na to, aby pierwszeństwo w diecie miały produkty zbożowe i koniecznie ciepłe. Dlaczego mają być pierwsze? Przytaczamy uzasadnienie Hildegardy: na początku żołądek powinien być pobudzany powoli, gdyż pełną zdolność trawienia osiąga dopiero po pewnym czasie. Chłodna potrawa na początek wywołuje pewnego rodzaju szok. To podobnie jak z piekarnikiem - przed umieszczeniem w nim ciasta należy go najpierw nagrzać. Nie wiemy, czy dotyczy to tylko początku dnia i śniadania, czy także posiłku głównego spożywanego wiele godzin później. Jednak z pewnością nie zaszkodzi rozpoczynanie obiadu ciepłą zupą.
Orkisz jest prawdziwym „natursz-czykiem". Czy wystarczy mnogość teorii dotyczących odżywiania sprowadzić do jednego, wspólnego mianownika? Jeśli ktoś raz zawierzył swojemu systemowi i z trudem wprowadził alternatywny sposób życia, będzie się bronił przed ponownym wprowadzaniem czegoś nowego. W zasadzie nie jest to jednak wcale taka nowość i nie pozostaje w sprzeczności z innymi
teoriami na temat naturalnego odżywiania. Zaletą orkiszu jest to, że bez względu na formę, w jakiej się go spożywa, nie traci on swojej mocy. Wiele spośród tak zwanych podstawowych środków odżywczych być może stanowi bardziej obfite niż orkisz źródło składników witalnych, minerałów i elementów śladowych, jednak do asymilacji i przyswojenia ich przez ludzkie ciało wymagają one zaburzenia równowagi soków, która następnie musi ponownie zostaćosiągnięta,awtym czasie w raziecho-roby układ odpornościowy nie jest w pełni dyspozycyjny. Owies w połączeniu z orkiszem wykazuje właściwości poprawiające nastrój (w przypadku orkiszu przyjmuje się, że ma to związek z podwyższoną zawartością alaniny), w przeciwieństwie do orkiszu wymaga jednak dobrego stanu zdrowia (trawienie). Jeśli powyższe słowa skłoniły kogoś do przemyśleń, to już jest coś. Na pewno zatem warto spróbować A duchowa i Boża mądrość św. Hildegardy z pewnością nie chce wyprowadzić nikogo na manowce.
Zupy i przystawki
Spis treści:
O Autorce
Podziękowania
WSTĘP
Święta Hildegarda z Bingen (1098-1179)
DrGottfried Franz Hertzka (1913-1997)
Słowo wprowadzenia
Środki żywnościowe w kuchni sw. Hildegardy
ZUPY l POTRAWY
JEDNOGARNKOWE
WKŁADKI DO ZUP l PRZYSTAWKI
Alfabetyczny spis przepisów
Pasjonująca książka prezentująca niezwykłe przeżycia duchowe, objawienia i cuda za przyczyną modlitwy różańcowej w życiu świętych (m.in. Dominika de Guzman ? założyciela zakonu dominikanów, Tomasza z Akwinu, Katrzyny ze Sieny, Jana Bosco, Ojca Pio, Wincentego Ferreriusza, Alfonsa Liguoriego, Josemaríi Escrivá) i papieży (od Benedykta XIII i Leona XIII do Jana Pawła I) oraz świadectwo znanych artystów i naukowców (m.in. kompozytora Josepha Haydna, pisarza Alessandro Manzoniego, fizyka i noblisty Guglielmo Marconiego ? jednego z pionierów radia).
W książce przedstawione są objawienia różańcowe z Fatimy i Lourdes oraz pierwsi wielcy święci różańca: Pius V, papież (zwycięstwo pod Lepanto), peruwiańska mistyczka św. Róża z Limy oraz św. Ludwik Maria Grignon de Montfort, prorok Maryi.
Znakomita kuracja, która sprzyja regeneracji, odmłodzeniu organizmu i wydłużeniu życia!
Głównym wskazaniem do przeprowadzenia kuracji oczyszczającej jest profilaktyka chorób cywilizacyjnych, do których zaliczamy między innymi zespół X. Charakteryzuje się on podwyższonym poziomem cukru i tłuszczów, szczególnie trójglicerydów we krwi, nadwagą, nadciśnieniem, podwyższoną krzepliwością krwi i poziomem insuliny we krwi.
W wyniku kuracji oczyszczającej:
- następuje stabilizacja ciśnienia krwi
- normalizuje się poziom cukru we krwi
- następuje zahamowanie procesów miażdżycowych
- usprawnione zostaje wydalanie z organizmu wszystkich toksyn
- odblokowuje się system immunologiczny i wzrasta jego wydolność
- ustępują przewlekłe choroby zapalne i zwyrodnieniowe
- następuje redukcja zapasów tłuszczu w organizmie.
Fragment książki Kuracja oczyszczająca organizm
Jakie są wskazania do przeprowadzenia kuracji oczyszczającej?
Wskazaniem podstawowym jest przede wszystkim profilaktyka chorób cywilizacyjnych, do których zaliczamy między innymi zespół X. Charakteryzuje się on podwyższonym poziomem cukru i tłuszczów (szczególnie trójglicerydów we krwi), nadwagą, nadciśnieniem, podwyższoną krzepliwością krwi i poziomem insuliny we krwi.
Wskazaniem do przeprowadzenia kuracji jest także otyłość, zbyt niskie ciśnienie krwi, miażdżyca, kamica nerkowa, skaza moczanowa, zakrzepy żylne. Kurację oczyszczającą zaleca się w chorobach układu pokarmowego: żołądka, trzustki, jelit, wątroby, woreczka żółciowego, a ponadto w nawracających infekcjach migdałów, zatok oraz dolnych i górnych dróg oddechowych; w przypadku obniżonej odporności immunologicznej; w reumatoidalnym zapaleniu stawów, w chorobie zwyrodnieniowej stawów; w przypadku owrzodzeń podudzi oraz chorób alergicznych skóry.
Kuracja oczyszczająca może być pomocą także w przypadku kataru siennego; astmy oskrzelowej; zaćmy; paradontozy; chorób skóry: łuszczycy, sklerodermii, porfirii oraz chorób kobiecych: dolegliwości okresu przekwitania, zaburzeń miesiączki, grzybic, zapaleń narządów rodnych, a także zaburzeń czynnościowych układu pokarmowego: zespołu jelita drażliwego, zaparć, zgagi; zatruć wywołanych przez nadużywanie leków lub niewłaściwy sposób odżywiania czy stosowanie używek. Często kurację oczyszczającą stosuje się, by leczyć migreny, wyczerpanie nerwowe i bezsenność. Wszystkie osoby z wymienionymi dolegliwościami mogą rozpocząć kurację oczyszczającą po konsultacji i pod kontrolą lekarza.
Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia kuracji oczyszczającej?
Z kuracji oczyszczającej nie mogą korzystać osoby chorujące na choroby psychiczne, np. schizofrenię, depresję i inne; chorzy na gruźlicę, diabetycy stosujący insulinę, pacjenci z nadczynnoś-cią tarczycy, wyniszczeni na skutek chorób nowotworowych, chorób wieku podeszłego, chorzy po przeszczepach narządów, chorujący na ostrą porfirię, jadłowstręt psychiczny (anoreksję), bulimię (napadowe jedzenie z przeczyszczaniem); dzieci i młodzież, kobiety w ciąży i karmiące.
Dlaczego dzieci i młodzież nie powinny korzystać z kuracji oczyszczającej?
Każda asceza fizyczna ma na celu wydalenie nagromadzonych toksyn i złogów. Do około 18 roku życia w organizmie przeważają procesy anaboliczne, czyli budowania nowych komórek. Dopiero po około 21 roku życia rozpoczynają się procesy kataboliczne, czyli degradacyjne. Stąd oczyszczanie organizmu przed 21 rokiem życia jest niebezpieczne i zagrażające osiągnięciu pełnej dojrzałości biologicznej i psychicznej.
Kuracja oczyszczająca organizm
Spis treści:
Wstęp
Jakie są wskazania do przeprowadzenia kuracji oczyszczającej?
Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia kuracji oczyszczającej?
Dlaczego dzieci i młodzież nie powinny korzystać z kuracji oczyszczającej?
Jakie są korzyści z leczenia postem warzywno-owocowym?
Od kiedy znana jest metoda leczenia postem?
Co oznacza pojęcie głodówka lecznicza, kuracja oczyszczająca, post?
Jaki przebieg ma kuracja oczyszczająca?
Jakie nieprzyjemne odczucia mogą pojawić się w czasie
przeprowadzania kuracji oczyszczającej?
Na czym polegają kryzysy podczas przeprowadzania
kuracji oczyszczającej?
Skąd organizm czerpie „materiał" do odżywiania
wewnątrzkomórkowego?
Na czym polega zjawisko proteolizy?
Jaki jest czas przeprowadzania głodówki leczniczej?
Na czym polega odżywianie endogenne?
Co zaleca się jeść podczas kuracji oczyszczającej warzywnoowocowej?
Jakie przyprawy można stosować w czasie trwania kuracji warzywno-owocowej?
Jakie napoje są dozwolone, a jakie niewskazane podczas przeprowadzania kuracji?
Jakich produktów nie wolno spożywać w czasie trwania kuracji? 16
Ile posiłków dziennie należy spożywać podczas trwania kuracji oczyszczającej?
Jaka jest średnia dzienna kaloryczność pokarmów?
Skąd pochodzą toksyny, które organizm wydala w czasie trwania kuracji oczyszczającej?
Czy przyjmowanie leków utrudnia proces oczyszczania organizmu?
Jaki jest ubytek masy podczas przeprowadzania kuracji ?
Co to jest wskaźnik masy ciała (BMI)?
Co to są enzymy?
Co to są wolne rodniki?
Co to są antyoksydanty?
Jakie znaczenie dla człowieka ma układ trawienny?
Jakie znaczenie dla człowieka ma jelito grube?
Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń jelitowych?
Jakie są cele oczyszczania organizmu?
Jakie są najczęstsze schorzenia jelita grubego?
Co to są toksyny jelitowe?
W jaki sposób błonnik pokarmowy wpływa na pracę jelita grubego? Jaki jest średni czas trwania kuracji oczyszczającej
dla poszczególnych chorób?
Jakie są fizjologiczne sygnały kończące kurację?
Czy po zakończeniu kuracji można przedłużyć jej efekty?
Co oznacza pełny cykl uzdrawiania organizmu?
Na czym polega żywienie prozdrowotne po zakończeniu kuracji?
Co to jest piramida zdrowia?
Piramida żywieniowa w diecie śródziemnomorskiej
Co to są węglowodany?
Jakie są źródła węglowodanów?
Co to jest białko?
Ilość biedka w 100 g produktów
Bialko zwierzęce
Białko roślinne
Kiedy spożywamy wartościowe białko roślinne?
Co to są tłuszcze?
Co to jest indeks glikemiczny?
Co to jest odpowiedź glikemiczna organizmu?
Indeksy glikemiczne
Wysoki indeks glikemiczny (110-70)
Średni indeks glikemiczny (50 - 70)
Niski indeks glikemiczny (50 i mniej)
Dlaczego makaron ma niski indeks glikemiczny?
Dlaczego ryż ma wysoki indeks glikemiczny?
Jakie jest znaczenie spożywania kasz w żywieniu prozdrowotnym?
Co to jest amarantus?
Co to są zarodki pszenne?
Co to są otręby pszenne?
Co to są otręby owsiane?
Dlaczego należy wyeliminować rafinowany cukier i słodziki?
Czy miód jest zdrowszy od cukru?
Na czym polega zjawisko hipoglikemii i jakie są objawy?
Jak na co dzień można zapobiegać hipoglikemii?
Dlaczego nie powinno się spożywać soli?
Jaki jest czas trawienia poszczególnych grup pokarmowych? Jakie produkty należy całkowicie wyeliminować
po zakończeniu kuracji?
Co to są kwasy tłuszczowe typu trans i cis?
Co to jest chlorofil?
Jakich produktów należy unikać?
Dlaczego jedzenie dużych ilości mięsa, szczególnie czerwonego,
jest szkodliwe?
Czego nie powinno się jeść, a co warto jadać dla zdrowia?
Produkty zalecane w zdrowym żywieniu
Jakich potraw nie można łączyć?
Zasady prawidłowych połączeń poszczególnych grup żywności Grupy żywości i podstawowe zasady ich połączeń w posiłku
1 Grupa białkowa
2 Grupa neutralna
3 Grupa węglowodanowa
W jaki sposób można uregulować pracę jelit i wypróżnienia?
Naturalne sposoby regulowania pracy jelit
Co to są nienasycone kwasy tłuszczowe OMEGA 3?
Jak można napełniać magazyn energii w komórce?
Co zabiera człowiekowi energię życiową?
Jakie są objawy marnowania energii życiowej?
Jak robić przemyślane zakupy?
Co to jest serotonina?
Produkty bogate w serotoninę
Jakie słodycze można jadać w zdrowym stylu życia?
Jaki jest dobowy cykl pracy organizmu?
Minerały niezbędne do życia
5 ważnych zasad zdrowego stylu życia
Jakie korzyści duchowe daje post?
Czym jest post na płaszczyźnie duchowej?
Jak sobie radzić z kryzysami?
Przykładowy rozkład dnia kuracji oczyszczającej
Przykładowy jadłospis kuracji oczyszczającej
Przepisy
Przykładowy jadłospis pełnowartościowy
Zakończenie
Bibliografia
To album o krzyżach w Tatrach Polskich i Słowackich, a szerzej - o krzyżu obecnym w historii i kulturze Polski.
Krzyż jest umocnieniem dla tych, którzy podejmują wspinaczkę. Gdy człowiek wędruje po górach, spotykając krzyż zastanawia się nad tajemnicą kontaktu człowieka z Bogiem, nad pięknem i genialnością świata stworzonego. Do takiej właśnie kontemplacji zapraszają twórcy albumu "Brońcie Krzyża".
- Czy Trzecia Tajemnica Fatimska została ujawniona w całości?
- Czy istnieje i co zawiera nieopublikowana część Orędzia Matki Bożej z Fatimy?
- Czy ?czwarta? Tajemnica Fatimska to zapowiedź wielkiej apokalipsy dla Kościoła i świata?
Antonio Socci w książce-śledztwie omawia wydarzenia i polemiki, jakie otaczają Trzecią Tajemnicę. Ujawnia nieznane fakty. Stawia intrygujące pytania. Ukazuje trudną sytuację papieży XX wieku, odpowiedzialnych za przekaz i właściwą interpretację wielkiego proroctwa z Fatimy.
Zgromadzone ślady i poszlaki prowadzą tropem tajemnicy, w której być może ukryte są przyszłe losy świata?
Poza tą wielką wizją cierpiącego papieża, którą w pierwszym rzędzie możemy odnieść do Jana Pawła II, mamy tu także wskazania dotyczące przyszłości Kościoła, która zaczyna stopniowo przybierać konkretne kształty i staje się oczywista. (...) Jeśli chodzi o nowość, którą dziś możemy odnaleźć w tym przesłaniu, to na pewno jest nią fakt, że ataki na papieża i Kościół pochodzą nie tylko spoza niego, lecz cierpień przysparzają Kościołowi także wydarzenia mające miejsce w nim samym, grzech, który istnieje w Kościele. Jest to coś, o czym zawsze wiedzieliśmy, lecz dziś widzimy to w prawdziwie przerażającym wymiarze. Największe prześladowania Kościoła nie pochodzą od jego wrogów zewnętrznych, lecz rodzą się z grzechu mającego miejsce w Kościele.
Benedykt XVI, 11 maja 2010 r.
Nawet najwięksi święci musieli walczyć ze swoimi najbardziej uciążliwymi wadami, pokusami ciała i duchową pustynią, która pustoszyła ich życie. Problemy te także i dziś dotykają każdego z nas. Na kartach tej książki, która doskonale łączy hagiograficzne detale, duchową medytację i wciągającą narrację, Autor opowiada o niezwykłych i fascynujących postaciach:
Najemnym żołnierzu i wędrownym hazardziście, który porzucił ordynarny żołdacki styl życia i założył zgromadzenie opiekujące się chorymi.
Nierozgarniętym, chorowitym nastolatku, wydziedziczonym przez własną rodzinę i prześladowanym przez inkwizycję, który stał się wielkim cudotwórcą i wzorem radosnej prostoty.
Swawolnej toskańskiej piękności, uwodzicielce i kobiecie swobodnych obyczajów, która zwyciężyła próżność i cielesne żądze, aby odpowiedzieć na wezwanie Boga.
Królewskim kapelanie i odważnym kontrreformatorze, który uniknął szubienicy, ale przez całe życie musiał znosić wewnętrzne duchowe cierpienie, wątpliwości i zniechęcenie.
Wspaniałym, inteligentnym i wykształconym hiszpańskim szlachcicu, który poświęcił wszystko, aby zostać misjonarzem i przekonać się, że większość jego wysiłków do niczego nie doprowadziła.
Hedonistycznym heretyku i kobieciarzu, który oddał ziemskie przyjemności za szczęście nieba i stał się jednym z największych teologów Kościoła.
Są choroby, które przebiegają niezauważone i rozwijają się bezobjawowo, a kiedy się ujawnią, często jest już za późno, aby je wyleczyć. Podobny przebieg może mieć choroba duszy. Lenistwo duchowe jest dolegliwością ukrytą i paraliżującą duszę, co sprawia, że jej postępu nie sposób zahamować. Na wstępie atakuje rozum zaciemniając go; potem dotyka wolną wolę, którą osłabia i wyniszcza. Człowiek leniwy duchowo puszcza cugle wyobraźni i ukrywa się w fantazji z zamiarem odnalezienia w niej pozornych sukcesów lub fikcyjnego szczęścia, którego nie potrafi znaleźć w powszednim życiu przeżywanym według planu Bożego. Choroba ta może zostać wyleczona tylko przez Jezusa Chrystusa. Autor podaje sprawdzone przez wieki tradycji sposoby jak obudzić uśpione serce.
Konieczność poważnego zastanawiania się nad tym, co dla człowieka jest absolutnie konieczne, daje się szczególniej odczuwać w obecnych czasach ogólnego nieładu, w których tylu ludzi i tyle narodów traci z oczu swój prawdziwy i ostateczny cel, upatrując go jedynie w dobrach doczesnych, a zapominając o tym, jak bardzo różnią się one od dóbr duchowych i wiecznych.
Ta wielka prawda jest jedną z tych, które najlepiej pozwalają odczuć potrzebę życia wewnętrznego. Zawiera też ona rozwiązanie kwestii społecznej oraz światowego kryzysu ekonomicznego, owej klęski doby obecnej. Ewangelia ujmuje ją w takich słowach: ?Starajcie się naprzód o królestwo /Boga/ i o Jego Sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane." (Mt 6, 33; Łk 12, 31). Świat dzisiejszy umiera, ponieważ zapomniał o tej prawdzie zasadniczej, tak podstawowej dla każdego chrześcijanina.
O. Réginald Garrigou-Lagrange
Pasjonująca biografia bł. Anny Katarzyny Emmerich ? mniszki z Dülmen, jednej z najbardziej niezwykłych postaci Kościoła. Kobiety, która nie jadła i nie piła, a miała dość siły, by walczyć z szatanem o zbawienie dusz. Przez 12 lat nosiła na sobie stygmaty, a w każdy piątek obserwowała w wizjach mękę Chrystusa. Oto jej niezwykła, momentami wstrząsająca biografia autorstwa człowieka, który mieszkał w jej sąsiedztwie i był wicepostulatorem w jej procesie beatyfikacyjnym.
Pisząc tę książkę, poznał naocznych świadków niezwykłego życia wizjonerki i zagłębił się w 40 tomów zapisków Clemensa Brentano, poety, który przez 5 lat trwał przy łożu błogosławionej i notował jej wizje.
"Te wszystkie rzeczy wypełnią się co do litery, i wszystkie one będą niezmiernie straszne, które Bóg dopuści w dniach owych, ze względu na grzechy ludzkie i ku wypróbowaniu Swoich wybranych. Zresztą znaki owe wszystkie poczyni (Antychryst) częściowo tajemną mocą demonów; będzie bowiem zdumiewającym magiem, jakiego nigdy nie było od początku świata. Stąd oszołomi także licznych chrześcijan. Z obrazem zaś bestii tak będzie w przyszłych dniach; zniesie się Ofiarę (tj. Mszę św.) wszędzie na ziemi i hostie konsekrowane, których wszędzie usilnie będą poszukiwać, i nogami deptać, i w ogień rzucać, i inne (jeszcze) większe zelżywości zostaną popełnione..."
Bartłomiej Holzhauser, Komentarz do Apokalipsy
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?