W tej sferze znajdziecie Państwo szeroki wachlarz publikacji na temat technik psychologii i psychoterapii. Przedstawione w naszych podręcznikach sprawdzone techniki i sposoby na lepsze życie, potraktuj jako narzędzia pracy nad sobą i własnym umysłem. Bardzo wielu ludziom pomogły stanąć na nogi, poradzić sobie z krytycznymi nieraz sytuacjami, toksycznymi relacjami czy destrukcyjnymi emocjami. Dorota Mrówka poleca książki o medytacji, które oczyszczają umysł i rozjaśniają myśli. Z kolei Maciej Wielobób zaleca terapię jogą, od Ciebie zależy, którą metodę wybierzesz, wybór jest naprawdę ogromny.
Integracja psychoterapii oznacza poszukiwanie czynników i zjawisk wspólnych w psychoterapii. Zwraca uwagę na istotne aspekty praktyki, obecne w większości podejść terapeutycznych. Oznacza także dążenie do przekroczenia ograniczeń wynikających z założeń dominujących w ramach jednej szkoły terapeutycznej. Integracja może zachodzić na poziomie teorii (integracja teoretyczna), technik (integracja techniczna) a najczęściej na obu poziomach (integracja asymilacyjna). W rozważanych podejściach do integracji należy jednak pamiętać, że teoria i techniki zwykle nie są zagadnieniami ściśle ze sobą związanymi, zatem omówienie konkretnej techniki w określonym kontekście teoretycznym nie wyklucza jej zastosowania w innym. Pomimo braku sztywnych związków między techniką i teorią, należy pamiętać, że przenoszenie określonej techniki do różnych systemów, zmienia kontekst jej zastosowania, tym samym zmienia jej znaczenie a być może wpływa nawet na jej użyteczność. Elastyczność charakterystyczna dla zintegrowanej psychoterapii pozwala dostosować interwencję do indywidualności osoby i problemów każdego klienta. Umożliwia także uwzględnienie zmiennych kulturowych, z czego korzysta doświadczony praktyk zintegrowanej psychoterapii.
Dzięki tej książce poznasz proces uzdrawiania w 18 prostych krokach, które wykorzystują wiedzę z różnych dziedzin nauki. Autorka przetestowała tę terapię na sobie i udało się jej uwolnić od dręczących ją latami traum.
Medytacja rozumiana jako uważność (ang. mindfulness) wywołuje aktualnie potężny odzew społeczny (wśród dzieci, młodzieży, starszych, w szkolnictwie, wojsku, policji, sporcie, medycynie, psychiatrii, psychologii, psychoterapii itd.) i rezonans naukowy (w latach 2010-2016 wydano 74 600 publikacji, w tym ponad 3 000 badań naukowych, oraz ponad 50 metaanaliz). Jawi się więc potrzeba usystematyzowania tego rozległego obszaru praktyki i wiedzy.
Autor książki - praktyk i badacz medytacji - wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, opracował, sytuując tematykę w szerokim kontekście kulturowym oraz interdyscyplinarnym, pierwszy na świecie podręcznik, który dotyczy rozumienia pojęcia medytacji, obszarów jej praktycznych zastosowań oraz kompatybilności z chrześcijaństwem.
Autor panuje nad ogromnym rozmiarem badań nad uważnością (od religioznawstwa poprzez neuropsychologię po kognitywistykę), przeprowadza w swoim podręcznikowym i wielostronicowym dziele syntezę wiedzy na temat stanu badań nad tym problemem i opatruje je krytyką zawodową. Pisząc «zawodową», mam na myśli język, jaki dominuje w pracy: to rozprawa przeznaczona dla psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów oraz (pod koniec) także dla chrześcijan zainteresowanych uważnością i medytacją jako praktyką wzbogacającą ich duchowość.
prof. dr hab. Zbigniew Pasek
Monografia stanowi wartościową publikację poświęconą psychologicznym aspektom praktyk medytacyjnych, której szczególnymi atutami są:
1) wszechstronność perspektywy badawczej (obejmuje religioznawstwo, psychologię, psychiatrię, neurologię, kognitywistykę, teologię);
2) poziom metodologiczny (wyznacznikiem doboru literatury są metaanalizy);
3) praktyczny charakter (możliwość stosowania praktyk medytacyjnych w różnych obszarach życia).
dr hab. Stanisław Głaz, prof. AI
Reżyser filmowy David Lynch dzieli się refleksjami na temat kreatywności, medytacji i rozwijania w sobie procesu twórczego. W swojej książce słynny reżyser opowiada o tym, jak rodzą się pomysły i w jaki sposób zabrać się do ich realizacji. Wszystkie rozmyślania Lynch opiera na przykładach własnych doświadczeń jako artysty – skąd biorą się jego wizje, które najbardziej do niego przemawiają, a w końcu jak kreatywną myśl przełożyć na czyny. W pogoni za wielką rybą to nie tylko wspaniała gratka dla fanów Davida Lyncha i jego twórczości, ale również wyjątkowa książka dla każdego, kto chciałby obudzić w sobie kreatywność i chęć do działania.
"Terapia Krótkoterminowa skoncentrowana na rozwiązaniu. 100 najważniejszych tez, założeń i technik" to zwięzły i przystępny przewodnik po teorii i praktyce tej ekscytującej metody, która pozwala ludziom szybko i skutecznie zmieniać swoje życie.
Książka przedstawia:
• historię i tło Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu,
• filozoficzne podstawy tego podejścia,
• techniki i ćwiczenia terapeutyczne,
• specyficzne zastosowania w pracy z dziećmi i nastolatkami (w tym w pracy w szkole), rodzinami i dorosłymi,
• sposoby na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami,
• zastosowanie w pracy w organizacjach, w tym w superwizji, coachingu i przywództwie,
• odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Publikacja ta jest niezastąpionym źródłem informacji dla wszystkich terapeutów i doradców, szkolących się i wykorzystujących tę terapię w praktyce. Będzie również cennym narzędziem dla wszystkich, których praca polega na pomaganiu innym w dokonywaniu zmian w życiu, dlatego powinna zainteresować specjalistów z dziedziny zdrowia psychicznego, lekarzy i nauczycieli, pracowników socjalnych, kuratorów sądowych, trenerów oraz zarządzających organizacjami. A wszystko to w typowym dla autorów esencjonalnym stylu.
Słyszysz diagnozę: zespół Aspergera. W pierwszej chwili pewnie doznajesz szoku, czujesz strach, masz pustkę w głowie. Jednak zaraz pojawia się milion myśli, wątpliwości, pytań. I to niezależnie od tego, czy diagnoza dotyczy ciebie, twojego dziecka, czy też innej bliskiej ci osoby – nagle uświadamiasz sobie, jak wiele musisz się dowiedzieć. • Co oznacza ta diagnoza? • Jak wygląda życie z zespołem Aspergera? • Czy zespół Aspergera wpływa na budowanie związków partnerskich? • Czy nie uniemożliwia zawarcia trwałych przyjaźni? • Jakie cele zawodowe są realne? • Jakie możliwości pomocy są dostępne? Christine Preißmann doskonale zna ten stan. Jako dotknięta zespołem Aspergera psychoterapeutka wie, jak czują się osoby z tą diagnozą oraz ich bliscy, jakie emocje nimi targają i z jakimi trudnościami muszą się zmierzyć. Dlatego właśnie zachęciła dorosłych z zespołem Aspergera, aby szczerze opowiedzieli o tym, jak wyglądało i jak wygląda obecnie ich życie, co było dla nich najtrudniejsze i jak sobie z tym poradzili. W rozmowach poruszono szereg najistotniejszych problemów dnia codziennego, między innymi dotyczących nauki, pracy, związków, zdrowia, integracji społecznej czy seksualności. Autorce udało się doskonale połączyć praktykę z teorią – wszystkie przedstawione w książce niezwykle inspirujące historie opatrzone zostały jej specjalistycznym komentarzem. Dzięki lekturze dowiesz się nie tylko, co robić, aby życie z zespołem Aspergera było łatwiejsze i pełniejsze, ale również jak wykorzystać pozytywne cechy autyzmu, które często są niesłusznie pomijane i niedoceniane.
Książka ta powstała w celu propagowania praktycznej wiedzy o zespole Aspergera, aby ułatwić zrozumienie osób dotkniętych tym zaburzeniem zarówno ich otoczeniu, szczególnie zaś terapeutom, jak i im samym. Christine Preißmann dzięki swoim doświadczeniom zawodowym (terapeutki) i osobistym (osoby cierpiącej na zespół Aspergera) proponuje konkretne rozwiązania problemów, które pojawiają się w terapii i w życiu codziennym chorych. Terapeutów uwrażliwia na specjalne potrzeby pacjenta autystycznego, wskazuje tematy warte omówienia i charakteryzuje bardzo złożoną rolę, jaką psychoterapeuci mają do odegrania w jego życiu. Osobom z zespołem Aspergera zaś doradza, jak ułatwiać sobie codzienne funkcjonowanie, a także namawia ich do podejmowania wyzwań stawianych przez rzeczywistość. Podkreśla przy tym ogromne znaczenie wcześnie rozpoczętej terapii, która z braku innych metod leczenia zespołu Aspergera może wyraźnie pomagać w zdobywaniu coraz większej samodzielności i satysfakcji z życia na miarę własnych możliwości.
Muzykoterapia i trening relaksacyjny w pracy z dziećmi
Terapia dzieci z zaburzoną neurodynamiką przez kontakt ze zwierzętami
Usprawnianie percepcji wzrokowej, słuchowej
Dzielenie wyrazów na sylaby
Ćwiczenia orientacji przestrzennej. Strona lewa i prawa
Ćwiczenia wyrabiające odruch równowagi
Spacer po lesie - ćwiczenia koordynacji ruchów ze szczególnym uwzględnieniem problemów dzieci z zaburzeniami równowagi
Zimowe igraszki - propozycja zajęć dla dzieci z nadpobudliwością psychoruchową
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne dla dzieci z trudnościami w uczeniu się matematyki. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10
A radical reinterpretation of mental exercise from two New York Times bestselling authors - "What if we could exercise our minds like we exercise our bodies?" - backed by state-of-the-art scientific researchMore than forty years ago, two friends and collaborators at Harvard, Daniel Goleman and Richard Davidson were unusual in arguing for the benefits of meditation. Now, as mindfulness and other brands of meditation become ever more popular, to fix even more about our lives, they reveal the cutting-edge science of how smart practice can change our personal traits and even our genome for the better.Drawing on the kind of cutting-edge research that has made them giants in their fields, Goleman and Davidson sweep away neuromythology and reveal what we can learn from a one-of-a-kind data pool of world-class meditators. They share for the first time remarkable findings that show how meditation can cultivate - without drugs or high expense - qualities such as focus, selflessness, and compassion. For beyond the pleasant states that mental exercises can produce, purposeful, sustained mind training can create altered traits: sustained, beneficial qualities of thinking, feeling, and acting that are accompanied by lasting, supportive changes in the brain.Demonstrating two master thinkers at work, The Science of Meditation explains precisely how and when mind training benefits us. More than daily doses or sheer hours, we need smart practice, including crucial ingredients such as targeted feedback from a master teacher and a more spacious, less attached view of the self, all of which are missing in many versions of mind training. Exploring, too, how new technologies can really help with meditation, this is the truth about what meditation can do for us today.Gripping in its storytelling and grounded in new research, this is one of those rare books that has the power to change us at the deepest level.
Zestaw zawiera: książkę + 88 kart KIS + pudełko.
KARTY KIS aspirują do tworzenia lepszego życia, budząc drzemiący w ludziach potencjał.
Bożena Strychowska – pedagog specjalny o profilu resocjalizacja, terapeuta uzależnień, edukator trzeźwości i zdrowego stylu życia, a od niedawna także malarka. Propagatorka wiedzy o rozwoju człowieka i jego mechanizmach funkcjonowania. Pracowała w kilku ośrodkach terapii uzależnień.
* * *
Trzymanie w rękach tej książki jest jak posiadanie zaproszenia do odbycia niezwykłej podróży – tylko od ciebie zależy, czy je przyjmiesz i pozwolisz sobie na radość odkrywania.
Autorka niczym przewodnik w labiryncie tajemnic dzieli się swoimi doświadczeniami, stawia istotne pytania, zachęcając do samodzielnych poszukiwań i pobudzając kreatywność w budowaniu własnych rozwiązań.
Jej wykorzystanie – czy to na użytek własny, czy zawodowy – stwarza całkowicie nowe możliwości spojrzenia na bogactwo naszego wewnętrznego świata – uczuć i myśli oraz zawiłości relacji międzyludzkich.
Ksenia Buchta-Malinowska
psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień, psychoterapeuta
* * *
Książka stanowi gotowy instruktaż do pracy z pacjentami, którzy borykają się z różnego rodzaju problemami zarówno na poziomie świadomym, jak i nie-świadomym. Karty obrazują wszelakie stany umysłu związane z naszymi emocjami i uczuciami, których pacjenci często są nieświadomi lub mają dużą trudność w ich identyfikowaniu, nazywaniu i wyrażaniu.
Proces terapeutyczny z wykorzystaniem KART KIS może także stać się motorem do działania, gdyż często element zaskoczenia związany z wyborem konkretnej karty uruchamia w pacjencie ukrytą motywację. Ponadto karty są doskonałą okazją do przyjrzenia się sobie i swojemu życiu, doszukiwania się przyczyn swego funkcjonowania, odnajdywania odpowiedzi na trudne pytania, które skłaniają do głębokiej autorefleksji i samopoznania.
Iwona Malorny
dr nauk humanistycznych, pedagog zdrowia, psychoterapeuta uzależnień, rodzin i par
Kim byli Ludwig Jekels, Eugenia Sokolnicka, Ludwika Karpińska, Adam Wizel, Maurycy Bornsztajn, Jan Nelken, Roman Markuszewicz, Gustaw Bychowski, Salomea Kempner? Są to dzisiaj w rodzimym środowisku naukowym nazwiska zupełnie nieznane, a jeśli nawet ktoś słyszał o niektórych z nich, jest to zazwyczaj wiedza dość ogólnikowa. Książka wpisuje się w zapoczątkowany u nas w latach 90. nurt przywracania pamięci o wybitnych przedstawicielach polskiej nauki w XX w., których oryginalny dorobek został w czasach PRL-u niemal całkowicie zapoznany. W tym wypadku chodzi o przedstawicieli polskiej psychiatrii, psychoterapii i psychologii orientacji psychoanalitycznej, którzy w okresie zaborów i międzywojnia byli czołowymi specjalistami w tych dziedzinach, ciesząc się ogromnym autorytetem. Znalazły się w niej również eseje o Helenie Deutsch i Hannie Segal, które emigrując w młodych latach, zrobiły później imponującą karierę w ruchu psychoanalitycznym. Do końca życia jednak zachowały żywe związki z krajem i polską tożsamość kulturową.
Artykuły zawarte w tej książce są w większości pierwszymi całościowymi omówieniami naukowego dorobku wspomnianych autorów. O specyfice tekstów stanowi to, że nacisk został w nich położony na kluczowe miejsce, jakie zajmowały w poszczególnych dorobkach inspiracje psychoanalityczne. Zarazem podkreśla się w nich istotną rolę, jaką w życiu i działalności tych psychiatrów i psychologów odgrywał kontekst społeczno-kulturowy i polityczny, w którym działali, jak też ich – w przytłaczającej większości – żydowskie pochodzenie. Wiele z tych biografii to biografie tragiczne, naznaczone traumami wojennymi, Holokaustem i klątwą rzuconą na psychoanalizę w powojennej komunistycznej Polsce.
SPIS TREŚCI
Paweł Dybel, Wstęp. Przywracanie pamięci
I. OKRES ZABORÓW
Anna Kurowicka
Ludwig Jekels – apostoł Freuda w Galicji, w Szwecji i w Nowym Jorku
Jarosław Groth
Eugenia Sokolnicka – propagatorka psychoanalizy w Polsce i Francji
Jarosław Groth
Od psychoanalizy do psychotechniki – Ludwika Karpińska-Woyczyńska (Luise von Karpinska)
II. MIĘDZYWOJNIE
Mira Marcinów
Adama Wizla projekt „psychoterapii psychoanalitycznej”
Katarzyna Prot-Klinger
Maurycy Bornstein (Bornsztajn) – psychoanalityczne rozumienie psychoz
Bartłomiej Dobroczyński
Pod słońcem Tanatosa. Jan Władysław Nelken (1876–1940) – szkic do portretu
Ewa Kobylińska-Dehe
Pasja życia. Gustaw Bychowski – polsko-żydowsko-amerykański psychoanalityk między Starym
a Nowym Światem
Paweł Dybel
Romana Markuszewicza rewizja teorii Freuda
Ludger M. Hermanns
Salomea Kempner – zaginiona w getcie warszawskim? Początek poszukiwań
III. NA OBCZYŹNIE
Jolanta Żyndul
„Podwójne życie Heleny”. Polskie wątki biografii Heleny Deutsch jako część historii psychoanalizy
Wojtek Hańbowski
Hanna Segal. Romantyczna inżynieria psychoanalizy
Lista ilustracji
Indeks osobowy
MROKSI+GIELWV Czarna księga perswazji. Używaj NLP, by zdobyć wszystko, czego pragniesz+Giełda. Podstawy inwestowania. Wydanie kieszonkowe
Bierz z życia wszystko, czego chcesz… i jeszcze więcej
Jak zgodzić się z każdym i mimo wszystko postawić na swoim?
Jak posługiwać się prostymi słowami, by wywierać większy wpływ na innych?
Jak wzbudzać zaangażowanie za pomocą zaawansowanych umiejętności perswazji?
Jak sprawić, by Twój rozmówca miał szczerą ochotę zrobić to, na czym Ci zależy?
OSTRZEŻENIE: Wiedza zawarta w tej książce jest narzędziem niebezpiecznym, o bardzo dużym polu rażenia. Przedawkowanie i stosowanie wbrew zaleceniom może zagrażać Twojemu życiu lub zdrowiu!
Ta wyjątkowa książka stanowi podręcznik do szybkiej nauki najpotężniejszych wzorców językowych. Wzorców, które możesz wykorzystywać we wszystkich praktycznie sytuacjach życiowych, osiągając zawsze najlepsze efekty.
Istota rzeczy, narzędzia i strategie, których nauczy Cię ta księga, są przekazywane w taki sposób, że świadomie zdobywana wiedza i nieświadomie nabywane przez Ciebie umiejętności będą się harmonijnie rozwijać od pierwszych stron lektury. Zostań tajemnym mistrzem perswazji na własnych warunkach — siedząc wygodnie w domu i ucząc się o dowolnie wybranej porze.
Menedżerowie — dowiedzcie się, jak skutecznie motywować swoje zespoły!
Rodzice — nauczcie się skutecznie ośmielać i wspierać swoje dzieci!
Nauczyciele — przekonajcie się, jak sprawić, by Wasi uczniowie angażowali się w naukę.
Handlowcy — poznajcie niezawodne sposoby na dochodzenie do "tak".
Pary — zdobądźcie umiejętność wzmacniania i pielęgnowania Waszego związku.
Single — przeczytajcie, jak przyciągać najlepszych partnerów i robić na nich dobre wrażenie.
Podwładni — przyswajajcie metody zarządzania swoim szefem i awansowania.
Klienci — sprawiajcie, aby Wasze reklamacje były należycie rozpatrywane.
NLP dla bystrzaków. Wydanie II+Perswazja nie do odrzucenia. Sekretny sposób na to, by za każdym razem słyszeć TAK
Mały podręcznik zmieniania życia
NLP to genialna, naukowa forma olśnienia. Dzięki niemu nauczysz się rozpoznawać wzory zachowań, modele myślenia oraz ukryte przyczyny własnych decyzji. Nawet jeśli do tej pory wydawało Ci się, że doskonale znasz siebie, nagle zdobędziesz wiedzę, która nada Twojemu życiu, Twojej pracy i zabawie całkiem nowy, głębszy i bardziej ekscytujący wymiar. Z tą książką NLP staje się przyjazne, przystępne i użyteczne. Gdy tylko zagłębisz się w lekturę, znajdziesz praktyczne sposoby wykorzystywania NLP do rozwiązywania własnych problemów lub wprowadzania różnych zmian w swoim życiu. Co więcej, druga edycja została rozszerzona o dwa rozdziały. Jeden z nich jest poświęcony modelowaniu, czyli technice pozwalającej rozwijać nowe umiejętności, drugi skupia się na metodach zarządzania zmianami zachodzącymi w naszym życiu. Odkryj siebie od nowa!
Poznaj podstawy - odkryj możliwości oferowane przez techniki NLP i sprawdź, które z nich najbardziej Ci odpowiadają.
Zdobywaj przyjaciół i wpływaj na ludzi - dowiedz się, jak kierować zachowaniem innych oraz budować relacje.
Otwórz skrzynkę z narzędziami NLP - poznaj swoją podświadomość i przeprogramuj szkodliwe nawyki.
Hipnotyzuj słowem - użyj potęgi języka, aby zdobyć uwagę i serca swoich słuchaczy.
Przekuj wiedzę w życie - poznaj metody wprowadzania istotnych zmian w swoim otoczeniu.
W książce znajdziesz:
dwanaście założeń NLP i informacje, jak możesz ich użyć;
metody tworzenia formuły sukcesu;
wskazówki pomagające przy występach publicznych i prezentacjach;
techniki nawiązywania i zrywania relacji z innymi ludźmi;
wskazówki na temat efektywnego uczenia się na własnych doświadczeniach;
opis działań pozwalających obrócić osobiste nawyki na Twoją korzyść;
metody zadawania właściwych pytań we właściwych momentach;
źródła zapewniające dodatkowe informacje na temat NLP.
Romilla Ready jest Mistrzem Praktykiem NLP oraz twórczynią programu szkoleniowego Relationship Wizardry® in Business, przeznaczonego dla dyrektorów dużych firm.
Kate Burton jest znaną na całym świecie trenerką biznesową, z bogatym doświadczeniem w zakresie komunikacji korporacyjnej, zwłaszcza w branży IT. Pracuje z takimi klientami, jak HP, KPMG i Microsoft.
Romilla i Kate są również autorkami bestsellerowego podręcznika NLP dla bystrzaków. Ćwiczenia.
Poznaj możliwości hipnozy
Hipnoza to coś więcej niż człowiek trzymający wahadełko przed nosem i odliczanie do 10 wspak. Dzięki tej terapii możesz odkryć, jakie wspomnienia z przeszłości blokują Twoją ścieżkę ku szczęściu. Poznasz również sekrety Twoich poprzednich wcieleń.
Przywróć życie na odpowiednie tory
W tej książce znajdziesz inspirujące historie ludzi, którzy podczas regresji, czyli cofania się do wspomnień z poprzednich wcieleń, udowodnili istnienie reinkarnacji. Dowiesz się, że to, kim jesteśmy teraz, zostało uwarunkowane przez nas samych w dawnych życiach dziesiątki, setki, a nawet tysiące lat temu. Dzięki tej wiedzy Twój umysł odkryje nowe możliwości fizycznego i emocjonalnego uzdrowienia. Zrozumiesz, że zdrowie duszy jest równie ważne jak stan ciała i umysłu. Dzięki temu uda Ci się nadać swojemu życiu odpowiednią wartość.
Potęga podświadomości to jeden z najlepszych i najskuteczniejszych poradników, jakie kiedykolwiek napisano. Ta książka pomogła milionom ludzi na całym świecie osiągnąć upragnione cele jedynie dzięki zmianie sposobu myślenia. Teraz do rąk czytelników trafia nowe wydanie uzupełnione komentarzami z nigdy nie publikowanych prac Autora.Rewolucyjne techniki doktora Murphy’ego opierają się na sprawdzonej zasadzie: Jeśli uwierzysz w coś bez zastrzeżeń i możesz to zobrazować w swoim umyśle, usuniesz podświadome przeszkody, które powstrzymują cię przed osiągnięciem upragnionego celu. Opanuj proste techniki przedstawione w POTĘDZE PODŚWIADOMOŚCI i odkryj, jak łatwo możesz usunąć psychiczne bariery między tobą a twoimi marzeniami
O autorze:
Pablo d’Ors (ur. 1963 r.) jest hiszpańskim księdzem katolickim, teologiem i pisarzem. Otrzymał staranne wykształcenie w Nowym Jorku, Rzymie, Pradze i Wiedniu. Napisał blisko ponad 20 książek, w tym kilka powieści, cieszących się dużym powodzeniem wśród hiszpańskich czytelników. Jednak jego największym bestsellerem okazała się Biografia milczenia, przetłumaczona już na blisko 20 języków. Pablo d’Ors jest członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury.
O książce:
Biografia milczenia to wielki, międzynarodowy przebój wydawniczy. W samej Hiszpanii ukazało się już ponad 10 wznowień w łącznym nakładzie grubo ponad 100 tysięcy egzemplarzy. Nic dziwnego – do tej pory nikt w tak osobisty, inteligentny i nawet nieco przewrotny sposób nie pisał o roli milczenia, uważności, medytacji w codziennym życiu. Jak twierdzi Pablo d’Ors, milczenie konfrontuje nas z naszym życiem, rozbraja i uwalnia. Dlatego w świecie pełnym gorączkowego działania i szaleńczego tempa d’Ors proponuje wyciszenie, matkę wszystkich cnót, zachęca do zatrzymania się, uspokojenia. Trwajmy więc w milczeniu i spokoju przynajmniej przez kilka minut dziennie. Jeśli każdego dnia zatrzymamy się na moment, wszystko zacznie się zmieniać. Nadejście tej zmiany zależy wyłącznie od naszego pragnienia, by nadeszła.
Fragmenty:
(…) Życie jest fascynującą podróżą i jednej tylko rzeczy powinno się unikać, aby prawdziwie żyć: lęku.
Ze wszystkich znanych mi dylematów samo życie zdaje się być największym. Kto zdoła go rozwikłać? Życie może mieć wszystkie cechy, ale najmniej cechują je pewność
i bezpieczeństwo, na przekór naszym absurdalnym próbom, by takim je uczynić. Albo się żyje, albo się umiera. Ale ten, kto opowie się po stronie pierwszej opcji, musi zaakceptować ryzyko. Gromadzimy się przy stole, z rękami na blacie; wszystko się sprzęgło tak, abyśmy sięgnęli po kubek, potrząsnęli nim i rzucili kości. Zasmuca mnie niezmiernie myśl, że tyle osób ma ten kubek w rękach, a nawet udaje im się nim potrząsnąć, ale nie pozwalają, aby te kości, rozbawione i hałaśliwe, poturlały po całym stole. Zasmuca mnie także, że wielu spędza życie ze spojrzeniem utkwionym w ów stół, ale nigdy nie decydują się, aby zagrać; że tak wielu waha się, czy zasiąść do uczty, która właśnie dla nich została zastawiona; że tak wielu chodzi nad rzekę, ale nigdy się nie kąpie, albo wyjeżdża w góry, ale nie wspina się; że tak wielu chce życia, ale nim nie żyje; że tak wielu idzie do ludzi, ale ich nie kocha.
Czasami odnoszę wrażenie, że medytacja została wymyślona jedynie po to, by wyplenić lęk. Albo przynajmniej po to, aby stawić mu czoła i go zaakceptować; by wyznaczyć mu dokładne granice, żeby nie mógł przerodzić się w panikę.
Czy można żyć nie zmagając się z życiem? Dlaczego iść w życiu pod wiatr, gdy można iść
z wiatrem? Dlaczego przedstawiać życie jako akt walki, zamiast widzieć je jako akt miłości? Wystarczy rok, a nawet pół roku wytrwałego medytowania, aby zdać sobie sprawę, że można żyć w inny sposób. Medytacja otwiera szczelinę w naszej osobowości, powoli ją powiększa, aż nadchodzi moment, w którym stara osobowość pęka i – jak kwiat – zaczyna wschodzić nowa. Medytować to być świadkiem tego fascynującego i przerażającego zarazem procesu śmierci i odrodzenia.
Dr Peter A. Levine, twórca metody Doświadczania Somatycznego, mierzy się w tej książce z jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii związanych z terapią traumy – czy możemy ufać własnym wspomnieniom? Według niektórych wspomnienia traumatycznych wydarzeń nie są wiarygodne i nie ma z nich żadnego pożytku, inni zaś podkreślają ich kluczowe znaczenie w zrozumieniu tego, co nas spotkało. Dr Levine przekonuje, że każda ze stron ma trochę racji. Choć wspomnieniom można zaufać, najbardziej wartościowe w terapii są te, które początkowo uznajemy za najmniej wiarygodne – pamięć ciała, przeważnie niedostępną dla naszej świadomości.
Kiedy nauczymy się lepiej rozumieć złożone zależności między przeszłością a teraźniejszością, między mózgiem a ciałem, będziemy umieli przeformułować nasz stosunek do traumy, której doświadczyliśmy. Książka Trauma i pamięć przeznaczona jest zarówno dla terapeutów, jak i dla osób, które przeżyły traumę i stanowi przełomowe spojrzenie na to, jak powstają wspomnienia i jak duży jest ich wpływ na nasz stan.
Większość emocjonalnych szantażystów to nie potwory. Jak zobaczymy, rzadko kierują nimi złe intencje, ale raczej – ich własne demony. – Susan Forward
„Dlaczego niektórzy ludzie potrafią przetłoczyć nas emocjonalnie, sprawiając, że czujemy się jak ofiary? Dlaczego nie potrafimy się przed tym obronić? Dlaczego nigdy nie przedstawiamy swojego punktu widzenia? Dlaczego czujemy się zdezorientowani i bezsilni? Dlatego że stoi za tym sprytny szantaż emocjonalny, któremu ulegamy częściej, niż nam się wydaje.
Autorka książki, Susan Forward i Donna Frazier, przedstawiają typowe zachowania szantażystów emocjonalnych, a także stosowane przez nich metody wywierania wpływu i skutki ulegania ich manipulacji. Proponują skuteczne strategie obrony przed uwikłaniem w emocjonalną zależność. Taka zależność to pułapka, w którą łatwo wpaść, ale z której dużo trudniej się uwolnić.
Szantażysta doskonale wie, czego chce. Zręcznie manipuluje, aby zawsze postawić na swoim. Akceptuje nas wyłącznie wtedy, gdy na wszystko się zgadzamy, a kiedy nie chcemy ulec – odrzuca, grozi, karze, odwołuje się do poczucia obowiązku i wzbudza poczucie winy. Człowiek ulegający szantażowi zapomina o swoich potrzebach, uczuciach i pragnieniach, czuje się przegrany i sfrustrowany. Zrobi wszystko, by zadowolić bliską mu osobę. Relacja z szantażystą jest toksyczna, trudno się z niej wyzwolić. Stawienie czoła emocjonalnej manipulacji wymaga odwagi. Jest jednak możliwe. Ta książka da ci siłę, by to zrobić.
· Nauczysz się rozpoznawać szantaż emocjonalny
· Dowiesz się, jakie metody stosuje szantażysta
· Zrozumiesz, co sprawia, że jesteśmy podatni na szantaż
· Poznasz proste i skuteczne techniki obrony przed szantażem emocjonalnym
[...] mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi [...] – zachęcał Janusz Korczak. Proces uczenia się małego dziecka, w tym również dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych, polega na dążeniu do wiedzy, rozwijaniu umiejętności i gromadzeniu doświadczeń. Każde dziecko musi mieć określone miejsce w społeczeństwie, swoje prawa i obowiązki, w tym prawo do rozwoju, który dorośli powinni wspomagać.
Chcąc zaspokoić potrzeby i spełnić oczekiwania zarówno dziecka, jak i środowiska, autorki zgromadziły materiały, które mogą być pomocne dla nauczycieli, terapeutów i rodziców podczas prowadzenia zajęć terapeutycznych o charakterze ogólnorozwojowym, stymulacyjnym, korekcyjnym lub kompensacyjnym. Opracowanie obejmuje szeroko pojętą pracę terapeutyczną z dziećmi w wieku przedszkolnym.
W pierwszej części książki znajdują się materiały, przy pomocy których można przeprowadzić wstępną diagnozę dziecka. Druga część opracowania zawiera przykładowe opisy przypadków oraz programy terapeutyczne dostosowane do określonego przez terapeutę poziomu. W trzeciej części zawarte są wskazówki dla nauczyciela dotyczące planowania pracy dydaktyczno-terapeutycznej oraz przykładowe indywidualne plany pracy terapeutycznej. Proponowane ćwiczenia i zabawy w poszczególnych planach okresowych mogą zarówno być wykorzystane w pracy indywidualnej z dzieckiem, jak i stanowić część zajęć z niezbyt licznymi grupami dzieci.
Część czwarta książki zawiera podsumowanie pracy terapeutycznej. Znajdują się tu przykładowe opinie wydawane o dziecku i opisy jego postępów. W piątej i szóstej części autorki umieściły przykładowe scenariusze zajęć dydaktyczno-terapeutycznych, przyporządkowane do danego poziomu, oraz zestawy pomocy dydaktycznych i karty pracy, opracowane i wykorzystywane przez autorki w codziennej pracy z dziećmi.
Seminarium Jacques’a Lacana, z lat 1953–54, zatytułowane Pisma techniczne Freuda, jest jego pierwszym oficjalnym Seminarium wygłaszanym do szerokiego audytorium, gromadzącego się w auli Szpitala św. Anny w Paryżu. Formuła, którą Lacan przyjął, to – idąc za jego słowami – detaliczne komentowanie tekstów Freuda. Towarzyszy temu surowa krytyka wszelkich impasów, wynaturzeń i chybionych konceptów innych autorów skupionych zwłaszcza wokół psychoanalizy ego. Lacan uznaje to za konieczne; pozwala mu to – w duchu jego „powrotu do Freuda” – przygotować bazę dla swojego nowatorskiego opracowania takich konceptów Freudowskiej psychoanalizy jak: przeniesienie, opór, narcyzm pierwotny, narcyzm wtórny, ja idealne, Ideał-ja, nad-ja, interpretacja, miejsce i funkcja analityka itp. W samym centrum tego opracowania stoi topika Wyobrażeniowego oraz funkcja trzech zasadniczych rejestrów struktury podmiotu: Realnego, Symbolicznego i Wyobrażeniowego. Cel, który sobie Lacan przy tym stawia, to wyrwać samą psychoanalizę z sideł relacji dualnej, uczynić Freudowskie koncepty operatywnymi w codziennej praktyce klinicznej oraz sprawić, by przekazywanie psychoanalizy – jako teorii tej praxis, którą zawdzięczmy Freudowi – miało rangę prawdziwego nauczania.
Seminaria Lacana stanowią do dziś jedne z najważniejszych prac w historii psychoanalizy. Kontrowersyjne i fascynujące, są zapisem zarówno oryginalnego przemyślenia samych podstaw nauki Freuda, jak i bezkompromisowego zmagania się z fundamentalnymi pytaniami stawianymi przez filozofię – o granice poznania i myślenia, istotę etyki i ludzką kondycję.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?