W tej sferze znajdziecie Państwo szeroki wachlarz publikacji na temat technik psychologii i psychoterapii. Przedstawione w naszych podręcznikach sprawdzone techniki i sposoby na lepsze życie, potraktuj jako narzędzia pracy nad sobą i własnym umysłem. Bardzo wielu ludziom pomogły stanąć na nogi, poradzić sobie z krytycznymi nieraz sytuacjami, toksycznymi relacjami czy destrukcyjnymi emocjami. Dorota Mrówka poleca książki o medytacji, które oczyszczają umysł i rozjaśniają myśli. Z kolei Maciej Wielobób zaleca terapię jogą, od Ciebie zależy, którą metodę wybierzesz, wybór jest naprawdę ogromny.
Ta energia ma swoje źródło w ośrodku, który na-zywa się kunda (zbiornik wody), a samą energię nazywa się kundalini. Nie jest ona niczym tajemnym ani mistycznym, to po prostu nasza energia życiowa, uśpiona i czekająca na przebudzenie. Energia to pewna moc, jaką mamy do dyspozycji. Dzięki energii możemy działać, tworzyć, wypoczywać i żyć – bez energii nawet wypoczynek nie jest możliwy. Każda energia wymaga znajomości pewnych zasad, jak można się nią bezpiecznie posługiwać. Ich nieznajomość prowadzi do zjawisk takich, jak nadużycie władzy, manipulacje czy działanie na szkodę innych ludzi. Podobnie jest z energią wewnętrzną naszej świadomości. Jej otwarciu musi towarzyszyć poznanie reguł jej używania. Człowiek świadomy to nie tylko ktoś, kto zdaje sobie sprawę z wielu zjawisk, ale także ktoś taki, kto przyjmuje odpowiedzialność za to, co robi ze swoim życiem i jak wpływa na życie innych ludzi. Rozbudzona energia sprawi, że zaczniesz żyć inaczej, zmieni się hierarchia Twoich wartości. Trudno to nawet nazwać zmianą, gdyż wcześniej nie miałeś hierarchii wartości, raczej przyjmowałeś ją od swojego otoczenia. Dopiero przebudzona świadomość, kwestionująca wszystko „pewne”, „bezpieczne” i „gwarantowane”, może tworzyć swoją hierarchię wartości. Narodzi się w Tobie nowe życie: zaczniesz patrzeć na świat ze świeżością, jakiej wcześniej nie znałeś. Każdy dzień będzie intrygujący, nowy, żywy, wreszcie będziesz mieć poczucie, że warto żyć i warto doświadczać różnych rzeczy w życiu, nie tylko tkwić w jednym, niezmiennym działaniu, rutynowo powtarzanym co dzień, od urlopu do urlopu.
Metafizyka dolegliwości i chorób
Lise Bourbeau, autorka trzynastu książek, w tym bestsellera Wsłuchaj się w swoje ciało – to twój najlepszy przyjaciel na ziemi; założycielka największej szkoły rozwoju duchowego w Quebecu (Kanada), której oddziały znajdują się już w wielu krajach na całym świecie. Lise Bourbeau od dwudziestu lat specjalizuje się w metafizyce. Podczas pro-wadzonych przez siebie szkoleń, od roku 1982 pracowała bezpośrednio z ponad 15000 osób. Wielu z nich pomogła znaleźć przyczyny chorób i dolegliwości, sprawdzając przy tym podstawy swej teorii i widząc stopniowe powracanie do zdrowia podopiecznych. Jest przekonana, że większość dolegliwości fizycznych odzwierciedla problemy na poziomie emocjonalnym i mentalnym, ale nie są one w pełni uświadomione. W ten sposób organizm daje nam znać, byśmy powrócili na drogę miłości i harmonii. Metafizyka, która jest zdolnością do wzniesienia się ponad fizyczność, nie rości sobie praw do zastąpienia medycyny tradycyjnej, wydaje się jednak niezbędnym uzupełnieniem terapii, gdyż leczenie wyłącznie tego, co fizyczne, może być rozwiązaniem na krótki czas. Książka jest rezultatem poszukiwań i obserwacji poczynionych w ciągu piętnastu lat. Autorka z przyjemnością odkrywa w niej tajemnice metafizyki. Jej celem jest pomóc każdej osobie stać się terapeutą dla samego siebie lub najbliższych. Z nadejściem roku 2000 i nastaniem Ery Wodnika ludzie coraz częściej szukają terapii skutecznej w odniesieniu do trzech ciał: fizycznego, emocjonalnego i mentalnego, by na nowo nawiązać kontakt z ciałem duchowym. Autorka z całego serca życzy, aby przedstawione w książce definicje metafizycznych chorób i dolegliwości pomogły odzyskać Czytelnikom tak poszukiwaną wewnętrzną harmonię.
Książka ta jest słownikiem, pozycją podstawową dla tych, którzy pragną dotrzeć do głębokich przyczyn swych dolegliwości i chorób.
Nasze ciała przemawiają do nas poprzez konkretną dolegliwość czy chorobę, abyśmy stali się bardziej świadomi szkodliwego sposobu myślenia. Ów sposób myślenia, mimo że nieświadomy, szkodzi całej naszej istocie, choroba zaś pojawia się tylko po to, aby uzmysłowić, że najwyższy czas zmienić swoje fałszywe przekonania.
Zauważysz, drogi Czytelniku, że zwracam się do ciebie po imieniu (jak w poprzedniej książce). Myślę, że gdy odnajdziesz znaczenie trapiącej cię choroby lub dolegliwości, łatwiej zidentyfikujesz się z tym, co przeczytasz. Jeśli po raz pierwszy spotykasz się z metafizyką, może się zdarzyć, że moja metoda wyda ci się nazbyt prosta. Twoja reakcja może przypominać reakcję osób stykających się z całkiem nowym dla siebie tematem: „Skąd bierze się ta wiedza?", „Dlaczego mam wierzyć w to, co napisane jest w tej książce?". Ale to prawidłowe nastawienie. Stąd moja sugestia, abyś przy pierwszym podejściu nie wierzył w nic, o czym tu piszę. Jednak nie odrzucaj też z góry wszystkiego. Pozostaje ci zatem rozważyć: „Czy w tym, co czytam, mogę znaleźć coś przydatnego dla siebie?".
Jak sugeruje tytuł niniejszej książki, każda choroba mówi ci przede wszystkim, abyś siebie pokochał. W jaki sposób doszłam do tego wniosku? Tylko kochając siebie pozwalamy naszemu sercu, a nie ego, kierować własnym życiem.
Pokochać siebie to pozwolić sobie na doświadczenia i kochać innych oraz pozwolić im, aby również doświadczali. To pozwolić sobie być człowiekiem, mieć prawo do własnych niepokojów, przekonań, ograniczeń, siły, słabości, pragnień, tak aby realizować jestem sobą tu i teraz, bez moralnej oceny.-dobrze/źle, odpowiednio/nieodpowiednio itp. Chodzi o pozwolenie sobie na przeżywanie wszystkiego, co niesie ze sobą życie, jako wzbogacającego doświadczenia, ze świadomością pojawienia się przyjemnych lub nieprzyjemnych konsekwencji bezpośrednio związanych z podejmowanymi decyzjami i wyborami.
Celem niniejszej książki jest pomóc twemu ciału wrócić do stanu naturalnego, to jest stanu zdrowia, szczęścia, miłości i harmonii.
Jak korzystać z książki?
1. Dolegliwości, choroby i problemy uporządkowane są alfabetycznie; sprawdź znaczenie tych, które ciebie dotyczą.
2. Zapamiętaj lub zapisz sobie, co najbardziej zainteresowało cię w tym, co przeczytałeś.
3. Uważnie przeczytaj, a następnie odpowiedz na pytania zawarte w IV części książki, aby jeszcze dokładniej określić przyczynę dolegliwości.
4. Przeznacz wystarczająco dużo czasu na przeczytanie i dogłębne zrozumienie wniosków (część V) - to najważniejszy moment, który umożliwi ci rozpoczęcie wewnętrznej i fizycznej przemiany oraz zapoczątkuje proces powrotu do zdrowia.
5.Zachęcam cię do przeczytania komentarza (część II) dotyczącego chorób i dolegliwości.
Fragment książki
WSTĘP
Po piętnastu latach różnorakich doświadczeń i poszukiwań w dziedzinie metafizyki postanowiłam napisać nową książkę na ten temat. Celowo używam terminu „metafizyka" zamiast „psy-chosomatyka". Soma oznacza to, co wywodzi się z fizyki, psyche zaś to, co wywodzi się z duszy. Dzisiaj nawet medycyna tradycyjna akceptuje założenie, iż przynajmniej 75% chorób to choroby psychosomatyczne, co znaczy, że dolegliwość fizyczna ma jakąś przyczynę emocjonalną lub mentalną. Niestety, generalnie termin „psychosomatyka" jest źle przyjmowany. Ludzie, a przynajmniej większość z nich, czują się pokrzywdzeni, gdy ich chorobę nazywa się chorobą psychosomatyczną, są bowiem przekonani, iż świadczy to, że ich dolegliwość jest urojeniem lub chorobą psychiczną. W ten sposób ograniczają pole widzenia jedynie do fizycznego aspektu choroby. Dlatego na chorobę wolę spoglądać 2 metafizycznego punktu widzenia, czyli brać pod uwagę to, co dzieje się poza fizycznością.
Jak każdy, wciąż się uczę, przeobrażam i wszystko staje się dla mnie coraz bardziej jasne. Ucząc innych, uczę siebie. Wszystko, czego nauczyłam się przez ostatnich piętnaście lat, jest tak pasjonujące, że postanowiłam się tym z wami podzielić.
Książka ta jest słownikiem, pozycją podstawową dla tych, którzy pragną dotrzeć do głębokich przyczyn swych dolegliwości i chorób.
Nasze ciała przemawiają do nas poprzez konkretną dolegliwość czy chorobę, abyśmy stali się bardziej świadomi szkodliwego sposobu myślenia. Ów sposób myślenia, mimo że nieświadomy, szkodzi całej naszej istocie, choroba zaś pojawia się tylko po to, aby uzmysłowić, że najwyższy czas zmienić swoje fałszywe przekonania.
Zauważysz, drogi Czytelniku, że zwracam się do ciebie po imieniu (jak w poprzedniej książce). Myślę, że gdy odnajdziesz znaczenie trapiącej cię choroby lub dolegliwości, łatwiej zidentyfikujesz się z tym, co przeczytasz.
Jeśli po raz pierwszy spotykasz się z metafizyką, może się zdarzyć, że moja metoda wycia ci się nazbyt prosta. Twoja reakcja może przypominać reakcję osób stykających się z całkiem nowym dla siebie tematem: „Skąd bierze się ta wiedza?", „Dlaczego mam wierzyć w to, co napisane jest w tej książce?". Ale to prawidłowe nastawienie. Stąd moja sugestia, abyś przy pierwszym podejściu nie wierzył w nic, o czym tu piszę. Jednak nie odrzucaj też z góry wszystkiego. Pozostaje ci zatem rozważyć: „Czy w tym, co czytam, mogę znaleźć coś przydatnego dla siebie?".
Zanim dzisiejsza medycyna stała się tak powszechna, nieporównywalnie większe znaczenie miała metafizyka, która wróciła znowu w momencie pojawienia się psychoanalizy. Sam Freud uważał, iż ciało i dusza mogą być ze sobą powiązane. Carl Jung,
jeden z największych uczniów Freuda, mówił: „Świadomość i nieświadomość, podobnie jak ciało i umysł, pozostają w stałym związku". Zdanie to zostało wypowiedziane ponad pięćdziesiąt lat temu. Od tamtej chwili dzięki naukowcom, takim jak Wilhelm Reich, Pierrakos, Fritz Pearls, Louise Hay i wielu innych, metafizyka na nowo pojawiła się w świecie nauki.
Niestety, medycyna tradycyjna, a nawet niektóre tzw. naturalne metody leczenia nadal uważają chorobę za przeszkodę w osiągnięciu przez człowieka szczęścia. Walczą z nią, dążąc do likwidowania objawów, bez zastanowienia się nad głębokimi (nieorganicznymi) przyczynami schorzenia. To tak, jakby chcieć wyłączyć małe czerwone światełko, które zapaliło się na tablicy rozdzielczej naszego samochodu. Osoba, która postępuje w ten sposób, nie chce dowiedzieć się, co sygnalizuje zapalone światełko, i w ten sposób nieuchronnie tworzy podłoże do rozwoju jeszcze większych problemów.
Jestem szczęśliwa, ponieważ udało mi się odkryć, że choroba jest raczej prezentem ofiarowanym nam po to, abyśmy mogli zharmonizować własną istotę. W rzeczywistości ciało fizyczne nie jest prawdziwą przyczyną choroby. Ciało nie ma tu nic do rzeczy. Życie, dzięki któremu istnieje nasze ciało, ma swoje źródło w duszy, w umyśle. Ciało jest jedynie odbiciem tego, co dzieje się wewnątrz nas. Tak więc chore ciało jest organizmem poszukującym równowagi, gdyż jego naturalnym stanem jest zdrowie. Dotyczy to również ciała emocjonalnego i mentalnego.
Nie masz nic do stracenia, poznając tę metodę, możesz jedynie znaleźć przyczynę i/lub rozwiązanie swego problemu.
Muszę cię jednak ostrzec, że twoje ego może z całą siłą opierać się przyjęciu tego punktu widzenia, gdyż zmusi cię to do zadania sobie wielu pytań i zmiany głęboko zakorzenionych przekonań. Doszliśmy więc do kwestii ego...
Twoje ciało mówi pokochaj siebie
Spis treści
I Wstęp 9
II Komentarz 19
ni Metafizyczne znaczenie chorób i dolegliwości 25
IV Pytania-klucze 395
V Wnioski 397
Indeks rzeczowy 403
Autor przedstawia ćwiczenia rozluźniające, które zapobiegają lub zmniejszają stres, jednocześnie zwiększając wydajność umysłową. Są one zabawne, przeznaczone dla każdego i można je wykonywać wszędzie.
W książce tej w wyczerpujący sposób opisanych jest ponad 130 znanych technik medytacyjnych, m.in.:
· Medytacja Słońca
· Tai chi
· Hatha joga
· Śpiewanie mantry
· Medytacja gotowania
· Oddychanie Ha
· Medytacja Zikr
· Medytacja oddechu
· Rebirthing
· Medytacja run
· Medytacja lustra
· Medytacja Księżyca
· Zbiornik Samadhi-Satori
· Medytacyjne malowanie
· Medytacja tańca
· Medytacja światła
· Medytacja miłości
· Malowanie mandal
· Medytacja Satipatthana
· Karma joga
· Origami
· Medytacja życia i śmierci
· Aikido
· Tantra
· Jnana joga
· Zazen
· Medytacja czasu
· Medytacja kryształu
· Medytacja Kundalini
· Podróże poza ciałem (OBE)
· Rytuał powietrza
· Medytacja snu
· Medytacja czakr
· Medytacja aury
Sięgając po medytację, należy pamiętać, iż konkretne techniki są dobre i skuteczne dla konkretnych ludzi. Medytacja nie jest panaceum, zawsze jest tylko „pomocą w rozwoju” danej osobowości.
Faza Księżyca, pozycja zajmowana przez Księżyc w znaku Zodiaku posiada przemożny wpływ na ludzkie życie. Wybór właściwego momentu postępowania częstokroć decyduje o sukcesie albo porażce. Autorzy wychowali się w środowisku, w którym wiedza ta pozostała przez stulecia żywa i jako pierwsi zaprezentowali ją milionom ludzi. W książce znajdziecie rady oraz porady dotyczące m.in.: Lecznictwa holistycznego, Zdrowego odżywiania się, Skutecznych sposobów wykonywania prac w gospodarstwie domowym, Pracy w ogrodzie i na polu - bez użycia chemii i nawozów sztucznych
Jiddu Krishnamurti, Dżiddu Krisznamurti, ur. 12 maja 1895 w Madanapalle (Indie), zm. 17 lutego 1986 w Ojai (Kalifornia) – filozof, według którego można osiągnąć pełną wolność poprzez uważną obserwację własnego umysłu. Sedno jego filozofii brzmi: „Prawda to kraina bez dróg. Żadna organizacja, żadna religia, żaden nauczyciel nie mogą do niej doprowadzić. Ludzie patrzą na świat przez pryzmat swoich myśli i swojej przeszłości. Tym samym jesteśmy niewolnikami myśli i czasu. Myśl jest zawsze ograniczona i nigdy nie odpowiada całkowicie rzeczywistości, prowadzi więc do cierpienia. Świadomość uczy odróżniania tego, co rzeczywiście jest, od tego co na ten temat myślimy i w konsekwencji do prawdziwej wewnętrznej wolności. Wszelkie autorytety, religie, ideologie powodują jedynie budowanie kolejnych fałszywych konstrukcji myślowych. Tylko świadomość i obserwacja pozwalają dostrzec ich iluzję.”
W osiemnastu dialogach rozmówcy poruszają następujące kwestie:
• Wiedza i przemiana człowieka
• Wiedza i konflikt w stosunkach międzyludzkich
• Czym jest porozumiewanie się z innymi?
• Co oznacza bycie odpowiedzialną istotą ludzką?
• Ład pojawia się wraz ze zrozumieniem naszego nieładu
• Natura i całkowite wykorzenienie strachu
• Rozumienie, niekontrolowanie, pragnienie
• Czy przyjemność przynosi szczęście?
• Smutek, pasja i piękno
• Sztuka słuchania
• Bycie zranionym i ranienie innych
• Miłość, seks i przyjemność
• Inny sposób życia
• Śmierć, życie i miłość są niepodzielne – natura nieśmiertelności
• Religia, władza i edukacja – część I
• Religia, autorytet i edukacja – część II
• Medytacja, właściwość uwagi, która przenika całe życie
• Medytacja i święty umysł
Na bezprecedensową popularność terapii poznawczo-behawioralnej złożyło się kilka czynników, spośród których należy wymienić: zorientowanie na cel, skuteczność, przystępność metod leczenia oraz krótkoterminowość. Inną jej zaletą jest jasna struktura sesji terapeutycznych, przejrzystość procedur i wymóg sprawdzalności. Podkreślanie udziału pacjenta w procesie terapeutycznym - począwszy od sformułowania problemu, a skończywszy na wyborze metod i technik - jest wyrazem jego emancypacji oraz poczucia współodpowiedzialności za proces leczenia. Ze Wstępu
Zewsząd docierają do nas informacje o niesprawiedliwościach, przemocy i kryzysach. Nie czujemy się bezpiecznie, kiedy cały czas pojawiają się nowe choroby i zastanawiamy się nad tym, czy nasza przyszłość, zarówno osobista, jak i gatunku ludzkiego, nie stoi na skraju przepaści. Teraz jednak życie może nabrać jaśniejszych barw dzięki wsparciu niebios. Patricia Papps zgłębiała nauki dotyczące aniołów i praktykowała medytację z nimi oraz duchowe uzdrawianie przez ponad dwadzieścia pięć lat. W tej książce prezentuje modlitwy i inne sposoby zacieśniania więzi z tymi niebiańskimi istotami. Teraz Ty również nauczysz się nawiązywać kontakt z anielską energią, która zapewni Ci dostęp do wewnętrznej mądrości i uzdrowi wszelkie problemy dotyczące relacji międzyludzkich czy poczucia osamotnienia. Uodpornisz się na negatywne oddziaływania, zwalczysz zło, uzdrowisz choroby oraz osiągniesz wiele więcej. Odkryj, z którym posłańcem niebios powinieneś się kontaktować w kwestii określonego problemu. Do Archanioła Jofiela możesz się zwrócić zarówno wtedy, gdy chcesz znaleźć w sobie źródło inspiracji, jak i podczas cierpienia na depresję. Archanioł Chamuel pomoże Ci odnaleźć właściwą ścieżkę duchową i poprawić sytuację materialną. W kwestii poszczególnych dolegliwości fizycznych bardzo przydatnym okaże się Archanioł Rafael, a grupa aniołów zwana Mocami usunie negatywne blokady wewnętrzne. Sprawdź, w czym specjalizują się pozostali niebiańscy posłańcy i już dzisiaj skutecznie wykorzystaj ich wsparcie. Zaproś anioły do swojego życia.
Autor bestsellerowej Inteligencji emocjonalnej tym razem wprowadza czytelników w zagadnienia związane z uwagą. Są to bowiem kluczowe umiejętności, do których zwykle przywiązujemy niewielką wagę, a które w rzeczywistości odgrywają dużą rolę w operacjach umysłowych – takich jak rozumienie treści, pamięć, uczenie się, rozpoznanie własnych uczuć czy płynne wchodzenie w interakcje – oraz w spełnionym życiu.
W Księdze trzeciej tej serii Saint Germain dzieli się ze Studentami wiedzą dotyczącą Wyższych, Wewnętrznych Praw Życia. Przekazywane wskazówki dotyczą konkretnych zastosowań wiedzy o naszej prawdziwej Istocie - "Obecności JAM JEST" i umożliwiają czytelnikowi łatwe wcielanie ich we własne życie. Czytelnik prowadzony jest ku coraz wyższemu rozumieniu własnej Istoty oraz coraz wyższym poziomom wibracji prowadzącym do Oktawy Światła.
Dzieło to stanowi naturalną kontynuację dwóch pierwszych Ksiąg z tej serii i zawiera do Nich wiele odnośników. Najkorzystniejsze jest zatem studiowanie Ksiąg tej serii rozpoczynając od tomu pierwszego.
Książka ta jest trzecią z pięciu ksiąg tematycznie związanych z Saint Germainem i jego przekazami dotyczącymi Uniwersalnych Zasad Życia, Wszechświata, Miłości, Mocy i Mądrości.
Wydanie w języku niemieckim.
Książka Andrzeja Kaczorowskiego Reinkarnacja w hipnozie to plik Twojego komputera zawierający wiedzę ukrytą w nieświadomości każdego człowieka. Tylko poprzez hipnozę możemy osiągnąć wyjątkowe efekty w leczeniu wielu schorzeń psychosomatycznych, a także uzależnień i lęków wywodzących się z dzieciństwa. Reinkarnacja to kolejne foldery naszej duszy, z których każdy zawiera inny program przenoszony na nasze jestestwo ziemskie. W odpowiednich warunkach możemy zmienić swój los i naprawić błędy poprzednich wcieleń. Jednak potrzebujemy do tego uzewnętrznienia naszych emocji podczas seansu hipnotycznego? i otwieramy Microsoft Worda, aby na nowo zapisać nasze istnienie na ziemi. Publikacja wyposażona jest w znaczące elementy kompozycyjne: przejrzysty język, artykuły z prasy i pism medycznych, wypowiedzi znanych autorytetów w zakresie medycyny konwencjonalnej i niekonwencjonalnej, oraz zdjęcia pozwalające poczuć aurę tematu.
Natomiast praca hipnoterapeuty, Andrzeja Kaczorowskiego od pierwszych stron książki do ostatnich jawi się jako rozmowa z przyjacielem na Gadu-Gadu?
Książka ta jest uznana przez terapeutów za ważne, godne zaufania źródło informacji i ceniona za klarowne, pełne empatii i nadziei podejście do pacjentów dokonujących samouszkodzeń. Barent W. Walsh przedstawia stan wiedzy i wyniki badań na temat tego coraz powszechniejszego problemu oraz mówi, jak go skutecznie leczyć. Drugie wydanie, poprawione i rozszerzone o najnowsze osiągnięcia badawcze i strategie kliniczne, opiera się na modelu stopniowania opieki, w którym interwencje dopasowane są do potrzeb pacjenta. Dodano nowe rozdziały dotyczące związku między samouszkodzeniem a samobójstwem, oceny formalnej, terapii rodzinnej, leczenia nastolatków w ośrodkach terapeutycznych oraz ciężkich samouszkodzeń. Grono autorów poszerzyło się o kilka osób, które napisały rozdziały poświęcone swoim specjalnościom.
Część I jest praktycznym wprowadzeniem w problematykę samouszkodzeń. Mówi o tym, z jakimi zachowaniami najczęściej styka się klinicysta, które grupy populacyjne narażone są na największe ryzyko i dlaczego, oraz jakie są związki między samouszkodzeniem a samobójstwem. Rdzeniem książki jest część II, poświęcona ocenie i leczeniu. Poszczególne rozdziały opisują szeroki zakres interwencji poznawczo-behawioralnych oraz przedstawiają zajmujące opisy przypadków, dzięki którym można poznać myśli i uczucia osób dokonujących samouszkodzeń oraz dowiedzieć się, jak strategie terapeutyczne działają w praktyce. Terapeuci dostają wiele wskazówek na temat dostosowania interwencji do pacjentów w zależności od ich objawów, pogorszenia funkcjonowania oraz współwystępujących problemów. Część III traktuje o zagadnieniach specjalistycznych, między innymi o postępowaniu z samouszkodzeniami w szkołach i placówkach penitencjarnych. Jest także uzupełniona o ważne informacje na temat takich niebezpiecznych zachowań, jak „zabawa” w duszenie się, połykanie ciał obcych oraz ciężkie samouszkodzenia. Tom zamykają przydatne aneksy, zawierające np. narzędzia oceny samouszkodzeń oraz opisy ćwiczeń oddechowych, pomagających radzić sobie z dyskomfortem.
Ten nieoceniony przewodnik, opracowany przez uznanego specjalistę w dziedzinie samouszkodzeń, powinien trafić na biurka psychologów klinicznych, psychiatrów, pedagogów oraz pracowników socjalnych zajmujących się opieką nad nastolatkami i dorosłymi. Zainteresuje również magistrantów i stażystów kształcących się w różnych specjalnościach zdrowia psychicznego.
Istnieje wiele książek mówiących o tym, jak rozumieć i leczyć samouszkodzenia. Jednak ta jest najlepsza. Od dziesięcioleci Walsh jest pionierem w swojej dziedzinie, a do drugiego wydania publikacji umiejętnie włączono doniesienia o najnowszych wynikach badań i pokazano ich zastosowanie w przeprowadzaniu oceny (klinicznej) i interwencji. Gdybym miał posiłkować się tylko jedną książką, lecząc samouszkodzenia, bez wątpienia wybrałbym właśnie tę
Matthew K. Nock, PhD, Department of Psychology, Harvard University
O pierwszej wersji tej książki napisałem, że jest mądra, przemyślana i głęboka. Teraz, żeby stosownie opisać drugie wydanie, muszę dodać przymiotnik „świetna”. Walsh nie tylko umieścił w nim to, czego dowiedzieliśmy się dzięki eksplozji badań w tej dziedzinie, ale także włączył spostrzeżenia innych, starannie dobranych autorów. Jak mówi podtytuł, publikacja stanowi „przewodnik praktyka”, ale jest czymś więcej: autorytatywną rozprawą o tym, co wiemy i jak mamy interweniować w obliczu tej poważnej patologii
Alan L. Berman, PhD, ABPP, Executive Director, American Association of Suicidology
Wyraźnie widać szczerą i głęboką troskę Walsha o ludzi, którym pragnie pomóc. Drugie wydanie Leczenia samouszkodzeń to jedna z najważniejszych prac na temat samouszkodzeń bez intencji samobójczych. Wyróżnia ją rozwaga i zmysł praktyczny, pomagające terapeutom uporać się z zawiłościami, a niekiedy chaosem, jakie napotykają w swej codziennej pracy klinicznej
E. David Klonsky, PhD, Department of Psychology, University of British Columbia, Kanada
Wartościowa książka wypełniająca lukę w literaturze poświęconej terapii dynamicznej oraz uwzględniająca nowatorskie badania i rozwój teorii. Autorzy opisują podstawowe zasady i unikatowe aspekty podejścia dynamicznego, a także obalają przestarzałe, stereotypowe poglądy na temat psychoterapii dynamicznej.
dr Kenneth N. Levy, Department of Psychology, Pennsylvania State University
Autorzy łączą tradycyjne strategie psychodynamiczne z najnowszymi ustaleniami w tej dziedzinie. Poszczególne rozdziały zawierają przykłady kliniczne będące ilustracją strategii i technik. Opracowanie to łączy psychoterapię z terapią par i rodzin, psychologią pozytywną i leczeniem psychofarmakologicznym. Gorąco polecam tę książkę klinicystom i studentom, którzy chcą poznać najnowsze osiągnięcia w terapii psychodynamicznej.
dr n. med. Aaron T. Beck, emerytowany profesor psychiatrii, Wydział Medyczny Uniwersytetu Pensylwanii
Poznaj siebie, zrozum własne ciało i umysł, a odnajdziesz drogę do innych.
Kolejna kultowa książka jednego z największych przewodników duchowych współczesności. Dowiesz się z niej, jakie korzyści przynosi medytacja. Osho uzmysłowi Ci, że aby docenić raj, najpierw trzeba go utracić. By umysł mógł dostrzec istotę absolutnego piękna, potrzebna jest mu cisza. Umysł trwający w stanie medytacji, jest w stanie odnaleźć nieskończoną krainę wieczności. Znajduje wszystko to, co można nazwać błogosławieństwem. Medytacja jest poszukiwaniem porozumienia z samym sobą. Jeżeli nie nauczysz się wsłuchiwać w swoje pragnienia, nie będziesz umiał porozumieć się z innymi.
Przystępnie napisana książka Karen J. Marody wypełnia lukę na rynku wydawniczym w zakresie technik terapii psychodynamicznej. Autorka nie tylko skupia się na zagadnieniach praktycznych, ale także przedstawia opisy przypadków klinicznych będących przykładami zalecanej przez nią szczerości emocjonalnej. Tę pozycję z chęcią wpiszę na listę lektur absolwentów psychologii klinicznej.
Dr Nancy McWilliams, członkini American Board of Professional Psychology,
Graduate School of Applied and Professional Psychology, Rutgers, The State University of New Jersey
Książka przedstawia praktyczne wskazówki kliniczne i pomaga terapeutom poruszać się w świecie zawiłych interakcji emocjonalnych z klientami. Karen J. Maroda ? wprawna klinicystka ? wzbogaca literaturę psychodynamiczną o ważny element, wnikając w rolę doznań emocjonalnych zarówno klientów, jak i terapeutów w procesie terapeutycznym. Przedstawia, jak lepiej dostroić się do własnego doświadczania klientów, jak przekazywać bezpośrednią informację zwrotną i stosować odsłonięcie się oraz jak sobie radzić z silnymi uczuciami i konfliktem w związku. Konkretne techniki są ilustrowane barwnymi opisami przypadków. W tym szczerym i pouczającym przewodniku Maroda wyraźnie odróżnia sposoby radzenia sobie z emocjami, które mają działanie terapeutyczne, od tych, które są go pozbawione. Autorka udziela też porad dotyczących:
• tworzenia związku opartego na współpracy,
• rozpoznawania regresji i zarządzania nią,
• stosowania bezpośredniej informacji zwrotnej i odsłonięcia się, aby osiągnąć cele leczenia,
• zarządzania afektem, m.in. wprowadzania na sesję emocji, jeśli ich brakuje,
• rozpoznawania, kiedy wyrazy seksualnego i miłosnego zainteresowania mają działanie terapeutyczne, a kiedy nie,
• produktywnego stosowania konfrontacji,
• oceniania skuteczności interwencji.
Książka jest interesującą lekturą dla szerokiego kręgu profesjonalistów, w tym absolwentów psychiatrii i psychologii, psychologów klinicznych, psychiatrów, doradców i pracowników społecznych.
Uważa się obecnie, że osoby po przebytej traumie zachowują utajoną pamięć traumatycznych zdarzeń w swoich mózgach i ciałach. Pamięć ta często wyraża się w objawach zespołu stresu pourazowego – koszmarach, flashbackach, reakcjach przestrachu i zachowaniach dysocjacyjnych. W gruncie rzeczy ciało takiej osoby nie pozwala o sobie zapomnieć.
Zmniejszając przepaść między teorią naukową a praktyką kliniczną oraz między terapią werbalną a terapią ciała, Rothschild przedstawia zasady i techniki pracy z ciałem, które nie wymagają dotyku. Mając na względzie zastosowania kliniczne, gromadzi w jednym miejscu aktualną wiedzę na temat psychobiologii reakcji stresowej zarówno w trudnych sytuacjach codziennego życia, jak i podczas skrajnej i długotrwałej traumy. Dzięki temu klinicyści reprezentujący różne dyscypliny zyskują podstawę do poznania genezy objawów ich pacjentów i do uwzględnienia pracy z ciałem w swojej praktyce. Techniki somatyczne zostały tak dobrane, aby uczynić terapię traumy bezpieczniejszą przy jednoczesnym zwiększeniu integracji między umysłem a ciałem.
Pełna zajmujących przykładów klinicznych książka Ciało pamięta ukazuje integrację ciała i umysłu w leczeniu zespołu stresu pourazowego. Jej lektura będzie interesująca dla klinicystów, badaczy, studentów i zwykłych czytelników.
Chociaż dyscypliny zajmujące się zdrowiem psychicznym nadal dokonują ważnych odkryć w zakresie psychofizjologii urazu psychicznego, jest bardzo niewiele prac, które by omawiały znaczenie tych ustaleń dla leczenia osób po przebytej traumie. Książka Babette Rothschild z powodzeniem wypełnia tę lukę.
Onno van der Hart, Ph.D.,
profesor psychologii klinicznej na Uniwersytecie w Utrechcie, Holandia
Jest to pierwsza publikacja, która w spójny sposób łączy z sobą teorię, badania i praktykę, umożliwiając osobom po przebytej traumie odzyskanie nadziei, powrót do równowagi i uniknięcie dolegliwości somatycznych wynikających z długotrwałego stresu traumatycznego.
Charles R. Figley, Ph.D.,
dyrektor i profesor Instytutu Traumatologii na Stanowym Uniwersytecie Florydy, Stany Zjednoczone
Publikacja przedstawia główne założenia, cele i etapy pracy terapeutycznej ze sprawcami przemocy domowej. Autorka omówiła skuteczne formy pomocy psychologicznej udzielane sprawcom przemocy domowej. Przegląd niektórych propozycji opracowanych i realizowanych w Ameryce i Europie wskazuje, że istnieje duża potrzeba motywowania osób stosujących przemoc do podjęcia zmiany. Praca z ofiarą nie rozwiązuje problemu chociażby dlatego, że wiele z nich po okresach separacji powraca do związku ze sprawcą i nadal podlega przemocy. Sprawca może także szukać kolejnej ofiary lub prześladować tę samą osobę. Jak więc pomagać skutecznie? Kolejnym celem książki jest dokonanie przeglądu różnych stanowisk badawczych odnoszących się do osobowości sprawcy i ukazanie, że zgromadzona wiedza nadal nie daje satysfakcjonujących odpowiedzi, wyznacza jednakże dalsze kierunki badań pogłębiające rozumienie indywidualnych mechanizmów zachowań przemocowych. W kontekście pracy terapeutycznej ze sprawcą pozwala zaś znajdować uzasadnienie dla bardzo zróżnicowanych form pomocy proponowanej osobom stosującym przemoc. Następnym celem podręcznika jest prezentacja terapii integracyjnej jako jednego z wielu możliwych sposobów pracy psychologicznej z osobą stosującą przemoc w bliskich relacjach. Jednym ze źródeł kształtujących tę propozycję jest wieloletnie doświadczenie terapeutyczne w psychoterapii zarówno z ofiarami przemocy, osobami doznającymi chronicznego PTSD, jak i z osobami uzależnionymi od alkoholu oraz sprawcami przemocy domowej. Inną inspiracją jest praca badawcza nad zmianami, jakie zachodzą u sprawców przemocy domowej pod wpływem terapii oraz teoretyczne poszukiwania skutecznych metod i strategii pracy terapeutycznej z tą grupą osób. Prezentowane podejście jest elastyczne i może być stosowane tak w proponowanej metodologii, jak i może stanowić inspirację do własnych rozwiązań terapeutycznych.
50 pomyłów ćwiczeń.
Pełny program rozwijania kompetencji emocjonalnej!
Kompetencja emocjonalna to sprawność kluczowa! Uczucia nie są niepokornymi pozostałościami wieku kamienia łupanego, które należy uciszyć lub zignorować, w międzyczasie wpajając dzieciom wiedzę akademicką. Uczucia kierują naszym zachowaniem, kształtują wartości, które wyznajemy, i warunkują wybór takiego, a nie innego działania.
Nasze życie stało się niezwykle płytkie i małostkowe. Co czwarta osoba cierpi na lekkie lub ciężkie zaburzenia, takie jak depresje, nerwice, lęki. Wszystko przez to, że zostaliśmy rozdzieleni ze swoim wewnętrznym ja. Książka ta uczy jak na powrót połączyć się z nim i nawiązać pozytywne relacje, tak by zaistniała nić porozumienia. Nauczymy się rozumieć swoje emocje, nie odrzucajmy ich lecz spróbujmy się z nimi komunikować, a w do naszego życia na powrót zawita spokój oraz odzyskamy nad nim kontrolę.
W książce Powrót do swego wewnętrznego domu przedstawię nowy sposób nawiązania kontaktu z wewnętrznym dzieckiem, odnalezienia go, odzyskania i otoczenia opieką. Jeśli pragniesz doświadczyć przemiany, musisz wykonać wskazaną tu pracę. Decyzja, by ją wykonać, musi zostać podjęta przez dojrzałą część twojej osobowości. Jeśli cofniesz się do swojego dzieciństwa, twoje dorosłe ja nadal będzie dokładnie wiedzieć, gdzie jesteś i co robisz. Twoje wewnętrzne dziecko będzie doświadczało wszystkiego tak, jak doświadczyłeś tego w dzieciństwie, lecz teraz obecne będzie również twoje dorosłe ja, które ochroni twoje dziecko i udzieli mu wsparcia podczas pracy nad jego ważnymi, dotychczas nierozwiązanymi problemami.
Książka Powrót do swego wewnętrznego domu składa się z 4 części. W pierwszej jest mowa o tym, w jaki sposób twoje cudowne dziecko straciło swą cudowność i jak krzywdy doznane w dzieciństwie wpływają na twoje obecne życie.
W drugiej części omówione zostaną poszczególne okresy rozwojowe dzieciństwa, z uwzględnieniem specyficznych potrzeb, których zaspokojenie jest niezbędne do zdrowego rozwoju. Każdy rozdział zawiera kwestionariusz z listą pytań, które pomogą ci określić, czy potrzeby twojego wewnętrznego dziecka na kolejnych etapach rozwoju zostały zaspokojone. Następnie przedstawię ćwiczenia, jakie stosuję podczas warsztatów. Pomogą ci one odzyskać twoje wewnętrzne dziecko na każdym etapie rozwoju.
W części 3 przedstawiłem ćwiczenia korygujące, które mają pomóc twojemu dziecku rozwinąć się i rozkwitnąć: nauczą cię skutecznych metod, jak skłonić innych dorosłych do zaspokajania potrzeb twojego wewnętrznego dziecka, a także pomogą zbudować wokół niego bariery ochronne w trakcie tworzenia wzajemnej bliskości. Dowiesz się, w jaki sposób ty sam możesz stać się opiekuńczym rodzicem, którego brakowało ci w dzieciństwie. A gdy nauczysz się sam otaczać siebie rodzicielską opieką, porzucisz próby rozwiązywania problemów przeszłości przez wyznaczanie roli rodzicielskiej innym ludziom.
W 4 części książki przedstawiłem, jak wyłania się cudowne dziecko po naprawieniu jego krzywd. Poznasz metody docierania do niego i przekonasz się, jaką twórczą i przeobrażającą energię wnosi ono w twoje życie. Cudowne dziecko jest tą częścią ciebie, która najbardziej przypomina Stwórcę. Może doprowadzić do bezpośredniego kontaktu z twoim niepowtarzalnym ja i z Bogiem, jakkolwiek Go rozumiesz. Jest to najgłębsza forma uzdrawiania, o której mówią wielcy nauczyciele wszystkich wyznań.
John Bradshaw, słynny amerykański psychoterapeuta, opierając się na własnym doświadczeniu życiowym, stworzył teorię polegającą na docieraniu do krzywd i urazów psychicznych doznanych w przeszłości- docieraniu do skrzywdzonego dziecka wewnętrznego, które należy odnaleźć i otoczyć opieką. John Bradshaw jest autorem wielu książek z dziedziny rozwoju duchowego. Najbardziej znana, tłumaczona na wiele języków to Powrót do swego wewnętrznego domu
FRAGMENT KSIĄŻKI:
Jeżeli opiekunowie okazują się niegodni zaufania, to w dzieciach rozwija się głębokie uczucie nieufności. Świat wyaje się im miejscem niebezpiecznym, wrogim oraz nieprzewidywalnym . Dziecko zatem musi zawsze mieć się na baczności i panować nad sytuacją. Nabiera następującego przekonania: .Jeżeli kontroluję wszystko, to nikt mnie nie zaskoczy i nie wyrządzi mi krzywdy". Takie przekonanie rodzi obsesję i potrzeba kontroli staje się uzależnieniem. Pewien mój pacjent tak bardzo obawiał się utraty kontroli, że pracował po sto godzin tygodniowo. Nie chciał zastępstwa, bo nie wierzył, że ktoś inny wykona prawidłowo jego pracę. Przyszedł do mnie wówczas, gdy wrzodziejące zapalenie okrężnicy wymagało leczenia szpitalnego. Inna pacjentka cierpiała, gdyż mąż właśnie wniósł pozew o rozwód. Uznał, że miarka ostatecznie się przebrała, gdy żona zmieniła markę telefonu, który zainstalował jej w samochodzie. Mąż narzekał, że cokolwiek starał się dla niej zrobić, nigdy nie była zadowolona. Zawsze zmieniała to, co on zrobił. Innymi słowy, nigdy nie czuła się usatysfakcjonowana, jeśli nie kontrolowała wszystkiego od początku do końca. Obsesja kontrolowania powoduje poważne kłopoty w stosunkach z innym ludźmi. Nie można nawiązać bliskiego kontaktu z partnerem, który nam nie ufa. Bliska więź wymaga akceptowania drugiego człowieka takim, jaki jest. Zaburzenia w sferze zaufania prowadzą do skrajnych reakcji: albo człowiek rezygnuje z jakiejkolwiek kontroli, ufa naiwnie i łatwowiernie, kurczowo trzymając się innych 1 darząc ich przesadnym szacunkiem
Celem powstania tej książki jest pobudzenie twórczego myślenia. Przychodząc na świat z czystym, nieskalanym niegodziwościami umysłem, jesteśmy jednią połączoną z wewnętrzną mądrością.
Z upływem czasu, w miarę jak dorastamy, zaczynają towarzyszyć nam lęki i wszelkie ograniczenia. W bardzo szybkim tempie, choć nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, jesteśmy przesiąknięci wieloma negatywnymi przeświadczeniami, i to właśnie w oparciu o te przekonania budujemy nasze życie - tak bardzo inne od tego, jakie zostało nam przecież przeznaczone.
Im głębiej zastanawiamy się nad tym, w co wierzymy, tym wyraźniej widzimy, że wyklucza to nasze szczęście. Nie musi tak być. Nie musimy się na to zgadzać. Tak samo, jak nie musimy zgadzać się ze wszystkim, co przeczytamy w niniejszym poradniku. Warto jednak sprawdzić coś ciekawego: zacząć czytać w dowolnym miejscu, otworzyć książkę w biegu, mimochodem, przeczytać wiersz, na którym w pierwszym odruchu spocznie nas wzrok. Ta informacja, krótka wiadomość, będzie odpowiednia dla nas w danej chwili. Być może potwierdzi to, w co już wierzymy. Być może da nam do myślenia. Jakkolwiek na nas wpłynie, jest częścią procesu naszego wzrastania.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?