A może zakochasz się w Górach Izerskich jak bracia Carl i Gerhart Hauptmannowie i porzucisz wszystko, by zamieszkać w Szklarskiej Porębie? Zapierająca dech w piersiach zimowa aura na Polanie Jakuszyckiej nie pozostawi Ci wyboru - założysz narty i rozpoczniesz najwspanialszą przygodę. Zajmiesz miejsce w pociągu na stacji w Jeleniej Górze i wysiądziesz dopiero pod samą Szrenicą. Wieczorem odpoczniesz w leczniczych źródłach w Świeradowie-Zdroju, a potem przyjmiesz zaproszenie na kolację od Wlastimila Hofmana i jego żony Ady. Zatopisz się w niezwykłych opowieściach o nieistniejącej wsi Gross-Iser, skarbach Szczeliny Jeleniogórskiej, strażnicy WOP Orle i skrytkach Grundmanna. Z głową pełną historii w dalszą podróż udasz się ciężarówką LIAZ, która zabierze Cię prosto do Huty Szkła Kryształowego "Julia" i Koenova-Pichovic, gdzie z latarni morskiej Jry Cimrmana dojrzysz samego Franka Dolasa, rozpętującego właśnie II wojnę światową! Ponad 30 fantastycznych historii czeka na odkrycie.
Skandaliczny romans, brawurowa podróż w ślad za ukochaną, ostatnia wola wybitnego muzyka, przemyt, wreszcie - spalony plik korespondencji. A w tym wszystkim Mysłowice, gdzie mieszają się intrygi, afery i drogi niezwykłych ludzi. To tutaj los przywiódł Aleksandra Dumasa - syna autora Hrabiego Monte Christo, który przewoził listy miłosne George Sand pisane do samego Fryderyka Chopina. To nie jedyna historia miłosna, bo z Mysłowic pochodziły dwie bliźniaczki - Mara i Gaba Obremba, jedną poślubił Sławomir Mrożek, drugą Andrzej Wajda.Afera w Targowicy, niezwykła bomba w kościele przy ulicy Cegielnianej, katastrofa w kopalni "Mysłowice" mieszają się z tajemniczą historią Parku Zamkowego, opowieściami o Klubie Sportowym "Siła" i kultowym kinie Znicz.Podczas niezwykłego spaceru po dawnych ulicach miasta zajrzymy do przedwojennej fabryki mebli Marcina Robaka, dowiemy się, co De Gaulle i El Comandante robili w Mysłowicach, a także poznamy przepis na babkę cytrynową - jeden z rarytasów niezapomnianej cukierni Stanisława Rojewskiego. Potrzebujesz: 4 jajka, 1 łyżeczkę proszku do pieczenia, 2 cytryny utarte ze skórką
Bytom to miasto węgla i stali, ale równieżdzieł sztuki! W mroźny lutowy dzień 1958 roku do dotarło tu 17 skrzyń ważących 2299 kilogramów. Niezwykła przesyłka zawierała ponad 100 obrazów i prawie 2 tysiące grafik. Jej nadawca - generał Józef Zając - był równie zagadkową postacią jak król cynku Karol Godula. Rzekomo swój bajeczny majątek Karol zawdzięczał samemu diabłu, któremu sprzedał duszę! Przez wieki podobnych opowieści słyszano w Bytomiu wiele. Niektórzy mieszkańcy nadal zadają sobie pytanie, czy klątwa rzucona przez papieża w średniowieczu przypadkiem nie działa do dzisiajO legendach najlepiej rozmawiać w legendarnych miejscach, dlatego zapraszamy do klubu "Pyrlik" przy ulicy Jagiellońskiej, gdzie Wojaczek odczyta jeden ze swoich wierszy, Adam Didur opowie o założeniu Opery Śląskiej, a Karin Stanek zdradzi, jak z gońca w miejscowym Przedsiębiorstwie Robót Górniczych stała się jedną z największych gwiazd polskiego rock'n'rolla!Fikcja miesza się z rzeczywistością, górnicze miasto odkrywa swoją drugą szaloną stronę. Marcin Hałaś na kolejnych stronach książki zdradza, co jest prawdą, a co jedynie zmyśleniem. Nie zwlekaj, otwórzSekrety Bytomia, a dowiesz się jeszcze, czy piłkarz Polonii Bytom Kazimierz Trampisz pokazał kibicom ŁKS-u gołe pośladki i jak to się stało, że bytomski lew został odnaleziony przed wejściem do zoo na warszawskiej Pradze!
Przekroczymy graniczny Bug i podejrzymy Piotra Klimuka startującego z kosmodromu Bajkonur - pierwszego Białorusina lecącego w kosmos. Kosmonautkę Walentinę Tiereszkową spotkamy w Daczy Chruszczowa w Wiskulach. Rozgościmy się tam w sali kinowej, a potem zrelaksujemy w drewnianej bani. We wsi Milkowszczyzna niedaleko Grodna odwiedzimy Elizę Orzeszkową, a Witebsk zobaczymy oczami polskich piosenkarzy i Marca Chagalla. Będziemy świadkami historycznych zawirowań w hucie szkła "Niemen" i uroczystego otwarcia Biblioteki Narodowej Białorusi. Razem z Melchiorem Wańkowiczem zajrzymy do więzienia, gdzie Sergiusz Piasecki tworzyKochanka Wielkiej Niedźwiedzicy. W pierwszym białoruskim GUM-ie w Mińsku kupimy lodówkę, boradzieckie lodówki są uniwersalne! W lecie grzeją, a w zimę chłodzą!Odnajdziemy ślady Marszałka Piłsudskiego i odkryjemy, kto zabił Johna Kennedy'ego! Na koniec odpoczniemy w domu Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach.Sekrety Białorusiczekają na odkrycie. Nie zwlekaj!
Śmiałkowie odwiedzający egzotyczne zakątki świata snują zapierające dech w piersiach opowieści. Jednym z takich poszukiwaczy przygód był poznaniak Arkady Fiedler. Gdyby tylko mógł podróżować w czasie i udałby się do Wielkopolski, jeździłby wojskowym maluchem. Na swojej drodze z pewnością spotkałby szaleńca odbywającego 40-dniową głodówkę w zamkniętej oszklonej szafie! W poznańskim radiu za pomocą fultografu przesłałby zdjęcie hrabiny Klementyny Mańkowskiej, której szpiegowska kariera to idealny scenariusz nie tylko na książkę. W Grodzisku schłodziłby się niepowtarzalnym piwem, w Jarocinie zatańczył jak nigdy przedtem, w Nowym Tomyślu obejrzał wiklinowe igloo, a w Licheniu sfotografował budowę największej świątyni w Polsce. W chłodny jesienny wieczór podumałby nad Republiką Ostrowską i odpoczął z Reymontem w Kołaczkowie. Do domu wróciłby oczywiście z prezentami - kultowymi lalkami z Kalisza i płytą Krzysztofa "Komedy" Trzcińskiego. Otwórz pierwszą częśćSekretów Wielkopolski- wrota to niezwykłych miejsc, ludzi i wydarzeń!
W jednym z mieszkań w Bogucicach pewnej nocy prawdziwy Magik słowa napisał zdanie, które przeszło do historii:Ja to ja, więc jako ja chcę być znany, prawdziwy jak prawdziwek, nie jak sweter z anilany.75 lat wcześniej dwudziestokilkuletni Antoni Pierzchalski został prezesem "Espe-Filmu", jednak jego - dla odmiany - zapamiętano jakokanciarza, hochsztaplera, oszusta, złodzieja i zdrajcę, który z pewnością nie zasłużył na chwilę relaksu w wyłożonej kafelkami małej łazience z żeliwną wanną i dużym lustrem w hotelu Katowice. Mógłby liczyć ewentualnie na nawiedzone wnętrza willi Grundmanna. Cofnijmy się jeszcze o 27 lat. Na jednej z ulic Wyspiański spotykadziewczęta ładne, głupiuteńkie, sądząc z wyrazu twarzy,może więc namówi je na wspólne oglądanieWiktorii rzucającej wieniec? Gdyby mógł podróżować w czasie, na ulicy Dworcowej napotkałby Prusa podziwiającego mieszczańskie kamienice albo lekarkę odkrywającą tajemniczą chorobę Burowca i Szopienic. Ale Ty nie bądź jak Wyspiański! OtwórzSekrety Katowici zacznij podróżować w czasie już TERAZ! PS Na koniec zagadka: dla Chruszczowa zbudowano willę, dla robotników domki prosto z Finlandii, a dla kogo mieszkania w "Gwiazadach"?
Ogłaszamy, że Praga jest miastem miłości. Nie wierzysz? Zaufaj nam! Wystarczy, że nieco zboczysz z głównych traktów Małej Strony i zejdziesz wprost z mostu Karola schodami, które prowadzą na Kampę. Niedaleko odkryjesz ścianę Johna Lennona i zrozumiesz, żeall you need is loveW Pradze oczarowany wdziękiem pięknej damy swoje przyzwyczajenia zmienił nawet Jaroslav Haek, bywalec przeróżnych lokali. Entuzjazmu wszystkich zakochanych nie podziela jednak Franz Kafka, odnotowując: Praga nie wypuszcza. Nie wypuści żadnego z nasMożliwe, że nie był "Pod Złotym Tygrysem", nie usiadł przy małym stoliku ze szklaną popielniczką, nie zamówił piwa i nigdy tak naprawdę nie dał się porwać miastu. A gdyby tylko przeszedł jeszcze parę kroków do Jazz Klubu Reduta, zobaczyłby Billa Clintona grającegoMy Funny Valentinena saksofonie albo Vaclava Havla z przyjaciółmi z The Rolling Stones. Na stronachSekretów Praginawet w celi śmierci skazaniec zazna chwil szczęścia, jeśli tylko Tonka ibenice zgodzi się spełnić ostatnią wolę więźnia Czy tak się stanie?Odpowiedzi szukaj, czasu jest tak wiele!
Na samym krańcu zachodniej Polski, na dwóch wyspach, tuż nad Bałtykiem roztacza swe uroki Świnoujście. Czeka tu na nas piękna nadmorska plaża, w gościnę zapraszają luksusowe hotele, sanatoria obiecują samo zdrowie. Od niedawna nie trzeba nawet czekać na prom, bo na drugą stronę miasta szybko można się dostać tunelem. O tych atrakcjach wiedzą wszyscy. A co skrywa Świnoujście? Jakie ma tajemnice?Zapraszamy w niezwykłą wyprawę po mieście. Dajmy się porwać opowieściom o dawnym niemieckim Swinemnde i polskim Świnoujściu. To tu powstały najwyższa latarnia morska, najdłuższy falochron i "wiatrak", który niczego nie mieli. To tu przez kilkadziesiąt lat mieściło się przedsiębiorstwo, które na polskie stoły dostarczało ryby z najróżniejszych stron świata. To tu przy przeprawie promowej został upamiętniony słynny pies Bolek. Świnoujście skrywa też mroczne sekrety. Niewielu wie o nalocie Amerykanów w 1945 roku, "Dzikim Zachodzie" w pierwszych powojennych miesiącach czy zatopionych niemieckich okrętach podwodnych, podobno ze skarbami.Odkryjmy supertajny podziemny punkt dowodzenia PRL na wypadek wybuchu trzeciej wojny światowej, poznajmy prawdziwą historię braci Zielińskich, pokazaną w filmie 300 mil do nieba, dowiedzmy się, dlaczego właśnie tu ukrył się Lechosław Goździk, legendarny przywódca strajków z 1956 roku.Po Sekretach Pomorza Zachodniego oraz wielu tomach Sekretów Szczecina polecamy kolejną książkę Romana Czejarka, znanego dziennikarza i tropiciela ciekawych historii.
Jolka, Jolka, pamiętasz lato ze snu? A gdyby tak je powtórzyć? Raz jeszcze zajrzeć do jaskini hazardu w Sopocie, spędzić wieczór w gdańskiej "Syrenie", uciec przed rzezimieszkami i puścić oczko do mewek w Nowym Porcie. W upalny sierpień przyjrzeć się z bliska szpiegowskiej akcji "Jungle", a wieczorem odwiedzić tajemniczą willę Johanna Bergera Na traktorze z dziewczyną z plakatu pomknąć wprost w spienione fale Bałtyku albo od marynarza kupić zachodnie pończochy, perfumy i zegarki. Każdego wakacyjnego dnia rozwiązywać zagadki zamku w Krokowej i oglądać filmy w kinie Leningrad. A na koniec tańczyć do utraty tchu podczas FAMY i odpłynąć w wymarzony rejs na "Stefanie Batorym". To wszystko jest możliwe z drugą częścią bestsellerowych Sekretów nadbałtyckich wczasowisk! Nie czekaj, urwij się choćby zaraz! Na odkrycie czeka ponad trzydzieści zaskakujących opowieści.
Usiądziemy razem na kocu, na trawie pomiędzy młodymi brzozami. W minibarze przy jeziorze Ukiel zamówimy napoje i grzanki, odpoczniemy w promieniach słońca, a potem rozgrzani wskoczymy do wody! Gdy zgłodniejemy, pojedziemy do "Rybola" i kupimy ryby z olsztyńskich jezior, a może odwiedzimy restaurację "Pod Żaglami"? Rządni dalszych przygód wdrapiemy się na wieżę w Jakubowie, pojedziemy trajtkiem na Kolonię Mazurską i poszukamy skarbów w Kortowie. Po południu Cyganki powróżą nam z ręki. W wieczornej ciszy sprawdzimy, czy tunel prowadzący od zamku rozgałęzia się za fosą! A na koniec zajrzymy do kina Odrodzenie, usiądziemy na drugim balkonie i zjemy kupione w "Cocktail Barze" kremówki. Po seansie zmęczeni przysiądziemy na ostatniej stronie z nadzieją, że rano wszystkie rozdziały "ożywi" kolejny czytelnik. Nie zwlekaj i zostań TYM czytelnikiem!
Halo, Warszawo, dzień dobry Ci! Halo, Warszawo, to przecież Ty!Wracamy na Twoje podwórka, zatłoczone ulice, do wyjątkowych miejsc i rozmów. Wybija godzina 18.00! Przy radiowym mikrofonie Hanka Ordonówna i debiutujący Jan Kiepura. Po audycji czas na kawę i kultową warszawską wuzetkę, której cieniutka warstwa czekolady przyjemnie rozpuszcza się na języku. Kilka stron dalej fani kina Atlantic biegną na Chmielną po ostatnie bilety na kolorowy film, a miłośnicy motoryzacji zachwycają się legendarnym samochodem Lux-Sport. Przy Racławickiej Maria Mościcka buduje swoją willę - prawdziwy koktajl burżuazyjnego zamiłowania do wygody i estetyki stylu okrętowego. Czy zwróci na nią uwagę Stanisław Lorentz schodzący po skarby do samego piekła? Na ścianie w mieszkaniu pani Sawickiej Pablo Picasso zostawia pamiątkę, a Stanisław Bareja w opuszczonym Teatrze Rozrywki kręciMisia. Na koniec Warszawa zostawiła: kilka smaków z kultowego "Chińczyka", zagadkę - kto w różnych punktach Małego Londynu odbierał pieniądze? - oraz zaproszenie na skoki narciarskie. Ale to oczywiście nie wszystko! Ponad 30 fantastycznych historii czeka na odkrycie, bojak przygoda, to tylko w Warszawie!
Marek Grechuta śpiewałKazimierzu nasz, Ty coś w sobie masz, Ci zostawią serca, którym szczęście daszCzy wśród gwaru miasteczka nadal słychać bicie zakochanego serca Rei? Bodo - bożyszcze kobiet - i egzotyczna piękność kręcą sceny do wspólnego filmu. Tym romansem żyje cała Polska! Kazimierskie plenery chce przejąć król filmowej akcji - Pan Samochodzik, który wysepkę na Wiśle przemieni w Wyspę Złoczyńców! Czy pozwoli mu na to ekipa Podróży za jeden uśmiech? W restauracji Berensa Hanka Ordonówna z niecierpliwością czeka na liny zapiekane w śmietanie, a Maria Kuncewiczowa oblizuje się na myśl o ulubionym węgorzu w galarecie. Teresa Roszkowska zielonymi paznokciami szokuje szacowne grono "kazimierskiej malarii", a Marek Hłasko biegnie na spotkanie z Osiecką. Jakie tajemnice wyszepcze jej do ucha? Ponad trzydzieści rozdziałów wypełnionych sekretami czeka na przeczytanie! Gdzie stał drewniany dwór cadyka? Czy w Kazimierzu miały powstać Hiszpańskie Schody? Jaki ładunek przypłynął do podkazimierskiego brzegu Wisły we wrześniu 1939 roku? Kto się błąka po zamkowych murach? Kim był Kozdroń uwieczniony na płótnach i w szkicownikach znanych malarzy? Nie zwlekaj! Odkrywanie czas zacząć.
Poznajcie pisarza, któremu rodzice nadali imię Michaił - na cześć patrona Kijowa i całej Ukrainy. Podążając jego ścieżkami, sprawdzimy, czy to niezwykły Dom z chimerami natchnął go do napisania Mistrza i Małgorzaty. W tym magicznym mieście miłość zaskoczy majętnego przemysłowca Siemiona Mohylcewa, który zwierzy się nam, czyczekoladowy dom zbudował dla zamężnej szlachcianki. Nie mamy czasu do stracenia, musimy przeskoczyć na ulicę Gruszewskiego, do mieszkania, w którym Puszkin spotka spiskowców. Po takich emocjach odpoczniemy w kawiarni "B. A. Semadeni" na Chreszczatyku, rozkoszując się owocami z Marsylii i paryskimi drażetkami. Popołudnie spędzimy z Igorem Sikorskim, projektując jego pierwszy śmigłowiec. Wieczorem przy zaczarowanej fontannie w końcu odgadniemy, czy łączy się ona z rzeką Jordan.Ale nocą zniszczone zostaną marzenia: zmieni się historia Kijowa i Ukrainy, a maszyna Antonow An-225 już nigdy nie wzbije się w powietrze. Poznaj ponad trzydzieści sekretów wyjątkowego miasta: zaskakującego, magicznego, romantycznego i walecznego jednocześnie.
28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada sam Michael Jackson! Jaki sekret łączy go z opactwem Cystersów? Czy ma to coś wspólnego zmission impossible, którą Tom Cruise planuje na moście nad Jeziorem Pilchowickim? Może Mirosław Hermaszewski, rezolutny chłopak z Wołowa, który w przyszłości spełni swoje nieziemskie marzenie, zdradzi nam, na których stronach drugiej części Sekretów Dolnego Śląska szukać tych zaskakujących informacji?Tym razem wśród opowieści pojawia się ON - dociekliwy Eberhard Mock! Co wydarzyło się w Iwinach? Kim jest król Ryszard ze Świebodowa? Kto rabował Śląsk? I najważniejsze: czy w świebodzickiej "Śnieżce" ukryte są tajne receptury?Mkną po szynach niebieskie tramwaje, przez wrocławskich ulic stoWsiadaj i kontynuuj z nami podróż po tajemniczym Dolnym Śląsku!
Tu nadbałtyckie radio! Za chwilę w melancholijno-wakacyjny nastrój wprowadzą nas niezapomniane dźwięki:Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew. Wszystko to w letnie dni przypomina Ciebie mi Naszych słuchaczy informujemy, że wschód morskiego słońca najlepiej oglądać ze szczytu wrzeszczańskiego Olimpu. U jego stóp otworzy się dla Państwa prawdziwy raj - Pewex. Czas wydać dewizy i wrócić do domu w jeansach i z camelami w kieszeni. Podajemy informację z ostatniej chwili: Neptun również bezwstydnie kusi towarami, które za chwilę zostaną "rzucone" na półki. Dla ostudzenia emocji proponujemy drinka w "Morskiej" z Nikosiem albo słodką przyjemność od dr. Oetkera. Przypominamy, że pan Antoni Abraham proszony jest o odebranie nagrody w hali Olivia przy alei Grunwaldzkiej 470. Jako jedyny poprawnie odpowiedział na pytanie konkursowe: czy w Oliwie można pojeździć na nartach? Wieczorem obowiązkowo widzimy się w "Cristalu", gdzie Krzysztof Klenczon specjalnie dla Państwa dołączy do Czerwonych Gitar. Ale w tych sekretach to nie wszystko, żegnamy się tylko na chwilę. Do zobaczenia na kolejnych stronach.
Wróćmy na chwilę do czasów, gdy kabaret Tey krótką rymowanką rozładowywał napięcie społeczne:Ucz się dosypiania, ucz się już pomału, przyda ci się kiedyś taka rzecz w tramwaju!Poznaniacy kochają oszczędzać, dlatego nie oglądając się na innych, mkną po mieście swoją Pestką. Wyprzedzić może ich jedynie stulatek w dobrej formie - Automobilklub Poznański - który nęci kierowców:towarzyskimi kontaktami w miłych lokalach klubu, rozrywką (brydż) i zabawą (herbatki i wieczorki). Jednak na kawę lepiej zajrzyjcie do "Kociaka", a oryginalnych krówek od Feliksa Pomorskiego skosztujcie dopiero w domowych pieleszach. Po odpoczynku przepłyńcie kanał La Manche z Teresą Zarzeczańską-Różańską, poznajcie polską Marilyn Monroe i tajemniczych podróżników, dla których 80 000 km to też pestka!Każda dobra historia potrzebuje adrenaliny, dlatego nocą udamy się do mrocznej części miasta. Czy dowiemy się, kto ukradł plażę, gdzie szukać zaginionego pucharu Stanisława Szulca, co odnaleziono w jeziorze tajemnic Rusałka i pod domem przy ulicy Słupskiej 62? To tylko kilka wybranych sekretów, które ujawnia Lucjan Moros.
Kto nie chciał, żeby po dywanie w jego pokoju Tampico ze "Strykowianki" woził klocki i inne skarby, a na talerzu zamiast nudnego kartofla czekały "sztuczne" ziemniaki z Głowna? Po sytym posiłku czas na quiz: skąd niedaleko Zgierza Smoleńsk, Podole, Wołyń i Ukraina? Może ma to jakiś związek z pojawieniem się w Strykowie prawdziwego Supermana Wszystkie młode damy potrzebujące cudu zapraszamy do Ozorkowa na kolana do doktora Adolfa Legisa. Dojazd zapewnia niezastąpiona linia 46! A potem pojedziem do Zgierza na łódki, za bory, za lasy, hen, tam czas nam się wyda za krótki i zatańczymy nad stawem Cylkego z filmowym gangsterem, wojownikiem, gliniarzem i oficerem Maciejem Kozłowskim. Pozostając w tym labiryncie miejsc i zdarzeń, wpadniemy na strony Ziemi Obiecanej, gdzie właściciel słynnej "Boruty" ukrywa się pod nazwiskiem Karol Borowiecki. Nie traćmy zatem czasu, bo takiej podróży jeszcze nie było: Zgierz, Ozorków, Głowno i Stryków razem! A po drodze liczne niespodzianki: Smardzew jak Zakopane, luksusowe Sokolniki, cuda w Giecznie, lotnisko w Dąbrówce i gwiazda urbexu - rezydencja w Bratoszewicach!
Są takie historie, o których się nie opowiada. Ukryte głęboko w archiwach, czasami wręcz szokujące, gdy poznaje się zawartość kolejnych tomów zakurzonych akt. Jednak ta książka wszystko zmienia Roman Czejarek strona po stronie odkrywa zdumiewające Sekrety polskiej floty. Zabiera nas w samo centrum wydarzeń: kolejne pokolenia cierpliwie budują nasze morskie tradycje, marynarze z dumą służą pod biało-czerwoną banderą, a stoczniowcy tworzą statki, które podziwia cały świat. Możemy ich spotkać, podglądać, podsłuchiwać i odnajdywać odpowiedzi na zapomniane przez długie lata pytania: Dlaczego polski okręt ORP "Jastrząb" zatopili nie Niemcy, lecz nasi sojusznicy? Co tak naprawdę wydarzyło się podczas tragedii "Jana Heweliusza", "Cyranki" czy "Czubatki"? Z jakiego powodu "Żuraw" musiał zmienić nazwę na "Kompas"? Do czego służył w wojsku system NARCYZ?Po Sekretach polskiego lotnictwa oraz Sekretach polskich kolei czas na nową fascynującą książkę Romana Czejarka, znanego dziennikarza oraz tropiciela historii. Zanurzmy się w morskiej opowieści!
Jak co roku w Chałupach, gdy zaczyna się upał, warto poczytać. Nawet w krzakach tekstylni z ciekawością zajrzą na kolejne stronySekretów nadbałtyckich wczasowisk. Afryka dawno została odkryta, więc przyszedł czas na najbardziej tajemnicze historie Wybrzeża! Pełny po brzegi jest "Maxim", gdzieś w zakamarku czai się Nikoś, a barman woła: "Hej! Bałtyk jest chłodnym morzem i dlatego miłość nad morzem udać się nie może". To niemożliwe! Musi się udać! - złości się Stanisław Dygat, spoglądając w oczy ukochanej Kaliny. Szarą płachtę gazety unosi w górę wiatr i Antoni Abraham nie może skończyć czytać artykułu. W recepcji Domu Zdrojowego pająk śpi i nie czuje, że za chwilę porwie go przypływ. Może dlatego, że już nie ma dzikich plaż, na których dwóch cesarzy - Wilhelm II Hohenzollern i Mikołaj II Romanow - zbierało bursztyny. Nie ma też już gwarnej kafejki przy molo, ale jeśli chcesz się przenieść w czasie i ponownie przeżyć na urlopie o bowiązkowy dzień bezmięsny, poczuć niezapomniany smak kotleta z mortadeli i kompotu z kluskami nazywanego zupą owocową, nie wsiadaj do pociągu byle jakiego, bo opowieści z Juraty, Jarosławca, Dębek, Darłowa, Trzęsacza czy Krynicy się nie kończą... Nie licz godzin i lat spędzonych na zgłębianiu sekretów!
To był maj, pachniała Saska Kępai życie wróciło na brzeg Wisły. Bracia Kozłowscy zapraszają na swoją plażę - panie mogą opalać się na wygodnych leżaczkach, a panowie snuć opowieści przy grillu. Na relaks skuszą się też z pewnością Francuzi z ambasady przy ulicy Zakopiańskiej razem z mieszkańcami Domu Matysiaków. Fanów adrenaliny zapraszamy do kina Sawa albo na Stadion Dziesięciolecia, gdzie Jaser Arafat zatańczy z Australijczykami, a polska młodzież przeżyje prawdziwy szok kulturowy. Po tych wydarzeniach nikogo już nie zdziwi "Gruba Kaśka" pośrodku Wisły ani Gomułka taszczący dobytek do mieszkania przy ulicy Saskiej 109.Gdy odchodzi lato, mgliste noce stają się bardzo niebezpieczne. W mieszkaniu na Kolonii Łaskiego dochodzi do brutalnego morderstwa znanej malarki, a przy Wale Miedzeszyńskim padają strzały. Apelujemy o bezpieczny przejazd przez rondo Waszyngtona do domu! Tej nocy najwytrwalsi mogą przez dziurkę od klucza podglądać Witkacego, który z drwiącym uśmiechem zapisuje: Przyjechała samica Glassa - potworna. Co Stanisława z nią łączyło? Nie zwlekaj, zaczytaj się w sekretach, żeby znowu noc się stawała dniem.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?