Do twojej kuchni wkradła się nuda i masz wrażenie, że od dłuższego czasu gotujesz na zmianę te same potrawy? Do menu chcesz wprowadzić różnorodność, ale nie wiesz, od czego zacząć?Te 80 niezwykłych przepisów ułatwi Ci to zadanie. Książka mistrza kulinarnego Roberta Sowy będzie Twoim przewodnikiem po wielu rodzajach potraw. Znajdziesz tu przepisy na ryby i mięsa, ale także na sałatki i potrawy kuchni wegetariańskiej, zupy i desery dla każdego znajdzie się COŚ PYSZNEGO!Prócz przepisów znajdziesz tu także jedne z najlepszych felietonów uznanego szefa kuchni, restauratora i kilkukrotnego laureata Oskarów Kulinarnych. Ostrzegamy, że po ich lekturze Twoje podejście do gotowania może się bezpowrotnie zmienić na szczęście jedynie na lepsze!
Gotuj jak szef kuchni!Znany polski szef kuchni Robert Sowa przedstawia restauracyjne przepisy, które możemy przygotować w zaciszu własnej kuchni. Naucz się przyrządzać:Pieczoną polędwicę wołową w skorupce ziołowej z białą fasoląPierś indyczą w panco z sałatką włoskąCrumble z orzechów włoskich z truskawkami, tymiankiemZapiekane naleśniki z kurczakiem, serem pleśniowym i szpinakiemPapardele z sosem serowym z brokułami i kaparamiDoskonałe i wyrafinowane smaki podbiją serca twoich gości.
Kim jest Mistrz Smaku?W każdym domu mamy osoby, które nie tylko świetnie gotują, lecz także dzięki swojej pasji pozytywnie wpływają na innych. Zbierają ich przy rodzinnym stole, uczą, jak jeść zdrowo i różnorodnie, tworzą piękne wspomnieniaMama, dzięki której do dziś pamiętasz smaki z dzieciństwa, babcia, która robi najlepsze pierogi na świecie, mąż mistrz grilla, córka miłośniczka kuchni wegetariańskiej, sąsiadka, u której zawsze pachnie domowym ciastem. Są jednymi z nas. Zarażają bliskich swoją miłością do gotowania, dają radość, tworzą magiczną atmosferę.Telewizja TVN i marka Prymat chcieli docenić wszystkich tych, dzięki którym ludzie spotykają się przy wspólnym stole. Znaleźli twórców niezapomnianych smaków, łączących się z najpiękniejszymi wspomnieniami z dzieciństwem, wyjątkowym spotkaniem, ważnym wydarzeniem.We wspólnej akcji wydobyli z cienia prawdziwych Mistrzów Smaku. Ludzi, którzy przez gotowanie wywarli na innych pozytywny wpływ.W książce znalazły się zarówno przepisy ekspertów: Michela Moran i Roberta Sowy, jak i propozycje dań przesłane przez uczestników akcji Mistrz Smaku.Zapraszamy do krainy kulinarnych inspiracji! Sprawdź, czy Ty również potrafisz w domowej kuchni wyczarować coś wspaniałego.
Książka kucharska jakiej nie było! Robert Sowa, szef kuchni hotelu Jan III Sobieski, kucharz Polskiej Reprezentacji w Piłce Nożnej, laureat Oskara Kulinarnego postanowił podzielić się swoimi kulinarnymi sekretami! Arcysmaczne i nowatorskie przepisy. Potrawy lekkie i zdrowe, wyrafinowane i takie, które przygotowuje się w chwilę, a wszystkie podane w taki sposób, by nie tylko doskonale smakowały, ale i cieszyły oczy. Wspaniałe zdjęcia, mistrzostwo stylizacji kulinarnej
Mistrz Robert Sowa dzieli się swoimi nowymi autorskimi przepisami.
Zakąski, sosy, zupy, dania mięsne, rybne
i wiele, wiele innych smakołyków.
Robert Sowa
Mistrz kulinarny. Karierę gastronomiczną rozpoczął w rodzinnym Krakowie, zdobywając doświadczenie jako kucharz i kelner. Lata 1988-1992 spędził w Austrii, gdzie terminował u znanej w branży hotelarsko-gastronomicznej rodziny Cammerlander w tyrolskim Gerlos i w Bad Ischl. Miłośnikom kuchni znany jest przede wszystkim jako szef kuchni warszawskiego hotelu Jan III Sobieski, którą zarządza od 1994 roku. Robert Sowa to członek elitarnej Fundacji Klub Szefów Kuchni, honorowy prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni oraz były kucharz polskiej reprezentacji w piłce nożnej, uczestnik Mundialu Korea-Japonia 2002.
Autor książki kulinarnej Esencja smaku oraz publikacji romantyczno-kulinarnej Romans kulinarny. Juror wielu konkursów kulinarnych organizowanych w całej Polsce i reprezentant jury ze strony polskiej na wielu prestiżowych konkursach i pokazach kulinarnych. Wyróżniony tytułem honorowym przez Kulinarny Instytut Francuski, laureat prestiżowej nagrody Oskar Kulinarny 2004 w kategorii osobowość kulinarna roku oraz Oskar Kulinarny 2006 w kategorii książka. Hobby Roberta Sowy to organizowanie ciekawych wydarzeń kulinarnych w całej Polsce i zdobywanie kolejnych doświadczeń zawodowych.
Kolejna książka uznanego mistrza – Roberta Sowy. Tym razem Robert Sowa skupi się na regionalnych przysmakach i na nich oprze swoje autorskie dania.
Robet Sowa - mistrz kulinarny. Karierę gastronomiczną rozpoczął w rodzinnym Krakowie, zdobywając doświadczenie jako kucharz i kelner. Lata 1988-1992 spędził w Austrii, gdzie terminował u znanej w branży hotelarsko-gastronomicznej rodziny Cammerlander w tyrolskim Gerlos i w Bad Ischl. W latach 1994-2010 szef kuchni warszawskiego hotelu Jan III Sobieski. Wiceprezes zarządu elitarnej Fundacji Klubu Szefów Kuchni, honorowy prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni oraz były kucharz polskiej reprezentacji w piłce nożnej, uczestnik Mundialu Korea-Japonia 2002. Juror w wielu konkursach kulinarnych organizowanych w całej Polsce i reprezentant jury ze strony polskiej na wielu prestiżowych konkursach i pokazach kulinarnych, m.in. Konkurs Bocuse d'Or w Lyonie (1995 r.). Laureat wielu nagród m.in. „Oskar Kulinarny 2004” w kategorii osobowość kulinarna roku oraz „Oskar Kulinarny 2006” w kategorii książka oraz Złotego Medalu Polskiego Klubu Biznesu. Autor książek kulinarnych Esencja smaku oraz W poszukiwaniu smaku doskonałego.
Fragment Książki „Życie Kocha Jeść”
Od autora
Ja kocham życie, a życie kocha jeść! Oddaję w Państwa ręce moje najnowsze kulinarne dzieło pełne niespodzianek kuchni polskiej, zaskakujących fuzji smaków, zgodnych z moim ulubionym trendem cross cookingu. Uwielbiam gotować i mam nadzieje, że Państwo też polubią.
Książka ta zawiera przepisy na potrawy od lat, a nawet od wieków królujące na polskich stołach, ale w innej wersji. Kuchnia polska -jak większość kuchni narodowych - stale ulegała przeobrażeniom, jednak w ostatnich latach stały się one szczególnie widoczne. Jest to spowodowane między innymi olbrzymimi zmianami zasad żywienia, otwarciem Polski na świat i zainteresowaniem kuchniami innych narodów. Jedzenie odgrywa w naszym życiu coraz większą rolę. Celebrowanie przygotowywania potraw i wspólnego spożywania posiłków stało się modą, rozrywką, sposobem spędzania wolnego czasu. Programy kulinarne, książki kucharskie, sławni restauratorzy, medialni kucharze to hity naszej rzeczywistości, a wspólne gotowanie jest trendy.
My, Polacy, możemy zachwycać świat dziczyzną, do której doskonale pasują wszelkie tradycyjne przetwory z zebranych w lesie darów natury - grzyby marynowane, jagody, konfitury z borówek, a także powidła z jeżyn.
Aby się przekonać, jaka jest polska kuchnia, trzeba się zastanowić, czym ona pachnie, sięgnąć po dawne przepisy. Przygotowując dania, należy starać się gotować tak, aby były one możliwie jak najmniej tłuste, a przede wszystkim zgodne z naszymi upodobaniami. Dla mnie nasza kuchnia pachnie miodem, kiszonkami, chlebem na zakwasie. Zachęcam do sięgania po olej lniany, rzepakowy albo niedoceniany i trochę zapomniany olej rydzowy (przysmak Wielkopolski).
Żubrówka, miody pitne, które świetnie komponują się z naszą kuchnią, nalewki - nie tylko klasyczne ze śliwek i wiśni, ale też np. z orzechów czy z dodatkiem przypraw korzennych - to nasze fantastyczne rodzime smaki.
Polską kuchnią można się świetnie bawić - wykorzystujmy w przepisach bryndzę, podhalański oscypek, ser Bursztyn, miody: gryczany, spadziowy, lipowy, wrzosowy czy akacjowy, piwa miodowe, a także szeroką gamę miodów pitnych.
W książce tej proponuję przepisy na nieco zapomniane przysmaki, jak np. nerki cielęce w jarzębinie, gołąbki z kaszą gryczaną albo potrawy niezwykle smaczne i wykwintne, jak zając w śmietanie, jajecznica z kurkami i szyjkami rakowymi czy potrawka z perliczki ze smardzami.
Jeśli lubią Państwo jeść, trochę gotować czy tylko „pomagać" w kucharzeniu i chcieliby Państwo sami poeksperymentować w kuchni, ta książka jest na pewno dla Was.
Mam nadzieję, że zachęci ona Państwa do rozsmakowania się w wyśmienitych polskich potrawach.
Robert Sowa
Życie Kocha jeść
Spis Treści:
Rozdział I Na dzień dobry
Wegetariańska pikantna pasta z cieciorki z orzechami włoskimi, świeżo siekaną
kolendra i grilłowanym pieczywem
Tosty z pastą serowo-ziołową, jajecznicą ze szczypiorkiem i wędzoną sielawą z Augustowa
Opiekane kajzerki z wędzonym łosisiem norweskim, podkarpackim kozim serem i czerwonym kawiorem
Mus z wędzonego pstrąga tęczowego i wątróbek z dorsza bałtyckiego podany na chrupiącej bagietce
Ulubiona grzanka Roberta z grahamki z granulowanym wiejskim serem, podsuszaną polską wędliną i jajkiem na miękko
SOUS VIDE
Grillowany wiejski chleb z kremowym białym serem ze szczypiorkiem, jajkami wiejskimi w koszulce i świeżo mielonym czarnym pieprzem
Czosnkowe tosty z pieczywa wieloziarnistego z półgęskiem i smażonymi pomidorami podane z musem z szarej renety i chrzanu
Twaróg z wiejskiego sera z rzodkiewkami i ziołami
Zapiekany szpinak z jajkami przepiórczymi i plastrami wędzonego półgęska
Alfabet regionalny Roberta Sowy
Bryndza Podhalańska
Chleb
Jajecznica po polsku z kurkami i marynowanymi szyjkami rakowymi
Omlet z wiejskich jaj z pomidorami truskawkowymi, cebulą, twarożkiem i świeżo siekaną natką pietruszki
Zapiekany chleb wiejski z oscypkiem podhalańskim, podany z konfiturą poziomkową z kwiatami jaśminu
Ulubiony chleb Roberta z mąką orkiszową i czarnuszką
Domowy chleb razowy na zakwasie
Polskie masło ziołowe
Rozdział II Miłego, zdrowego i sytego dnia
Zielona sałatka
Wiosenna sałatka z rukoli i wędzonej piersi kaczki z truskawkami, jajkami
przepiórczymi w koszulkach i białym kremem balsamico
Sałatka z bobu
Alfabet regionalny Roberta Sowy
Gęsina
Kaszuby
Orzeźwiająca sałatka z ogórka, kalarepy i kiełków fasoli
Jesienna sałatka ze smażoną dynią w soku pomarańczowym
Sałatka z wędzonego węgorza mazurskiego i mniszka z estragonowym sosem vinaigrette
Sałatka z pomidorów malinowych, arbuza i owczego sera bundz z sosem miodowo-miętowym i prażonymi pestkami dyni
Filety z matiasa bałtyckiego z suszonymi borowikami i miodem spadziowym
Mój ulubiony przysmak z kuchni żydowskiej
Tatar z troci jeziorowej z polską wódką, marynowanymi nowosądeckimi rydzami i kaparami
Aksamitny pasztet z wątróbek drobiowych z grzankami ze słodkiej chałki i sosem porzeczkowo-gruszkowym
Łosoś norweski marynowany w dzięgielówce i musztardzie miodowej z pomidorami malinowymi
Pasztet wiejski z orzechami i migdałami podany z piklami i marynowanymi rydzami
Śledzie w kolorowym pieprzu z marynowanymi rydzami
Konfiturowane mięso z kaczki podane z aromatycznymi morelami w imbirze, na grzankach z pieczywa wieloziarnistego
Pasta z owczej bryndzy z anchois i świeżo wędzonymi szprotkami
Pasta ze świeżo wędzonej makreli
Krem z mniszka lekarskiego z szałwią i płatkami sera Bursztyn
Alfabet regionalny Roberta Sowy
Małopolskie smaki
Marynaty
Miody
Nalewki
Aromatyczny krem z soczewicy i marchewki z marynowanymi szyjkami rakowymi
Zapiekana zupa cebulowa z chrupiącymi grzankami i serem bursztyn
Zupa krem z zielonych szparagów i groszku
Zupa z ryb słodkowodnych z młodą marchewką, cebulą i szafranem
Zupa na wędzonych żeberkach z ciecierzycą, ziarnami jęczmienia i pszenicy
Krem ze świeżych pomidorów z serem pleśniowym
Suflet z mąką orkiszową, prawdziwkami i polskimi serami
Alfabet regionalny Roberta Sowy
Olej lniany
Olej rydzowy
Olej rzepakowy
Oscypek podhalański
Podhale
Podlasie
Pieczona wątróbka z polskich gęsi w cieście filo, podana z karmelizowanymi gruszkami klapsami z miodem pitnym
Nerki cielęce flambirowane jarzębiakiem, pudrem z borowików i świeżo siekaną natką lpietruszki
Racuszki z ziemniaków i mąki gryczanej, podane z plastrami kresowej marynowanej słoniny i jajkami przepiórczymi
Pieczona cukinia faszerowana kaszą gryczaną z pomidorami i wędzonym serem redykołka
Wątróbka jagnięca z orzechami włoskimi i ziołami, podana na grzankach z pieczywa orkiszowego
Wędzony gorącym dymem łosoś norweski ze smażoną cykorią i cydrem
Kaszanka wiejska podana ze smażoną szarą renetą, słodką cebulą i cynamonem
Kasza gryczana z wątróbką z indyka podana z grzybami leśnymi w śmietanie i domowym serem smażonym z kminkiem
Wątróbka cielęca z cebulą karmelizowaną w miodzie akacjowym, podana na pierniku korzennym
Policzki cielęce z figami podane na aksamitnym puree z topinamburu
Rozdział III Konkret po południu
Pieczony halibut z kaszą mazurską i cytrynowymi warzywami sezonowymi
Dorsz w maślanym confit, podany na botwinie z miodem i nalewką orzechową
Pieczone pstrągi z rozmarynem, czosnkiem i olejem lnianym
Polski okoń w kruszonce z chleba orkiszowego i suszonych grzybów, podany z sałatką z mniszka lekarskiego i buraków
Pieczony łosoś norweski podany na puree z kalafiora i koziego sera z emulsją pietruszkową z anchois i orzechami włoskimi
Pieczony halibut z rozmarynem, podany na sosie ogórkowym ze szczypiorkiem
Smażona na maśle ziołowym flądra z połowów w Dźwirzynie, podana z kremowym musem z bobu i oleju rydzowego
Pieczony sandacz mazurski z konfiturą z pomidorów malinowych ze świeżą bazylią
Smażona grasica cielęca z szalotką, winem z owoców róży, miodem mniszkowym i świeżym tymiankiem
Gołąbki z kapusty włoskiej z kaszą gryczaną i grzybami leśnymi
Alfabet regionalny Roberta Sowy
Ser Bursztyn
Smalec gęsi
Szynka dylewska dojrzewająca
Duszona pręga wołowa z ziołami, kurkami i piwem
Marynowana polędwica ze strusia z sosem piwno-miodowym i puree ziemniaczanym z borowikami i olejem lnianym
Sezonowana polędwica wołowa w plastrach wędzonego boczku w ziołach ze smażonymi grzybami i dzięgielówką
Pieczone żeberka cielęce z miodem akacjowym, warzywami i ziołami
Pieczony kotlet wieprzowy w marynacie musztardowo-ziołowej, z konfiturą z czerwonej cebuli i nalewką z aronii
Łopatka wieprzowa faszerowana suszonymi owocami podana z puree z grochu
Duszone podudzia z kury zielononóżki z wędzoną ogonówką i młodą marchewką, glazurowaną w miodzie lipowym i orzechach włoskich
Pieczona giez cielęca z czosnkiem i słodkim zielonym groszkiem
Steki z jelenia marynowane w czerwonym winie, z sosem jarzębinowym i zapiekanymi szparagami, w plastrach wędzonego półgęska
Pieczone podhalańskie combry jagnięce, podane na owocach aronii z koprem włoskim i sałatką z ogórka
Boczek wieprzowy pieczony w przyprawach z wódką kminkówką, podany z glazurowanymi śliwkami węgierkami
Potrawka z duszonej perliczki ze smardzami, czarnymi pieczarkami i wódką pieprzówką
Duszony zając w sosie śmietanowym z ziołami i orzechówką
Pieczony udziec z sarny z jałowcówką, kluskami ziemniaczanymi i konfiturą jeżynową z wanilią
Alfabet regionalny Roberta Sowy Warmia i Mazury
Ziemniaki
Pieczeń z wołowiny krzyżowej z wędzoną czerwoną papryką i puree z fasoli i lubczyku
Fricasse z daniela z krupnikiem korzennym, grzybami leśnymi i suszoną żurawiną
Polska biała kiełbasa z miodem i piwem
Bigos z duszonymi żeberkami i pomidorami
Rozdział IV Słodkie dopełnienie
Mus jabłkowy z lawendą i czereśniami
Biszkopt makowy przekładany konfiturą z dzikiej róży z polewą czekoladowo-gruszkową
Truskawki z polewą czekoladową aromatyzowaną tonką
Deser ze świeżego serka wiejskiego z kawą zbożową, czerwonym pieprzem i krupnikiem
Jabłecznik razowy z kawą zbożową i miodem lipowym
Kremówka anyżowa z poziomkami i malinami
Tort czekoladowy z nalewką z dzikich wiśni i musem czekoladowym aromatyzowanym herbatą Earl Grey
Ciasto z konfiturą z czarnego bzu i śliwek łąckich
Puszysty sernik z miodówką i wanilią
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?