Książki o różnych religiach: chrześcijaństwo, islam, judaizm, historia religii i teologia, księgi kanoniczne i teksty święcone, religie Dalekiego Wschodu, religie pierwotne i starożytne, sekty, sanktuaria i cmentarze. Praktyczne przewodniki odnośnie wiary, kazania dla dzieci. Ksiązki o Maryi, o świętych, pisma święte nowego i starego testamentu, ewangelie, śpiewniki - zapraszamy.
Jego narodzinom towarzyszy przepowiednia, a jako dziecko jest świadkiem cudu. Liczne poświęcenia pomagają mu został księdzem. Z tyfusu ratują go zaś... smażone papryczki. Po przerażającej walce triumfuje nad wojskami piekielnego przeciwnika. Otrzymuje stygmaty i niezwykłe łaski. Zwłaszcza nocą okrutnie prześladuje go szatan.
Książka w prosty i przystępny sposób wyjaśnia czytelnikowi czym jest czyściec, jakie dusze się tam znajdują i w jaki sposób, my śmiertelnicy, możemy im jeszcze pomóc. Książka podpiera się nie tylko cytatami z Pisma Świętego, ale także przykładami z życia świętych i Doktorów Kościoła.
Książka pokazuje, jaką radością może być odkrywanie Ewangelii z dziećmi. Są w niej pomysły na rozmowy i zajęcia plastyczne inspirowane niedzielną Ewangelią. Adresowana jest do rodziców, dziadków i przyjaciół pragnących przekazywać wiarę młodszym. Przyda się wszystkim, którzy głoszą Słowo Boże dzieciom. Może być ciekawa dla wspólnot poszukujących programu do pracy z dziećmi.
Rok 2025 został ogłoszony przez papieża Franciszka Rokiem Jubileuszowym, czyli wyjątkowym czasem łaski dla Kościoła i świata. Jubileusz, zakorzeniony w tradycji biblijnej, stanowi wezwanie do odnowy duchowej, społecznej i moralnej. Motto Roku Jubileuszowego Pielgrzymi nadziei jest zaproszeniem do spojrzenia w przyszłość z ufnością. Jubileusz przypomina, że wszyscy jesteśmy wędrowcami, zdążającymi ku ostatecznemu spotkaniu z Bogiem.
100 modlitw dla zapracowanych to modlitewnik przygotowany dla tych, którzy dysponują niewielką ilością czasu na modlitwę ze względu na ciągłe zabieganie, a odczuwają pragnienie łączności z Bogiem. Jest on przeznaczony dla każdego: dla aktywnych zawodowo, zmęczonych pracą, dla rozmodlonych i trwających w oschłości, dla osób świeckich, a także kapłanów, zakonnic i zakonników.Modlitewnik:Jest poręczny, ponieważ został wydany w niewielkich rozmiarach i można go nosić przy sobie.Jest praktyczny, gdyż można z niego korzystać przy różnorodnych okazjach: w życiu codziennym, podczas czynności wykonywanych w domu, w pracy, w czasie odpoczynku, w kościele, przy nawiedzeniu Najświętszego Sakramentu.Posiada wartość duchową, gdyż te najkrótsze modlitwy akty strzeliste, westchnienia, krótkie myśli do Boga, Matki Najświętszej, aniołów - są jak strzały, które kierujemy do nieba.Książka posiada nihil obstat Kościoła katolickiego
Uśmiechnięty, wysportowany, z wieloma pasjami - taki był Carlo Acutis. Ten włoski nastolatek jest dzisiaj wzorem dla całego świata! Kochał życie! Świetnie pływał, uwielbiał spędzać czas z kolegami, doskonale znał internet. Jednocześnie pamiętał o tym, co najważniejsze: o sakramentach, o miłości do drugiego człowieka, która wyrażała się nawet w drobnych gestach. Miał w sobie wielką siłę, bo bardzo kochał Pana Boga. Jego życie pokazuje, że świętość jest na wyciągnięcie ręki. Poznaj historię Carla Acutisa i zobacz, jak żyć, żeby być naprawdę szczęśliwym! Carlo miał na to prostą receptę: "Szczęście to spojrzenie skierowane ku Bogu". Tylko tyle i aż tyle!
Ta książka powstała po to, aby dobrze przeżyć Wielki Post, a jej tytuł ma przypominać o najważniejszym celu. Jest nim życie wieczne, Boża obietnica nieba! Autor zaprasza czytelnika do wspólnej wędrówki śladami Chrystusa. Proponuje czterdzieści krótkich rozmyślań na każdy dzień Wielkiego Postu wraz z sześcioma rozważaniami drogi krzyżowej. Przeżyj ten czas z Bogiem i pamiętaj, że wierne podążanie za Chrystusem kończy się... niebem!Bóg-Człowiek umarł za Ciebie! I za mnie. Za wszystkich nas. Niech nam nigdy nie spowszednieje ta prawda. A choć dalej mamy pytania - Ty je masz i ja też - to chyba to jedno jest jasne: że warto Jemu - Chrystusowi - Miłości zaufać. Życzę Ci, Siostro, Bracie, by to był owoc tej lektury: zaufanie Chrystusowi. Piękne. Pełne. Dojrzałe. Totalne. Autor
Proponowana książeczka o Odpustach w Roku Jubileuszowym 2025 jest w pierwszym rzędzie streszczeniem dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 13 maja 2024 roku. To opracowanie jest jednak poprzedzona krótkim wstępem, po którym autor, dr n. teol Wacław Borek odwołując się do Kodeksu Prawa Kanonicznego i Katechizmu Kościoła katolickiego omawia rozumienia odpustu i skutki grzechu. Stąd precyzyjne wyjaśnienia Jak rozumieć rozróżnienie pomiędzy winą i karą doczesną? Odwołanie się do Wyznania wiary i historii narodzin praktyki odpustów skutkuje omówieniem Świętych obcowania i wymiany dóbr duchowych. Potem zostają omówione ogólne warunki, jakie należy spełnić by uzyskać dany odpust. I wreszcie zostają przedstawione warunki uzyskania odpustu podczas Jubileuszu Roku 2025. Ostatnim elementem tej pierwszej części książeczki jest przedstawienie możliwości uzyskania odpustu zupełnego dwukrotnie w jednym dniu. To wyjątek od dotychczas stosowanych zasad. Kierując się troską o osoby przewlekle chore, przebywające w więzieniach, DPS-ach i tak dalej, w drugiej części książeczki została umieszczona Droga Krzyżowa. Jej obecność jest usprawiedliwiona kilkoma motywami, nie tylko tym przed chwilą wymienionym. We wszystkich miejscach pielgrzymowania dla uzyskania odpustu należy uczestniczyć w jakimś nabożeństwie, jedna z propozycji to Droga Krzyżowa. Tekst został napisany przez Siostry od Aniołów. Siostry są specjalistkami od komunikacji empatycznej, rekolekcjonistkami, teolożkami. Spojrzenie na mękę Chrystusa z ich perspektywy jest pełne miłości dla udręczonego człowieka, bo Jezus wie, jak to jest i jak trudna bywa codzienność. Bardzo dobrze wpisuje się w tematykę Roku Jubileuszowego Pielgrzymi nadziei.
Zaiste to jest życie chrześcijańskie. Życie, które jest walką. "W poezji Adriany Szymańskiej odnaleźć można obraz świata pełnego wrażeń, pragnień, wątpliwości i wzruszeń, które ma, przeżywa i które na co dzień nosi w sobie każdy z nas. Jednocześnie Szymańska czuje, rozumie i odbiera świat jako wielki, niezmierzony i nieskończenie piękny dar Boży, złożony w ręce człowieka, powierzony i oddany mu pod opiekę. I ten świat, który Szymańska kocha i którym się tak bardzo przejmuje mimo że śmiertelny wciąż ma w sobie coś z wiecznego ogrodu, zaskakuje nas swoim bogactwem i hojnością, które są przecież znakiem hojności i łaskawości Stwórcy." Wojciech Kaliszewski Adriana Szymańska urodzona w roku 1943 w Toruniu, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika poetka, eseistka, autorka dwóch powieści autobiograficznych, dwóch książek dla dzieci, zbioru szkiców o współczesnej poezji Księga objawień i inne lektury (2012), esejów z podróży do USA Dziedzice i barbarzyńcy. Notatnik amerykański (2017). Od roku 1970 przebywała w Warszawie, współpracując jako krytyk z redakcją Przeglądu Powszechnego prowadzonego przez jezuitów, publikując recenzje i eseje w Twórczości, Nowych Książkach, Toposie, Kwartalniku Artystycznym. Debiutowała tomem wierszy Nieba codzienności (1968), następnie wydała kilkanaście zbiorów poetyckich, wśród nich: To pierwsze (1979), Nagła wieczność (1984), Kamień przydrożny (1993), Requiem z ptakami (1996), Lato 1999 (2000), In terra (2003), Z Księgi Przejścia (2017), Nieprzerwany dialog. Wiersze z lat 1968-2019 (2019), Zielone rolety (2021), Epilog z gwiazdą (2023). Stypendystka Nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ZAiKS-u. Tłumaczona na wiele języków, uczestniczyła w międzynarodowych festiwalach poetyckich, m. in. Chicago Sisters City Program (1993), Internacional Writing Program w Iowa City (1997). Laureatka licznych nagród, w roku 2018 otrzymała Medal im. ks. Jana Twardowskiego za całokształt dokonań twórczych. Od roku 2002 mieszka w Pułtusku.
Zaiste to jest życie chrześcijańskie. Życie, które jest walką. Przed Tobą fascynująca podróż do świata ojców pustyni, których przypowieści ukazują surową prawdę o życiu chrześcijańskim. Nieidealizowane portrety starców pustyni pełne bojów z własnymi słabościami i pokusami przybliżają współczesnemu czytelnikowi, szukającemu prawdziwego świadectwa wiary, ich zmagania. Na kartach książki odkrywamy takie niezwykłe postaci, jak św. Antoni Egipski, Makary Wielki czy św. Jan Klimak. Pustynia, choć surowa i wymagająca, jawi się jako przestrzeń intensywnej walki duchowej, ale też jako miejsce odnajdywania pokoju, radości, wewnętrznej wolności i autentycznego spotkania z Bogiem. Duchowość ojców pustyni to szkoła życia, która mimo upływu wieków wciąż inspiruje do naśladowania Chrystusa, walki z własnymi słabościami i dążenia do świętości. Przygotuj się na duchową przemianę odkryj nauki pustyni, które uczą, jak wśród chaosu współczesności odnaleźć ciszę, pokój serca i drogę ku niebu.
Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi jak miłosierdzie BożeNa kartach Dzienniczka Jezus wielokrotnie zachęcał przez pośrednictwo św. s. Faustyny, by zaufać Jego dobroci. "Łaski z Mojego miłosierdzia czerpie się jednym naczyniem - wyjaśniał - a nim jest ufność. Im dusza więcej zaufa, tym więcej otrzyma". Orędzie o miłosiernej miłości Boga dotyka serc ludzi nie tylko w Europie, ale także na innych kontynentach. Odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego czy wypowiadając słowa: "Jezu, ufam Tobie", zawierzają Bogu siebie i swoich bliskich oraz wypraszają potrzebne łaski.Ośmioletni Robert cierpiał na porażenie mózgowe, często miał napady padaczki i poruszał się na wózku (...). Kilka razy był bliski śmierci. Ciało miał prawie bez muskulatury. Mówił tak niewyraźnie, że trudno było go zrozumieć. Po pobycie w Łagiewnikach (...) ataki padaczki więcej się nie pojawiły. Chłopiec zaczął rosnąć i mówić.Fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu:Boże, Ojcze Miłosierny! (...) Pochyl się nad nami, grzesznymi, ulecz naszą słabość, przezwycięż wszelkie zło, pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego miłosierdzia, aby w Tobie, Trójjedyny Boże, zawsze odnajdywali źródło nadziei.W książce znajdziesz świadectwa opowiadające m. in. o uzdrowieniu z choroby, o ocaleniu czy o uwolnieniu z nałogu, ale nade wszystko o nawróceniu serca. To prawdziwe cuda Bożego Miłosierdzia, których może doświadczyć ten, kto z ufnością zwraca się do Chrystusa.
Wielu współczesnych rodziców pragnie mieć szczęśliwe potomstwo, jednak może zdarzyć się, że wychowujemy dziecko, które "bywa" szczęśliwe, ale w dłuższej perspektywie przygotowujemy mu niezbyt szczęśliwą dorosłość. Dlaczego? Ponieważ lubimy chodzić na skróty, również w kwestiach wychowawczych, czasem nawet czynimy to w dobrej wierze. Gdzie zatem jest źródło szczęścia - szczęśliwego dziecka? W tym poradniku znajdą Państwo przykład rodziny Antoniego i Józefiny Ledóchowskich, których sposób wychowania dziewięciorga potomstwa zaowocował szczęśliwymi, dobrymi i pięknymi osobowościami synów i córek. Ich dorosłe dzieci wspaniale zapisały się na kartach historii Kościoła, Europy i Polski. Życie rodziny Ledóchowskich nie różni się od codzienności współczesnych rodzin. Dlatego można i warto skorzystać z ich przykładu, gdzie proste metody wychowawcze oparte na Ewangelii, tradycji i zdrowym rozsądku okazały się tak skuteczne.
Najnowsze wydanie cieszącej się od lat ogromną popularnością Biblii, przytłumaczonej z języków oryginalnych przez biskupa Kazimierza Romaniuka jednego z najwybitniejszych polskich biblistów. Biblia jest najcenniejszym darem, którym możemy obdarować drugiego człowieka. Nowe, ekskluzywne wydanie Biblii Domowej wyposażone w białe wyróżniające się złoconymi elementami - pamiątkowe etui, znakomicie nadaje się na prezent z okazji I Komunii Świętej. Biblia zawiera osobiste błogosławieństwo Jana Pawła II, którego udzielił Czytelnikom 9 marca 2005 roku. Jest to jeden z ostatnich dokumentów jakie podpisał. Niezwykłą dbałość o estetykę tego pamiątkowego wydania Pisma Świętego podkreśla bogato zdobiona twarda oprawa ze stylizowanymi XIX-wiecznymi złotymi ornamentami, ozdobny grzbiet i złota wstążka orazatrakcyjna szata graficzna. Wnętrze Biblii zawiera: specjalne strony przeznaczone na zapisywanie ważnych wydarzeń rodzinnych sprawiają, że to wydanie Biblii może stać się wielopokoleniową kroniką rodzinną wspaniałe ilustracje Gustave'a Dor, nawiązujące do niezwykle cenionych XIX -wiecznych wydań umieszczone na początku całostronicowe kolorowe fotografie: kolorowy portret Świętego Jana Pawła II, obraz Matki Boskiej Jansogórskiej; obraz Salvator Mundi, Leonardo da Vinci, współczesne panoramy Jerozolimy i Betlejem oraz wnętrze Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem i zdjęcie Stacji IX Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. 4 strony wyklejek, na których umieszczono wyobrażenie starożytnej Jerozolimy na ilustracji z 1871 roku oraz zdjęcie makiety Jerozolimy wykonanej w skali 1:50 z czasów Drugiej Świątyni
Kościół żyje od Paschy do Paschy. Celebruje paschalne misterium Jezusa Chrystusa szczególnie uroczyście co roku podczas Triduum Paschalnego, ale również w każdą niedzielę, która jest nazywana małą Paschą. Tajemnica paschalna wyznacza rytm i kierunek całego życia Kościoła – w wymiarze liturgicznym, moralnym i społecznym. Z Paschy Kościół czerpie moc do dawania świadectwa i pełnienia swojej ewangelizacyjnej misji.
Słowo „pascha” oznacza uderzenie, gwałtowne i dynamiczne przejście. Izraelici przeżyli Paschę jako wyzwolenie z Egiptu i każdego roku obchodzili pamiątkę tego wydarzenia. W odniesieniu do Jezusa Chrystusa Pascha oznaczała Jego śmierć na krzyżu, w której okazał się On zwycięskim Barankiem: otrzymał nowe życie w zmartwychwstaniu i tego życia udziela wszystkim, którzy w Niego wierzą.
Dla nas, chrześcijan, coroczne świętowanie Paschy jest powrotem do tajemnicy chrztu. Przez ten sakrament zostaliśmy bowiem wprowadzeni w Paschę Chrystusa i wszczepieni w tajemnicę Jego śmierci i zmartwychwstania. Ilekroć celebrujemy święta paschalne, tylekroć uświadamiamy sobie, że zostaliśmy uzdolnieni do przechodzenia przez śmierć do życia.
Autor: Bp Zbigniew Kiernikowski
PASTORES 65 (4) 2014
Przybywa parafii, wspólnot, w których niemal tuż po zakończeniu oktawy Bożego Narodzenia ruszają przygotowania do Triduum Sacrum. Cenione są też rekolekcje paschalne czy takie, które tłumaczą znaki obecne w liturgii tego wyjątkowego czasu. Lektura Listu okólnego o przygotowaniu i obchodzeniu świąt paschalnych opublikowanego w 1988 roku przez Kongregację Kultu Bożego, jak i osobista wrażliwość na czytanie rzeczy tego świata przez pryzmat Paschy Chrystusa skłoniły bp. Z. Kiernikowskiego, wówczas biskupa siedleckiego a obecnie legnickiego, do głoszenia przez 10 lat w katedrze katechez wprowadzających w poszczególne dni Triduum Paschalnego. W Misterium Paschy możemy odnaleźć odpowiedź na swoje życiowe pytania, „otrzymać łaskę nie tylko jakiegoś pogodzenia się z naszym krzyżem, ale wręcz korzystania z jego obecności w naszym życiu”. Autor jako pasterz ma głębokie przekonanie, że potrzebna jest gotowość wejścia w „błogosławione marnowanie”, potrzebny jest czas „na wypełnienie wszystkich znaków i na przyjęcie ukrytych w nich treści”. Wszystko po to, żeby w człowieku mogło się ukształtować życie według Paschy Chrystusa, bo dopiero „moc Jego wydania sprawia w nas czystość, to znaczy zmianę naszego myślenia przez odwracanie się od siebie”. Dlatego autor podpowiada tematy do osobistych i wspólnotowych przemyśleń, sugeruje obszary, którym trzeba w sobie odważnie się przyjrzeć. Bp Kiernikowski świetnie też wyczuwa i zna mentalne nawyki czy pobożnościowe schematy w naszym przeżywaniu okresu Wielkiego Postu czy właśnie kolejnych dni Triduum Sacrum – i do tego również konkretnie w swoich katechezach się odnosi. Skorzystają z jego uwag i sugestii na pewno duszpasterze-przewodnicy wspólnot, którzy wolą iść wiernie za liturgicznymi wskazaniami Kościoła niż trzymać się sztywnej zasady: „A u nas zawsze tak było”, która de facto utwierdza tylko obrzędowy rytualizm. Autor łączy biblijne i liturgiczne refleksje dotyczące znaków i działań z celebracji Triduum z życiem ludzi, z sytuacjami, w których się znajdują lub w których nie mogą się odnaleźć czy ich przyjąć. Zaznacza też, że to w przewodniczącym zgromadzenia „jako pierwszym powinno się dokonać to wszystko, co stało się w Jezusie Chrystusie. Tylko wtedy będzie prawdziwie przewodniczył, wprowadzał innych w celebrowaną rzeczywistość”.
Af
Św. Józef. Moc prawdziwej męskości! Opierając się na wiekach katolickiej mądrości zaczerpniętej z Pisma Świętego, z nauczania i doświadczenia świętych, Kennedy Hall oferuje czytelnikowi narzędzia do pokonania zniewieściałości i stania się prawdziwym mężem Bożym. To nie jest książka dla osób o słabym sercu, bo uderza w każdego mężczyznę niczym ostre żelazo, a kto ma uszy do słuchania, otrzymuje dzięki niej siłę. Świat rozpaczliwie potrzebuje prawdziwych mężczyzn. Inspirująca książka, która w osobie św. Józefa głosi tradycyjną, katolicką męskość.
Hildegarda z Bingen, ogłoszona Doktorem Kościoła przez papieża Benedykta XVI, była wielką mistyczką otwartą na problemy świata. Jako badaczka natury i człowieka, Hildegarda zdobyła głęboką wiedzę w wielu dziedzinach, która, jak twierdziła sama święta, przyszła do niej od Boga jako szczególny dar, który pozwolił jej "zrozumieć tajemnice ukryte w istocie każdego stworzenia". Książka, zgłębiając tematykę dobrego samopoczucia fizycznego, ściśle związanego ze stanem ducha, przedstawia post i lekarstwa oraz przepisy na regenerację ciała i ducha, proponowane w dziełach świętej Hildegardy z Bingen. Opowiada o sposobach odżywiania się w czasach świętej Hildegardy oraz o historii postu i jego różnych formach praktykowanych współcześnie, wraz z wyjaśnieniem funkcjonowania organizmu w czasie postu i charakterystyką jego dobroczynnego wpływu na całego człowieka. Proponuje też zasady wedle których należy podjąć post oparty na systemie zdrowotno-dietetycznym św. Hildegardy oraz zestaw przepisów na postne dania z kuchni tej wielkiej świętej.
Oto prawdziwa historia człowieka, który od dzieciństwa musiał mierzyć się ze swoją innością. Jako syn Polki i Afrykańczyka wyróżniał się wyglądem, a to wywoływało uwagi i uszczypliwości otoczenia. Adrian wcześnie opuszczony przez ojca, ale otoczony troskliwością mamy i wielkim sercem rozmodlonej babci przez lata poszukiwał siebie. Zupełnym przypadkiem, choć ich przecież nie ma, jako nastolatek zaczął trenować kickboxing. Umiejętność walki i skutecznej obrony przyniosły mu rozpoznawalność i szacunek środowiska. Czy to jednak mogło dać młodemu człowiekowi zadowolenie, a w dłuższej perspektywie szczęście? Późniejsze wydarzenia, które były udziałem Adriana, można by określić jako rollercoaster. Dość powiedzieć, że zupełnie nieoczekiwanie znalazł się u swojego przyrodniego brata na rajskiej wyspie, gdzie mieszkał jego ojciec wraz z nową rodziną. Właśnie tam odnalazł przyszłą żonę i rozpoczął nowe życie. Czy jednak życie na egzotycznej wyspie z rodziną zapewnia spełnienie? Dlaczego Adrian wraz z rodziną powrócił do Polski, a potem był "zmuszony" do wyjazdu? Świadectwo Adriana Santosa to historia upadków i zwycięstw prawdziwego wojownika. Pokazuje, jak Boża miłość może zmienić życie, uleczyć rany przeszłości i przynieść pokój serca.
Mając za przewodnika św. Teresę z Avila i jej duchowe arcydzieło, Dan Burkę zabiera nas w pasjonującą podróż przez siedem poziomów duchowego rozwoju, wyjaśniając, co Bóg osiąga w naszej duszy na każdym etapie tej drogi, a także ujawniając precyzyjnie dopasowane do każdego etapu demoniczne strategie mające na celu zepchnięcie wędrowca ze ścieżki ku zjednoczeniu z Bogiem. To podręcznik bitwy, pełen solidnych porad, mający praktyczne zastosowanie oraz przystępną, zorganizowaną strukturę. Wszyscy, którzy nie chcą dać się powstrzymać przez nadprzyrodzone istoty przeciwne zjednoczeniu duszy z Bogiem, odnajdą tutaj pomoc w postępach ku tej najbardziej wewnętrznej komnacie, gdzie światło Chrystusa świeci dla zbawienia świata. Autor opisuje również oznaki autentycznego kontemplacyjnego spotkania z Bogiem, daje odpowiedź na pytanie dlaczego Bóg wykorzystuje oschłość w modlitwie, by przyspieszyć rozwój naszych dusz, ukazuje sposoby na sprawdzenie, czy nadal jesteśmy na drodze duchowego oczyszczenia oraz prawdę o tym, że opuszczenie może działać dla dobra naszej duszy. Wskazuje niebezpieczeństwa pozornego duchowego spokoju oraz sposoby na walkę z rozproszeniem w modlitwie, a także 11 sposobów na sprawdzenie autentyczności darów charyzmatycznych.
Pozwól Bogu być Bogiem Nasze życie naznaczone jest ciągłym napięciem i walką. Mimo wielu starań i dobrych chęci nie potrafimy przekraczać siebie, swoich lęków i słabości, nie potrafimy wierzyć dojrzale i w pełni zaufać Bogu. Boimy się o naszą przyszłość, spieramy o wizję Kościoła, negujemy Boże miłosierdzie. Choć pragniemy życia w pokoju – żyjemy w lęku. Zamykamy się na Dobrą Nowinę. Jacek Prusak SJ w mocnych i bezkompromisowych komentarzach do Ewangelii przypomina, że jeżeli potraktujemy Jezusa poważnie – a nie przez pryzmat odpowiedzi, które są opiniami ludzi Kościoła na Jego temat; jeżeli pozwolimy, by zapytał nas wprost, tak jak uczniów: „Czego szukacie?” – On sam stanie się odpowiedzią. Gwarancją życia w pełni i w zgodzie z samym sobą. „Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia, ani godziny”. Czuwajcie, a nie kombinujcie. Czuwajcie, a nie kalkulujcie. Bo na nic to się zda. Jak czuwasz, to znaczy, że nie boisz się życia. Jak czuwasz, dopiero wtedy życie może mieć swój smak. Bo nic nie zostanie ci odebrane, tylko dodane. Chyba że tego nie chcesz. *** Jacek Prusak SJ – doktor nauk społecznych w zakresie psychologii, dyrektor Instytutu Psychologii na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie, psychoterapeuta i publicysta. Autor wielu publikacji, .: Kościół na kozetce. Rozmowy o niełatwej relacji psychologii i wiary (2020), Zrozumieć siebie, odkryć Boga (2023), Pójdźcie na miejsce osobne. Samotność, wspólnota i doświadczenie Boga (2021), Wiara, która więzi i która wyzwala (2023).
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?