Książka Broń przeciwpancerna wojsk lądowych ZSRR i Rosji stanowi uniwersalne kompendium wiedzy na temat środków przeciwpancernych opracowanych po II wojnie światowej w ZSRR oraz w Rosji. Przedstawiono w niej w zasadzie wszystkie rodzaje uzbrojenia przeciwpancernego, począwszy od prostych min, aż po zaawansowane systemy ppk, eksploatowane w wojskach lądowych sił zbrojnych Związku Radzieckiego i Rosji. Przy charakterystyce każdego środka ppanc. zawarto jego dane taktyczno-techniczne, genezę powstania oraz informacje o sposobie wykorzystania na polu walki. Opisy zostały wzbogacone licznymi zdjęciami ilustrującymi omawiane środki walki. Niniejszy przewodnik po broni przeciwpancernej może stanowić wartościową pozycję w bibliotece zarówno entuzjastów uzbrojenia i militariów, jak i osób (żołnierzy) profesjonalnie zajmujących się tematyką uzbrojenia.
Co ma wspólnego z tematem czołgów Leonardo da Vinci? Co należy rozumieć pod pojęciem Panzerglocke? Skąd wzięło się słowo „tank”? Na te i na wiele innych pytań odpowiada Thomas Anderson, specjalista historii wojskowości w tym niewielkim kompendium poświęconym czołgom. Obok wszelkich ważnych informacji dotyczących historii i współczesności tego rodzaju broni czytelnicy znajdują tutaj liczne ciekawostki oraz dygresje.
W książce przedstawiono rozwój amerykańskiego lotnictwa bombowego w latach II wojny światowej oraz w okresie poprzedzającym ten konflikt zbrojny. Poszczególne typy zostały pogrupowane w kolejnych rozdziałach, poświęconych bombowcom strategicznym i taktycznym, lekkim samolotom bombowym lotnictwa morskiego oraz samolotom transportowym i łodziom latającym. Publikacja zawiera opis wielu typów konstrukcji lotniczych – od przedwojennych bombowców Douglas B-18 Bolo i Martin B-10 po maszyny, które miały poważny udział w rozstrzygnięciu na korzyść aliantów zmagań z koalicją państw Osi w Europie i Azji: B-17 Flying Fortress, B-24 Liberator i B-29 Superfortress. Nie pominięto i takich samolotów, jak B-26 Marauder, które przeprowadziły ponad 110 000 lotów bojowych nad Europą i Morzem Śródziemnym, SBD Dauntless lotnictwa US Navy, które weszły do walk już w chwili japońskiego ataku na Pearl Harbor czy przystosowanych do wielu zadań A-20 Havoc, pełniących służbę na wszystkich teatrach wojennych w roli maszyn szturmowych, średnich bombowców i płatowców, podejmujących nocne samotne rajdy nad nieprzyjacielskimi terytoriami. Książka została zilustrowana 120 barwnymi rycinami oraz ilustracjami, ze starannie odwzorowanymi autentycznymi oznakowaniami i barwami maskującymi zaprezentowanych samolotów.
W wojnie w Ukrainie bierze udział ogromna rozmaitość rodzajów i typów sprzętu wojskowego – wozy bojowe oraz działa artyleryjskie, pamiętające pierwsze lata zimnej wojny stają w jednym szeregu z najnowszą generacją dronów czy pocisków rakietowych. Książka, którą oddajemy do rąk Czytelnika, składa się z rozdziałów, z których każdy poświęcony jest innym rodzajom, a także modelom uzbrojenia, jest zatem przekrojowym oraz wielopłaszczyznowym leksykonem sprzętu używanego zarówno przez Rosjan jak i Ukraińców. Książka obejmuje wszystkie zagadnienia, począwszy od pamiętających lata 60. XX wieku czołgów T-62 i T-64, które na przestrzeni dziesięcioleci po wejściu do służby wielokrotnie udowadniały swoją trwałość, aż po bardzo skuteczną, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet M142 HIMARS, drona bojowego Orłan-10, gigantyczne działo samobieżne 2S7M Małka kal. 203,2 mm, przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy FIM-92 Stinger czy nigdy niestarzejący się samolot bezpośredniego wsparcia Suchoj Su-25. W niniejszej publikacji znajdzie Czytelnik 140 precyzyjnych plansz barwnych oraz ilustracji przedstawiających autentyczne oznakowania oraz schematy kamuflażu bojowego. Cennym uzupełnieniem książki jest aneks ukazujący skalę i zakres pomocy wojskowej Polski dla Ukrainy w latach 2022-2024. Jakkolwiek nie wszystkie informacje na ten temat zostały upublicznione, to aneks zawiera najpełniejszy do momentu publikacji tej książki, niezwykle zróżnicowany zasób informacji, dotąd niedostępny w żadnych publikacjach. Martin J. Dougherty jest autorem specjalizującym się w zagadnieniach związanych z wojskowością i obronnością. Spod jego pióra wyszła książka z serii Panorama techniki wojskowe Chińskie czołgi i opancerzone wozy bojowe od 1950 do współczesności.
Przez ostatnie 20 lat rola bezpilotowych aparatów latających w konfliktach zbrojnych systematycznie rosła w niespotykanym dotąd tempie. Już nie są one tylko używane do rozpoznania i poszukiwania celów, ale także wypełniają inne zadania, głównie uderzeniowe, atakując cele naziemne pociskami i bombami. W tej książka autor przedstawił najważniejsze typy dronów, dzieląc je na grupy: drony rozpoznawcze, drony bojowe oraz drony pionowego startu i lądowania, pozostające w służbie lub będące w fazie rozwoju na całym świecie. Opisano konstrukcje klasyczne, takie jak MQ-1 Predator, używany głównie do prowadzenia rozpoznania, albo Black Hornet Nano, bezpilotowiec klasy mikro, który jest tak mały że mieści się na dłoni i jest używany przez wojska lądowe do obserwacji najbliższego otoczenia, ale także drony perspektywiczne, w tym budowane w ramach programu Loyal Wingman: XQ-58 Valkyrie i MQ-28 Ghost Bat, przeznaczone do towarzyszenia bojowym samolotom pilotowanym.
W wojnie w Ukrainie bierze udział ogromna rozmaitość rodzajów i typów sprzętu wojskowego - wozy bojowe oraz działa artyleryjskie, pamiętające pierwsze lata zimnej wojny stają w jednym szeregu z najnowszą generacją dronów czy pocisków rakietowych. Książka, którą oddajemy do rąk Czytelnika, składa się z rozdziałów, z których każdy poświęcony jest innym rodzajom, a także modelom uzbrojenia, jest zatem przekrojowym oraz wielopłaszczyznowym leksykonem sprzętu używanego zarówno przez Rosjan jak i Ukraińców.Książka obejmuje wszystkie zagadnienia, począwszy od pamiętających lata 60. XX wieku czołgów T-62 i T-64, które na przestrzeni dziesięcioleci po wejściu do służby wielokrotnie udowadniały swoją trwałość, aż po bardzo skuteczną, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet M142 HIMARS, drona bojowego Orłan-10, gigantyczne działo samobieżne 2S7M Małka kal. 203,2 mm, przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy FIM-92 Stinger czy nigdy niestarzejący się samolot bezpośredniego wsparcia Suchoj Su-25.W niniejszej publikacji znajdzie Czytelnik 140 precyzyjnych plansz barwnych oraz ilustracji przedstawiających autentyczne oznakowania oraz schematy kamuflażu bojowego.Cennym uzupełnieniem książki jest aneks ukazujący skalę i zakres pomocy wojskowej Polski dla Ukrainy w latach 2022-2024.Jakkolwiek nie wszystkie informacje na ten temat zostały upublicznione, to aneks zawiera najpełniejszy do momentu publikacji tej książki, niezwykle zróżnicowany zasób informacji, dotąd niedostępny w żadnych publikacjach.Martin J. Dougherty jest autorem specjalizującym się w zagadnieniach związanych z wojskowością i obronnością. Spod jego pióra wyszła książka z serii Panorama techniki wojskowe Chińskie czołgi i opancerzone wozy bojowe od 1950 do współczesności.
Czołg PzKpfw. V Panther jest powszechnie uważany za najlepszy czołg II wojny światowej, a przez niektórych nadal jest oceniany najlepszy czołg zbudowany kiedykolwiek. Być może jest on pod względem konstrukcyjnym najlepszym czołgiem II wojny światowej, a z pewnością był jednym z dwóch (obok PzKpfw. IV) niemieckich czołgów wyprodukowanych w największej liczbie i szeroko wykorzystywanym przez III Rzeszę w tym konflikcie. W opinii autora połączenie siły ognia, ochrony pancerza i mobilności okazało się nieosiągalne dla jakiegokolwiek innego czołgu z tego okresu. Na froncie wschodnim, przez ostatnie dwa lata II wojny światowej stał się prawdziwym przekleństwem załóg radzieckich T-34, jednak ironia losów wojny polegała na tym, że to właśnie pojawienie się T-34 w 1941 roku wpłynęło na rozwój niemieckich konstrukcji czołgowych, w tym na pojawienie się wozów Panther.Nie tylko sowieccy czołgiści uważali Panzerkampfwagen Panther za śmiertelnie groźnego przeciwnika. Alianckie wojska walczące w Europie natykały się na nie podczas walk w Normandii w roku 1944 i uznały je za najdoskonalszy pancerny pojazd bojowy walczący w Europie do końca wojny w roku 1945.Geneza czołgu Panther wynikła ze zrozumienia przez Niemców konieczności wystawienia na polu walki nowego czołgu po tym, jak tuż po rozpoczęciu operacji "Barbarossa" w czerwcu 1941 roku radziecki T-34 w ciągu jednego dnia zdeklasował najlepszy niemiecki czołg PzKpfw. III. Czołgi Panther zadebiutowały bojowo w Związku Radzieckim podczas bitwy na Łuku Kurskim w lipcu 1943 roku i od tego momentu wysiłki niemieckich konstruktorów były nakierowane na stworzenie wozu bojowego, który sprostałby kolejnym wersjom czołgu T-34. Efektywność Pz.Kpfw. Panther była tak duża, że francuskie wojska lądowe używały sporej ich liczby przez kilka lat po zakończeniu II wojny światowej w okresie odbudowy i przebudowy swoich sił pancernych.Autor książki, Mark Healy, opisał rozwój konstrukcji i możliwości bojowe czołgu Panther, jak również poświęcił sporo uwagi temu, jak należało ją obsługiwać, jak należało jej używać i utrzymywać we właściwym stanie technicznym. W tym celu skupił się na ocalałych Panterach znajdujących się w Muzeum Niemieckiej Broni Pancernej w Munster (Panther Ausf. A) i Panther Ausf. G z Tank Museum w Bovington w Wielkiej Brytanii. Autor wykorzystał szereg dokumentów oraz archiwaliów fotograficznych ze źródeł pochodzących z Niemiec, USA i Francji.
Leksykon zawiera opisy amerykańskich czołgów i innych pojazdów bojowych według poszczególnych typów, w tym rozdziały o czołgach lekkich, średnich i ciężkich, działach samobieżnych, samobieżnych działach przeciwpancernych, półgąsienicowych transporterach opancerzonych, samochodach pancernych oraz amfibijnych pojazdach desantowych.Autorzy scharakteryzowali znaczna liczbę pojazdów pancernych, od mało znanego czołgu powietrznodesantowego M22 Locust czy czołgu ciężkiego M6, po liczne wersje popularnego czołgu średniego M4 Sherman, w tym czołg-miotacz ognia M4A3R5 "Zippo" czy czołg szturmowy M4A3E2 "Jumbo".Tekst ilustruje 140 plansz barwnych i fotografii ukazujących różne warianty kamuflażu i oznaczenia jednostek wojskowych.Dr Stephen Hart jest starszym wykładowcą w Departamencie Studiów nad Wojną w Royal Military Academy Sandhurst. Napisał wiele książek o historii wojskowości, w tym Broń pancerna ZSRR w II wojny światowej.Dr. Russell Hart jest profesorem historii i kierownikiem Katedry Dyplomacji i Studiów Militarnych w Pacific University na Hawajach. Wraz z Stephenem Hartem jest współautorem m.in. książek Czołgi i wozy opancerzone Rosji od 1990 roku do dzisiaj i Współczesne czołgi i pojazdy opancerzone od 1991 roku do dzisiaj.
Książka jest kompleksowym przewodnikiem zawierającym opisy ważniejszych typów płatowców stacjonujących na lotniskowcach oraz wodnosamolotów, opracowanych w latach 1939-1945. W kolejnych rozdziałach zaprezentowano myśliwce, bombowce nurkujące, samoloty torpedowe, wodnosamoloty i łodzie latające, a także jedyny wprowadzony do działań wojennych typ alianckiego śmigłowca - Sikorsky HNS-1.Książka zawiera ponad 110 szczegółowych ilustracji, wiernie ukazujących oznakowania i wzory malowania maskującego.
Książka zawiera opisy 20 typów i wersji samochodów pancernych III Rzeszy używanych podczas II wojny światowej. Przedstawiono historię rozwoju pojazdów, wszystkie wersje i odmiany, a także zastosowanie bojowe. Obszernie opisano budowę wozów, akcentując nowatorskie rozwiązania techniczne. Opis każdego pojazdu ilustrowany jest barwną sylwetką boczną, jednym lub kilkoma rysunkami w czterech rzutach oraz zdjęciami. We wstępie Autor wyjaśnia, czym różniły się kolejne generacje niemieckich samochodów pancernych. Książka jest czwartym tomem cyklu leksykonów o broni pancernej III Rzeszy.
Spinningowanie ultralekkie to pierwsza w Polsce książką, opisującą najlżejszą i najbardziej finezyjną odmianę wędkarstwa spinningowego. Wkład najnowszych technologii oraz ogromna pomysłowość współczesnych wędkarzy, stworzyły nowy sposób wędkowania. Ze względu na skuteczność zyskuje on z roku na rok coraz większą popularność, niemniej wciąż nie jest powszechny, a wielu wędkarzom w ogóle nieznany. Ta zupełnie nowa formuła pozwala z marszu, z minimalną ilością ekwipunku łowić wyjątkowo efektywnie w prawie każdym typie wody i w każdej porze roku. Można w ten sposób łowić również okazy gatunków ryb dotąd kojarzonych głównie z wędkarstwem spławikowym. Autor szczegółowo omawia dobór sprzętu i przynęt oraz ekwipunek spinningisty, przybliża różne techniki ultralekkiego spinningowania, radzi jak wybrać odpowiednie łowisko, w zależności od pory roku, aby osiągnąć sukces. Skupienie się na tej metodzie, niejako przy okazji edukuje wędkarza w zakresie szeroko rozumianej ekologii, pozwala bowiem spojrzeć na wodę i jej mieszkańców z trochę innej perspektywy, niż w przypadku tradycyjnego spinningowania.
W książce przedstawiono rozwój czołgów, transporterów opancerzonych, bojowych wozów piechoty i samochodów pancernych od końca zimnej wojny do dziś. Zapoznać się można z opisem bardzo wielu współczesnych pojazdów opancerzonych, od mało znanych czołgów, takich jak północnokoreański Chonma-Ho i irański Zulfiqar, po rozmaite wersje MBT Leopard 2 i T-72, znajdujące się obecnie w wyposażeniu sił zbrojnych armii świata. Książka zawiera 250 barwnych ilustracji i zdjęć, z autentycznymi oznakowaniami i wiernie odtworzonym malowaniem maskującym.
Dr Russel Hart jest profesorem historii, dyrektorem programu studiów z zakresu dyplomacji i wojskowości na Hawaii Pacific University w Honolulu na Hawajach. Jest autorem książek Clash of Arms i Guderian oraz współautorem 6 innych, m.in. Technical Guide: Modern Tanks and AFVs.
Dr Stephen Hart jest starszym wykładowcą na Wydziale Studiów o Wojnie w Royal Miitary Academy w Sandhurst w Wielkiej Brytanii. Jest autorem licznych książek z zakresu historii wojskowości, m.in. Military Atlas of Tank Warfare, German Weapons of World War II i Technical Guide: Russian Tanks of World War II.
Książka Pojazdy wojsk specjalnych to przewodnik, zawierający opis wszystkich ważniejszych typów pojazdów, używanych przez jednostki specjalne z całego świata przez ostatnich trzydzieści lat. W publikacji tej znalazły się rozdziały poświęcone lekkim pojazdom wielozadaniowym, pojazdom opancerzonym, terenowym i wsparcia logistycznego, a także niestandardowym pojazdom taktycznym i motocyklom. Książka zawiera ponad sto efektownych barwnych zdjęć i rycin.
Przed końcem I wojny światowej Niemcy uzyskały prymat na świecie w każdej gałęzi lotnictwa militarnego. Książka Niemieckie samoloty I wojny światowej stanowi szczegółowy, ilustrowany przewodnik po myśliwcach, samolotach rozpoznawczych, szturmowych i bombowych, które służyły w kajzerowskich siłach powietrznych od 1914 do 1918 roku.
W porządku chronologicznym przedstawiono w tej publikacji wszystkie najważniejsze konstrukcje lotnicze z tego okresu, takie jak świetny Fokker D.VII, powszechnie uznawany za najlepszy myśliwiec Wielkiej Wojny, sławny trójpłat Fokker Dr.I, na którym latał „Czerwony Baron” Manfred von Richthofen, Rumpler C.IV latający na bardzo znacznych wysokościach, a przez to niedosięgły dla alianckich myśliwców oraz bombowiec Gotha G.IV, uczestniczący w pierwszym dziennym nalocie na Londyn w czerwcu 1917 roku. Poszczególne rozdziały zawierają opis myśliwców, samolotów rozpoznawczych, szturmowych, bombowców oraz wodnosamolotów.
Na ilustracjach zostały zaprezentowane autentyczne oznakowania i barwy maskujące, a opis poszczególnych typów samolotów obejmuje zestawienia szczegółowych danych taktyczno-technicznych. Zawierająca 110 kolorowych ilustracji książka Niemieckie samoloty I wojny światowej jest nieodzownym kompendium dla modelarzy oraz wszystkich entuzjastów, zainteresowanych lotnictwem wojskowym z lat Wielkiej Wojny.
Edward Ward jest autorem i lustratorem publikacji o lotnictwie i autorem przewodnika Sowieckie samoloty II wojny światowej. Napisał wiele artykułów do czasopism lotniczych, internetowych i drukowanych, oraz udziela się regularnie na blogu miłośników awiacji „Hush Kit”. Mieszka z żoną i córką w Sydney w Australii.
Ronny Bar interesuje się zagadnieniami lotniczymi przez całe życie, wychowując się w pobliżu bazy sił powietrznych El Palomar w Buenos Aires w Argentynie. Jego ilustracje pojawiają się regularnie na stronach internetowych oraz w periodykach takich jak „Wingnut Wings”, „Windsock Worldwide”, „Windsock Datafiles”, „Cross & Cockade” oraz „Over the Front”.
"Barwnie zilustrowana książka ?Japońskie samoloty II wojny światowej? to szczegółowy przewodnik po wszystkich typach płatowców użytych przez Japończyków w okresie od drugiej wojny chińsko-japońskiej rozpoczętej w 1937 roku po kapitulację na Pacyfiku w sierpniu 1945 roku. W porządku chronologicznym przedstawiono poszczególne typy bombowców, myśliwców, samolotów pokładowych, wodnosamolotów oraz samolotów z napędem rakietowym i odrzutowym. Znajdziemy tu szczegółowe opisy wszystkich najbardziej znanych modeli, takich jak Mitsubishi G4M ?Betty?, Nakajima Ki-27 ?Nate?, bombowo-torpedowy Aichi B7A2 Ryusei czy sławny na całym świecie myśliwiec Mitsubishi A6M ?Zero? (?Zeke?). Opisano również nieco mniej znane typy, takie jak rakietowy Yokosuka MXY7 ?Baka? ? przeznaczony dla pilotów kamikadze ? czy doskonały myśliwiec Kawasaki Ki-100 z końcowego okresu wojny. Na ilustracjach zostały zaprezentowane autentyczne oznakowania i barwy maskujące, a opis poszczególnych typów obejmuje zestaw szczegółowych danych taktyczno-technicznych. Zawierająca ponad 120 kolorowych ilustracji oraz zdjęć książka ?Japońskie samoloty II wojny światowej? jest nieodzownym kompendium dla modelarzy oraz wszystkich entuzjastów, zainteresowanych lotnictwem wojskowym z lat tegoż konfliktu zbrojnego
Bogato ilustrowana, pierwsza na polskim rynku wydawniczym monografia poświęconą genezie, rozwojowi i współczesnym konstrukcjom, jakie powstały w oparciu o tzw. platformę AR. Karabinek AR jest cywilną wersją karabinka automatycznego M16 - podstawowej broni strzeleckiej armii amerykańskiej od lat 60. XX wieku. W całej historii broni strzeleckiej nie ma drugiego, tak różnorodnie przebudowywanego i modyfikowanego karabinu. Zmiany i próby dostosowania AR do warunków realizacji konkretnych zadań w walce zaczęły się już w momencie wprowadzenia broni na wyposażenie armii amerykańskiej w Wietnamie.Równolegle, w latach 60. XX wieku, w ręce strzelców sportowych trafiły cywilne wersje M16, umożliwiając w ten sposób prace badawcze i modernizacje prowadzone przez mniejsze firmy nieskrępowane rygorami specyfikacji militarnych. W efekcie część nowych rozwiązań trafiała ponownie do źródła, czyli do oferty dla wojska.Intencją autora było umożliwienie lepszego poznania istoty konstrukcji tej broni i uświadomienie bezpośredniego wpływu wszystkich elementów na funkcjonowanie całego jej układu. Książka zawiera też, do pewnego stopnia, odpowiedź na magiczne i odwieczne pytanie: co warto mieć - AK czy AR?
Zawierająca ponad sto efektownych ilustracji książka Współczesne samoloty bojowe to niezbędne kompendium dla modelarzy oraz wszystkich entuzjastów lotnictwa. Ilustrowana barwnymi rycinami i oryginalnymi zdjęciami jest szczegółowym przeglądem myśliwców wielozadaniowych, bombowców i samolotów transportowych i rozpoznawczych, znajdujących się obecnie w służbie sił powietrznych państw całego świata. W uszeregowanym z uwzględnieniem kolejnych generacji i typów samolotów bojowych przewodniku zawarto opisy wszystkich najbardziej znanych współczesnych konstrukcji, od najnowszych myśliwców wielozadaniowych o obniżonej wykrywalności Chengdu J-20 oraz F-35 Lightning II, po używane już od lat samoloty, takie jak Eurofighter Typhoon, Suchoj Su-35 czy F/A-18F Super Hornet. W książce tej przedstawiono też wiele nieco mniej znanych typów, takich jak PAC JF-17 Thunder (w uzbrojeniu lotnictwa wojskowego Pakistanu i Birmy), japoński Mitsubishi F-2 i indyjski HAL Tejas. Nie zabrakło także nowszych samolotów transportowych i rozpoznawczych: chińskiego Xi?an Y-20, samolotu wczesnego ostrzegania (AEW&C) Boeing 737 czy też A400M Atlas. Na każdej z ilustracji odtworzono autentyczne oznakowanie i wzory malowania maskującego, a opis każdego typu został uzupełniony szczegółowym zestawieniem danych taktyczno-technicznych.
W leksykonie przedstawiono 55 typów najważniejszych samolotów używanych na wszystkich frontach II wojny światowej przez Polskie Siły Powietrzne. Wiele uwagi poświecono samolotom przygotowanym do produkcji w IV kwartale 1939 r. i na początku 1940 r. Książka zawiera opisy nie tylko samolotów bojowych, ale także łącznikowych, sanitarnych, szkolno-treningowych i transportowych. Przedstawiono ponadto 36 okrętów Polskiej Marynarki Wojennej i 24 jednostki Flotylli Rzecznej (do 1931 r. Flotylla Pińska) Marynarki Wojennej. Każdy opis ilustrowany jest kolorową sylwetką boczną i zdjęciem. Jednostki Flotylli Rzecznej MW, działające w 1939 r. na Wiśle i na rzekach Polesia zostały omówione tak szeroko po raz pierwszy w literaturze polskiej.
Pierwsza część zaplanowanego na wiele tomów cyklu książek o samolotach bojowych II wojny światowej. W pierwszym z nich opisane są 22 konstrukcje lotnicze. Na niektórych z nich walczyli polscy piloci, a inne były ich przeciwnikami. Autor omawia historie poszczególnych typów, wszystkie wersje, odmiany i warianty. Charakterystyki myśliwców, samolotów bombowych, szturmowych, rozpoznawczych, transportowych i innych zostały wzbogacone o dane taktyczno-techniczne i szkice przedstawiające maszyny w trzech rzutach. Fotografie (w wielu przypadkach kolorowe) oraz profile wszystkich omawianych typów sprawiają, że jest to pozycja niezastąpiona dla każdego, kto poszukuje informacji o samolotach z okresu II wojny światowej
Leksykon najnowocześniejszych znanych konstrukcjach rosyjskich czołgów i wozów opancerzonych autorstwa Russella i Stephena Hartów jest obecnie najpełniejszym przewodnikiem po czołgach podstawowych, bojowych wozach piechoty, wozach desantu powietrznego i morskiego, rakietowych i artyleryjskich niszczycielach czołgów, samobieżnych opancerzonych systemach artyleryjskich. Zawiera tez informacje o najnowszych, niespotykanych nigdzie indziej klasach pojazdów bojowych, w tym pojazdach wsparcia i osłony czołgów, uniwersalnych rakietowych i rakietowo-artyleryjskich pojazdach osłony pola walki i obszaru powietrznego.
Opisano nie tylko pojazdy odziedziczone po ZSRR i obecnie używane przez rodyjskie wojska lądowe, powietrznodesantowe i powietrznoszturmowe, ale także przez piechotę morską i wojska arktyczne. Pojazdy te zmodernizowano i przystosowywane do coraz nowszych wymogów hybrydowego i sieciocentrycznego środowiska pola walki.
Leksykon obejmuje wszystkie najważniejsze i najbardziej znaczące typy pojazdów, od klasycznych transporterów piechoty BTR 60/70/80/82A, BMP 1/2/3, BMD 1/2/3/4, czołgów T-55, T-62, T-64, T-72 i T-80, po najnowsze T-90 i T-14 Armata.
Wśród opisanych pojazdów znalazły się także mniej znane, w tym armatohaubica samobieżna 2S35 Koalicja-SW, transporter pływający i bojowy wóz piechoty WPK-7829 Bumerang, transporter gąsienicowy Kurganiec-25 i niezwykły BMPT Terminator.
Wszystkie opisane pojazdy zostały przedstawione nie tylko w formie opisów, ale także w postaci ponad 100 ilustracji z możliwie najdokładniejszymi oznaczeniami i w różnorodnych schematach kamuflażowych.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?