Publikacja, aczkolwiek ma charakter podręcznikowy, przedstawia indywidualne poglądy jej współautorów, wybitnych znawców problematyki bankowości z wielu ośrodków naukowych w Polsce. Książka dotyczy przede wszystkim stabilności i sieci bezpieczeństwa sektora bankowego, produktów i usług bankowych, zarządzania ryzykiem bankowym oraz zasad konstruowania portfela aktywów banku, a także oceny i kontroli banków.
Podręcznik „Bankowość” pod red. nauk. Małgorzaty Zaleskiej może być rekomendowany dla studentów kierunków ekonomicznych oraz innych osób zainteresowanych poznaniem podstaw bankowości. Jest opracowaniem opartym na najnowszym stanie wiedzy z zakresu bankowości. Zawiera elementarną terminologię tego przedmiotu, przekazuje informacje o strukturach i instytucjach tworzących system bankowy, opisuje podstawowe normy i regulacje prawne stanowiące podstawę działalności banków, wskazuje na relacje zachodzące między bankami a ich klientami, przybliża metody oceny efektywności funkcjonowania banków. Można zakładać, że student, posługując się tym podręcznikiem, potrafi prawidłowo interpretować zjawiska zachodzące w gospodarce z udziałem banków i dokonywać ich oceny. Tym samym podręcznik dobrze wpisuje się we wdrażane aktualnie zasady kształcenia oparte na Krajowych Ramach Klasyfikacji.
Prof. dr hab. Jerzy Węcławski
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Podręcznik powstał w odpowiedzi na potrzeby środowiska akademickiego i z inspiracji Komitetu Nauk o Finansach PAN. Jego twórcy to międzyuczelniany zespół autorski złożony pracowników naukowo-dydaktycznych katedr bankowych i finansowych
Książka oferuje spojrzenie na politykę pieniężną widzianą oczami wykładowców akademickich, ekonomistów związanych z bankiem centralnym oraz analityków bankowych. W treści poszczególnych rozdziałów widać wyraźne dążenie autorów do wzbudzenia zainteresowania czytelnika polityką pieniężną. Taki sposób wykładu czyni książkę przyjazną dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, jak banki centralne wpływają na gospodarkę i inflację.
Książka jest pierwszym kompleksowym opracowaniem na temat możliwości zastosowania innowacji finansowych w przedsiębiorstwie (niefinansowym) z uwzględnieniem analizy motywów i konsekwencji ich implementacji dla sytuacji finansowej przedsiębiorstwa oraz zdolności do kreacji wartości.
W pracy przedstawiono:
przegląd definicji i klasyfikacji oraz funkcji innowacji finansowych, analizowanych z perspektywy przedsiębiorstwa niefinansowego użytkownika innowacyjnych rozwiązań finansowych;
obszary potencjalnego zastosowania innowacji finansowych w przedsiębiorstwie wraz z modelem podejmowania decyzji o ich implementacji;
płaszczyzny analizy konsekwencji zastosowania innowacji finansowych w przedsiębiorstwie w układzie koszty i zagrożenia – korzyści i szanse – zmiana poziomu ryzyka;
propozycję oceny wpływu zastosowania innowacji finansowych na zdolność przedsiębiorstwa do kreacji wartości na bazie rachunku ekonomicznej wartości dodanej;
charakterystykę wybranych innowacji finansowych wspierających proces zarządzania finansami w przedsiębiorstwie z uwzględnieniem ich wielowymiarowych konsekwencji.
Publikacja dedykowana jest przede wszystkim badaczom zainteresowanym zgłębianiem problemu zastosowania innowacji finansowych w obszarach decyzyjnych finansów przedsiębiorstwa z uwzględnieniem ich wpływu na zdolność przedsiębiorstwa do kreacji wartości. Prezentowane treści mogą również stanowić źródło wiedzy dla środowiska praktyki na temat możliwości implementacji innowacji finansowych wspierających zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie. Publikacja spotka się również z zainteresowaniem tych studentów finansów, ekonomii i zarządzania, którzy pragną pogłębić wiedzę i kompetencje na temat zarządzania finansami przedsiębiorstwa w warunkach implementacji innowacji finansowych.
Instytucje kredytowe to podmioty o specyficznym zakresie i modelu działania, których cele i stosowane praktyki biznesowe przynajmniej częściowo muszą respektować rolę, jaką przypisano im w gospodarce. To także podmioty o skomplikowanej strukturze własnościowej i organizacyjnej, dysponujące dużym potencjałem rozwojowym i realizujące swoje cele w warunkach globalizacji i wysokiej konkurencyjności.
Niniejszy podręcznik to przekrojowe kompendium wiedzy z zakresu zarządzania instytucjami kredytowymi. Odnosi się on nie tylko do tego, czym te instytucje się zajmują, ale przede wszystkim skupia uwagę Czytelnika na tym, z jakimi uwarunkowaniami muszą się liczyć i jakich używać metod czy mechanizmów, aby działać sprawnie i efektywnie. Wyróżniającymi cechami podręcznika są:
przyjęcie kryterium tworzenia wartości jako motywu przewodniego i integrującego poszczególne części książki,
akcentowanie specyfiki uwarunkowań i odmienności zasad funkcjonowania instytucji kredytowych, przy jednoczesnym identyfikowaniu tych rozwiązań czy inicjatyw, które mają charakter uniwersalnych praktyk biznesowych,
zwracanie szczególnej uwagi na potrzeby i oczekiwania różnych grup interesariuszy instytucji kredytowych,
czytelna i konsekwentna strukturyzacja treści, uwzględniająca złożoność i interdyscyplinarność przedstawianego obszaru merytorycznego,
wzbogacanie treści o liczne i inspirujące przykłady rozwiązań z praktyki bankowej.
Jest to opracowanie godne polecenia studentom kierunków ekonomicznych i innym osobom zainteresowanym tą problematyką (...). Duża aktualność i znaczenie przekazywanej wiedzy, wysoki poziom merytoryczny podręcznika, właściwe z dydaktycznego punktu widzenia podejście do sposobu prezentacji treści nadają mu walory wyróżniające na tle, stosunkowo nielicznych, opracowań z tego zakresu tematycznego.
Prof. dr hab. Jerzy Węcławski
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Drugie wydanie podręcznika jest nie tylko odpowiedzią na potrzeby środowiska akademickiego, ale również próbą pokazania dynamiki zmian w sektorze finansowym. Twórcy podręcznika to międzyuczelniany zespół autorski złożony z pracowników naukowo-dydaktycznych katedr bankowych lub finansowych, dysponujących wieloletnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia przedmiotów związanych z różnymi aspektami zarządzania instytucjami finansowymi, a także doświadczeniem praktycznym związanym z tym obszarem.
Książka prezentuje wyniki przeprowadzonych w Polsce i Austrii badań empirycznych dotyczących ładu korporacyjnego i finansowania przedsiębiorstw rodzinnych, których interpretacja oparta jest na obszernej literaturze światowej oraz wtórnych danych statystycznych. Przedstawiono w niej pojęcie i znaczenie gospodarcze firm rodzinnych, ich sktuktury kapitałowe, politykę dywidend, zarządzanie finansami i relacje z bankami oraz kwestie związane z ładem korporacyjnym, a także kontrolą procesów ekonomicznych i pozaekonomicznych zachodzących w przedsiębiorstwach rodzinnych.
Specyfika zarządzania przedsiębiorstwem rodzinnym powoduje, że staje się ono bardzo popularnym przedmiotem rozważań naukowych. Najwięcej jednak uwagi poświęca się problematyce odmienności struktur organizacyjnych tych przedsiębiorstw, problemom przedsiębiorstwa, sukcesji, w znacznie mniejszym stopniu problemom finansowania tych przedsiębiorstw oraz ładu korporacyjnego w tego typu przedsiębiorstwach. Z tego punktu widzenia książka wypełnia w pewnym stopniu lukę, która wciąż występuje w polskiej literaturze. Jest to niewątpliwy walor opracowania. Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że mamy tu swego rodzaju dwugłos, a więc analizę porównawczą omawianych zjawisk w Polsce i w Austrii.
Prof. zw. dr. hab. Jerzy Różański
Katedra Finansów i Strategii Przedsiębiorstwa
Uniwersytet Łódzki
Publikacja zawiera treści wprowadzające czytelnika w podstawy skomplikowanej tematyki metod i technik wykorzystywanych przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. W części pierwszej przedstawiono inwestora, dalej w sposób ogólny scharakteryzowano instrumenty finansowe oraz metody wspomagające inwestora przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. W części drugiej szczegółowo omówiono instrumentów finansowe notowane na GPW w podziale na instrumenty o charakterze majątkowym, dłużnym i instrumenty pochodne. W części trzeciej omówiono stosowane metody wspomagające inwestora (analiza techniczna, fundamentalna, portfelowa), wykorzystując konkretne przykłady.
Podręcznik jest dopełnieniem wydanej w 2014 r. w Wydawnictwie C.H. Beck, pozycji Rynki finansowe. Organizacja, instytucje i uczestnicy. Jest adresowany do studentów uczelni ekonomicznych specjalizujących się w finansach i bankowości, a także do inwestorów giełdowych zainteresowanych pogłębianiem wiedzy z zakresu wykorzystania różnych metod i technik wspierania decyzji inwestycyjnych.
Rozwój Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie jest nierozerwalnie związany ze zmieniającą się strukturą instrumentów finansowych dostępnych dla inwestorów. Rosnąca liczba różnych instrumentów finansowych, alternatywnych możliwości inwestowania na giełdzie sprawia, że szczególnego znaczenia nabierają metody ich wyceny, które pozwalają ex ante ocenić efektowność poszczególnych instrumentów w praktyce. W tym obszarze Autorzy bazują na klasycznej triadzie metod stosowanych w praktyce: analiza techniczna, analiza fundamentalna oraz analiza portfelowa.
Prof. dr hab. Waldemar Tarczyński
Uniwersytet Szczeciński
Podmioty sektora bankowego to instytucje o specyficznym zakresie i modelu działania, których cele i stosowane praktyki biznesowe przynajmniej częściowo muszą respektować rolę, jaką bankom przypisano w gospodarce. To także podmioty o skomplikowanej strukturze własnościowej i organizacyjnej, dysponujące dużym potencjałem rozwojowym i realizujące swoje cele w warunkach globalizacji i wysokiej konkurencyjności. Niniejszy podręcznik to przekrojowe kompendium wiedzy z zakresu zarządzania instytucjami kredytowymi. Odnosi się on nie tylko do tego, czym te instytucje się zajmują, ale przede wszystkim skupia uwagę Czytelnika na tym, z jakimi uwarunkowaniami musza się liczyć i jakich używać metod czy mechanizmów, aby działać sprawnie i efektywnie. Na uwagę zasługują:
? przyjęcie kryterium tworzenia wartości jako motywu przewodniego i integrującego poszczególne części książki,
? akcentowanie specyfiki uwarunkowań i odmienności zasad funkcjonowania instytucji kredytowych, przy jednoczesnym identyfikowaniu tych rozwiązań czy inicjatyw, które maja charakter uniwersalnych rozwiązań biznesowych,
? zwracanie uwagi na potrzeby i oczekiwania różnych grup interesariuszy instytucji kredytowych,
? czytelna i konsekwentna strukturyzacja treści, uwzględniająca złożoność i interdyscyplinarność przedstawianego obszaru merytorycznego,
? wzbogacanie treści o liczne i interesujące przykłady rozwiązań z praktyki bankowej.
Jest to opracowanie godne polecenia studentom kierunków ekonomicznych i innym osobom zainteresowanym ta problematyka (?). Duża aktualność i znaczenie przekazywanej wiedzy, wysoki poziom merytoryczny podręcznika, właściwe z dydaktycznego punktu widzenia podejście do sposobu prezentacji treści nadają mu walory wyróżniające na tle, stosunkowo nielicznych, opracowań z tego zakresu tematycznego.
Prof. dr hab. Jerzy Węcławski
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Podręcznik powstał w odpowiedzi na potrzeby środowiska akademickiego i z inspiracji Komitetu Nauk o Finansach PAN. Twórcy podręcznika to międzyuczelniany zespół autorski złożony z pracowników naukowo-dydaktycznych katedr bankowych lub finansowych, dysponujących wieloletnim doświadczeniem w zakresie prowadzenia przedmiotów związanych z różnymi aspektami zarządzania instytucjami finansowymi, a także doświadczeniem praktycznym związanym z tym obszarem.
Książka powstała jako rezultat wieloletniego doświadczenia autorów, wyniesionego z prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz zarządzania bankiem na różnych szczeblach decyzyjnych.
Podstawowa tematyka podręcznika dotyczy zmian, jakie zachodzą w systemie bankowym oraz w procesach zarządzania nim. Opisano w nim zarządzanie bankiem z perspektywy średniego szczebla decyzyjnego, z elementami niezbędnymi do zrozumienia intencji strategicznych.
Do najważniejszych zalet publikacji należą:
? optymalne połączenie teoretycznych aspektów bankowości z rozwiązaniami zarządczymi stosowanymi w praktyce, zwłaszcza na szczeblu oddziału,
? modelowe ujęcie zarządzania bankiem, integrujące dorobek wielu dyscyplin naukowych.
W publikacji zagadnienia podstaw bankowości zostały przedstawione jedynie w takim zakresie, jaki jest niezbędny do całościowego ujęcia tematyki zarządzania bankiem. Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniu często pomijanemu w innych publikacjach ? zarządzaniu działalnością bankową w kontekście różnych modeli biznesowych oraz różnych szczebli zarządzania.
Adresatami publikacji są studenci kierunku finanse i rachunkowość, słuchacze studiów podyplomowych z zakresu finansów i bankowości oraz pracownicy naukowi zajmujący się problematyką zarządzania bankami, pragnący uzyskać wiedzę o charakterze praktycznym.
Polecamy ją również pracownikom banków:
? o małym doświadczeniu zawodowym,
? mającym aspiracje do pełnienia funkcji kierowniczych,
? zainteresowanym wymianą doświadczeń.
Autor podręcznika prezentuje podstawowe zagadnienia z zakresu zarządzania finansami przedsiębiorstwa i mechanizmy ich funkcjonowania. W licznych przykładach w bardzo przystępny sposób wyjaśnia oraz porządkuje kategorie i narzędzia zarządzania finansami, a także możliwości i ograniczenia ich stosowania. Podkreśla zwłaszcza wpływ decyzji podejmowanych przez pracowników pionów, zarówno operacyjnych (niefinansowych), jak i finansowych, na wyniki uzyskiwane przez przedsiębiorstwo.
Po przeczytaniu książki Czytelnik pozna:
* podstawy finansów,
* metody szacowania przepływów pieniężnych,
* różnice między finansami a rachunkowością,
* główne mechanizmy finansowe w firmie.
Niniejszy podręcznik przygotowany został z myślą o studentach pierwszego stopnia studiów wyższych, uczestników szkoleń z cyklu ?Finanse dla niefinansistów? oraz osób, które stawiają pierwsze kroki w świecie finansów przedsiębiorstw. W połączeniu z Leksykonem zarządzania finansami Wydawnictwa C.H. Beck, książka ta stanowi źródło wiedzy umożliwiające opanowanie podstaw finansów przedsiębiorstwa, nawet przez Czytelników, którzy wcześniej nie mieli styczności z naukami ekonomicznymi.
Autor podręcznika prezentuje podstawowe zagadnienia z zakresu zarządzania finansami przedsiębiorstwa i mechanizmy ich funkcjonowania. W licznych przykładach w bardzo przystępny sposób wyjaśnia oraz porządkuje kategorie i narzędzia zarządzania finansami, a także możliwości i ograniczenia ich stosowania. Podkreśla zwłaszcza wpływ decyzji podejmowanych przez pracowników pionów, zarówno operacyjnych (niefinansowych), jak i finansowych, na wyniki uzyskiwane przez przedsiębiorstwo.
Po przeczytaniu książki Czytelnik pozna:
* podstawy finansów,
* metody szacowania przepływów pieniężnych,
* różnice między finansami a rachunkowością,
* główne mechanizmy finansowe w firmie.
Niniejszy podręcznik przygotowany został z myślą o studentach pierwszego stopnia studiów wyższych, uczestników szkoleń z cyklu ?Finanse dla niefinansistów? oraz osób, które stawiają pierwsze kroki w świecie finansów przedsiębiorstw. W połączeniu z Leksykonem zarządzania finansami Wydawnictwa C.H. Beck, książka ta stanowi źródło wiedzy umożliwiające opanowanie podstaw finansów przedsiębiorstwa, nawet przez Czytelników, którzy wcześniej nie mieli styczności z naukami ekonomicznymi.
Finanse dla niefinansistów to podstawowy podręcznik pisany głównie z myślą o studentach kierunków ekonomicznych szkół wyższych, zwłaszcza pierwszego stopnia, jako materiał do ćwiczeń. Może być on również przydatny uczniom średnich szkół ekonomicznych. Książka powinna zainteresować takie tych, którzy z finansami nie mają do czynienia na co dzień, a potrzebują zdobyć podstawową wiedzę, chociażby na temat lokat bankowych,
Praca składa się z trzech części, w których przedstawione zostały kolejno:
- najważniejsze pojęcia z dziedziny zarządzania finansami bogato ilustrowane przykładami oraz zadania do samodzielnego rozwiązania,
- rozwiązania zadań z poprzedniej części,
- tablice finansowe zawierające mnożniki dla konkretnych wielkości
Zawarte w książce przykłady oraz zadania zwykle odnoszą się do branż, z którymi Autor zetknął się z swojej praktyce zawodowej czy to osobiście czy też poprzez wypracowane kontakty handlowe. Tym samym różnorodne treści pomocnicze (np.: wypełnianie komór wypornościowych w jachcie, polisa ubezpieczeniowa, kupno maszyny budowlanej albo wnuczek inwestujący ZUS-owską rentę babci) sprawiają, że finanse w takim "przekładzie na język codziennej użyteczności" wydają się zrozumiałe i łatwiejsze w praktycznym zastosowaniu. Sprzyjają temu także używane akronimy wzorów oraz przykładowe rozwiązania wszystkich zadań. Przy tych ostatnich w zupełności wystarczy znajomość podstawowych działań matematycznych.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?