W tej strefie proponujemy bardzo szeroką ofertę z dziedziny psychologii oraz dziedzin powiązanych: astronomii i astrofizyki, ekologii, filozofii, kultury, podróżnictwa, religii, socjologii, sztuki. Szczególnie polecamy z tej kategorii bestseller pt. Księga Urantii. Księga Urantii podaje jasną i zwięzłą integracją nauki, filozofii i religii. Ci, którzy ją czytali i zgłębiali, wierzą, że Księga Urantii może wnieść bardzo wiele wartości do religijnej i filozoficznej myśli ludzi tego świata.
Czy na naszych oczach dokonuje się gigantyczna rewolucja w Kościele? Czy papież Franciszek zdecydował się położyć nowe fundamenty pod ściany Kościoła? Czy Jego pontyfikat jest zerwaniem z nauczaniem poprzedników? Czy żyjemy w czasie przełomu i czy potrzebujemy nowych świętych Atanazych? Na te pytania – czasem w sposób gorący, a czasem chłodny – próbuje odpowiedzieć Tomasz P. Terlikowski.
Ta książka to także kopalnia wiedzy o tym, kto stoi za decyzjami papieskimi, a kto się im sprzeciwia, oraz próba odpowiedzi na pytanie: Jak będzie wyglądał Kościół za 20 lat?
Stefan Szolc-Rogoziński to postać ze wszech miar nietuzinkowa. Pochodzący z Kalisza orędownik niepodległej Polski, będący patriotą i niespokojną duszą, a także łowcą przygód nie tylko podróżniczych przez całe życie poszukiwał swego miejsca na ziemi. Jego wielkim marzeniem było zostać obieżyświatem i odkrywcą. Mimo licznych przeciwności losu i nieustannie borykając się z problemami finansowymi, dopiął swego. W 1881 roku został członkiem Towarzystwa Geografii w Paryżu, co otworzyło przed nim drogę ku Czarnemu Lądowi. Wraz z Klemensem Tomczekiem i Leopoldem Janikowskim wyruszyli na podbój Afryki. Losy całej trójki, pełne niespodzianek i nagłych, czasem wręcz niesamowitych zwrotów akcji, znajdzie Czytelnik na kartach niniejszej książki. Intencją autorów jest przedstawienie szerzej nieznanego i przez lata pozostającego w zapomnieniu podróżnika, który swym uporem i determinacją pokazał, że jeśli tylko czegoś się bardzo pragnie, można to osiągnąć.
Książka ta przedstawia fenomen kinematografii petersburskiej w okresie pierestrojki i postpierestrojki. Osadzony jest on w kontekście historycznym oraz tzw. „tekstu petersburskiego”, czyli literatury związanej z miastem. Opisane są również: rozwój Lenfilmu, przekształcenia związane z transformacja ustrojową, a także kształtowanie się studiów prywatnych, takich jak STW. Szczególną uwagę poświęcono największym twórcom związanym z miastem, takim jak Aleksiej German, Aleksiej Balabanow czy Aleksander Sokurow, oraz ważniejszym grupom twórczym. Na końcu zaś przedstawiony jest sposób obrazowania przestrzeni petersburskiej w omawianym okresie, ze szczególnym uwzględnieniem bardzo popularnego w latach 90. XX wieku stylu zwanego „czarnuchą”. Całość tekstu skupia się na dwuznacznym wymiarze miasta, jego symbolice i wpływie, jaki miało ono na tworzących w nim artystów i ich dzieła, stara się przedstawić specyfikę twórczości petersburskiej i inspiracji związanych z miastem.
Matthew Arnold to angielski myśliciel, którego poglądy, nierzadko kontrowersyjne, trudno jest ignorować komukolwiek, kto zajmuje się zagadnieniami szeroko pojmowanej kultury, krytyki społecznej, literackiej, myśli religijnej oraz refleksji nad przekładem. Tej ostatniej są poświęcone teksty zawarte w niniejszym tomie: ""O przekładaniu Homera"" (1861) oraz ""O przekładaniu Homera. Ostatnie słowa"" (1862). Choć konkluzjom autora można czasami wiele zarzucić, to niewątpliwie poruszył w swoich wykładach wiele fundamentalnych kwestii z dziedziny sztuki przekładu, które dziś potrafią ginąć w gąszczu bardzo specjalistycznych rozważań - Arnold pyta między innymi, w jaki sposób przekład ma ""poruszyć"" czytelników, zastanawia się nad siłą oddziaływania oryginału na jego pierwszych odbiorców oraz nad tym, czy usuwać z przekładu osobliwości oryginału, czy też raczej starać się je tam zachować, a także usiłuje ustalić, które aspekty oryginału należy w przekładzie bezwzględnie zachować.
Publikacja (...) wpisuje się w krąg wciąż nielicznych monografii poświęconych problematyce wielowymiarowego wychowania estetycznego dzieci, młodzieży i dorosłych. Jednak w odróżnieniu od innych prac tego typu stara się połączyć teoretyczne podstawy edukacji z praktyką codzienną w rozmaitych instytucjach, np. szkołach, placówkach kulturalnych, galeriach, salach koncertowych oraz poza instytucjami, w odmiennych środowiskach o złożonej strukturze etniczno-społecznej. Cechą wyróżniającą w tego typu podejściu jest chociażby wybór badań dotyczący złożonego fenomenu kulturowego, jakim jest indywidualizm i wspólnotowość mieszczące się w koncepcjach, motywacjach i działaniach artystów, animatorów kultury i zwykłych odbiorców sztuki.
Z recenzji
dr hab., prof. CHAT Małgorzaty Kowalczyk-Marcjan
Magazyn trującego gazu
Małgorzata Szpakowska
Podczas pogromu w Kielcach w 1946 roku nikt nie wydawał rozkazów, nie organizował masakry; natomiast od początku nie brakło ochoczych wykonawców. Tak przynajmniej wynika z monumentalnej pracy Joanny Tokarskiej-Bakir Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego (Warszawa 2018).
Modlitewnik ukazuje się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszak dzieje Polski przypominają nam nieustannie, że o nasz kraj trzeba się umieć troszczyć. Zawsze kiedy Polacy o tym zapominali naszej Ojczyźnie przytrafiały się nieszczęścia.
W naszej trosce o Polskę pierwsze miejsce powinna zajmować modlitwa – jest ona dostępna każdemu. Najważniejsze bowiem, aby nasza Ojczyzna zmierzała ku przyszłości drogą Bożych przykazań, ponieważ jedynie one są źródłem prawdziwego pokoju i szczęścia. Jeśli tak się stanie, nasz kraj osiągnie również dobrobyt materialny, wszak kiedy Pan Bóg będzie na pierwszym miejscu – w sercu każdego z nas – wszystko inne znajdzie się na właściwym miejscu.
Temu ma służyć nasz modlitewnik. Czytelnik znajdzie w nim m.in. wezwania do świętych patronów Polski, biogramy wybranych polskich świętych i błogosławionych, a także modlitwy przez ich wstawiennictwo oraz modlitwy i nabożeństwa za ojczyznę.
Odbiorcy
- wszyscy kochający naszą Ojczyznę
- nauczyciele, księża, katecheci, wychowawcy (odpowiedzialni za kształtowanie postaw innych)
- pragnący pogłębić swoją wiarę
- chcący dać wyraz swojej modlitewnej trosce o Polskę
Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę
Znamy stosunek Pana Jezusa do jego ojczystego kraju, pamiętamy scenę w której płakał nad upadkiem Jerozolimy… Chrześcijanin, podążając za Jezusem, również darzy miłością swoją ojczyznę. Modlitewnik „Ojczyznę naszą pobłogosław, Panie”, stanowi znakomitą pomoc do realizacji miłości wobec Polski oraz wywiązywania się z podstawowego obowiązku patriotycznego względem niej, będącego jednocześnie przywilejem, którym jest modlitwa za nią.
Bestsellerowa biografia, finalistka Nagrody Nike
Opowieść o fascynującym malarzu i myślicielu, w którego sztuce cała rzeczywistość podlega uświęceniu
Książkę uzupełnia krótki przewodnik po malarstwie Mistrza Jerzego. Kolorowy dodatek pokazuje rozwój jego twórczości, zaskakujące spotkania form i tematów, a także kierunki poszukiwań. Ceniona pisarka, krytyk i historyk sztuki Krystyna Czerni zamyka książkę zdaniem: „Ukryta w tych obrazach zgoda ze światem może być dla oglądających wielką pociechą”.
Recenzenci o Nietoperzu w świątyni:
Rewelacyjną biografię Jerzego Nowosielskiego powinni przeczytać nie tylko miłośnicy sztuki. Ze zdumieniem, z zaskoczeniem, podziwem i zazdrością czytałem tę książkę, księgę właściwie. Najłatwiej wytłumaczyć zazdrość. Prawdziwa biografia to u nas rzadki ptak. Prawdziwą biografię pisze się latami i jest to katorga, której nie pojmie żaden górnik przodkowy. Tadeusz Nyczek, „Przekrój”
Ta książka jest rewelacją z kilku powodów. Krystyna Czerni, autorka kilku publikacji o sztuce Nowosielskiego, zbadała jego życie na wylot. (…) Przeczytała chyba całą literaturę, od książek po drobne recenzje, rozmawiała z rodziną, przyjaciółmi, świadkami. Obszar, jaki objęła, jest imponujący. Dorota Jarecka, „Gazeta Wyborcza”
Autorka nie ucieka (…) od tematów drażliwych: pytań o brak światowej kariery, powikłanych spraw damsko-męskich, jego rozlicznych słabości, w tym długoletniego alkoholizmu. Czyni to jednak z kulturą, bez chęci skandalizowania, oddając należny honor także rozlicznym zaletom jego ducha i osobowości. Piotr Sarzyński, „Polityka”
Nic nam, czytelnikom, nie zostaje oszczędzone. (…) Czytając jego biografię, czuje się niemal fizyczny ból. Ból wiary, ból poszukiwań, ból rozdarcia, grzechu. To niezwykłe uczucie: znaleźć się nagle, za sprawą lektury, tak blisko kogoś o tak niespokojnej duszy. Wojciech Bonowicz, „Tygodnik Powszechny”
BC Ćwiczeń duchowych
Każdy człowiek potrzebuje konkretnych środków, które sposobią do szukania i znalezienia Boga. Można je znaleźć w obfitości w skarbcu ignacjańskiej duchowości. (Z Wprowadzenia)
Ćwiczenia duchowe są cennym źródłem wiedzy o nas samych i drogą wiodącą prosto do samego Boga. Ojciec Krzysztof Osuch udziela szeregu zwięzłych i praktycznych wskazówek, które pomagają pogłębić relację z Bogiem. W ten sposób pokazuje, jak poruszać się na tym duchowym szlaku.
Krzysztof Osuch SJ – od wielu lat zaangażowany rekolekcjonista i duszpasterz. Pełnił funkcje m.in. dyrektora Domu Rekolekcyjnego w Czechowicach-Dziedzicach oraz kierownika duchowego w Centrum Duchowości w Częstochowie. W Wydawnictwie WAM opublikował m.in. Rachunek sumienia, Drogocenni w oczach Boga i Przyjdę niebawem.
Ksiądz Stefan Starzynski był w swoim kapłańskim życiu świadkiem wielu cudów – zarówno uzdrowień, jak niesamowitych wydarzeń, których nie sposób racjonalnie wytłumaczyć. Po tym jak doświadczył chrztu w Duchu Świętym, z jeszcze większym przekonaniem głosi prawdę o tym, że Jezus Chrystus cały czas działa i swoją mocą – którą przekazuje nam między innymi w sakramencie namaszczenia chorych – uzdrawia nas z chorób i uwalnia od wszelkich niszczących nas skutków grzechu.
W tej poruszającej książce ksiądz Stefan opowiada o doświadczaniu namacalnych cudów, z którymi zetknął się zarówno w Indiach jako jeden ze współpracowników Matki Teresy, jak i w swej codziennej posłudze w Stanach Zjednoczonych – m.in. podczas odprawianych przez siebie mszy o uzdrowienie. Siłą tej książki są autentyczne i przejmujące świadectwa niesamowitych Bożych interwencji, które w każdym, kto się z nimi zapozna, zasiewają ziarno wiary i nadziei.
Przeczytaj o tym, jak dziś Bóg ratuje ciężko chore dzieci, uzdrawia z nowotworów, zapewnia pożywienie głodnym oraz dach nad głową pozbawionym domu… I od autora tej niezwykłej książki naucz się modlić o równie wielkie cuda w swoim życiu!
Ks. Stefan Starzynski – wikary w parafii św. Tymoteusza w Chantilly, założyciel Domu Paula Stefana, gdzie udziela się pomocy samotnym matkom. Na celebrowane przez niego msze o uzdrowienie przyjeżdżają setki wiernych, a on sam pełni posługę także poza granicami USA, w tym w Polsce. Książka Cuda. Uzdrowienie dla poranionego świata stała się katolickim bestsellerem w Stanach Zjednoczonych. Z działalnością i nauczaniem tego niezwykłego kapłana można się zapoznać również w internecie na stronie fatherstefan.wordpress.com.
In our small corner of the universe, we know how some matter behaves most of the time and what even less of it looks like, and we have some good guesses about where it all came from. But we really have no clue what's going on. In fact, we don't know what about 95% of the universe is made of.
So what happens when a cartoonist and a physicist walk into this strange, mostly unknown universe? Jorge Cham and Daniel Whiteson gleefully explore the biggest unknowns, why these things are still mysteries, and what a lot of smart people are doing to figure out the answers (or at least ask the right questions).
While they're at it, they helpfully demystify many complicated things we do know about, from quarks and neutrinos to gravitational waves and exploding black holes. With equal doses of humour and delight, they invite us to see the universe as a vast expanse of mostly uncharted territory that's still ours to explore.
This is a book for fans of Brian Cox and What If. This highly entertaining highly illustrated book is perfect for anyone who's curious about all the great mysteries physicists are going to solve next.
Markets have long been acknowledged to be a superior mechanism for managing resources but until the advent of big data, they largely functioned better in theory than in practice. Now, as ideal markets are within reach because of vastly greater access to information, we are on the verge of a major disruption. As data becomes a more valuable asset than cash, the rules for surviving and thriving are changing.
Reinventing Capitalism is a provocative look at how data is reinventing markets and, in so doing, is ushering in an era where the firm is no longer predominant. With richer and more comprehensive information about human wants and needs, an economy powered by data offers the possibility of increased abundance, equality, and resilience. The data-driven markets that will thrive in this environment are far better than firms at organizing human endeavors, meaning that finance driven capitalism is being displaced by its more efficient, more sustainable, and more democratic disruptor: data capitalism.
Ksiądz Wiesław Pietrzak SCJ w swoich homiliach w łatwy i przystępny sposób odkrywa zasadnicze elementy duchowości Bożego Serca ukryte w wezwaniach litanijnych ku Jego czci. Homilie te to wspaniała pomoc dla księży głoszących pierwszopiątkowe kazania lub prowadzący tradycyjne nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusowego w miesiącu czerwcu. Z rozważań tych mogą skorzystać wszyscy czciciele Bożego Serca, którzy przez medytację poszczególnych wezwań Litanii do Najświętszego Serca Jezusowego pragną czynić swoje życie na Jego wzór.
Ksiądz Wiesław Pietrzak SCJ – kapłan ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, urodzony w 1955 roku, święcenia kapłańskie otrzymał w 1981 roku. Pracował jako wikariusz, potem jako misjonarz krajowy. Po studiach homiletycznych na KUL-u został ojcem duchownym i wykładowcą homiletyki w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach. Obecnie mieszka w Krakowie, w Domus Mater, który jest domem macierzystym Księży Sercanów i nadal głosi misje i rekolekcje w całym kraju, jest także rekolekcjonistą sióstr zakonnych i kapłanów.
Obraz Czarnej Madonny i jasnogórskie sanktuarium dla Polaków są niezwykle ważne. To tutaj pielgrzymują i szukają wsparcia ludzie młodzi i starzy, chorzy i zdrowi, ludzie pracy i nauki. Tutaj Maryja jest orędowniczką narodu polskiego.
W broszurce znajdziemy najważniejsze modlitwy do NMP Częstochowskiej: śluby narodu, akty oddania, litanie, modlitwy o różne łaski.
Aby wzrastać w wierze, potrzebujemy odnowienia naszych umysłów poprzez czytanie słowa Bożego i przyjęcie tego, co ono nam mówi. Rozważanie słowa Bożego to najważniejszy krok, aby przyjąć cud. Nie wystarczy znać słowo Boże w sensie intelektualnym, trzeba nad nim rozmyślać tak, by stało się żywe i aktywne wewnątrz nas. Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu miłe i co doskonałe
Jego biografię można utkać z samych anegdot. Bohdan Łazuka, choć zwykle nie grał głównych ról, zawsze cieszył się sympatią widzów. Książka „Przypuszczam, że wątpię” to zapis pasjonującej rozmowy z tym znanym i lubianym w Polsce aktorem, piosenkarzem i satyrykiem. To opowieść o środowisku, które Bohdan Łazuka poznał i współtworzył, o aktorstwie, kobietach, o barwnym i jednocześnie zgrzebnym życiu w PRL-u.
W latach 60. ubiegłego stulecia młody Łazuka był u szczytu popularności. Rozchwytywany przez reżyserów, kochany przez publiczność, swobodnie poruszał się na scenach festiwalowych, kabaretowych, teatralnych, na planach filmowych i wśród artystycznej bohemy. Zawsze w doborowym towarzystwie. W kolejnej dekadzie umocnił wizerunek świetnego aktora, zwłaszcza komediowego, w filmach Stanisława Barei, Tadeusza Chmielewskiego, Jerzego Gruzy. Do historii przeszła jego rola w „Nie lubię poniedziałku”, gdzie był jakby sobą samym, artystą, który w Warszawie, po nocnym recitalu, w nonszalanckim nastroju, bez cienia stresu wędruje do domu wzdłuż torów tramwajowych z korbą od samochodu. W latach 80. i 90. Łazuka częściej wybierał kabaret. Dużo jeździł z koncertami po Polsce i świecie. Pozostał wędrującym aktorem do dziś. Ostatnio częściej znów widać go w filmach. Ma też stałą przystań w postaci Mazowieckiego Teatru Muzycznego.
Dowcipny, elegancki, szarmancki, a kiedy trzeba dosadny. Lekkoduch, który docenił wartość rodziny. Miał cztery żony, jednak wciąż nie wie, dlaczego kobiety są tak atrakcyjne. W rozmowie z Karoliną Prewęcką dzieli się swoimi przemyśleniami na temat rodziny, zawodu aktora, Polski, cywilizacji. I prosi, żeby nie traktować jego historii jako zamkniętej. Ma jeszcze wiele do powiedzenia, ale wyznaje, że bywają momenty, kiedy stokroć wymowniejsze wydaje mu się milczenie.
Atutem książki są smakowite anegdoty ze świata artystycznego oraz wypowiedzi przyjaciół i znajomych Bohdana Łazuki, m.in.: Daniela Olbrychskiego, Olgi Lipińskiej, Grażyny Szapołowskiej, Marii Czubaszek, Jerzego Owsiaka, Krzysztofa Kowalewskiego, Barbary Krafftówny i Vadima Brodskiego.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?