Książki o diagnostyce i lekach: terapie farmakologiczne, diagnozowanie chorób, przeprowadzanie zabiegów medycznych, leczenie kliniczne, książki i atlasy medyczne i anatomiczne, kompendia. Książki z zakresu rehabilitacji, dermatologii, laryngologii, onkologii, psychiatrii, położnictwa, weterynarii, EKG... Diagnostyka laboratoryjna, podręczniki dla studentów medycyny i wiele innych z zakresu medycyny w jednym miejscu.
Ultrasonografia sutka to książka skierowana przede wszystkim do lekarzy praktyków wykonujących USG sutków. Jest swego rodzaju atlasem zawierającym ponad 300 obrazów (sonogramów, elastogramów oraz zdjęć wykonanych z włączoną opcją dopplera mocy lub dopplera kolorowego), które stanowią ilustrację różnych zmian chorobowych w sutkach (w tym sutkach męskich oraz sutkach z wszczepionymi implantami). Ponadto w książce pokrótce omówiono anatomię sutka i dołu pachowego oraz przedstawiono metodykę badania i prawidłowy opis jego wyniku, z uwzględnieniem kategorii BI-RADS. Wspomniano także o różnych rodzajach biopsji wykonywanych pod kontrolą USG oraz o ważnej roli korelacji metod diagnostycznych.
W opinii recenzentki – prof. dr hab. n. med. Urszuli Łebkowskiej – „wiedza zawarta w książce przyczyni się do lepszej wykrywalności zmian w sutkach, jak i ich oceny, będąc tym samym dużym wsparciem dla licznego grona lekarzy diagnostów”.
„Neurologia ambulatoryjna” to doskonały przewodnik postępowania dla wszystkich lekarzy spotykających się z chorobami neurologicznymi w swojej praktyce zawodowej. W książce przedstawiono objawy i choroby neurologiczne, metody diagnostyki i leczenia dostępne w Polsce, mające zastosowanie w warunkach ambulatoryjnych oraz gabinecie lekarza rodzinnego lub innego specjalisty. Opisano zasady właściwej kontroli przebiegu choroby, wskazania do pilnej konsultacji neurologicznej i zasady kwalifikacji i terapii chorób neurologicznych wymagających leczenia szpitalnego. Na rynku brakowało publikacji, która w jasny, uporządkowany sposób opisywałaby postępowanie w chorobach neurologicznych w warunkach poradni neurologicznej. Publikację wzbogacają liczne tabele, zestawienie, punkty, sygnały alarmowe, odnośniki do materiałów dodatkowych w postaci qr-kodów oraz ciekawe zdjęcia. Tematyka zainteresuje z pewnością neurologów, lekarzy POZ, osoby przygotowujące się do egzaminu specjalizacyjnego oraz specjalistów pracujących w szpitalnych oddziałach ratunkowych.
Odkryj jak dzięki ajurwedzie - starożytnej medycynie indyjskiej - naturalnie zadbać o prawidłową pracę tarczycy, pokonać Hashimoto, stany zapalne, nadczynność lub niedoczynność! Autorka odkryje przed Tobą przyczyny nieprawidłowego działania tego ważnego gruczołu oraz jego powiązania ze stanem całego organizmu, np. z nadnerczami, podwzgórzem czy wątrobą. Poznasz konkretne protokoły eliminacji chorób autoimmunologicznych, a także otrzymasz wskazówki dotyczące ukierunkowanego stosowania ziół, ajurwedyjskiej diety czy detoksykacji organizmu. Znajdziesz tu również terapie, które przyniosą Ci ulgę w objawach, takich jak zmęczenie, wzrost wagi czy wypadające włosy. Zdrowa tarczyca dzięki ajurwedzie!
Spis Treści:
Wprowadzenie ………………………………………………………………………………... 13
Bóle głowy whistorii medycyny ……………………………………………………………... 18
Bóle głowy jako problem społeczny ………………………………………………………… 31
Badanie chorego z bólem głowy …………………………………………………………….. 33
Patofizjologia bólu głowy …………………………………………………………………… 46
Podział bólówgłowy …………………………………………………………………………. 66
Jakość życia chorych z bólem głowy …………………………………………………………70
Bóle głowy uwarunkowane chorobami somatycznymi i psychicznymi …………………….. 75
Migrena ……………………………………………………………………………………… 85
Ból głowy typu napięciowego ………………………………………………………………. 242
Trójdzielno-autonomiczne bóle głowy ……………………………………………………… 257
Neuralgie i nerwobóle czaszkowe …………………………………………………………... 289
Objawowe bóle głowy ……………………………………………………………………… 333
Piorunujący ból głowy ……………………………………………………………………… 367
Przewlekłe bóle głowy ……………………………………………………………………… 373
Bóle głowy po urazach i związane z wysiłkiem fizycznym ……………………………….... 393
Kręgopochodny ból głowy ……………………………………………………..…………… 413
Bóle głowy związane ze zmianą ciśnienia wewnątrzczaszkowego ………………………… 424
Inne rzadko występujące pierwotne bóle głowy …….……………………………………… 444
Bóle głowy spowodowane nadużywaniem leków ..………………………………………… 464
Leczenie interwencyjne bólówgłowy ……………..………………………………………… 471
Niefarmakologiczne metody leczenia bólówgłowy ….……………………………………... 482
Diagnoza choroby nowotworowej u dziecka powoduje wiele zmian w życiu małego pacjenta i jego rodziców, rodzeństwa, a nawet dalszych członków rodziny. To, jak radzą sobie rodzice w obliczu trudnej sytuacji, jest niezmiernie ważne, ponieważ decyduje o radzeniu sobie ich chorego dziecka.Negatywne emocje rodziców: lęk, smutek, niepokój - wywołują podobne odczucia u dziecka. Z kolei pozytywne nastawienie do leczenia, nadzieja na wyzdrowienie, wzajemne wsparcie w rodzinie i towarzyszenie dziecku w trudnych chwilach są niezbędne dla jego lepszego samopoczucia w czasie długotrwałej hospitalizacji i uciążliwych zabiegów.Mimo że psychologia systemów rodzinnych wnikliwie odnosi się do wzajemnych zależności i wpływów wszystkich członków rodziny, to jednak badania dotyczące rodziców zmagających się z chorobą nowotworową dziecka i znaczenie jakości ich relacji dla radzenia sobie z trudami leczenia małego pacjenta są słabo eksplorowane na gruncie polskim.Głównym celem monografii była ocena jakości relacji rodziców w procesie zmagania się z chorobą nowotworową dziecka. Izabela Socha i Iwona Janicka w przeprowadzonych badaniach uwzględniły również czynniki, które mogą w sposób pozytywny bądź negatywny wpływać na relację między rodzicami.Mamy nadzieję, że rezultaty uzyskane z badań, zasygnalizowane implikacje związane z ich wykorzystaniem, a także opisane w monografii narzędzia do diagnozowania opiekunów osób chorych i planowania oddziaływań terapeutycznych mogą być pomocne dla psychologów, psychoterapeutów, lekarzy, pielęgniarek i innych specjalistów, którzy opiekują się małym pacjentem i jego rodzicami.Z tekstuMonografia ta jest niezmiernie cennym wkładem do wiedzy odnoszącej się do psychoonkologii, klinicznej, zdrowia jak i psychologii rodziny. Niewątpliwie praca ta jest pożądana i będzie wartościową pozycją dla specjalistów różnych dziedzin: m.in. psychologów, socjologów, lekarzy, pracowników socjalnych, terapeutów.Z recenzji prof. dr hab. Marioli Bidzan
Dwuczęściowa Toksykologia w zadaniach to nowoczesna publikacja, która została napisana z myślą o studentach medycyny, farmacji, diagnostyki medycznej, kierunków przyrodniczych. Stanowi ona także doskonałe źródło pomocy dla wykładowców podczas przygotowywania zajęć oraz zaliczeń. Ponadto jest kompatybilna z dwutomowym podręcznikiem Toksykologia oraz stanowi jego uzupełnienie. Zaprezentowane w publikacji rozdziały zostały zawierają pełne rozwiązania zadań oraz ważne komentarze, wyjaśniające poruszaną kwestię. Redaktorami naukowymi książki są dr Kamil Jurowski (toksykolog, safety assessor) oraz prof. dr hab. Wojciech Piekoszewski (specjalista z zakresu toksykologii: sądowej, klinicznej, ekotoksykologii i żywności).
W części 1 Toksykologii w zadaniach zostały zaprezentowane historia toksykologii, toksykologia ogólna oraz toksykologia narządowa i układowa.
W części 2 przedstawiono wybrane zagadnienia z toksykologii szczegółowej (toksykologia wybranych metali, trucizny obecne w roślinach oraz pochodzące od zwierząt, toksykologia substancji uzależniających, pestycydów oraz bojowe środki trujące) oraz toksykologii stosowanej (toksykologia analityczna i analiza toksykologiczna, toksykologia kliniczna, sądowa, weterynaryjna i środowiskowa, laboratoryjna toksykologia medyczna, toksykoproteomika, toksykologia i ocena bezpieczeństwa żywności i żywienia oraz toksykologia kosmetyków i ocena bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, ekotoksykologia, nanotoksykologia, a także toksykologiczna ocena ryzyka zdrowotnego). W części 2 Toksykologii w zadaniach zostały zaprezentowane wybrane zagadnienia z toksykologii szczegółowej (toksykologia wybranych metali, trucizny obecne w roślinach oraz pochodzące od zwierząt, toksykologia substancji uzależniających, pestycydów oraz bojowe środki trujące) oraz toksykologii stosowanej (toksykologia analityczna i analiza toksykologiczna, toksykologia kliniczna, sądowa, weterynaryjna i środowiskowa, laboratoryjna toksykologia medyczna, toksykoproteomika, toksykologia i ocena bezpieczeństwa żywności i żywienia oraz toksykologia kosmetyków i ocena bezpieczeństwa produktów kosmetycznych, ekotoksykologia, nanotoksykologia, a także toksykologiczna ocena ryzyka zdrowotnego). W części 1 odbiorca znajdzie zadania dotyczące historii toksykologii, toksykologii ogólnej oraz toksykologii narządowej i układowej. Należy zaznaczyć, że do każdego rozdziału zostały dołączone pełne rozwiązania zadań oraz ważne komentarze, wyjaśniające poruszaną kwestię. Istotnym jest również to, że Toksykologia w zadaniach jest kompatybilna z dwutomowym podręcznikiem Toksykologia oraz stanowi jego uzupełnienie.
Książka zawiera: - omówienie podstaw interpretacji kardiotokografi na bazie zmian fizjologicznych i patofzjologicznych, które zdarzają się podczas porodu - cenny zbiór rzeczywistych zapisów KTG, umożliwiający ich wnikliwą interpretację i zrozumienie przyczyn takiego obrazu - opisy postępowania w danych przypadkach, które mają wykształcić w odbiorcy umiejętność szybkiej oceny sytuacji i podejmowania decyzji, czy kontynuować poród drogami natury czy też jak najszybciej przejść do porodu zabiegowego, by dziecko przyszło na świat w pełni zdrowia i bez niedotlenienia. Spis Treści: Wstęp Fizjologiczne podstawy interpretacji KTG Komputerowa analiza KTG Hipoksja płodu w czasie porodu Zasady interpretacji KTG Dodatkowe metody monitorowania dobrostanu płodu Przypadki
1. Wstęp
2. Pułapki w terapii lekami z grupy benzodiazepin i lekami Z
3. Kwetiapina – lek często stosowany ale czy znany?
4. Powikłania terapii spowodowane często stosowanymi lekami – aspekty praktyczne
5. Nasilenie odczuwania bólu jako konsekwencja nieprawidłowo dobranej farmakoterapii
6. Częste interakcje leków w gabinecie lekarza POZ i specjalisty – czy je znamy i czy umiemy im zapobiegać
7. Farmakoterapia u kresu życia – jak ją rozumieć , jak postępować w praktyce
8. Zespół serotoninowy jako niepożądane działanie polifarmakoterapii – częstszy niż rozpoznawany
9. Infekcje górnych i dolnych dróg oddechowy w praktyce – pułapki i zagrożenia
10. Leki, alkohol i inne substancje psychoaktywne a prowadzenie pojazdów mechanicznych i skutki prawne
1. Antybiotyki w POZ – prof. dr hab. n. med. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat
2. Antybiotyki w profilaktyce poekspozycyjnej – prof. Dr hab. N. med. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat
3. Zakażenia układu oddechowego:
a. Zakażenia górnych dróg oddechowych - lek. Izabella Bylica
b. Zakażenia dolnych dróg oddechowych - lek. Piotr Piekiełko, dr n. med. Tomasz Kachel
c. Zakażenia w zaostrzeniu chorób przewlekłych układu oddechowego - dr n. med. Tomasz Kachel, lek. Piotr Piekiełko
4. Zakażenia układu moczowego – lek. Mateusz Gajda
5. Zakażenia ran przewlekłych w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – lek. Mateusz Gajda
6. Zakażenia przewodu pokarmowego:
a. Zakażenie Helicobacter pylori - lek. Anna Mucha
b. Biegunka - lek. Anna Mucha, lek. Kinga Filipecka
7. Zakażenia w ginekologii i położnictwie – dr n. med. Małgorzata Romanik
8. Nadzór nad opornością bakterii na antybiotyki – dr n. med. Estera Jachowicz-Matczak
9. Diagnostyka mikrobiologiczna - problemy i rozwiązania – dr n. farm. Anna Białecka
Książka jest kontynuacją i uzupełnieniem bestsellerowej publikacji „Medycyna przedszpitalna w LPR”. Tym razem autorzy przedstawili scenariusze kliniczne oparte na realnych sytuacjach zawodowych. Książka poprzez praktyczną formę jest doskonałym uzupełnieniem wiedzy omawianej w klasycznych podręcznikach. Opowiedziane historie dotyczą zagadnień klinicznych, urazów, problemów kardiologicznych, neurologicznych, zatruć, oparzeń, odmrożeń, pacjentów pediatrycznych, a także roli centrum operacyjnego czy transportu lotniczego. Przedstawiają przebieg misji od momentu wezwania poprzez postępowanie aż do przekazania chorego do szpitala. To również propozycje postępowania w trakcie zarządzania akcją, współpracy w zespole oraz z jednostkami współpracującymi w myśl żargonowego i znanego w środowisku pytania: „Dlaczego do nas?”. Czytelnicy znajdą w publikacji problemy i pułapki dotyczące prowadzenia dokumentacji medycznej oraz sposoby na uniknięcie konsekwencji prawnych dla personelu medycznego. Wyjątkowe opracowanie kierujemy do szerokiego grona profesjonalistów związanych z udzielaniem pomocy medycznej na etapie przedszpitalnym – lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek. W publikacji można również odnaleźć praktyczne informacje przydatne dla personelu szpitalnych oddziałów ratunkowych, dyspozytorów medycznych, lekarzy zlecających transporty międzyszpitalne, czy dla współpracujących z LPR i TOPR – strażaków PSP i OSP, policjantów oraz ratowników górskich i wodnych.
„Medycyna sportów walki. Fizjologia wysiłku, diagnostyka, traumatologia i żywienie” to kompleksowa publikacja dotycząca opieki medycznej sportowców, która uwzględnia szeroko pojęte działania profilaktyczno-diagnostyczne, edukacyjne oraz leczniczo-rehabilitacyjne. Dbanie o dobry stan zdrowia sportowca to duże wyzwanie nie tylko dla specjalistów wielu dziedzin medycznych, lecz także dla osób odpowiedzialnych za proces szkoleniowo-treningowy. Dlatego niniejszą publikację kierujemy zarówno do lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków sportowych, psychologów sportu, jak również i trenerów.
Książka, które otwiera oczy - błyskotliwe połączenie reportażu, historii i najnowocześniejszej nauki.Katar sienny, alergia na orzeszki ziemne, wypryski. Szacunkowo od 30 do 40 procent światowej populacji cierpi na jakąś formę alergii. Co bardziej niepokojące w ciągu ostatniej dekady wzrost diagnoz był na tyle znaczny, że stanowi coraz większe obciążenie medyczne dla poszczególnych osób, rodzin, społeczności i systemów opieki medycznej.Antropolożka medyczna, Theresa MacPhail, która sama jest alergiczką, a jej ojciec zmarł w wyniku użądlenia, postanowiła zbadać temat alergii. Rezultatem jest całościowe i dogłębne badanie, począwszy od pierwszego opisu alergii z 1819 roku, po najnowsze, oszałamiające metody ich leczenia. MacPhail spędziła lata rozmawiając z setkami ekspertów, pacjentów i aktywistów, próbując zrozumieć, w jaki sposób ostatnie zmiany w środowisku i stylu życia wpływają na dramatyczny wzrost liczby przypadków alergii na całym świecie.Oto historia alergii: czym są, dlaczego je mamy i co mogą oznaczać dla losów ludzkości w szybko zmieniającym się świecie.Doktor Theresa MacPhail - antropolożka medyczna, dziennikarka i profesor nadzwyczajna nauk ścisłych i technologicznych, która prowadzi badania i pisze na temat globalnego zdrowia, biomedycyny i chorób. Jest doktorantką Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.
"Ta książka na nowo definiuje najstraszliwszą chorobę współczesności – raka. Zmienia fundamenty naszego rozumowania, pozwalając zaplanować walkę z silniejszym dotąd przeciwnikiem. Udowadnia, że emocje odgrywają rolę w nowotworzeniu i że nie jest to już tylko nowinka modowa. Zajrzyjcie do środka. To nie jest książka o raku, to książka, jak się przed nim bronić".
Prof. dr hab. n. med. LUCJAN WYRWICZ, onkolog
Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa Otwartego Narodowego Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie
"Napisałem tę książkę po to, żebyś już nigdy nie bał się raka" – David Khayat.
Światowy autorytet w dziedzinie onkologii wszczyna śledztwo kryminalne i krok po kroku, przyjaźnie, przedstawia profil raka – potencjalnego zabójcy, miejsce zbrodni, sposób działania, narzędzie zbrodni oraz nasze słabe i silne punkty.
"Wspólnie, niczym detektywi, ruszymy tropem podejrzanego, aby zrozumieć, jakie czynniki prowokują rozwój raka. A wszystko to dzięki nowym wskazówkom. Każdemu z nas intuicja podpowiadała nieraz, że emocje mogą wpływać na nasze zdrowie. Nie zawsze jednak potrafiliśmy ogarnąć ogrom ich prawdziwego znaczenia. Bo, jak twierdzę, emocje rzeczywiście mogą przyczynić się do rozwoju złośliwej choroby. Pytanie brzmi: jak i dlaczego! Rozwiązaniem właśnie tej zagadki zajmiemy się w naszym śledztwie".
"Dziś wszyscy „walczą z rakiem”. Ale ile osób tak naprawdę wie, co to znaczy? Z tej książki dowiadujemy się, jak powstaje i rozwija się rak. Poznajemy wroga. Już starożytni mawiali „Poznaj dobrze wroga (…) a w stu bitwach nie doznasz klęski”. Gdy dowiadujemy się, że – jak dowodzi autor, a i my przeczuwaliśmy to od dawna – przyczyną raka są nasze negatywne emocje, cierpienie i stres, jeszcze nie podejrzewamy podstępu. Tym większe jest nasze zaskoczenie, że kiedy cierpimy my, to cierpią nasze komórki, które próbując popełnić samobójstwo, ostatecznie wywołują raka. Czy to oznacza, że tak naprawdę trzeba by walczyć z samym sobą? Wybitny onkolog podsuwa nam propozycje radzenia sobie ze stresem. Każde wprowadzenie ich w życie to nasze małe zwycięstwo. A przecież „osiągnąć sto zwycięstw w stu bitwach nie jest szczytem umiejętności. Szczytem umiejętności jest pokonanie przeciwnika bez walki”: sami jesteśmy swoim najlepszym lekiem na stres, a co za tym idzie swoim najlepszym środkiem antyrakowym".
Dr n. med. ANNA PIETRZAK
Ordynator Oddziału Gastroenterologicznego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie
Książka OSKARŻONY RAK: ŚLEDZTWO KRYMINALNE stała się wydarzeniem 2018 roku we Francji i bestsellerem.
Media – od periodyków naukowych po „Le Figaro” i „Galę” – zgodnie okrzyknęły ją niezwykle ważną, odważną, odkrywczą, potrzebną i pożyteczną; książką, która niesie nadzieję i pozwala przegnać lęk.
Kolejna, XXIX edycja.
Przewodnik zawiera informacje na temat stosowania antybiotyków w lecznictwie otwartym. Książka prezentuje kryteria doboru antybiotyków w kilkudziesięciu jednostkach chorobowych (z podaniem opcji terapeutycznych i standardowego dawkowania),
a także opis błędów i przyczyn niepowodzeń w antybiotykoterapii oraz interakcji antybiotyków z innymi lekami.
Wraz z rozwojem ultrasonografii znacznie poszerzył się zakres schorzeń diagnozowanych i monitorowanych za jej pomocą. Gwałtowny wzrost zainteresowania tą metodą obrazowania, chociaż ułatwia i przyspiesza proces diagnostyczny, w rękach niedoświadczonego lub niewystarczająco wyszkolonego operatora może wprowadzać dezorientację, a nawet utrudniać ustalenie rozpoznania.
Celem autorów tej książki jest dostarczenie wsparcia początkującym diagnostom, zwłaszcza jeżeli chodzi o zakres stosowania i ograniczenia tej metody obrazowania, a także przedstawienie praktycznych zasad wykonywania badania. W publikacji omówiono cechy ultrasonograficzne typowych zmian patologicznych, a także informacje uzupełniające dotyczące obrazu klinicznego najczęściej spotykanych chorób oraz możliwości ich leczenia. Książka zawiera również liczne wskazówki, mogące pomóc diagnoście w postępowaniu z trudniejszymi przypadkami.
w tym wydaniu:
zaktualizowane obrazy odzwierciedlające postęp technologiczny ultrasonografii
nowe informacje na temat diagnostyki ultrasonograficznej miednicy męskiej, w tym jąder
całkowicie zmieniony rozdział poświęcony ultrasonografii dziecięcej
rozszerzone i zaktualizowane sekcje dotyczące ultrasonografii endoskopowej do oceny trzustki, FAST i obrazowania przewodu pokarmowego
zaktualizowane rozdziały dotyczące diagnostyki ultrasonograficznej wątroby i dróg żółciowych
W przedstawionej monografii zostały zebrane podstawowe informacje dotyczące bisoprololu, ß-adrenolityku szeroko stosowanego w przebiegu chorób układu sercowo-naczyniowego.Celem tego opracowania było bowiem zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich danych na temat tego leku, nie tylko dotyczących molekularnych podstaw działania czy wskazań do zastosowania, ale również najnowszych wyników badań klinicznych i metaanaliz. Ponadto Autorka osadza mechanizm działania leku w szerszym kontekście, wskazując, jaką rolę odgrywa nadmierna aktywacja współczulnego układu nerwowego w patogenezie schorzeń sercowo-naczyniowych.
Monografia przeznaczona jest dla wszystkich zainteresowanych farmakologią bisoprololu, włączając zarówno lekarzy pierwszego kontaktu, jak i kardiologów. Wskazuje, jakie jest miejsce leku w praktyce klinicznej w świetle zaleceń polskich i europejskich specjalistów. Dodatkowo tekst ten dostarcza Czytelnikowi odpowiedzi na ewentualne pytania, które nasuwają się przy podejmowaniu decyzji terapeutycznych, na przykład, jeśli chodzi o możliwość stosowania ß-adrenolityków w szczególnych populacjach pacjentów (populacja pediatryczna, osoby z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych czy z cukrzycą).
Czy ketamina zrewolucjonizuje współczesną psychiatrię? Odkąd jedna z jej form w 2019 roku została zatwierdzona w leczeniu depresji, substancja ta wzbudza ogromne zainteresowanie jako lek, który może odmienić nasze podejście do rozumienia zaburzeń psychicznych i sposobów ich leczenia. Bita Moghaddam, wiodąca badaczka w dziedzinie neurofarmakologii, przedstawia bogatą i złożoną historię ketaminy, opisując okoliczności jej odkrycia i rozwój badań nad różnymi aspektami jej działania. Opowiada o jej właściwościach znieczulających, jej wpływie na receptory i neuroprzekaźniki w mózgu, jej użyciu rekreacyjnym, a także o mechanizmach, które mogą odpowiadać za jej potencjał w łagodzeniu zaburzeń depresyjnych. W przystępny, a jednocześnie krytyczny sposób opisuje przeszłość, teraźniejszość i potencjalną przyszłość użycia tej substancji w medycynie. Książka jest adresowana zarówno do ekspertów w dziedzinie zdrowia psychicznego, jak i szerokiego grona odbiorców zainteresowanych terapeutycznym zastosowaniem ketaminy. Prof. Bita Moghaddam ekspertka w dziedzinie neuronauki, biochemii i farmakologii. Autorka ponad 150 artykułów naukowych. Specjalizuje się w mechanizmach neuronalnych, które leżą u podstaw procesów poznawczych, emocjonalnych i behawioralnych związanych z różnymi zaburzeniami psychicznymi. Wpływ ketaminy na mózg bada od ponad trzydziestu lat.
Czym jest ataksja? Jak ją skutecznie zdiagnozować? I najważniejsze – jak z nią żyć. Na te pytania odpowiada dwanaście poruszających historii, które ukazują różne oblicza choroby. Lektura zarówno dla zmagających się ze schorzeniem, jak i dla tych, którzy słyszą o niej po raz pierwszy (bo jak mówi tytuł: „ludzie muszą wiedzieć”).
"Recenzowana monografia stanowi oryginalne i pionierskie opracowanie bardzo ważnego problemu związanego z innowacyjnością w sektorze biofarmaceutycznym w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, jak wynika to z jej tytułu, a mianowicie współpracy aliansowej pomiędzy różnymi podmiotami regionu w tej sferze. O jej aktualności świadczy, że zarówno alianse, jak i innowacje należą do jednych z najważniejszych artefaktów w ekonomii światowej i są częstym przedmiotem badań i publikacji naukowych. (...) Monografia Łukasza Puśleckiego ma charakter pionierski, jest pierwszą, która w sposób kompleksowy analizuje aliansowe formy współpracy innowacyjnej w krajach CEE. Wypełnia ona istniejącą lukę badawczą i stanowi istotny wkład w rozwój nauki w przedmiocie teoria ekonomii i zarządzanie strategiczne, w tym w sferze aliansów i innowacji. Stanowi ona podstawę do budowy innowacyjnych modeli współpracy firm w sferze B+R przy wykorzystaniu różnych form aliansów strategicznych. (...) uważam, że monografia jest wybitnym, oryginalnym dziełem o dużych wartościach naukowych, poznawczych i utylitarnych. Wnosi ona wiele do poznania skomplikowanych procesów współpracy innowacyjnej i może mieć duże znaczenie do bardziej efektywnego ich kształtowania". Prof. zw. dr hab. Jan Rymarczyk, fragment recenzji
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?