Książki o diagnostyce i lekach: terapie farmakologiczne, diagnozowanie chorób, przeprowadzanie zabiegów medycznych, leczenie kliniczne, książki i atlasy medyczne i anatomiczne, kompendia. Książki z zakresu rehabilitacji, dermatologii, laryngologii, onkologii, psychiatrii, położnictwa, weterynarii, EKG... Diagnostyka laboratoryjna, podręczniki dla studentów medycyny i wiele innych z zakresu medycyny w jednym miejscu.
Opieka paliatywna jest nową pozycją z serii kompendiów wiedzy medycznej wydawanych w Oksfordzie i cieszących się dużą popularnością. Opiera się na "biblii" medycyny paliatywnej, którą jest Oxford Textbook of Paliative Medicine, źródłowe dzieło stworzone przez międzynarodowych ekspertów.
Prezentowany podręcznik nie jest jednak zwykłym streszczeniem pierwowzoru, lecz nowatorskim opracowaniem dokonanym przez innych autorów, ukierunkowanym przede wszystkim na praktykę opieki paliatywnej. Zawiera dużą ilość informacji w skondensowanej formie - od szczegółowej charakterystyki metod postępowania, aż po tak specyficzne problemy jak np. podróże zagraniczne osób w terminalnej fazie choroby.
Podręcznik ten będzie przydatny dla każdej osoby zajmującej się praktyką opieki paliatywnej, a także dla lekarzy specjalizujących się w medycynie paliatywnej. Wydaje się, że przedstawiany obszar zagadnień powinien być również interesujący dla studentów medycyny, na pewno dla lekarzy rodzinnych, ale też dla lekarzy innych specjalności. Stwarza on bowiem możliwość poszerzenia wiedzy o zagadnienia, z którymi wielu pracowników opieki zdrowotnej nie spotkało się w okresie studiów.
Jest to kolejne wydanie podręcznika zgodnego z programem nauczania na wydziałach farmaceutycznych akademii medycznych, które zostało w dużym stopniu zmienione, uzupełnione i poprawione. Zmiany obejmują zarówno wprowadzenie nowych surowców według FP V, jak i uaktualnienie danych fitochemicznych i farmakologicznych wynikające z najnowszych badań. Wprowadzono też ponad 130 nowych wzorów.
Najlepsza polska biografistyka opisuje dramatyczny rok ze swojego życia!
Dziennik-wspomnienie z życia autorki i jej męża, cenionego intelektualisty Henryka Dasko. Jest to zapis roku ich wspólnej, heroicznej walki z chorobą nowotworową. Czas ten obfituje w niecodzienne wydarzenia, niekiedy graniczące prawie z cudem. Książka jest opowieścią o tyle niezwykłą, ze spisywaną w warunkach ?ekstremalnych?, właściwie na bieżąco.
Pamięć człowieka, jej organizacja i mechanizmy biologiczne są przedmiotem licznych badań interdyscyplinarnych. Szczególnie interesujące są analizy błędów pamięci, traktowanych współcześnie jako przejaw dynamicznych relacji między metapamięcią, pamięcią deklaratywną oraz niedeklaratywną. Skargi na trudności pamięciowe są powszechne nie tylko wśród osób zabieganych i zestresowanych, ale nade wszystko wśród osób po uszkodzeniach OUN. Jaką rolę w powstawaniu deficytów mnestycznych odgrywa ,,rozluźnienie'' interakcji pomiędzy metapamięcią, pamięcią epizodyczną i semantyczną oraz utajoną? Czy ten właśnie mechanizm problemów mnestycznych występuje u osób chorych na stwardnienie rozsiane (SM)? Analiza tego zagadnienia w kontekście zagadnień neuropsychologicznych jest tematem niniejszej publikacji.
Autorzy książki w sposób rzetelny, opierając się na zasadach EBM, odpowiadają na najtrudniejsze pytania dotyczące astmy dziecięcej. Dostarczają praktycznych wskazówek, jak postępować z dzieckiem chorym na astmę oskrzelową.
Możliwości leczenia przewlekłego zapalenia zatok u chorych z nadwrażliwością na aspirynę rozwinęły się i udoskonaliły w ostatnich latach. Nie jest to jednak równoznaczne z rozpowszechnieniem się tej wiedzy i związanych z nią umiejętności. Dlatego należy przyklasnąć inicjatywie Autorów niniejszego opracowania. Książka powstała w ośrodku, który ma istotne osiągnięcia w tej dziedzinie. Przedstawia ona w sposób jasny i przystępny złożony patomechanizm choroby, jej objawy kliniczne i — co szczególnie ważne — nowoczesne metody terapii. Książka ta będzie stanowić istotną pomoc w codziennej praktyce lekarskiej — nie tylko dla laryngologów, ale także dla pulmonologów oraz internistów, zaś zainteresowanym mechanizmami i patofizjologią chorób może odsłonić nowe, ciekawe drogi badawcze.
W tej książce poznasz całą prawdę o cholesterolu i dowiesz się, co zrobić, żeby nie dopuścić do zablokowania i stwardnienia tętnic, które mogą doprowadzić do rozwoju chorób serca oraz udaru, a także przedwcześnie zrujnować ci życie.Ta książka wzbudza kontrowersje! Niektórzy mogą nawet wpaść przez nią w złość! Tym niemniej wszystkie informacje, na których bazuje, zostały odpowiednio udokumentowane. A zatem wszelkie zawarte w niej zalecenia opierają się na solidnych fundamentach wiedzy z zakresu dietetyki. Trzeba mieć odwagę, żeby napisać kontrowersyjną książkę podważającą głęboko zakorzenione konwencjonalne praktyki medyczne, które się obecnie stosuje. Znajdziesz w niej wiele rewolucyjnych informacji będących opiniami autorek, Sandry Ca-bot i Margaret Jasinska, z którymi z pewnością nie zgodziłby się twój własny lekarz, podobnie jak firmy farmaceutyczne i czasopisma medyczne. Innymi słowy ta książka zawiera treści „wywrotowe", ale bez wątpienia może uczynić wiele dobrego dla umysłu i ciała. Autorki kierują ją do osób, które potrafią patrzeć w szerszej perspektywie. Dlatego:
jeśli nie czujesz się dobrze, mimo że bierzesz leki obniżające poziom cholesterolu,
jeśli odczuwasz skutki uboczne leków obniżających poziom cholesterolu, które pogarszają jakość twojego życia,
jeśli zażywasz leki obniżające poziom cholesterolu, które nie skutkują w zakresie kontroli objawów lub czynników ryzyka rozwoju choroby,
jeśli narasta w tobie niepokój o długofalowe konsekwencje działania leków, które zażywasz,
jeśli zażywasz leki i nie masz wystarczających informacji o tym, jak działają w twoim organizmie,
jeśli przypuszczasz, że może istnieć równie skuteczny, ale bardziej naturalny i potencjalnie bezpieczniejszy, alternatywny sposób kontrolowania czynników ryzyka rozwoju chorób układu krążenia,
możesz zastanowić się nad zmianą programu leczenia, do którego się stosujesz, i tylko na tym zyskać. Sam fakt, że postanowiłeś przeczytać tę książkę, świadczy o tym, że nie akceptujesz biernie wszystkiego, że jesteś inteligentną, świadomą osobą, która pragnie sprawować kontrolę nad własnym zdrowiem. Należą ci się gratulacje, ponieważ twoje zdrowie jest największym skarbem, który trzeba chronić.
Stwierdziłam, że wiele osób, które szczególnie cenią sobie rodzinę i swój dorobek, często nie zdaje sobie sprawy ze skutków ubocznych związanych z produktami, które każdego dnia wpływają na funkcjonowanie organizmu - żywności, środków chemicznych i lekarstw. Znaczna część moich pacjentów nie ma pojęcia, jak działają leki, które zażywają, i nigdy nie zadała sobie trudu, żeby dowiedzieć się, jakie są ich skutki uboczne. Przypuszczam, że większość ludzi woli wieść spokojne życie, zamiast rzucać wyzwanie specjalistom, podważać ich opinie i naruszać ich status quo. Co więcej, wielu z nas ma za dużo na głowie, żeby jeszcze poświęcać czas na wyszukiwanie WSZELKICH potrzebnych nam danych. Dodatkowo całą sprawę komplikuje to, że dosłownie zewsząd, a głównie z Internetu, docierają do nas informacje, które mogą wprowadzać w błąd, być sprzeczne i nie zawsze wiarygodne. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, kiedy ktoś chce nakłonić nas do zakupu danego produktu. Bo jak tu wierzyć osobie, której jedynym celem jest zysk?
Razem z Margaret Jasinską przez wiele lat miałyśmy do czynienia z medycyną kliniczną i prowadziłyśmy badania naukowe. A zatem możemy podać wiarygodne i obiektywne fakty, które pozwolą zrozumieć oraz zgłębić zagadnienia dotyczące cholesterolu. Ciężko pracowałyśmy nad tą książką, starając się jasno omówić wszystkie kwestie, aby jej lektura sprawiała ci przyjemność. Temat cholesterolu jest bardzo skomplikowany, a mimo to przez ostatnie 20 lat traktowano go w zbyt uproszczonym lub powierzchownym ujęciu. Poza tym towarzyszy mu nieustanny strach o ataki serca i udary oraz zyski rzędu miliardów dolarów, co pozwala nam przypuszczać, że wiele zainteresowanych osób wyraża i będzie wyrażać ściśle określone, pełne emocji opinie w tej kwestii. Nie napisałyśmy tej książki, aby nakłonić kogokolwiek do podzielania naszego punktu widzenia. Chcemy natomiast pokazać, jak wielka siła drzemie w dietetyce.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania, możesz zadzwonić do Health Advisory Service dr Cabot (tel: 02 4655 8855) i porozmawiać z naturopatą. Sandra Cabot stworzyła w Australii sieć doradców wyspecjalizowanych w zakresie walki z nadwagą i otyłością. Aby uzyskać szczegółowe informacje na ten temat, wejdź na www.whas.com.au lub zadzwoń do Health Advisory Service. Ta książka wzbogaci twoją wiedzę, dzięki czemu nawiążesz mocniejszą nić porozumienia ze swoim lekarzem i/lub innym specjalistą dbającym o twoje zdrowie. Oczywiście nie możesz zrezygnować z opieki lekarza ani zaniechać stosowania się do jego zaleceń, ponieważ on zna twoją historię chorób i zawiłe szczegóły medyczne. Nie zachęcamy cię do odstawienia lekarstw ani do zmiany obecnego programu leczenia, ponieważ nie znamy wszystkich detali dotyczących twojej osoby. Być może masz na przykład wysokie ciśnienie krwi, które stanowi niebezpieczny czynnik ryzyka ataku serca i udaru. W tym wypadku leki są bardzo ważnym elementem leczenia. A mówiąc ogólnie, leki obniżające ciśnienie są bezpieczne i dobrze tolerowane przez organizm. Zanim postanowisz odstawić leki lub przerwać kurację, skonsultuj się ze swoim lekarzem i poinformuj go o swoich zamiarach.
Cała prawda o cholesterolu
Spis Treści
Przedmowa
Cała prawda o cholesterolu
Czy leki, które bierzesz, ci szkodzą?
Rozdział l
Czym jest cholesterol i dlaczego go potrzebujemy?
Cholesterol w żywności
Działanie cholesterolu
Cholesterol i inne tłuszcze obecne w krwiobiegu
Rozdział 2
Rola cholesterolu w chorobach serca
Rozdział 3
Przyczyny wysokiego poziomu cholesterolu
Złe odżywianie
Syndrom X
Uwarunkowania genetyczne
Hipotyroidyzm
Stres
Brak ruchu
Palenie papierosów
Rozdział 4
Tłuszcze i ich rola w chorobach serca
Rozdział 5
Wieńcowa choroba serca
Budowa i funkcje serca
Czym jest wieńcowa choroba serca?
Rozdział 6
Leki obniżające poziom cholesterolu, ich działanie i efekty uboczne
Statyny
Inne rodzaje leków obniżających poziomu cholesterolu
Rozdział 7
Zagrożenia związane z niskim poziomem
cholesterolu we krwi
Rozdział 8
Stany zapalne i ich rola w chorobach serca
Białko c-reaktywne
Homocysteina
Miażdżyca - co tak naprawdę dzieje się w tętnicach?
Wszystko zaczyna się od stanu zapalnego
Rozdział 9
Co wywołuje rozległe stany zapalne?
Prawdziwe czynniki ryzyka rozwoju chorób serca
Otyłość
Utlenione kwasy tłuszczowe i cholesterol
Cukrzyca
Nikotyna i inne toksyny
Stres
Infekcje
Zaburzenie czynności układu odpornościowego
Wysokie ciśnienie krwi
Czy aspiryna stanowi odpowiedź
Rozdział 10
Badania, które pozwalają ocenić ryzyko rozwoju chorób serca
Opinie' Australian Heart Foundation na temat chorób serca
Rozdział 12
Mity i fakty dotyczące żywności
Jak odczytywać informacje zamieszczone na nalepkach?
Żywność, o której masz mylne wyobrażenie
A co z margaryną obniżającą poziom cholesterolu?
Rozdział 13
10 rad, które trzeba wziąć sobie do serca
Ogranicz spożycie węglowodanów
Zwiększ spożycie błonnika
Jedz tylko dobre tłuszcze i unikaj złych
Wzbogać swoją dietę o przeciwutleniacze
Zioła, które pomagają sercu
Utrzymuj niski poziom homocysteiny
Popraw funkcjonowanie wątroby
Wzmocnij układ odpornościowy
Panuj nad stresem
Zapewnij swojemu ciału odpowiednią dawkę ruchu
Inne czynniki, które wpływają na rozwój chorób serca
Rozdział 14
Dieta chroniąca serce
Rozdział 15
Przepisy zdrowe dla serca
Przepisy na soki zdrowe dla serca
Zupa chroniąca serce
Lista najważniejszych produktów spożywczych, które pomogą ci chronić serce
Słowniczek
Bibliografia
Osłuchiwanie serca ze względu na swoją prostotę i dostępność powinno być wykonywane u każdego pacjenta, u którego podejrzewa się chorobę serca. W wielu podręcznikach zagadnienie to jest jednak opisane w sposób zawiły i niejednoznaczny, sprawiając trudności zwłaszcza młodym adeptom sztuki medycznej. To właśnie z myślą o młodych lekarzach powstała ta prosta i równocześnie genialna książka. Opisano w niej wszystkie najważniejsze tony i szmery serca oraz przedstawiono schematyczną interpretację badań dodatkowych. Szczególnie cenny jest załączony na płycie CD interaktywny program komputerowy, pozwalający "na żywo" analizować opisane zjawiska osłuchowe.
Jest to kieszonkowy podręcznik opisujący podstawy interpretacji obrazu RTG klatki piersiowej. Omówiono w nim najważniejsze zmiany patologiczne oraz, skrótowo, podstawy anatomii i techniki wykonywania zdjęcia klatki piersiowej.
Zdjęcie klatki piersiowej należy do najczęstszych badań diagnostycznych, a równocześnie jego prawidłowa bądź błędna interpretacja ma często zasadnicze znaczenie dla ustalenia kierunku dalszego postępowania z pacjentem. Tymczasem w warunkach ostrego dyżuru zdjęcie oceniane jest przeważnie nie przez radiologa, lecz przez lekarzy innych specjalności. Dlatego książka ta może być cenna dla dużego grona lekarzy: internistów, chirurgów, lekarzy rodzinnych, radiologów, oraz studentów.
Poradnik został przygotowany jako podręczna książka do stosowania przez lekarza bezpośrednio przy łóżku chorego. Przedstawiono w nim zabiegi diagnostyczne i kliniczne w sposób przystępny, krok po kroku, opisując kolejne etapy postępowania. Są to opisy najczęściej wykonywanych zabiegów - zarówno prostych (intubacja, kaniulacja tętnic, udrażnianie dróg oddechowych, chirurgiczne zaopatrywania rany), jak i zabiegów o dużym stopniu trudności (bronchoskopia, drenaż płynu z worka osierdziowego). W ośmiu z dziewięciu części poradnika opisano różne procedury diagnostyczne i kliniczne, a ostatnia zawiera algorytmy postępowania w stanach nagłych. Autorzy przedstawiają problemy wynikające z opieki nad chorym w stanie krytycznym, resuscytację noworodka, a także obsługę aparatów diagnostycznych, sprzętu medycznego oraz przygotowania do wykładu naukowego. Odbiorcy: lekarze anestezjolodzy, lekarze i pielęgniarki z oddziałów zabiegowych oraz intensywnego nadzoru medycznego, lekarze pierwszego kontaktu, lekarze rodzinni, studenci medycyny i pielęgniarstwa.
Badanie ultrasonograficzne stosuje się w stanach nagłych, aby uzyskać odpowiedź na różnorodne i bardzo szczegółowe pytania, takie jak rozpoznanie lub wykluczenie tętniaka aorty brzusznej, stwierdzenie wolnego płynu w jamie brzusznej po urazie czy rozpoznanie zakrzepicy żył głębokich. Niniejsza książka jest jedynym kieszonkowym podręcznikiem ultrasonografii stanów nagłych, napisanym w taki sposób, by czytało się ją łatwo i szybko, zwłaszcza w trudnych warunkach izby przyjęć. Przeznaczona jest dla lekarzy specjalizujących się w radiologii oraz medycynie ratunkowej.
Książka jest próbą opisu doświadczenia przemian w życiu rodzinnym, wywołanych przez chorobę nowotworową jednego z członków rodziny. Autorka starała się opisać zmiany zachodzące w myślach, uczuciach, działaniach człowieka pod wpływem raka bliskiej osoby. Głównym celem buło ujawnienie wewnętrznego świata pacjenta onkologicznego, jego partnera i dziecka po to, aby zachęcić wszystkich, którzy leczą i wspierają osoby dotknięte rakiem do tego, by słuchali ich problemów, a nie tylko stawiali suche diagnozy i rozpisywali tryb leczenia.
Jeśli książka pobudzi Czytelnika do refleksji o innych odsłonach raka, do refleksji nad tym, że w każdym momencie życie może nam zostać zabrane bez widocznego i zrozumiałego powodu, to cel, dla którego została napisana ta książka, zostanie osiągnięty.
W książce szczegółowo omówiono problematykę związaną z leczeniem zespołów bólowych, zarówno ostrych, jak i przewlekłych, u dorosłych oraz dzieci. Podręcznik zawiera także podstawowe informacje dotyczące mechanizmów powstawania poszczególnych zespołów bólowych, niezbędne do uzasadnienia i zrozumienia przez czytelnika zastosowania określonych metod terapii. Autorzy - w celu usystematyzowania wiadomości - wiele informacji przedstawili w formie rycin oraz tabel. Odbiorcy: lekarze klinicyści, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.
Autorzy przedstawili ponad 500 jednostek chorobowych z dziedziny medycyny wewnętrznej, położnictwa i ginekologii, chirurgii i pediatrii oraz innych. Na każdej stronie w porządku alfabetycznym omówili jedną chorobę, podając kompletne i zgodne z obowiązującymi standardami wiadomości dotyczące najważniejszych objawów danej choroby, rozpoznania różnicowego i leczenia oraz jednozdaniową kwintesencję do zapamiętania.
W książce przedstawiono zasady poprawnego przeprowadzania wywiadu lekarskiego, który mimo niezwykle szybkiego rozwoju różnych metod diagnostyki medycznej wciąż pozostaje podstawowym narzędziem w procesie rozpoznawania choroby. Autorzy tej oryginalnej publikacji zrezygnowali z prezentowania zagadnień związanych z badaniem podmiotowym z tradycyjnej perspektywy poszczególnych jednostek chorobowych i w kolejnych rozdziałach książki omówili 55 najczęściej występujących objawów, które przyporządkowali poszczególnym dziedzinom medycyny. W każdym przypadku zaproponowali algorytm wywiadu, w którym odpowiedzi udzielone na kolejno postawione pytania są podstawą ustalenia wstępnego rozpoznania, przeprowadzenia różnicowania, a także oceny stopnia zaawansowania procesu chorobowego oraz zagrożenia zdrowia i życia pacjenta.
Jest to podręcznik testów do badania układu ruchu, układu nerwowego i naczyniowego w praktyce klinicznej i ambulatoryjnej. Oprócz wyjaśnienia dokładnego znaczenia testów, ich zastosowania i przebiegu wykonania autor wzbogaca publikację przejrzystymi ilustracjami oraz interpretuje wyniki badań. Przedstawia również metody badania kręgosłupa oraz stawu ramiennego i kolanowego, omawia objawy prowokacyjne w różnych zespołach chorobowych układu motorycznego, Autor opisuje także sposoby oceny sprawności naczyń żylnych i tętniczych kończyn oraz tętnic dogłowowych. Podręcznik umożliwia sprawne diagnozowanie różnicowe dysfunkcji układu ruchu bez uciekania się do czasochłonnych i kosztownych badań radiologicznych, tomograficznych i innych, nieobojętnych dla zdrowia pacjenta.W obecnym wydaniu autor uzupełnia publikację o inne jednostki chorobowe oraz kilkadziesiąt nowych ilustracji.
Warto wiedzieć, że stosowanie preparatów witaminowych, mineralnych i suplementów diety zawierających substancje roślinne lub zioła może powodować występowanie różnego rodzaju interakcji z przepisanymi przez lekarza preparatami. Niejednokrotnie interakcje te są bardzo złożone i mogą zachodzić na poziomie wchłaniania, dystrybucji, eliminacji lub uwalniania leku. Interakcje dotyczą też przemian biochemicznych leku w wątrobie lub w przewodzie pokarmowym. W rezultacie z powodu wzajemnych oddziaływań leków i suplementów diety efekt terapeutyczny przepisanego przez lekarza środka może być nieprzewidywalny. Autorzy - specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie - udzielają wskazówek i praktycznych porad, kiedy przyjmować leki, czym nie wolno ich popijać, jakie produkty spożywcze osłabiają działanie leku lub je wzmacniają.
Każda dziedzina medycyny ma swoją „Biblię”, na której wychowują się pokolenia specjalistów. Dla kardiologów taką „Biblią” jest „Braunwald’s Heart Disease”, pod redakcją znakomitego kardiologa amerykańskiego Eugene Braunwalda. O popularności książki świadczą kolejne od 1980 roku, regularne jej wydania, cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem środowiska kardiologicznego.
Kluczem do sukcesu niniejszej książki jest połączenie tradycyjnego już układu z najnowszymi, wyczerpującymi informacjami współczesnej kardiologii i obowiązującymi zaleceniami amerykańskich towarzystw kardiologicznych. Wprawdzie w Polsce obowiązują standardy Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, to jednak różnice nie są znaczące, tym bardziej, że zalecenia amerykańskie i europejskie są przygotowywane wspólnie.
Ludwik Stomma ma rozległe, a czasem bardzo oryginalne zainteresowania. I przy tym wielką wiedzę. Czasem korzysta z niej w zaskakujący sposób. Przed trzema laty opublikował książkę „Sławnych Polaków Choroby”. Powodzenie „Chorób” spowodowało napisanie kolejnej książki. Tym razem Stomma zajął się zdrowiem lub raczej chorobami sławnych ludzi z różnych epok i odległych krajów.
Zaczyna od Aleksandra Macedońskiego, który był alkoholikiem i biseksualistą, a jego napady furii przerażały współczesnych. Z książki wynika, że ich przyczyną mógł być tętniak spowodowany uszkodzeniem czaszki, doznanym w bitwie nad Granikiem. Ów tętniak zagrażał więc nie tylko życiu Aleksandra, ale niewątpliwie wywarł kolosalny wpływ na losy jego własnych poddanych, jak i podbitych narodów.
Zespół Tourette’a – choroba, na jaką cierpiał niewątpliwie Wolfgang Amadeusz Mozart – powodujący tiki, podrygiwania, szybkie, a niespodziewane obroty oraz nieoczekiwane i gwałtowne wybuchy śmiechu, do dziś słychać w utworach tego genialnego kompozytora. Ale czy hipochondrię Picassa możemy dostrzec na jego obrazach?
Krwawe rezultaty chorób Hitlera, Lenina, Stalina, Berii czy Mao odcierpieć musiała ludzkość na wszystkich niemal kontynentach.
Autor, choć jak już zaznaczyłem – człowiek wielu talentów i głębokiej wiedzy, nie dałby sobie zapewne rady z wysnuciem daleko idących wniosków, zaglądając w karty chorobowe bohaterów, gdyby nie pomoc specjalistów. I właśnie lapidarne komentarze medyczne stanowią dodatkową wartość tej książki.
Jest to nowoczesny podręcznik, dostosowany do obowiązującego programu nauczania na Wydziałach Dietetyki Medycznych Studiów Zawodowych. Omówiono w nim zagadnienia dotyczące podstaw żywienia człowieka, a także żywienie w różnych jednostkach chorobowych. Bardzo szczegółowo zostały przedstawione rodzaje diet i sposoby ich zastosowania.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?