Książki o diagnostyce i lekach: terapie farmakologiczne, diagnozowanie chorób, przeprowadzanie zabiegów medycznych, leczenie kliniczne, książki i atlasy medyczne i anatomiczne, kompendia. Książki z zakresu rehabilitacji, dermatologii, laryngologii, onkologii, psychiatrii, położnictwa, weterynarii, EKG... Diagnostyka laboratoryjna, podręczniki dla studentów medycyny i wiele innych z zakresu medycyny w jednym miejscu.
Wygrana walka ze schizofrenią
Przez dziesięć lat Arnhild przebywała na oddziałach psychiatrycznych z diagnozą schizofrenii. Była psychotyczką, która własne ciało cięła do krwi odłamkami szkła. Dzisiaj, po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Oslo, pracuje jako psycholog.
Lauveng zabiera nas w świat głosów i halucynacji, szczurów i wilków, pokazując, w jaki sposób symptomy wyrażają własną logikę i znaczenie.
Opis jej walki o wyzdrowienie, wspomaganej przez służbę zdrowia oraz przez matkę i siostrę, które nigdy nie straciły nadziei, to mocna lektura. Książka o zwycięstwie, w które wierzyli tylko nieliczni.
Jest to książka o nadziei. O tym, że nawet wtedy, gdy nie ma już żadnego wyjścia, kiedy jesteś pod ścianą, warto wierzyć zarówno w siebie samego, jak i w dary ślepego losu. Arnhild Lauveng pokazuje, że czasem (bynajmniej nie zawsze) niemożliwe staje się możliwe. To wiadomość szczególnie cenna dla bliskiego otoczenia ludzi chorych. prof. Wiesław Łukaszewski, SWPS
Fragment książki Byłam po drugiej stronie lustra
Wstęp
Piszę tę książkę, ponieważ jestem byłą schizofreniczką. „By-*J ły schizofrenik" brzmi równie nieprawdopodobnie, jak „były chory na AIDS" lub „były cukrzyk". To ktoś, kto raczej nie istnieje. Tej roli życie nie ma w ofercie. Możesz ewentualnie być schizofrenikiem z błędną diagnozą. A także schizofrenikiem w okresie remisji, trzymającym chorobę w szachu za pomocą lekarstw. Albo schizofrenikiem, który nauczył się żyć ze swoimi objawami, czy takim, który akurat ma lepszy okres. Nie ma oczywiście nic złego w żadnym z tych wariantów, ale nie są one prawdziwe w moim przypadku.
Byłam schizofreniczką. Pamiętam, jak to było. I jak wówczas wyglądał dla mnie świat, jak go odbierałam, co myślałam, co musiałam robić. Ja też miewałam „lepsze okresy". Wiem, jak je przeżywałam. I wiem też, jak sprawy mają się obecnie. Jest to coś całkowicie innego. Teraz jestem zdrowa. I taka możliwość też, jak widać, istnieje.
Niełatwo jest powiedzieć dokładnie, jak długo byłam chora, ponieważ zapadałam się w chorobę przez wiele lat i równie długo z niej wychodziłam. Miałam myśli samobójcze i halucynacje na długo przedtem, zanim ktokolwiek zrozumiał, że rozwija się u mnie schizofrenia. A wiele z obecnego zdrowia, poczucia bezpieczeństwa i wglądu uzyskałam na długo przedtem, zanim system uwierzył w moje zdrowie. Choroba i zdrowie to procesy i stopnie pośrednie - w gruncie rzeczy trudno je umiejscowić w czasie. Już jako czternaste-, piętnastolatka zaczęłam czuć się źle. Miałam 17 lat, gdy po raz pierwszy znalazłam się w szpitalu. Potem było już tylko tam i z powrotem, krótsze i dłuższe pobyty w szpitalu przez wiele kolejnych lat. Najkrótszy trwał parę dni lub tygodni na oddziale zamkniętym, inne były kwestią miesięcy, a najdłuższe to rok do dwóch na oddziałach otwartych i zamkniętych, gdzie przebywałam dobrowolnie lub pod przymusem. Łącznie spędziłam w szpitalach sześć-siedem lat. W czasie ostatniej hospitalizacji miałam 26 lat, ale wtedy już naprawdę byłam na drodze do wyzdrowienia, mimo że być może nie było to specjalnie widoczne dla innych osób, poza mną.
Nie sądzę, żeby moja historia była czymś więcej niż tylko moją historią. Nie musi ona być prawdziwa dla wszystkich. Jest ona jednak odmienna od tej, jaką zazwyczaj przekazuje się ludziom z diagnozą schizofrenii i dlatego uważam, że warto ją opowiedzieć. Gdy byłam chora, otrzymywałam jedynie pewną wersję historii. Mówiono mi, że jestem chora, że to wrodzone, że będzie się ciągnęło przez całe życie i że po prostu muszę nauczyć się z tym żyć. To mi nie pasowało - nie dodawało odwagi ani siły, ani nadziei w czasie, gdy najbardziej ich potrzebowałam. Nie pomagało mi, w moim przypadku nie była to prawda. Była jednak jedyną, jaką mi serwowano.
Po wyzdrowieniu skończyłam studia psychologiczne. Dzięki nim zobaczyłam, że nawet jeśli pominę moją prywatną i osobistą historię, to jest jeszcze wiele innych, które należy przekazać osobom z diagnozą schizofrenii oraz tym, które z nimi żyją i pracują. Dlatego chcę je opowiedzieć - własną i kilka innych. Nie będą one pasowały do każdego. Życie jest nieprzebrane, skomplikowane i złożone i nie ma w nim gotowych odpowiedzi, jak w matematyce. Dlatego żadna z tych opowieści nie jest tą jedyną, dla wszystkich obowiązującą Prawdą. Wszystkie są jednak absolutnie prawdziwe.
Byłam po drugiej stronie lustra
Spis treści:
Wstęp
HISTORIA ZAGUBIENIA
Mgła i smoki, krew i żelazo
Samotność w białej i niebieskiej sukience
Język odebrany, język przeklęty
To, co pozostaje
HISTORIA SYSTEMóW
Róże miłości i fachowo zadane rany
Sobota w życiu męczennika za sprawę pomarańczy
Poezja bez piżamy
„Koń to zwierzę kopytne"
HISTORIA ZMIANY
Towarzystwo w podróży
Kije, kule i płoty
Zatrzymajcie świat - chcę się przyłączyć!
Szara jak owca, złota jak lew
W książce omówiono najważniejsze aktualnie stosowane leki wpływające na obwodowy układ nerwowy, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz leki psychotropowe. Zwięźle opisano działanie, dawkowanie i interakcje leków tych leków, a także wskazania i przeciwwskazania do ich podawania. Dużym walorem książki jest osobiste podejście autora do prezentowanych zagadnień. Opiera się on w równej mierze na wynikach najnowszych badań naukowych, jak i na własnych przemyśleniach oraz bogatym doświadczeniu klinicznym.
W niniejszym wydaniu podręcznika dokonano wielu zmian i uzupełnień uwzględniających postęp wiedzy w zakresie elektrokardiografii i elektrofizjologii, jaki dokonał się w ciągu kilku ostatnich lat. Ponadto dodano nowe ryciny i tabele oraz rozszerzono bibliografię. Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla lekarzy przygotowujących się do specjalizacji w dziedzinie chorób wewnętrznych i kardiologii oraz dla lekarzy opisujących elektrokardiogramy.
Każda dziedzina medycyny ma swoją "biblię", na której wychowują się pokolenia specjalistów. Dla kardiologów taką "biblią" jest Braunwald's Heart Disease, pod redakcją znakomitego kardiologa amerykańskiego Eugene'a Braunwalda. O popularności książki świadczą kolejne od 1980 roku, regularne jej wydania, cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem środowiska kardiologicznego.
Kluczem do sukcesu niniejszej książki jest połączenie tradycyjnego już układu z najnowszymi, wyczerpującymi wiadomościami ze współczesnej kardiologii i obowiązującymi zaleceniami amerykańskich towarzystw kardiologicznych. Wprawdzie w Polsce obowiązują standardy Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jednak różnice nie są znaczące, tym bardziej że zalecenia amerykańskie i europejskie są przygotowywane wspólnie.
Polskie wydanie zostało przygotowane przez trzy wiodące ośrodki kardiologiczne: warszawski, śląski i wrocławski, pod kierunkiem wybitnych specjalistów z tej dziedziny, profesorów: Waldemara Banasiaka, Grzegorza Opolskiego i Lecha Polońskiego.
Poradnik został napisany z myślą o chorych, u których z powodu ciężkiej choroby wytworzono chirurgicznie stomię, czyli sztuczne połączenie światła jelita grubego lub światła jelita krętego (cienkiego) ze skórą brzucha. W książce omówiono fizjologię przewodu pokarmowego, a także wpływ częściowego lub całkowitego usunięcia jelita na funkcjonowanie tego układu.
Pacjenci znajdą tu cenne wskazówki dotyczące trybu życia i sposobu odżywiania. Dowiedzą się m.in., jakich potraw należy unikać oraz z jakich produktów sporządzać posiłki.
Zamieszczone na końcu książki przykładowe jadłospisy z pewnością ułatwią chorym planowanie codziennego menu.
Książka zawiera praktyczne porady i zalecenia specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Mogą z niej korzystać zarówno pacjenci i ich rodziny, jak i lekarze (chirurdzy, gastroenterolodzy i interniści) oraz dietetycy, którzy konsultują lub leczą pacjentów ze stomią.
Żywienie chorych ze stomią- fragment
Poradnik żywieniowy dla chorych ze stomią został napisany z myślą o osobach, u których z powodu ciężkiej choroby wykonano operację brzuszną, podczas której wytworzono sztuczne połączenie światła jelita grubego lub światła jelita krętego (cienkiego) ze skórą brzucha (tzw. kolostomia i ileo-stomia).
Stomią, czyli odbyt brzuszny, to konieczność wynikająca z leczenia chirurgicznego, które często ratuje życie i całkowicie usuwa lub znacznie zmniejsza cierpienia chorego. Pacjenci z trudem jednak akceptują sztuczny odbyt; po operacji przeżywają duży wstrząs psychiczny, związany z przekonaniem, że stomią jest kalectwem uniemożliwiającym normalne życie. Ta błędna opinia obniża jakość życia pacjenta.
Poradnik żywieniowy dla chorego ze stomią ma spełniać funkcję doradczą: udzielić odpowiedzi na wiele pytań dotyczących diety, podpowiedzieć, jak należy się odżywiać, żeby zapobiegać pojawiającym się czasami dolegliwościom, takim jak: biegunki, zaparcia, wzdęcia i bóle brzucha, nadmierne odchodzenie gazów i ich przykry zapach, głośne kruczenia i przelewania lub jak je łagodzić. Dzięki poradnikowi pacjenci dowiedzą się, jak powinno wyglądać żywienie i tryb życia sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu oraz zapobiegające rozwojowi chorób cywilizacyjnych (nowotwory, choroby układu krążenia, otyłość).
W przeważającej większości przypadków chorzy z wyłonioną stomią nie wymagają specjalnej diety i bardzo dużych ograniczeń w jadłospisie. Pewne modyfikacje żywieniowe mogą być pomocne dla osób, u których występują różnorodne objawy kliniczne. Zalecenia dietetyczne zostały szczegółowo omówione, lecz należy podkreślić, że nie są to specjalne wskazówki - są one prawie takie same jak dla osób z różnymi zaburzeniami w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.
W poradniku zamieszczono tabele dotyczące zalecanych diet; przedstawiono w nich zawartości określonych składników (tłuszczu, błonnika, cholesterolu, białka, węglowodanów) w poszczególnych produktach spożywczych. Tabele te są pomocne w realizacji zaleceń żywieniowych, w profilaktyce i zwalczaniu przykrych objawów oraz prowadzeniu zdrowego trybu życia i utrzymaniu prawidłowej masy ciała.
Reasumując, dieta u większości chorych ze stomią może być podobna do tej stosowanej przed operacją. Obowiązują oczywiście zalecenia żywieniowe związane z innymi współistniejącymi schorzeniami. Można jeść to, na co się ma ochotę, lecz z umiarem i modyfikując dietę indywidualnie, odpowiednio do sytuacji klinicznej. Każdy chory ze stomią nauczy się po pewnym czasie, jakie produkty powodują u niego dolegliwości, a jakie są dobrze tolerowane. Stosowanie się do ogólnych zaleceń żywieniowych i utrzymywanie prawidłowej masy ciała zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele innych chorób i przedłuża życie.
W poradniku, aby ułatwić odbiór informacji, wyodrębniono rozdziały, a niektóre problemy (najczęściej poruszane przez pacjentów) przedstawiono w formie pytań i odpowiedzi. Omówiono różnorodne zagadnienia dotyczące: fizjologii przewodu pokarmowego, konsekwencji częściowego lub całkowitego usunięcia jelita, trybu życia i odżywiania.
Poradnik jest przydatny także dla lekarzy (chirurgów, ga-stroenterologów i internistów) oraz dietetyków, którzy konsultują lub leczą pacjentów ze stomią. Mogą z niego także skorzystać, zwłaszcza z praktycznych wskazówek żywieniowych, rodziny opiekujące się pacjentami ze stomią.
Żywienie chorych ze stomią
Spis treści
Wstęp
Układ pokarmowy
Podstawowe informacje o stomii
Zalecenia dotyczące trybu życia i odżywiania
Wydalanie treści jelitowej
Postępowanie i zalecenia dietetyczne w przypadku biegunki, zaparć stolca oraz nadmiernego odchodzenia gazów
Prawidłowa masa ciała i jej kontrola
Przykładowe jadłospisy
Wybrane pozycje piśmiennictwa
Metoda kardiografii impedancyjnej, którą stworzono i stosowano w badaniach układu krążenia w warunkach ekstremalnych (...) dynamicznie się rozwija i coraz częściej wykorzystuje się ją w różnych obszarach praktyki lekarskiej. W niniejszej publikacji (...) opisano możliwości zastosowania techniki impedancyjnej w badaniu układu krążenia ? od wykorzystania jej w badaniach różnicujących w szpitalnej izbie przyjęć, poprzez badania chorych z niewydolnością serca, do stosowania podczas testów pochyleniowych, prób wysiłkowych lub programowania funkcji stymulatorów serca. Mimo że w książce głównie omówiono elementy praktycznego zastosowania kardiografii impedancyjnej, przedstawiono również interesujące możliwości, jakie pojawiają się w bardziej zaawansowanych technikach obrazowania zmian hemodynamicznych.
Szczególną uwagę zwrócono na zalety i ograniczenia kardiografii impedancyjnej,
zakładając, że jest to podstawa prawidłowej interpretacji wyników.
Zadbaj o swoje zdrowie, opanuj ból i żyj pełnią życia.
Jeżeli należysz do około 6 milionów osób w Polsce cierpiących na choroby zapalne stawów, ta książka podpowie ci, jak złagodzić ból; doradzi, jak się właściwie odżywiać oraz wykonywać bezpieczne ćwiczenia: co umożliwi prowadzenie w miarę „normalnego” życia.
Przeciwstaw się losowi; korzystaj z porad ekspertów ds. opieki nad osobami dotkniętymi chorobami stawów oraz naukowców zgłębiających istotę tych schorzeń.
Znajdziesz w tej książce odpowiedzi na wszystkie nurtujące cię pytania dotyczące ćwiczeń, medytacji, zabiegów chirurgicznych, zwalczania bólu, medycyny komplementarnej oraz odżywiania.
Szczegółowe fotografie, porady praktyczne, rubryka Mit czy prawda oraz zestaw łatwych ćwiczeń dodadzą ci otuchy i poprowadzą za rękę przez życie z chorobą stawów
Autorzy zapoznają czytelników z nowoczesną fitoterapią, znaczeniem leku roślinnego w leczeniu wielu schorzeń. Część I zawiera charakterystykę chemiczną, biochemiczną i farmakologiczną podstawowych grup substancji roślinnych oraz surowców zielarskich stosowanych we współczesnej fitoterapii. W części II omówiono terapeutyczne zastosowanie surowców zielarskich, przetworów ziołowych oraz środków farmaceutycznych (leków ziołowych). Uwzględniono ich działanie farmakologiczne, trwałość, kierunek rozpadu i jego konsekwencje, interakcje, toksyczność. Szczegółowo omówiono preparaty dostępne na naszym rynku.
Jest to syntetyczne kompendium poświęcone najistotniejszym. aktualnym problemom z zakresu chorób reumatycznych. Układ książki jest następujący: model opieki nad chorymi na choroby reumatyczne w UE, ból jako objaw dominujący w chorobach układu ruchu, kliniczna prezentacja najczęstszych chorób reumatycznych oraz charakterystyka przydatności badań dodatkowych, w tym głównie immunologicznych, zasady opieki nad chorymi, epidemiologia najczęstszych chorób reumatycznych. Wartość opracowania podnoszą bardzo starannie dobrane barwne fotografie objawów klinicznych chorób, tabele kryteriów klasyfikacyjnych, wyników badań laboratoryjnych, powikłań narządowych oraz schematy postępowania terapeutycznego.
Najlepsza polska biografistyka opisuje dramatyczny rok ze swojego życia!
Dziennik-wspomnienie z życia autorki i jej męża, cenionego intelektualisty Henryka Dasko. Jest to zapis roku ich wspólnej, heroicznej walki z chorobą nowotworową. Czas ten obfituje w niecodzienne wydarzenia, niekiedy graniczące prawie z cudem. Książka jest opowieścią o tyle niezwykłą, ze spisywaną w warunkach ekstremalnych, właściwie na bieżąco.
Czy często jesteś nieskoncentrowany lub zamyślony?Czy działasz bez namysłu lub przeciwnie - jesteś zbyt powolny?Czy łatwo wybuchasz?Czy masz problemy z utrzymaniem porządku i organizacją czasu?Objawy te mogą wskazywać na obecność ADHD, czyli zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem koncentracji uwagi. Książka podpowie Ci, jak możesz poradzić sobie z tymi problemami- pracując nad sobą- korzystając z pomocy bliskiej osoby lub fachowego terapeuty- stosując środki farmakologiczne
Lekarz uzyska w tej książce pomoc w codziennej pracy i w trudnych przypadkach diagnostycznych.W każdym rozdziale podano zwięzłą informację na temat patofizjologii określonego objawu przedmiotowego i podmiotowego, stanowiącej niezbędną podstawę racjonalnego postępowania diagnostycznego. Tylko w ten sposób można uzyskać prawidłowe rozpoznanie w możliwie krótkim czasie przy najmniejszym obciążeniu fizycznym i psychicznym chorego, a także finansowym.
Książka pozwala czytelnikowi uzyskać podstawowe informacje dotyczące żywienia klinicznego, a także zapoznać się z najnowszą wiedzą naukową i doświadczeniem klinicznym wszystkich współautorów. Jest podstawą wszelkich działań edukacyjnych Europejskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego i Metabolizmu (ESPEN). Omówiono w niej: niedożywienie, fizjologię i biochemię żywienia, substraty stosowane w żywieniu pozajelitowym i dojelitowym, żywienie dojelitowe, żywienie pozajelitowe, monitorowanie leczenia żywieniowego, leczenie żywieniowe dostosowane do choroby oraz powikłania leczenia żywieniowego.
W książce zaprezentowane zostały naturalne metody terapii bólu pleców. Autor prowadzi czytelnika krok po kroku, ucząc, jak pokonać ból i odnaleźć radość życia. Prezentuje całościowe podejście do leczenia i zapobiegania bólom kręgosłupa.
W książce jest opisany współczesny stan wiedzy z zakresu wziewnych środków anestetycznych - leków służących do usypiania i podtrzymywania anestezji, mechanizmy anestezji, farmakologia, sposoby podawania oraz zastosowanie w codziennej praktyce klinicznej. Najnowszym osiągnięciem w dziedzinie środków wziewnych jest wprowadzenie szybko działających. słabo rozpuszczalnych leków wziewnych, podawanych metodą anestezji z małymi przepływami. Środki te są dokładnie omówione w publikacji. Publikacja adresowana do lekarzy anestezjologów, studentów medycyny i pielęgniarek anestezjologicznych.
Poradnik, który oddajemy w ręce Czytelnika, w sposób przystępny ujmuje problematykę zaburzeń odżywiania. Intencją autorów jest, by książka służyła radą w trudnej walce z chorobą na wszystkich etapach – od zauważenia jej symptomów aż do pracy ze specjalistami: lekarzami rodzinnymi, psychiatrami, psychologami, dietetykami.
Książka przekazuje niezbędne minimum wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych, obala mity dotyczące jedzenia, zaburzeń odżywiania oraz procesu leczenia, odpowiada na najczęściej zadawane pytania.
Poradnik ma przygotować do pomocy, zachęcić, ośmielić do działania i współpracy, a ponadto uświadomić Państwu, że odpowiedzialnością za problemy z odżywianiem nie można obarczać wyłącznie rodziców i opiekunów. Szybko zmieniająca się rzeczywistość sprawia bowiem, że nie jesteśmy w stanie nad wszystkim zapanować. Ważne, aby w odpowiednim momencie z namysłem podejść do problemu i próbować go rozwiązać wspólnymi siłami.
Celem niniejszej publikacji jest omówienie specyfiki indywidualnego uprawiania sportu i ścisłe określenie jego wpływu na kręgosłup. W przekonaniu autorów pełne zrozumienie biomechaniki pomoże lekarzowi podejmować odpowiedzialne decyzje przy ocenie zaburzeń czynności kręgosłupa u sportowców.
Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza część dotyczy biomechaniki i ogólnej budowy kręgosłupa. W drugiej przedstawiono uszkodzenia i dysfunkcje kręgosłupa w różnych grupach wiekowych. W ostatniej części omówiono poszczególne dyscypliny sportowe. Przedstawiono też przyczyny najczęstszych uszkodzeń, możliwości zapobiegania im i leczenia.
Autorka bardzo wnikliwie i przejrzyście omawia najnowsze informacje na temat zjawiska stresu, opisując mechanizm i zagrożenia, jakie ze sobą niesie. Dużą pomocą dla czytelników mogą być opisy metod radzenia sobie ze stresem, których stosowanie przyczynia się niewątpliwie do poprawy jakości życia pacjenta, m.in. masaż, muzykoterapia, koloroterapia, medytacja, metoda Silvy, dieta antystresowa, gelotologia, animaloterapia i relaksacja.
Zsyntetyzowana po raz pierwszy w latach 60. buprenorfina została wprowadzona do praktyki klinicznej w roku 1978 jako pozajelitowy środek przeciwbólowy, w 1981 jako tabletka podjęzykowa, a w latach 90. jako system transdermalny (w formie plastra). Pomimo wielu nieporozumień i błędnych koncepcji dotyczących buprenorfiny, badania kliniczne udowodniły, że jest ona doskonałym, wyjątkowym i skutecznym środkiem stosowanym w leczeniu przedklinicznym i klinicznym. Niniejsza książka wypełnia lukę w wiedzy na temat buprenorfiny, dostarczając podstawowych informacji potwierdzonych aktualnymi badaniami klinicznymi oraz zaleceniami odnośnie do optymalnego stosowania i dawkowania. W jasny i zrozumiały sposób zaprezentowano tutaj wiedzę z następujących obszarów: - podstawy farmakologii buprenorfiny, - buprenorfina a a układ oddechowy, - buprenorfina a system immunologiczny, - buprenorfina a różne postacie bólu, - buprenorfinowy system transdermalny w praktyce klinicznej, - bezpieczeństwo i tolerancja stosowania buprenorfiny, - buprenorfina w uzależnieniach opioidowych.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?