Książki o diagnostyce i lekach: terapie farmakologiczne, diagnozowanie chorób, przeprowadzanie zabiegów medycznych, leczenie kliniczne, książki i atlasy medyczne i anatomiczne, kompendia. Książki z zakresu rehabilitacji, dermatologii, laryngologii, onkologii, psychiatrii, położnictwa, weterynarii, EKG... Diagnostyka laboratoryjna, podręczniki dla studentów medycyny i wiele innych z zakresu medycyny w jednym miejscu.
Książka powstała, aby pomóc klinicystom jak najlepiej wykorzystać w codziennej praktyce istniejące obecnie zalecenia kliniczne dotyczące leczenia depresji. Książka ta umożliwia ogólne, pełne spojrzenie na problem depresji, co jest nieocenioną pomocą dla psychiatrów, lekarzy w trakcie specjalizacji, lekarzy pierwszego kontaktu oraz lekarzy i pielęgniarek w podstawowej opiece zdrowotnej.
O sposobach na długie i zdrowe życie napisano ostatnio bardzo wiele. Mnożone są diety cud, zachwalane niezwykłe preparaty uzdrawiające i odmładzające. Wszystkich łudzi się w ten sposób, że zdrowie może być efektem zadziałania jakiegoś cudownego środka.
Tymczasem na nasze zdrowie, tak jak na trapiące nas choroby pracujemy latami.
Ta właśnie filozofia jest motywem przewodnim książki Droga do zdrowia.
Michał Tombak wyraźnie zaznacza, że zdrowie to ścisły związek tego co jemy, z tym jak oddychamy, jak dbamy o nasze ciało i psychikę.
Najciekawszy wniosek z tych książek zawiera się w znanej myśli:
nasze zdrowie jest w naszych rękach.
Co więcej przepisy autora umożliwiają poprawę zdrowia przez wykorzystanie naturalnych, łatwo dostępnych składnika bez tak charakterystycznego dzisiaj arsenału chemicznego.
Do Czytelników z książki Droga do zdrowia
Wszystkich ludzi można, według mnie, podzielić umownie na (bez urazy) "leniwych" i "pracowitych". "Leniwi" czekają na pomoc innych, troskę o swoje zdrowie składają na barki lekarzy, bioterapeutów itp. "Pracowici" chcą pomóc sobie sami, chcą poznać prawdziwe przyczyny swoich chorób, tylko nie zawsze wiedzą, jak to zrobić. Przeważnie dla nich - "pracowitych" - piszę swoje książki. Jeśli chodzi o leniwych, to radzę im zastanowić się nad starą wschodnią mądrością, która mówi: "Nikt nigdy nic nie robi, nie zaspo- kajając przy tym przede wszystkim swoich, a nie waszych potrzeb". I dlatego nigdy nie należy oddawać bezmyślnie w ręce innego człowieka najcenniejszego co macie - życia 1 zdrowia. Nie traćcie Państwo czasu w bezowocnym oczekiwaniu na "cudowne uzdrowienie", nikt nie zatroszczy się o was lepiej niż wy sami. Tylko sami możecie uczynić się zdrowszymi. I dlatego trzeba wykazać wolę i upór, być bez- litosnym wobec własnego lenistwa, uzbroić się w wiedzę, doświadczenie, szukać swojej drogi do zdrowia, a jak wiadomo - kto szuka, ten zawsze znajdzie.
Drodzy czytelnicy, zaoferowana wam książka Droga do zdrowia jest krótkim konspektem moich poprzednich książek: "Jak żyć długo i zdrowo", "Uleczyć nieuleczalne" część 1 oraz "Uleczyć nieuleczalne" część 2, która lada moment będzie udostępniona waszej uwadze.
Książka Droga do zdrowia którą trzymacie w rękach wyjaśnia, systematyzuje i uzupełnia informacje, zawarte w poprzednich pracach.
Na podstawie licznych listów i telefonów dochodzę do wniosku, że wiele osób popełnia duży błąd, starając się znaleźć w treści książek konkretny schemat leczenia swoich dolegliwości. Nie chciałbym się powtarzać, ale jeszcze raz pragnę podkreślić: nie ma uniwersalnej recepty na zdrowie. Wszystkie rady i polecenia należy rozpatrywać kompleksowo pod katem indywidualnych dolegliwości swojego organizmu.
Czytając Droga do zdrowia, przy każdej "cegiełce", która zawiera poradę, ćwiczenia lub przepisy, postawcie krzyżyk. Po przeczytaniu książki przekartkujcie ją i z zaznaczonych przez was "cegiełek" zacznijcie "budować" swoją drogę do zdrowia.
Życzę powodzenia
Michał Tombak
FRAGMENT KSIĄŻKI:
Zupełnie nie ma znaczenia ile mamy lat, zawsze możemy przesunąć wskazówki naszego „zegara biologicznego" ze starości na młodość. W tym celu należy nauczać się „wybierać" z pokładów pamięci wspomnienia o młodości, o pierwszej sympatii, o .wszystkich miłych chwilach, które przeżyliśmy. Przecież dla człowieka (szczególnie dla kobiet) nie ma lepszego lekarstwa na choroby jak miłość! Nieprzypadkowo dawniej kobiety przechowywały swoją suknię ślubną i od czasu do czasu wyjmowały, żeby się nią pozachwycać, a czasami nawet ubierały się w nią. Regularnie należy przeglądać zdjęcia, na których zostaliśmy utrwaleni w młodym wieku, częściej spotykać się z przyjaciółmi z młodości, ze szkoły. Takie spotkania dla naszego organizmu, naszej psychiki są swoistym eliksirem młodości. Stałe nastawienie psychiczne na młodość i zdrowie nie tylko hamuje nadejście starości, ale może przywrócić nam młodość. • Korzystając z podanych niżej rad możemy, zdobyć zdrowie, zatrzymać nadejście starości. 1. Kochaj siebie takim jakim jesteś. 2. Nigdy nikomu nie zazdrość. 3. Jeśli się sobie nie podobasz - zmień się. 4. Złość, obraza, krytyka siebie i innych, to najbardziej szkodliwe emocje dla zdrowia. 5. Jeśli coś postanowiłeś - działaj. 6. Pomagaj biednym, chorym, starym i czyń to z radością. 7. Nigdy nie myśl o chorobach, starości, śmierci. 8. Najlepszym lekarstwem na choroby i starość jest miłość. 9. Twoimi wrogami są: obżarstwo, chciwość, uleganie własnym słabościom. 10. Troski prowadzą do zejścia z tego świata. Westchnienia niszczą ciało człowieka. 11. Największym grzechem jest strach i podłość. 12. Najlepszym dniem - dzień dzisiejszy. 13. Najlepsze miasto to to, w którym ci się najlepiej powodzi.
Kup zestaw książek Michała Tombaka. Razem taniej!Droga do zdrowia
Spis treści
Do czytelników 5
Rozmowa z autorem 7-16
Czym jest choroba 17-23
Czy można żyć 150 lat 23-25
Brak zrozumienia własnego organizmu 25-29
Tajemnica zmarszczek 29-37
Wygląd - lustro zdrowia 37-62
Brak pozytywnego nastawienia do życia 63-74
Radość na starość
Recepty na młodość
Myśl, która leczy Jeśli boli dusza
Zaniedbany kręgosłup 74-96
Chory kręgosłup - chory człowiek Życie to ruch
Szybkim krokiem od zawału
Uzdrawiający chłód
Zestawy ćwiczeń 91-96
Przyczyny chorób narządów ruchu 96-136
Kwas moczowy - cichy zabójca
Oczyszczanie organizmu z kwasu moczowego
Cholesterol - „licznik" długowieczności
Oczyszczanie organizmu 137-139
Zewnętrzna higiena ciała 139-144
Wewnętrzna higiena ciała 144-167
Dodatkowe sposoby oczyszczania organizmu 167-179
Niedotlenienie organizmu 180-189
Woda: trucizna lub lekarstwo 190-199
Soki roślin - to źródło zdrowia 199-206
Woda uzdrowicielka 206-208
Nieprawidłowe odżywianie 209-226
Dieta przeciwko rakowi 226-234
Alfabetyczny spis chorób 236
Choroby od A do Z 237-287
Autorzy są farmaceutami pasjonującymi się homeopatią. Ich książka, będąca sumą praktycznego doświadczenia autorów, została napisana z myślą o farmaceutach, którym ma ułatwić szybkie udzielenie skutecznych porad w aptece. Część pierwsza książki - poświęcona leczeniu - jest napisana w formie porad schematów, które są wzbogacone o tabelki podsumowujące. Taki układ pozwala na szybkie znalezienie właściwych leków homeopatycznych na podstawie wyboru jednego lub kilku objawów lub też nazwy choroby. Część drugą stanowią krótkie wskazania lecznicze najczęściej stosowanych leków z homeopatycznej materia medica, będące cenną pomocą dla lekarzy i farmaceutów.
Zostań dobrym diagnostykiem własnego organizmu
Zostań dobrym diagnostykiem własnego organizmu.
Obserwujcie, zapisujcie i wyciągajcie wnioski. Używajcie swoich pięciu zmysłów... Uczcie się widzieć, słyszeć, czuć, wąchać i wiedzcie, że tylko ćwiczenie zrobi z was fachowców.
Co mówi ciało nie tylko was czegoś nauczy, ale też rozerwie - roi się bowiem od ciekawych faktów, cytatów i historycznych anegdot o ludzkim ciele.
Fragment książki
Co mówi ciało jest o tym, jak nasze ciała za pośrednictwem zewnętrznych oznak i sygnałów powiadamiają nas o stanie naszego zdrowia. W odróżnieniu od objawów, które zazwyczaj wiążą się z dyskomfortem czy bólem i sprawiają, że pędzimy do gabinetu lekarskiego, a nawet na pogotowie, sygnały skłaniają nas raczej do wizyty u fryzjera, manikiurzystki, kosmetyczki bądź do zakupów w drogerii. A jeśli rzeczywiście idziecie do lekarza, to bardziej jesteście skłonni do konsultacji z chirurgiem plastycznym niż z internistą. Jednak to wizyta u internisty może być właśnie tym, czego potrzebujecie. Czasem to, co może się wydawać kwestią kosmetyczną, jest w istocie czymś poważniejszym. Na przykład na powiekach mogą się pojawić małe, żółtawe, często szpetne naroślą. Znane w medycynie jako xanthelasmas są w istocie małymi osadami cholesterolu, zawczasu ostrzegającymi, że być może macie wysoki poziom cholesterolu i zagrażają wam choroby serca.
CZYM RÓŻNI SIĘ OZNAKA OD OBJAWU?
Objawy - na przykład ból, gorączka i krwawienie - są głośne i wyraźne. Oznaki są zwykle bardziej subtelne i trudne do wyjaśnienia; możemy uznać je za banalne i nużące, kłopotliwe i dziwaczne lub za coś w tym stylu. Jak to ujął dziewiętnastowieczny szkocki lekarz John Brown, „Objawy to język ojczysty ciała; oznaki są w języku czymś obcym". I o ile tylko pacjenci mogą opisać swoje objawy, o tyle wiele oznak może zostać wykrytych przez pacjentów, ich partnerów, lekarzy, a nawet osoby postronne. Wykrywa się je za pomocą pięciu zmysłów; można je zobaczyć, usłyszeć, posmakować, wyczuć i poczuć nosem.
W książce w sposób kompleksowy przedstawiono problem niedożywienia, pojawiający się u przewlekle chorych w okresie hospitalizacji i po jego zakończeniu. Autorka omawia przyczyny niedożywienie oraz sposoby jego rozpoznania, a także sposoby leczenia poprzez stosowanie odpowiedniej diety. W publikacji czytelnicy znajdą charakterystykę diet specjalnych i przemysłowych.
Książka adresowana jest do lekarzy oraz do wszystkich osób uczestniczących w opiece nad przewlekle chorym w czasie i po hospitalizacji.
Jest to publikacja, która przedstawia zagadnienia prawa własności intelektualnej w związku z prawem farmaceutycznym i stanowi efekt zorganizowanej w dniach 25-26.03.2010 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego ogólnopolskiej konferencji naukowej.
Znakomity podręcznik zawierający uaktualnione informacje dotyczące definicji i techniki poszczególnych testów urodynamicznych, a także standardów interpretacyjnych. Jest to doskonały przewodnik po trudnych zagadnieniach związanych z oceną czynnościową dolnych dróg moczowych napisany prostym, zrozumiałym dla czytelnika językiem. Prezentowane techniki badań opierają się na zasadach dobrej praktyki urodynamicznej zgodnie z zaleceniami I.C.S. W książce znajdują się m.in. liczne algorytmy będące cennym narzędziem diagnostyczno-leczniczym, prowadzące lekarza krok po kroku i umożliwiające wybór właściwego postępowania na każdym etapie. Na końcu podręcznika zamieszczono dodatki dostarczające czytelnikowi cennych informacji o przyjętych prawidłowych wartościach parametrów urodynamicznych, a także wykresy charakterystyczne dla poszczególnych rodzajów zaburzeń w funkcjonowaniu dolnych dróg moczowych. Książka adresowana jest przede wszystkim do urologów i ginekologów oraz lekarzy specjalizujących się w innych dziedzinach medycyny, którzy pragną poszerzyć swą wiedzę z zakresu urodynamiki.
Pacjenci podczas wizyty u lekarza mogą uskarżać się na różne dolegliwości, wskazując przy tym różne narządy czy całe układy anatomiczne, co sprawia, że diagnoza nie jest oczywista. Niniejszy wybór przypadków klinicznych krok po kroku pomaga czytelnikowi przejść we właściwy sposób zawiłą drogę prowadzącą od zgłoszenia przez pacjenta dolegliwości do postawienia ostatecznej diagnozy. Pozycja ta podkreśla wagę logicznej interpretacji objawów dostępnych bezpośrednio oraz informacji zdobytych drogą wywiadu przed postawieniem rozstrzygającej diagnozy.
Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie...
Jk 4, 3
Tym, co pomaga nam przetrwać bolesne doświadczenia, jest modlitwa. Jej skuteczność nie zależy od jej długości. Nie powinna się też ona ograniczać do powtarzania wyuczonych tekstów, lecz angażować nasz umysł i serce.
Niezwykły modlitewnik dla chorych uczy, jak polecać siebie i bliźnich wstawiennictwu świętych i ufać Jezusowi każdego dnia. Pomoże każdemu cierpiącemu i jego bliskim nawiązać bliską relację z Bogiem i w niej znaleźć pociechę.
Niezwykła, poruszająca opowieść o miłości macierzyńskiej i synowskiej, a także o godnym umieraniu. Pisarz zbudował ją z fragmentów wspomnień matki, przy której łóżku czuwał w ostatnich miesiącach jej życia. Matka nie jest już tą piękną, elegancką, pachnącą damą, jaką pamięta z dzieciństwa. Myli osoby, plącze fakty, rozmawia z dawno zmarłymi członkami rodziny. W momentach świadomości, coraz krótszych, snuje fascynujące opowieści, z których wyłania się obraz życia i obyczajów tradycyjnej, muzułmańskiej rodziny. "Wspomnienia matki pozwoliły mi - pisze autor - zrekonstruować jej życie w starej medinie Fezu w latach 30. i 40. XX wieku, wyobrazić sobie jej radości i domyślić się jej frustracji". Matka, głęboko wierząca muzułmanka, jest całkowicie pogodzona ze śmiercią, a jej jedynym marzeniem jest umrzeć w otoczeniu dzieci. I to marzenie się spełnia.
"Raj leży u stóp matek", powiedział prorok Mahomet. Przypomina o tym pisarz wychowany w tradycji muzułmańskiej, ale żyjący w laickim społeczeństwie, w którym więzi rodzinne są coraz słabsze.
Tahar Ben Jelloun (ur. 1944 w Fezie) - marokański pisarz tworzący w języku francuskim i od wielu lat mieszkający we Francji. Autor licznych powieści, w tym "La Nuit Sacrée (polskie wydanie: "Święta noc"), wyróżnionej w 1987 r. Nagrodą Goncourtów oraz "Cette aveuglante absence de lumiere" (polskie wydanie: "To oślepiające, nieobecne światło"), za którą w 2004 r. otrzymał międzynarodową nagrodę Impac. W przekładzie na język polski ukazał się również: "dziecko z piasku", a także drobne teksty publikowane m.in. na łamach "Literatury na Świecie".
... Należy podkreślić, że podczas transplantacji wymieniamy narząd chory na zdrowy, ale - poza nielicznymi wyjątkami (np. przeszczepienie wątroby u pacjenta z atrezją dróg żółciowych czy z chorobą Wilsona) - nie dochodzi do wyleczenia choroby podstawowej. Z uwagi na fakt, że leczenie immunosupresyjne jest coraz skuteczniejsze, wydłuża się okres przeżycia przeszczepionych narządów. W tej sytuacji problem nawrotów choroby podstawowej po transplantacji nabiera szczegółowego znaczenia. W oddanej do rąk Państwa monografii choroby te zostaną szczegółowo omówione, przedstawione zostaną metody ich diagnozowania i leczenia, a także profilaktyka.
Leszek Pączek, Krzysztof Mucha, Bartosz Foroncewicz
Od kilku lat obserwujemy w Polsce znaczne nasilenie akcji marketingowych firm farmaceutycznych, co odpowiada ciągłemu wzrostowi sprzedawanych medykamentów na naszym rynku. Wiele dyskusji wzbudzają zwłaszcza akcje promocyjne skierowane do lekarzy. Współpraca medyków z producentami leków rodzi pytania, czy decyzje podejmowane przez lekarzy, jaki preparat przepisać pacjentowi, są zupełnie niezależne.
W książce zaprezentowano metody, jakich używają firmy farmaceutyczne by skutecznie wpłynąć na to, jakie leki są przepisywane przez lekarzy. Opisane zostały oficjalne standardy marketingu farmaceutycznego, zanalizowane na podstawie uregulowań prawnych oraz obowiązujących kodeksów etycznych. Zestawione one zostały ze standardami rzeczywiście funkcjonującymi, które udało się zidentyfikować dzięki dwóm badaniom empirycznym. Pierwsze z nich to wywiady swobodne z przedstawicielami medycznymi, drugie to ankieta skierowana do lekarzy.
Wyniki badań jednoznacznie dowodzą, że deklarowane standardy istotnie odbiegają od tych praktykowanych. Polskie prawo jest surowe i dlatego jest często łamane. Naruszenia te dotyczą m.in. ilości próbek rozdawanych lekarzom, wartości wręczanych prezentów, zawierania transakcji "coś za coś". W Polsce dotąd nie przeprowadzano badań naukowych dotyczących relacji medyków i przedstawicieli firm farmaceutycznych, dlatego informacje zawarte w tej publikacji wydają się niezwykle cenne.
Książka powinna zainteresować lekarzy, studentów medycyny, którzy chcą wiedzieć, jakich metod wywierania wpływu używają firmy farmaceutyczne oraz jak są "widziani oczami" przedstawicieli medycznych. Stanowi też źródło wiedzy dla pracowników przemysłu farmaceutycznego - pokazując, jak pracujący "w terenie" reprezentanci postrzegają swe zajęcie oraz, jaki stosunek mają do nich lekarze. Ze względu na swoją tematykę, publikacja jest także godna polecenia wszystkim osobom, które interesują się nagłaśnianymi w ostatnich latach przez media śledztwami dziennikarskimi dotyczącymi relacji lekarzy i firm farmaceutycznych.
W tej niezwykłej publikacji znajdziesz opisy olejków eterycznych na absolutnie każdą okazję i do każdego zastosowania, jakie mógłbyś sobie wyobrazić. Została ona napisana przez Valerie Ann Worwood, posiadającą, tytuł doktora medycyny naturalnej, konsultantkę koncernów kosmetycznych i jedną z najczęściej cytowanych specjalistek z tej dziedziny.
Autorka opracowała ponad 600 oryginalnych przepisów na aromatyczne mieszanki. Do większości z nich trzeba użyć zaledwie kilku łatwo dostępnych olejków. Dziś już każdy będzie mógł skorzystać z ponad 20-letniego doświadczenia autorki i sam przygotować olejek idealnie dobrany do jego potrzeb.
Zróżnicowanie zastosowań olejków jest naprawdę oszałamiające. Jeśli cierpisz na biegunki, często się przeziębiasz lub masz po prostu spierzchnięte wargi – autorka ma specjalne olejki dla Ciebie. Od bólu głowy przez infekcje ucha po bóle zębów – każdy znajdzie tu sposób na dolegliwości – swoje, jak i swojego domowego pupila.
Równie szerokie jest zastosowanie opisanych olejków w dbaniu o urodę. Odświeżają, usuwają cellulit, zmarszczki i działają jak tonik. Niektóre olejki można wykorzystać także w sposób niekonwencjonalny, jak np. środki do polerowania, czyszczenia czy też odświeżacze powietrza.
Potencjał zawarty w tej książce i opisanych w niej olejkach jest praktycznie nieograniczony. Do Ciebie będzie należał wybór, które z szerokiej gamy zastosowań olejków wybierzesz.
Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii
Spis treści:
Wstęp Pachnąca Apteka
Rozdział I LEKARSTWA Z ZIEMI
Ponadczasowy aptekarz
Kontrola jakości
Jak korzystać z tej książki
Metody stosowania
Bazowe/nośnikowe oleje roślinne
Olej ze słodkich migdałów (Pmnus amygdalis var dulce)
Olej z pestek moreli (Prunus armeniaca)
Olej z miąższu awokado (Persea americana)
Olej z nasion ogórecznika (Borago officinalis)
Olej z nasion marchwi (Daucus carota)
Olej z ziarniaków kukurydzy (Zea mays)
Olej z nasion wiesiołka (Oenothera biennis)
Olej z pestek winogron (Vitis vinifera)
Olej z orzechów laskowych (Corylus awllana)
Olej z owoców jojoby (Simmoncisia sinensis)
Oliwa z oliwek (Oka europaea)
Olej kokosowy (Cocos nucifera)
Olej z krokosza barwierskiego (Carthamnus tinctorius)
Olej sezamowy (Sesamum indicum)
Olej sojowy (Glycine hispida)
Olej słonecznikowy (Helianthus annuus)
Olej z kiełków pszenicy (Triticum aesitvum)
Rozdział II ZESTAW PODSTAWOWY
Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)
Drzewo herbaciane (Melaleuca alternifolia)
Mięta pieprzowa (Mentha piperita)
Rumianek rzymski (Anthemis nobilis)
Eukaliptus promienisty (Eucalyptus radiata)
Geranium (Pelargonium graveolens)
Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis)
Tymianek pospolity z linalolem (Thymus vulgaris et linalol)
Cytryna zwyczajna (Citrus limonum)
Goździk korzenny (Eugenia caryophyllata)
Zastosowanie zestawu podstawowego
Rozdział III PODSTAWOWY ZESTAW PODRÓŻNY
Podróż
Przyjazd
Słońce
Upał
Gorączka
Problemy żołądkowe
Małe kąsające stworzenia
Zanieczyszczenia
Podręczne zestawienie olejków przydatnych w nagłych przypadkach
Rozdział IV OLEJKI DLA PRACUJĄCEGO MĘŻCZYZNY I PRACUJĄCEJ KOBIETY
Biuro
Dom
Fabryka
Szpital
Praca na roli
Rozmowy kwalifikacyjne i egzaminy
Autohipnoza relaksacyjna
Dwa mózgi w cenie jednego
Aromaryzacja pośrednia
Oparzenia
Oparzenia prądem elektrycznym
Oparzenia substancjami żrącymi
Problemy z plecami
Choroby RSI
Napięcie wzroku
Komputer i monitor
Zapalenie mózgowo-rdzeniowe z mialgią
Serce pracoholika
Stres
Trema
Wyczerpanie
Rozdział V OLEJKI DLA AMATORÓW SPORTU TAŃCA I SIŁOWNI
Metody leczenia kontuzji
Mięśnie
Pielęgnacja stóp
Stres i sport
Prysznic
Sauna
Jacuzzi
Gorące kąpiele
Zapachy w szatni
Kontuzje w sporcie i w tańcu
Ropiał VI PACHNĄCA DROGA DO PIĘKNA
Zmarszczki i starzejąca się skóra
Oczyszczanie twarzy
Peeling do twarzy
Maseczki do twarzy
Islandzka sauna twarzy
Toniki i środki ściągające
Olejki do twarzy
Skóra z problemami
Szyja
Oczy
Wargi
Zęby i dziąsła
Rozdział VII PIĘKNE CIAŁO
Kąpiel w pianie
Olejki do ciała przed kąpielą
Odświeżające olejki do ciała
Emulsje do ciała
Mgiełki do ciała
Maski i peelingi do ciała
Atak tłuszczu/cellulit
Piersi
Ramiona
Dłonie
Paznokcie
Stopy
Rozdział VIII PIELĘGNACJA WŁOSÓW
Włosy normalne
Włosy suche
Włosy tłuste
Włosy delikatne
Wypadanie włosów
Utrata włosów
Łupież
Rozdział IX ETERYCZNE MUŚNIĘCIE DLA NIEMOWLĄT I DZIECI
Noworodki
Olejki eteryczne dla niemowląt i dzieci
Niemowlęta w wieku od dwóch do dwunastu miesięcy
Dzieci
Wiek nastoletni
Dzieci niepełnosprawne
Rozdział X NATURALNY WYBÓR KOBIET
Problemy w czasie ciąży
Przygotowanie do porodu
Opieka poporodowa
Depresja poporodowa
Poronienie
Bezpłodność
Problemy menstruacyjne
Menopauza
Ból miednicy
Problemy ginekologiczne
Inne problemy
Pielęgnacja piersi
Rozdział XI NATURALNY WYBÓR MĘŻCZYZN
Pielęgnacja serca
Świadomość ciała
Układ rozrodczy
Inne problemy
Wątroba
Łysienie
Reżim pielęgnacji skóry
Rozdział XII ETERYCZNA POMOC W DOJRZAŁYM WIEKU
Krążenie krwi
Opuchnięte kostki i stopy
Skurcz nogi
Żylaki
Owrzodzenie żylakowe
Bezsenność
Trudności z oddychaniem
Bronchit
Zapalenie płuc
Wysokie ciśnienie krwi
Ognisko miażdżycowe i miażdżyca
Utrata pamięci
Drżenie
Choroba Parkinsona
Artretyzm
Dyspepsja (niestrawność)
Wzdęcia gastryczne
Zaparcie
Hemoroidy
Haluksy
Odciski i nagniotki
Paznokcie i łożysko paznokcia
Rozdział XIII PACHNĄCA PIELĘGNACJA DOMU
Odświeżacze powietrza
Przedpokój
Pogromcy bakterii
Kuchnia
Pomieszczenie gospodarcze
Salon
Sypialnia
Łazienka
Naznaczenie nowego domu
Przybory do pisania
Perfumowane poduszki i saszetki
Potpourri i kulki zapachowe
Sporządzanie mydła
Świece zapachowe
Nieproszeni goście
Rozdział XIV DESTYLARMA
Sporządzanie własnych perfum
Nuty dla pań
Nuty dla panów
Sporządzanie wody kolońskiej
Sporządzanie własnych olejków eterycznych
Rozdział XV PACHNĄCE ŚWIĘTOWANIE
Boże Narodzenie
Walentynki
Wielkanoc
Halloween
Inne święta i uroczystości
Tworzenie nastroju
Poncze na przyjęcia
Skutki nieumiarkowania
Przygotowywanie prezentów
Rozdział XVI GOTOWANIE Z OLEJKAMI ETERYCZNYMI
Zestawienie olejków eterycznych do celów kulinarnych
Dipy
Oleje i octy do sałatek
Masła, pasty i sery
Przystawki
Pikantne sosy
Marynaty
Zupy
Warzywa
Ryby
Mięso
Desery
Desery mrożone
Ciasta
Chleb
Syropy kwiatowe i ziołowe
Miód i cukier
Aromatyczne płatki
Aromatyczne dżemy kwiatowe
Galaretki
Muesli Birchera
Mleka orzechowe/migdałowe
Rozdział XVII NATURALNE ZDROWIE DLA ZWIERZĄT DOMOWYCH
Psy
Koty
Króliki
Chomiki
Konie
Hodowla na małą skalę
Naturalna opieka zdrowotna dla zwierząt
Rozdział XVIII OGRODY PRZYSZŁOŚCI
Sprzątanie szopy w ogrodzie
Stosowanie olejków eterycznych w ogrodzie
Naturalne środki do odstraszania owadów
Napary ogrodnicze
Inne metody zwalczania szkodników
Ptaki
Pleśń i grzyby
Przyjazny bukiet
Pielęgniarki natury
Drzewa i owoce
Kwiaty i rośliny pokojowe
Zioła
Gleba
Idealne rośliny uprawne
Dodatek I: TABELARYCZNE ZESTAWIENIA OLEJKÓW ETERYCZNYCH
Dodatek II: Aromamasaż
Dodatek III: ADRESY I BIBLIOGRAFIA
Oddajemy do rąk czytelników tłumaczenie podręcznika poświęconemu zastosowaniu leków. Dzięki temu, że monografia ta obejmuje problematykę wszystkich dziedzin medycyny, jest szczególnie przydatna w codziennej praktyce lekarzy wielu specjalności.
Wstęp
1. Układ pokarmowy
2. Układ sercowo--naczyniowy
3. Układ oddechowy
4. Ośrodkowy układ nerwowy
5. Zakażenia
6. Układ endokrynologiczny, położnictwo i ginekologia
7. Nerki i drogi moczowe
8. Nowotwory złośliwe i immunosupresja
9. Preparaty odżywcze i krwiopochodne
10. Układ kostno-mięśniowy
11. Oko
12. Skóra
13. Zatrucia
14. Immunoterapeutyki i szczepionki
15. Leczenie bólu
Indeks
Kompendium wiedzy z zakresu badania fizykalnego dziecka i osoby dorosłej opracowane przez pielęgniarki z wieloletnim doświadczeniem klinicznym i dydaktycznym.
W książce przedstawiono zagadnienia dotyczące nauczania badania podmiotowego i przedmiotowego z uwzględnieniem odrębności fizjologicznych związanych z wiekiem.
Dla łatwiejszego przyswojenia wiedzy poszczególne techniki badań będą zestawione w tabelach i dokładnie zilustrowane. Podręcznik będzie poprzedzony rozdziałem, który uwzględni uwarunkowania kulturowe, społeczne i zdrowotne w ocenie stanu zdrowia. Każdy rozdział badania szczegółowego będzie się kończył przykładem dokumentacji wyników.
Książka adresowana zarówno do studentów pielęgniarstwa, położnictwa, będzie również przydatna w codziennej pracy pielęgniarce i położnej.
Badanie (oglądanie) języka jest, obok badania tętna, jedną z głównych metod diagnostycznych w tradycyjnej medycynie chińskiej. Książka opisuje metody obserwacji języka i ich znaczenie kliniczne pozwalające na postawienie diagnozy w tradycyjnym chińskim systemie medycznym; także na ocenę przebiegu choroby, leczenia i rokowania. Zawiera 56 fotografii języka wraz z konkretnymi opisami przypadków. Przytacza niektóre badania naukowe wykonane w Chinach porównujące wygląd języka w zaburzeniach rozpoznawanych według dwu systemów medycznych: zachodniego i chińskiego. Napisana przez praktykującego na zachodzie lekarza tradycyjnej medycyny chińskiej - uwzględnia najczęściej występujące w krajach zachodnich zaburzenia, i tam, gdzie to możliwe, uwzględnia diagnozę zachodnią.
Książka przeznaczona dla lekarzy studiujących tradycyjną medycynę chińską, jak też znacznie liczniejszej grupy akupunkturzystów polskich. Może być użyteczna dla każdego lekarza praktyka, niezależnie od specjalności, umożliwiając głębsze zrozumienie procesu choroby, szybkie rozpoznanie, a w niektórych sytuacjach również rokowanie.
Układ mięśniowy jest często pomijany jako możliwa przyczyna wielu dolegliwości, zwłaszcza narządów ruchu. Tymczasem mięśnie i występujące w nich punkty spustowe niejednokrotnie współodpowiadają za powstawanie i przewlekły charakter dolegliwości bólowych i zaburzeń wegetatywnych. Każdy terapeuta manualny – niezależnie od tego, czy jest fizjoterapeutą, chiropraktykiem, osteopatą czy terapeutą Integracji Strukturalnej metodą dr Rolf – bada i leczy narząd ruchu. Dlatego autorzy zadali sobie trud porównania wielu modeli łańcuchów mięśniowych i teorii osteopatycznych i doszli do wniosku, że wszystkie te modele opisują te same zjawiska, tylko z różnych perspektyw. W niniejszej książce zaprezentowali również różne koncepcje funkcjonowania łańcuchów mięśniowych oraz skuteczne metody terapii struktur mięśniowo-powięziowych i punktów spustowych. Liczne rysunki i fotografie ułatwią Czytelnikowi dokładną lokalizację punktów spustowych i przynależnych okolic, w których występują objawy bólowe. Punkty spustowe i łańcuchy mięśniowo-powięziowe to książka niezwykle przydatna w codziennej praktyce każdego terapeuty manualnego.
Medycyna świętej Hildegardy z Bingen popadła w zapo-•mnienie na okres ośmiuset lat. Sytuacja ta zmieniła się dopiero w wyniku sensacyjnego odkrycia. Otóż przed równo stu laty w Bibliotece Królewskiej w Kopenhadze znaleziono jedyny, odręcznie napisany egzemplarz Hildegardowego podręcznika medycyny - Causae et cumę, traktującego o przyczynach i metodach leczenia chorób. W roku 1932 został on po raz pierwszy opublikowany w całości po niemiecku przez profesora doktora Hugona Schulza w Greifswaldzie. Jednak książka ta raczej nie wyszłaby poza teoretyczne zainteresowanie, gdyby salzburski lekarz, doktor medycyny Gottfried Hertzka, nie uczynił jej fundamentem swojej nowej medycyny naturalnej, która jest dziś znana na całym świecie jako medycyna Hildegardy.
Dzieło Causae et curae leży również u podstaw niniejszej książki, obejmującej wieloletnie prace badawcze i doświadczenia związane z tą medycyną w codziennej pracy lekarskiej z tysiącami pacjentów. Ponadto zawiera ona najbardziej sprawdzone oryginalne przepisy pochodzące z dzieła Hildegardy Physica. W ten sposób powstał praktyczny poradnik, zaadresowany zarówno do poszukujących pomocy pacjentów, jak i do lekarzy o szerokich horyzontach oraz osób leczących metodami niekonwencjonalnymi, pragnących stosować medycynę naturalną Hildegardy. Odpowiednio do pięciu zmysłów, których prawidłowe funkcjonowanie stanowi warunek zdrowia, podręcznik Causae et cumę składa się z pięciu części. Pierwsza jest opisem związków człowieka z kosmosem, gdyż „człowiek w swej postaci zespolił niebo i ziemię oraz wszelkie stworzenie i wszystko jest w nim ukryte". Należy do tego również harmonijne współdziałanie ludzkiej aktywności z czterema żywiołami - ogniem, powietrzem, wodą i ziemią, gdyż „cztery żywioły tkwią w człowieku i działają w nim". Hildegarda opisuje wpływ kosmosu na ludzkie zdrowie, działanie Słońca, Księżyca i gwiazd, wiatru i pogody, błyskawic i piorunów oraz wpływ ludzkiego działania na kosmos: „Gdyby człowiek postępował tak, jak by właściwie musiał, wtedy wszystkie pory roku i powietrze w tych porach pozostałyby jednakowe, zatem jednej wiosny takie jak poprzedniej, ponieważ jednak człowiek jest nieposłuszny, to żywioły także przekraczają swoje prawa".
Większość chorób człowiek ściąga na siebie sam przez prowadzony tryb życia, nie uwzględnia bowiem umiaru we wszystkich rzeczach. Kto jednak zachowuje miarę, przykładowo w jedzeniu i piciu, ten będzie miał dobrą krew i zdrowe ciało. Hildegarda była przekonana o Bożej ingerencji w każdy proces leczenia, nawet jeśli człowiek jest „beznadziejnie" chory. Ponieważ „przez Ducha Bożego, pośledni rodzaj ludzki przekształca się w lepszy. W ten sposób człowiek staje się inny w swej naturze, gdyż to, co jest niebieskie, pokonuje i uszlachetnia to, co jest ziemskie".
W drugiej części dzieła Causae et curae opisana jest Hildegardy diagnostyka całego ludzkiego ciała od stóp do głów - taka, jaką stosujemy w codziennej praktyce. Jej elementy stanowią: nauka o czterech temperamentach, czterech typach kobiet i mężczyzn,
nauka o sokach znajdujących się w organizmie, wskazówki dotyczące seksualności, zapłodnienia i rodzenia, wielkie procesy odtruwania i oczyszczania - upust krwi, bańki, ignipunktura (patrz: Załącznik) - oraz zalecenia dietetyczne.
W trzeciej części Hildegarda opisuje terapie: wielkie kuracje narządów, które pozwalają trwale uwolnić człowieka od jego cierpień. O tych środkach leczniczych Hildegarda mówi, że „są one wskazane przez Boga i uwalniają człowieka od cierpień albo Bóg nie może go jeszcze uwolnić od jego cierpień". Przykładowo, Bóg nie pozwala wyzdrowieć komuś, kto blokuje Jego uzdrowienie lub sam dla siebie stanowi przeszkodę, gdyż jest nieprzygotowany do usunięcia przyczyn, które wywołują jego chorobę. Należy tu wymienić przede wszystkim nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, nadużywanie środków odurzających i używek, takich jak tytoń i alkohol, oraz zbędnych, względnie szkodliwych leków.
W czwartej części podręcznika omówione są choroby wewnętrzne, na przykład reumatyzm, kolki, puchlina, stan przed-nowotworowy i choroba nowotworowa, oraz odpowiednie środki lecznicze. Dużo miejsca zajmują dolegliwości kobiece (głównie choroby będące następstwem braku miesiączki) i wskazania lecznicze mające na celu unormowanie miesięcznego krwawienia.
W piątej i ostatniej części Hildegarda opisuje cechy zdrowia i oznaki choroby, a zwłaszcza śmierci. Kiedyś w każdym naturalnym leczeniu brano pod uwagę te zwiastuny i Hildegarda także je uwzględnia, łącznie z oznakami zakończenia choroby. Szczególnie interesujący w tej części jest horoskop księżycowy, ukazujący wpływ Księżyca na moment poczęcia dziecka – zgodnie z założeniem, że rozwój człowieka w dużej części zależy od fazy Księżyca, w której został on spłodzony.
Na tle cudownych sukcesów leczniczych, jakich doświadczyli nasi pacjenci dzięki stosowaniu Hiłdegardowych receptur, akademicko-monastyczny spór o prawdziwość bądź wizjonerskie pochodzenie podręcznika medycyny Hildegardy okazuje się nieistotny, gdyż sprowadza się do zgodności z ideami świętej z Bingen. Amerykanka Ruth Marie Wałker-Moskop w pracy doktorskiej Health and Cosmic Continuity in Hildegard of Bingen (University of Texas, Austin), napisanej w roku 1985, logicznie dowiodła na podstawie teorii żywiołów, że we wszystkich dziełach świętej, począwszy od pierwszej książki Scivias, a skończywszy na ostatniej, dotyczącej dzieł Bożych, medycyna zajmuje centralne miejsce. Według Hildegardy cały wszechświat ma jeden cel, zachować zdrowie człowieka. „We wszystkich stworzeniach, zwierzętach, ptakach, rybach, ziołach i drzewach owocowych kryją się tajemnicze, uzdrawiające siły, o których człowiek nie może wiedzieć, jeśli nie zostaną mu one objawione przez samego Boga" - pisze święta w przedmowie do swojej książki O dziełach Bożych. W tym sensie jej nauka o zdrowiu i leczeniu współdziała z uzdrawiającymi siłami przyrody jako medycyna objawiona.
Czerwiec 1993, Allensbach am Bodensee
DR WlGHARD STREHLOW - z przedmowy do książki
Wiedza lecznicza św Hildegardy z Bingen od A do Z
Spis treści:
Przedmowa
Wprowadzenie: Kompleksowa medycyna świętej Hildegardy
choroby od A do Z
Indeks chorób i ich przyczyn
Indeks środków leczniczych i terapii
Artretyzm
Bóle głowy
Choroby kobiece
Schorzenia nerek
Choroby układu nerwowego
Choroby oczu
Choroby dróg oddechowych
Choroby narządów płciowych
Puchlina
Rak i stan przed nowotworowy
Choroby reumatyczne
Choroby serca i układu krążenia
Choroby skóry
Schorzenia śledziony
Choroby uszu
Wrzody na nogach
Zatrucie
Leczenie zębów
Choroby żołądkowo-jelitowe i nauka Hildegardy o odżywianiu
Dolegliwości dróg żółciowych
załącznik
Sztuka leczenia kamieniami szlachetnymi
Plan odżywiania według Hildegardy
Habermus
Zupy z orkiszem
Praktyka postu według Hildegardy
Praktyka psychoterapeutyczna według Hildegardy
Upust krwi w celu jej oczyszczenia
Bańki jako szybka pomoc
Ignipunktura lub lepsze ukrwienie dzięki rozżarzonym stożkom
Krótka biografia - Hildegarda z Bingen
Spis literatury
Cukrzyca to choroba przewlekła, spowodowana zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek. Przyczyną tych zaburzeń jest defekt wydzielania insuliny i/lub jej działania, a efektem uszkodzenie i niewydolność różnych narządów oraz układów: oczu (retinopatia cukrzycowa), nerek (nefropa-tia), układu nerwowego (neuropatia), kończyn dolnych (stopa cukrzycowa). ..Cukrzyca Zapobieganie i leczenie - fragment
Cukrzyca to choroba przewlekła, spowodowana zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek. Przyczyną tych zaburzeń jest defekt wydzielania insuliny i/lub jej działania, a efektem uszkodzenie i niewydolność różnych narządów oraz układów: oczu (retinopatia cukrzycowa), nerek (nefropa-tia), układu nerwowego (neuropatia), kończyn dolnych (stopa cukrzycowa). Wadliwa przemiana materii zwiększa ryzyko chorób serca, naczyń obwodowych i mózgowych. Powikłania cukrzycowe powodują pogorszenie jakości życia i skrócenie jego długości. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) 50-60% chorych na cukrzycę typu 2 umiera przedwcześnie z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Ryzyko zgonu u osób chorych jest 3-krotnie większe niż u osób zdrowych.
Na całym świecie obserwuje się dynamiczny wzrost liczby zachorowań na cukrzycę. W 1995 roku na cukrzycę chorowało 135 min osób, pięć lat później 171 min osób, a do 2030 roku liczba chorych wzrośnie do 366 min. W Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 min osób.
Wzrasta głównie liczba osób chorych na cukrzycę typu 2, która stanowi 90% wszystkich przypadków tej choroby. Główna przyczyną zachorowań na cukrzycę typu 2 jest narastająca epidemia otyłości, niewłaściwa dieta oraz mała aktywność fizyczna. Badania obserwacyjne i kliniczne przeprowadzane w ostatnich latach wskazują, że zmiana stylu życia pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy i powikłań z nią związanych, a zatem promowanie zdrowego sposobu żywienia i zwiększenie aktywności fizycznej należą do podstawowych metod profilaktyki i leczenia cukrzycy.
W niniejszym poradniku przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące występowania, rozpoznawania, patogenezy i leczenia cukrzycy. Szczególną uwagę zwrócono na czynniki żywieniowe, które mają istotne znaczenie w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy. Omówiono zasady leczenia dietetycznego. W publikacji zamieszczono przykładowe jadłospisy o różnej zawartości (1200,1500,1800) kilokalorii, co umożliwia wybór odpowiedniej diety chorym na cukrzycę z prawidłową masą ciała oraz z nadwagą lub otyłością.
Cukrzyca
Spis treści
Wstęp
Cukrzyca: definicja, rozpoznanie, konsekwencje zdrowotne, społeczne i ekonomiczne
Epidemiologia cukrzycy
Patogeneza i przyczyny cukrzycy
Czy można zapobiegać cukrzycy?
Podstawowe zasady leczenia cukrzycy
Zalecenia żywieniowe
Zamienniki cukru i żywność o obniżonej zawartości cukru
Zalecenia dotyczące aktywności fizycznej
Praktyczne wskazówki do realizacji zaleceń żywieniowych i charakterystyka przykładowych jadłospisów dla osób z cukrzycą typu 2 nieleczonych insuliną, bez mikroalbuminurii
Przykładowe jadłospisy dla osób z cukrzycą typu 2 nieleczonych insuliną, bez mikroalbuminurii
Piśmiennictwo
W książce przedstawiono metody badania i oceny narządu ruchu człowieka niezbędne do postawienia diagnozy czynnościowej, bez której przygotowanie właściwego programu postępowania fizjoterapeutycznego nie jest możliwe. Podręcznik jest podzielony na rozdziały ściśle związane z poszczególnymi częściami ciała. Autorka z niezwykłą precyzją opisuje tutaj szczegóły badania oraz możliwe interpretacje jego różnorodnych wyników, przedstawiając w sposób jasny i kompleksowy ocenę czynnościową pacjenta. Prezentowane w książce metody badania świadczą o dużym doświadczeniu zawodowym autorki, a liczne zdjęcia i ryciny ułatwiają czytelnikowi zrozumienie jego poszczególnych etapów. Pozycja jest skierowana do wszystkich osób zajmujących się leczeniem fizykalnym, fizjoterapią czy rehabilitacją.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?