Książki o diagnostyce i lekach: terapie farmakologiczne, diagnozowanie chorób, przeprowadzanie zabiegów medycznych, leczenie kliniczne, książki i atlasy medyczne i anatomiczne, kompendia. Książki z zakresu rehabilitacji, dermatologii, laryngologii, onkologii, psychiatrii, położnictwa, weterynarii, EKG... Diagnostyka laboratoryjna, podręczniki dla studentów medycyny i wiele innych z zakresu medycyny w jednym miejscu.
Eutanazja (nie) godna śmierć - kolejny film z serii Uwaga życie! zatrzymuje się na ważnym problemie, który dziś przybiera niepokojące rozmiary. Jakie argumenty mają zwolennicy eutanazji i czy na pewno nie ma alternatywy dla ich racji? Czy rzeczywiście zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie ze sobą legalizacja niegodnej śmierci? Dlaczego eutanazja nie może być lekarstwem na cierpienie? Na te i szereg innych pytań odpowiadają w filmie lekarze, etycy, autorytety moralne, a także osoby z życia publicznego i młodzież.
Edukacyjnej warstwie filmu towarzyszy krótka etiuda w poruszający sposób ukazująca dylematy, przed jakimi często stają ludzie starsi i ich opiekunowie.
Filmy edukacyjne z serii: Uwaga życie! adresowane są przede wszystkim do młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich. Pokazują problemy współczesnego świata, z którym spotykamy się na co dzień. Filmy są doskonałą pomocą dydaktyczną dla wychowawców w szkole, ale stanowią również interesujący materiał dla indywidualnych odbiorców, poszukujących odpowiedzi na nurtujące problemy codziennego życia.
Znakomity nowoczesny podręcznik diagnozy psychologicznej rozumianej jako profesjonalna kompetencja psychologa teoretyka i praktyka. Autorka, znawczyni tematu, prezentuje tę kompetencję jako określonego rodzaju wiedzę, umiejętności i wartości, które należy kształtować w toku jej nabywania. Podręcznik obowiązkowy na studiach psychologicznych, pedagogicznych i pokrewnych. Książka jest adresowana głównie do studentów psychologii, ale także do psychologów praktyków – klinicystów, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, a także konsultantów zajmujący się selekcją i rekrutacją pracowników. Czytelnik znajdzie tu rzetelne omówienie modeli, metod i technik diagnostycznych, szczegółowe przedstawienie rozmaitych kompetencji (i tych fundamentalnych, i tych cząstkowych), a także wiele cennych wskazówek odnoszących się do kwestii etycznych. Niewątpliwą zaletą tej książki jest jej przemyślana struktura, a także autorski sposób prezentacji omawianych zagadnień, co sprawia, że czyta się ją z dużym zainteresowaniem.
Diagnostyka obrazowa - Rtg, TK, USG, MR i medycyna nuklearna.
Pierwsze wydanie podręcznika ukazało się trzy lata temu. Mimo to zaistniała konieczność ponownego wydania, ponieważ w radiologii - na progu XXI wieku - nastąpił istotny postęp i powstały nowe tendencje.
Nowości te złożyły się uzupełnienie treści książki. Zachowany został podział na część ogólną, w której pomówiono podstawy metodyczne poszczególnych technik obrazowania, oraz szczegółową - obejmującą diagnostykę obrazową narządów, ze szczególnym podkreśleniem wskazań do badań, podstaw patomorfologicznych stwierdzanych obrazów oraz diagnostyki różnicowej.
Podręcznik przeznaczony jest dla studentów wydziałów lekarskich i stomatologicznych. Skorzystają z niego również lekarze, w tym radiolodzy.
Perspektywa psychologiczno-egzystencjalna
Celem pracy jest próba analizy czynników psychologicznych, które różnicują osoby z astmą od populacji osób zdrowych. Jest nim także próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób czynniki noetyczne (jak: cel, poczucie sensu życia, jakości noetyczne obecne wżyciu, temporalność i aktywność noetyczna i postawy noetyczne) wiążą się z radzeniem sobie ze stresem, przebiegiem choroby i ilością objawów psychologicznych mających związek z astmą. Wszystko to czyni pracę skrótowym kompendium wiedzy na temat czynników o charakterze somatycznym, psychologicznym i noetycznym, które mają udział w życiu pacjentów doświadczających astmy oskrzelowej. Podejście to zakwalifikować można jako holistyczne ujęcie zdrowia i choroby, ale należy podkreślić, że holizm ten dotyczy aspektu noo-psychosomatycznego egzystencji.
W książce podjęto próbę analizy różnicującej autyzm od innych głębokich zaburzeń w rozwoju w ujęciu diagnostyczno - terapeutycznym (ze szczególnym uwzględnieniem etiologii autyzmu). Punktem wyjścia stał się problem komunikacji oraz nabywania przez dzieci z głębokimi deficytami w rozwoju kompetencji społecznych.
Autor dokonał analizy różnicującej autyzmu od zespołów zaliczanych do grupy PDD (Progressive Developmental Disorders): Landau-Kleffnera, Prader-Williego, Retta, Williamsa, Łamliwego Chromosomu X, Angelmana, Aspergera. Każdy rozdział jest poświęcony jednemu z zespołów w układzie: ogólny opis, diagnoza, przebieg rozwoju dziecka w zespołem, prowadzone terapie (z podziałem na: farmakologiczną, logopedyczną, pedagogiczną, modyfikację zachowań i rodzinną). Dołączono także tabelaryczne zestawienia pomocne we wczesnym różnicowaniu zespołów od autyzmu.
Publikacja jest adresowana do pracowników naukowych, jak również praktyków i rodziców zajmujących się diagnostyką oraz wspomaganiem rozwoju dzieci z autyzmem i zespołami zaliczanymi do PDD.
Autorka pragnie podzielić się z czytelnikiem bolesnymi doświadczeniami, bowiem przez 1 rok swojego życia, nieprzerwanie, dzień po dniu sama zmagała się z ciężką i nieznaną jej chorobą psychiczną. Nie znajdując nigdzie zrozumienia nie poddała się i podjęła się leczenia na własną rękę. Dzisiaj, kiedy sama się wyleczyła wie, że najważniejsze to walczyć do końca o własne zdrowie i poszukiwać pomocy bez względu na piętrzące się przeciwności. Nauczona doświadczeniem, pragnie przekazać czytelnikom jak żyła z tą nieznaną jej chorobą psychiczną i jak się z niej wyleczyła. Niniejsza publikacja adresowana jest do ludzi cierpiących na zaburzenia psychiczne, ale także do wszystkich tych, którzy chcieliby zrozumieć ich istotę oraz poznać sposób widzenia osoby chorej, która jednak cały czas wierzyła, że się wyleczy.
Anoreksja w rodzinie – fragment
ROZDZIAŁ l WYCHOWANIE W RODZINIE
1.1. Istota wychowania
Terminem wychowanie posługują się przedstawiciele wielu dyscyplin naukowych (pedagogika, psychologia, socjologia, historia, filozofia). Pomimo tego, że „każda nauka i jej subdyscypliny dążą do jednoznacznego zdefiniowania pojęć i wyraźnego sprofilowania ich desygnatów", w literaturze spotykamy niezliczoną liczbę definicji określających wychowanie. Z pewnością ma ono charakter wieloczynnikowy i wielopłaszczyznowy. Jest dziełem przede wszystkim rodziców, ale także nauczycieli, otaczających ludzi oraz instytucji wychowawczych.
Według Arystotelesa celem wychowania jest uczynienie człowieka szczęśliwym, a ponieważ szczęście opiera się na cnocie, więc poprzez nią należy prowadzić do szczęśliwości. Takie podejście, ujmuje istotę wychowania - jak widać niezmienną od tysięcy lat. Natomiast H. Muszyński rozumie wychowanie jako „zamierzone wpływanie na sferę emocjonalno-motywacyjną jednostki".
A.M.Tchorzewski zaś twierdzi, że wychowanie jest bytem społecznym, a więc zjawiskiem (faktem, zdarzeniem, procesem) będącym wytworem przynajmniej dwóch ludzi (osób), którego cechą konstytutywną jest zachodząca pomiędzy nimi relacja, wyrażająca się w przekraczaniu przestrzeni między podmiotowej za pomocą wybranej formy kontaktu, w ramach którego jeden z podmiotów, kierując się powszechnie uznanym dobrem, umożliwia drugiemu podmiotowi zdążanie do określonej własnej tożsamości.
Podając różne definicje wychowania należy od razu podkreślić, że nie sposób określić wszystkich jego istotnych aspektów. Można jedynie mówić o niektórych...
Problematyce zaburzeń odżywiania poświęcono niewiele miejsca w literaturze pedagogicznej. Odczuwalny brak badań pedagogicznych i pogłębionych analiz naukowych, odnoszących się do czynnika rodzinnego w procesie powstawania, rozwoju i leczenia anoreksji, stał się podstawowym wyznacznikiem dla przeprowadzenia badań i napisania tej pracy. Książka składa się z czterech rozdziałów. Rozdział pierwszy pracy zawiera rozważania teoretyczne dotyczące wybranych zagadnień procesu wychowania w rodzinie. W drugim rozdziale przedstawiono, na podstawie dostępnej literatury przedmiotu, teoretyczne założenia dotyczące anoreksji, jej istoty, kryterii diagnostycznych i modelu etiologicznego (ze szczególnym uwzględnieniem czynników rodzinnych). Rozdział trzeci ma charakter informacyjno-poradnikowy, pozwala zrozumieć zarówno samą chorobę, jak i trudną sytuację całej rodziny osoby cierpiącej na anoreksję. W tym rozdziale rodzice otrzymują gotowe wskazówki, jak postępować z chorym dzieckiem i jak wspierać je w codziennej walce z chorobą. W czwartym rozdziale zostały zaprezentowane założenia metodologiczne badań własnych oraz wyniki badań. Ze względu na jakościowy charakter badań Autorka zdecydowała się na liczne cytowanie wypowiedzi osób cierpiących na anoreksję i ich rodziców. Dzięki temu, mimo pewnych uogólnień, można spojrzeć na problem zawarty w temacie pracy przez pryzmat poszczególnych rodzin. Koncepcja badań własnych oparta została na metodach badań jakościowych, którymi objęto 30 rodzin osób cierpiących na anoreksję w całej Polsce. Zamieszkanie i uczestniczenie w codziennym życiu członków rodziny pozwoliło Autorce na swobodną obserwację oraz przeprowadzenie wywiadów zarówno z osobami chorymi, jak i ich rodzicami.
Jest to kolejne wydanie podręcznika zgodnego z programem nauczania na wydziałach farmaceutycznych akademii medycznych, które zostało w dużym stopniu zmienione, uzupełnione i poprawione.
Zmiany obejmują zarówno wprowadzenie nowych surowców według FP V, jak i uaktualnienie danych fitochemicznych i farmakologicznych wynikające z najnowszych badań. Wprowadzono też ponad 130 nowych wzorów.
Książka jest źródłem wiedzy z zakresu zagadnień metodycznych związanych z laboratoryjną diagnostyką hematologiczną. Materiał został podzielony na pięć części, w których kolejno przedstawiono: hematologię podstawową, zarys hematologii klinicznej, zasady funkcjonowania laboratorium, hemostazę oraz serologię grup krwi.
Podręcznik jest przeznaczony dla studentów farmacji i analityki medycznej oraz średniego i wyższego personelu laboratoriów hematologicznych.
Od uchwalenia w dniu 6 września 2001 r. ustawy - Prawo farmaceutyczne Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał kilkaset decyzji dotyczących zgodności bądź niezgodności z prawem reklam produktów leczniczych. Znajomość powyższego orzecznictwa umożliwia skuteczne i efektywne prowadzenie reklamy tych produktów, przy użyciu legalnych, a jednocześnie optymalnych marketingowe form i treści. Przedstawiona publikacja stanowi kompendium wiedzy z tej dziedziny - jej podstawą nie są bowiem teoretyczne wywody na temat możliwych interpretacji przepisów prawa, ale dogłębna analiza treści decyzji administracyjnych.
Decyzje dotyczące reklamy w wielu przypadkach są publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. Jednakże, na potrzeby przygotowania niniejszego opracowania, autorzy uzyskali dostęp również do decyzji dotychczas nieopublikowanych. Dzięki temu zawiera ono unikalną wiedzę i pozwala poznać praktyczne aspekty wykładni przepisów prawa dokonywanej przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Cytowane decyzje zostały ułożone tematycznie, tak by ułatwić korzystanie z publikacji i uczynić ją jak najbardziej efektywnym i przyjaznym źródłem wiedzy. Każdy z rozdziałów został opatrzony krótkim komentarzem, który ma na celu przywołanie podstawy prawnej i podsumowanie dotychczasowego orzecznictwa z danego zakresu. Zastosowany układ decyzji ułatwi czytelnikom wgląd do najbardziej aktualnego stanowiska inspekcji farmaceutycznej i zapoznanie się z ewentualnymi zmianami jej poglądów na przestrzeni czasu.
Uprawianie medytacji zapewnia wiele korzyści zdrowotnych. Można ją włączyć do praktyki zdrowia umysłowego, gdy psychoterapeuci wiedzą, jak właściwie ją przeprowadzić. Ta niezwykle ważna książka, przeznaczona zarówno dla psychoterapeutów, jak i ich klientów, ukazuje zasady medytacji oraz sposoby włączenia jej do pracy psychoterapeutycznej. Autorzy przedstawiają szczególne techniki medytacyjne, które psychoterapeuci mogą stosować samodzielnie, a także włączyć do wielu metod terapeutycznych stosowanych przy pracy z klientami z rozmaitymi problemami klinicznymi.
„Pierwsza na polskim rynku książka, która bezpośrednio i w całości odnosi się do zastosowania medytacji w kontekście psychoterapii, przy czym mogą z niej korzystać zarówno terapeuci, jak i klienci. Co więcej, może ona być również pomocą dla osób stosujących taką czy inną formę autoterapii, a nie korzystających ze wsparcia terapeuty”.
Benedykt Peczko, Polski Instytut NLP
Autorka podejmuje jeden z najbardziej unikalnych tematów - cierpienie. Czytelnikowi ani na chwilę nie dane jest zapomnieć, że pani Z. Jest chora, i to ciężko chora. Wystarczy jednak szparka w kuchennym oknie, aby do historii wślizgnął się platan czy kos. I wierna, wyrozumiała i litościwa kotka. Widać wyraźnie życie, które może - ale pani Z. Nigdy by tego nie powiedziała i z pewnością odrzuca taką myśl - przepełniać dumą i szczęściem.
Medyczne i naukowe badania nie są w stanie rozwiać społecznego niepokoju związanego z AIDS. Niektórzy czytelnicy tej książki mogą krytycznie oceniać pewne decyzje i zdarzenia opisane na jej stronicach. Ale niewiedzą jest największym wrogiem. I dlatego zrodziła się ta książka. Chory na hemofilię Phil został zakażony wirusem HIV podczas transfuzji. Jego żona, Jana, w przejmujący sposób opisuje, jak udało się im - żyjąc z AIDS - osiągnąć `ostatnią górę` ich małżeństwa. Książka jest wzruszającym świadectwem miłości.
"Czas na wyleczenie. Przewodnik" - książka zabiera wszystkie dorosłe dzieci alkoholików w niezwykłą podróż w głąb własnego życia, pozwala zrozumieć to, co działo się z nimi w dzieciństwie, i to, co dzieje się z nimi teraz. A co najważniejsze - pokazuje, że nigdy nie jest za późno na to, aby uwolnić się od koszmarów przeszłości, spędzonej z ciągle pijącym i ciągle groźnym rodzicem. To długi i męczący proces, ale jego ukończenie daje gwarancję spokojnego i pełnego życia.
Poradnik dla chorych na cukrzycę oraz ich bliskich, napisany przez wybitnych specjalistów w dziedzinie diabetologii. Przedstawiono w nim m.in.: objawy cukrzycy, metody jej rozpoznawania i sposoby leczenia, ostre i przewlekłe powikłania oraz szczególne problemy życiowe chorych na cukrzycę. Skuteczne leczenie cukrzycy wymaga od pacjenta wiedzy, motywacji, nakładu czasu, wypełniania zaleceń lekarzy, starannego przeprowadzania samokontrolnych badań stężenia glukozy we krwi, a także samodyscypliny w utrzymywaniu prozdrowotnego i higienicznego stylu życia oraz żywienia. Osoba z cukrzycą jest zatem aktywnym partnerem w procesie leczenia, wręcz uczestnikiem zespołu leczącego. W poradniku omówiono właściwy styl życia osób chorych na cukrzycę, niezwykle ważny w łagodzeniu skutków choroby i utrzymaniu dobrej kondycji.
Doktor Jadwiga Górnicka, znana polska lekarka naturalistka, autorka bestsellerów APTEKA NATURY i NA ZDROWIE, przygląda się skrupulatnie panom i ich zdrowiu. Autorka koncentruje się na męskich problemach. Analizuje ich przyczyny, podaje sprawdzone metody leczenia, ale przede wszystkim zapobiegania.
Doskonała propozycja dla każdego mężczyzny, który chce o siebie zadbać!
Dzięki poradom dr Górnickiej dowiesz się:
- co i jak jeść, by być zdrowym i szczupłym
- jak pozbyć się brzuszka i zachować prężną sylwetkę do późnego wieku
- jak poradzić sobie z andropauzą
- co to jest białko serwatkowe i do czego służy
- jak często i jakim poddawać się badaniom – korzystaj z tabeli badań profilaktycznych, opracowanej przez Autorkę
- jak przygotować domowe nalewki lecznicze
- specjalne ćwiczenia dla panów mających problemy z prostatą!
NAJSKUTECZNIEJSZA RECEPTA, BY KAŻDY MĘŻCZYZNA CZUŁ SIĘ ZDROWY I ZADOWOLONY!
Nadaliśmy tej publikacji nieco przewrotny podtytuł – „Rady dla niego, przewodnik dla niej”, ponieważ to głównie panie troszczą się o zdrowie swoich mężczyzn – ojców, mężów, braci, synów i wnuków. Mamy nadzieję, że książka ta będzie stanowić dla nich przewodnik po świecie męskiego zdrowia.
W 2007 roku opublikowano zalecenia Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESH/ESC, European Society of Hypertension/European Society of Cardiology) dotyczące zasad postępowania z chorym na nadciśnienie tętnicze, natomiast w listopadzie 2009 roku ESH opublikowało dokument, w którym ponownie oceniono wytyczne z 2007 roku w odniesieniu do badań i metaanaliz opublikowanych w ciągu ostatnich dwóch lat. Należy podkreślić, że dokument ESH z 2009 roku nie jest pełnym tekstem wytycznych, a jedynie omówieniem wybranych zagadnień.
W zaleceniach ESH/ESC z 2007 roku podkreślono znaczenie oceny ryzyka sercowo-naczyniowego w postępowaniu z chorymi na nadciśnienie tętnicze. Zmodyfikowano listę czynników ryzyka sercowo-naczyniowego ? uwzględniono w niej podwyższone ciśnienia tętna w podeszłym wieku, a także nieprawidłowe stężenie glukozy na czczo i upośledzoną tolerancję glukozy. Modyfikacji uległa również lista uszkodzeń narządowych nadciśnienia tętniczego.
Uwzględniono w niej: zwiększenie sztywności naczyń, oceniane za pomocą szyjno-udowej prędkości fali tętna (PWV, pulse wave velocity), miażdżycę tętnic obwodowych, ocenianą za pomocą wskaźnika kostka?ramię (ABI, ankle brachial index), a także zmniejszony klirens kreatyniny lub przesączanie kłębuszkowe (GFR, glomerular filtration rate).
Autorzy omawianych wytycznych podkreślają również znaczenie wyodrębnienia grupy chorych charakteryzujących się wysokim lub bardzo wysokim ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Fragment książki - Rozdział 1
Obecnie wiadomo, że ?siłą napędową? zespołu metabolicznego jest otyłość ? zjawisko biologiczne towarzyszące Homo sapiens od co najmniej 40 000 lat. Od czasów Hipokratesa, czyli od prawie 2500 lat, wiadomo, że otyłość jest nie tylko chorobą, lecz także przyczyną innych schorzeń. Niezwykle interesujące dzieje otyłości i zespołu metabolicznego są tematem pierwszej części niniejszej książki. W drugiej części, na podstawie najnowszych danych przedstawiono kryteria rozpoznania , definicję i epidemiologię zespołu metabolicznego. Oceniając rozpowszechnienie zespołu metabolicznego w Polsce, wykorzystano wyniki własnych badań. W omówieniu patofizjologii zespołu metabolicznego najwięcej uwagi poświęcono otyłości brzusznej i aktywności biologicznej trzewnej tkanki tłuszczowej. Mam nadzieję, że wszystkie te informacje przybliżą Czytelnikom niezwykle ważny problem medyczny i społeczny, jaki stanowi zespół metaboliczny.
Z przedmowy
Książka jest wręcz imponującym zbiorem wiedzy na temat osób z zespołem Downa, przy tym jest to wiedza najbardziej kompetentna, została bowiem ujęta „od wnętrza” tychże osób oraz najbliższych członków rodziny, z którymi dzielą one swoje codzienne życie. Jest to wiedza „gorąca”, ponieważ zastosowana metoda narracji biograficznej pozwala na ujawnienie tego, co zazwyczaj skrywane przed otoczeniem, a niekiedy i przed samym sobą. [...] Oprócz tej pasjonującej części obejmującej narracje książka zawiera bardzo obszerną wiedzę na temat zespołu Downa, zarówno historyczną, jak i medyczną, psychologiczną czy pedagogiczną, zarówno teoretyczną, jak i praktyczną.
Z recenzji prof. zw. dr hab. Ireny Obuchowskiej
Zjawisko chorób chronicznych powiększa się, zwłaszcza w krajach o wysokim poziomie rozwoju. Według prognoz Światowej Organizacji zdrowia tendencja ta utrzyma się - co więcej, istnieje prawdopodobieństwo, iż tempo wzrostu niektórych rodzajów chorób się wzmoże. Rzec można, iż jest to cena, którą ludzkość "płaci za wzrost dobrobytu". Badania epidemiologiczne prognozują szczególnie wysoki wzrost chorób o podłożu alergicznym. Wzrastanie zjawiska chorób chronicznych dotyczy nie tylko dorosłych, lecz także grupy dzieci i młodzieży. Stanowi to niewątpliwie zagrożenie dla rozwoju, a bywa, że i dla życia. Choroba dziecka czy człowieka to nie tylko problem medyczny. Choroba - szczególnie przewlekła - niesie również poważne problemy psychopedagogiczne. Pojawiają się więc nowe zadania dla pedagogiki specjalnej, zwłaszcza jednej z jej subdyscyplin - pedagogiki przewlekle chorych. Stwierdzić można, iż Renata Zubrzycka podjęła problem o dużej randze społecznej. Problem wart zgłębienia empirycznego.
Prof. zw dr hab. Czesław Kosakowski
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?