W tym dziale znajdziecie Państwo szeroki wybór fachowych książek, poradników, atlasów o różnego rodzaju chorobach i schorzeniach - wszystkie rodzaje chorób i schorzeń, profilaktyka, wykrywanie, leczenie, zapobieganie. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, tylko tutaj znajdziecie najlepszy i największy wybór książek z dziedziny zdrowia - DobreKsiazki.pl
Badanie psychiatryczne jest kluczowym etapem w procesie diagnostycznym i terapeutycznym w pracy klinicznej z osobami z zaburzeniami psychicznymi i to od tego elementu w znaczącymstopniu zależy postawienie poprawnej diagnozy i wprowadzenie trafnego leczenia. Zespół znakomitych lekarzy psychiatrów i psychologów pod kierunkiem Profesora Piotra Gałeckiego podjął się ambitnego zadania przedstawienia w obszernej monografi i kluczowych aspektów psychopatologii oraz przebiegu badania psychiatrycznego, w tym oceny stanu psychicznego i stawiania rozpoznania w kontekście szerokiego zakresu zaburzeń psychicznych, pogrupowanych według najnowszej wersji klasyfikacji międzynarodowej ICD-11.Fragment recenzji prof. dr. hab. n. med. Marcina Wojnara
Poradnik zawiera praktyczne wskazówki dla osób z nadciśnieniem tętniczym, jak poprzez właściwą dietę wspierać zalecenia lekarza, a także przepisy kulinarne, przykładowe jadłospisy i podstawowe wiadomości o chorobie.
Atlas Nettera jedyny atlas anatomii zilustrowany przez lekarzyPoznaj skomplikowaną budowę organów ludzkiego ciała z perspektywy klinicznej Atlas anatomii człowieka z łacińskim mianownictwem anatomicznym to szczególnie cenna pomoc dydaktyczna dla studentów kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, fizjoterapii, ratownictwa medycznego, pielęgniarstwa i położnictwa oraz już praktykujących lekarzy.W nowym wydaniu Atlasu m.in.:535 tablic anatomicznychnowy rozdział zawierający ryciny poglądowe dostarczające ogólnego spojrzenia na ciało ludzkie od stóp do główponad 50 starannie wyselekcjonowanych obrazów radiologicznych wykonanych przy użyciu nowoczesnych metod obrazowania, ułatwiających połączenie anatomii ilustrowanej z przyżyciową anatomią obserwowaną w czasie zajęć klinicznychnajbardziej aktualna terminologia anatomicznana końcu każdego rozdziału tabele z wykazem struktur o dużym znaczeniu klinicznym lub anatomicznymmateriały interaktywne w postaci filmów dostępne na stronie https://netteratlas.online.edraurban.pl/
Rozszerzone i uaktualnione wydanie cenionej publikacji na rynku wydawniczym. Praktyczny przewodnik dotyczący zasad i procedur wykonywania wstrzyknięć.Walory dydaktyczne książki podnoszą celnie dobrane ilustracje i zamieszczony na końcu zestaw pytań sprawdzających poziom przyswojonej wiedzy.Publikacja adresowana zarówno do studentów kierunków medycznych, jak i doświadczonych pracowników ochrony zdrowia.
Mózg i dusza, wiara i rozum, czyli neurobiolog i teolog w fascynującej rozmowieCo dzieje się z mózgiem w chwili śmierci? Czy wolna wola w ogóle istnieje? Może mistycy cierpieli na padaczkę? Jaki związek ma oczekiwanie szczęścia wiecznego z układem nagrody w mózgu? Czym jest miłość? Badacz kory orbitofrontalnej, hipokampa i innych zakątków mózgu może znaleźć wspólny język ze znawcą chrystologii! Jeden z najbardziej znanych polskich naukowców, prof. Vetulani, i jeden z najbardziej znanych polskich teologów, ks. Strzelczyk, w rozmowie pełnej anegdot i humoru, a zarazem prowadzonej na serio, odsłaniają przed czytelnikiem kulisy świata duchowego i tajniki biologii. Książkę zainspirowały ich rozmowy publikowane w miesięczniku Znak w ramach cyklu Neuroteologie.Prof. Jerzy Vetulani (19362017) neurobiolog, psychofarmakolog, biochemik. Autor kilkuset prac badawczych, książek, laureat wielu nagród i odznaczeń, członek licznych gremiów naukowych. Popularyzator nauki. Ale także: działacz opozycji w PRL, współzałożyciel Piwnicy pod Baranami, showman, zwolennik legalizacji marihuany i miłośnik przyjemności życia.Ks. dr Grzegorz Strzelczyk (ur. 1971) teolog, autor publikacji naukowych i książek, rekolekcjonista. Współzałożyciel i stały współpracownik kanału boska.tv, członek Laboratorium Więzi. Ale także: pasjonat fotografii i miłośnik górskich wypraw, który stara się wykorzystywać nowe technologie do wsparcia warsztatu teologicznego.Powyższy opis pochodzi od wydawcy
Co kryje się za bólami brzucha czy głowy, chronicznym kaszlem, astmą oraz innymi objawami alergicznymi? Do czego jest zdolna zdesperowana matka, patrząca na cierpienia swoich dzieci? Gdy kolejna diagnoza okazuje się nietrafiona, ona zadaje pytania i szuka odpowiedzi. Gdy polski system lecznictwa i medycyna konwencjonalna zawodzą, nie poddaje się i walczy dalej. Ta szokująca prawdziwa historia skłoniła autorkę do napisania książki w celu uświadomienia społeczeństwu, jak groźnym przeciwnikiem mogą być pasożyty. Ci nieproszeni goście zadamawiają się niepostrzeżenie w ludzkim organizmie i sieją spustoszenie, często zagrażając nie tylko naszemu zdrowiu, lecz także życiu. Rozważania bohaterki poparte są naukowymi tezami oraz dokumentacją medyczną doświadczonych lekarzy i badaczy, będących ekspertami w dziedzinie parazytologii. Książka skłania czytelnika do zrewidowania wiedzy na temat mikrofauny ludzkiego organizmu. Uchroni też przed błędną diagnozą i leczeniem, a tym samym przed niepotrzebnym cierpieniem.
Publikacja Trychologia kosmetologiczna i lekarska została przygotowana przez Claudię Musiał, wykładowcę Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku. Monografia prezentuje pełne spektrum trychopatologii, niezbędnej do właściwego zrozumienia obrazu klinicznego pacjenta. Książka opisuje anatomię i fizjologię skóry głowy i włosów oraz klasyfikację chorób owłosionej skóry głowy, co znacząco ułatwia właściwą interpretację danych klinicznych pacjenta. Obejmuje cechy kliniczne, patogenezę, postępowanie medyczne w odniesieniu do poszczególnych dermatoz, diagnostykę laboratoryjną. Ponadto przedstawia cechy histologiczne z opisem klinicznym, cechy trichoskopowe oraz klasyfikacja typów włosów i rodzajów ich uszkodzeń. Ma to na celu właściwe zrozumienie patofizjologii i obrazów klinicznych oraz stosowanych terapii leczniczych oraz chirurgicznych. Omówiono również podstawy endokrynologii i dietetykę. Istotny jest także rozdział poświęcony organizacja pracy w gabinecie trychologicznym.Publikacja jest skierowana przede wszystkim do studentów. Kompleksowe ujęcie tematu oraz zawarte w niej cenne wskazówki z pewnością przydadzą się praktykującym trychologom, dermatologom czy kosmetologom zaangażowanym w postępowanie z pacjentami z nadmierną utratą włosów.
Dysfunkcje kręgosłupa i tkanek okołokręgosłupowych stanowią jeden z głównych problemów zdrowotnych, z jakimi spotyka się lekarz POZ w swojej codziennej praktyce - zarówno na etapie wstępnej diagnostyki, jak i prowadzenia pacjenta z chorobami przewlekłymi. O tym, co jest istotne w rozpoznaniu i leczeniu oraz profilaktyce w opiece ambulatoryjnej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, traktuje monografia pod redakcją naukową dr n. med. Kamila Koszeli. Jest to praktyczny zespół drogowskazów, rad i wskazówek dla lekarza rodzinnego dotyczących postępowania z pacjentem z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Publikacja dedykowana jest lekarzom POZ, ale może też być intersująca dla studentów medycyny, jak i lekarzy wielu innych specjalności, którzy w sowiej codziennej praktyce zajmują się tą populacją chorych.
Nowoczesnego leczenia dermatologicznego u dzieci cz. 2 z serii "W gabinecie lekarza specjalisty. Dermatologia" to kolejna część monografii uaktualniającą wiedzę dotyczącą leczenia chorób skóry u dzieci. Publikacja została przygotowana przez doskonałych specjalistów: prof. dr hab. n. med. Joannę Narbutt, prof. dr hab. n. med. Aleksandrę Lesiak i dr n. med. Małgorzatę Skibińską. W bieżącym wydaniu szczegółowo omówiono, m. in.: łuszczycę, świerzb, mięczaka zakaźnego, trądzik noworodkowy, niemowlęcy, dziecięcy i przednastolatkowy oraz postać młodzieńczą zapalenia skórno-mięśniowego. Szczególne miejsce znalazł także temat omawiający wykorzystanie retinoidów oraz nowoczesnych terapii w leczeniu chorób skóry.Publikacja dedykowana jest przede wszystkim dermatologom, ale omówione tematy z pewnością zainteresują także innych specjalistów, którzy w codziennej praktyce spotykają się z pacjentami obarczonymi problemami dermatologicznymi. Gorąco polecamy tę lekturę także wszystkim osobom przygotowującym się do egzaminów specjalizacyjnych.
Właściwa opieka lekarz POZ odgrywa znaczącą rolę w diagnostyce i leczeniu pacjentów z niewydolnością serca.Niezbywalne jest też to, aby każdy lekarz POZ znał i stosował aktualne wytyczne i metody postępowania z chorymi obarczonymi tą chorobą. Monografia przygotowana pod redakcja naukową dr hab. n. med. i n. o zdr. Pawła Balsama to praktyczny zespół drogowskazów, rad i wskazówek dla lekarza rodzinnego dotyczących postępowania z pacjentem z niewydolnością serca - zarówno na etapie wstępnej diagnostyki, jak i prowadzenia pacjenta z chorobami przewlekłymi. Celem autorów niniejszej monografii było przedstawienie istotnych danych na temat etiologii, rozpoznania, klasyfikacji i leczenia niewydolności serca w opiece ambulatoryjnej, w oparciu o najnowsze standardy postępowania. W bardzo przystępnej formie opisano symptomatologię, postępowanie diagnostyczne i lecznicze tej choroby. Znalazło się też miejsce na omówienie roli leczenia chorób współistniejących oraz przeanalizowanie przyczyn wraz z naszkicowaniem zasad profilaktyki zaostrzenia przewlekłej niewydolności serca w opiece lekarza POZ.Publikacja dedykowana jest lekarzom POZ, ale może też być intersująca dla studentów medycyny, jak i lekarzy wielu innych specjalności, którzy w sowiej codziennej praktyce zajmują się tą populacją chorych.
Periodontologia. Podręcznik dla studentów i do LDEK skierowana jest przede wszystkim do studentów stomatologii przygotowujących się do zawodu lekarza i do Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego oraz lekarzy, którzy interesują się tą dziedziną wiedzy.Podręcznik zawiera podstawowe wiadomości z zakresu budowy, anatomii, fizjologii i patologii tkanek przyzębia oraz zasad diagnostyki i metod leczenia chorób przyzębia i implantologii.Autorzy starali się przedstawić nowe osiągnięcia w poszczególnych dziedzinach. W odpowiednich rozdziałach uwzględnili wysoką liczbę przypadków (częstość występowania) oraz powszechność występowania chorób przyzębia i ścisły związek z innymi problemami z zakresu stomatologii zachowawczej, protetyki czy ortodoncji, a także wpływ zapalenia przyzębia na ogólny stan zdrowia pacjentów.W podręczniku uwzględniono nową klasyfikację chorób przyzębia i wytyczne dotyczące leczenia Europejskiej Federacji Periodontologicznej (EFP) i Amerykańskiej Akademii Periodontologicznej (AAP), a także pojawienie się wielu nowych poglądów na temat etiopatogenezy i leczenia chorób przyzębia.
Monografia Jolanty Panasiuk ma walory, które dotyczą nie tylko bogatego materiału badawczego, ale też nowoczesnego podejścia do zagadnień opisu zaburzeń mowy u osób po uszkodzeniach lewej półkuli mózgu. Autorka wyszła poza ramy lingwistycznej analizy zaburzeń afatycznych z konstatacją miejsca uszkodzenia w ośrodkowym układzie nerwowym, które to podejście dominowało w prowadzonych badaniach klinicznych. Przedmiotem rozważań nie jest jedynie afazja, lecz człowiek z poważnym defektem mowy. Autorka należy do pierwszych badaczy w kraju, którzy podjęli kierunek badań zainicjowany przez Olivera Sacksa w 1979 r. w odniesieniu do pacjentów psychiatrycznych w Anglii i Aleksandra R. Łurię w Rosji z początkiem lat 70. ubiegłego wieku w odniesieniu do chorych neurologicznie.Monografia Jolanty Panasiuk ma walory, które dotyczą nie tylko bogatego materiału badawczego, ale też nowoczesnego podejścia do zagadnień opisu zaburzeń mowy u osób po uszkodzeniach lewej półkuli mózgu. Autorka wyszła poza ramy lingwistycznej analizy zaburzeń afatycznych z konstatacją miejsca uszkodzenia w ośrodkowym układzie nerwowym, które to podejście dominowało w prowadzonych badaniach klinicznych. Przedmiotem rozważań nie jest jedynie afazja, lecz człowiek z poważnym defektem mowy. Autorka należy do pierwszych badaczy w kraju, którzy podjęli kierunek badań zainicjowany przez Olivera Sacksa w 1979 r. w odniesieniu do pacjentów psychiatrycznych w Anglii i Aleksandra R. Łurię w Rosji z początkiem lat 70. ubiegłego wieku w odniesieniu do chorych neurologicznie.Jolanta Panasiuk w badaniach odeszła od statycznego pojmowania afazji i zanalizowała to zjawisko dynamicznie w ujęciu rozwojowym. To pozwoliło Jej spojrzeć na osobę z uszkodzeniem mózgu, która podejmuje próby radzenia sobie w codziennych sytuacjach życiowych, przezwyciężania trudności w komunikowaniu się z otoczeniem. Opisała również problemy osób chorych w spostrzeganiu i ocenie ich sytuacji, wskazała na braki w rozumieniu emocji, motywacji i kontroli własnych zachowań. Dzięki takiemu podejściu konstatowała różnice w zachowaniach wielu chorych, niezależnie od natężenia zaburzeń mowy. [...] Autorka jest także świadoma, że stan funkcjonalny badanych osób nie jest trwały, może być modyfikowany przez różne czynniki dodatkowe: organiczne, psychologiczne, sytuacyjne. Dlatego chorych badała w przedziale kilku tygodni, kilku miesięcy, a nawet kilku lat. Takie podejście ma uzasadnienie w postępach neurofizjologów, psychofarmakologów, neurologów, którzy dokumentują znaczenie plastyczności ośrodkowego układu nerwowego oraz mechanizmów adaptacyjnych, decydujących o kompensacji zaburzeń, co jest wyznacznikiem skuteczności oddziaływań rehabilitacyjnych logopedów, neuropsychologów i neuropsychiatrów.Z recenzji prof. dra hab. Marcelego Klimowskiego
Podręcznik przybliża w kompletny oraz nowoczesny sposób najnowszą wiedzę i aktualne trendy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w chirurgii. W czterech tomach zawarto najświeższe informacje wzbogacone doświadczeniem własnym Autorów - uznanych ekspertów reprezentujących praktycznie wszystkie chirurgiczne dyscypliny zabiegowe. Bogaty materiał graficzny - prawie 1200 rycin - doskonale ilustruje omawiane zagadnienia.W książce przedstawiono wiadomości z zakresu chirurgii ogólnej, chirurgii stanów nagłych, podstaw chirurgii i skojarzonego leczenia nowotworów, wybranych dziedzin chirurgii, a także zasad kompleksowego, wielospecjalistycznego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Najbardziej rozbudowaną częścią publikacji są rozdziały poświęcone chirurgii układów narządów z uwzględnieniem zasad tzw. chirurgii wielonarządowej i chirurgii wisceralnej.Nowością w polskim piśmiennictwie jest poruszenie problemów przywództwa czy nabywania tzw. umiejętności nietechnicznych, w tym umiejętności kierowania zespołami chirurgów, współpracy wielodyscyplinarnej czy krytycznego postępowania diagnostyczno-terapeutycznego opartego na zasadach EBM i GCP.Autorzy dołożyli starań, aby podręcznik dobrze spełniał swoją funkcję edukacyjną w szkoleniu podyplomowym absolwentów kierunku lekarskiego oraz rezydentów realizujących szkolenie specjalizacyjne w chirurgii i jednocześnie był pomocny w codziennej praktyce klinicznej.
Monografia przedstawia, zweryfikowane wieloletnim doświadczeniem Autorki, standardy leczenia dzieci z najcięższymi i najbardziej stygmatyzującymi wadami i zaburzeniami rozwojowymi.W podręczniku przedstawiono aktualne stanowisko w sprawie leczenia wszystkich typów deformacji czaszkowych czy szczelin twarzy oraz szeroko pojętych tzw. wad rozszczepowych (np. rozszczep podniebienia, rozszczep kręgosłupa, spodziectwo), a także uwagi techniczne do chirurgii innych wad wrodzonych, takich jak rozszczep pęcherza moczowego czy wynicowanie jelit.Ponad 180 rycin - zdjęć i schematów - dokładnie ilustruje omawiane techniki operacyjne.Publikacja adresowana do specjalistów chirurgii dziecięcej, plastycznej oraz szczękowo-twarzowej, a także do urologów i neurochirurgów.
"Neuralgie twarzowe" to kompendium przygotowane przez wybitnych polskich specjalistów. Opracowanie jest jedyną zwartą publikacją na polskim rynku poświęconą wyłącznie bólom neuralgicznym głowy.Wiedza o niezwykle dotkliwych bólach głowy zarówno w środowisku medycznym, jak i wśród pacjentów jest wciąż niedostateczna. Wymaga znajomości patomechanizmów bólu neuralgicznego i zasad nowoczesnej farmakoterapii.Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla lekarzy neurologów, a także lekarzy POZ, którzy mają częsty kontakt z pacjentami skarżącymi się na bóle głowy. Próby leczenia zabiegowego niektórych z neuralgicznych bólów głowy zainteresują również środowisko neurochirurgów.Publikacja może być wykorzystywana w wykładach z neurologii klinicznej dla studentów wydziałów lekarskich uniwersytetów medycznych, a także w szkoleniach lekarzy neurologów i ordynatorów oddziałów neurologicznych.
Publikacja Higienistka stomatologiczna.Testy egzaminacyjne została przygotowana przez Pawła Kosakowskiego oraz Emilię Klein-Dąbek. Zbiór zadań testowych ułożono na podstawie egzaminów zawodowych dla higienistki stomatologicznej z lat 2014-2021 oraz wszystkich przedmiotów z podstawy programowej. Istotnym elementem są krótkie notatki przy zadaniach, które pomogą czytelnikowi szybko przypomnieć najistotniejsze zagadnienia zawarte w testach. Ma to na celu utrwalenie i usystematyzowanie wiedzy już zdobytej.Dla ułatwienia, zagadnienia pogrupowano nie tylko dziedzinami stomatologicznymi (anatomia, stomatologia zachowawcza z endodoncją, chirurgia stomatologiczna, protetyka, stomatologia dziecięca, ortodoncja, sterylizacja i dezynfekcja, ergonomia w stomatologii, promocja zdrowia, pierwsza pomoc, dokumentacja medyczna), lecz także tematycznie.Publikacja jest adresowana do studentów kierunku higienistka stomatologiczna na każdym stopniu kształcenia policealnego.
Intencją Autora było precyzyjne przedstawienie anatomii prawidłowej człowieka w ujęciu topograficznym wraz z naświetleniem ważnych aspektów klinicznych w możliwie przystępny, jednoznaczny i usystematyzowany sposób. W opisie struktur anatomicznych kompleksowo zastosowano ujednolicone najnowsze międzynarodowe mianownictwo anatomiczne w języku polskim, łacińskim i angielskim, co ma istotne znaczenie przy mobilności studentów między różnymi ośrodkami uniwersyteckimi na świecie. W tomie I zawarto niezbędne informacje wprowadzające z zakresu anatomii ogólnej i systemowej, które są nieodzowne dla zrozumienia anatomii szczegółowej poszczególnych części ciała, a także skoncentrowano się na budowie kończyny górnej i kończyny dolnej. Tom II dotyczy tułowia i kolejno prezentuje budowę klatki piersiowej, brzucha i miednicy. Tom III skupia się na budowie czaszki oraz głowy i szyi. Tom IV poświęcono narządom zmysłu, układowi nerwowemu ośrodkowemu i drogom nerwowym. Wyłącznie na bazie zawartych informacji merytorycznych każdy rozdział podręcznika kończy się testem sprawdzającym jednokrotnego wyboru przy pięciu odpowiedziach, dla których w rozdziale Odpowiedzi wyszczególniono prawidłowe rozwiązania.
Najlepsze strategie żywieniowe w chorobach narządu ruchuKolana, biodra, barki to nasze stawy pozwalają nam na jakikolwiek ruch.Bez 140 stawów nasz układ ruchu byłby sztywny, a każda aktywność mięśni bezproduktywna. Tym więc gorzej, gdy zaczynają one chorować.Gdy każdy ruch sprawia ból, tracimy radość życia i przestajemy działać.CIEKAWIEW poradniku wyjaśniono, dlaczego powrót do zdrowych stawów możliwy jest dzięki diecie przeciwzapalnej oraz jakie produkty spożywcze pomogą nam ograniczyć ból i uruchomić własne siły samouzdrawiania organizmu.INFORMACYJNIEW książce zamieszczono przejrzyste infografiki przedstawiające budowę naszych stawów oraz zasadę ich działania.Znajdują się w niej również informacje, jak dochodzi do najczęstszychchorób stawów, a także w jaki sposób stosując minimum leków nad nimi zapanować.PYSZNIEPonad 50 urozmaiconych przepisów umożliwia wykorzystanie składników żywieniowych, które w optymalny sposób zaopatrzą układ ruchuw substancje odżywcze.
Trzecie wydanie hematologiczne w serii "W gabinecie lekarza specjalisty", pod redakcją prof. dr hab. n. med. Jadwigi Dwilewicz-Trojaczek, zostało poświęcone postępom w leczeniu nowotworów limfoproliferacyjnym i mieloproliferacyjnym. Publikacja kierowana jest do hematologów, onkologów oraz lekarzy pozostałych specjalności, mających kontakt z pacjentami hematologicznymi i onkologicznymi.
Książka przedstawia historie epidemii i wojen, które z sposób znaczący wpłynęły na losy Rzeczypospolitej. Jest to wyjątkowa pozycja wydawnicza ze względu na przedstawienie nowej perspektywy wydawałby się znanego już tematu. Książka opisuje w sposób interdyscyplinarny wzajemne korelacje i wpływy czynników biologicznych, działań wojennych, politycznych w ważnych wydarzeniach dla Rzeczypospolitej m.in. wpływ epidemii dżumy na pierwszy rozbiór Rzeczypospolitej, cholery na upadek powstania listopadowego, tyfusu plamistego na odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Napisana przystępnym językiem pasjonująca historia o tym jak epidemie chorób zakaźnych były i są nadal wpisane w losy świata.Autorka wskazuje polityczne i społeczne wykorzystywanie pandemii przez przeciwników Rzeczypospolitej. Epidemie stanowiły doskonały pretekst do organizowania kordonów, które miały oprócz zatrzymania epidemii także wpływać na wewnętrzne sprawy Rzeczypospolitej.Rozważania są oparte na bogatej literaturze przedmiotu zarówno polskiej, jak i zagranicznej, co jednocześnie jest wyrazem rzetelności i staranności badan. Należy także podkreślić nowatorskie i interdyscyplinarne podejście dr Renaty Paligi do omawianej problematyki, gdyż na rynku księgarskim raczej nie spotyka się w ostatnim czasie oceny skutków epidemii w ujęciu prowadzenia wojen.płk dr hab. Jacek Lasota (z recenzji)Napisany przez Autorkę tekst o trzech epidemiach, które w dramatycznych okolicznościach militarnych pojawiły się na terenie Polski i w znaczący sposób wpływały na przebieg historii, jest ciekawym opracowaniem mało znanej tematyki. Wykorzystana szeroka literatura pozwoliła z wielu stron zobrazować zagadnienie. Opisywane do tej pory przez historyków wojskowości wydarzenia militarne jedynie marginalnie odnotowywały problemy epidemiczne. Natomiast medycy skupiali swoją uwagę na zagadnieniach ściśle związanych z ich wiedzą i nie widzieli szerszego tła i wpływu epidemii na ogólne zjawiska historyczne. (...)Nowe opracowanie mało znanych zagadnień powinno znaleźć odbiorców zarówno wśród osób, które historie poznają i badają zawodowo, jak i tych, którzy traktują ją jako źródło poszerzania własnych refleksji o dziejach narodowych. Dodatkowego waloru przydaje pracy współcześnie występująca epidemia. Choć nie ma ona tak dramatycznego, militarnego tła, to jednak poważnie wstrząsnęła wieloma dziedzinami życia społecznego, gospodarką, kulturą, stosunkami międzyludzkimi.dr hab. Marek Dutkiewicz, prof. UJK (z recenzji)
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?