W tym dziale znajdziecie Państwo szeroki wybór fachowych książek, poradników, atlasów o różnego rodzaju chorobach i schorzeniach - wszystkie rodzaje chorób i schorzeń, profilaktyka, wykrywanie, leczenie, zapobieganie. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, tylko tutaj znajdziecie najlepszy i największy wybór książek z dziedziny zdrowia - DobreKsiazki.pl
Nowe laboratoria analizy chodu powstają w Polsce coraz częściej. Zyskujemy dostęp do nowych technik pomiarowych i analitycznych. Z usług takich ośrodków korzystają coraz szersze rzesze pacjentów z różnego rodzaju problemami. Coraz więcej osób odczuwa potrzebę przyswojenia sobie podstawowej wiedzy z zakresu analizy chodu, gdyż okazuje się ona niezbędna do głębszego zrozumienia stanu pacjentów, kondycji własnej lub też najbliższych (często starszych rodziców lub dorastających dzieci). Whittle. Analiza chodu to najwłaściwsza pomoc dla zaspokojenia tych potrzeb, której wartości nie można przecenić.
Aktualna edycja została znacząco „odchudzona”. Wyeliminowano z niej cały zasób informacji, które de facto nie są niezbędne dla zrozumienia ogólnego przekazu, a raczej stanowić mogły przedmiot dla intelektualnej rozrywki specjalistów. Książkę teraz po prostu łatwiej się czyta. Wnikliwi odbiorcy nie zostali jednak całkowicie pozbawieni szczegółów, ale przesunięto je do źródeł internetowych. Wszelkie treści występujące w wydaniu piątym (polskim pierwszym), a usunięte z szóstego (polskiego drugiego) są tam dostępne. Ciekawym dodatkiem jest też ostatni rozdział dotyczący analizy biegu. Obok Anatomii funkcjonalnej autorstwa A.I. Kapandji jest to prawdopodobnie drugi polskojęzyczny tekst dostarczający informacji na temat charakterystyk biegania, jednak w porównaniu z pierwszą z wymienionych pozycji znacznie bardziej rozbudowany i, rzec można, bardziej naukowy.
Redaktor wydania polskiegoRafał Gnat
Postęp w dziedzinie rejestracji i interpretacji danych połączony ze zmniejszającym się kosztem specjalistycznych urządzeń oraz zakresem umiejętności niezbędnych do ich obsługi spowodowały znaczny progres w zakresie analizy chodu od czasów piątego wydania prezentowanej książki. W niniejszej edycji przedstawiono aktualne kierunki zastosowania tejże analizy wraz z licznymi wskazówkami dotyczącymi adaptowania jej do potrzeb jak najliczniejszej rzeszy pacjentów. Przedstawione zostały również przykłady nowych i ciągle ewoluujących technik pomiarowych, które w przyszłości z pewnością przyniosą dalsze postępy w zakresie zrozumienia kompleksowości ruchu ludzkiego ciała. Książka kierowana jest do lekarzy, fizjoterapeutów, specjalistów protetyki i ortotyki, specjalistów rehabilitacji sportowej, podiatrów oraz wszystkich osób zainteresowanych analizą chodu człowieka.
Monografia powstała pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Iwony Flisiak oraz dr hab. n. med. Julii Nowowiejskiej. Omówiono w niej liczne powiązania łuszczycy z innymi chorobami oraz zaburzeniami. Skupiono się nie tylko na tych oczywistych (jak choroby stawów czy układu naczyniowo-sercowego), ale także zaprezentowano te mniej poznane (choćby zaburzenia endokrynologiczne). Zwrócono uwagę na to, że łuszczyca to nadal nieuleczalna choroba, a jej terapia jest niezwykle trudna z powodu przewlekłego i nawrotowego charakteru. W książce opisano m.in. choroby: stawów, sercowo-naczyniowe, układu pokarmowego, układu oddechowego, nerek, narządu wzroku, neurologiczne, a także zaburzenia psychiczne i snu, dysfunkcje seksualne czy wpływ łuszczycy na płodność oraz ciążę. Ponadto uwzględniono także wpływ ogólnego leczenia przeciwłuszczycowego na narządy i układy oraz interakcję między lekami. Publikacja jest skierowana przede wszystkim do dermatologów zajmujących się na co dzień leczeniem pacjentów z łuszczycą, jednak ze względu na swój wielodyscyplinarny charakter z całą pewnością będzie pomocna także dla lekarzy innych specjalności, którzy chcą dowiedzieć się więcej o łuszczycy w aspekcie jej współchorobowości.
Bunt komórek. O faktach, mitach i zagadkach raka
Zrozumienie przyczyn raka i odkrywanie metod jego leczenia jest skomplikowanym zadaniem. Lekarze i badacze od wieków próbują znaleźć rozwiązanie tego problemu, nieustannie poszukują sposobów radzenia sobie z tą chorobą.
Rak jest tak stary jak ludzkość i chociaż sporo o nim wiemy, wciąż wiele pozostaje do odkrycia. Rak nieuchronnie stanie się częścią Waszego życia. U Was lub u kogoś bliskiego – członka rodziny albo przyjaciela – zostanie zdiagnozowany nowotwór.
Będziecie mieć mnóstwo pytań. Jaki to rodzaj raka? Kiedy to się zaczęło? Co go spowodowało? Dlaczego się pojawił? Jaki jest najlepszy rodzaj leczenia? Czy jest uleczalny? Jak długo jeszcze pozwoli żyć?
W tej książce przedstawiamy informacje na temat raka i jego leczenia, by ułatwić Wam znalezienie i zrozumienie odpowiedzi na te pytania.
Za sprawą tej książki chcemy:
pomóc Wam lepiej zrozumieć to, co wiemy i czego jeszcze nie wiemy na temat biologii raka, zapobiegania mu i jego leczenia
obalić niektóre mity związane z tą chorobą
nauczyć Was zadawać właściwe pytania i ułatwić Wam podejmowanie świadomych decyzji przy wsparciu lekarzy, rodziny i przyjaciół
pozwolić Wam podejść do raka z większą nadzieją i mniejszym lękiem
Monografia „Leczenie biologiczne chorób reumatycznych” jest poświęcona jednej z najnowocześniejszych dostępnych obecnie metod terapeutycznych w dziedzinie reumatologii. Publikacja przygotowana przez zespół ekspertów z różnych ośrodków zajmujących się leczeniem biologicznym, pod redakcją naukową prof. dr hab. n. med. Włodzimierza Samborskiego. Zaadresowana jest głównie do reumatologów, ale przydatne informacje znajdą w niej także lekarze specjaliści w dziedzinie dermatologii, gastroenterologii, okulistyki, którzy posługują się w praktyce lekami biologicznymi i lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, którzy kierują pacjentów z podejrzeniem chorób reumatycznych o podłożu zapalnym. Czytelnik znajdzie tu szczegóły dotyczące leczenia biologicznego w następujących schorzeniach: - reumatoidalne zapalenie stawów - zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - łuszczycowe zapalenie stawów - nieradiologiczne spondyloartropatie - toczeń rumieniowaty układowy - twardzina układowa - układowe zapalenia naczyń - choroba Stillau dorosłych - młodzieńcze idiopatyczne zapalenia stawów Odrębne rozdziały poświęcono inhibitorom kinaz JAK, bezpieczeństwu leczenia biologicznego, zabiegom operacyjnym u pacjentów z chorobami reumatycznymi. Opisano ważny aspekt psychologiczny w leczeniu biologicznym. Uwzględniono także programy lekowe zarówno w reumatologii dorosłych, jak i dziecięcej. Nie pominięto niezwykle istotnego aspektu interakcji leków biologicznych, a na koniec zarysowano perspektywę na przyszłość w kontekście toczących się badań klinicznych.
SPIS TREŚCI:
Wstęp ...........................................................................................3
Zjawisko lekooporności w depresji.........................................15
Magdalena Kasjaniuk
Leki przeciwdepresyjne.............................................................25
Małgorzata Urban-Kowalczyk
Leki przeciwpsychotyczne.........................................................29
Adam Wysokiński
Leki przeciwpadaczkowe stabilizujące nastrój......................41
Dominik Strzelecki
Sole litu.........................................................................................49
Małgorzata Urban-Kowalczyk
Rola buspironu w depresji opornej na leczenie
– przegląd piśmiennictwa oraz zaleceń klinicznych............65
Tomasz Pawełczyk
Leczenie dożylnymi infuzjami racemicznej ketaminy...........81
Katarzyna Bliźniewska-Kowalska, Piotr Gałecki
Esketamina...................................................................................105
Małgorzata Urban-Kowalczyk
Odmienności farmakoterapii depresji lekoopornej
w wieku podeszłym....................................................................123
Radosław Magierski
Depresja lekooporna u dzieci i młodzieży.............................143
Magdalena Kotlicka-Antczak
Elektroterapia...............................................................................161
Anna Zofia Antosik-Wójcińska
Odmienności elektroterapii depresji lekoopornej w wieku
podeszłym....................................................................................173
Anna Zofia Antosik-Wójcińska
Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna
w leczeniu depresji.....................................................................181
Jakub Kaźmierski
Zastosowanie przezczaszkowej stymulacji
prądem stałym (tDCS) w leczeniu depresji............................189
Adam Wysokiński
Rola psychoterapii w depresji lekoopornej............................197
Tomasz Pawełczyk
Depresja lekooporna – wybrane aspekty prawne................217
Rafał Kubiak
Mimo upływu lat i powstania nowych metod diagnostyki obrazowej, testów klinicznych i palpacji badanie ortopedyczne według Cyriaxa pozostaje najbardziej uniwersalnym, prostym i logicznym systemem służącym do wstępnej oceny tkanek narządu ruchu dla terapeutów dążących do postawienia prawdopodobnego rozpoznania, symptomatycznej i dokładnej lokalizacji uszkodzonej tkanki. Dotychczas nikomu nie udało się stworzyć badania standardowego danego stawu, które przeanalizuje większość tkanek w danym obszarze w tak krótkim czasie, z wyciągnięciem tak wielu konkluzji klinicznych. Tutaj należy doszukiwać się geniuszu dr. Cyriaxa w niewyobrażalnej prostocie rozpoznawania i tłumaczenia skomplikowanych obrazów klinicznych na podstawie anatomii stosowanej i biomechaniki.
Podręcznik Medycyna ortopedyczna według Cyriaxa to dziedzictwo wiedzy i doświadczenia dr. Cyriaxa w najpiękniejszej formie, zaktualizowane o badania naukowe, unowocześnione, przeanalizowane i kontynuowane, ale co najważniejsze niezmienne. Autorki wskazują w sposób niezwykle precyzyjny na istotność kliniczną diagnozy, a co za tym idzie doboru celowanego leczenia.
Polski czytelnik po raz pierwszy spotyka się z podejściem opartym na tak kompleksowym i precyzyjnym modelu leczenia uszkodzeń narządu ruchu. Zostanie poprowadzony przez niespotykany dotąd w literaturze, wnikliwy proces rozumowania klinicznego, zakończony precyzyjnym rozpoznaniem opierającym się na Evidence Based Medicine wraz z postępowaniem leczniczym wspartym praktycznymi technikami w postaci elementów medycznego treningu terapeutycznego, mobilizacji/ manipulacji stawów, iniekcji i infiltracji czy głębokiego masażu poprzecznego. Tworzy to podręcznik uniwersalny dla każdego specjalisty, który zajmuje się leczeniem chorób narządu ruchu, a przede wszystkim dla fizjoterapeutów i lekarzy.
Neuropsychiatria i neurologia behawioralna to specjalności poświęcone poznaniu i leczeniu zaburzeń behawioralnych związanych z nieprawidłową czynnością układu nerwowego. Diagnostyka tych zaburzeń wymaga dokład-nej obserwacji zachowania, formalnej oceny klinicznej oraz wykorzystania wybranych badań neurodiagnostycznych. Złożoność mózgu znajduje odzwierciedlenie w złożoności objawów, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza, od którego wymaga się wiedzy eksperc-kiej na temat urojeń, afazji lub omamów, połączonej z głębokim zrozumieniem struktury i czynności mózgu w zdrowiu i w chorobie. Celem Autorów publikacji było wydestylowanie tych informacji w zwięzłą publikację, która, wirtualnie lub fizycznie, zmieściłaby się w kieszeni i była pod ręką, aby w razie potrzeby pomóc w rozpoznaniu i leczeniu pacjentów z zabu-rzeniami neuropsychicznymi i neurobehawioralnymi.
Girolamo Fracastoro (ok. 1476–1533), renesansowy poeta i lekarz, autor teorii o rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych przez zarazki, oficjalny medyk Soboru Trydenckiego. Jego dydaktyczny poemat "Syphilis sive morbus Gallicus" (1530), uznany przez współczesnych za arcydzieło, był wielokrotnie drukowany i tłumaczony na włoski i inne języki. Tekst ten stanowił nie tylko hołd dla rzymskich poetów (m.in. Lukrecjusza, a szczególnie Wergiliusza), których dzieł był twórczym naśladownictwem, ale w powszechnej opinii oferował skuteczne środki zwalczające tytułową weneryczną przypadłość. Przekonanie to dzielił adresat utworu, Pietro Bembo, jeden z luminarzy włoskiej kultury XV i XVI wieku – jego traktat "Prose della volgar lingua" (1525) upowszechnił mowę Petrarki i Boccaccia jako literacki włoski. Dziś "Syfilis albo choroba galijska" budzi zainteresowanie nie tylko historyków medycyny i badaczy recepcji antyku, ale również miłośników klasycznej poezji.
Noctes Medicae to seria naukowo opracowanych przekładów tekstów poświęconych szeroko pojmowanej sztuce leczenia, tworzących zbiór zapisanych wyobrażeń o medycynie. Intencją serii jest zbudowanie polskiej biblioteki dzieł medycznych, paramedycznych, filozoficznych i eseistycznych, które w trakcie wieków zyskały sławę i znaczenie jako podręczniki rzemiosła, zbiory wskazówek etycznych, źródła refleksji nad zdrowiem i chorobą, miejscem cierpienia w porządku ludzkiego życia i nad rolą lekarza jako uczestnika doświadczenia choroby. Tytuł serii nawiązuje do encyklopedii Aulusa Gelliusza "Noctes Atticae" ("Noce attyckie"), bo podobnie jak ten rzymski badacz, kompilator i eseista, seria szuka głosów ciekawych i różnorodnych, które mieszczą się między dwoma biegunami: rozważaniami technicznymi z jednej strony a uczonym dyletantyzmem z drugiej, co zostawia miejsce w środku na rozważania filozofów.
Kliniczna Medycyna Sportowa. Tom I Urazy to światowej klasy podręcznik z zakresu medycyny sportu, rehabilitacji i wysiłku fizycznego. Książka stanowi niepodważalny praktyczny przewodnik fizjoterapii i mięśniowo-szkieletowej medycyny, który jest dedykowany dla wszystkich klinicystów i studentów. W celu dopełnienia całościowego obrazu piąte wydanie zostało podzielone na dwa tomy. Pierwszy, czyli Kliniczna Medycyna Sportowa. Urazy, stanowi niezbędny przewodnik po wszelkich aspektach diagnostyki, leczenia i prewencji kontuzji narządu ruchu. Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla fizjoterapeutów, lekarzy specjalizujących się w medycynie sportowej, członków zespołów medycznych współpracujących z drużynami sportowymi, trenerów, specjalistów przygotowania kondycyjnego i motorycznego, oraz studentów, którzy kształcą się w zawodach związanych ze zdrowiem i ruchem człowieka. Dzięki licznym rycinom zapamiętanie najważniejszych informacji jest dużo prostsze. Dodatkowo zaletą książki dla medyków sportowych jest fakt, że nad jej powstaniem pracowała grupa znakomitych fizjoterapeutów i lekarzy zajmujących się medycyną sportową.
Skrócony spis treści
CZĘŚĆ A. PODSTAWOWE ZASADY
1. Medycyna sportowa: podejście zespołowe
2. Włączanie dowodów naukowych do wspólnego podejmowania decyzji z pacjentami
3. Urazy sportowe: ostre
4. Urazy sportowe: przeciążeniowe
5. Ból: dlaczego i jak boli?
6. Ból: aspekty kliniczne
7. Strzeż się: przypadki, które „podszywają się pod urazy sportowe
8. Wprowadzenie do biomechaniki klinicznej
9. Biomechaniczne aspekty urazów w charakterystycznych sportach
10. Zalecenia i programowanie treningu
11. Stabilizacja centralna
12. Zapobieganie urazowi
13. Odnowa biologiczna (regeneracja)
14. Badanie kliniczne: od rutyny do podejścia rygorystycznego
15. Jak postawić diagnozę
16. Miary efektów zgłaszanych przez pacjentów w medycynie sportowej
17. Leczenie urazów sportowych
18. Zasady rehabilitacji ruchowej po urazach sportowych
19. Powrót do sportu
CZĘŚĆ B. PROBLEMY REGIONALNE
20. Wstrząśnienie w sporcie
21. Ból głowy
22. Twarz, oczy i zęby
23. Boi szyjnego odcinka kręgosłupa
24. Ból barku
25. Boi łokcia i ramienia
26. Ból nadgarstka
27. Urazy ręki i palców
28. Ból piersiowego odcinka kręgosłupa i klatki piersiowej
29. Boi dolnego odcinka kręgosłupa
30. Ból pośladka
31. Ból biodra
32. Ból pachwiny
33. Ból przedniej strony uda
34. Ból tylnej strony uda
35. Ostre urazy kolana
36. Ból przedniego przedziału kolana
37. Ból bocznego, przyśrodkowego i tylnego przedziału kolana
38. Ból goleni
39. Ból łydki
40. Ból okolic ścięgna Achillesa
41. Nagłe urazy stawu skokowego
42. Ból stawu skokowego
43. Ból stopy
CZĘŚĆ C. PRAKTYCZNA MEDYCYNA SPORTOWA
44. Młodzi sportowcy
45. Personel wojskowy
46. Badania okresowe sportowców
47. Praca i podróż z drużynami
48. Rozwój zawodowy
W pierwszej części podręcznika przedstawiono najważniejsze informacje i definicje podstawowe, w tym opisy budowy ciała i fundamentalnych mechanizmów kontroli posturalnej i lokomocji człowieka. Opisano rolę kręgosłupa i miednicy, strategie utrzymywania postawy ciała, jak i prawidłowy wzorzec chodu z jego determinantami. W drugiej części publikacji szczegółowo opisano zmiany, którym ulega ciało kobiety w okresie okołoporodowym. Autorka zwraca uwagę m.in. na zmianę masy ciała, położenie ogólnego środka ciężkości ciała, regulację gospodarki hormonalnej, zmiany w układzie mięśniowym, kompleksie miedniczo-biodrowo-lędźwiowym oraz ukształtowaniu kręgosłupa. W dalszej części książki omówiono strategie posturalne i lokomocji typowe dla kobiet w ciąży. Na uwagę zasługuje także rozdział poświęcony ocenie przyczyn upadków u ciężarnych oraz metodom ich zapobiegania wraz z praktycznymi wskazówkami. Publikacja uzupełnia ofertę książek z zakresu biomechaniki człowieka, zwłaszcza w tematyce poświęconej charakterystyce narządu ruchu kobiet w okresie okołoporodowym. Będzie bardzo pomocna w codziennej pracy lekarza położnika, położnej oraz fizjoterapeuty i trenera medycznego zajmujących się kobietami w okresie okołoporodowym.
Dyspepsja czynnościowa - ważne pytania i odpowiedzi
Anna Mokrowiecka
Monografia „Dyspepsja czynnościowa – ważne pytania i odpowiedzi” to zwięzłe i przejrzyste kompendium wiedzy na temat istotnego i narastającego problemu klinicznego, jakim jest dyspepsja czynnościowa. Z uwagi na spektrum objawów i ich wpływ na jakość życia pacjenci z dyspepsją czynnościową nierzadko są konsultowani przez lekarzy wielu specjalności i poddawani licznym badaniom diagnostycznym. Omówienie tych zagadnień w postaci pytań i odpowiedzi, tabel i kolorowych rycin ułatwia zrozumienie złożonej patogenezy i diagnostyki różnicowej dyspepsji czynnościowej. Ponadto autorka przedstawiła praktyczne wskazówki, jak rozmawiać z pacjentem mającym objawy dyspepsji, i możliwości efektywniejszego leczenia. To wszystko sprawia, iż niniejsze opracowanie będzie przydatne w codziennej pracy lekarzy różnych specjalności, w tym specjalistów medycyny rodzinnej.
W niniejszym atlasie anatomicznym odzwierciedlono najnowsze zmiany, jakie dokonały się w nauczaniu medycznym. Zawarto w nim aktualną wiedzę medyczną oraz wysokiej jakości ilustracje, dzięki czemu student może wykonać krok od anatomii teoretycznej do anatomii w praktyce.
- Zwięzły i przejrzysty tekst w połączeniu z nowym sposobem prezentowania informacji oraz zastosowaniem nowej terminologii anatomicznej (Terminologia Anatomica) zapewni wszystkim czytelnikom lepsze zrozumienie tematu.
- Oryginalne ilustracje zdumiewają swym bogactwem, prostotą i pięknem. Przyczyniają się do pogłębienia zrozumienia i sprzyjają lepszemu zapamiętywaniu.
- Informacje o zastosowaniach klinicznych oraz zdjęcia z obrazowania medycznego mają pomóc studentowi w odkrywaniu fizycznych oznak patologii.
- Anatomia specyficzna właściwa dla odontologii, położnictwa i medycyny fizykalnej także znalazła swoje miejsce w tej publikacji.
Atlas anatomiczny powinien towarzyszyć studentowi od początkowych etapów kształcenia aż po okres specjalizacji, odpowiada on również potrzebom kształcenia ustawicznego każdego lekarza.
Mechaniczne zespolenia poprzedniej epoki zbyt często utrudniały zrost i generowały liczne powikłania, w tym zapalne. Obecna biomechaniczna stabilizacja sprzyja poszczególnym etapom zrostu kostnego, doprowadzając do wygojenia złamania w optymalnym czasie.
Autorzy przedstawiają w sposób syntetyczny praktyczne, biologiczne zasady postępowania w zaopatrywaniu poszczególnych obrażeń narządu ruchu, dotyczących tkanek miękkich, stawów i kości. Część szczegółowa dopełnia cześć ogólną i rozszerza ją o wiedzę warsztatową (praktyczne elementy instrumentacji, triki operacyjne, sposoby unikania powikłań).
Książka opisuje alternatywne rozwiązania operacyjne, z uwzględnieniem różnic między ośrodkami w zakresie możliwości, jakimi dysponują. Jest przeznaczona dla ortopedów o zróżnicowanym stopniu wtajemniczenia zawodowego, zarówno rezydentów, jak i specjalistów o zróżnicowanym statusie, a ponadto dla fizjoterapeutów.
Pierwszy z trzech tomów długo oczekiwanego polskiego podręcznika z zakresu medycyny snu, omawiającego fizjologię snu i jego poszczególne zaburzenia oraz elementy somnologii przydatne w praktyce lekarzy różnych specjalności, a także aspekty historyczne, kulturowe i te związane ze stylem życia. Pierwszy tom podręcznika stanowi doskonałą podstawę teoretyczną, obejmującą kluczowe zagadnienia wprowadzające w świat medycyny snu. Otwiera go niezwykle fascynująca historia badań nad snem, ukazująca rozwój tej dziedziny nauki od jej początków aż po współczesność. W rozdziale dotyczącym fizjologii snu przybliżono mechanizmy rządzące snem i jego wpływem na zdrowie. W rozdziale poświęconym rytmom okołodobowym wyjaśniono, dlaczego zaburzenia snu są tak istotnym problemem współczesnej medycyny. Część dotycząca badania przedmiotowego i podmiotowego stanowi świetny punkt wyjścia dla lekarzy, którzy chcą skutecznie identyfikować podstawowe objawy zaburzeń snu. Opisano tu też procedury diagnostyczne, które zostały zaprezentowane w sposób jasny i zrozumiały, sprawiając, że publikacja będzie niezwykle przydatna w codziennej praktyce klinicznej. Publikację kierujemy nie tylko do lekarzy, lecz także do szerokiej grupy osób zainteresowanych zagadnieniami związanymi z jedną trzecią naszego życia, czyli czasem, który poświęcamy na sen.
XXIII tom Postępów w nefrologii i nadciśnieniu tętniczym zawiera opracowania wybranych wykładów wygłoszonych podczas 23. Katowickiego Seminarium - Postępy w nefrologii i nadciśnieniu tętniczym. W poszczególnych rozdziałach przedstawiono wiele nowości w zakresie nefrologii, hipertensjologii i transplantologii. Publikacje są przydatne w praktyce lekarskiej i stanowią wartościowy materiał pomocniczy do egzaminów specjalizacyjnych oraz w działalności naukowej. Wśród licznych opracowań znajdą Państwo np: kilka rozdziałów poświęconych nowością w leczeniu nadciśnienia tętniczego w tym Nadciśnienie tętnicze oporne na leczenie u chorych z przewlekłą chorobą nerek czy podsumowanie wytycznych ESH - Postępowanie w nadciśnieniu tętniczym. Inne poruszone tematy to np: Mocznicowy świąd skóry co nowego w patogenezie i leczeniu, Witamina D: jakie preparaty, kiedy, komu w chorobach nerek czy Stan zapalny a przewlekła choroba nerek nowe aspekty fizjologiczne i lecznicze. Książka zawiera również ciekawe opracowania dotyczące chorób kłębuszków nerkowych Postępy w leczeniu glomerulopatii C3 i Nowe antygeny w nefropatii błoniastej.
Pacjenci z dolegliwościami ze strony uszu, nosa i gardła stanowią bardzo duży odsetek chorych w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej. W większości są to powszechne, banalne choroby infekcyjne ze znaczną tendencją do samoograniczania. Czasem jednak zbliżone objawy mogą świadczyć o rozwoju poważnych chorób, wymagających szybkiej diagnostyki i leczenia. Lekarz POZ musi posiadać umiejętność wyłonienia spośród licznych pacjentów tych właśnie, którzy takiego postępowania wymagają chorych z rozwijającym się nowotworem, zagrażającym powikłaniami zapaleniem ucha środkowego, postępującym niedosłuchem i wielu innych.
Niniejsza zwięzła książka ma pomóc Czytelnikowi w wykonywaniu tych zadań. Zawiera bowiem najważniejsze informacje z zakresu otorynolaryngologii przedstawione w jasny, przejrzysty, możliwie skrótowy sposób. Publikacja będzie stanowić nieocenioną pomoc dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, jak również pracujących na SOR.
Zwrócono w niej szczególną uwagę na rolę badania podmiotowego oraz przedstawiono schematy ułatwiające jego przeprowadzenie. Przedstawiono możliwości diagnostyczne dostępne w gabinecie POZ i sposoby ich wykorzystania.
Zrozumienie całości ułatwiają liczne, bardzo dobrej jakości ryciny, schematy i zdjęcia. Zamieszczone pod każdym rozdziałem objawy alarmowe (red flags) są bardzo ważne i pomocne zwracają uwagę na sytuacje wymagające szybkiego skierowania do specjalisty w celu diagnostyki i leczenia.
Prof. Elżbieta Hassmann-Poznańska
z Przedmowy do wydania polskiego
Książka omawia fizjoterapeutyczne przygotowanie pacjentki do operacji ginekologicznej oraz postępowanie pooperacyjne z uwzględnieniem rodzaju zabiegu, w tym traumatyzację tkanek, postępowanie przeciwbólowe i sam proces rekonwalescencji. W pierwszej części skupiono się na zagadnieniach dotyczących fizjoterapii zachowawczej stosowanej w schorzeniach ginekologicznych, które nie wymagają leczenia operacyjnego. Opisano prawidłowe ćwiczenia usprawniające oraz promocję zdrowej aktywności ruchowej, budującej poprawną wydolność pacjentek. W części drugiej omówiono zagadnienia z fizjoterapii zabiegowej. Leczenie chirurgiczne połączone z zabiegami fizjoterapeutycznymi jest istotnym elementem w procesie powrotu do zdrowia pacjentów. Zwrócono również uwagę na rolę prehabilitacji, opisano zagadnienia dotyczące opieki medycznej i fizjoterapeutycznej nad osobami po przebytych schorzeniach nowotworowych i objętych opieką paliatywną. Podręcznik powstał na podstawie obowiązujących standardów programu nauczania dla studentów kierunku położnictwo zarówno na studiach pierwszego, jak i drugiego stopnia. Oprócz studentów położnictwa oraz aktywnych zawodowo położnych z podręcznika będą mogli skorzystać studenci kierunków: lekarskiego, pielęgniarstwa, fizjoterapii, a także czynni zawodowo fizjoterapeuci oraz lekarze specjaliści.
Ponad 400 ilustracji i wysokiej jakości fotografii.Jasne i zwięzłe opisy umożliwiają łatwe zrozumienie omawianych zagadnień.Podział na 9 rozdziałów, w których omówiono poszczególne części ciała.W każdym rozdziale opisano kości, mięśnie, nerwy i organy wewnętrzne.Uwzględniono działanie i współdziałanie układów, części ciała i narządów.Znakomite, fachowe źródło wiedzy dla studentów, uczniów, a także wszystkich, których interesuje budowa i działanie ludzkiego organizmu.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?