W tym dziale znajdziecie Państwo szeroki wybór fachowych książek, poradników, atlasów o różnego rodzaju chorobach i schorzeniach - wszystkie rodzaje chorób i schorzeń, profilaktyka, wykrywanie, leczenie, zapobieganie. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, tylko tutaj znajdziecie najlepszy i największy wybór książek z dziedziny zdrowia - DobreKsiazki.pl
W książce przedstawiono aspekty organizacyjne i regulacje prawne w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych i zakażeń u ludzi w Polsce. Wskazano w niej instrumenty prawne w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych, a także ich funkcjonowanie w praktyce. Ponadto przedstawiono aktualną problematykę epidemii zakażeń koronawirusem SARS CoV-2, w tym szczególne instrumenty prawne w zakresie jego zwalczania.
Autorka w książce omawia m.in.:
• usytuowanie chorób zakaźnych w polskim systemie ochrony zdrowia
• rozwój podstaw prawnych w zakresie zapobiegania i zwalczania chorób zakaźnych
• podstawowe definicje w zakresie chorób zakaźnych i zakażeń (w tym zakażenia szpitalne)
• zadania ministra zdrowia i wojewody w zakresie chorób zakaźnych i zakażeń
• kompetencje Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie chorób zakaźnych i zakażeń
• obowiązki zarządzających podmiotami leczniczymi i personelu medycznego w zakresie chorób zakaźnych i zakażeń
• rodzaje i zasady wykonywania szczepień ochronnych
• instrumenty przymusu medycznego mające zastosowane w związku z chorobami zakaźnymi i zakażeniami
• stan epidemii w związku z COVID-19.
Książkę wyróżnia przystępny język oraz szerokie ujęcie tytułowego zagadnienia wzbogaconego m.in. o rys historyczny i dane statystyczne. Adresowana jest ona przede wszystkim do zarządzających podmiotami wykonującymi działalność leczniczą i do personelu medycznego (szczególnie lekarzy i pielęgniarek) oraz pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej i innych organów administracji ochrony zdrowia, a także do osób zainteresowanych systemem ochrony zdrowia w Polsce.
"Poradnik Pediatry 2024" wydanie trzecie (pierwsze w 2024 r.) (praca zbiorowa pod redakcją dr n. med. Teresy Demitrescu, Wydawnictwo Help-Med TD). "Poradnik Pediatry 2024" określany jest również jako pediatria w pigułce lub poradnik dla lekarza POZ, zawiera aktualną, tematyczną wiedzę, przydatną w codziennej praktyce. Lekarz może znaleźć tutaj odpowiedzi na trudne pytania z zakresu pediatrii. Dedykowany nie tylko dla lekarzy POZ. Sprawdzone oraz wiarygodne źródło przydatnych informacji oraz najnowszej wiedzy, które towarzyszy lekarzom rodzinnym, pediatrom oraz innym specjalistom już od wielu lat. Materiały zawarte w "Poradniku pediatry 2024" są starannie opracowane i zostały zaktualizowane.
Alergie (różnego typu) są bardzo częstą przyczyną wizyt u pediatry. Wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie alergii jest niezwykle istotne, dlatego rola pediatry i lekarza rodzinnego jest tutaj kluczowa. Niniejsza publikacja stanowi swoisty przewodnik po narzędziach klinimetrycznych. Zawarta w niej wiedza praktyczna oraz metody postępowania w oparciu o walidowane i powszechne kwestionariusze oraz skale w chorobach alergicznych pomogą Państwu w szybkim rozpoznaniu lub wykluczeniu alergii u małych pacjentów.
Dwutomowa publikacja Dermatologia pediatryczna w teorii i przypadkach została przygotowana przez zespół specjalistów (alergologów, dermatologów, immunologów) z całej Polski pod redakcją prof. dr hab. n. med. Doroty Krasowskiej oraz dr hab. n. med. Małgorzaty Michalskiej-Jakubus. Monografia w sposób kompleksowy obejmuje zagadnienia związane z chorobami skóry, które występują u dzieci – od noworodków po młodzież. W tomie 1 zaprezentowano podstawowe zasadny higieny i pielęgnacji noworodków, zasady stosowania leków miejscowych, leczenie systemowe oraz badania diagnostyczne w chorobach skóry u dzieci. W osobnym rozdziale skupiono się na wybranych chorobach skóry okresu noworodkowego i niemowlęcego, w tym pieluszkowym zapaleniu skóry, okołoustnym zapaleniu skóry, potówkach czerwonych, kandydozie, rumieniu toksycznym, łojotokowym i atopowym zapaleniu skóry. Poruszono także temat najczęstszych łagodnych guzów i znamion skóry okresu noworodkowo-niemowlęcego, w szczególności plam koloru kawy z mlekiem, wrodzonych znamion melanocytarnych, mastocytozy skóry. Ponadto opisano wrodzone choroby pęcherzowe – wrodzone pęcherzowe oddzielanie się naskórka oraz peeling skin syndrome. Szczegółowo przedstawiono choroby infekcyjne i pasożytnicze u dzieci, w tym nieswoiste osutki wirusowe, brodawki wirusowe, mięczak zakaźny, liszajec zakaźny, świerzb, wszawicę, a także inne objawy skórne wywołane przez pasożyty zewnętrzne oraz infekcje grzybicze skóry gładkiej i owłosionej. Osobne rozdziały poświęcono wrodzonym zespołom niedoboru odporności oraz manifestacjom objawów skórnych zakażeń wewnątrzmacicznych i okołoporodowych. Rozdział ostatni dotyczy trądziku pospolitego okresu wczesnodziecięcego i młodzieńczego. W tomie 2 zostały opisane takie jednostki chorobowe i grupy chorób, jak: pokrzywka oraz jej odmiany, alergia kontaktowa, łuszczyca, choroby autoimmunizacyjne, nabyte choroby tkanki łącznej, łysienie, nowotwory złośliwe skóry oraz inne dermatozy wieku dziecięcego. W publikacji Dermatologia pediatryczna w teorii i przypadkach znalazły się nie tylko zagadnienia merytoryczne, lecz także informacje praktyczne, które bez wątpienia przydadzą się specjalistom zajmującym się schorzeniami skóry u dzieci.
Diagnostyka i postępowanie w nagłych stanach otorynolaryngologicznych to publikacja skierowana do otolaryngologów oraz wszystkich lekarzy odpowiedzialnych za ochronę zdrowia zwłaszcza w obszarze opieki nad chorymi w stanach nagłych. Jest to książka n owoczesna i dostosowana do aktualnego programu specjalizacyjnego z otorynolaryngologii. Przedstawione nagłe choroby otorynolaryngologiczne zostały opracowane w sposób syntetyczny według jednolitego schematu (definicja, etiologia, objawy, postępowanie). Poszczególne rozdziały dotyczą kolejno nagłych stanów laryngologicznych ucha, nosa i zatok przynosowych, jamy ustnej i gardła, krtani i szyi. Przedstawiono też bardzo ciekawe przypadki kliniczne, dotyczące zarówno dzieci, jak i dorosłych. Mamy nadzieję, że publikacja okaże się pomocna w prawidłowym rozpoznaniu oraz leczeniu choroby i zagrożenia. Serdecznie polecamy Państwu naszą publikację.
Tom 2 monografii poświęconej interdyscyplinarnej opiece nad pacjentem po zawale mięśnia sercowego. Śmiertelność w tej populacji została w znacznym stopniu zredukowana, jednak ciągle pozostaje na niezadowalającym poziomie i opieka pozawałowa stanowi duże wyzwanie zarówno dla specjalistów, jak i dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Zespół specjalistów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wspomagany przez ekspertów z innych ośrodków, przygotował kompendium na temat szeroko rozumianej opieki nad chorymi po zawale serca, porządkując zasady postępowania, współpracy specjalistów różnych dziedzin medycyny i indywidualizacji terapii.
Omówiono tu szczegółowo grupy pacjentów z niewydolnością serca, migotaniem przedsionków, hiperlipidemią, chorych młodych, w podeszłym wieku, z przewlekłą chorobą nerek, cukrzycą, a także z przewlekłą chorobą płuc, chorych na nowotwory, z depresją oraz wymagających operacji niekardiochirurgicznej. Ważną część tego tomu stanowi rozdział poświęcony postępowaniu niefarmakologicznemu w prewencji wtórnej. Ciekawy rozdział poświęcono mało znanemu aspektowi powrotu do pracy po zawale serca.
Autorzy wybiegają także w przyszłość, przedstawiając obszary przyszłych badań w omawianym temacie. Kompendium jest znakomitym przewodnikiem dla lekarzy kardiologów i chorób wewnętrznych w codziennej praktyce, ale także dla studentów oraz lekarzy innych specjalizacji, mających pod swoją opieką pacjentów po ostrym zespole wieńcowym. Prezentuje ono aktualną wiedzę medycznąw temacie i omawia najnowsze wytyczne, ale przede wszystkim ma nieocenione walory praktyczne.
Część 1 monografii poświęconej interdyscyplinarnej opiece nad pacjentem po zawale mięśnia sercowego. Śmiertelność w tej populacji została w znacznym stopniu zredukowana, jednak ciągle pozostaje na niezadowalającym poziomie i opieka pozawałowa stanowi duże wyzwanie zarówno dla specjalistów, jak i dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Zespół specjalistów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, wspomagany przez ekspertów z innych ośrodków, przygotował kompendium na temat szeroko rozumianej opieki nad chorymi po zawale serca, porządkując zasady postępowania, współpracy specjalistów różnych dziedzin medycyny i indywidualizacji terapii. Omówiono tu szczegółowo zasady klinicznej oceny ryzyka po wypisie, organizację leczenia, farmakoterapię, badania obrazowe po wypisie.
Czytelnik znajdzie tu również rozdział poświęcony pacjentom poddanym leczeniu zachowawczemu w ostrej fazie, zapaleniu osierdzia, zaburzeniom rytmu i przewodzenia oraz chorym wymagającym rewaskularyzacji po zawale serc i pacjentom z towarzyszącą wadą zastawkową. Kompendium jest znakomitym przewodnikiem dla lekarzy kardiologów i chorób wewnętrznych w codziennej praktyce, ale także dla studentów oraz lekarzy innych specjalizacji, mających pod swoją opieką pacjentów po ostrym zespole wieńcowym. Prezentuje ono aktualną wiedzę medyczną w temacie i omawia najnowsze wytyczne, ale przede wszystkim ma nieocenione walory praktyczne.
Wydanie z serii "W gabinecie lekarza specjalisty" - Kardiodiabetologia.Publikacja przedstawia najważniejsze problemy związane z leczeniem chorych na cukrzycę, u których występują także choroby sercowo-naczyniowe, jak nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca i migotanie przedsionków. Opisano tu także niezwykle kluczowe dla pacjentów z cukrzycą kwestie związane ze stylem życia i dietą, uprawianiem sportu oraz aspekt psychiczny. Monografia ukazuje opiekę nad pacjentem kardiodiabetologicznym w sposób praktyczny i skondensowany, uwzględniając najnowsze rekomendacje towarzystw naukowych.Monografia przygotowana przez zespół wyśmienitych ekspertów, powinni sięgnąć po nią kardiolodzy, hipertensjolodzy, diabetolodzy oraz lekarze chorób wewnętrznych.
Książka powstała z myślą o studentach ratownictwa medycznego. Na rynku brakowało podręcznika z fizjologii, który zwracałby uwagę na zagadnienia istotne z perspektywy medycyny przedszpitalnej. Marzyliśmy o ilustrowanym, ciekawym podręczniku i przekazanej wiedzy, z której korzystaliby Państwo nieustannie w swojej praktyce zawodowej. Rozumienie fizjologii umożliwia stosowanie obowiązujących algorytmów ze zrozumieniem. Pomysł przygotowania podręcznika powstał w trakcie prowadzenia przez Panią Profesor wykładów i zajęć ze studentami ratownictwa medycznego. Tematy książki wybrano starannie i pod kątem odbiorcy książki. W publikacji omówiono zagadnienia fizjologiczne, które pracujący samodzielnie ratownik medyczny musi rozumieć równie dobrze jak lekarz specjalista. To niezbędna wiedza, która jest przydatna w ratowaniu ludzi w bezpośrednim zagrożeniu życia. Podręcznik jest zgodny z programem przedmiotu „fizjologia z elementami fizjologii klinicznej”. W każdym rozdziale opisana jest część kliniczna, umieszczone odniesienia do patofizjologii i farmakologii, zwłaszcza w tym zakresie, w którym dotyczy to leków samodzielnie stosowanych przez ratowników medycznych.
Seksuologia sądowa zajmuje się zagadnieniami zaspokajania popędu seksualnego w sposób odbiegający od oczekiwań społecznych lub naruszających obowiązujący porządek prawny. Jednym z zadań seksuologii sądowej jest merytoryczne przygotowanie specjalistów, którzy będą współpracować z wymiarem sprawiedliwości w charakterze biegłych. Opiniowanie sądowo-seksuologiczne jest niezbędne w wielu postępowaniach wymagających szczególnej wiedzy i doświadczenia. W poszczególnych tomach omówiono zagadnienia medyczne, psychologiczne, socjologiczne, kryminologiczne, prawne i opiniodawcze. Czytelnicy znajdą w rozdziałach najnowsze piśmiennictwo i wyniki badań prowadzonych w wiodących ośrodkach zajmujących się zagadnieniami patologii seksualnej. W kolejnych tomach omówiono: teorie, modele, badania, opiniowanie seksuologiczne w sprawach karnych, cywilnych i nieletnich, praktyczne aspekty opiniowania seksuologicznego, wiktymologię. Seksuologia sądowa jest adresowana nie tylko do seksuologów, psychiatrów i psychologów, lecz także prawników (sędziów, prokuratorów, obrońców).
Publikacja porusza kwestię tematyki alergologicznej w kontekście dermatologii estetycznej. Medycyna estetyczna – traktowana jako dziedzina funkcjonująca na styku kilku specjalności – wymaga holistycznego podejścia. Zmieniająca się rzeczywistość wymaga od specjalistów szczególnego podejścia psychologicznego do pacjentów decydujących się na przeprowadzenie zabiegów z zakresu inwazyjnej oraz nieinwazyjnej dermatologii korekcyjnej. Z tego względu monografię otwiera rozdział dotyczący właśnie psychologicznych aspektów dotyczących dermatologii korekcyjnej, a jego dopełnieniem jest treść odnosząca się do rosnących w społeczeństwie zaburzeń dysmorficznych, na które należy koniecznie zwrócić szczególną uwagę. Kolejny rozdział dotyczy złożonych reakcji immunologicznych i ich znaczenia w rozwoju powikłań pozabiegowych. Szeroko zostały opisane działania niepożądane substancji medycznych zawartych w preparatach stosowanych w dermatologii estetycznej oraz reakcji na stosowane leki. Kolejnym istotnym zagadnieniem są powikłania po wykonywanych tatuażach oraz zabiegach piercingu, które tak mocno utrwaliły się w dzisiejszym społeczeństwie, stanowiąc pewną odmianę poprawy szeroko-pojętego „wizerunku” oraz „mody”, zwłaszcza wśród młodej populacji , praktycznie już na całym świecie. Publikacja Problemy alergologiczne w dermatologii estetycznej jest skierowana do lekarzy różnych specjalności medycznych, którzy w swojej praktyce klinicznej przeprowadzają zabiegi we wspomnianym zakresie inwazyjnej i nieinwazyjnej dermatologii korekcyjnej ( powszechnie nazywane zabiegami dermatologii estetycznej), a zatem spotykają się z szerokim panelem rozmaitych powikłań powikłaniami pozabiegowymi wynikającymi z reakcji alergicznych.
Podręcznik Resuscytacja noworodka stanowi podstawę Programu Resuscytacji Noworodków (Neonatal Resuscitation Program ®, NRP®). Zawarte w nim rekomendacje opublikowane w 2020 r. zostały przygotowane przez członków Międzynarodowego Komitetu Resuscytacji (ILCOR) we współpracy z Amerykańską Akademią Pediatrii i Amerykańskim Towarzystwem Kardiologicznym na podstawie dowodów naukowych.
Jest to już drugie polskie wydanie wznowione po 10 latach. Rozrosła się jego zawartość – z dziewięciu lekcji w poprzednim wydaniu do czternastu lekcji w aktualnym. W nowych lekcjach omówiono między innymi resuscytację prowadzoną poza salą porodową i zasady poprawy jakości pracy zespołów resuscytacyjnych.
W podręczniku podkreślono wagę właściwego przygotowania do podjęcia resuscytacji, skutecznej wentylacji i sprawnej współpracy w zespole. Wskazano, że w przypadku pacjenta, jakim jest noworodek, należy skoncentrować się na dostatecznej i odpowiedniej wentylacji, co pozwoli na przywrócenie wydolnej czynności serca. Zamieszczono w nim również scenariusze postępowania w poszczególnych fazach procesu resuscytacji, pamiętając o wykorzystaniu znajomości zasad ergonomii pracy.
Najczęściej, bo w 90% przypadków, proces adaptacji do samodzielnego życia po urodzeniu przebiega samoistnie i dziecko może zostać podane swojej mamie do kontaktu skóra do skóry. Pozostałe 10% noworodków wymaga pomocy, aby zacząć oddychać. Przeważnie wystarczy delikatna stymulacja, ale u noworodków urodzonych przedwcześnie, z wadami rozwojowymi i innymi patologiami wewnątrzmacicznymi może być konieczna pełna, profesjonalna resuscytacja jako warunek możliwości przeżycia. Potrzeby resuscytacji nie zawsze da się przewidzieć, a więc konieczna jest stała gotowość do podjęcia skutecznego działania. Polską specyfiką jest niepokojąco wysoki odsetek cięć cesarskich (47,5% w roku 2022 wg danych GUS). Nie jest to optymalna droga porodu i może utrudniać pozbycie się wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych płodu, co powoduje zaburzenia oddychania po urodzeniu. W takich przypadkach niezbędna jest natychmiastowa pomoc doświadczonego zespołu resuscytacyjnego. Inny problem, który dotyczy małych oddziałów szpitalnych o niewielkiej liczbie urodzeń, to rzadka konieczność podejmowania resuscytacji, co przesądza o pozbywaniu się biegłości w jej prowadzeniu.
Liczę na to, że ten pięknie wydany podręcznik przyczyni się do tego, że personel oddziałów noworodkowych, położniczych i pediatrycznych będzie doskonalił umiejętność resuscytacji i pozostanie w stałej gotowości do jej sprawnego przeprowadzenia w sytuacji tego wymagającej.
Prof. dr hab. med. Ewa Helwich
Konsultant w Instytucie Matki i Dziecka
Konsultant Krajowy w dziedzinie neonatologii
Wraz z rozwojem ultrasonografii znacznie poszerzył się zakres schorzeń diagnozowanych i monitorowanych za jej pomocą. Gwałtowny wzrost zainteresowania tą metodą obrazowania, chociaż ułatwia i przyspiesza proces diagnostyczny, w rękach niedoświadczonego lub niewystarczająco wyszkolonego operatora może wprowadzać dezorientację, a nawet utrudniać ustalenie rozpoznania.
Celem autorów tej książki jest dostarczenie wsparcia początkującym diagnostom, zwłaszcza jeżeli chodzi o zakres stosowania i ograniczenia tej metody obrazowania, a także przedstawienie praktycznych zasad wykonywania badania. W publikacji omówiono cechy ultrasonograficzne typowych zmian patologicznych, a także informacje uzupełniające dotyczące obrazu klinicznego najczęściej spotykanych chorób oraz możliwości ich leczenia. Książka zawiera również liczne wskazówki, mogące pomóc diagnoście w postępowaniu z trudniejszymi przypadkami.
w tym wydaniu:
zaktualizowane obrazy odzwierciedlające postęp technologiczny ultrasonografii
nowe informacje na temat diagnostyki ultrasonograficznej miednicy męskiej, w tym jąder
całkowicie zmieniony rozdział poświęcony ultrasonografii dziecięcej
rozszerzone i zaktualizowane sekcje dotyczące ultrasonografii endoskopowej do oceny trzustki, FAST i obrazowania przewodu pokarmowego
zaktualizowane rozdziały dotyczące diagnostyki ultrasonograficznej wątroby i dróg żółciowych
Duże wymagania stawiane przed zawodem optyka okularowego wymagają od adeptów sporych umiejętności praktycznych popartych wiedzą teoretyczną. W zdobyciu tej wiedzy pragniemy dopomóc przedstawiając niniejszy podręcznik. Jest on w pewnym sensie kontynuacją książki Optyka geometryczna i fizyczna dla techników optyków M. Zająca i W.A. Woźniaka, ale zawiera wiedzę bardziej praktyczną z zakresu technologii okularowej i materiałoznawstwa. Ze względu na duży zakres materiału podzieliliśmy go na dwie części, z których pierwsza, niniejsza, jest nieco bardziej teoretyczna, a druga zawiera więcej wiadomości praktycznych. W całym podręczniku staraliśmy się stosować poprawną terminologię zgodną z Polskimi Normami oraz Słownikiem języka polskiego PWN. W wielu przypadkach w nawiasie zamieściliśmy zwyczajowo używane terminy łacińskie bądź anglojęzyczne.
Autorzy niniejszej książki są od wielu lat związani z branżą optyczną, bądź to prowadząc pracę naukową i dydaktyczną (M.Z.), bądź zajmując różne stanowiska w przemyśle optycznym (M.C.). Liczymy na to, że połączenie naszych doświadczeń pozwoliło stworzyć nowoczesny podręcznik, który przyda się zarówno czynnym i doświadczonym już optykom, jak też i osobom przygotowującym się do tego zawodu.
W przedstawionej monografii zostały zebrane podstawowe informacje dotyczące bisoprololu, -adrenolityku szeroko stosowanego w przebiegu chorób układu sercowo-naczyniowego. Celem tego opracowania było bowiem zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich danych na temat tego leku, nie tylko dotyczących molekularnych podstaw działania czy wskazań do zastosowania, ale również najnowszych wyników badań klinicznych i metaanaliz. Ponadto Autorka osadza mechanizm działania leku w szerszym kontekście, wskazując, jaką rolę odgrywa nadmierna aktywacja współczulnego układu nerwowego w patogenezie schorzeń sercowo-naczyniowych. Monografia przeznaczona jest dla wszystkich zainteresowanych farmakologią bisoprololu, włączając zarówno lekarzy pierwszego kontaktu, jak i kardiologów. Wskazuje, jakie jest miejsce leku w praktyce klinicznej w świetle zaleceń polskich i europejskich specjalistów. Dodatkowo tekst ten dostarcza Czytelnikowi odpowiedzi na ewentualne pytania, które nasuwają się przy podejmowaniu decyzji terapeutycznych, na przykład, jeśli chodzi o możliwość stosowania -adrenolityków w szczególnych populacjach pacjentów (populacja pediatryczna, osoby z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych czy z cukrzycą).
Książka ta powinna znajdować się w każdym domu, bo dzięki regularnemu wykonywaniu ćwiczeń w niej zawartych można wyeliminować ryzyko bólów kręgosłupa.
Na początku autorzy omawiają zasady wykonywania ćwiczeń, wskazują, kiedy nie należy samodzielnie podejmować decyzji o rozpoczęciu takiej formy leczenia. W przystępny sposób wyjaśniają najważniejsze pojęcia, jak stabilizacja, centralizacja bólu, peryferalizacja bólu.
Książka jest napisana tak, by mógł z niej skorzystać każdy. Jej zaletami są: jasne wyjaśnienie najczęstszej przyczyny bólu: niewłaściwej postawy, oraz ćwiczenia zaprezentowanie w dwóch formach: ilustracji i krótkiego opisu.
Na końcu znajduje się kieszonkowy skrót ćwiczeń – przydatny na przykład w podróży.
Niektóre opisy i komentarze do ćwiczeń uzupełniono nowymi, cennymi informacjami. Ponadto, dla komfortu czytelników, którzy korzystają z książki podczas wykonywania ćwiczeń, powiększono ilustracje oraz rozmiar czcionki w poleceniach i instrukcjach.
Przewlekłe bóle brzucha stanowią jeden z podstawowych problemów dla pediatrów, lekarzy rodzinnych oraz gastroenterologów. Jest to jeden z najczęstszych objawów podmiotowych występujących u dzieci, który może towarzyszyć schorzeniom organicznym przewodu pokarmowego, innych narządów i układów oraz chorobom ogólnoustrojowym, a także zaburzeniom o podłożu czynnościowym. W książce zostały przedstawione aktualne czynniki patogenetyczne przewlekłych bólów brzucha u dzieci, algorytmy diagnostyki różnicowej oraz zasady rozpoznawania i leczenia jednostek chorobowych o podłożu czynnościowym. Omówiono też procedury diagnostyczne i narzędzia badawcze. Mamy nadzieję, że nasza publikacja, oparta na aktualnej wiedzy oraz wieloletnim doświadczeniu i praktyce wybitnych Autorów, okaże się ogromnym ułatwieniem w codziennej pracy pediatrów, lekarzy rodzinnych, gastroenterologów, a także spotka się z zainteresowaniem studentów kierunków medycznych.
Publikacja została przygotowana przez zespół specjalistów (alergologów i okulistów) pod redakcją dr n. med. Ewy Bogackiej, dr n. med. Anny Groblewskiej oraz prof. dr hab. n. med. Marty Chełmińskiej. W atlasie zaprezentowano alergiczne choroby oczu i choroby z nimi mylone. Znalazły się tutaj m.in. alergiczne choroby spojówek oraz wiosenne, kontaktowe, atopowe zapalenie spojówek i rogówki. Osobne rozdziały poświęcono zapaleniom spojówek z niealergicznej reakcji nadwrażliwości i chorobom oczu współistniejącym z alergią narządu wzroku. Całość obrazu dopełnia studium przypadków. Monografia ma za zadanie wspomóc specjalistów w stawianiu diagnozy. W tym celu przy każdej jednostce chorobowej zamieszczono zdjęcia poglądowe ułatwiające rozpoznanie, opisano objawy towarzyszące oraz przedstawiono sugestie postępowania terapeutycznego, które ma za zadanie ograniczyć powszechnie stosowaną antybiotykoterapię i steroidoterapię, a skierować na leczenie właściwe oraz profilaktykę. Publikacja jest skierowana do alergologów, okulistów, a także lekarzy medycyny rodzinnej.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?