Karbinadle, krupniok, becok na sypko czy kluski śląskie... Któż z nas nie zasiadłby chętnie do tak zastawionego stołu. Niestety, coraz rzadziej śląskie dania pojawiają się w naszych domach. Najwyższy czas to zmienić. Z Kuchnią śląską Barbary Jakimowicz-Klein nie będzie to trudne. W swojej książce daje ona reprezentatywny przegląd potraw charakterystycznych dla regionu Śląska, opisuje zwyczaje i praktyki kulinarne oraz – co wyjątkowe i chyba najważniejsze – dokładnie i z dużą znajomością przedmiotu przedstawia zioła przyprawowe stosowane w kuchni śląskiej. To niewątpliwy atut tej publikacji. Barbara Jakimowicz-Klein podpowiada, że zaliczana do ciężkostrawnych tradycyjna kuchnia śląska niekoniecznie musi być szkodliwa. I że umiejętne dodawanie ziół i przypraw do potraw może podnieść ich zdrowotność (poprawiają przemianę materii, regulują procesy trawienia, leczą wiele schorzeń w obrębie układu pokarmowego) nie ujmując niczego ze smaku i urody przysmaków śląskich. Wszak „zioła w kuchni, to zdrowie w sercu”. Przyprawy można stosować dowolnie, w zależności od własnych preferencji smakowych i stanu zdrowia. Bez względu jednak na to, jak je wykorzystamy, z pewnością pozytywnie wpłynie to na nasze zdrowie i samopoczucie. Słowem, będzie i smacznie, i zdrowo! I o to w smakach kuchni śląskiej chodzi. Smacznego!
O miażdżycy mówi się, że jest postrachem XXI wieku. Nie jest ona jednak wynikiem choroby naczyń wieńcowych, jak zwykło się sądzić, a wszystkich tętnic w naszym organizmie. Do jej rozwoju przyczynia się palenie papierosów, brak lub niedostatek aktywności fizycznej, stres, nadwaga, a przede wszystkim to, co najbardziej oczywiste i najczęściej zaniedbywane – odpowiednie żywienie.
To zaskakujące, jak wiele jesteśmy w stanie osiągnąć i czemu możemy zapobiec, tylko i wyłącznie zmieniając nawyki żywieniowe. Udar mózgu, zawał serca czy silne bóle nóg to tylko nieliczne z problemów, których potrafimy uniknąć. Kluczową rolę w profilaktyce i leczeniu ma odpowiednia, niskotłuszczowa i niskocholesterolowa dieta. Jeśli nie wiesz, jaką dietę stosować w miażdżycy, czym powinieneś się odżywiać, a czego bezwzględnie wystrzegać, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie!
Autorka przekonuje, że przygotowywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków nie jest ani czasochłonne, ani skomplikowane, a wytrwałość, konsekwencja i przestrzeganie zaleceń dietetyków zaprocentują w przyszłości i zażegnają czyhające na nas niebezpieczeństwa.
Nasze zdrowie w naszych rękach! I nie jest tajemnicą, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Opis: Miażdżyca, postrach XXI wieku, to nie tylko, jak się powszechnie sądzi, choroba naczyń wieńcowych otaczających serce, ale dosłownie wszystkich tętnic w naszym organizmie! Najczęściej i najszybciej atakuje naczynia mózgu, serca, nerek, kończyn dolnych. Na jej rozwój największy wpływ wywiera palenie papierosów, mała aktywność fizyczna, stres, nadwaga, a przede wszystkim niezdrowe odżywianie. Zmieniając złe nawyki żywieniowe, dość łatwo możemy zapobiec miażdżycy i związanym z nią chorobom, takim jak: zawał serca, udar mózgu czy silne bóle nóg. Bardzo duże znaczenie, zarówno profilaktyczne, jak i lecznicze, ma właściwa, niskotłuszczowa i niskocholesterolowa, dieta. Dlaczego i jaką dietę stosować w miażdżycy, co można jeść, a jakich produktów należy unikać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w doskonałym poradniku Barbary Jakimowicz-Klein. Autorka książki zapewnia, że przygotowanie odpowiednio skomponowanych posiłków nie jest zadaniem ponad siły. Konsekwencja i wypełnianie zaleceń dietetyków gwarantują poprawę i zażegnanie niebezpieczeństwa. Pamiętajmy, że nasze zdrowie zależy od nas samych! A profilaktyka jest zawsze tańsza i przyjemniejsza niż leczenie.
Nasze spiżarnie, a może i nawet piwnice kryją wiele przepisów na wyśmienite nalewki i wina domowe. Z reguły są to przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Innym razem są to eksperymenty domowników. Hobby wytwarzania niepowtarzalnych win i nalewek. Wino z porzeczek,czereśni, wiśni, nalewka z orzechówka i wiele innych przysmaków. A może wino z pieprzu lub z korzeni czerwonej papryki na uporczywy kaszel, orzechówka na schorzenia przewodu pokarmowego, a nalewka z dziurawca na dobry humor? Czy to jest możliwe? Oczywiście! Winami i nalewkami, które swój niepowtarzalny smak i aromat zawdzięczają owocom, ziołom i korzennym przyprawom, można się nie tylko delektować, ale i łagodzić wiele dolegliwości. Przyprawy ziołowe są bowiem nieocenione we wspomaganiu leczenia różnych schorzeń oraz w ich profilaktyce. Są one skarbnicą mikroelementów, soli mineralnych i witamin, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego warto je wykorzystać, przyrządzając pokrzepiające, wzmacniające, uzdrawiające duszę i ciało wina, nalewki, a także oleje i octy. Barbara Jakimowicz-Klein podaje w swojej książce nie tylko receptury łatwych do wykonania domowym sposobem wyśmienitych trunków, ale i proste przepisy na ziołowe oleje i octy, podnoszące walory zdrowotne potraw, do których są dodawane. A zatem... Na zdrowie!
Witalność, aktywność, werwa, duży zasób sił biologicznych, sprawność seksualna - to słowa towarzyszące nam przez całe życie. Wszyscy pragniemy być zdrowi i pełni życiowej energii. Chcemy wierzyć, że jest ona nam przekazywana w genach. Jednak uczeniu wskazują, że oprócz genów znaczący wpływ na siłę naszego organizmu ma także styl życia i to, w jaki sposób się odżywiamy.
Barbara Jakimowicz-Klein w książce Dieta witalna prezentuje czytelnikowi bogatą wiedzę na temat właściwych posiłków, potraw, ziół i związków mineralnych podnoszących sprawność fizyczną, intelektualną, seksualną oraz odporność na stres. Zastosowanie tej wiedzy w praktyce ułatwi życie zarówno ludziom młodym jak i osobom dojrzałym, które okres osłabienia witalności chciałyby przetrwać w sposób jak najbardziej łagodny. A prezentowane przez autorkę receptury na dania i napoje miłosne mogą być źródłem nie tylko sukcesów kulinarnych i rozkoszy podniebienia. Warto sprawdzić!
Gotowanie na parze nie jest zbyt skomplikowane, a pozwoli odkryć nowe smaki potraw i aromaty. Wśród wielu przepisów znajdziesz receptury na dania gotowane na parze zaproponowane przez znanych mistrzów kuchni.
Każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji: starsza osoba w rodzinie nie radzi już sobie sama. Zmiany związane z wiekiem często prowadzą do ograniczenia samodzielności. Autorka poradnika przekazuje praktyczne informacje, opisuje trudne, złożone problemy seniorów w sposób kompetentny i prosty jednocześnie. Długotrwała opieka nad seniorem jest ciężkim zadaniem i wymaga wielkiej wytrzymałości. Nie zawsze mamy możliwość zapewnienia bliskiej, starszej osobie właściwej opieki w domu rodzinnym. Trudno jest nam połączyć to zadanie z pracą, prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci. Co wtedy robić? Gdzie szukać pomocy? Odpowiedzi znajdziesz w tym poradniku.
Cukrzyca – choroba cywilizacyjna – dotyka coraz więcej osób, zarówno młodych, jak i starszych. To cena, jaką płacimy za coraz wyższy poziom życia. Jej rozwojowi sprzyjają podstawowe błędy żywieniowe, siedzący tryb życia, nerwowość. Co powinniśmy wiedzieć na temat tego schorzenia, czy i w jaki sposób można zapobiegać cukrzycy oraz jaką rolę w tej chorobie odgrywa dieta? Tym zagadnieniom poświęcona jest niniejsza książka. Jej autorka – Barbara Jakimowicz-Klein chce pomóc osobom chorym zrozumieć istotę cukrzycy i przeciwdziałać jej skutkom. Przede wszystkim jednak skupia się na diecie jako ważnym składniku terapii. Żywienie człowieka chorego musi bowiem zapewnić mu nieskrępowany rozwój organizmu, możność wykonywania pracy, a także dobre samopoczucie. W Kuchni diabetyków znajdą zatem Państwo najnowsze zalecenia dotyczące właściwego odżywiania się w cukrzycy oraz przepisy na potrawy dozwolone w diecie cukrzycowej, zarówno receptury na dania proste, jak i na bardziej wykwintne – wszystkie i smaczne, i zdrowe. Z pewnością warto zajrzeć do tego poradnika!
FRAGMENT KSIĄŻKI:
Dieta jest podstawowym i najistotniejszym czynnikiem w leczeniu cukrzycy. W sytuacji, gdy choroba zostanie wykryta bardzo wcześnie, przez pewien czas może być nawet jedyna forma leczenia. Leczenie dietetyczne cukrzycy, w przeciwieństwie do farmakologicznego prowadzonego za pomocą leków, ma bardzo długa historię. Wzmianki o przepisach dietetycznych zalecanych chorym w tzw. wielomoczu (tak niegdyś nazywano cukrzycę) znaleziono w papirusach egipskich pochodzących z 1500 roku p.n.e. W XVIII i XIX wieku nastąpił intensywny rozwój leczenia dietetycznego. Zaczęto stosować różnego rodzaju diety przeciwcu-krzycowe, oparte głównie na węglowodanach złożonych (skrobiowych), jak dieta ryżowa, owsiankowa, zbożowa i inne, diety z ograniczeniem liczby kalorii, wysokobiałkowe, mleczne itd. Wszystkie te diety do czasu odkrycia insuliny, tj. do 1921 roku, były właściwie jedynym sposobem leczenia chorych na cukrzycę. Wprowadzenie do leczenia cukrzycy insuliny, a potem leków doustnych, spowodowało pewne zmiany w żywieniu diabetyków i pozwoliło zbliżyć dietę cukrzycową do sposobu żywienia ludzi zdrowych. Dzisiaj uważa się, że odżywianie człowieka chorego musi zapewnić mu nieskrępowany rozwój organizmu, możność wykonywania pracy, a także dobre samopoczucie. Żywienie chorych na cukrzycę rozpatruje się pod kątem kaloryczności dziennego pożywienia, składu jakościowego diety oraz rozkładu posiłków w ciągu dnia.
Patrząc w lustro każdego dnia, obserwujemy własną twarz i z niepokojem dostrzegamy coraz bardziej widoczne zmarszczki mi-miczne. Ale przecież nie możemy mieć do siebie pretensji o to, że śmiejąc się, mrużymy oczy albo unosimy brwi ze zdziwienia. Każda zmiana wyrazu twarzy pociąga za sobą pracę mięśni odpowiedzialnych właśnie za powstawanie zmarszczek, nawet ziemskie siły ciążenia, które powoduj ą zmarszczki grawitacyjne. Jakby tego jeszcze było mało, nasz zegar biologiczny dorzuca do całości zmarszczki związane z wiekiem.
Przychodzi taki moment, kiedy zaczynamy się zastanawiać, czy można zatrzymać czas? Zatrzymać - niestety nie, ale można sprawić, że oznaki upływających lat nie będą widoczne. Prawda, że już sama taka informacja poprawia samopoczucie?
Niniejsza książka przeznaczona jest zarówno dla osób dojrzałych, jak i młodych, chcących zapobiec widocznemu starzeniu się twarzy. Stanowi kompendium najnowszej wiedzy o pielęgnacji twarzy. Znajdziecie w niej Państwo odpowiedzi na pytanie, co robić, by skóra wyraźnie odmłodniała. Będą to między innymi informacje o nowoczesnych kosmetykach, o najbardziej popularnych zabiegach odmładzających, które przeprowadza się w gabinetach medycyny estetycznej i salonach kosmetycznych, a także o preparatach domowych, które można przygotować ze świeżych ziół i innych roślin. Myślę, że zainteresuje Państwa rozdział o najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym zabiegu upiększającym, jakim jest masaż twarzy.
Ziemniaki - jemy je niemal codziennie, bez wzgledu na pory roku, i ciagle mamy na nie apetyt.Trudno sobie wyobrazić, że mogłoby ich nie być.Nie znalibyśmy wówczas smaku nie tylko puree, ale i chrupiących placków, klusek śląskich, pyz, frytek i wielu innych wspaniałych przysmaków.Mają mnóstwo zalet - są smaczne, tanie, pożywne, zdrowe i, wbrew powszechnej opinii, nie tuczą.Zawieraja cenne dla naszego organizmu cukry (skrobię) ,minerały (potas, magnez, wapń) i witaminy (C oraz z grupy B).
To najpopularniejsze w naszej kuchni warzywo tym razem wystąpi w roli głównej - zarówno w tradycyjnych, jak i bardziej wyszukanych, pomysłowych, ale zawsze niezwykle pysznych daniach.
Jeśli chcecie zabłysnąć prawdziwym kunsztem kulinarnym i wprawić w zachwyt rodzinę, a nawet najbardziej wybrednych gości, koniecznie zajrzyjcie do książki Barbary Jakimowicz-Klein "Potrawy z ziemniaków"! Zamieszczone w niej przepisy z pewnością możecie wykorzystać na kazdą okazję.
Kuchnia chińska to obowiązkowa lektura dla wszystkich ciekawych świata i żądnych kulinarnych wrażeń. Książka autorstwa Barbary Jakimowicz-Klein wprowadza w obszar tak odległej dla Europejczyków kultury, przybliżając go nam dzięki znakomitym przepisom. Już dziś możemy się poczuć jak możni tego świata, wszak „klasyczna kuchnia chińska zaspokaja wyrafinowane upodobania potężnych i bogatych warstw społecznych (...), a sztuka kulinarna została podniesiona do rangi szacownego zajęcia, a nawet... nauki”.
Uczmy się więc nowych, zdrowszych od tradycyjnych, sposobów przygotowywania potraw! Dzięki tej publikacji każdy może poznać namiastkę Dalekiego Wschodu nawet nie ruszając się z domu, rzecz jasna, zaopatrzywszy się uprzednio w niezbędne składniki oraz przyprawy ziołowe charakterystyczne dla kuchni chińskiej. Wystarczy zastosować się do kulinarnych wskazówek autorki i – wzorem Chińczyków – uczynić z potrawy nie tylko zwykłe danie, ale prawdziwe, poruszające wszelkie zmysły, dzieło sztuki. A zatem do dzieła!
Mimo szczepień co roku dopada Cię paskudna grypa? Martwisz się, że Twoja pociecha ciągle przynosi ze szkoły jakieś choróbska? Na myśl o najlżejszym nawet przeziębieniu panikującego i marudzącego w jego trakcie lubego cierpnie Ci skóra? Przeraża Cię perspektywa tygodnia spędzonego z tonami chusteczek higienicznych? Nie martw się! Nawet nie wiesz, jak łatwo pozbyć się tego rodzaju problemów! Na co dzień nie zastanawiamy się, co i w jakich ilościach jemy. A to wielki błąd! Odpowiednią dietą można zdziałać cuda. Od lat przekonują o tym Lech Tkaczyk i Barbara Jakimowicz-Klein. Dieta odpornościowa to kolejna książka traktująca o potędze tkwiącej w racjonalnym odżywianiu i o wielkiej mocy ziół. Dowiedzieć się z niej można, co powoduje, że chorujemy, w jaki sposób warto poprawiać własne samopoczucie, dlaczego najlepiej jeść pomidory, kalafior i śliwki, a potrawy doprawiać czosnkiem, pokrzywą, cynamonem, gorczycą itd. Warto przy tym zaznaczyć, że kolejna publikacja Wydawnictwa ASTRUM to nie tylko zestawienie teoretycznych dywagacji - jej bogactwo tkwi w obszernym zbiorze sprawdzonych receptur na smaczne i zdrowe dania podnoszące odporność organizmu! Chcesz być w dobrej formie? Zajrzyj do tej książki koniecznie!
Po zjedzeniu kanapki z pomidorem na Twojej skórze pojawiła się swędząca wysypka? Cierpisz na zgagę i niestrawność po spożyciu jakiejkolwiek potrawy z ryby? Zastanawiasz się, dlaczego ciągle masz zatkany nos i łzawiące oczy? A Twoje dziecko ma mocno zaczerwienione policzki?
To mogą być objawy alergii ? jednej z najczęściej występujących chorób w XXI wieku! Alergia pokarmowa, czyli niewłaściwa reakcja układu immunologicznego na pewne składniki pożywienia, dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jak sobie radzić z tą przykrą dolegliwością? Przede wszystkim unikać uczulającego pokarmu. Właściwa dieta jest bowiem podstawowym czynnikiem terapeutycznym ? podpowiada Barbara Jakimowicz-Klein. W swojej książce wymienia najczęstsze alergeny pokarmowe, omawia objawy i typy alergii pokarmowych, a także proponuje specjalne diety dla niemowląt, dzieci oraz dorosłych uczulonych m.in. na białka zbóż (dieta bezglutenowa), białka mleka krowiego i białko jajka kurzego.
Mamy nadzieję, że Kuchnia alergików ułatwi Państwu przygotowywanie smacznych i przede wszystkim zdrowych dań.
Współczesna kuchnia chińska to obowiązkowa lektura dla wszystkich ciekawych świata i żądnych kulinarnych wrażeń. Książka autorstwa Barbary Jakimowicz-Klein wprowadza w obszar tak odległej dla Europejczyków kultury, przybliżając go nam dzięki znakomitym przepisom. Już dziś możemy się poczuć jak możni tego świata, wszak „klasyczna kuchnia chińska zaspokaja wyrafinowane upodobania potężnych i bogatych warstw społecznych (...), a sztuka kulinarna została podniesiona do rangi szacownego zajęcia, a nawet... nauki”. Uczmy się więc nowych, zdrowszych od tradycyjnych, sposobów przygotowywania potraw! Dzięki tej publikacji każdy może poznać namiastkę Dalekiego Wschodu nawet nie ruszając się z domu (rzecz jasna, zaopatrzywszy się uprzednio w niezbędne składniki oraz przyprawy ziołowe charakterystyczne dla kuchni chińskiej, wymienione w osobnym rozdziale wraz z opisem ich właściwości). Wystarczy zastosować się do kulinarnych wskazówek autorki i – wzorem Chińczyków – uczynić z potrawy nie tylko zwykłe danie, ale prawdziwe, poruszające wszelkie zmysły, dzieło sztuki. A zatem do dzieła!
Klasyczna kuchnia chińska zaspokajała wyrafinowane upodobania potężnych i bogatych warstw społecznych. Poeci opiewali arcydzieła chińskich kuchmistrzów, a sztuka kulinarna została podniesiona do rangi szacownego zajęcia, a nawet... nauki. Sztuka gotowania stanowiła odrębną gałąź wiedzy powiązaną z medycyną i filozofią. Zgodnie z nauką Konfucjusza, potrawy kuchni chińskiej powinny odznaczać się niebywałym smakiem i zapachem, atrakcyjną barwą i właściwą konsystencją oraz odpowiadać porze roku. Osiąga się to przez różne kombinacje smaku, barw, aromatu i konsystencji.
Bogactwo potraw, jakimi dysponuje kuchnia chińska, wynika z różnorodności stylów gotowania. Zostały one ukształtowane na przestrzeni wielowiekowego procesu historycznego, na obszarze kraju swoją powierzchnią zbliżonego do Europy... Różnorodność tego ogromnego obszaru, tak pod względem warunków naturalnych, klimatu, języka, jak i tradycji, dała w efekcie zjawisko silnego zróżnicowania kultury Państwa Środka, a co za tym idzie, również i jego kuchni.
Tradycyjnie Chiny dzieli się pod względem kulinarnym na cztery regiony: strefę kuchni pekińskiej (Północ), szanghajskiej (Wschód), seczuańskiej (Zachód) i kantońskiej (Południe). Istnieją także dwa rodzaje kuchni związanej z przepisami religii, nie zaś regionem, mianowicie kuchnia muzułmańska, popularna na północy i zachodzie Chin, oraz buddyjska kuchnia wegetariańska. Chińska sztuka kulinarna powstała bez wątpienia najwcześniej i wywarła ogromny wpływ na inne kuchnie azjatyckie, a zwłaszcza japońską, koreańską i wietnamską.
Dzisiejsza kuchnia chińska dziedziczy wielowiekową tradycję kulinarną. Jest bogatą mądrością pokoleń, niezwykle subtelna i często zaskakująca. Kucharze chińscy uchodzą za najbardziej twórczych na świecie - mogą się pochwalić 80 tysiącami przepisów narodowych potraw. Nie ilość jednak, ale wyborny smak oraz stosunkowa łatwość przyrządzania potraw nadały kuchni chińskiej zasięg światowy. Pod względem jakości dań współczesna kuchnia chińska może swobodnie konkurować z kuchnią francuską. Nie znajdzie się tu potraw ciężkich czy przygotowywanych godzinami z mozołem, rzadko są też pieczone. Chiński obiad można przyrządzić nawet w kilka minut. Mięso i warzywa nigdy nie są rozgotowane. Pożywienie zachowuje wszystkie składniki odżywcze i oryginalny kolor. Dzięki temu kuchnia chińska uważana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Zyskuje ona coraz więcej zwolenników.
Mam nadzieję, że przedstawione we Współczesnej kuchni chińskiej przepisy przybliżą tę kuchnię polskim czytelnikom i przyczynią się do szerszego wprowadzenia ich na nasze stoły. Życzę niezapomnianych wrażeń kulinarnych!
Barbara Jakimowicz-Klein Współczesna kuchnia chińska Spis Treści
Wstęp
Zasady taoistycznej nauki o żywieniu a współczesna kuchnia chińska
Cechy typowe dla współczesnej kuchni chińskiej
Przyprawy ziołowe we współczesnej kuchni chińskiej
Ogień życia, czyli uzdrawiająca herbata
Walory zdrowotne współczesnej kuchni chińskiej
PRZEPISY
Zupy
Potrawy z mięsa
Potrawy z drobiu
Potrawy z ryb i owoców morza
Potrawy z warzyw i grzybów
Potrawy z ryżu i rnąki
Chińskie sosy
Desery i napoje
Indeks potraw
Bibliografia
Masz ochotę na makowiec z bezą? Piernik litewski z bakaliami to ciasto Twojego dzieciństwa? Planujesz zadziwić narzeczoną babką rumowo-bakaliową? Zawsze chciałaś ugościć teściową tortem szwarcwaldzkim? Ta książka jest właśnie dla Ciebie! Znajdziesz w niej doskonałe receptury na rozmaite rodzaje ciast - świątecznych, egzotycznych, codziennych, wymagających wielkiego kunsztu kulinarnego i zupełnie prostych w przygotowaniu, drogich i tanich itd. Ich autorka dołożyła wszelkich starań, aby były przejrzyste i zwięźle napisane, korzystała przy tym z babcinych kajetów i własnych doświadczeń czy eksperymentów kuchennych. Twoim zadaniem zaś jest tylko poznać wspaniały smak tych smakołyków. A zatem większy czy mniejszy, starszy czy młodszy łasuchu - do dzieła! Wyłącznie z ""Domowymi wypiekami"" poznasz nie tylko rozkosze podniebienia, ale i satysfakcję ze sprawiania przyjemności najbliższym!
Opis Jak się pozbyć uciążliwych bólów stawów, mięśni i kręgosłupa? Co robić, by sprawnie się poruszać do późnej starości? Reumatyzm, bo o nim mowa, to bardzo ogólne, potoczne pojęcie, które dotyczy wielu zmian i przewlekłych chorób układu ruchu.
Bez wątpienia każdy z nas przynajmniej raz w życiu zanucił słynne ?Góralu, czy ci nie żal?. Zapewne niejeden z tęsknotą wspomina ostatnie wakacje spędzone pod Giewontem, a wielu na myśl o fizołach, oscypkach smażonych z żurawinami czy nader popularnej ostatnio kwaśnicy z rozmarzeniem przełyka ślinę. I po co tak się ?męczyć?, skoro można postarać się o odrobinę góralszczyzny na co dzień we własnym domu? Wystarczy nieco chęci oraz niewielka książeczka ze znanej już i cenionej serii ?Zdrowie ? jedz zdrowo, żyj dłużej?, tym razem poświęcona właśnie kuchni mieszkańców Podhala. Barbara Jakimowicz-Klein zawarła w niej moc wyśmienitych przepisów zarówno na codzienne, tradycyjne potrawy górali, jak i dania ?pańskie? ? bardziej współczesne, urozmaicone ?miejskimi nowinkami?. Okrasiła to ? jak na dobrą gaździnę przystało ? nader ciekawym wstępem o góralskich zwyczajach kulinarnych, roli ziół, Diecie Funkcjonalnej Lecha Tkaczyka i ziołowej przyprawie ?Góralska?. Bez względu więc na to, czy jesteś prawdziwym góralem, czy zwykłym ceprem, jeśli chcesz poczuć w ustach halny, sięgnij po Kuchnię góralską!
Osteoporoza nazywana jest „cichym złodziejem kości”, bo przez lata nie powoduje żadnych dolegliwości. Niestety, może grozić każdemu z nas. Na szczęście można ją wcześnie rozpoznać i odpowiednio leczyć.
Naprawienie szkód powstałych w wyniku tej choroby jest niezwykle trudne, jednak kości można wzmacniać w każdym wieku, wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad.
Jakie to zasady – dowiecie się Państwo z poradnika autorstwa Barbary Jakimowicz-Klein, który ponadto umożliwi znalezienie odpowiedzi na wiele pytań dotyczących osteoporozy – jej istoty, objawów, diagnostyki, leczenia i profilaktyki. Przede wszystkim jednak książka ta uświadamia nam, jakie znaczenie w walce z osteoporozą ma sposób odżywiania i odpowiedni dobór produktów spożywczych. Zawarte w niej przepisy na zdrowe i smaczne potrawy mogą stać się potężną bronią przeciwko rozwojowi tej podstępnej choroby i korzystnie wpłyną na stan naszych kości.
Nigdy nie jest za późno na zmianę trybu życia i diety!
Co było pierwsze - jajko czy kura? A co jest tańszym i mniej kalorycznym produktem spożywczym? Oczywiście jajko. Tylko co zrobić, żeby przygotowana na jego bazie potrawa stała się kulinarnym rarytasem? Jak urozmaicić omlet, aby okazał się wykwintnym daniem głównym podczas rodzinnej imprezy? I czy z dnia na dzień można przemienić się w mistrza przekąsek oraz pysznych sufletów? Dzięki książce, którą trzymasz w ręce - tak. Zamieszczone w niej przepisy pomogą każdemu amatorowi kuchni umiejętnie i nad podziw szybko ugotować pożywną zupę, sporządzić wyszukany deser czy upiec smaczną zapiekankę, używając jako składnika podstawowego jajka. Barbara Jakimowicz-Klein, autorka tekstu, odsłania przed czytelnikiem tajniki sztuki kulinarnej. Doradza, jak - zgodnie z zaleceniami Diety Funkcjonalnej Lecha Tkaczyka - uatrakcyjnić każdy obiad i czego dodać do potraw, aby zyskały one ciekawy i głęboki smak. Ponadto przekonuje do kreatywnego gotowania, umożliwiającego nowe spojrzenie na tradycyjną polską kuchnię. Jeśli więc chcesz zabłysnąć wśród znajomych jako świetna gospodyni, twórczyni najlepszych wielkanocnych przysmaków - sięgnij do tej książki. Naprawdę warto!
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?