Proponujemy kandydatom do bierzmowania program, który opracował Prymas Polski Stefan kardynał Wyszyński. Sam autor nadał mu tytuł Społeczna Krucjata Miłości. Jest to propozycja odnowy życia codziennego, zaproszenie do oddziaływania miłością w rodzinie, w domu, w pracy, wśród przyjaciół, na wakacjach, wszędzie. Tak, aby zacząć przemieniać świat od siebie, od najbliższego otoczenia.Indeks kandydata do bierzmowania zawiera krótkie rozważania na każdy miesiąc roku szkolnego uzupełnione tabelami obecności oraz tekstami obrzędu sakramentu bierzmowania i wybranych pieśni.
Dziełem św. Nicetasa Wydawnictwo Tum Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej otwiera nową serię wydawniczą BIBLIOTEKA PATRYSTYCZNA. W zamyśle, mają się w jej ramach ukazywać tłumaczenia wybranych tekstów Ojców Kościoła i pisarzy chrześcijańskich, które nie doczekały się jeszcze przekładu na gruncie polskim. Ci mistrzowie wiary i życia duchowego zadziwiają mądrością, ale i aktualnością płynącą z ich pism. Naszym pragnieniem jest zapoznanie szerszego grona odbiorców z dziedzictwem Kościoła pierwszych wieków. Redaktorem serii i pomysłodawcą jest dr Magdalena Jóźwiak z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.Nicetas, biskup Remezjany (dziś w Serbii) żyjący na przełomie IV i V stulecia, przeszedł do historii jako autor kilku pism teologicznych i twórca hymnów liturgicznych. To właśnie jemu przypisuje się autorstwo Ciebie Boga wychwalamy Te Deum laudamus, hymnu dziękczynnego Kościoła. Śpiewamy go do dziśw momentach wyjątkowych i uroczystych, wychwalając Boga i zanosząc dziękczynienie.Niewielkie dzieło Nicetasa, O czuwaniach sług Boga De vigiliis servorum Dei, jest zachętą do podejmowania przez wierzących nocnych czuwań modlitewnych. Zachęta ta uargumentowana jest na wskroś biblijnie. Autor niemal w dokładnym porządku chronologicznym wylicza korzyści płynące z nocnych spotkań z Bogiem bohaterów Starego i Nowego Przymierza, kładąc główny nacisk na przykład i słowa o czuwaniu samego Jezusa. Nicetas okazuje się być zwolennikiem nocnych modłów, wznoszonych do niebios pomimo zmęczenia i ogarniającej senności. Przy lekturze dzieła staje się jasne, że sam autor chętnie i bez narzekania spędzał długie nocne godziny na modlitwie.
Rozważania drogi krzyżowej ks. Mirosława Kiwki, w kolejnej publikacji z serii Moc modlitwy, powstały do cyklu obrazów Droga krzyżowa Teresy Buczyńskiej. Te bardzo osobiste interpretacje plastyczne poszczególnych stacji, skupione na twarzach ludzi uczestniczących w drodze cierpienia Chrystusa, na ich emocjach, będą zapewne dużą pomocą w rozmyślaniach nad towarzyszącymi im słowami. Krótkie, ale jakże celne rozważania o cierpieniu Chrystusa rzutują na stwierdzenia czy zapytania o nasze zachowania względem otoczenia, kierują nas na drogę rachunku sumienia ze swego postępowania.
Zamieszczone w niniejszym zbiorze felietony są znakiem dialogu Kościoła ze światem. Autor wnikliwie dostrzega, czym żyje współczesny świat i podejmuje próbę ukazania ewangelicznego zatroskania Kościoła. Czyni to z głębokim wejrzeniem w myśl społeczną papieża Franciszka.Niniejsze teksty są poszerzoną wersją felietonów publikowanych w miesięczniku ""Nowe Życie"" w okresie od października 2015 do grudnia 2017.
Autorem książki jest ks. prof. Mariusz Rosik, znany biblista zajmujący się teologią Nowego Testamentu, którego pasjonują powiązania judaizmu i chrześcijaństwa w czasach narodzin Kościoła. Tym razem Autor zastanawia się, jakimi językami mówił Jezus, opowiada też m.in. o sztuce zapamiętywania i mowie ciała Jezusa, o mówieniu językami, magii liczb, astronomicznych rozterkach biblistów czy o Herodzie. Poszczególne rozdziały są rozszerzoną wersją artykułów, które ukazywały się w Nowym Życiu w 2016 roku.
Możemy każdego dnia w Komunii świętej dotykać nie tylko płaszcza Jezusa, ale i Jego samego! Przeżywana świadomie Eucharystia - to najbardziej uzdrawiające i przemieniające spotkanie. Po prostu - kawałek nieba na ziemi. O tym jest ta książeczka""Powyżej kawałek tekstu z czwartej strony okładki tej pozycji. Znajdziemy w niej opisy kolejnych części Eucharystii opisanych językiem prostym a jednocześnie głęboko dotykającym serca. Dodatkowym atutem książki są zdjęcia pomagające wizualizować to o czym czytamy.
Album zawiera wiele niepublikowanych dotąd zdjęć klasztoru Księgi Henrykowskiej. Otoczenie opactwa przedstawione jest w scenerii wszystkich pór roku. W odróżnieniu od wydanych wcześniej albumów możemy podziwiać zabudowania klasztorne również w nocnej iluminacji. Niezapomniane wrażenie wywołują fotografie wnętrza opactwa. Zachwycają zdjęcia zarówno znacznych fragmentów pomieszczeń, jak i licznych detali.Prezentowany album zawiera opisy w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim.
W Ewangelii czytamy o Jezusie, który ?nachyliwszy się pisał palcem na ziemi? (J 8, 1-11). Co pisał? Nie wiemy, ale możemy się domyślać: pisał to, czego nauczał. Pisząc ?na ziemi? utrwalał to, czego nauczał. Każdy komentarz do Jego słów, do Jego nauki, jest pisaniem na piasku, bowiem słowa ?pisane na piasku? w jednej chwili zdmuchnie wiatr i ulecą w przestrzeń pustyni.
Teksty zebrane w tej książce to przede wszystkim ? chociaż nie tylko ? eseje z cyklu Pisząc na piasku, ukazujące się w ?Gazecie Wrocławskiej?. Stanowią rodzaj życiowego komentarza do tego, co Jezus ?pisał na ziemi?. Ich intencją była i jest zachęta do czytania i medytacji nad Ewangelią: ?Czytaj ją!?? (Iz 29, 11).
Album powstał w związku z rocznicą wystosowania Listu biskupów polskich do biskupów niemieckich 18 listopada 1965 r. Chcieliśmy przy tej okazji przypomnieć wielką Osobowość Kościoła wrocławskiego i jeden z filarów orędzia, które stało się zaczynem dla późniejszego pojednania między Narodami polskim i niemieckim, pozwoliło na uznanie granicy na Odrze i Nysie, a w konsekwencji – na uporządkowanie administracji kościelnej w Polsce, Niemczech i Czechach, obecnie zaś owocuje bliską współpracą między oboma krajami. Zależało nam na wydobyciu i podkreśleniu ewangelicznego przesłania, które stało u podstaw napisania listu, mianowicie przebaczenia. Zatem pojawiające się w albumie materiały: listy obu Episkopatów, reakcja rządu PRL, wiernych, ówczesnej prasy, fragmenty tekstów Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, kard. Karola Wojtyły i kard. Bolesława Kominka tłumaczące intencję zredagowania Listu – przybliżają te treści.
Publikacja ukazuje drogę życia Księdza Kardynała poprzez zdjęcia z najważniejszych jej etapów. Dla jej ubogacenia wprowadzony jest drugi wątek narracji, czyli dzisiejszy Ostrów Tumski we Wrocławiu, serce Metropolii Wrocławskiej, której rządcą był kard. Kominek.
Do albumu została dołączona płyta CD zawierająca nagranie przemówienia wygłoszonego przez kard. Bolesława Kominka w archikatedrze wrocławskiej 6 lutego 1966 r., po powrocie z Soboru Watykańskiego II.
Czytelnik studiujący listy Pawła z Tarsu często myśli o autorze w błędnych kategoriach, uznając go, za przekazem Łukaszowym, wyłącznie za Żyda, który konwertował na chrześcijaństwo. Przy uważnej lekturze zostanie jednak zaskoczony licznymi odwołaniami do obrazów z życia codziennego miast greckich – w tym praktyk sportowych. Niniejsza książeczka koncentruje się właśnie na zagadnieniu sportu, ukazując w tym świetle Pawła jako człowieka o otwartym umyśle, wychowanego w wielokulturowym Tarsie i być może bacznego obserwatora greckich świąt i rozrywek, w których najistotniejsze miejsce zajmowały cyklicznie organizowane igrzyska – głównie cztery: w Olimpii, Delfach, Nemei i Istmii – fascynujące cały zhellenizowany świat, w którym przyszło Pawłowi żyć.
Tyr i Sydon to największe miasta fenickie. Księgi biblijne najczęściej wymieniają je razem. Chociaż Pismo Święte nie wiąże z nimi zbyt wielu doniosłych czy przełomowych wydarzeń, to jednak warto przyjrzeć się ich historii, co pozwoli lepiej zrozumieć i głębiej wniknąć w wydarzenia historii zbawienia, w którą te pogańskie miasta także się wpisały. Z tego też powodu kolejny tomik serii „Archeolog czyta Biblię”, który oddajemy do rąk Czytelników, im właśnie został poświęcony.
Ksiądz Mariusz Rosik, znakomity biblista, w pasjonujący sposób opowiada o tym, co na temat Eucharystii mówi Pismo Święte, a także jak wpływa ona nasze życie. Jak mówi autor, "Eucharystia to spotkanie nie tylko z Bogiem, lecz także z drugim człowiekiem we wspólnocie Kościoła. [] Świadomie i mądrze przeżywana może stać się umocnieniem także dla nas. Bo to przecież miejsce, w którym niebo łączy się z ziemią". Teksty składające się na publikację pierwotnie ukazywały się jako felietony w miesięczniku "Nowe Życie".
Obchodzony w tym roku jubileusz 800. rocznicy powstania zakonu dominikanów zachęca do poznawania jego historii. Tym razem jest to postać św. Małgorzaty Arpadówny, dominikanki, która przez swoich królewskich rodziców, jeszcze przed narodzeniem została ofiarowana Bogu za uratowanie narodu węgierskiego przed Mongołami. Jako dziecko została oddana do klasztoru dominikanek na Wyspie Zajęczej na Dunaju. Małgorzata cieszy się na Węgrzech niezwykle żywym kultem. Była ona siostrą św. Kingi, księżnej krakowskiej, bł. Jolenty, księżnej wielkopolskiej (obie święte niewiasty cieszą się w Polsce żywym kultem), a także Konstancji, księżnej halickiej, która we Lwowie słynęła cudami.
Trzonem starannie edytorsko wydanej publikacji (w języku polskim i węgierskim) jest legenda św. Małgorzaty spisana w 1510 r. Bogaty materiał ikonograficzny i różnorodnych informacji pozwala poznać historię rodu Arpadów, św. Małgorzatę, jej rodzinę, także jej rodzinę zakonną – dominikanki.
Droga cierpienia prowadzi do chwały. Zapewnia nas o tym sam Chrystus. Chrześcijanin jest uczestnikiem cierpień Chrystusowych, a zatem będzie także uczestnikiem Jego chwały niebieskiej. Czyż może być większy i wspanialszy motyw do podjęcia Chrystusowego Krzyża, którego przecież nie szukaliśmy, a który został nam dany. Miłość chodzi takimi właśnie drogami. Droga do chwały jest przygotowana dla każdego z nas. Trzeba na nią tylko odważnie wejść, nie zrażając się cierpieniami. Droga choroby, cierpienia i bólu jest wbrew pozorom drogą ku życiu, nie ku śmierci. Cała owocność ludzkiego cierpienia wywodzi się z Krzyża Chrystusowego, z Jego przelanej dla nas krwi.Aby ułatwić chorym kroczenie drogą z Chrystusem, zebraliśmy rozważania Drogi krzyżowej autorstwa kard. Stefana Wyszyńskiego, ks. Mirosława Kiwki, ks. Wacława Buryły, ks. Franciszka Grudnioka, ks. Klinkowskiego i ks. Piotra Niteckiego, które będą pomocne zarówno w Wielkim Poście, jak i w ciągu całego roku liturgicznego. W książce reprodukowana jest Droga krzyżowa namalowana przez Teresę Buczyńską, która była inspiracją dla rozważań ks. Mirosława Kiwki.
Niezwykłe kazania pasyjne powstały na kanwie siedmiu słów, które Jezus wypowiedział w agonii na krzyżu. To słowa, które wskazują drogę, to pokarm dla wygłodniałej duszy. Z nich czerpać możemy siłę do życia, bo z nich bije światło w ciemności. Te słowa są testamentem dla nas. Książeczka jest nieocenioną pomocą dla duszpasterzy, ale też dla wszystkich, którzy poprzez rozważanie męki Jezusa chcą poczuć jak wielka jest przepaść miłosierdzia Bożego.
2 kwietnia 2024 roku, Dykasteria Nauki Wiary opublikowała dokument, "Deklarację o ludzkiej godności Dignitas infinita". Dokument o ludzkiej "Nieskończonej godności" składa się czterech części. Pierwsze trzy części porządkują nauczanie Kościoła katolickiego i terminologię dotyczącą godności człowieka. Najważniejsza część dokumentu, cześć czwarta, to rozdział praktyczny, wskazujący rodzaje naruszenia godności człowieka we współczesnych czasach..
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?