Arcydzieło rosyjskiego mistrza Imponujące dzieło Tołstoja to książka, do której ciągle się wraca. Ta wielowątkowa rosyjska epopeja narodowa opowiada losy obywateli Cesarstwa Rosyjskiego w czasach wojen napoleońskich. Wierne tło historyczne oraz wciągająca fabuła obejmująca bohaterów z różnych klas społecznych sprawiają, że czytelnicy z zapartym tchem śledzą wojenne zawieruchy, wystawne przyjęcia i polityczne decyzje. Wojna i pokój to powieść, którą trzeba znać – jest nie tylko historycznym arcydziełem, ale też inspiracją dla wielu współczesnych pisarzy. Wychwalali ją Fiodor Dostojewski i Gustave Flaubert, a Ernest Hemingway od Tołstoja uczył się pisać o wojnie. Jako nieprzemijający klasyk doczekała się też wielu, również oscarowych, ekranizacji, a najnowszą jest widowiskowy miniserial BBC z 2016 roku. „Znam w życiu tylko dwa prawdziwe nieszczęścia: wyrzuty sumienia i chorobę. Szczęście to tylko nieobecność dwóch nieszczęść”. (z tomu II)
Wspaniała powieść o miłości, wierności, zdradzie, prawie jednostki do szczęścia i cenie, jaką trzeba i wolno za nie zapłacić. Dramat osobisty Anny, która dla namiętnej miłości porzuciła rodzinę, rozwija się równolegle z wątkiem społecznym. Klasyczna konstrukcja, głębia analizy psychologicznej, bogactwo treści ukazują mistrzostwo Lwa Tołstoja - pisarza i myśliciela, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury europejskiej XIX wieku.
Wspaniała powieść o miłości, wierności, zdradzie, prawie jednostki do szczęścia i cenie, jaką trzeba i wolno za nie zapłacić. Dramat osobisty Anny, która dla namiętnej miłości porzuciła rodzinę, rozwija się równolegle z wątkiem społecznym. Klasyczna konstrukcja, głębia analizy psychologicznej, bogactwo treści ukazują mistrzostwo Lwa Tołstoja - pisarza i myśliciela, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury europejskiej XIX wieku.
Anna Karenina - powieść psychologiczna wielkiego rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja, należy do ścisłego kanonu literatury światowej. W genialny, a zarazem krytyczny sposób, powieść obrazuje środowisko elit carskiej Rosji drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Kanwą powieści, wokół której splatają się różne wątki, są dwa przeciwstawne modele miłości: z jednej strony ciche szczęście uczciwych małżonków Lewina i Kiti, z drugiej pełen przygód i upokorzeń grzeszny związek Anny Kareniny z Aleksym Wrońskim. Wykreowana przez Tołstoja postać Anny Kareniny - wcielenie w jednej osobie tęsknoty za miłością i bezkompromisowego dążenia do wolności, stała się jedną z wielkich postaci literackich, w której wielu dopatruje się proroczej wizji współczesnej kobiety. Od ponad wieku Anna Karenina zachwyca czytelników i inspiruje artystów na całym świecie. Powieść stała się przedmiotem licznych adaptacji teatralnych, filmowych, baletowych, malarskich, a nawet komiksowych. Lektura dla szkół średnich Lew Tołstoj (1828-1910) - jeden z najwybitniejszych pisarzy światowych i jeden z czołowych przedstawicieli realizmu w literaturze rosyjskiej. Autor takich dzieł jak Anna Karenina, Wojna i pokój, Zmartwychwstanie, Sonata Kreutzerowska. Pisał powieści, dramaty, nowele i opowiadania, a także teksty publicystyczne. Był także pedagogiem i człowiekiem zaangażowanym w pomoc najuboższej, chłopskiej, grupie społecznej. Zakładał szkoły dla dzieci chłopskich i wydawał czasopismo pedagogiczne. Był nominowany do literackiej Nagrody Nobla.
Anna Karenina, powieść psychologiczna wielkiego rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja, należy do ścisłego kanonu literatury światowej. W genialny, a zarazem krytyczny sposób, powieść obrazuje środowisko elit carskiej Rosji drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Kanwą powieści, wokół której splatają się różne wątki, są dwa przeciwstawne modele miłości: z jednej strony ciche szczęście uczciwych małżonków Lewina i Kiti, z drugiej pełen przygód i upokorzeń grzeszny związek Anny Kareniny z Aleksym Wrońskim. Wykreowana przez Tołstoja postać Anny Kareniny - wcielenie w jednej osobie tęsknoty za miłością i bezkompromisowego dążenia do wolności, stała się jedną z wielkich postaci literackich, w której wielu dopatruje się proroczej wizji współczesnej kobiety. Od ponad wieku Anna Karenina zachwyca czytelników i inspiruje artystów na całym świecie. Powieść stała się przedmiotem licznych adaptacji teatralnych, filmowych, baletowych, malarskich, a nawet komiksowych. Lektura dla szkół średnich. Lew Tołstoj (1828-1910) - jeden z najwybitniejszych pisarzy światowych i jeden z czołowych przedstawicieli realizmu w literaturze rosyjskiej. Autor takich dzieł jak Anna Karenina, Wojna i pokój, Zmartwychwstanie, Sonata Kreutzerowska. Pisał powieści, dramaty, nowele i opowiadania, a także teksty publicystyczne. Był także pedagogiem i człowiekiem zaangażowanym w pomoc najuboższej, chłopskiej, grupie społecznej. Zakładał szkoły dla dzieci chłopskich i wydawał czasopismo pedagogiczne. Był nominowany do literackiej Nagrody Nobla.
Wspaniała powieść o miłości, wierności, zdradzie, prawie jednostki do szczęścia i cenie, jaką trzeba i wolno za nie zapłacić. Dramat osobisty Anny, która dla namiętnej miłości porzuciła rodzinę, rozwija się równolegle z wątkiem społecznym. Klasyczna konstrukcja, głębia analizy psychologicznej, bogactwo treści ukazują mistrzostwo Lwa Tołstoja pisarza i myśliciela, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury europejskiej XIX wieku.
Wspaniała powieść o miłości, wierności, zdradzie, prawie jednostki do szczęścia i cenie, jaką trzeba i wolno za nie zapłacić. Dramat osobisty Anny, która dla namiętnej miłości porzuciła rodzinę, rozwija się równolegle z wątkiem społecznym. Klasyczna konstrukcja, głębia analizy psychologicznej, bogactwo treści ukazują mistrzostwo Lwa Tołstoja pisarza i myśliciela, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury europejskiej XIX wieku.
Lew Tołstoj (1828-1910), rosyjski klasyk światowej literatury, w latach siedemdziesiątych XIX wieku przeżywał egzystencjalny kryzys, rozważał sens, a właściwie bezsens swojego życia i prawdy szukał w religii, do której wcześniej miał obojętny stosunek. W tym okresie miał już za sobą dwa główne dzieła: "Wojnę i pokój" oraz "Annę Kareninę". Od kilkunastu lat mieszkał w Jasnej Polanie, cieszył się poważaniem i sławą. Nieortodoksyjne eksperymenty z religią doprowadziły do wykluczenia go z Cerkwi, ale nastąpiło to dopiero w 1901 roku, na razie zaś wynikiem rozmyślań nad sensem życia stał się ich zapis w postaci tej Spowiedzi, dokonany w 1879 i 1882 roku, ale z racji niecenzuralności opublikowany dopiero w 1884 w Genewie, a w Rosji w 1906. Tołstoj cofa się do podstawowego "pytania życiowego" sformułowanego najprościej, jak to tylko możliwe: po co żyję i co po mnie zostanie? Dramatyczna opowieść o poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie, poruszająco szczera, choć zarazem dzieło pisarza świadomego swej sztuki, ma uniwersalny sens i przemówi także do dzisiejszego czytelnika z innej epoki, innej cywilizacji. Niniejsze nowe wydanie zawiera niepublikowane jeszcze w polskim przekładzie dopiski autora do poszczególnych rozdziałów.
Lew Tołstoj (1828-1910), rosyjski arystokrata znany przede wszystkim z wielkich powieści (Wojna i pokój, Anna Karenina), w pewnym momencie swojego beztroskiego życia (około pięćdziesiątki) zwrócił się w stronę poszukiwań religijnych. Nie było to jednak proste przejście od nihilizmu, do którego się przyznawał, na łono Cerkwi. Tołstoj widział w niej wiele zła, sprzeniewierzenie się etycznej nauce Chrystusa zduszonej przez ceremonializm, metafizykę i teologię. Swoim antyklerykalizmem sprawił, że w 1901 roku został ekskomunikowany, a wynikający z jego wiary anarchizm i pacyfizm postawił go w opozycji zarówno do Cerkwi, jak i do carskiego państwa. "Moja wiara" (1884) należy do serii pism religijno-teologiczno-moralnych, które tworzył w latach osiemdziesiątych XIX wieku i później (m.in. Spowiedź, 1882). W tym traktacie - w tej autobiografii duchowej - oparł swoją wiarę na Kazaniu na Górze stanowiącym jego zdaniem samą esencję Ewangelii. Wywiódł z niej sprzeciw wobec wojny, przemocy, przysięgi i sądów, ale sprzeciw bez walki: złu nie należy się opierać inaczej niż odmawiając współudziału w nim. W dwunastu rozdziałach autor opisuje swoją drogę do tej postawy. Jej żarliwość i szczerość nie przeszkodziła władzom zakazać publikacji, choć skonfiskowany nakład "rozszedł się" pozahandlową drogą w środowisku tych, którzy go zakazali. Wiara Tołstoja jest raczej przepisem na życie doczesne - moralne i radosne, bo opromienione wiarą w Chrystusa, ale "okrojoną" z chrześcijańskich dogmatów, takich jak życie wieczne czy zmartwychwstanie.
Intrygi i namiętności czasów wojnyOto dalszy ciąg imponującego dzieła Tołstoja Wojna i pokój. W III tomie tej rosyjskiej epopei narodowej wojska napoleońskie nieuniknienie zbliżają się do Rosji, aż w końcu Francuzi wkraczają do Moskwy. Tom IV to przede wszystkim spiski i zamachy, bitwa pod Borodino, klęska Napoleona oraz finały wielkich historii miłosnych. Mimo wojennej zawieruchy życie musi toczyć się dalej.Powieść rosyjskiego mistrza, Lwa Tołstoja, jest arcydziełem realizmu podziwianym przez późniejszych pisarzy - Isaaka Babela, Johna Galsworthy'ego, a nawet Thomasa Manna. Również współcześnie zachwyca nie tylko czytelników, ale także widzów teatralnych, kinowych i telewizyjnych.
,,Ewangelia w skrócie” opowiada „najwspanialszą historię, jaką kiedykolwiek opowiedziano”, łącząc cztery Ewangelie w jedną opowieść o życiu Chrystusa. Ta synteza dokonana przez Lwa Tołstoja, oparta na studiach nad wczesnochrześcijańskimi tekstami, udostępnia czytelnikom potężną, mistyczną prawdę o duchowym nauczaniu Chrystusa, pozbawioną sztucznej doktryny kościelnej. Te nauki, ukazane w nowym świetle, stawiają czytelników przed prawdziwym wyzwaniem – wezwaniem do zmiany życia.
,,Życie wszystkich ludzi – z ich różnymi wyznaniami i rządami – musi się zmienić. Wszystkie ludzkie rządy muszą zniknąć. Trzeba tylko zrozumieć naturę człowieka jako syna Ojca życia, a to zrozumienie zniesie wszelkie podziały między ludźmi i wszelką władzę, i zjednoczy wszystkich ludzi.”
Bieda, wyzysk i chciwość wydają się być odwiecznymi aspektami ludzkiej kondycji i to właśnie tymi kwestiami zajmuje się Tołstoj w ,,Cóż mamy robić?”. W momencie publikacji książka wywarła ogromny wpływ na myślących ludzi zarówno w Rosji, jak i za granicą, którzy docenili siłę jego relacji z życia w moskiewskich slumsach. Badając przyczyny biedy na przestrzeni wieków, Tołstoj rozwija wizję stylu życia, który wykluczałby możliwość wyzysku jednej osoby przez drugą: wizję samodyscypliny i odpowiedzialności, radości, pasji i współczucia, w której praca dla niej samej odgrywa zasadniczą rolę jako środek do zdrowego i życzliwego życia.
,,W co wierzę” jest częścią serii książek Lwa Tołstoja, które przedstawiają jego osobistą interpretację nauk Chrystusa. Po kryzysie wieku średniego, w wieku 50 lat zaczął wierzyć w moralne nauki chrześcijaństwa, odrzucając jednocześnie zorganizowaną religię. Zdaniem Tołstoja to właśnie zasada niestosowania przemocy została najbardziej zniszczona przez kościelną interpretację. Ta książka i pacyfistyczne przesłanie z niej płynące były inspiracją dla Mahatmy Gandhiego.
Czytelnicy tego niezwykłego utworu będą mogli głębiej zrozumieć ewolucję światopoglądową jednego z największych powieściopisarzy w historii. Jak mówi sam autor: ,,Wierzę, że jedynym prawdziwym celem mojego życia jest »żyć światłem, które jest we mnie« (…) i to wierzenie daje mi nową siłę do wypełniania doktryny Chrystusa i niszczy wszystkie przeszkody, które początkowo stały na mojej drodze.”
Wspaniała powieść o miłości, wierności, zdradzie, prawie jednostki do szczęścia i cenie, jaką trzeba i wolno za nie zapłacić. Dramat osobisty Anny, która dla namiętnej miłości porzuciła rodzinę, rozwija się równolegle z wątkiem społecznym. Klasyczna konstrukcja, głębia analizy psychologicznej, bogactwo treści ukazują mistrzostwo Lwa Tołstoja - pisarza i myśliciela, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury europejskiej XIX wieku.
Anna Karenina, powieść psychologiczna wielkiego rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja, należy do ścisłego kanonu literatury światowej. W genialny, a zarazem krytyczny sposób, powieść obrazuje środowisko elit carskiej Rosji drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Kanwą powieści, wokół której splatają się różne wątki, są dwa przeciwstawne modele miłości: z jednej strony ciche szczęście uczciwych małżonków Lewina i Kiti, z drugiej pełen przygód i upokorzeń grzeszny związek Anny Kareniny z Aleksym Wrońskim. Wykreowana przez Tołstoja postać Anny Kareniny - wcielenie w jednej osobie tęsknoty za miłością i bezkompromisowego dążenia do wolności, stała się jedną z wielkich postaci literackich, w której wielu dopatruje się proroczej wizji współczesnej kobiety. Od ponad wieku Anna Karenina zachwyca czytelników i inspiruje artystów na całym świecie. Powieść stała się przedmiotem licznych adaptacji teatralnych, filmowych, baletowych, malarskich, a nawet komiksowych. Lektura dla szkół średnich.
Kontynuacja dziejów Kapłana. Krzysztof Lorent - były ksiądz, oraz Haiku - była zawodowa zabójczyni, niegdyś na usługach Aurelitów, przez przypadek ratują życie tajemniczemu chłopcu - Yovicie. Uciekając przed potężnymi wrogami starającymi się za wszelką cenę unicestwić Yovitę, zostają zwabieni na Wyspę Sentinelczyków na morzu Andamańskim. Dla wrogów chłopca Yovita stanowi potężne zagrożenie, z czego nie zdają sobie sprawy nie tylko Kapłan i Haiku, ale także on sam. Gdy doktor Aleksandra Sambierska i profesor Bogdan Wilecki próbują odnaleźć zaginionych przyjaciół, okazuje się, że z chwilą pojawienia się na Wyspie - Kapłan, Haiku, Yovita i towarzyszący im ekscentryczny naukowiec zniknęli bez śladu. Kiedy profesor dociera do legendarnej Błękitnej Księgi ukrywanej przez setki lat przez Aurelitów, znajduje dowód, że na wyspie istnieje wybudowane miliony lat temu przez nieznanych przybyszy przejście do innego wymiaru czasu. W jego wnioski nikt nie chce jednak uwierzyć...
"Spowiedź" Lwa Tołstoja, napisana w latach 1879-1880, stanowi świadectwo przemiany światopoglądowej, której autor doświadczył w tamtym czasie.Zapewne wielu słuchaczy dostrzeże w jego przemyśleniach własne dylematy dotyczące sensu życia. Kryzys, jaki dotknął Tołstoja nie różni się bowiem od tego, który przeżywało, przeżywa albo będzie przeżywać większość ludzi. Szczególnie interesujące jest jego rozczarowanie wiedzą naukową, zarówno psychologią, jak i naukami ścisłymi, które nie przynoszą odpowiedzi na fundamentalne pytania stawiane sobie przez człowieka.Na niemal wiek przed francuskimi egzystencjalistami Tołstoj pisał: "Moje życie jest jakimś głupim i ponurym żartem, który ktoś mi zrobił". Dla miłośników Jeana-Paula Sartre'a słowa te brzmią znajomo niczym słynna fraza: "Absurdem jest, żeśmy się urodzili, i absurdem, że umrzemy".
,,Początek końca" to kolekcja 9 wybranych utworów Lwa Tołstoja, stanowiących zbiór przemyśleń i dociekań na tematy fundamentalne, dotyczące egzystencji człowieka. Autor radykalnie odrzucał przemoc czy prowadzenie wojen. Uważał również, że niewolnictwo nigdy się nie skończyło i Rosja, podobnie jak wiele innych krajów, nadal cierpi z powodu tego okrucieństwa wobec ludzkości. Jego zdaniem, człowiek ma odmawiać uczestnictwa w każdym przejawie zła, a tym samym - nie wykonywać poleceń władz, służyć w wojsku czy płacić podatków. Przekształcanie się społeczeństw i rewolucja moralna powinny odbywać się na drodze pokojowej.
Przesłanie Tołstoja - bacząc na dzisiejszą sytuację na świecie - pozostaje nadal żywe i aktualne.
Zbiór esejów:
Początek końca
O wojnie
Carthago delenda est
Niewolnictwo naszych czasów
Nie mogę milczeć (O karze śmierci)
Patriotyzm i rząd
Patriotyzm czy pokój?
Nie zabijaj
Odbudowanie piekła
Trzymasz w ręku książkę, która jest zakazana od czasu jej napisania w 1894 roku. Dzieło to było prawdziwą inspiracją dla liderów pokojowej walki o wolność: Mahatmy Gandhiego i Martina Luthera Kinga. Udowodnili, że pacyfistyczną metodą Tołstoja można zmienić świat, a idea Świadomości Chrystusowej Tołstoja daje ludziom wielką moc.
Książka ta daje ludziom impuls do działania – metodą zjednoczenia się dla wspólnego dobra oraz zastosowania zbiorowego biernego sprzeciwu. Przekaz Tołstoja pozostaje nadal świeży i aktualny – szczególnie w dzisiejszym, przełomowym dla ludzkości okresie: ,,…świat ma swój blask widoczny również w ciemności i tak właśnie zaczyna jaśnieć w naszych czasach.”
Anna Karenina, powieść psychologiczna wielkiego rosyjskiegopisarza Lwa Tołstoja, należy do ścisłego kanonu literatury światowej.W genialny, a zarazem krytyczny sposób, powieść obrazuje środowiskoelit carskiej Rosji drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Kanwą powieści,wokół której splatają się różne wątki, są dwa przeciwstawne modelemiłości: z jednej strony ciche szczęście uczciwych małżonków Lewinai Kiti, z drugiej pełen przygód i upokorzeń grzeszny związek Anny Kareninyz Aleksym Wrońskim. Wykreowana przez Tołstoja postać AnnyKareniny wcielenie w jednej osobie tęsknoty za miłością i bezkompromisowegodążenia do wolności, stała się jedną z wielkich postaciliterackich, w której wielu dopatruje się proroczej wizji współczesnejkobiety.Od ponad wieku Anna Karenina zachwyca czytelników i inspiruje artystówna całym świecie. Powieść stała się przedmiotem licznych adaptacjiteatralnych, filmowych, baletowych, malarskich, a nawet komiksowych.Lektura dla szkół średnich
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?