Modlitewnik poświęcony jest Matce Bożej Licheńskiej. Za wstawiennictwem Maryi możemy upraszać wszelkich łask, potrzebnych każdej rodzinie.
Oprócz modlitw, nowenny do Matki Bożej Licheńskiej znajdziemy tu także Modlitwę Jana Pawła II w intencji rodzin, a także Modlitwę Ufności oraz Zawierzenia do wspólnego odmawiania w rodzinie.
Proponowany Modlitewnik zawiera także historię objawień Matki Bożej oraz świadectwa ludzi, którzy otrzymali łaski za Jej wstawiennictwem.
Początek sanktuarium dały objawienia maryjne w I poł. XIX wieku, których świadkami byli Tomasz Kłossowski i Mikołaj Sikatka.
Warto wspomnieć, że Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jest ośrodkiem kultu maryjnego nie tylko o znaczeniu ogólnopolskim, lecz także międzynarodowym.
„Pokój w czasach niepokoju” to przewodnik duchowy, który pozwala odnaleźć drogę w czasach, gdy tak wiele osób odczuwa zagubienie i obawy o przyszłość. Autor wskazuje źródła niepokoju w naszym życiu i w otaczającym świecie. Nie pozostawia czytelnika samego z tą obserwacją, ale krok po kroku – podążając śladami ks. Dolindo – prowadzi go do zrozumienia, na czym polega prawdziwy pokój i jak go odnaleźć w świecie pełnym chaosu i niepewności.
To lektura, której wszyscy potrzebujemy, bo tchnie nadzieją, daje ukojenie, wyciszenie i pokój serca. Wszyscy bowiem jesteśmy w ręku Boga, który kocha nas nieskończenie.
Ks. Dolindo, znany z umiłowania Eucharystii, dzieli się z nami swoją refleksją na temat tego sakramentu oraz doświadczeniem osobistej adoracji Najświętszego Sakramentu. Na kolejnych stronicach odnajdziemy jego myśli i wskazówki dotyczące przeżywania mszy św. Pokaźną część tej książki stanowią jednak zapisy dialogów, jakie odbywały się między ks. Dolindo a Panem Jezusem podczas adoracji. Są wśród nich słowa, w których Jezus objawiał siebie, swoje zamiary, jak i pouczenia dla tych, którzy chcą podążać Jego śladami. Nie brakuje również pytań i wątpliwości, wypowiadanych przez ks. Dolindo, w których odnaleźć może się każdy z nas.
"Przed Najświętszym Sakramentem" to książka, która nie tylko umacnia wiarę, ale również wprowadza w praktykę kontemplacji i adoracji. Idealna dla tych, którzy pragną odkryć nową jakość w swoim życiu duchowym, oraz dla wszystkich poszukujących pocieszenia i wsparcia w chwilach codziennych zmagań.
Rutyna wkrada się nie tylko do naszej codzienności, ale również do tych chwil, które powinny być wyjątkowe – do naszego świętowania. Te same czynności, przygotowania, rytuały… Są ważne, bo budują ciągłość między pokoleniami, dają poczucie bezpieczeństwa, stałości. Ale usypiają też naszą wrażliwość na to co niezwykłe, nieprzewidywalne, cudowne – a przecież właśnie takie wydarzenia świętujemy podczas tych uroczystości.
Autorka odkrywa przed nami tajniki 12 świąt obchodzonych w Polsce – religijnych i narodowych. To pozwala przeżywać te wyjątkowe chwile bardziej świadomie i uważnie.
***
„Niech te święta nie będą magiczne…” to życzenia, które mają związek nie tylko z komercjalizacją świąt (o której napisano już wiele), ale też z naszym nadmiernym przywiązaniem do rytuałów, obrzędów, zwyczajów… Gdzieś głęboko wpisane jest w nas przekonanie, że bez dopełnienia takich czy innych czynności, święta będą nieważne. Dotyczy to nie tylko świąt Bożego Narodzenia, ale – jak przekonuje Autorka – większości świąt obchodzonych w Polsce, zarówno tych o charakterze religijnym, jak i narodowym.
W obchodach świąt w Polsce widać wyraźnie wzajemne oddziaływanie i przenikanie się aspektów słowiańskich, przedchrześcijańskich z chrześcijańskimi oraz świeckich, państwowych z religijnymi. Wytworzyły się wyjątkowe zależności o charakterze narodowo-chrześcijańskim, które w trudnych czasach pozwoliły ocalić własną tożsamość, ale też wpłynęły na powstanie pewnej nieufności wobec tego, co inne.
Autorka wybrała dwanaście świąt obchodzonych w Polsce i oddziela kolejne warstwy kulturowe, obyczajowe, społeczne, historyczne, które się przez wieki nakładały. Wszystko po to, by dotrzeć do ich esencji; pokazać, co jest w nich istotą, a co tylko nadbudową i dać nam szansę na przeżywanie ich głębiej niż kiedykolwiek.
Prawosławny klasztor założony w XV wieku znany jako Pustynia Optina stał się w XIX w. ważnym ośrodkiem duchowym za sprawą świątobliwych mnichów, nazywanych Starcami z Optyny. Stali się duchowymi przewodnikami dla przybywających tam rzesz pielgrzymów zauroczonych ich sposobem życia i modlitwą. Starcy byli nieprzeciętnymi osobowościami.
Pan Jezus powierzył świętej Faustynie orędzie Miłosierdzia Bożego skierowane do całego świata. Modlitewnik zawiera przekazane Faustynie modlitwy i formy kultu Miłosierdzia Bożego. Znajdują się w nim również osobiste modlitwy i rozważania świętej, a także tradycyjne znane od wieków modlitwy do Miłosierdzia Bożego. Ludzie znajdujący się w różnych trudnych sytuacjach życiowych znajdą w nim akty zawierzenia swoich spraw Miłosiernemu Bogu.
Muzułmańska imigracja do Europy stała się dyżurnym tematem pośród polityków, publicystów i naukowców. Różnorodność tej grupy sprawia, że na temat zakresu i wpływu muzułmanów w Europie formułowane są często skrajne sądy i opinie. Autor w swojej książce udziela odpowiedzi na pytania: Jak wygląda współczesna muzułmańska migracja w naszym kraju? Z jakimi problemami zmagają się muzułmanie imigranci w Polsce i jakie problemy generuje ta migracja dla Polski? Przedstawia również kontekst historyczny i obecność najstarszej grupy muzułmanów polsko-litewskich Tatarów, zamieszkujących Polskę od XIV wieku. Autor opisuje również fenomen muzułmanów imigrantów w Polsce w kontekście doświadczeń zachodnich. Uświadamia konieczność ochrony Europejczyków przed działalnością przedstawicieli radykalnego islamu i ostrzega, że brak odpowiedniej polityki względem muzułmanów imigrantów może przerodzić się w destabilizację systemów i państw na różnych płaszczyznach.
Widza i osobiste doświadczenie Klucz do Ewangelii św. Jana to kolejny tom serii komentarzy do czterech Ewangelii, w którym kardynał Grzegorz Ryś wyjaśnia tajemnice ewangelicznych tekstów, opierając się na swojej głębokiej wiedzy biblijnej, teologicznej i historycznej. Przede wszystkim jednak dzieli się własnym doświadczeniem spotkania ze słowem Bożym. Dzięki temu każdy z nas może stać się bohaterem Ewangelii. Duchowość i Historia Kard. Grzegorz Ryś wprowadza w fascynujący świat Ewangelii łącząc wiedzę egzegetów z własnymi przemyśleniami, które pomagają lepiej zrozumieć nauczanie i życie Jezusa. Zdaniem ojców Kościoła św. Jan objaśnia to, co opisują synoptycy. Jego tekst uważany jest za najbardziej duchowy, teologiczny, ale równocześnie współczesne badania biblistyczne i archeologiczne wskazują, że najwierniej relacjonuje on wydarzenia historyczne, chronologię zdarzeń czy szczegóły topograficzne. Jezus jako centrum Kościół starożytny czytał Ewangelię Janową jako wprowadzenie do sakramentów wtajemniczenia. Wszystkie wielkie mowy Pana Jezusa mają ten wymiar. Ewangelia św. Jana jest skoncentrowana na osobie Jezusa i na tym, jak fundamentalne znaczenie dla życia duchowego ma relacja z Nim. Znaczenie Starego Testamentu Wszystkie obrazy i symbole są wprost zaczerpnięte ze Starego Testamentu: światło i ciemność, woda żywa, chleb żywy, dobry pasterz, krzew winny. Podkreślone zostaje znaczenie znajomości Starego Testamentu. Bez tej wiedzy nie można zrozumieć ukrytych znaczeń, które tam istotne. Stary Testament wypełnił się w Nowym i w nim się realizuje.
Jest takie miejsce naznaczone szczególną obecnością Boga. Niezwykłe, choć bardzo mało znane – klasztor mniszek w Helfcie. Właśnie tam w XIII wieku mieszkały wspólnie cztery wielkie mistyczki, do których Jezus przemawiał z czułością i miłością. Dwie Gertrudy i dwie Mechtyldy dostały od Niego zadanie przekazania światu nabożeństwa do Jego Przenajświętszego Serca. Jezus objawiał się każdej z nich, upewniał ich w miłości, jaką obdarzył człowieka, ale też rozmawiał z nimi o ich codziennych trudnościach, o problemach ze współsiostrami, o zmaganiach ze słabościami. A było o czym rozmawiać. Mniszki, chociaż zostały ogłoszone świętymi Kościoła, miały też i swoje wady. Były to: święte Mechtylda z Magdeburga, Gertruda von Hackeborn, Mechtylda von Hackeborn i Gertruda Wielka.
Marta Kowalczyk odkrywa przed nami ich świat – ich mistyczne przeżycia, opisane w ich dziełach, czytane dzisiaj zapierają dech, bo na wiele wieków przed rozwoje kultu Najświętszego Serca Jezusowego i orędzia o Bożym Miłosierdziu, ukazują tętniące miłością Serca Jezusa, spragnione miłości człowieka. Dzięki autorce poznajemy także ich codzienność, warunki życia, cechy charakteru i wzajemne relacje.
Ciągle jesteśmy świadkami wydarzeń, które przywodzą na myśl słowa z Fatimy. Matka Boża przyszła do dzieci w czasie zawieruchy wojennej, która wstrząsnęła całym światem. Ktoś mógłby powiedzieć, co mogła zrobić ta trójka pastuszków wobec ogromu nieszczęść, które przetoczyły się prze Europę? Dlaczego ich wybrała Maryja na swoich posłańców? Dlaczego nie zwróciła się do „wielkich tego świata”? Bo moc jest w modlitwie! Nie w ludzkich możliwościach, tylko w modlitwie!Dlatego autorka wzywa: Odwagi! Stań z różańcem przy boku Maryi! – niezależnie od tego, co się dzieje wokół Ciebie. Aby ułatwić modlitwę, przygotowała rozważania do nabożeństw różańcowych, odprawianych na prośbę Maryi w pierwszą sobotę każdego miesiąca w wielu kościołach. Są one przeznaczone zarówno do prywatnego odmawiania, jak i do modlitwy publicznej. Każda medytacja składa się z tekstu Pisma Świętego, rozważania oraz modlitwy końcowej, ale osią jest modlitwa różańcowa.Rok z Maryją wieńczy świadectwo pątniczki z Fatimy oraz liczne zdjęcia z miejsca objawień.
Niniejsza książka opisuje metodę na modlitwę różańcową wg św. Jana Pawła II. To świetny podręcznik modlitwy, którą Papież nazywał szkołą Maryi i modlitwą kontemplacyjną, która jest dostępna dla wszystkich. Opisując tę metodę w 10 krokach, autor daje nam do naśladowania konkretny i praktyczny wzorzec modlitwy.
Szkice do książki ""Na moją pamiątkę"" są ostatnimi zapiskami autora w czasie mocno postępującej już choroby. Oparte na bogatych materiałach źródłowych oraz jego rozmyślaniach i rozważaniach są jego duchowym testamentem. Przekazuje w nich swoim czytelnikom umiłowanie Eucharystii, a także zachęca do głębszego jej zrozumienia oraz do czerpania z jej bogactwa. Rozmyślania zostały wzbogacone krótkimi opowiadaniami z morałem, z których również słynął ks. Mieczysław Maliński.
Święta Mechtylda von Hackeborn była XIII-wieczną mistyczką i wizjonerką. Od dzieciństwa prowadzona przez Pana, została obdarzona szczególną łaską – mogła nie tylko rozmawiać z Chrystusem i dotykać Go, ale również przebywać w Jego Sercu. Znana jest dziś jako propagatorka kultu Najświętszego Serca Jezusowego na kilka wieków przed św. Małgorzatą Alacoque.
W książce zawarte są wybrane objawienia tej wyjątkowej mistyczki, której dane było słyszeć bicie Serca Jezusa. Jej objawienia spisane przez współsiostry, zostały zebrane w dziele Księga duchowej łaski (Liber specialis gratiae. ) Mechtylda przekazuje w nich wielką prawdę o tym, jak niewyczerpanym źródłem łask jest Najświętsze Serce Jezusa. Z modlitw świętej Mechtyldy przez wieki czerpały rzesze ludzi szukających Boga i bliskości z Nim. Po upływie wieków jej przekaz jest nadal aktualny i może być światłem dla dzisiejszego człowieka, pogubionego w gąszczu różnych duchowości i szukającego Boga po omacku. Potwierdził to papież Benedykt XVI, który w audiencji środowej cytował słowa św. Gertrudy Wielkiej o Mechtyldzie:
“To, co opisaliśmy, to niewiele w porównaniu z tym, co pominęliśmy. Jedynie na większą chwale Bożą i ku pożytkowi bliźniego publikujemy te rzeczy, bo wydawałoby się niesprawiedliwym milczeć o tak wielu łaskach, które Matylda otrzymała od Boga nie tyle dla niej samej (według naszego mniemania), ale dla nas, i dla tych co po nas przyjdą”.
Ta doskonale opracowana biografia jest nie tylko zapisem niezwykłej historii dwojga ludzi z zaskakującym zakończeniem, ale też opowieścią o sile własnych przekonań, wzajemnym towarzyszeniu, wytrwałości w modlitwie, cichej walce o nawrócenie oraz szacunku dla wolności drugiego człowieka.
Jest wiele świętych małżeństw, które przez całe życie wspierały się i szły wspólną drogą do Boga. Historia Elżbiety i Feliksa Leseur jest inna. Żyjąca na przełomie wieku XIX i XX para była bardzo dobrze dobrana. Ona doskonale wykształcona, kulturalna Paryżanka z dobrej rodziny, on wybitny lekarz, dziennikarz i polityk. Oboje wychowano w duchu katolickim. Łączyły ich wspólne pasje, miłość do książek i muzyki, dzieliło coś o wiele głębszego: światopogląd. Elżbieta była kobietą głębokiej, szczerej wiary, z którą nie afiszowała się na zewnątrz, ale którą żyła. Feliks po ślubie okazał się równie żarliwym wojującym ateistą. Ona karmiła się dziełami duchowymi, on gromadził biblioteczkę książek modernistycznych. Na dodatek ze cel swej żarliwości obrał sobie Elżbietę….
W swych licznych pismach, po raz pierwszy zaprezentowanych w niniejszej książce, małżonkowie Elżbieta i Feliks dają świadectwo zadziwiającej i mądrej drogi, którą przeszli; miłości, która wzrastała pomimo różnic i cierpień każdego z nich. Wypracowany szacunek dla przekonań drugiej osoby, ich tolerancja i wzajemny podziw w końcu przyniosły owoce. Jednak to nie Elżbieta je zbierze…
Dlaczego warto o tym czytać? Bo to dobrze napisana, ale przede wszystkim mądra książka. Historia Elżbiety i Feliksa ma ogromny walor dla współczesnego, pogrążonego często w sporach i niezgodzie czytelnika, doświadczającego na co dzień rozłamów w rodzinie, w pracy, w kraju. Małżonkowie pokazują, jak kochać się i wspierać różniąc się w samym sercu swojej istoty. Jest to nie tylko możliwe, ale może być bardzo owocne.
Zaskakujący finał tej opowieści jest jak z scenariusza filmowego. Przekonajcie się sami – zapraszamy do lektury.
Książka jest zaproszeniem do wejścia na drogę chrześcijańskiego życia. Autor zachęca czytelnika do podjęcia tego trudu korzystając z licznych przykładów z Pisma Świętego. Prowadzi krok po kroku tak, aby każdy mógł pogłębić swoją relacje z Bogiem i miał świadomość dokonywanych codziennie wyborów. Na końcu poszczególnych rozdziałów autor zamieścił również propozycje do osobistej refleksji.
Biskup Zbigniew Kiernikowski, ur. 1946, od kwietnia 2014 ordynariusz legnicki, w latach 2002–2004 biskup siedlecki. Doktor nauk biblijnych i profesor habilitowany nauk teologicznych. Wykładowca na uczelniach papieskich w Rzymie i na UMK w Toruniu. Autor licznych artykułów oraz książek, m.in.: Eucharystia i jedność, Kościół wspólnotą odkupionych grzeszników, Ciało i Krew Pana, Bliżej liturgii, W mocy słowa i sakramentu, Od Paschy do Paschy, Droga ku zanurzeniu.
Komiczna i przenikliwa powieść obyczajowa o grupie kilku trzydziestolatków, dawnych przyjaciół z nowojorskiego college'u, którzy spotykają się po kilku latach na weselu jednej z przyjaciółek. Większość singli się zna (a nawet ze sobą romansowało!), ale jest też dwóch obcych - i nie wiadomo, jak się zachowają. Już przed samym ślubem jest gorąco od emocji, a podczas nocy weselnej dochodzi - jak to często bywa i w życiu - do nieoczekiwanych konfrontacji, które przynoszą w sumie oczyszczające skutki. Każdy z singli odpowiada sobie podczas tej nocy kogo (lub czego) najbardziej potrzebuje w życiu - i próbuje to zrealizować.
Pierwsze książki, jakie powstały na temat Six Sigma, sprawiały wrażenie łączenia wielu tematów, które wydawały się zupełnie ze sobą niezwiązane, co powodowało, że firmy wdrażały metodę niejako na siłę. Z upływem czasu i dzięki coraz szerszemu zastosowaniu jedna rzecz stała się jasna: istotne jest to, aby ludzie i organizacje, w których pracują, byli ważniejsi niż jakakolwiek stosowana metoda. Sama metoda musi być elastyczna i posiadać zdolności dostosowania się do zaistniałych potrzeb.
Właśnie dlatego należało stworzyć coś, co byłoby zgodne ze specyfiką i potrzebami instytucji bankowych. Wybraliśmy zatem najlepsze z zagadnień mieszczących się w obszarze Six Sigma, dołączyliśmy do tego metodologię lean, tworząc jedną całość.
Następnie przyszedł czas wytężonej pracy, mającej na celu dostosowanie zagadnień do specyfiki, jaką charakteryzują się instytucje finansowe. Temu wszystkiemu nadaliśmy jedną nazwę: lean banking, „szczupły bank”, w którym wszystkie procesy przebiegają sprawnie, spełniając oczekiwania klientów w sposób natychmiastowy i najlepszy z możliwych.
Książka przedstawia zastosowanie najlepszych metodologii: Six Sigma (redukcja kosztów braku jakości) oraz lean (redukcja marnotrawstwa) dostosowanych w taki sposób, że stały się one zespoloną całością nazwaną lean banking.
Ludzkość od wieków zastanawia się nad tym, czy istnieje coś więcej po śmierci. Ksiądz Dolindo Ruotolo w oparciu o naukę Kościoła przybliża czytelnikowi drogę oczyszczonej duszy, która przechodzi z czyśćca do nieba. Eschatologiczne teksty znanego mistyka są doskonałymi komentarzami do znanej nam wszystkim pieśni „Anielski orszak” śpiewanej na pogrzebach co najmniej od XVII wieku. Autor opisuje, jak Maryja jako litościwa Matka przychodzi po duszę do czyśćca i prowadzi ją do nieba przed oblicze Boga Najwyższego. Dowiemy się jakie są chóry anielskie, kim są cherubini i serafini. Teksty świętego kapłana z Neapolu są przepełnione motywami światła i śpiewaną wspólnie z Maryją przez wszystkie duchy pieśnią uwielbiającą Boga „Magnificat”.
„Dusza wstępująca do Boga przechodzi pośród chórów anielskich, by oswoić się z blaskiem wiecznej miłości i dlatego najpierw przechodzi przez najwyższe chóry, które ją oświecają i rozpalają, a potem przez te, które swym blaskiem pozwalają jej dostrzec wielkość Boga”. (fragment książki)
Bardzo ciekawy komentarz pozostawił też ks. Dolindo na temat miejsca w niebie przygotowanych przez Boga dla zbawionych: „Powszechnie uważa się, że większość ludzkich stworzeń dostępujących zbawienia wypełnia w chórach anielskich pustkę spowodowaną przez szatana i jego buntowniczych towarzyszy. Pozostałe dusze wchodzą do innych kategorii duchów, w zależności od tego, czy przez swe zasługi zbliżają się do apostołów, męczenników, spowiedników, dziewic, kobiet zamężnych, wdów. (…) lecz przyznanie duszy miejsca, jakie posiada w chwale, to tajemnica znana tylko Bogu”. (fragment książki)
Modlitewnik zawiera wezwania, modlitwy dla wszystkich, którzy dotknięci są cierpieniem – zarówno fizycznym, jak i duchowym. Wskazówki i słowa wsparcia znajdą w nim ci, którzy tkwią w grzechu i szukają dróg wyzwolenia, ale też ci, którzy zostali zranieni, skrzywdzeni i potrzebują uzdrawiającej mocy Chrystusa. Znajdziemy w niej między innymi modlitwy o uzdrowienie relacji w rodzinie, modlitwy o uzdrowienie z choroby za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, św. Judy Tadeusza, św. Antoniego i św. Szarbela, a także świadectwa i medytacje.
Gilbert Keith Chesterton – dwudziestowieczny katolicki apologeta, a także dziennikarz, eseista, poeta, sympatyk Polski!
Gilbert Keith Chesterton to nie tylko wybitny i przenikliwy pisarz, ale także chrześcijański myśliciel. Wśród wiernych jego czytelników jest Ojciec Święty Franciszek, który bardzo wysoko ceni jego twórczość.
21 sierpnia 2013 roku biskup Peter Doyle, metropolita angielskiej diecezji Northampton – w której Chesterton przeżył większą część swojego życia – podjął starania zmierzające do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego.
Książka przedstawia sylwetkę pisarza oraz wybrane fragmenty jego twórczości, w świetle których Chesterton jawi się jako prorok naszych czasów. Publikacja przedstawia stosunek autora do współczesnej mu rzeczywistości oraz koncepcję jej odnowy w duchu Ewangelii.
Czytelnik znajdzie w książce biografię Chestertona, prześledzi proces kształtowania się jego światopoglądu.
Zapozna się z poglądami dotyczącymi sfer życia zarówno religijnego, politycznego oraz gospodarczego.
Rozdział trzeci stanowi analizę zjawiska, jakim jest imperializm. Następnie zaprezentowano ocenę Chestertona wspomnianego pojęcia oraz innych, modnych także i dziś, terminów, jak: kosmopolityzm, pacyfizm, nacjonalizm, patriotyzm i naród. Wnikliwej analizie zostają poddane również zagadnienia wojny i pokoju.
Końcową część publikacji stanowi polemika literata ze znanymi, współczesnymi mu pisarzami, którzy mieli odmienne,
dalekie od chrześcijańskiej, wizje co do kształtu dalszych losów cywilizacji.
W ostatnim rozdziale przedstawione zostały na konkretnych przykładach historycznych zarzuty pisarza, które formułowane
pod adresem Imperium Brytyjskiego i imperializmu w ogóle. W opozycji do nich, pojawia się wątek Polski, w którym zostały przedstawione pozytywne cechy i wzorce. Zdaniem Chestertona, są one dziedzictwem naszego społeczeństwa i wzorem godnym do naśladowania przez inne narody i państwa.
Publikacja służy szerszej popularyzacji spuścizny Chestertona.
Promocje
|