Zemsta Aleksandra Fredry inspirowana jest autentycznymi wydarzeniami, które miały miejsce na zamku w Odrzykoniu. W ostatecznej wersji utworu Fredro osadza czas i miejsce akcji w świecie szlachty sarmackiej, a bohaterów odziewa w szlacheckie żupany i kontusze. Rejent i Cześnik to przedstawiciele Polaków-Sarmatów, aż do przesady przywiązanych do tradycji, którym obce jest wszelkie nowatorstwo. Na tle ich groteskowej kłótni o mur graniczny rozgrywa się historia pełnego uniesień uczucia Wacława i Klary.
Utwór ten to komedia omyłek i niezwykłych intryg, a jego lektura z pewnością zarówno rozbawi, jak i zachęci do refleksji.
Aleksander Fredro (1793-1876) – polski komediopisarz, poeta, pamiętnikarz. Artysta pełen sprzeczności wewnętrznych, społecznik, który jednocześnie nieustannie poszukiwał samotności i miał skłonność do popadania w melancholię.
Autor wielu komedii obyczajowych, ośmieszających głównie życie i zwyczaje szlachty prowincjonalnej. W komediach osiągnął mistrzostwo w budowaniu postaci bohaterów, kształtowaniu i rozwijaniu akcji, operowaniu dowcipnym, rubasznym językiem. Jego utwory zajmują stałe miejsce w kanonie literatury polskiej i znajdują się w repertuarze wielu teatrów.
Najbardziej znane są komedie: Zemsta, Śluby panieńskie, Pan Jowialski, Mąż i żona, Dożywocie, a także wiele bajek, np. Małpa w kąpieli, Paweł i Gaweł, Zupa na gwoździu...
Fantastyczny pomysł na nagrody dla uczniów szkół podstawowych!
Doktor Dolittle i jego zwierzętato pierwsza powieść Hugh Loftinga. Opowiada o przygodach znanego i cenionego lekarza – Johna Dolittle’a – który porzucił leczenie ludzi, by poświęcić się leczeniu zwierząt. Główny bohater przez współmieszkańców miasteczka i rodzinę uważany byłza dziwaka, jednak nie zależało mu na pieniądzach i opinii innych. Głównym celem jego życia stała się pomoc i opieka nad zwierzętami. Książka to historia o empatii, trosce o innych i pomocy słabszym… Tekst kultowej powieści dopełniają ilustracje Katarzyny Sadowskiej. Książka znajduje się w aktualnym kanonie lektur dla szkół podstawowych. Beletrystyka idealna na nagrody dla uczniów szkół podstawowych!
Tecumseh to doskonała powieść przygodowa dla młodzieży i jedna z najbardziej znanych książek Longina Jana Okonia.Tecumseh stanowi część tzw. Trylogii indiańskiej, a jej głównym bohaterem jest Ryszard Kos polski emigrant, były kościuszkowiec, prześladowany przez carat, emigruje do Ameryki i tam wiedzie nowe życie za oceanem, tęskniąc za ojczyzną. Tam też spotyka się z okrucieństwem, jakie europejscy przybysze wyrządzają Indianom i przenosi swoje ideały wolności i sprawiedliwości na grunt amerykański. Ryszard Kos nie zgadza się na taką niesprawiedliwość i staje po stronie czerwonoskórych. Zaprzyjaźnia się z wodzem Szawanezów Tecumsehem, który pragnie zjednoczyć wszystkie plemiona indiańskie i powołać Związek Oporu, którego nadrzędnym celem ma być walka Indian o swoje prawa.Tecumsech L. W. Okonia to książka, która w doskonały sposób łączy wątki historyczne z powieścią przygodową. Dzięki temu, czytelnik znajdzie w niej barwne opisy dzikiej amerykańskiej przyrody, obyczaje czerwonoskórych, pozna kulturę Indian oraz historię niezwykłej przyjaźni Europejczyka i Indianiana. To fascynująca książka dla młodzieży z barwnymi opisami przyrody, rozbudowaną akcją, egzotycznymi przygodami, wyrazistymi i realistycznymi bohaterami. Opisany przez L. W. Okonia Tecumseh to postać niezwykle dojrzała i mądra, która z czasem staje się wodzem plemienia. Charakterystyczna dla obu bohaterów jest również niezłomnymi i wiara w wartości utylitarne: honor, szlachetność, uczciwość, męstwo. Barwnie ukazane zwyczaje Indian, krajobrazy dalekich puszczy i rozległych amerykańskich terenów, wartka akcja, porwania, pościgi oraz walka rdzennych mieszkańców o godne życie w ich ojczyźnie ukazane na tle wojny angielsko-kanadyjskiej ze Stanami Zjednoczonymi powodują, że Tecumseh, jak i cała Trylogia indiańska to zajmująca lektura, która trafi w gusta nie tylko fanów powieści przygodowych. Ta fascynująca książka jest uważana za jedną z najlepszych powieści przygodowych o Indianach i walce Indian o wolność oraz klasykę powieści historyczno-przygodowych, a dla wielu pokoleń to ulubiona książka młodości.We wrześniu 2021 r. Tecumseh trafił do tzw. nowego kanonu lektur i stał się lekturą dla 5 klasy szkoły podstawowej.
Tajemniczy ogród to zapomniany, zamknięty od wielu lat i zaniedbany zakątek ogromnego parku, otaczającego posiadłość stryja głównej bohaterki, Mary Lennox, pana Cravena. To także miejsce magiczne i pełne czarownego blasku; miejsce, które staje się azylem dla dziesięcioletniej sieroty Mary. Dziewczynka ucieka tam zawsze wtedy, kiedy czuje się samotna i nikomu niepotrzebna. Ogród wraz z nią przeżywa niezwykłą metamorfozę: zaniedbane kwiaty zaczynają kwitnąć i czarować swoim pięknem. Miejsce to odkrywa przed Mary bolesne sekrety jej zgorzkniałego stryja i posiadłości, która wcale nie jest taka pusta, jak wcześniej myślała dziewczynka. Natura staje się sprzymierzeńcem bohaterów w ich walce o odzyskanie siebie i utraconego dzieciństwa. Najsłynniejsza książka Frances Elizy Burnett to magiczna opowieść o sile marzeń, potędze przyjaźni i czarach, które tak zwyczajnie kryją się w nas samych.
Powieść Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego łączy ze sobą wszystkie zalety powieści przygodowej i podróżniczej. Autor barwnie opisał krajobrazy indyjskiej dżungli końca XIX i początków XX w., trudne życie Hindusów i ich rodzin, codzienną pracę, tradycję i kulturę. Wzruszająca opowieść o losach małego kornaka Amry i jego wspaniałego słonia Birary pokazuje, że między człowiekiem a zwierzęciem może istnieć prawdziwa przyjaźń, pełna wierności, oddania, miłości i poświęcenia. Autor pokazuje, że zwierzę jest rozumną, czułą istotą, która potrafi pokochać swojego opiekuna, zaufać mu i być mu bezgranicznie wierna. Przyjaźń łączy też Amrę i królewicza Nassurę. W utworze ważnym wątkiem jest też motyw przyrody i polowań oraz życia hinduskiego społeczeństwa pod rządami brytyjskich kolonistów.
Słoń Birara to niezwykle ciekawa powieść przygodowa i podróżnicza Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, której fabuła rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku w Indiach. To wzruszająca opowieść o wyjątkowych losach i niezwykłych przygodach małego Hindusa Amry i jego wspaniałego słonia Birary, która pokazuje, że między człowiekiem a zwierzęciem może istnieć prawdziwa przyjaźń, pełna wierności, oddania, miłości i poświęcenia. Amra po śmierci swojego dziadka staje się kornakiem, czyli opiekunem słoni – aby pomóc swojej ubogiej rodzinie w utrzymaniu, Amra przejmuje obowiązki swojego dziadka i staje się poganiaczem słonia. Tak rozpoczynają się niezwykłe przygody nieustraszonego chłopca i jego silnego, majestatycznego przyjaciela, z którym Amra przemierza dżunglę. Los ma dla Amry jeszcze jedną niespodziankę – chłopiec trafia na dwór maharadźy i zaprzyjaźnia się królewiczem Nassurem – następcą tronu, któremu ratuje życie.
Antoni F. Ossendowski w powieści Słoń Birara udowadnia czytelnikom, że zwierzę jest rozumną, czułą istotą, która potrafi pokochać swojego opiekuna, zaufać mu i być mu bezgranicznie wierna. Słoń Birara to powieść, która opisuje również ówczesne realia Indii – trudne życie Hindusów i ich rodzin, codzienną pracę, tradycję i kulturę oraz w sposób niezwykle obrazowy przedstawia egzotykę i krajobrazy indyjskiej dżungli, łącząc w sobie wszystkie zalety powieści przygodowej i podróżniczej. W utworze ważnym wątkiem jest też motyw przyrody i polowań oraz życia hinduskiego społeczeństwa pod rządami brytyjskich kolonistów.
To piękna książka dla dzieci, której lektura z pewnością zachwyci uczniów, dla których Słoń Birara stał się lekturą, uzupełniając nowy kanon lektur dla klas 4-6 szkoły podstawowej.
Prezentowana książka to wydanie w miękkiej oprawie i lektura z opracowaniem. Zawiera rzetelnie przygotowane informacje zbiorcze i przydatne notatki dotyczące najważniejszych elementów lektury, uwzględniając realizację podstawy programowej, tok pracy z książką i wymagania nauczycieli. To wydanie przygotowane z myślą o uczniach, które może stać się szczególnie pomocne podczas realizacji i omówienia treści lektury w szkole podstawowej.
Klechdy sezamowe po raz pierwszy wydano 1913 r. Dla wielu czytelników to jedna z najpiękniejszych książek dzieciństwa – pełna czarujących legend i magicznych baśni, którą charakteryzuje ogromna doza poetyckości, a jedną z najsłynniejszych opowieści jest z całą pewnością baśń o Aladynie (Ala Ad-Dinie). Klechdy sezamowe Bolesława Leśmiana trafiły do nowego kanonu lektur, uzupełniając spis lektur w klasach 4-6 szkoły podstawowej.
Kanwą dla wydarzeń Cierpień młodego Wertera były osobiste przeżycia autora. Tematem utworu jest historia nieszczęśliwej miłości wrażliwego młodzieńca Wertera do Loty. Bohater, zakochując się w Locie, wiedział, że jest ona zaręczona z innym mężczyzną, mimo to obdarzył ją uczuciem. Początkowa radość, upojenie uczuciami stopniowo przeradzały się w rozpacz, pustkę, żal. Poczucie bezsensu życia, ból istnienia, nie możność bycia z ukochaną Lotą, która została żoną Alberta doprowadza Wertera do samobójczej śmierci. Cierpienia są sztandarowym utworem epoki "burzy i naporu", jest to powieść o miłości, ale też doskonały przykład powieści mieszczańskiej.
Johann Wolfgang Goethe (1749-1832) - urodził się w 1749 r. we Frankfurcie nad Menem w rodzinie mieszczańskiej. W młodości studiował prawo, lecz karierę prawniczą porzucił dla literatury. Przez lata pełnił funkcję tajnego radcy księcia Karola Augusta w Weimarze, a następnie prezesa Izby Finansów. Powierzono mu również kierownictwo nad teatrem weimarskim. Międzynarodową sławę zdobył już jako dwudziesto-parolatek dzięki powieści Cierpienia młodego Wertera. Werter stał się pierwowzorem bohatera romantycznego, człowieka nieszczęśliwie zakochanego i wyalienowanego. Z kolei Goethe cieszył się ogromnym autorytetem, a na spotkania z nim przybywali wybitni mężowie stanu i artyści z całej Europy. Poza Cierpienia mi młodego Wertera, do jego najwybitniejszych dzieł należą: Faust, Król olch, Herman i Dorota. Jego twórczość, wyrastająca z klasycyzmu, a zarazem prekursorska dla romantyzmu, wywarła wielki wpływ na literaturę jemu współczesnych i potomnych. Pisarz zmarł w 1832 r. w Weimarze.
Wybór bajek i satyr to książka, w której zaprezentowano m.in. bajki: Ptaszki w klatce, Lew i zwierzęta, Dewotka, Dobroczynność, Alegoria oraz satyry: Do króla, Świat zepsuty, Pijaństwo czy Żona modna. Autor w swoich utworach krytykował ludzkie wady i ułomności, takie jak: pycha, zarozumiałość, obłuda, dewocja, głupota, naiwność, upór czy egoizm. Zajmował się również krytyką polityczną i społeczną, poruszając problem dążenia do wolności, kwestie dobra i zła w społeczeństwie, prawdy i fałszu oraz władzy i jej funkcjonowania w państwie. Ośmieszał znane konwencje literackie, wymierzał ostrze krytyki w osoby publiczne, piętnował negatywne postawy ludzkie i w przejaskrawiony sposób przedstawiał ówczesne obyczaje.
Zbrodnia i kara"" Fiodora Dostojewskiego powstała w 1866, w Polsce po raz pierwszy została wydana w latach 1887-1889. Autor, tworząc dzieło, nie przypuszczał, że książka przyniesie mu sławę i niemal natychmiast zostanie zaliczona do klasyki literatury światowej. Zbrodnia i kara wpisuje się w nurt dziewiętnastowiecznego realizmu, aczkolwiek swoim przesłaniem znacznie wykracza poza te ramy. Arcydzieło Dostojewskiego to również wybitne studium ludzkiej psychiki, autor jak nikt inny przeanalizował skutki zbrodni, koncentrując się nie tylko na jej sprawcy, ale też na otoczeniu wokół niego. Zbrodnia i kara to dzieło o charakterze uniwersalnym, czytelnik znajdzie tu wiele pytań, na które od lat wielu poszukuje odpowiedzi, m.in. zagadnienia dotyczące sensu życia, istnienia Boga, niesprawiedliwości społecznej, odpowiedzialności za popełniane czyny i wiele innych.
Lalka to niezwykle interesująca powieść o losach bogatego kupca z Warszawy, który zakochał się w arystokratce - Izabeli Łęckiej - i staraniach jakie czynił, by zyskać sobie jej przychylność. Stanisław Wokulski z ubogiego subiekta szybko stał się zamożnym i szanowanym kupcem, który nie tylko doskonale pomnażał własny majątek, ale pomógł kilku osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Miłość do Izabeli była dla niego siłą napędową - to dla tej kobiety pojawiał się na salonach i zabiegał o pozycję w świecie arystokracji. Ale czy wystarczyło to, aby zdobyć serce chłodnej i wyrachowanej panny? Kolejnym ważnym wątkiem utworu są wspomnienia i opowieści starego subiekta - bonapartysty i oddanego przyjaciela Stanisława Wokulskiego - Ignacego Rzeckiego. Ignacy przez wiele lat zarządzał sklepem Wokulskiego i dbał o jego interesy. Czy uda mu się przekonać swojego przyjaciela, aby skupił się na pracy i ożenił ze skromną, pracowitą i piękną panią Stawską?
Lalka to niezwykle interesująca powieść o losach bogatego kupca z Warszawy, który zakochał się w arystokratce - Izabeli Łęckiej - i staraniach jakie czynił, by zyskać sobie jej przychylność. Stanisław Wokulski z ubogiego subiekta szybko stał się zamożnym i szanowanym kupcem, który nie tylko doskonale pomnażał własny majątek, ale pomógł kilku osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Miłość do Izabeli była dla niego siłą napędową - to dla tej kobiety pojawiał się na salonach i zabiegał o pozycję w świecie arystokracji. Ale czy wystarczyło to, aby zdobyć serce chłodnej i wyrachowanej panny? Kolejnym ważnym wątkiem utworu są wspomnienia i opowieści starego subiekta - bonapartysty i oddanego przyjaciela Stanisława Wokulskiego - Ignacego Rzeckiego. Ignacy przez wiele lat zarządzał sklepem Wokulskiego i dbał o jego interesy. Czy uda mu się przekonać swojego przyjaciela, aby skupił się na pracy i ożenił ze skromną, pracowitą i piękną panią Stawską ?
Seria Bawię się i uczę... to edukacyjne książeczki dla najmłodszych, które pomogą dziecku w nauce. Każda z książek wyglądem przypomina zeszyt, zadaniem dziecka będzie napisanie słowa, cyfry bądź szlaczka według wskazanego wzoru. Dzięki tej serii nauczy się rozpoznawać litery, cyfry, pozna też pierwsze angielskie słówka, a nauka rysowania szlaczków wspomoże jego umiejętności motoryczne. W cyklu Bawię się i uczę... ukazały się: Bawię się i uczę. Szlaczki, Bawię się i uczę. Angielskie słówka, Bawię się i uczę. Cyferki, Bawię się i uczę. Literki.
Dziady cz. II to dramat, w którym Adam Mickiewicz sięga do ludowych wierzeń, w których świat realny współistnieje ze światem duchów. Autor opisuje pogańską uroczystość, poświęconą duchom zmarłych. W kaplicy przycmentarnej gromadzą się mieszkańcy wsi, by pod przewodnictwem Guślarza wziąć udział w obrzędach. Guślarz wydaje polecenia zgromadzonym i przywołuje duchy, by dowiedzieć się, jakiej pomocy oczekują. Jednak przybyłe na uroczystość dziadów zjawy, nie chcą napojów i jedzenia, nie oczekują pomocy, ponieważ nikt ze zgromadzonych w kaplicy nie potrafi im pomóc. Duchy opowiadają historie swojego ziemskiego życia oraz mówią o cierpieniach, których doświadczają po śmierci. Kończąc swoją wizytę w kaplicy, wygłaszają przestrogi, które mają uchronić ludzi przed popełnianiem takich błędów jak te, przez które same nie mogą osiągnąć szczęścia wiecznego Adam Mickiewicz (1798-1855) był synem adwokata Mikołaja Mickiewicza oraz Barbary z Majewskich, córki ekonoma. Otrzymał gruntowne wykształcenie w dominikańskiej szkole w Nowogródku, a następnie podjął studia w Wilnie, które ukończył z tytułem magistra. Następnie zaczął pracować jako nauczyciel. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych twórców epoki romantyzmu (obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego). Napisał m.in. Odę do młodości (1820 r., wydanie 1827 r.), cykl Ballady i romanse (1822 r.), poemat historyczny Grażyna(1823 r.), Dziady cz. II i IV (1823 r.), Sonety krymskie (1826 r.), Dziady cz. III (1832 r.), Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego (1832 r.) oraz poemat Pan Tadeusz (1834 r.). Nadaje się na nagrody dla uczniów szkół podstawowych. Zobacz fragment książki Tematy powiązane: Beletrystyka dla młodzieży, Nagrody dla szkoły podstawowej, Nagrody dla szkoły średniej, Lektury dla szkoły średniej, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, Książki dla bibliotek
W pustyni i w puszczy to fascynująca powieść podróżniczo-przygodowa o niezwykłej przyjaźni, poświęceniu, oddaniu i ogromnej odwadze. Dwójka polskich dzieci mieszkających w Port Saidzie zostaje porwana przez Arabów. W tym czasie w Sudanie rozpoczyna się muzułmańskie powstanie. Porywacze zamierzają dołączyć do powstańców. Podczas wędrówki przez pustynię dzieciom udaje się uciec... Czyha na nie wiele niebezpieczeństw, a w ślad za nimi wciąż podążają porywacze. Czy uda im się umknąć i bezpiecznie wrócić do domu?
Zeszyt bystrzaka to nowa seria książek edukacyjnych dla dzieci, w których nauka łączy się z dobrą zabawą. Każda strona to inne zadanie do wykonania, rozwiązując je dzieci m.in. dowiedzą się wielu ciekawych informacji o Polsce i wybitnych Polakach, poznają symbole naszego kraju, zabytki, tradycję i kulturę. Z drugiej książki najmłodsi zaznajomią się z przepisami ruchu drogowego.
A to Polska właśnie to zbiór rymowanych wierszyków o Polsce. Dzięki tej książce młodzi czytelnicy wybiorą się w wierszowaną podróż po różnych regionach naszego kraju Mazowszu, Wielkopolsce, Małopolsce, Śląsku, Podhalu, Kaszubach, Podlasiu. W publikacji w poetyckiej formie przedstawione zostały zabytki, słynne miejsca, kultura i tradycje poszczególnych regionów, a także sławni artyści czy naukowcy. Całość wzbogacają kolorowe, korespondujące z tekstami ilustracje.
Winnetou to książka, której akcja toczy się na Dzikim Zachodzie. Jednym z bohaterów tej powieści jest biały mężczyzna - Old Shatterhand, który wyrusza w daleką podróż, aby pomóc przy budowie kolei. Tam poznaje syna wodza Apaczów - Winnetou. Ich znajomość przemieni się w piękną przyjaźń, której nie będą w stanie zniszczyć różnice kulturowe i religijne. Wspólnie przeżyją niezwykłe przygody i wyjdą cało z niejednej opresji. Czy ich więź faktycznie jest w stanie przetrwać wszystko? Beletrystyka idealna na nagrody dla uczniów szkół podstawowych!
Winnetou to książka, której akcja toczy się na Dzikim Zachodzie. Jednym z bohaterów tej powieści jest biały mężczyzna - Old Shatterhand, który wyrusza w daleką podróż, aby pomóc przy budowie kolei. Tam poznaje syna wodza Apaczów - Winnetou. Ich znajomość przemieni się w piękną przyjaźń, której nie będą w stanie zniszczyć różnice kulturowe i religijne. Wspólnie przeżyją niezwykłe przygody i wyjdą cało z niejednej opresji. Czy ich więź faktycznie jest w stanie przetrwać wszystko? Beletrystyka idealna na nagrody dla uczniów szkół podstawowych! Zobacz fragment książki Tematy powiązane: Beletrystyka dla dzieci, Nagrody dla szkoły podstawowej, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, Lektury dla klasy 4-8, Książki dla bibliotek
Książka w wersji polsko-ukraińskiej powstała z myślą o młodych czytelnikach z Polski i Ukrainy, którzy mogą czuć się zagubieni w gąszczu słów. Ale nie martwcie się, to nie będą nudne, poważne wykłady. To próba wytłumaczenia poprzez historyjki, któremogły przydarzyć się każdemu, ważnych pojęć, takich jak: przyjaźń, wolność, pokój. To opowieści o sile uczuć, słów i potrzebie wartości. To materiał do przemyśleń i rozmów o ważnych dla każdego sprawach.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?